BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 770. e Soivtcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco oer post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 20 April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15ceh ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Paarlen en edelgesteenten vrij. Door ons is altijd beweerd, dat juist jde weelde-artikelen zwaar worden belast, ,en nu houdt ons de anti-tariefvereeniging ivoor, dat paarlen en edelgesteenten vrij fcijn. Hoe zullen we ons nu daar uit red- ïden? "Dat is niet zoo moeilijk. Als we niet voor heeter vuren komen te staan, loopt ihet nog al goed af. Ieder begrijpt reeds ;a priori, dat de minister zoo iets s c h ij n b a a r in flagranten strijd met zijn .beginsel betreffende tarief-heffing niet zonder grondige redenen zal voorstellen. ■Welke die redenen zijn? Het is van de ;met visitatie belaste ambtenaren niei te ivorderen, dat zij de juistheid der aange geven waarde van parelen en juweelen ikunnen beoordeelen en de geringe ;o m v a n g, die zelfs zendingen -van zeer groote waarde hebben, maakt het frau de e r e n zeer gemakkelijk. En een be lasting, waarbij fraudeeren zoo gemakke lijk is, drukt ongeëvenredigd zwaar op !de een in vergelijking met den ander. jZoo'n belasting is dus verderfelijk voor den handel. A. ziet gemakkelijk kans edel gesteenten ter waarde van een millioen te smokkelen, terwijl B. er zware belasting voor moet betalen, en B. dus de concur rentie met A. niet kan volhouden. Om onze diainent-industrie te bescher men behoeft de minister geen tarief voor te stellen. De gang van zaken in de dia mant-industrie aldus het jaarverslag 11910 omtrent handel, nijverheid en scheepvaart was bevredigend. En wat die industrie nog te wenschen overlaat, vindt zijd oorzaak niet in het invoeren van bewerkte diamant, van paarlen en edelgesteenten. Men ziet dus": zoo vreemd is het niet, 'dat paarlen en edelgesteenten vrij zijn. V Het ster venslied vati de „Titanic". Uitgevaren als een apotheose der wereld- sche weelde, werd het grootste zeeschip van onzen tijd bij zijn wegzinken in de diepte het tooneel eener apotheose van "het geloof. Treffend toch is de bijzonderheid, dat een der scheepsorkcsten de honderden, die daar aan den rand des grafs vertoef den, bemoedigde met het spelen van den kerkdijken zang: „Nearer, my God, to [Thee: Dichter, mijn God, bij U." Die melodie weerklonk, terwijl vrou- ,wen en kinderen in de booten werden geladen, ten aanschouwe van meer dan duizend opvarenden, voor wie geen red ding bestond. Zelfs wanneer deze roerende bijzonder heid onjuist mocht 'wezen er werd immers reeds zooveel verteld omtrent de ramp, wat niet waar bleek zelfs dan legt het nog een heerlijke getuigenis af van der inenschcn geloof, dat dergelijke mededeeling op haar plaats werd geacht, bij niemand wantrouwen vond en werd rondgeseind. Ieder beseft, spotters ten spijt, dat Gods vertrouwen in jlie bange uren der on- gelukkigen der .Titanic" van hooger iwaarde was dan al wat de wereld hen schonk. Wie toch van 't zinkende schip [wist, of hij 't veege lijf zou redden, ook 'al zat hij reeds in eeii der booten? Ver schrikking heerschte alom en slechts deze zekerheid bestond: alien waren nader bij .God dan ooit. Weldadig moet dan ook aan allen ge- Aveest zijn de plotseling opklinkende her innering aan den innigen zang, waarvan Ave hier een vertaling wagen: Dichter bij U, mijn God! Dichter bij U! ftVacht bij dat streven een kruishout mij nu, Toch "klinkt mijn lied steeds weer: Dichter bij U, o Heer, Dichter bij U. fAls voor den wand'laar de zonnè verdween, BVare 't hem duister. Mijn licht ging niet heen: Ook in mijn droom ben 'k nu, Dichter, o Heer, bij U, Dichter bij U. Iedere stap voert mij nader tot U. [Wat Gij me ook schenkt, slechts mijn dank breng ik nu. Engelen wenken mij Dichter aan Uwe zij, Dichter bij U. Al mijn gedachten vertolken Uw eer, Wat me ook gebeurt, ik kom toch tot U weer. Slechts stilt mijn zielepijn: Dichter bij U te zijn, Dichter bij U. Mocht als een wolk ik eens zweven omhoog, Ver boven zon, maan en sterren ik vloog Wijl ik te zijn begeer, Dichter bij U, o Heer, Dichter bij U. Zoo was het stervenslied van de „Tita nic" ALGEMEEN OVERZICHT. Na de eerste berichten dat de Italiaan- sche vlcot na de beschieting der Dardanelleu zich terug getrokken had, kwam spoe dig een ander, meldend dat te halfzeven vijf pantserschepen en 7 torpedo's het bombardement aan den ingang der Dar- danellen hervat hadden. Het fort is iets beschadigd. Aan Turksche zijde waren 3 dooden en 14 gewonden. Het door het fort getroffen vijandelijke schip koos de volle zee. Bij hel eerste bombardement is de "kazerne van het fort Bachr tamelijk zwaar beschadigd. Het aantal dooden bedraagt daar 7, het aantal gewonden 23. In Konstanti- nopel werd met beslistheid gezegd, dat Engeland krachtig zal optreden, wan neer de Italianen hun actie uitbreiden. Uit Saloniki werd gemeld, dat twee Oostenrijksche schepen i i de buurt van Saloniki kruisen. Verder werden drie En- gelsche kruisers en twee torpedo's in de richting naar Samos gezien. Ook daar hebben de Italianen de for ten bij het stadje Vathy cn een kanon neerboot gebombardeerd. Naar het heet te was de kanonneerboot opgeblazen. Berichten uit Konstantinopel melden echter dat het schip door de bemanning is opgeofferd om het niet in handen dei- Italianen te zien vallen. Be nanning en wapens zouden zijn ontscheept. De kabel van Saloniki naar het eiland Lemnos is gekapt. Men gelooft, dat. Lem- nos door de Italianen 'bezet is. De Italiaansche regeering, die tot nu toe niets heeft medegedeeld over het bombardement der Dardanelleu, haast zich door een démenti de Turksche be richten te bevestigen. De regeering spreekt alleen beslist tegen, da' bij de vloot „manifestatie" in de Egeïs. he Zee een Italiaansch schip beschadigd werd. Officieel wordt het gebeurde dus een vlootmanifestatie genoemd. De bevesti- ging geeft toe, dat alleen vreesarnjaging de bedoeling was. Aldus is, volgens den „Berl. Lok. Anz.", het bombaidement ook opgevat in Duitsche officieuse krin gen. Te Berlijn vermoedt men, dat de beschieting alleen geschied is om de aandacht af te leiden van de bezetting van eenige eilanden in de Egeïsche Zee. Men gelooft niet, dat het bombardement herhaald zal worden. Een andere lezing is, dat men bij de opening der Kamer de demonstratie heeft gehouden, om het antwoord der Porte op de nota der mogendheden betreffen de de bemiddeling te beïnvloeden. Ook te Weenen gelooft men, volgens het „Berl. Tagébl.", dat Italië geen for- ceering van de Dardanellen gewild heeft, doch alleen een demonstratie. Men kan in Weensche diplomatieke kringen niet denken, dat Italië beniiddelingsonder- handelingen noodeloos zou bemoeilijken. Mocht echter het bombardement wor den herhaald dan verwacht men een con flict tusschen Italië en Oostenrijk dat beslist geweigerd heeft een uitbreiding van het oorlogstooneel naar de Darda nellen toe te staan. Omtrent het vergaan van de Titanic vindt men elders in ons blad ;uitvoe- rige mededeelingen. Hier zij nog iets medegedeeld ovet Ismay en Smith de president der White Star en de ge zagvoerder van het schip. Zooals men weet ging het gerucht dat Ismay om aan het onderzoek te ontsnappen, niet aan land wilde komen en op de Ceduc wilde overstappen. De commissie van van onderzoek geloofde dit gerucht en besloot de Carpathia te onderscheppen vóór haar aankomst te Nieuw-York en aldus het aan Ismay toegeschreven plan te verijdelen. Senator Smith, de voorzit ter der commissie van onderzoek, heeft gezegd, dat hij Ismay uit zou uoodigen om samen te werken met de Ameri- kaansche regeering, ten einde de oorza ken van de ontzettende ramp te verkla ren. Smith erkende, dat de Amerikaan- sche Senaat misschien wel niet het recht had Engelselie onderdanen vast te hou den en te ondervragen, maar de Senaat heeft onbetwistbaar rechtsgezag over de Amerikaansche havens, zoodat de White Sfar-lijn verstandig zou doen met de Amerikaansche regeering samen te wer ken, om onaangename gevolgen te mij den. Veel licht heeft zijn ondervragen door de commissie nog niet gegeven. Op een vraag onder welke omstandighe den hij ae boot verlaten had, antwoordde hij bijna fluisterend„Een reddingsboot was bijna vol. De officieren riepen of cr nog meer vrouwen waren, om er plaats in te nemen. Er was er geen en ook geen andere passagiers waren op het dek. Toen de boot werd gestreken ging ik er in." Sommige geredden van de Titanic dee- len mede, dat kapitein Smith elke po ging om hem over te halen om plaats te nemen in een reddingssloep afwees. De gezagvoerder keerde naar de brug van het schip-lenig en ging daar onder In tegenspraak hiermede is het volgen de bericht. Toen kapitein Smith den om vang van de ramp overzag, trachtte hij zich in zijn hot dood tc schieten. De of ficieren trachtten dit te verhinderen, daarop snelde kapitein Smith naar de brug en doodde zich door een schot in den mond. Dit bericht wordt echter onwaar ge- heeten. Tijdens de aanvaring voerde de eerste officier het bevel, deze moet zich gezelfmoord hebben, waarna Smith het commando overnam. De ooggetuige Geor ge Branden vertelt, hoe kapitein Smith omkwam. De kapitein stond geheel alleen op het dek. Een golf wierp hem om, maar hij stond weer op. Terwijl het schip zonk, werd hij nogmaals door een golf neergeslagen. Toen verdween hij uit het gezicht. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. H. de Paus aan president Taft een telegram van deelneming gezonden heeft, meer speciaal naar aanleiding van den dood van zijn adjudant Butt, die zooals men weet een brief van Taft naar Rome ge bracht had om den Paus te dankeii voor de benoeming van twee Amerikaansche kardinalen, Butt had een schrjjven bij zich van den staatssecretaris voor presi dent Taft. GEMENGD. De laatste berichten uit Fez behelzen, dat de toestand zich verbetert, hoewel het schieten voortduurt. .Het lijkt dat de troepen den Sultan bevrijd hebben. Zij moesten vechten om in de stad door te dringen en zouden een 10-tal dooden verloren hebben, allen Algerijnsche ti railleurs, doch omtrent het aantal verlie zen bestaat geen zekerheid. De troepen houden de zuidelijke poorten van de stad bezet en de aangrenzende wijk der Euro peanen. Onder de slachtoffers noemt men een lid der Franciscaner-orde. In het Engelselie Lagerhuis heeft Hall, unionist, gevraagd, of Duitschland te verstaan heeft gegeven, dat het bereid was een verdedigend en aanval lend verbond met Engeland aan te gaan, als het eenige middal om een einde te maken aan den wedstrijd in bewape ning. De onderminister Acland antwoordde dat deze vraag met neen beantwoord moest worden. De vroegere president van Venezu ela, Castro, die indertijd zooveel van zich deed 'spreken, heeft thans zijn lang- sxen tijd op de Canarische eilanden door gebracht. Men gelooft dat hij binnenkort naar Europa zal vertrekken. De staking van de Parijsche au to-bestuurders, op 27 November be gonnen, is geëindigd. Het schijnt nog alles behalve een rooskleurige toestand te zijn in 't stroom gebied van de Mississippi. Zoo heeft de doorbraak van een djjk van de Missis sippi beneden Rosedale en van andere dij ken van de Arkansasrivier het getal der door de overstroomingen getroffen men- schen met 25.000 vermeerderd. De toe stand van duizenden, die zonder woning zijn, is treurig. Velen zijn sedert dagen zonder voedsel, terwijl de verbinding per spoorweg verbroken is. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan P. G. de Rochefort, A. W. van Gelder, H. J. Weil, M. Zervaas en J. Wijnbeek, allen letter zetter bij de Naamlooze Vennootschap „Nieuwe Rotterdamsche Courant"; is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hoorn (bui tengemeenten) P. E. B. Clant Binder voet, ontvangert e Etten en Leur. Jhr. Reuchlin. De directie der Holland-Amerikalijn heeft bericht ontvangen uit New-York, dat jhr. Reuchlin niet onder de gered den op de Carpathia behoort. Hiermede moet alle hoop worden opgegeven. Aan het hoofdkantoor en de terreinen is de vlag halfstok geheschen. Jhr. J. G. Reuchlin was 12 jaar bij de.Maatschap pij werkzaam een aantal jaren als hoofd van het passage-bureau en sedert 1906 als mede-directeur. De overledene was ook lid van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Het pantserschip. Het weekblad „De Fakkel" meldt, dat het lid van de Tweede Kamer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek het stellige voor nemen heeft bij de behandeling van het pantserschip Wentholt een lans te bre ken voor den aanbouw van een schip van 15,000 ton, in de overtuiging dat het door minister Wentholt voorgestelde schip niet alleen op zich zelf te zwak en niet aan het doel beantwoordend is, maar ook, eenmaal gebouwd, een blij vende hindernis voor latere vlootplannen en de verdere verbetering van onze ma rine zal vormen. De heer Van Karnebeek acht het mogelijk, een regeling te maken, waardoor de aanbouvlr van schepen dezer groote niet boven onze financieele draag kracht gaat. De sluiting van de Dardanellen. Naar de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij aan het „Hbld." mededeelt, ligt een ha- rer schepen thans te wachten voor de Dardanellen, die voor koopvaardijsche pen gesloten zijn. De directie wacht na dere berichten af alvorens wijziging te brengen in de route van haar booten. „Unitas". Het vakblad „Unitas", orgaan van den Ned. Christ. Textielarbeidersbond „Uni tas" verschijnt thans onder redactie van den heer H. Verveld, voorzitter van den Bond. De R. K. mede-redacteur, de heer H. J. Stins, heeft verklaard in de te genwoordige omstandigheden moeilijk meer de verantwoordelijkheid voor den inhoud van het blad te kunnen dragen. Onjuiste voorstelling. De „Standaard" wijdt een driestar aan de ontzettende ramp der „Titanic", en noemt daarbij vooral verschrikkelijk het lot van de passagiers derde klasse. „Die sluit men bij zulk een ramp eenvoudig in het vooronder op. De grendel gaat op het luik en ze kunnen zinken. Alleen voor de reizigers eerste en tweede klasse wordt dan gezorgd, en het bootsvolk loopt vrij rond. Maar de arme passagiers derde klasse stik ken in het vooronder." Zonder eenig nader bewijs kunnen wij de hier geciteerde bewering van de „Standaard" moeilijk aannemen, zegt de „Maasbode". Dat men bij de ramp der „Titanic" althans met de derde klasse passagiers niet aldus heeft gehandeld, blijkt dui delijk uit een gisteren in ons blad op genomen Reuterbericht, volgens hetwelk zich onder de geredde personen 200 der de klasse passagiers bevinden. Volgens een later verschenen offieele statistiek der geredden, welke de „White Star" publiceert, is het getal der geredde personen 705, verdeeld als volgt: j -perste klasSv 202tweede klasse 115; derde klasse 178; Bemanning 206; Of- ficieren 4 personen. KORTE KRONIEK. De commissie voor het instellen van een onderzoek in zake de Lands drukkerij is met haar rapport gereed ge komen, dat den 30sten dezer den mi nister van binnenlandsche zaken zal aan geboden worden. Te Haarlem is opgericht eene vakvereeniging van R. K. patroons in-de bouwvakken. Het zal eene onder- afdeeling vormen van de R. K. Midden- standvereeniging St. Joseph". Door de R. K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" te Purmerend is opgericht eene onderafdeeling van R. K. JBakkerspatroons. De bewoners van den Trekvliet hebben zich, zooals uit Voorburg aan de „N. Crt." wordt gemeld, tot de Qe- deputeerde Staten van Zuid-Holland ge wend met een request om te voorzien in den onhoudbaren toestand wat betreft de verontreiniging van dit water. Te Huizen is overleden de heer J. J. Munnikhuizen, burgemeester van die gemeente, in den ouderdom van 64 jaar. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Heemstede ver kreeg de candidaat der R. K. en anti- rev. de heer H. A. Waller 458 van de 514 uitgebrachte stemmen. De heer Wt Drooger, candidaat van eenige werklie den, verkreeg 56 stemmen, zoodat de heer H. A. Waller gekozen is. Bij de stemming voor een lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor district Zaandam ter voorziening in de vac.-Ferf werden uitgebracht 5585 gel dige stemmen. Hiervan verkregen de heeren j. W. Dekker (lib.) 1655, D. Donia (S. D. A. P.) 2311, en G. C. Kamphuis (R. K.) 1619 stemmen. De heeren Dekkér en Donia komen in herstemming, welke plaats heeft op 30 April a.s. Te Utrecht is in den ouderdom' van 47 jaren overleden de heer Ign. A. J. van de Weyer, mededirecteur der Uitgeversmaatschappij, die de „Utrecht- sche Courant", het „Dagblad van Noord brabant" en de „Limburger Koerier" uit geeft. De overledene was ridder in de ordd van den H. Gregorius den Grooten. Dr. Kuyper vertrok gistcrramicldftg; per Staatsspoor naar Wiesbackn. LEIDEN, 20 April. Wij ontvingen het jaarverslag van 1911 van de Leidsche Vereeniging v.oor Kinderhcrstellingskolonies. De Vereeniging heeft het afgeloopen jaar een vrij groot getal kinderen uitge zonden, n.l. 53 het hoogste getal, dat nog werd bereikt. Een daarvan d verpleegd voor rekening zijner ouders, van anderen werd door de ouders een gedeelte der kosten bijgedragen, terwijl weer anderen geheel voor rekening der Vereeniging kwamen, die zelfs in vele gevallen de uitrusting geheel of gedeel telijk moest bekostigen. Groot is het getal, als men het be schouwt in verband met de financiën* waarover de Vereeniging kan beschikken, niet, als men het vergelijkt met de behoefte, die er aan uitzending bestaat. Maar met het vijftigtal zou het Be stuur der Vereeniging toch al aardig te vreden zijn, als het op den duur maar kans zag, het te handhaven. Doch dan moet er versterking komen van de kas. De inkomsten bedroegen met inbe grip van het batig saldo over 1910 ad f822.545 een totaal van f 1829.665. De uitgaven beliepen f 1660.39, zoodat het saldo op het einde van 1911 was f 169.275, een teruggang vaii ruim f650. Het aantal leden der Vereeniging be droeg bij het einde des jaars 320. Aan gewonnen werden 46 nieuwe leden met een contributie van f 47.50. De kinderen zijn gezonden naar Nun- speet (op 1 Sept.) en naar Egmond (op 2 Sept.) en werden verpleegd in de Koloniehuizen van het Centraal Genoot schap. Omtrent verschillende kinderen kwam bericht in van den Koloniearts, dat een langer verblijf wenschclijk zou zijn. Echter kon daaraan, wegens den stand der kas, niet worden voldaan. Voor één kind is een uitzondering gemaakt, waar door zijn toestand veel is verbeterd. Oolé de overige kinderen hebben het goed

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1