BUITENLAND. Eert Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 7 69. Bureau OUDË SINGEL 54, LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1*50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2lf% cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V* Klompen belast met f 30.000. Ten tweeden male worden klompen als argument tegen de tariefwet uitge speeld en men denkt er de minder ge goede landgenooten mee te verschrikken. De klompen duurder I We gelooven er vooreerst niet veel van. In ons land bloeit de klompen-industrie en vooral de machinalevervaardiging neemt liand over hand toe. In 1910 richtte één Duitsche fabrikant van machines voor dit bedrijf zeven nieuwe fabrieken in Neder land in. Met die uitbreiding zal ook, zoo als altijd gezien is, de concurrentie gelij ken tred houden, w aardoor de prijs tot den laagstan grens zal gedrukt worden. Dat dit geen hersenschim is bewijst het .Verslag over handel en nijverheid in Ne derland in 1910. Daarin toch wordt ge klaagd dat behalve de mededinging uit het buiten lam d de concurrentie der Nederland- sche klompenmakerijen onderling een sterken invloed had op den prijs. Een invoerrecht van 10 pet. waarmee an dere landen ons reeds zijn voorgegaan, zal dus wel waarschijnlijk de Belgische klompen (die iin kwaliteit bij de onze ten achterstaan) weren, maar de minder ge goeden geen noemenswaardige druk op leggen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt nu warempel meenens te worden tusschen Italië en Turkije L>e actie tegen de Dardamellen waar over zoo lang reeds geruchten gingen, waardoor Turkije tijd genoeg kreeg om zich flink te versterken, is dan TmdelijE" begonnen. De laatste berichten meldden ons dit gisteren. Laterg. telegrammen sig naleerden de Italiaansche vloot opstoot mende .naar de Dardanelles terwijl ka nongebulder gehoord werd. De Turksche minister van oorlog deed de volgende mededeeliing: „Hedenochtend te 4 uur 30 deed eeii Italiaansche vloot, bestaande uit vier groo te eenheden en twintig torpedojagers en en torpedobootem een aanval op Koem- kale, een alleenstaand fort aan den mond van de Dardanellen. it et fort beantwoordde het vuur krach tig en één groote eenheid, die ernstig beschadigd was, noest de gevechtslinie verlaten. Nadat het schieten drie tan een half uur had geduurd, werd de vloot terugge dreven. Een ajndere vloot heeft de kazerne en de munitiemagazijnen te Samos gebom bardeerd. Volgens ecm bericht uit de Dardanellen van 3 uur 30 's namiddags is de beschie ting opgehouden. De Italiaansche vloot is zeewaarts vertrokken. Er zijn drijvende mijnen in de zee engte gelegd en de koopvaardijvaart is gestremd. Toch betwijfelt men nog of het verschij- nciM der Italiaansche vloot in de Aegeïsche zee werkelijk het dreigend karakter zal aannemen, waarvan de belegeraars ge wagen. FEUILLETON. (NAAR* HET DUITSCH.) 6) Otfried richtte geen enkele vraag tot den ouderi dienaar, die zich in zijn ka mer aanmeldde Onderworpen deed hij jzijn nieuw kleed aan en daalde, toen de klok der kapel luidde, de steenen trap ar, oin den dienst te gaan bijwonen. Terwijl hij net plein overstak, bood ,de kamervrouw van Isabella het kind bet getijdenboek der gravin en dit harer dochter aan. Otfried nam de boeken aan, plaatste zich zoo, dat.de graaf, diens Êchtgencote en dochter konden passee- ren, volgde hen toen e;i knielde, in het heiligdom gekomen, achter hen. Na dit oogenblik verliet hij hen niet in; er en werd hij als een der ihuisge- jiooten beschouwd. De kapelaan verdeel de zijn zorgen tusschen de twee kin deren, terwijl Isabella geen onderscheid tusschen hen maakte, om daardoor haar dochter voor de nederigheid te vormen, en haar g nneid aan den wees te betuigen. Het el der gravin werd be- De Figaro meent als dein indruk van wei-ingelichte krwigen te Rome te kun nen weergeven, dat de actie van Italië in dein Archipel niet alleen ter zee zal ge schieden, doch de Italiaansche vloot met den steun van een krachtige troepenaf- deeling zich ook meester zal makein van verscheidene eilainden, d;e zoo dicht mo gelijk bij de Dardanelles gelegen zijn, als Lesbos, Lemnos, Imbros enz. Men ver wachtte een hevigem tegenstand van de Turken, die allen tijd gehad hebben om zich op dezen aainval voor te bereiden en overal de verdedigingsmiddelen te ver sterken. Doch de Itahaainsche regeering is er van overtuigd, dat het overweld-goude overwicht van de vloot dezen tegenstand spoedig zou kunnen neerwerpen en de Italianen zich dan op de eilanden zouden kunnen vastzetten. Eenmaal in het bezit van deze steunpunten, zou het mogelijk zijn 'de Turken ernstig te verontrusten en hun handel te belemmeren, terwijl men dan wellicht meer krachtdadig den aan val op de Dardanellen zou kunnen voorbe- reiden, welk denkbeeld Italië niet had opgegeven. Enfin, ze moeten wat doen, want in Tri polis 1 niet het hun maar niet en ze durven het niet probeeren ook. Aan het militaire vakblad Preparazioiiie schrijft generaal AmegÜo, de bevelhebber van de Italiaainsche troepen in Bengazi, een brief, waarin hij uitvoerig €11 met nadruk betoogt, dat het niet raadzaam zou zijn naar het binnenland op te trek ken. De muiterij te Fez heeft volgens een telegram van Regnanet de volgende oorzaak. Op 1 Maart werd'de soldij oer bnèrit-" fijnsche troepen verhoogd. De Resident had het voornemen de verpleging der troepen te verbeteren, door van die trac- tementsverhoogiing gebruik te maken om kortingen te heffen tot het verbeteren der menage. Het bericht van dit pLaji deed onder de troepen een beweging onLtaan. Ze ventig man sloegen .aan liet muiten, en een deel der beyolking ging tot wanorde lijkheden over. De Fransche gezant nam onmiddellijk maatregelen om den opstand te onder drukken. De muiterij betgon gisterochtend te 11 uur ouder de infanterie en sloeg over op dc andere troepen. De genie echter bood tegenstand aan de opstandelingen. Ook onder de bevolking heerscht groo te agitatie. De muiters zijn reeds begon nen met het leegplunderen van eenige win kels, ook is een aanval gedaan op eenige huizen van Europeanen. Er zijn ook eenir- ge slachtoffers gevallen. De beweging heeft zich niet uitgebreid tot de omwonende stammen. Volgens berichten uit Fez zijn een aan tal Franschen gevlucht naar de woning van den Franschen gezant en naar de con sulaten, terwijl anderen in hunne huizen gebleven zijn of een schuilplaats hebben gevonden in het paleis van den Sultan. Tot deze behooren o.a. de geneeshee- ren va:n de militaire missie. Ook de Engel- gelsche consul bevindt zich met eenige reikt; Johanna koesterde voor haar ge zel hartelijke vriendschap, berustende op dankbaarheid en deze beantwoordde de zorgen en liefde, door aan Johanna's minste verlangen te voldoen. In het voorheen luidruchtige paleis heerschte kalmte. Helaas, deze rust werd weldra niet alleen heilzaam, maar ook noodzakelijk. Men zou gezegd hebben, dat Isabella ze afgewacht ihad om tot den slaap der rechtvaardigen over te gaan. Deze vurig tot uet goede geneigde ziel, die zich had zien tegenwerken, om dat zij niet begrepen was, k\\ Ijhde in onderwerping weg. De stille droefheid, doodde haar zekerder dan een ziekte. De gravin putte al haar geestkracht uit, om noch haar afkeer, noch haar verve ling, noch haar onmacht te verraden; doch langzamerhand deden haar door den dwang te sterk gespannen zenuwen haar onduldbare smai ten lijden. En die toestand werd drukkender 11a de folte ring op den dag dei laatste jacht. Toen nu de jonge vrouw door kalmte omringd was, en zij een weinig zedelijke gerustheid kou smaken, veroorloofde het verbrijzeld, afgemat lichaam niet daar van lang te genieten. De verzwakking maakte plaats voor ecu onnatuurlijke kracld, geput uit de niaclit over haar wil. Ma,ar daardoor werd spoedig de vreemdelingen in zijn eigen huis. Hun vei ligheid schijnt verzekerd door de troepen, die in de stad zijn gekomen. De ramp der Titanic ligt nog steeds in volkomen duisternis. De Carpatnia, die de geredden aan boord heeft, laat niets los. Ismay, de president der White-Star moet de verbinding met de maatschappij voor zich houden en in cij ferschrift mededeelingen hebben gedaan, die strikt geheim gehouden worden, hij moet voornemens zijn zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug te k-eeren. De Senaat hemt nu besloten, dat Is may in hechtenis zal worden genomen, en een dringend verzoek gericht tot de congres-commissip om een nader onder zoek in te stellen. In verband daarmede verluidt, dat Ismay daarvan bericht heeft ontvangen en dat van de Carpatnia het schip Franconia?, dat op weg naar Eu ropa is en eveneens tot de Cunardlijn be hoort, is aangeroepen om Ismay aan boord te nemen en hem aldus voor ver volging te vrijwaren. Het laatrte bericht van de CarpathLa meldde dat daar 100 geredden, waaronder mevrouw Astor, zwaar ziek zijn. In ver band daarmede werden dadelijk een aan tal ziekenwagens besteld om aan de kade van de Cunard-lljn gereed t staan. Eeni ge geredden hebben persoonlijk telegram men naar New-York gezonden of men daar weet of hun echtgeuooten gered zijn. Daaruit leidt men af dat die geredden niet de overtuiging hebben, dat nog niet langs anderen weg passagiers kunnen zijn ge red. Over de vraag, hoe alle berichten, die tusschen Maa/ioagmorgen en Maandag- naCflt gepuolicêera zijnin de wereld ge bracht konden worden, speciaal het be richt dat de „Titanic" door de „Virgini an" naar Halifax gesleept zou worden, en dat alles aan boord in orde was, wordt een onderzoek ingeleid. In het bureau van de Cunardlijn wordt beweerd, dat reeds Maandag om 10 uur de White Star Line het bericht gekregen had van den ondergang van de „Titanic", en dat het bericht van den kapitein van de „Carpha- thia", dat deze 800 geredden aan boord zou hebben, door de Cunard-lijn met 24 uur vertraging in handen gesteld is. Er wordt beweerd^ dat de White Star Line de rampzalige tijding den geheelen dag ach tergehouden heeft om de onderverzekerin gen te kunnen plaatsen in haar eigen be lang en in dat van bevriende bevrachters. Nog wordt uit Halifax liet volgende zonderlinge bericht gemeld: De stoomboot „Par.sian" kwam Woens dag alhier aan. Tot algemeene verbazing wisten de passagiers niets van den onder gang van de „Titanic". De kapitein van de „Parisian", die in draadlooze verbin ding met de „Carpathia"', de „Californi- an" en vele andere stoom booten geweest moet zijn, en dus alle bijzonderheden van de ramp moet kennen, weigert inlichtin gen te geven. De draadlooze-telegrafist van de „Pari- asian" verklaart, dat hem ten strengste verboden is, iets mede te deelen. Hieruit trekt men de conclusie, dat een sensatio- neele onthulling over de ramp wordt ge- uiterste grens bereikt, want de spieren verslapten, de levensorganen weigerden allen dienst, en de vrouwe van Hene gouwen vergiste zich geenszins in de meening, dat haar nog si edits weinige dagen levens restten. Dien korten tijd bracht zij bijna uit sluitend door in tegenwoordigheid van haar dochter, die steeds in schoonheid en deugd toenam. Zij gaf haar ilieur laat ste onderrichtingen, onderwees haar liet geduld en de zachtmoedigheid, wapende haar van te voren tegen de onvermijde- Jjjke beproevingen en als zij dan een blik in de toekomst wierp, deukte zij haar Johanna weenend aan de borst. Johanna, sprak zij, ik weet het, en er valt niet in het minst aan te twijfelen, uw lot zal niet verschillen van dat van andere vrouwen. Zelfs een hooge stand vermag niets voor het geluk in tegendeel hoe hooger God u in deze wereld plaats te, hoe zwaarder uw kruis zal zijn. Denk in uw'uren van moedeloosheid aan haar die u genoegzaam beminde, om dikwijls haar doornenkroon te vergeten. Vergeet om den vrede te bewaren, sterf, als het zijn moet, om het bezworen geloof te behouden op die wijze zult gij de ver vulling der eeuwige beloften verdienen. Ik laat u een naam, welken niemand ont- eerdebewaar den uwen .ongeschonden heim gehouden. De Senaat 'heeft een commissie be noemd, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp van de „Titanic." Deze commissie is reeds op weg naar New-York. Bij hare aankomst aldaar zal zij zich inschepen op den belastingkotter die op last van den staatssecretaris van financiën de „Carpathia" zal aanhouden, zoodra deze op Amerikaansch rechtsge bied komt, waarna de commissie zich aan boord van het schip zal begeyen. GEMENGD. De bestuurders van de Oostelijke Amerikaansche spoorwegen hebben aan de vereeniging van macninis- ten medegedeeld, dat het onmogelijk was aan haar eisch om Joonsverhooging ge hoor te geven. Een bericht uit Londen meldt dat het Canadeesche stoomschip Carl of Grey, dat tusschen Charlotte-town en Picton vaart, per draadlooze telegrafie hulp ver zocht heelt, daar het bij k a a p B o h 11 g e- strand is. Aan boord bevinden zich 200 passagiers. Charlette-town Jigt aan het Ontario- meer. De Duitsche Rijksdag zal Maandag de beraadslaging over de wets ontwerpen op de landsverdediging en de daarmee samenhangende dekkingswet be ginnen. In de goudwasschingen der Lena- Gesellschaft te Irkoetsk zijn ernstige on lusten onder jle arbeiders uitge broken. Soldaten; die opgeroepen zijn om den opstand te onderdrukken, hebben op de arbeiders geschoten. 107 arbeiders wer den gedood en 80 gewond. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Rotterdam mr. G. W. F. Wentholt, thans kantonrechter te Ter Neuzen is benoemd tot burgemeester te Spaarndam, S. G. L. F. baron van Fri- dagh thans burgemeester te Limmen. Chineezen-opstootjes in Soerabaja. Wij vinden in de „Daily Telegraph" het volgende telegram dato 16 dezer uit Peking, dat wij onder het noodige voor behoud vermelden: „De Chineesche pers spreekt haar groote voldoening uit over de oplossing van het incident op Java, dat in het leven werd geroepen door het dooden van een Chinees door een politiebeamb te. Volgens hier ontvangen berichten worden de schuldigen door het Neder- iandsche gouvernement streng gestraft, de familie van de slachtoffers en de ge wonden schadeloos gesteld, terwijl het Ncderlandsche gouvernement overweegt de Chineezcn op gelijken voet te behan delen als de Nederlandsche ingezetenen, waarop reeds zeer lang werd aange drongen. De Bakkerswet. De Ned. R.-K. Bond van Bakkers- en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers en laat hem rein en onbevlekt op uwe dochters overgaan. De huiselijke deug den en de heiligheid des levens zijn een ovcrschoone erfenis... Ach, dierbaar en geliefd kind, hoezeer behoeft gij nog mijn zorgen. U, nog zoo jong, zoo zwak, zoo schroomvallig te moeten achterlaten. Aan welke han den zult gij toevertrouwd worden? Zal hij, die uw echtgenoot wordt, u bemin nen? Want luister wel, mijn aangebeden kind, het lot van de dochters uit vorste lijke huizen is dikwijls verschrikkeiijk, om dat zij meestal niet v rijelijk over haar hand kunnen beschikken, zooals een onderda- ne, die haar hand legt in die van den man harer keuze. Gij, erfgename van Beie ren en Henegouwen, gij zult de levensge zellin worden van een vorst, van een ko ning misschien... Hoed u tegen hoogmoed hoed u nog meer tegen de veroveringen van uw eigen hart. De man toch, die u naar het a.taar leiden zal, zal om duizend redenen recht meenen te hebben op uw hart. Gij zult zonder liefde moeten ge hoorzamen en besluiten u voor immer te onthouden van geoorloofde genegenheid, vurig en heilig tegelijk. Dat is een ruw martelaarschap, mijn dochter, een marte laarschap, alleen door God gekend Zijt getrouw aan uw echtgenoot, uw meester, en onderdruk de kloppingen van verzoekt te melden, dat het gesprokene van den heer Duymaer van Twist in de Tweede Kamerzitting van 28 Maart al* zoude het bureau voor de R. K. Vak organisatie in zijn jaarvergadering te Breda „op ons voorstel besloten hebben, dat de Bakkerswet aan de orde behoorde te komen^mits daardoor de verzekerings wetten niet geschaad werden, geheel on juist is." De juistheid evenwel is, dat niet op voorstel van onzen Bond de door den heer Duymaer van Twist bedoelde mo tie is aan de orde gesteld, doch op voorstel van het bestuur van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, welke be doelde motie aan een stemming onder wierp, nadat door onzen 'een mo tie, behelzende het dringenu e.zoek om de Bakkerswet alsnog vóór Paschcn te behandelen werd ingetrokken. Tot goed begrip dient te worden op gemerkt dat de door het bestuur van het bureau voor de R. K. Vakorganisa tie voorgestelde motie werd aangenomen met 8336 tegen 3018 stemmen. Boven genoemde bond stemde tegen. Geheelonthouding. Dr. Ariens geeft in het zooeven ver schenen nummer van „Sobriëtas" de volgende cijfers van priesters-geheelont houders, voor ons vaderland De eerw. Paters van het H. Hart, de P. P. Jesuïeten, Franciscanen en Capu- cijnen tellen allen d. w. z. elke groep afzonderlijk ongeveer 10 g. 0., de P. P. Dominicanen 13, de H. H. Norber tijnen 3, de P. P. Augustijnen 2, het Internaat der Priesters van het H. Hart 1. Te zamen dus 63 g. 0. Van de seculiere geestelijkheid zijn in het Aartsbisdom 5, Roermond 3, Breda 2, Haarlem 1 geheelonthouder. Salarisactie onderwijzers. Op een vergadering van het comité voor gemeenschappelijke salarisactie te Amsterdam kwam ook een schrijven in behandeling van den heer N, Oosterbaan, naar aanleiding waarvan het comité be sloot het volgende bekend te maken: Nadat het comité 2 Februari bericht ontvangen had van den heer Ooster baan, dat hij de uitnoodigino" aannam, om voor het comité als spreker op te treden, werd hem den 12en Febr. toege zonden de motie, die het comité zich' voorstelde in de vergadering op 17 Febr. te doen behandelen. De slotalinea dezer motie luidde „en doet eerbiedig en ernstig een be roep op de hooge regéering en op de volksvertegenwoordiging, om nog in deze wetgevende periode althans aan de meest dringende wenschen der Neder landsche onderwijzers tot verbetering hunner materieele positie tegemoet te komen." Hierop werd van den heer Oosterbaan bericht ontvangen, dat hij voorstelde in deze alinea achter volksvertegen woordiging in te lasschen „te willen overwegen, of het mo gelijk i s" nog in deze etc., daarbij opmerkend, dat hij deze laatste toevoe ging van zeer veel belang acht, omdat hij voor zich overtuigd is, dat er in uw hart, zoo dit waagde te kloppen. Weet het wel: volgens de wereld behoort gij u\. vader en aan de staatkunde der ho ven; doch vóór alles hangt gij af van God en uw eer. Isabella hield uitgeput op. Een oogenblik daarna hernam zij: Ik vermaak u Otfried. Ofschoon hij twee jaar ouder is dan gij, zult gij evenwel de wijste, de sterkste zijn, en dan ook nog: voor hij-den mannelijken leeftijd zal bereikt hebben, zal uw lot onherroepelijk vastgesteld zijn. Laat hem in dat geval niet aan het hof van Beieren, maar neem hem mede. Voor die ziel is de zoete omgeving, welke gij rondom hem zult bewaren, volstrekt noodig. De menschen zullen hem, bij gebrek aan de noodige kennis van zijn toestand, dikwijls kwetsen, gij alleen zult zijn gemoedsbewegingen stillen en bij oogcnblikken zijn wanhoop doen bedaren. Zoo hij volhardt in zijn hevige droefheid, welke niets uitwischt, en u daardoor somtijds smart veroorzaakt vergeet dan nimmer, dat gij aan Notberg het leven uws vaders verschuldigd zijt; •voldoe »cp die wijze aan den zoon een ge heiligde schuld. Hierop dring ik ten zeer ste aan (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1