Uit Stad en Omgeving. dragen tot zijn ontwikkeling en zijn voor uitgang. üaarne maak ik van deze geiegenheid gebruik om u, mijnheer de president, mijn gevoelens van ware hoogachting uit te drukken. (w. g.) R. Kard. Merry del Val. Rijksrietviechtschool. Gisteren had, zooals wij reeds in het kort meldden te Noordvvolde in Friesland, de opening plaats -der nieuwe rijksriet viechtschool door den minister van bin- nenlandsche zaken. Het doel der school is niet alleen het kweeken van bekwame, ontwikkelde vak mannen, maar ook het verschaffen van geschikte, fraaie, artistieke modellen aan de fabrikanten ter namaking. Z.Excellentie, de minister van binnen- landsche zaken, zeide in zijn openings woord, dat het hem een groot voorrecht is in het gebouw de verschillende ge- noodigden vergaderd te zien en het hem een genoegen "doet met een kort woord de school te mogen openen. Wanneer van rijkswege steun wordt gevraagd om iets te stichten, aldus spreker gaat hij na of het wenschelijk is die steun te verleenen, of dat hierin door particulieren moet worden voorzien. Hij heeft met al- geheele instemming tot de stichting der school medegewerkt, hetgeen hem groot genoegen doet, omdat het hier een rijks inrichting betreft, die geheel aansluit aan de plaats, waar zij is gevestigd. Daar moet worden aangestuurd op betere in dustrie en dat is thans mogelijk. De rietvlechtschool is niet alleen een algemeen belang voor Noordwolde, doch voor het geheele land en dit belang kan worden bevorderd door veel te produceeren vlijtig te werken en deugelijk af te leveren. Spreker wenscht dat de school een tijdperk van groei en bloei tegemoet gaat, waaraan hij de wensch vastknoopt dat Noordwolde daardoor meer en meer tot ontwikkeling komt. KORTE KRONIEK. Prof. dr. J. G. Sleeswijk en 71 anderen, allen ingezetenen van Delft, heb ben een adres bij den Raad ingediend, om terug te komen op het bestuit, tot het betrekken van water uit Schiedam. Dit adres is een uitvloeisel van de jongste groote protestvergadering. In de gisteren gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad is het vobrsïel-Bregonje tot afschaffing van de kermis met 17 tegen 13 stemmen ver worpen. Het besluit, onlangs genomen door het bestuur van de diamantclub Concor dia te Amsterdam, om dames-makelaar- sters toe te laten, is weer ingetrokken. De ledenvergadering weigerde met groote meederheid van stemmen haar goedkeu ring aan dit besluit te verleenen, waarop het bestuur zijn mandaat neerlegde. De oud-wethouder van Rotterdam, de heer A. de Monchy, is gisteren daar ter stede overleden. LEIDEN, 18 April. Maria-Vereeniging. Gisteravond hield de Leidsche Maria- Vereeniging een goed bezochte propa- ganda-vergadering in het Bondsgebouw. Tegenwoordig waren ook vele leden van het Kruisverbond en andere belangstel lenden. De presidente opende de bijeenkomst met den Christel ijken groet cn stelde den spreker van den avond, den heer D. Stassar med. student te Amsterdam, den aanwezigen voor. De inleider had tot onderwerp van zijn lezing gekozen het Alcoholvraagstuk. Na een uiteenzet ting wat onder alcoholisme wordt ver staan, n.l. het voortdurend gebruik van sterken drank door het gansciie volk in al zijn geledingen met ontzettende ge volgen in zedelijk, godsdienstig en stoffelijk opzicht, bracht spr. verschillen de statistieken en graphisc'ne voorstellin gen op 't doek, die een beeld gaven van den omvang van het alcohol-gebruik en van zijn nadeeligen invloed. Jaarlijks wordt 50 a 60 millioen liter sterken drank, 450 millioen liter bier en 71/2 millioen liter wijn in Nederland gebruikt. Er 'wordt 16 millioen gulden aar» sterken 'drank uitgegeven. Spr. noemde het dan ook gekkenwerk om voor betere toestan den te strijden en tevens naar den her berg te loopen. Lotsverbetering is voor dc arbeiders onmogelijk, als het alco holisme niet wordt tegengegaan. Strijd moet daarom worden gevoerd tegen de domme bevorderaars van het alcoholis me de meening moet worden weggeno men, dat de alcohol een voedsel ishet het is een leugen, evenmin als alcohol een geneesmiddel is of warmte geeft. ;Spr. ging vervolgens na de criminaliteits- sterfte- en ziekte-cijfers in verband met het alcoholisme, en toonde daarbij dui delijk aan, welk groot percentage aan de drank is toe te schrijven. Spr. ver klaarde zich op grond van de hoogst na- deelige inwerking op het menschel ijk lichaam tegen alle gebruik van sterken en gegisten drank en spoorde zijn ge- boor aan zich hier van te onthouden, zelfs in de kleinste hoeveelheid. Ook ter wille van de kinderen moeten dc ouders zich onthouden. Spr. riep de medewer king van de vrouwen in, opdat zij daar, waar zij als koningin gebieden, n.l. in het huisgezin, den alcohol weren. Spr. 'eindigde met een aansporing om uit naastenliefde zich bij het leger der 'drankbestrijders aan te sluiten, welke strijd aangewu c :igd is door Leo XIII en Pius X. Pakkende lichtbeelden hadden spr.'s woorden kracht bijgezet. Door t^en langdurig handgeklap be loonden de aanwezigen den lieer Stassar voor zijn moeite, terwijl de presidente hem hartelijk dank zegde. Medegedec/d werd nog, dat de Maria- Vereeniging een gift had ontvangen van f 25 en van f 10 voor het vaandel. Op de gebruikelijke wijze werd de ver gadering gesloten. R. K. Slagersgezellen. De aid. Leiden van den Ned. R. K. Sla gersgezellenbond hield gisteravond èèiie openbare vergadering. De voorzitter, de heer Noordeloos, bondsvoorzitter opende dc vergadering met den Christelijke» groet, en merkte op dat ook de niet-Katholieken hier tegen woordig, welkom waren, toch meende spr. dat hun tegenwoordigheid cenigszins nutteloos was. Om het doe» waarom deze vergadering belegd was, is het redelijk, dat alleen Katholieken hier het woord voeren oin de Katholieken te overtuigen van de noodzakelijkheid van Katholieke organi satie, en niet-Katholieken zullen het hier over toch nooit met ons eens zijn. Na een opmerking van een der aanwezige niet-Katholieken kon dc vergadering zich hiermede vereenigen. Daarna kreeg het woord de heer J. van Weert, die behandelde de organisatie der slagersgezellen. De Katholieken moeten zich vereenigen in R. K. vereenigiugen volgens den wensch van Paus en bis schoppen, en om de onbestaanbaarheid van neutrale vereenigingen. Deze laatste vereenigingen kunnen als zoodanig niet blijven bestaan, volgens de woorden zelfs van socialisten en niet-geestverwamen van den bondsvoorzitter van den Nederl. Slagcrsgezellenbond zelf. Of kunnen Ka tholieken zich vereenigen in de neutrale slagergezellen hond, die in zijn orgaan Ka tholieken en katholieke zaken dikwijls zoo laag neerzet en bezwaddert. Spr. merkte nog op hoe de Ned. Slagersgezellenbond zijn best doet om zich aan te sluiten bij het N. V. V., waarvan de beruchte Oudegeest voorzitter is, en dat een bijwagen is van de S. D. A. P.; in principe is hiertoe reesd besloten. Na een opwekking tot de R. K- aan wezige slagersgezellen om toe te treden tot den R. K. Slagersgezellenbond, sloot spr. zijn voordracht. De tweede spreker, de heer J. Verhaart, behandelde hoe de slagersgezellen zich moeten vereenigen, neutraal of principi eel. Alle neutrale vereenigingen komen ten slotte naar het socialisme. Reeds nu doet de Ned. Slagersgezellen bond alsof hij socialistisch is. En hoe de socialisten over de Katholieke zaken en leerstellingen en over alles wat den Ka tholieken heilig en dierbaar is, denken, weten wij allen. Tal van voorbeelden haalde spreker daarvan aan. Maar waarom zou men in een werke lijk neutrale vereeniging indien dit mogelijk ware zijn en daar zijn ge loof onder stoelen of banken moeten ste ken. Is ons geloof geen groot, geen schoon geloof, waarom mag het ook niet in een vereeniging als zoodanig beleden worden Ook de R. K. organisatie kan voor de belangen der slagersgezllen zorgen, maar zij zal met de patroons noort den klas senstrijd voeren, want wij R. K. zullen steeds het door God gesteld gezag er kennen. Nadat de twee sprekers op duidelij ke wijze de gemaakte opwerpingen had den weeriegd, sloot de voorzitter de ver gadering. Na afloop trad één persoon als lid der afdeeling toe. Leidsche Spaarbauk. Wij ontvingen het verslag over 1911 van de Leidsche Spaarbank. In het colle ge van commissarissen kwam verande ring. door "het bedanken van den heer J. Korevaar P.Azn., vice-voorzitter. In zijn plaats werd tot vice-voorzitter be noemd mr. J. H. Goudsmit, terwijl tot commissaris werd benoemd mr. Ph. B. Libourel. Het college bestaat uit de hee ren mr. A. C. Visser van Ijzendoorn, voorzitter; mr. J. H. Goudsmit, vice-voor- zitter; A. de Koster, Jr., secretaris, J. A. van Hamel, D. Hartevelt H.Czn., J. J. ter Laag Czn., A. H. Dros, mr. j. C. van der Lip, S. J. Ie Pooie, A. L. Reime- ringer, mr. J. Th. C. "Viruly, j. Hartevelt Azn., mr. H. Beekhuis, P. F. Rolian- det en mr. Ph. B. Libourel. De commissie van dagelijksch beheer bestaat uit de hee- ren D. Hartevelt H.Czn., mr. J. ,Th. C. Viruly en S. J. Ie Poole. Het tegoed der inleggers vermeerder de met f 142.169,221/2» terwijl het aantal inleggers met 209 is toegenomen, zoodat dit thans 12497 bedraagt. De gekweekte rente was gemiddeld 3,873 pet., tegen 4,044 pet. in het vorigé jaar. Dit nadeelig verschil is uitsluitend te wijten aan den lagen rentekoers der proton,vitiën. Het voordeelig saldo der rente bedroeg f23.118,20 tegen f 24,374,47\2 in 1910. Tegenover dit winstcijfer staat echter een som van t 23,380.181/2, die op de waarde der effecten moest worden afgeschreven. Aan de reserve van weduwen en weezen der beambten werd f300 toegevoegd. De reserve vermeerderde mpt f2.476.56 en bedraagt f260.822.49. welk cijfer over eenkomt met 9.668 pet. van het kapitaal, dat aan de inleggers verschuldigd is. De spaarbusjes blijven zich in de gunst van het publiek verheugen. DH jaar wer den er wederom 100 aangekocht. Er wa ren op 31 Dec. in omloop 398 busejs. Ge durende 1911 werd in dc busjes gespaard f8602.951/,,. In het pensioenfonds voor de beambten werd wederom f1000 gestort; het be droeg op 31 Dec. I.I. f 10.994.76i/2- Het saldo tegoed aan inleggers be draagt f 2.697.527,591/0. De effectenreke ning wijst 'n actief aan v. f 1.510.546.691/2, 1 prolongation f 373.000 hyp. f 732.100, kassa f 42.057,84. Er werd gedurende 1911 ingelegd f 1.441.672.921/2, of f 201.718.07Vs meer dan over 1910; terugbet. f 1.375.072.11 of f 144.118.27 meer dan over 1910. Het gemiddeld tegoed der inleggers over 1911 bedroeg f208.35. Naar wij vernemen is dr. A. P. N. Franehimont, hoogleeraar in de organi sche Scheikunde aan de Rijksuniversiteit alhier, ernstig ongesteld. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn dr. C. Snouck Hurgronje en Ch. A. van Opluiijsen, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit alhier benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie tot het afnemen, in 1912, van de examens voor den Nederlandsch-lndischen admi nistratieven dienst, en inr. J. H. Carpen- tier Alting, mr. J. E. Hecres, mr. dr. J. C. G. Jonker en dr. A. W. Nieuwen- huys, mede allen hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, tot lid dier com missie. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de de 1c helft der maand April. Binnenland. Brieven. A. C. Hout, Am sterdam. D. van Roosendael, A'dain. B. Albrecht, Glane. A. Groeneveld, Haar lem. P. de Jong, Hillegom. Panster, te Leiden. Mej. de Vries, id. v. d. Horst idem. Mej. J. Vos, idem. Mej. E. Heuff idem: J. Goddijn, idem. van Brec, idem. de Kier, idem. Roodenburg, Overschie. Briefkaarten. F. J. Erken, Amsterdam Mej. L. Visser, A'dam. Mej. M. van der Toorn, Arnhem. Mej. T. v. d. Werf, den Haag. P. G. Verslagers, den Hel der. Mej. W. Keukenmeester, Rotter dam. ïh. Simonsma, J. v .d. Post, Fam. Briegoos, Buitenland. Brieven. O. Vermij Jr., Berlin. ROOMSCHE AGENDA. Tot 21 April. St. Vincentius Ten toonstelling in 't gebouw der Vereeni ging aan de Hooglandsche Kerkgracht. Dagelijks Sjoelbak- en Kegel wedstrijden. ALPHEN. Blijkens bij den burgemees ter ingekomen bericht, is li. M. dé" Ko ningin-Moeder voornemens in den loop van deze maand de Martha-Stichting al hier te komen bezoeken. BLEISWIJK. 16 September werd inde opgeheven openbare school nr. 2 de de bijz. school der Nederl. Herv. ge meente alhier, feestelijk geopend. Tegenwoordig waren de Edelachtb. Heer Burgemeester, de Wethouder de heer P. v. d. Bosch, leden van den ge meenteraad, de Eerw. Heeren Ds. Ver schoor, Ds. Nieborg en andere genoodigden waaronder ook de ouders der school kinderen. De kinderen werden feestelijk onthaald. Op een vijftal kinderen na zijn nu de.- kinderen van de Kruisweg naar de bijz. school overgegaandie vijf zijn geplaatst op de openbare school te Mocrcapellle, terwijl door het verleggen van de grens lijn 4 kinderen op de openbare school nr. 1 zijn moeten overgaan. 17 April werden de kerkschapen verkocht, ze brachten ongeveer f 850 op dat is ruim f28 per stuk. KATWIJK AAN ZEE. Aanbesteed is alhier het verbouwen van „de Grot" aan den Boulevard en gegund aan Joh. Ver loop Az. voor f1139. Met de werkzaam heden heeft men een aanvang gemaakt. Men bouwt er kabinet en rijwielbewaar plaats vandeze moeten voor het a.s. badseizoen gereed zijn. Een en ander zal voor vele vreemdelingen een groote verbetering blijken. LEIDERDORP. In de gemeenteraads zitting werd weder ter sprake gebracht het in de vorige vergadering aangehou den verzoek van het gemeentebestuur van Ambt-Almelo, om te steunen het adres van den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer-der Staten-Gc.ieraal, betrekking hebbende op het uhkeeren van bijdragen voor het bezoeken van Hcogere Burgerscholen door zoogenaam de buitenleerlingen en besloten werd daarop niet in te gaan en het voor ken nisgeving aan te nemen. Het kohier van het schoolgeld over het le kwartaal 1912 wordt vastgesteld op een bedrag van f59.86V2. Hierna ging de vergadering over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening stelt dc voorzitter voor aan den ingenieur j. Schotel, te Rotter dam, op te dragen het maken van een voorloopig plan, met begreoting, kos ten van exploitatie- en rentabiliiëitsre- kenïng voor een eventueel e totstand brenging eener waterleiding voor deze gemeente en daarvoor toe te staan een krediet van f250. Zonder discussie werd hiertoe met a'g?rhe?ne stemmen beslo ten. NCORDWIJK. Gisteren avond hield de Oranje vereeniging een algemeene ver gadering in de zaal van den heer C. Gor dijn! De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer A. Dorsman. Na de lezing der notulen deelt de voor zitter mede, dat een schrijven is ontvangen van den Graaf van Limburg Scrum, waar in deze ontslag neemt als bestuurslid der Oranje vereeniging. Verder brengt de voorzitter ter kennis van de vergadering dat van dc 444 leden die de vereeniging verleden jaar telde, thans 189 heb ben bedankt, zoodat het aantal leden nu nog 255 bedraagt. Voor een gedeelte is deze achteruitgang in ledental te wij ten aan de oprichting van een afzonder lijke Oranjevereeniging te Noordwijk aan Zee. Van dc 189 leden, die hun lidmaat schap hebben opgezegd, waren er 80 te Noordwijk aan Zee. Onder de verschillende nummers van het programma, dat het bestuur had op gesteld voor dc viering der Oranjefeesten in 1912, en dat thans aan het oordeel dei- vergadering werd onderworpen, kwam '11 „match voor van de voetbalclub en een uitvoering der gymnastrekvereeniging. De voorzitter deelt mede, dat van beide num mers niets kan komen, omdat de voctoal- riub op het oogenblik geen geschikt ter rein heeft cn liet ledental der gymnastiek- vereeniging te klein is. Naar aanleiding van het feit, dat ver schillende aanwezigen, ook met het oog op den toestand der kas, zich uitspreken voor het vieren van slechts één Oranje feest in 1912, wordt gestemd over het bestuursvoorstel om 2 feesten te organi- seeren. Dit voorste! wordt met 12 tegen 11 stemmen aangenomen. Er zal dus feest zijn op 30 April èn op 31 Augustus. Na breedvoerige bespreking wordt besloten op Julianadag een ringrijderij te houden en des avonds een concert door „Cres cendo"' op hec Lindenplein. De heer Krol oppert het denkbeeld oin aan de Ring rijderij een prijsuitdeeling voor versierde rijtuigen te verbinden. Dit plan wordt aan het oordeel van het bestuur en de commissie voor de ringrijderij overgela ten. Ook het houden van een fakkeloptocht met muziek zal het bestuur overwegen. Op voorste! van het bestuur wordt zonder stemming besloten, dezelfde heeren, die den vorigeew keer deel uitmaakten van de commissie voor de ringrijderij nu ook voor die commissie te benoemen. Deze commissie bestaat uit de heeren C. Wassenaar, P. v. d. Voort, J. van Leeu wen, H. de Groot Lzn., R. J. de Groot, D. Grullemans, S. Zandvoon en J. de Groot Lzn. Deze commissie zal zich zoo noo- dig aanvullen met andere geschikte perso nen ter vervanging van eenige leden van Noordwijk aan Zee. In de plaats van den heer H. de Boer, die bedankte, wordt als bestuurslid geko>- zen de heer K. dc Bes. Uit drie dubbeltal len worden bij acclamatie gekozen tot le den van de commissie van controle de heeren J. van Konijnenburg Gz., W. A. P. M. Peters en N. M. Alkemade. Hierna wordt de vergadering gesloten. TER AAR. Ook Korteraar zal, in aan sluiting met Nieuwkoop, Zevenhoven en Nieuwveen, binnen korten tijd van eïec- trisch licht worden voorzien. Op een bij eenkomst, eergisteren gehouden, waren ruim 30 personen bereid door aanslui ting het plan te steunen en een menig te bewijzen van instemming waren in gekomen. Dc heeren Mol, uit Nieuw koop en Tens en, uit Ter Aar, verschaf ten de nooJige inlichtingen en in een daarna gevormde commissie werden be noemd de heeren H. G. Vis, A. Kam- meraat en C. van der Tang. Ook zal waarschijnlijk het deel der gemeente, ge legen tusschen PapenveeF en Kattenbrug, in het net worden opgenomen. WASSENAAR. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft »net het bestuur dezer gemeente in 1911 een .regeling ge troffen, volgens welke aan kinderen uit het gedeelte der gemeerde 's Gravenhage, dat vóór 1 Aug. 1907 tot het grond gebied dezer gemeente behoorde, de ge legenheid werd gegeven, om de in deze gemeente aan de Waalsdorperlaan ge legen openbare lagere school no. 2 te blijven bezoeken. Aangezien bovenbedoelde school,welke volgens opgave van het gemeentebestuur van Wassenaar in 1911 door 41 kinderen uit 's Gravenhage werd bezocht, blij kens de ter gemeentesecretarie te 's Gra venhage gehouden aanfeekening thans nog 33 liaagsche leerlingen telt, en er overigens ia de omstandigheden, wcike in 19U tot de verlenging van bedoelde rege ling aanleiding gaven, geen wijziging is gekomen, hebben B. en W. van 's Gra venhage zich tot B. en W. van onze gemeente gewend met de vraag, o» regen bestendiging van bedoelde regeling ge durende het jaar 1912 bezwaren be stonden. B. en W. van deze gemeente hebben verklaard, dat tegen een en ander bij hen geen bezwaar bestaat, waarom 13. en W. van den Haag den Haagschen Raad voorstellen opnieuw de regeling tc treffen voor het jaar 1912. ZOETERMjgER. Bij enkele candidaat- stelling is in plaats van den heer C. L. J. Bos (iib.), gekozen tot lid van den raad dezer gemeente, de heer L Karens (a. r.) - GEWESTELIJK GEMENGD. Een droevig ongeval. Gisteren geraakte in een onbewaakt oogenblik een kind van den landbouwer J. B. uit dc buurtschap Vriesekoop te L e i m u i d e n te water in de Drecht. Een voorbijganger bemerkte het ongeluk en wist het nog te redden. Hoewel het kind na de redding nog eenige teekenen van leven bad gegeven, kon de ijlings ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Diefstal. Dieven hebben te Wassenaar weer hun slag geslagen. Op de villa Berken rode van graaf de la Grelle zijn ze door het raampje van het privaat naar binnen gekomen en hebben zich meester ge maakt van ongeveer f90. Op het kasteel Oud-Clingendaal van den heer D. Haagmans was het op het tafelzilver gemunt. Blijkbaar hebben ze er veel van hun gading gevonden. I11 de eetkamer lag alles overhoop. Aan gezien de bewoners achter afwezig zijn, kan nog niet worden opgegeven, wat vermist wordt. Een zesjarig jongetje van den arbei der K. aan den ringdijk onder H a a r- 1 e in m e r m e e r werd door een boe cn- wagen overreden, waardoor \olgens den ter hulp geroepen geneesheer, het ventje beenbreuk eri tevens ernstige inwendige kneuzingen bekwam. De toestand van het jongetje is hoogst ernstig. De voer man treft geen schuld aan dit ongeval. De Zoneclips. Ofschoon we natuurlijk nog eenige da gen zullen moeten wachten, tot de be rekeningen zijn uitgewerkt en de photo- grafieen ontwikkeld, om volkomen zeker heid te hebben, mogen we reeds op ge zag van telegrammen uit het eclipskamp bij Maastricht, aannemen dat de expe ditie volkomen gehikt is. De eerste consternatie heeft geget en het feit dat dc eclips 2 minuten ie vroeg plaats had. Echter bleek de eclips op tijd, maar de Leidsche tijd verkeerd. Prof. Nijland seinde over de eclips het volgende aan de N. R. Ct. „Het was hier heden een dag van stralende zon. Echter was tijdens de eclips de ingetreden duisternis zeer merkbaar. Tien minuten voor dat de eclips centraat was, werd Venus zicht baar. Bij het intreden der annulaire ver duistering bleek de zonnering nog vrij breed. Aan den hemel hadden zich lichte cirrus wolken gevormd, cn hier en daar konden de z g. „vliegende schaduw en*' worden opgemerkt Het „parelsnoer-verschijnselwerd prachtig waargenomen. De corona werd niet gezien, evenmin konden de protu beransen worden waargenomen.' Andere berichten meldden echter dat de eorana èn protuberansen wel cenig-s zins zijn waargenomen. De correspondent van bet „Hbi."' vroeg na afloop aan prof. Nijland >f de centrale lijn juist berekend gebleken was. Hit wilde zich, zoolang de bere keningen en verificaties niet gemaakt zijn, nog niet positief uit!aten. Doch dc algemeene opinie ïn het kamp was, dat de lijn aanmerkelijk zuidelijker, zelfs nog ten zuiden van Maastricht zal blij ken gcloopen te zijn. Op de vijf waar nemingsposten is de eclips overal ring vormig gezien. De heeF van der Bilt was er allergelukkigst in geslaagd om in de fractie van één seconde, dat het laatst overblijvende smalle lichtsikkc tje te zien was, het spectrum daarvan ie photografeeren met de prismacaraera. Doordat de eclips twee minuien vroeger kwam dan de Leidsche tijd had aangege ven, had dr. Bergansius niet zoowel opnamen van de eclips kunnen maken als hij zich voorgenomen had. Zijn opna men zoowel als de projecties van prof. van de Sandc Bakhuyzer, waren echter dank zij het prachtige weer, zeker goed gelukt. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der reductie Veensche Tuindersbelangen. ïn de afgeloopen week las ik iu „De Leidsche Courant", dat de tweejarige tuinbouwcursus wederom gesloten werd met een proefles, gegeven door de heeren Zwaiidé en Spaargaren, voor zegge! 5 leerlingen. Deze geringe deelname stemt wel tot ernstig nadenken. En onge twijfeld dringt zich de vraag aan ons op wat mag hiervan de oorzaak zijn? Geens zins de leeraren zelf, die ongetwijfeld op hun terrein bekwame docenten zijn. Ook niet, wat men wel eens hoort, geldt als reden, dat deze airsus overbodig is. Want naar mijne meëning is die cursus voor ons Veeuders allernoodzakelijkst. Wij moeten met onzen tijd meegaan en profitecrcn van den vooruitgang in de theorie en praktij', van den tuinbouw, willen wij onze ook door het buitenland gewaardeerde plaats behouden, en willen wij kunnen voldoen aan de steeds hooger gestelde eischen van tuin- en landbouw cultuur. Otn deze plaats niet te verliezen, zal het noo- dig zijn meer te praesteeren, de produc tieve krachten van den bodem dooi de nieuwste uitvindingen meer en meer te ontwikkelen. En juist omdat voor die vooruitgang ook ontwikkeling van den geest noodzakelijk is, is een tuinbouw cursus in den tegenwoordige» tijd een noodzakelijke eisch geworden. Wat dan wel de reden is van de onge noegzame deelname? Ik geloof, dat het is 'fstarre vasthouden aan verouderde ideeën, gebrek aan actie cn beweging, een zekere slaperigheid en onverschillig heid in het sociale leven. Gelukkig is er in de laatste jaren wel eenige verande ring te bespeuren, vooral wat betreii de organisatie; men is gaan begrijpen, dat men zich nauwer aaneen moest sluiten in vereenigingen, al staan ook deze ver eenigingen nog niet op die hoogte en op dar standpunt, waarop zij bthooren te staan. Maar wat baat hét, zich te ver» eenigen, als de ontwikkeling van den

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2