Donderdag April 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No, 768. e ftzicbclie Soii/tamt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bi] onze-agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden inededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Manufacturen. Twente dankt de groote uitbreiding van zijn industrie aan het beschermend recht op manufacturen ad 5 pCt. Maar toch is die toestand niet zooals hij wezen moet. In het ook gisteren geciteerd verslag lomtrent Handel, Nijverheid en Scheep vaart constateert men met betrekking tot 'de textielnijverheid dezelfde feiten als iwat het papier betreft. Wil men een paar citaten „De Nedenanasche tricot-industrie .Werkt voornamelijk voor het binnenland, waar zij dikwijls concurrentie onder vindt van bu.tenlandsche overproductie." (pag. 209). „Naar men bericht werd ook dit jaar buitenlandsehe overproductie (in trijp) hier te lande tegen abnormaal lage prij zen van de hand gedaan, waardoor de prijzen der Nederlandsche fabrikaten ge drukt worden" (pag.. 210). „De overproductie van buitenlandsehe fabrieken (in wollen stoffen,) wejke hier tegen abnormaal lage prijzen wordt ver kocht, bleef evenals vroeger de natio nale industrie afbreuk doen. (pag. 210). Minister Kolkman wil het recht op ma nufacturen van 5 tot 10 pCt. verhoogen. Is evenwel na het bovenaangehaalde Üc veronderstelling gewaagd, dat door Ideze verhooging het debiet van het iti- laiulsch fabricaat niet onbelangrijk zal vergrooten Maar tevens: dat het hoogere recht vermoedelijk op den winkelprijs van weinig invloed zal zijn Immers, het buitenland zal met het binnenland moeten concurreeren en de binnenlandsche fabrieken zullen onder ling met elkaar in 't strijdperk treden. Door de meest geperfectioneerde ma chines zullen de productiekosten wor sen verlaagd en de praestaties worden verhoogd. Maar wat zou het ten slotte uitma ken of een hemd 'n stuiver duurder werd en men voor een blousje een dubbeltje tneer moest betalen? Ons egoïsme mag ons niet doen pro- fiteeren van „opruimingen beneden fa brieksprijzen" door het buitenland ten koste van onze eigen landgenooten. Professor, wat toeft ge De eere der Leidsche Universiteit gaat ons natuurlijk zeer ter harte en 'daarom zullen we ons vermeten, even in alle bescheidenheid een woord van opwekking te richten tot Professor IE c r d m a n s. Hooggeleerde heer, u heeft zeker ook gelezen, hoe pertinent de Katholieke pers ontkent, dat er zooals door u werd beweerd tijdens de behandeling der treurige Tilburgsche mooidzaak een R. K. geestelijke met de Noorderzon zou zijn verdwenen, of m. a. w. zou, ver donkeremaand zijn. Die pers durft! Het spreekt immers wel van zelf, pro fessor, dat door u, een voorganger der etudeerende jeugd, die beleedigende be schuldiging niet is geuit, zonder dat ge Éde bewijzen daarvoor in handen hebt. Eigenlijk het zij ons vergund deze bemerking te maken eigenlijk hadt gij wel wat eer met uw verklaring voor 'den dag kunnen komen, want vooral in .zoo'n gewichtige aangelegenheid mag liiemand iets achterwege houden, wat de waarheid aan 't licit en het recht aan zijn loop kan helpen. Heeft professorale verstrooidheid u zoo lange jaren parten gespeeld? Dit ware een welkome verontschuldiging. Hot' 'tzij: ge kunt nu uw verzuim herstellen. Kom fluks met uw bewijzen vcor den dag. Noem man en paard, dag ',en datum. Laat ons zien uw gansche ac te van beschuldiging, waarvoor gij tijd genoeg hebt gehad om die logisch in elkaar te zetten. Het gewicht der zaak moet u over ,alle schroomvalligheid en verstoordheid doen heenstappen, terwijl verstrooidheid nu niet langer te pas komt. Kom, professor, toef niet. De eer on zer Universiteit, welke immers met de geloofwaardigheid harer hooglceraren in fnnig verband staat, vraagt u zulks. P.S. Met een excuusje wordt die eer ook gebaat, professor. En dat is mis- f£hie,n gemakkelijker voor li- u Ii Testimonium paupertatis. Vrij vertaald wil dit zeggen: een zelf geschreven bewijs van onvermogen. Zoo'n papiertje is de circula.re, door het Haagsche Comité Lr bevordering van Samenwerking onder de Vrijzinnige par tijen verzonden aan alle bekende kiesver- eenigingen van vrijzinnige richting over hetgeheele land en aan de hoofdbesturen van de Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen en den Vrijz. Dera. Bond. Wat lezen we toch in dit papiertje, het welk den basis moet vormen eener vrij zinnige samenwerking voor 1913? Niets meer of minder dan dit: „Geen fusie-plannen dus, die tot niets kunnen leiden dan tot het op-ecn-hoop- jagen van alle Vrijzinnigen met als ver een igingsmiddel een program, waarin elke partij sommige harer beginselen zou moeten verzwijgen, en als te ver wachten resultaat, dat zulk een éénheid zonder-inhoud alleen aan de coalitie ten goede zou komen." 'tls wel openhartig. De heeren kunnen het onmogelijk eens worden en zullen zich moeten bepalen tot het elkaar niet bestrijden in de dis tricten. Dit laatste zullen ze wel klaar spelen, maar stel nu eens dat ze 't winnen, wat dan? Zullen ze dan, na de stembus, dus als 'tgevaar voorbij js, wèl een program kunnen vormen, waarop geregeerd kan worden? Deze vraag zien de heeren liefst over 'thoofd. Als ze de zeteltjes maar hebben! Als rechts maar van 't kussen isU De kiezers zullen wijs doen feestelijk te bedanken voor een meerderheid, die niets anders kan toonen dan een testi monium paupertatis. ALGEMEEN OVERZICHT. Veel nieuws wordt er niet meer verno men van de ramp der Titanic omdat we eerst moi'geu van de ooggetui gen kunnen vernemen, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Morgen toch zou de Carpathia te Nevv-York aankomen. Een laatste telegram van dit schip onivangen luidt, dat alles wel aan boord is en het schip het Ambrosekanaal aan den ingang van de haven van New-York gepasseerd is. Nog steeds wordt de hoop gevoed, dat meerdere overlevenden zulien gevonden worden. De kapitein van het stoomschip Ultonia die de plaats van het ongeval was voorbijgekomen meldde, dat hij een aan tal visschersbooten in de buurt had ge zien. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat vele passagiers reddingboeien hebben we ten te bemachtigen en daarmede over boord zijn gesprongen, waarna visschers hen misschien gered hebben. Voorts bericht nog de telegrafist van het kabelstoomschip „Minia", dat hij een telegram ontvangen heeft, meldende dat 250 passagiers van de „Titanic" zich aan boord van de „Baltic" bevinden. Het telegram kwam niet van de „Bal tic" en de naam van het schip, dat het telegram had overgeseind, is onbekend. Het telegram dee.t verder mede, dat de „Carpathia" 760 geredden aan boord had. De kapitein van de „Minia" bevestigt het bericht van den telegrafist omtrent het opvangen van het telegram, maar staat niet in voor de betrouwbaarheid. In New-York wordt aan dit bericht echter geen geloof gehecht. Om de rond drijvende lijken op te pikken wordt door de White Star Line het kabelstoomschip Mackay-Ben- nett naar de plaats des onheils gezonden. Dit schip neemt nu te Halifax lading in als voorbereiding van het vertrek. Hopen de, dat eenige lijken zullen kunnen wor den opgevischt, neemt'men doodkisten mede. Ook bevinden zich eenige personen aan boord, die de lijken zullen kunnen balsemen om ze tegen ontbinding te kun nen vrijwaren. Ook neemt het schip meer dan ll)U ton fjs ui. Lange rijen karren be geven zich met het ijs naar de kade, waar de doodkisten Eenvoet hoog opgestapeld liggen. De deelneming is algemeen. In de zittende parlementen is met groote deelneming aan het onge luk een woord gewijd. Koning George heeft een jn hartelijke bewoordingen gesteld telegram aan pre sident Taft gezonden, waarin hij zijn diep leedwezen te kennengeeft over de ramp die de twee volken, zoo innig verbonden door banden van vriendschap en bloed verwantschap, heeft getroffen. De koning heeft voor een som yan 500 guineas ingeteekend ten behoeve van het fonds tot ondersteuning der familieleden van de bemanning van de „Titanic", ko ningin Mary voor 250 en de koningin- weciuwe Alexandra 200 guineas. President Faliières heelt naar aanlei ding van de ramp van de „Titanic" aan koning George en president Taft tele grammen van deelneming gezonden. De burgemeesters van Londen en Sou thampton en de Daily Mail openen fond sen ten bate van" de nagelaten betrekkin gen van de verdronken bemanning van de Titanic; deze betrekkingen hebben ook aanspraak op vergoeding krachtens de Engelsche wet op de verzekering tegen ongelukken. Meer en meer blijkt dat de groote uit gebreidheid van de ramp geweten moet worden aan het feit dat onvoldoende reddingsmiddelen aan boord waren. Gebleken is, dat het reusachtig schip slechts beschikte over 14 reddingbooten en twee stoomsloepen, die ternauwernood 800 personen konden opnemen, juist zoo veel als er thans gered zijn. Wanneer het schip driemaal zooveel reddingbooten ge had had, dan zouden alle menschen ge red zijn. Deze nauwelijks te gelooven toe standen zijn echter niet in strijd niet de wet, doch volkomen in overeenstemming met de eischen, dj,e de Engelsche autori teiten stellen. Het Handeisamt schrijft voor, dat een schip van meer, dan 10.000 ton van 16 reddingbooten voorzien moet zijn. De Titanic had 46.000 ton, doch naar de wet behoefde zij niet meer dan 16 reddingbooten te hebben. En geregeld worden plannen voorgroo- tere booten gemaakt. Volgens een mededeeling van den N.- Yorkschen correspondent van de Daily Mail zal de ramp van de Titanic de stoom vaartmaatschappijen geenszins weerhou den voort te gaan met het bouwen van reusachtige schepen. Vertegenwoordigers van de Cunard-lijn, van de Norddeutsche Lloyd en van de Hamburg-Amerika lijn hebben verklaard, dat ongeacht het ge vaar om schepen te verliezen, die 7 milli- oen dollar of meer hebben gekost, de maatschappijen voort zullen gaan met het bouwen van die schepen, wanneer zij zulks voor de ontwikkeling van het bedrijf noodig achten. De „Times" ziet in de voortdurende vergrooting echter een ernstig gevaar. Naar aanleiding van den ondergang van de „Titanic" werpt het blad de trou wens vroeger reeds besproken vraag op, of het nu nietlangzamerhand tijd wordt den wedstrijd op te geven in het bou wen van steeds grooter wordende zee- kasteelen. De kolossen, die thans in de vaart zijn, hebben reeds allerlei moeilijk heden opgeleverd met dokken en kana len, er worden reusachtige sommen ge stoken in één enkel maclitig zeekasteel, dat, zooals thans gebleken is, even ge makkelijk stukgebeukt kan worden als één, dat half zoo groot is en er wordt een ontzaglijke verantwoordelijkheid ge legd op de schouders van één enkel man, wiens geringste fout aanleiding kan ge ven tot de grootste rampen. Er komen bij de beantwoording van de gestelde vraag natuurlijk commercieele overwe gingen in het spel, maar dat acht de „Times" geen reden om maar gelaten te biijven toezien, dat men hoe langer hoe meer toegeeft aan de ongebreidelde weeldezucht, waarmede op deze sche pen rekening wordt gehouden en waar voor telkens weder nieuwe inrichtingen worden uitgedacht, zoodat de schepen langzamerhand uitdijen tot ware zee monsters. En daarbij komt dan nog die krankzinnige snelheidswedstrijd, die o.a. ertoe leidt, dat een gevaarlijker koers genomen wordt, enkel en alleen om dat hij korter is dan een veiliger weg. Het wordt tijd, dat de openbare mee ning zich daarover eens duidelijk en be slist uitspreekt. ...De „Daily Telegraph" gelooft niet, dat het vergaan van de „Titanic" een einde zal maken aan de voortdurende uitzetting der zeeschepen. De ramp zal natuurlijk haren invloed doen gelden op de iU£UW£T£ uUvijLdingeiv d.e .^metingen der vaartuigen echter zullen niet van bescheidener groote worden. Wel zal men bij de verdere ontwikkeling van den scheepsbouw nog betere middelen trach ten te vinden dan de huidige om schip en opvarenden te beveiligen tegen de gé- varen, die de elementaire .natuurkrachten kunnen veroorzaken. „Wanneer het waar mocht blijken," zegt de „Daily News", „dat bij een kaime zee en terwijl men vier uren tijd had om de noodige maatregelen te ne men, ongeveer 1500 menschen het le ven moesten verliezen, omdat de booten slechts ruimte boden voor een derde deel der passagiers, dan hebben wij hier te doen met een ramp, die voorkomen had kunnen worden en mogen wij eischen, dat nauwkeurig wordt uitge maakt wie voor deze onvoldoende inrich ting verantwoordelijk is." Toch wordt omgezien naar middelen om de veiligheid der reis te verhoogen, ofschoon men de midde len blijkbaar niet wil zoeken in een even redig aantal reddingsbooten. In de „Kölnische Ztg." vinden wij toch melding gemaakt van een uit Ham burg aan de Deutsche Korrespondenz geseind bericht, volgens hetwelk men naar aanleiding van het ongeluk van de Titanic in de kringen der Atlantische reeders van de mogelijkheid spreekt tot invoering van een dagelijkschen dienst tusschen Europa en New-York in beide richtingen. Dat zou de veiligheid van de zeereizen zeer verhoogen, daar zich de stoomschepen dan meer in eikaars nabij heid zouden bevinden. De directeur-ge neraal Ballin, zoo zegt het bericht, on derhandelt op het oogenblik met de Norddeutsche Lloyd, de White Star-lijn, de Cunard-lijn en de Fransche lijnen om samenwerking te verkrijgen. Berichten uit China kwamen in den laatsten tijd slechtsi spaarzaam binnen. Nu wordt echter weer bericht dat ernstige oneenigheid bestaat tusschen de troepen van Setsjoean en die van Yoenan. De laatsten werden door de revolutionnairen van Setsjoean te hulp geroepen in den strijd tegen den keizerlijk gezinden onderkoning Tsjao. Nu de revolutie heeft gezegevierd is er twist ontstaan tusschen de vrien den. De Setsjoeaneezen klagen, dat hunne bondgenooten van Yoenan in hunne pro vinciën den baas willen speten, terwijl de laatsten beweren, dat het leger van Setsjoean bestaat uit een samenraapsel van allerlei slechte elementen, die het volk uitbuiten. Er heeft reeds een hevig gevecht plaats gehad bij Tsitsjou, waarbij een generaal van het leger van Setsjoean in handen viel der Yoenaneezen, die den man hebben doen onthoofden. Sunjatsen heeft den bevelhebber der troepen van Yoenan verzocht, de vijan delijkheden te staken en naar Yoenan terug te keeren. Maar daar wil de be velhebber, Tsjao Ho, niets van weten, wijl, naar hij verklaarde, zulk een te rugtocht gevaarlijk zou zijn voor de rust van Setsjoean. Bovendien beschuldigt Tsjao Ho dr. Sunjatsen van te heulen met de lieden, die het leger van Setsjoean uitmaken en tot allerlei geheime vereenïgingen be- hcoren. Omtrent Sunjatsen wordt nog uit Sjanghai gemeld, dat hij alle archief stukken, die betrekking hebben op de re- publikeinsche regeering, aan den eersten minister Tangsjaoji heeft overgegeven, om die aan Yoeansjikai te doen toekomen. Dr. Sunjatsen kondigde zijn vertrek naar Kanton aan, waar hem een schitterende ontvangst wacht. Hij zeide niet naar Pe king te kunnen gaan. GEMENGD. De Kölnische Ztg. verneemt uit Washington, dat de steeds ernstiger wordende toestand in Mexico uiterst kritiek geacht wordt. Hedenmid dag zal in het Witte Huis een conferen tie gehouden worden, waaraan ook de minister van oorlog zal deelnemen. Mor gen wordt een groote beslissende slag verwacht. Graaf Khuen Hedervary heeft den Koning heden de ontslag-aanvrage van het Hongaarsch ministerie over handigd, die aanvaard is. De Londeusche kolenhandelaars hebben vandaag weer de k o 1 e n p r ij- Zjêfl jnet 5 sh. £er ton ver laag da waar door dc prijzen z^ijn als voor de staking. Te Cimbalia (Spanje) is gisteren een a a r d s ch o k gevoeld. Eenige ge bouwen werden beschadigd. De bewo ners vluchtten uit hun woningen. Het Engelsche stoomsc.iip „Con dor", van de „New-York and Pacific Steamschip Cy." is gisteren in aanva ring geweest met het Amerikaansche oorlogsschip „Utah". De boeg van de „Condor werd ernstig beschadigd. Te Marseille is bericht ontvangen dat er uit het bagno van Cayenne twin tig dwangarbeiders ontsnapt zijn. Een veertigjarige bediende van een groote makelaarsfirma te Gent is sedert eenige dagen verdwenen, na zich ten nadeele van de firma een bedrag van ongeveer 150.000 francs te hebben toegeëigend door middel van valschheid in geschrifte en misbruik van vertrou wen. Men is er echter zeker van, dat hij het land fiog niet heeft verlaten. In de voornaamste steden heeft men reeds op sporingen gedaan. Ziekteverzekering. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. E. W. Duys deelt in „Het Volk" mee, dat er in het geheel op de Raden- en Ziektewet 221 amendementen zijn inge komen, en wel op de Radenwet 68 en op de Ziektewet 153. Op de Radenwet hebben de sociaal-de mocraten 22, de christelijk-historischen 1, de katholieken 10, de liberalen 17 en de vrijzinnig-democraten 18 amendementen ingediend. Op de Ziektewet werden ingediend door de sociaal-democraten 44, de chris telijk-historischen 8, de katholieken 58, de liberalen 26 en de vrijzinnig-democraten 17 amendementen. De antirevolutionnairen hebben in het geheel geen amendementen ingediend. Wat den inhoud van de ingediende amendementen betreft, de heer Duys deelt onder meer mede, dat van Katholieke zij de wordt voorgesteld, te doen vervallen de bevoegdheid van de Raden van Arbeid meer arbeiders in de wet op te nemen. Leden van de rechterzijde stellen voor de kleine ongevallen niet onder de Ziek tewet te doen opnemen. Voorts zijn er amendementen ingediend een van unie-liberale, een van vrijzinnig- democratische en een van katholieke zijde om de eerste 13 weken van een ongeval niet onder de ziektewet te brengen. Minister Talma zelf heeft, naar de heer Duys meldt, in zijn ontwerpen ongeveer 200 wijzigingen aangebracht. Het volle loon, dat volgens het ontwerp de Raden van Arbeid bevoegd zouden zijn bij ziek te uit te keeren, is 90 percent van het loon geworden. Raden- en Ziektewet. Door verschillende eigenaars of be heerders van ondernemingen van nijver heid, haniel of landoouw in Nederland is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij verzoeken om, voor het geval het be ginsel van verplichte verzekering in het ontwerp Ziektewet neergelegd, bij de Kamer instemming zal vinden, het daar heen te leiden, dat de aanhangige ont werpen zoodanig worden gewijzigd dat: de samenkoppeling van de Ongevallen verzekering met de Ziekteverzekering uit de wet worde gelicht; de hoegrootheid en de duur der uit- keering vanwege den Raad van Arbeid door de wet zelf wordt bepaald aan de bijzondere kassen de noodige zelfstandigheid worde verleend. De Paus en de Drankbestrijding. Jhr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Katholieken Internatio nalen Bond tegen het alcoholisme, mocht ondersiaand schrijven van den Staats secretaris van Zijne Heiligheid, kardinaal Merry del Val, ontvangen: lk heb het genoegen te uwer kennis te brengen, dat de H. Vader uw verzoek in welwillende overweging heeft genomen en zich gewaardigd heelt den „Katholieken International. Bond tegen het Alcoholisme" onder de hooge bescherming te stellen van zijne Eminentie kardinaal Desiderius- Mercier, Aartsbisschop van Mechelen. Er valt niet aan te twijfelen, dat dit bewijs van bijzondere belangstelling, die de Opperpriester dit zoo menschlicvend genootschap toedraagt, krachtig zal bij

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1