PASCHEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 759. - S)e ScicUohe (Soivwmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiSn) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. MAANDAG 2e PAASCHDAG, verschijnt De Leidsche Courant NIET. tiet stijgt op uit de harten der 'Chris tenen, het davert langs de muren der Kerken, het jubelt door de geheele ker kelijke liturgie, ja, het is of de natuur in den weelderigen en frisschen opbloei van Ifaaar nieuw leven mede-aanheft het jube lende lof- en danklied :Haccestdies, jquani fecit Dominus: Dit is de dag, JJien de Heer heeft gemaakt. Laten wij fuichen en ons verblijden. En het is als een overwinningszang, ifcoo forsch en fier, zoo vol zelf-bewuste 'kracht en trots, en als een lied van lang- ijbedwongen vreugde, dat opschiet uit de .(harten der Christenen in één zelfden '(juichtoon: Alleluia, alleluia! Er is ook reden om blijde te zijn "en leest te vieren. Wij hebben Christus zien geboren gorden in een armen stal; wij hebben ÏJHem zien leven een leven van louter liefde, maar ook van verachting en be spotting-, miskenning en haat wij hebben jfiem zien lijden het verschrikkelijkste lijden en Hem voor ons gezien als den Man van Smarten; wij hebben Hem zien sterven den schandelijken kruisdood. Eu Avij geloofden in Zijn Godheid, maar de gereld lachte en spotte met dien timmer manszoon van Nazareth, die beweerde Gods Zoon te zijn en stierf aan een kruis.... Maar nu herdenken wij, dat (Hij is opgestaan uit het gr.af, dat Hij uit eigen macht is verrezen, verrezeu, gelijk Hij gezegd heeft. Hij had het voorspeld: Breekt dezen tempel af, en in drie dagen zal ik hem weder op bouwen. En nu kan de wereld haar .pogen sluiten voor de verblindende schit tering van Christus' Godheid; haar spot verstomt. Wij hebben Hem tijdens Zijn leven en Zijn lijden hooren zeggen: „Wie Mij liefheeft, volge Mij", en den weg, dien ;Hij wees, was hard, een weg van zelf beproeving en zelf-kastijding, van ver nedering en smaad. En wij geloofden aan Zijn Goddelijk gebod, maar dc wereld benijdde het ons niet Hem te volgen, Die .versterving en armoede predikt, terwijl 'zij zich met rozen tooit en feesten viert Sn teugelloozen lust 'en onbedwongen (hartstocht. Maar ïiu heeft Hij een be vestiging gegeven van Zijne Godheid, een ïiieuwe en krachtige waarborg geschon ken van de waarachtigheid Zijner God delijke belofte, waarin Hij aan Zijn volge lingen een rijk van eeuwige heerlijkheid belooft. En nu kan de wereld zich te "zwak voelen om Hem in Zijn lijden tc •^volgen, en nu kan zij ons bespotten; 'bet geloof aan en den troost van die God delijke belofte dringt zij niet uit ons Verstand, rukt zij niet uit ons hart. Jubelende vreugde en dankbaarheid is de stemming van het Paaschfeest. Reeds |n de Mis op Paasch-Zaterdag straalt j^ezc stemming door. Aangebroken is de Vreugde-dag van Christus' glorie na den fcm arte-nacht van Zijn lijden. Het Glo ria in Excelsis .wordt aangeheven ijde klokken klinken in feestelijke tonen; ifliet blijde Alleluia \yeergalmt en kondigt liaan, dat het einde van den boetetijd daar is. Het Alleluia, dat den geheeleu fjpaaschtijd door de kerkelijke liturgie jjubelt, was reeds in het Oude Verbond bekend als. jubelkreet. Zooals van ieder feest in het kerkelijk Jaar, vinden wij ook van het Paaschfeest '4e kern en de diepste betcekenis op Jtreffende wijze weergegeven en uitge drukt in de Misliturgie. Deze herinnert jDiis zoo levendig aan de glorierijke Ver rijzenis des Heeren en tevens aan den plicht, die op ons rust, om bezorgd te jfcijn voor onze geestelijke verrijzenis met Christus. Het Resurrexi (Ikben verrezen) jvan den lntroitus klinkt als de zegevie rende kreet van den verrezen Zaligmaker, IDie Zijne Godheid op zulke schitterende .wijze komt bevestigen. Het voorbeeld van den Zaligmaker ontvlamt in ons een vurig verlangen naar een blijvende gees telijke verrijzenis, en daarom bidt de Kerk in haar Oratie of Gebed om crenadê Maar het pad der deugd is vol moeilijk heden en het is dus niet te verwonderen, dat wij in het Epistel worden aangewak kerd tot een volhardenden strijd tegen den ouden mensch, nog doordrongen van het zuurdeeg der zonde, opdat wij den nieuwen mensch zouden aantrekken. In jubelende vervoering bezingt nu de Kerk in het Graduale de barmhartigheid Gods en zijn triumph over de zonde. En in de prachtige Sequeirtia viert zij de ge heimen van het Paaschlam en stelt ons op treffende wijze de eerste verschijning van den Zaligmaker voor. Wij zullen zwijgen van de andere ver anderlijke gedeelten van de H. Mis, van het Evangelie, het Offertorium, de Se- creta, de Commuuio en Postcommunio. Wij wilden er slechts opmerkzaam op maken, dat de Misliturgie van Paschen een krachtig middel is om uit de harten weg te vagen de schijrt-vreugde, die slechts aan de oppervlakte glanst, en er uit te doen opstijgen, vol en breed, het lied van waarachtige Paaschjubel. V Zool- en riemleder belast. In de vergadering van bestuursleden van den bond van schoenfabrikanten ver klaarde een der voornaamste schoenfa brikanten in ons land, zonder dat zulks eenige tegenspraak uitlokte, uitdrukke lijk, dat hem in de laatste 20 jaren geen enkel buitenlandsch monster was ge toond, dat beter was dan het inland- sche fabrikaat. En toch wordt door 't geheel vrij invoeren van over het alge meen minder góede kwaliteiten zoolleer uit het buitenlaud ,de vlucht van onze binnenlandsche industrie tegengehouden. Daar de invoer van die buitenlandsche producten onbelast is, s c li ij n en ze veel goedkooper te zijn, dan de binnenland sche. Dit komt doordat het buitenland sche zoolleer in den regel een zeer hoog specifiek gewicht heeft, door overla ding van leer met loodstoffen verkregen, waardoor de kwaliteit niet beter wordt, maar waardoor alleen bereikt wordt.dat het product goedkooper schijnt. Door de nieuwe tariefvvet zal nu aan dien schijn van goedkoopte een einde wor den gemaakt, en de inlandsche industrie zal met de buitenlandsche kunnen con- curreeren en met succes zonder gedrongen te worden haar toevlucht te nemen tot dezelfde middelen. Waar blijft nu de bewering dat het tarief-ontwerp voor onze binnenlandsche industrie nadeelig is? ALGEMEEN OVERZICHT. Nu gaat het heusch beginnen. Althans wanneer de ^Frankf. Ztg." gelijk heeft, zullen we beslissende dingen zien in den oorlog tusscheu Italië en Turkije Naar dan aan dat blad geseind wordt is de telegrafische verbinding met Tri polis sedert Woensdag uitsluitend voor de regeering gestemd. Perstelegram men worden niet doorgeseind, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat op het oorlogsterrein belangrijke dingen in aan tocht zijn. Turkije blijft eveneens zijn toebereid selen maken. Uit Smyrna wordt aan do „Koln. Ztg." geschreven: De contactmijneii, die aan den ingang der haven hier gelegd waren, zijn verle den week vernieuwd en vervangen door mijnen van het nieuwste systeem. Een drijvende mijn, die slecht gelegd en los geraakt was, heeft dat duidelijk bewezen. Een der Italiaansche lichters, waarop bij het uitbreken van den oorlog beslag ge legd was, is als mijnboot ingericht. De scheepsagentschappen zijn door de regeering in een rondschrijven er attent op gemaakt, dat de gelegde mijnen zeer gevaarlijk zijn. Hel nieuwe station voor draadlooze telegrafie bij Tscheschnic op het schiereiland, in de nabijheid van de havèn en gebouwd door de Duitsche te- legraafmaatschappij, is thans gereed ge komen en in gebruik genomen. De hoog te van den mast bedraagt 85 M. Het sta tion ligt cenige kilometers het land in, om tenminste beschut te zijn tegen het vijan delijk vuur. Wat betreft de vredesbemoeiingen stelt de Turksche pers zich volgens den correspondent van de „Frankf. Ztg." niet merkwaardige eenstemmigheid op het standDunt. dat de veitrafiiiu» va.n den her haaldelijk aangekondigden stap der groo te mogendheden bij de Porte te wijten is aan vrees voor een zekere mislukking. De groote mogendheden zouden een gun stiger oogenblik willen afwachten. Haar diplomatie volgde zeer opmerkzaam den zich voorbereidenden ommekeer der Ita- laansche openbare meening ten gunste van de verloochening van het inlijvings- besluit van 5 Novv Zoodra deze omme keer ineer bepaalde vormen zou hebben aangenomen, zou de diplomatie haar goe de diensten aanbieden. De Jezuitenvrees laat de Duitschers nog niet met rust. Men brengt nu het onderbreken te Ween en van de reis van Bethmann Hollweg, die onderweg was naar Korfoe, om een paar dagen de gast van den keizer te zijn in verband met de houding door de Beier- sche regeering inzake de Jezuïetenwet aangenomen en de mildere uitlegging door haar aan die wet gegeven. Vooral ziet men een bevestiging daarvan in het feit, dat de minister-president Freiherr von Hertling, die de laatste dagen in Ber lijn geweest was, naar München was teruggekeerd en daar een onderhoud had met den rijkskanselier. Wat er besproken en wat er besloten wezen mag is natuurlijk niet na te gaan, hoe benieuwd men er ook naar wezen mag, welke houding de rijksregeering nu denkt aan te nemen ten opzichte van de kwestie, nu door Beieren zulk een prece dent gesteld is. In de bladen blijven allerlei beschouwin gen over de kwestie intusschen nog de ronde doen. Ook de officieuse „Nordd. Allg. Ztg," spreekt :-r zich over uit, maar, bepaalt er zich tóe de'toepassing van de wet alleen voor Pruisen te bespreken. En daar schijnt men niet van eeii'ige toe geeflijkheid te willen weten. „Krachtens het besluit van den bonds raad van 5 juli 1872 is den Jezuïeten, zoo schrijft het blad o.m., de uitoefening van hun Ordenstatigkeit en het houden van missies verboden. Als zoodanig valt te beschouwen iedere priesterlijke bedie ning, vooral prediking, biecht hooren, absolutie geven, mis lezen, en het uitdee- len der Sacramenten. Toegestaan is alleen het lezen van „Missa solitaria" en van eerste H. Missen, voor zoover deze het karakter hebben van een familiefeest, het lezen van stille H. Missen en van het toedienen van de H. Sacramenten der stervenden. Als verboden „Ordenstatig keit" is verder in overeenstemming met de beslissing van het Oberwaltungsge- richt van 8 Mei 1900 ook het houden van religieus-godsdienstige voordrachten te beschouwen. Onder het hierdoor ver boden optreden vallen natuurlijk ook de zgn. conferenties en alle priesterlijke han delingen, die als tijdelijke hulp bij de ziel zorg uitgeoefend worden. In Pruisen heeft men daaraan steeds vastgehouden, dat tusschen de Ordenstatigkeit der Je zuïeten en "de andere priesterlijke func- tiën geen onderscheid te maken is." Men ziet dus, dat men in Pruisen van geen concessie of toegeven weten wil. De auto-bandieten brengen Parijs nog steeds in opschud ding. Na de arrestatie der twee reeds ge pakte bandieten, volgt het publiek met de meeste spanning de handelingen der po litie voor zoover hun die ter oore ko men. Volgens de laatste berichten nu zou de politie er in geslaagd zijn de plek te bepalen waar Garnier en Bonnot zich verborgen houden, en wel in het 18de arrondissement, in de wijk van ,Mont- martre en in het huisblok, gevormd door de Rue Ordener, de Rue Duhesme, de Rue Marcadet en de Rue Fontaine-Du- but. Sedert gistermorgen werden de huizen in de Rue Ordener, dragende de nummers 93 en 96 in het bijzonder bewaakt. Er doen geruchten de ronde, die wijzen op voor de deur staande arrestaties. Tegen den avond werd een afdeeling politie, een dertigtal agenten tellende, in de Rue .Marcadet geconcentreerd, waar zich talrijke nieuwsgierigen en journa listen ophouden. Intusschen,achtte men het niet waar schijnlijk dat er vóór hedenochtend arres taties zouden plaats hebben, daar de wet verbiedt arrestaties ten uitvoer te leggen in een bewoond huis tusschen het onder gaan en het opgaan der zon. Om half vijf zou een kerel in de Rue Marcadet gearresteerd zijn, die deel zou ultmakên van de bende der autobandie ten en die naar het bureau van den Vei ligheidsdienst werd vervoerd. Intusschen is Parijs in den nacht van Woensdag op Donderdag opgeschrikt door een nieuwen roofmoord Op den weg van Choisy naar Ivry heb ben bandieten den bode Soillot, die met ztjn voertuig naar huis terugkeerde, over vallen, van alles beroofd en zoodanig mishandeld, dat hij spoedig overleed. Bewoners van Ivry zagen paard en kar zonder voerman voorbij hollen. Dadelijk dacht men aan een ongeluk; de politie werd gewaarschuwd en stelde een nauw keurig onderzoek in. Op den weg naar Choisy vond men het lijk van den bode. Hij leefde nog, maar even later gaf hij den geest. De misdadigers hebben de beurs van den koopman gestolen, die ongeveer f40 bevatte. De pakjes, welke de bode van uit Parijs naar Ivry had over te brengen, waren onaangeroerd gelaten. GEMENGD. Koning George heeft gisteren met koningin Mary, Londen verlaten om op het slot Sandringham de Paaschdagen te gaan doorbrengen in gezelschap van koningin Alexandra en prinses Victoria. De bladen maken gewag van hevi ge stormen, die reusachtige schade aangericht hebben in O os t-G a 1 i c i e. De goederentreinen loopen bijna niet meer. Talrijke telefoondraden zijn ver nield. De neergevallen sneeuw belet het verkeer in de straten van Lemberg. Een diefstal van juweelen ter waarde van 250.000 frank is geplegd ~teu ti ad eel e van den-xmd-gczanE van Mexico te Parijs, de Mier. Een vroegere bedien.de, een Hollander, wordt ver dacht de dief te zijn. De overstrooming van de Mississippi laat zich steeds drei gender aanzien. De hoofddijk bij Hick man (Kentucky) is doorgebroken en reusachtige watermassa's hebben reeds verscheidene kleine plaatsen medege- sleurd. Een vooral noodlottige door braak heeft zich voorgedaan bij Caïro (Illinois). Bij het blijven wassen van de rivier is er weinig kans, dat de stad, die een bevolking van 15.000 zielen heeft, behouden zal blijven. In Memphis staan de huizen 10 voet hoog onder wa ter. De Weensche bladen melden, dat 8 toeristen een professor en 7 studen ten, op den Hochstuhl bedolven zijn door een lawine. De 7 leerlingen van een lyceum zijn gered. Alleen de professor is gedood. De Bakkerswet. Bij het bericht van het „Hbld.", dat er een niet zoo geringe kans is, dat de Tweede Kamer voor het einde van dit zittingjaar toch nog een besluit, althans een principieele beslissing, neemt inzake de Bakkerswet, teekent het „Centrum" aan, dat zoodra de Ziektewet in de 2e Kamer is aangenomen, de Bakkerswet aan de orde komt. De sprekers van de linkerzijde hebben het dus in handen om door zich te be korten bij de behandeling van de Ziekte wet, de Bakkerswet spoedig aan de orde te doen komen. Linksche concentratie. De heer mr. M. W. F. Treub, lid der Tweede Kamer, heeft te Assen een po litieke rede gehouden voor de afdeeling aldaar van den vrijz.-dem. bond. Hij besprak het beginselprogram der vrijzinnig-democraten en het verschil met dat der sociaal-democraten en liberalen. De slotsom zijner beschouwingen was echter, dat in de naaste toekomst door alle vrijzinnigen moet worden samenge werkt, en dat bij alle verschil van gevoe len moet blijken, dat men den strijd wil aangaan tegen de overheersching van godsdienstige begrippen, en dat men als één man op de bres staat, waar het geldt de verdediging van het vrijzinnig begin sel. Het loopt naar 1913! KORTE KRONIEK. Het resultaat d'er gisteren gehou den vergadering van stakende electri- ciens, waarin mededeeling werd gedaan van de besprekingen met de afgevaar digden der patroons en d: b gs- cominissie, was, dat besloten werd de staking op te heffen. De Gemeenteraad van Zaandam nam met algemeene stemmen een motie aan, gesteld door den heer Decker, waar in verklaard wordt, dat de Raadsleden geen bezoeken meer verlangen van voor gedragenen ter benoeming van leeraren M. O. en van onderwijzers en onderwij zeressen. Het hoofdbestuur van den Volks bond tegen drankmisbruik heeft ter uit voering van het besluit der op 5 Sept. 1911 te Almelo gehouden algemeene vergadering een commissie benoemd, die de taak heeft de vraag te onderzoe ken of de invoering van het stelsel van plaatselijke keuze (local-option) in de Nederlandsche wetgeving tot bestrijding van het drankmisbruik, al dan niet aan beveling verdient en zoo ja, onder wel ken vorm en met inachtneming van wel ke eischen. Naar de „Avp." verneemt, heeft de 's-Gravenhaagsche Politievereeniging Door Eendracht Saam Verbonden, van welke bijna alle agenten en brigadiers lid zijn, den burgemeester een verzame ling voorstellen en verzoeken met me morie van toelichting doen toekomen, inhoudende o.a.invoering van een drie- ploegenstelsel met 8 uren dienst per et maal, verbetering der periodiek vrije da gen, vermeerdering van het aantal ver lofdagen, vergoeding van extra-dienst, enz. Naar „het Volk" verneemt, is het Utrechtsche Gemeenteraadslid mr. Van Bolhuis van plan den burgemeester to interpelleeren over de toepassing door hem van art. 67 der gemeentewet, be trekking hebbende op het ter kennis brengen aan den raad van ingeko men stukken. Een en ander vindt zijn oorzaak in de herhaaldelijk door de heeren Van Leeu wen en De Weerd in den raad gemaak te aanmerkingen, dat aan den raad ge zonden adressen niet b^j de ingekomen stukken ter tafel kwamen. Aan prof. H. Brugmans te Amster dam is dezer dagen door den minister van binnenlandsche zaken en van water staat vergunning verleend om de rijks archieven van 1813 tot 1830 na te gaan, Het is het voornemen van prof. Brug mans eerlang alle stukken te publiceeren welke betrekking hebben op den over gang Raadhuis-Paleis onder Lodewijk Na poleon en Willem I. Het Leger des Heils heeft bij Loos duinen een stuk duingrond aangekocht om daar een sanatorium te stichten voor drankzuchtigen. LEIDEN. 6 April. St. Vincentius-tentooostelling. Dat reeds twee jaar na de laatste tentoonstelling de St. Vincentius-Vereeni- ging weer een extra-beroep op de lief dadigheid van de geloofsgenooten doet, moet wel aan zeer bijzondere omstan digheden worden toegeschreven. Maar de nood bij St. Vincentius is groot; de schatkist is leeg en de liefdewerken van deze verdienstelijke vereeniging worden bedreigd Doch „werkstaking" is een onbekend woord in het vocabularium der Room- sche liefdadigheid. St. Vincentius zal nooit haar liefderijken arbeid prijsgeven; daarentegen er steeds voor blijven strij den, er steeds offers voor blijven vragen, offers van haar leden en van haar ge loofsgenooten. Om die offers vraagt zij niet tevergeefs. De tentoonstelling van prijzen voor de loterij is een rijke verzameling van allerlei voorwerpen, die een sprekend getuigenis zijn van sympathie voor St. Vincentius'- liefdewerken. Ja, dit jaar zijn de prijzen zelfs fraaier en grooter in aantal dan ooit te voren. Een kijkje op de tentoonstelling, die 2en Paaschdag wordt geopend en tot 21 April te bezichtigen is, durven wij met vertrouwen aanbevelen. Als altijd is er naar gestreefd het nuttige met het aangename te vereenigen en de vermake lijkheden zullen oud en jong amuseeren. R. K. Vacantie-kolonies. Het plaatselijk comité voor R. K. Va- cantie-Kolonies, bestaande uit de H. Eerw. heer P. L. Dessens, eere voorzitter de Z.Eerw. heeren H. L. A.; Gadet en A. J. M. Hafkenscheid, de heeren P. J. M. Niemer, le voor*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1