RONA BUITENLAND. Een reddende daad. Ingezonden Mededeelingen. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 757. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 4 April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onmerkbare belasting Menigeen zal er van opkijken als hem ter oore komt, dat de sinaasappelen, die yoor zulk een bagatel langs de Straten verkocht worden, nog een aardig bedrag in onze schatkist bren gen. En hij zal het een aardige illustratie Vinden van onze bewering, dat het met de lasten ons door de tariefverhooging opgelegd, zoo'n vaart niet zal loopen. 10,000 gulden opgebracht om die oranje- roode appeltjes, die we 5, 6, 8 zelfs 10 voor een dubbeltje kunnen koopen. Over de reusachtige massa zal de be lasting onmerkbaar verdeeld zijn, geens zins ons drukken terwijl ook de handel tloor de 50 cent per 100 K.G. (plm. 800— lOOO stuks) niet belemmerd wordt. Tegen zulk een belasting kan slechts 'n wNurks" sputteren. Bedroevend. Een vreemde aandoening maakt zich Van ons meester, als wij lezen, dat in de ï.g. stille week te 's Gravenhage alle openbare vermakelijkheden gesloten zijn. Een vreemde aandoening ook, als wij pan de hoofden der liberale en neutrale bladen vermeld zien. dat zij op Goeden J/rydag niet zullen verschijnen. Men spot op die plaatsen van openbare vermakelijkheden zoo dikwijls met de idoor Christus gepredikte zedewet, met de door Hem geopenbaarde leer. Men haalt in die couranten zoo dikwijls •champerlachend de schouders op bij uitingen van het Christelijk geloof en van de Christelijke zedeleer. In hetzelfde num mer van de „N. R. CL", waarin vermeld staat, dat zij a.s. Vrijdag niet verschijnt, staat een gunstige bespreking van een boekje, dat vlak-weg loochent alle be ginselen van de Christelijke zedeleer. Zoo iets doet ieder denkend mensch vreemd aan. 'tls bedroevend, te denken, dat zoovelen op die dagen, waarop Chris tus' lijden en sterven herdacht wordt, zich niet overgeven aan openbare vermakelijk heden en zelfs niet aan slafelijken arbeid en dat louter uit sleur en niet uit erken ning van de Goddelijke zending van den Verlosser, 't Is bedroevend te denken, dat zoovelen, nu zij het kruis voor zich zien, nog dat kruis den rug toekeeren of de oogen er voor sluiten, 't Is bedroe vend en het is daarom zoo natuurlijk, dat de Kerk zich op den Goeden Vrijdag neerwerpt voor den Verlosser om drin gend te smeeken voor hen, die Hem niet kennen. ALGEMEEN overzicht. Heden zullen we weten of het uur zal geslagen zijn waarop Engeland van ihet schrikbeeld der mijnwerkersstakiog Zal verlost zijn. Heden toch zal het be stuur van den mijnwerkersbond te Lon den vergaderen om den uitslag van de stemming te overwegen. Tot gistermiddag luidde deze, dat in *tgeheel 159.000 mijnwerkers voor hervat ting van het werk gestemd en 183.000 FEUILLETON. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL. 4) „Uw oom schijnt een braaf man te zijn", zeide de abt, en keek Hans Aicher ftiet een vochtigen blik aan. Deze zat niet doodsbleek gelaat en keek met droeven blik voor zich. Als uit één mond klonk liet uit den Uiond van den abt en uit dieu van Hen drik: „Wat ziet gij er uit'. Om Gods wil. gij zijt ziek E* Zij snelden naar den ouden man ,en hielpen hem. „Zijn hand is koud en zijn oogen staan Üof," sprak Hendrik bezorgd. Na enkele oogenblikken kwam er wed der beweging in de verstijfde gestalte Van Hans Aicher. Als uit een droom ontwakend keek hij verwonderd om zich heen. Hij veegde zich ihet zweet van 't gelaat en sprak met 9chorre stem: „Ik ben niet wel geworden het koude weder. Stoor u er maarniet aan. „Van middag klaagde hij al, dat hij ïoo koud was, maar ik heb (het niet ern tegen gestemd hebben. De meerderheid tegen de hervatting bleef dus aangroeien en wel nagenoeg allerwegen, behalve in Zuid-Wales, de Midlanden, Cleveland en Somerset. De kwestie is nu gerezen of het be stuur de bevoegdheid heeft een hervat ting van het werk te bevelen indien een kleine meerderheid nog voor staking is. Van sommige kanten beweert men dat voor opheffing der staking 2/3 der stem men noodig zijn, anderen daarentegen vinden een gewone meerderheid voldoen de. Maar wat echter zoo een meerderheid voor de staking blijft. Misschien dat telegrammen 011s in den loop van den dag nog wat wijzer ma ken. Nu deze staking dus zoo goed als be zworen is vreest men, naar de „Times" uit Liverpool verneemt weer last bij de scheepswet te zullen krijgen, reeds nog in den zo mer. Men gelooft, dat de Nationale Unie van Matrozen en Stokers, na de welge slaagde staking van verleden jaar Augus tus, de reeders nieuwe eischen zal stel len. Die eischen zouden hierin bestaan, dat de bemanningen versterkt worden naar de grootte der schepen, en de Las cars en andere Aziaten van de Engelsche schepen verwijderd worden. Deze tellen ongeveer 3000 koppen. In het geheel zouden de eischen neerkomen op een 20,000 nieuwe zeelieden die er noodig zijn. De mogendheden geven hun pogingen nog niet op om den oorlog tusschen Italië en Turkije beslist te krijgen. Volgens telegrammen uit St. Peters burg zullen de groote mogendheden nu spoedig aan de Portc de vraag richten, onder welke voorwaarden zij wil toe stemmen met Iialië vredesonderhandelin gen aan te knoopen. In den loop van deze week komt de nieuwe Russische ge zapt von Giers in Konstantinopel en daarna zal de actie onmiddellijk begin- neu. Behalve Rusland zullen Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk- Hongarije er aan deel nemen. Volgens berichten uit Konstantinopel zouden de groote mogendheden het er echter nog niet over eens zijn, hoe zij de actie bij de Porte beginnen zullen, gemeenschapppelijk, of ieder op zich zelf. Den tijd met dit geweifel verbeuzeld, neemt de Porte intusschen te baat om zich steeds beterte bewapenen. Nu weer heeft zij zich Vliegtuigen Volgens een bericht uit Sofia aan de „Politische Correspondenz" heeft onge veer een maand geleden een buitenland- sche (men mag wel aannemen een Fran- sche) firma aan de Bulgaarsche regee ring gevragd, of Zii 8 vliegtuigen voor het Turksche leger door Bulgarije mocht zenden. De Bulgaarsche regeering ver klaarde, dat zij het niet kon toestaan, om op haar neutraliteit geen inbreuk stig opgenomen, want warm had (hij het ook niet bij dien hevigen wind en regen. Het verheugde mij zeer, dat oom na het warme eten zich zoo wel gevoelde en ik dacht er heel niet aan, toen het bier hou zoo goed smaalde, dal hij vandaag nog zoo onpasselijk zou worden," merk te Hendrik op. „Is 't nu wat beter, Aicher?" vroeg de abt, den zieke aansprekend. „ja, heer abt, 't was maar een plotse- lijk aanval van bezwijming; zie ik kan zelf al weer loopen," en Hans stond wankelend op, om aanstonds weer te gaan zitten. „Doe maar zachtjes aan, gij wilt ster ker schijnen dan gij zijt," sprak abt Mau- rus. „Ik begrijp zelf niet, hoe dat zoo plot seling in zijn werk ging," zeide Hans. „Voor mijn oogen steeg een nevel op, terwijl duizenden sterretjes flikkerden daarop werd mij alles zwart voor 't ge zicht en mijn leden verstijfden. Het is koude, uit het slechte weer voortkomen- koude, uit het slechte weer voortkomend, maar na 't gebruik van versterkende mid delen zal 't wel weer overgaan." „Dan zal u wijn wel goed doen," sprak de abt medelijdend. „Ja, een flesch rood en wijn. Als ik U daarojn mag vrage/i, geloof ik, dat het te maken. De firma heeft toen de vlieg tuigen over Nisj (Servië) naar Saloniki gezonden. Als deze 8 vliegtuigen werkelijk in Sa loniki zijn aangekomen, dan is natuurlijk de kwestie, hoe komen ze nu naar Afri ka. Maar op zichzelf zou het daarom reeds van veel belang zijn voor de Tur ken, over vliegtuigen aan de Turksche kust te kunnen beschikken, omdat ze daarin een machtig wapen tegen de Ita- liansche vloot zou hebben. In Tripolis verandert het niets, melden de Italia nen. We mogen dus aannemen, dat het er voor hen niet beter op wordt. Be halve met den gevvapenden vijand blijft voor hen de noodzakelijkheid te kampen tegen een verraderlijken inwendigen jüjand. Naar aanleiding van besmettelijke ziek ten in verschillende door de Italianen bezette steden aan de Tripolitaansche kust, heeft generaal Caneva een genees kundig onderzoek gelast van de in de havens geankerde schepen, van de be manning, de passagiers, en ook van de garnizoenen. Men zal ratten en andere verdachte dieren, die gevaarlijke ziekten kunnen overbrengen, dooden. De be manning van schepen met bestemming naar Tripolitanië moet ook voorzien zijn van een bewijs van inenting tegen de pokken. GEMENGD. Het Exchange nieuwsagentschap verneemt uit Tientsin, dat een eerste uit- keering ad 1 mslKosn dollars door de Cliineesche regeering is gedaan aan de Keizerlijke familie. De fondsen voor dat doel waren verkregen uit het voorschot, aan de Chineesche regeering verstrekt door de Belgische financiers. Dezelfde berichtgever vermeldt, dat de reactie in China veld wint en elk oogenblik een gevaarlijk karakter kan aannemen. Dinsdag is in het Zweedsche parle ment een wetsontwerp ingediend, waar bij het parlementaire kiesrecht en de verkiesbaarheid aan de vrouw worden toegekend onder de nu voor de mannen geldende voorwaarden. Het wetsontwerp bevat een bepaling, waarbij vrouwen, wier mannen gedurende 3 jaar geen be lasting betaald hebben, van het stem recht uitgesloten worden. Voor de Fransche militaire) luchtvaart. De nationale inschrijving begint al aardig naar de twee-en-een-half millioen te loopen. Reeds is er voor 2,391,898 frank bijeengebracht. 1Naar de Duitsche Kabelmaatschap pij uit Melbourne verneemt, is het stoom schip Koombana met vijftig passagiers en een bemanning van tachtig koppen i n een orkaan vergaan. Wrakstukken zijn op een afstand van vijftig zeemijl van Broomé gevonden. Uit de bergstreken van het Westen komen berichten over z war en sneeuwval. In den Boven-Harz lag de sneeuw gisterenavond twee duim hoog. wel spoedig voorbij zal zijn", verzeker de Hans op krachtigen toon. „Gij hebt u te veel opgewonden door het spreken, daar gij u al niet wel ge- voeldet", sprak de abt deelnemend. ,,'t Kan wel zijn, hoogeerwaarde, dodh de gezellige warmte hier en het gulle onthaal deden mij zoo'n plotseling voor bijgaand onwel-zijn niet vermoeden". „Broeder Hieronymus hreng vlug wat wijn. Ik wil u niet langer storen, waar de gasten. Toch zou ik nog wel iets wil len zeggenMocht u ernstig ziek wor den, dan zult gij hier goed verpleegd worden en mijln bedienden en vertrouw den zullen voor u den zvvaren plicht ver vullen", sprak de abt met vriendelijke stem. „O neen, neen", viel Hans den abt hef tig in de rede. „Ik vrees niet, dat ik on trouw aan mijn plicht zou worden want aan mijn opdracht is veel eer, maar ook veel smaad herbonden. Een plotseling onwel-zijn mag een verhard, al is het dan ook niet meer jonge man, nooit er 11 stig opnemen." sprak Hans pochend met een gedwongen lach. „Een verzoek ech ter heb ik nog, hoogeerwaarde heer. Ver geef mij!, dat ik u geen legitimatiepapie ren kan toonen. De wijsheid van mijn ko ninklijken lastgever en zijn vertrouwen op de gastvrijheid van 't Beiersche volk Van Houfen's Cacao Met zorg bereid uit gezonde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam mr. J. Wiarda, thans rechter in de arr. recht bank te Dordrecht; is benoemd tot griffier bij het Kanton gerecht te iWeèrt jhr. mr. B. van den Brandeler, advocaat en procureur te Utrecht. Alg. Ned. Politiebond. Men meldt ons; De voorbereidende werkzaamheden voor de feestvergadering van den Alg. Ned. Politiebond ter herdenking van zijn 25-jarig bestaan met de daaraan te verbin den tentoonstelling, welke gelijk bekend 11, 12 en 13 Juni 111 het Kurhaus te Sche- veningen zullen worden gehouden, vor deren naar wenscli. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, burgemeester der residentie, heeft het eer e-voorzitters chap aanvaard van het eerecomité, waartoe zich bereid hebben verklaard als eereleden toe te treden: mr. T. G. H. Reitsma, proc.-gen. bij het Haag sche Gerechtshof; kolonel G. A. van Haeften, inspecteur van het wapen der K6n. Marechaussee; en de heeren H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, en J. D. Ruys, gede legeerd commissaris der Mij. Zeebad, Scheveningen. Het hoofdbestuur ontving o. m. toe zegging van medailles van: H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins der Nederlan den, den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en den burge meester van 's Gravenhage. Fabrikanten en leveranciers van po bij een oprecht, vrij opspreken deedlhem van deze formaliteit afzien. Papieren zijn niet altijd goed, ten minste niet, als ze in verkeerde handen, ik bedoel, vijande lijke handen vallen." „Wees daar maar niet beducht voor, beste Aicher, uit wat gij heden gespro ken hebt, spreekt de openhartigheid, want van een vijand geloof ik niet, dat hij zich zoo in de kaart laat zien, en list, die leugen en waarheid dooreen haspelt, zoek ik niet bij iemand, die een gastvrij klooster betreedt. „Laaf u thans en slaap wel in Gods naam. Geloofd zij Jesus Christus", isprak abt Maurus en nam wijwater. „In eeuwigheid, Amen", antwoordden de achterblijvenden. Broeder Hieronymus schonk parelen den rooden wijn in een schitterend glas en reikte het den oudsten der beide gas ten, die het geheel uitdronk. Hans Aichler die de koude maar niet uit den rug kon kwijt worden, ging dicht bij den haard zitten. Hieronymus ging tegenover Hen drik zitten. Deze keek naar zijn oom en vroeg hem hoe hij 't maakte. Het ant woord was, dat hij zich nog maar een weinig zwak gevoelde, en weldra door den wijn geheel opgeknapt zou zijn. Gerustgesteld begon de jongste der twee leen gesprek met den praatgragen litie benoodigdheden (kleeding en be wapening, reddings- en verbandmiddel len, leermiddelen en alles, wat tot do administratie der politie behoort) kunnen zich voor hetexposeeren hunner artikelen wenden tot den secretaris der feestcom» missie, den heer F. H. M. Nittel, inspec teur van politie te 's Gravenhage. Ned. R. K. Volksbond. De algemeene vergadering van den Centralen Raad zal vermoedelijk in de tweede helft van Juli worden gehouden. Op de agenda komt voor de behande ling van het wetsontwerp „Invaliditeit»» en Ouderdomsverzekering", en een voor» stel tot wijziging van enkele artikelen der Bondsstatuten en van het Reglement voor den Centralen Raad. Raden- en Ziektewet. In industrieele kringen circuleert, naar het „Hbld." verneemt, tot het verzame len van handteekeningen een request, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt aangedrongen op wijziging der ontwerpen Raden- en Ziektewet in dien zin: dat de samenkoppeling van Ziekte- met Ongevallenverzekering uit de wet word® gelicht; dat de hoegrootheid en de duur def uitkeeringen van den Raad van Arbeid wordt bepaald in de wet; dat aan de bijzondere klassen de noo* dige zelfstandigheid gegeven worde. 1 Liturgisch leven. De propaganda commissie tot bevor dering van het liturgisch leven In het bis dom van 's Bosch houdt een algemeen® vergadering op Woensdag 17 April te Bosch. Het program bevat o.m.verslag over de werkzaamheden der propaganda com- broeder. Hendrik werd zeer spraakzaam. Hieronymus vroeg in den loop van het gesprek„Wat denkt ge, hoe zal 't eer» ste treffen der beide koningen afloo- pen „Nu, dat is een lastige geschiedenisl Gelooft gij, dat het gemakkelijk zal zijn, koning Frederik gevangen te nemen Hij is van herkulische kracht, en Oosten- rijksch zonen, die hem met lijf en ziel aanhangen, zijn geen kinderengaarne zouden zij met hem ten onder gaan, ha, ha, als het maar mogelijk was." „Hendrik!" klonk liet van den achter grond, „gij hebt wat veel bier geproefd." „Ik zeg maar, dat onze zaak de zege zal behalen, niaar ik onderschat den te genstander niet," lachte Hendrik. „En d* bevelhebber Schweppermann is een prachtige gestalte. Zoo mager als een lat. Verscheidene zoo als hij zou men bezigen, om er voor Frederik een roede van te makenIn Oostenrijk noemt mer den Beierschen held „Klepperman" die naam past veel beter. En als hij in den strijd valt, o, wat zullen de raven een schik hebben, als zij zijn afgekloven beenderen vaarwel zeggen „Maar Hendrik," klonk het van de kachel, „je gooit je eigen glazen in." „Neen, oompje, ik vergeet onze eigee zaak niet l'L (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1