Bit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. 30 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 753. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering fen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, jjf 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertenfiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ipit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEILLUS- TREERD ZONDAGSBLAD. *»*Een ultra onbillijke belasting. Synoniem met „Duurder voedsel,, is Se bewering der anti-tariefwetmannen, dat de tarief wet een ultra-onbillijke be lasting is. Want een ultra onbillijke belasting is er eene, die gehaald wordt, waar fei telijk geen geld is om het te betalen. Zoo'n belasting komt dus Uit de zak ken van den kleinen man. En de kleine man zou dus weer het loodje lijden. Gisteren zagen wij, wat er van de leuze duur voedsel waar is. 't Is kortweg een leugen. Op wat vandaag wordt voorgezet, past dezelfde qualificatie. De tariefwet is geen onbillijke belas- ting. Minister Kolkman houdt bij de con- jsuinpties-artikelen bijv. zeer degelijk re lening met de gesteldheid der gebrui kers. Appelen, die de mindere man veel ge bruikt, worden licht belast; van fijnere «oorten wordt een hooger reCht ge vraagd. Van sinaasappelen een volks vrucht bij uitnemendheid, wordt slechts "een matig recht verlangd. Abrikozen zijn aveer zwaarder belast. Druiven worden in den goedkoopen tijd wanneer de 'Xverkman er dus van kan profiteeren tot lager tarief toegelaten dan in den 'tiuren tijdv waarin zij uitsluitend een deli catesse van de rijken zijn. Herten worden met f 15 en reeën met if tO per ötiafc bvlunt. ZZïfm* .1»— -« ,-een gebruiksmiddel voor de minder ge- forfunëerden? Dit systeem vindt men in de geheele fivet uitgestippeld. Dc .gereedschappen ,yan den ambachtsman, komen tihans «iet 5 pCt. recht binnen, terwijl de im port van diezelfde artikelen vrij is als zij voor fabrieken dienen. Dit vinden -wij een uiterst onbillijke heffing en aan zulke onbillijkheden zal jde nieuwe wet een einde maken. Een afgewerkte locomotief zal in de toekomst niet meer vrij kunnen worden ingevoerd, terwijl van de onderdeelen Van die locomotief, als zij hier te lande voor hetzelfde doel worden verwerkt, invoerrecht verschuldigd is. Zoo iets is schromelijk onbillijk. Maar dergelijke gebreken, die in waar heid een onbillijke belasting zijn, kleven het ontwerp-Kolkman niet aan. V Middenstandsorganisatie. Het vraagstuk van de publiekrechtelij ke vertegenwoordiging van den Mid denstand maakt een onderwerp van be spreking uit op het a.s. middenstands- qongres. De lieer J. Das, die was uitge- noodigd hierover e n prae-advies uit te brengen, heeft dit prae-advies nu ge plaatst in „De Middenstandsbond". De heer Das beantwoordt de vraag: „Is publiekrechtelijke vertegenwoordi ging van den Middenstand gewenscht", bevestigend. Hij is voorts van oordeel 'dat deze vertegenwoordiging bestuurs bevoegdheid moet bezitten en dus nielt zuiver adviseerend behoort te zijn. Voor den middenstand, zegt de heer [Das bestaat er dringend behoefte aan een vertegenwoordiging met bestuurs bevoegdheid, die m.a.w. publiekrechte lijk is, waarvan uitspraken de bindende 'kracht hebben van een wet. Met dit advies van den heer Das stemmen wij volkomen ia. Zoo men iiveet, is ook reeds door een staatscom missie een ontwerp ingediend ter op richting van Middenstandskamers. De bestaande Kamers van Koophandel en •"Fabrieken zijn niet slechts onvoldoen de, omdat zij locaal zijn, en de belan gen van klein-handel en klein-industrie daarin vereenigd zijn met die van groot handel en groot-ii dustrie, inaar ook om dat zij slechts adviscercnde bevoegdheid bezitten en geen recht van zelfbestuur. Ook daarom juichen wij het advies toe omdat het wijst op een gebrek, dat evenzeer bij de Kamers van Arbeid be staat. Eerst als ën Kamers van Arbeid pu bliekrechtelijke bevoegdheid hebben éii 'Middenstandskamers bestaan, die zooda- ïiige bevoegdheid bezitten, gaat men den goeden weg op, den weg naar publiek rechtelijke beroepsorganisatie, naar een regeeringslichaarn voor sociale wetgeving naast een voor politieke wetgeving. ALGEMEEN OVERZICHT. In aanvulling met hetgeen reeds ge zegd is over de thans aangenomen kolen mijnwet dient nog het volgende uit de rede, waar mede Asquith op een vergadering der liberale Lagerhuisleden de beteekenis der wet heeft uiteengezet. De minister liet uitkomen, dat de wet, behalve het be ginsel van het minimumloon, voor de mijnwerkers nog ïn deze twee opzichten gunstig is, dat de districtsraden bij de bepaling van het minimum rekening moeten houden met het geldende loon (hetgeen, volgens Asquith, trouwens van zelf spreekt), en dat de mijnwerker, die reeds een hooger loon geniet dan het vastgestelde minimum, dat hoogere loon, op zijn contract berustend, behoudt. Ver der gaf de minister als zijn opvatting te kennen, dat 5 shilling voor een vol wassene en 2 shilling voor een jongen geenszins een te hoog minimum-loon moet heeten voor wie bij den dag wor den betaald. Ook zei hij nog en hij richtte zich hiermede zonder hem te noemen tegen Balfour, die van roof ridders, woekeraars en Amerikaanschef trustmanuen heeft gesproken dat hij de staking in hoofdzaak een belange- looze beweging achtte. Hierbij had hij waarschijnlijk op het oog het feit, dat het meerendeel der stakende arbeiders meer verdient dan het geëischte minimum van 5 shilling. Volgens de laatste berichten zijn er overal kenteekenen van een geleidelijke nen raden aan het werk weder op te vatten, zij het dan alleen als proef, om te zien wat zij bereikt hadden. Behalve de gisteren vermelde, zijn nog een groot aantal arbeiders weer neerge daald in de mijnen van Lanarkshire (Schotland). Dezen hadden bedongen, dat zij gisteravond betaald zouden wor den daar zij honger leden. De 350 mijn werkers, die ïn Ghirk in Noord-Wales het werk hebben hervat, konden onder bescherming der troepen ongestoord werken. Eveneens hadden de werkzaam heden tot onderhoud van cle mijn Little ton in Staffordshire ongestoord plaats. Sedert den len Maart hebben de ver- eenigingen 1.043.000 pond sterling aan stakingsgeld uitbetaald. In de kassen be vinden zich nog 951.000 pond. De bemiddelingspogingen inzake den Italiaansch-Turkschen oorlog waarover reeds zooveel te doen is ge weest, zijn weer op niets uitgeloopen. De mogendheden hebben het aanvanke lijke plan van Rusland, om de vredes voorwaarden, die Italië den mogend heden heeft doen toekomen, ter kennis van de Porte te' brengen, laten vallen. Uit de stemming in Turkije maakten ze op, dat ze kans liepen op een weigering, en dat wilden ze niet. Men schijnt nu aan de Porte te willen ragen welke hare voorwaarden zijn, en van het antwoord zal dan afhangen, wat de mogendheden verder zullen doen. Inmiddels komen er weer zeer vreem de berichten uit Tripolis. Het Turksche bericht, dat we gisteren mededeelden, wordt natuurlijk nu door Stefani gelo genstraft. Verder ontvangt de „Times" uit Kairo het verwonderlijke telegram, dat volgens aldaar ontvangen betrouw bare berichten de sjeich der Senoessi, hoewel hij op geenerlei wijze de leden van zijn sectc wenscht te beletten de wapenen tegen de Italianen op te nemen, hij aan den anderen kant verklaard heeft, zelf niet het voornemen te koesteren een algetneene beweging van de Senoessi te organiseeren en kalm te Koefra wenscht te blijven. Dan wordt uit Rome aan de „Nat. Ztg." geseind, dat de „Corriere d'Ita- lia" uit Bengasi meldt, dat de opper bevelhebber van de Italiaansche troepen in Bengasi, generaal Ameglio, onder ver schijnselen van vergiftiging ziek is ge worden en naar het hospitaal moest worden overgebracht. Naar het heet, heeft de generaal bij vergissing subli maat gedronken. Positief nieuws brengen overigens de Italiaansche bronnen niet. GEMENGD. Uit Sarajewo wordt aan de „Na tional Zeitung" geseind: Oostenrijk- H on gar ij e versterkt zijn troe- d eu aan de grenzen van het Xürksche gebied van den sandzjak Novibazar. Het valt daarbij op, dat de versterkingen slechts uit Duitsche en Hongaarsche regimenten genomen worden. De garni zoenen in Herzegowina krijgen dubbele rantsoenen, zooals ïn den tijd van de inlijvingscrisis. De Gentse he stakers hebben besloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. Er zijn nu meer dan 2200 sta kers en werkloozcn. De patroons, stuwa doors, scheepsagenten en handelaren, hebben besloten tegenstand te blijven bieden en 500 Duitsche havenarbeiders te ontbieden. Het dorp Trsjtena in Hongarije is geheel afgebrand. Meer dan 300 hui zen gingen in dé Yiammen op. Door het verbond van Amerikaan- sche mijnwerkers ïs voor de anthfaciet- mijnen tegen '1 :\pril de staking van alle werkzaamheden afgekondigd. -- De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat*de toestand in Me xico voortgaat met groote zorg in te boezemen bij de Amerikaansche regee ring. Echter hoopt de regeering nog steeds, dat inmenging door de Unie overbodig zal blijven, ofschoon toch ook vrees gekoesterd wordt, dat deze on vermijdelijk zal worden, wijl steeds meer blijkt, dat president Madero niet bij machte is om den opstand te bedwingen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is D. A. J. A. Bon dam, essaieur y^,<y _dei^ waarbqrg en de te Schoonhoven, benoemd tot commies bi) dat dienstvak te Amsterdam is benoemd tot griffier van den Raad van Beroep (O.) te Roermond mr. J. G. C. M. Walter, advocaat en procu reur te Roermond, secretaris van den voogdijraad aldaar is aan J. Spaans, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Barsingerhorn is aan den adelborst le klasse H. J. Top, in Oost-Indië, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Tweede Kamer. Naar men verneemt, zou het in het voornemen liggen der Tweede Kamer, die gisteren op Paaschreces gegaan is, weer bijeen te roepen tegen Dinsdag 23 April; vrij zeker althans niet voor dien datum. De ziekteverzekering. Het laat zich aanzien, aldus de Resb. dat de behandeling der Ziekteverzeke ring nog al veel tijd zal vorderen. Naar we vernemen, zullen vóór 10 April uitersten termijn minJtens een S0- tal amendementen op de Ziektewdt en Radenvvet, waarvan niet minder dan on geveer 50 van de sociaal-democraten bij de commissie van voorbereiding inko men. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden hebben het voornemen op Zaterdag 13 April a.s. in den namiddag een niet-officieel be zoek te brengen aan Rotterdam. Zij stel len zich voor na aankomst aan het sta tion D. P. de groote kerk te bezoeken en vervolgens een tocht op de rivier en door enkele havens te maken. De tocht op de rivier zal worden beslo ten door een bezoek aan het stoomschip Kawi, van de Rotterdamsche Lloyd, aan Lloydkade. De hooge bezoekers zullen vandaar naar het station D. P. terug rijden. R. K. Padvinders. Naar aanleiding van een dezer dagen vermelde mededeeling, dat op het ver zoek om onder de Katholieken propa ganda te maken voor de Ned. Padvinders organisatie, door den Aartsbisschop na mens het Episcopaat, aan liet hoofdco mité der Ned. PaJvindersorganisatie uit drukkelijk is medegedeeld, dat de bis schoppen een afwachtende houding wen- schen aan te nemen, deelt de „Resb." mede dat reeds te s Gravenhage is op gericht een R. K. Padvindersvereeniging. Confectiewerkers te Amsterdam. Sinds eenigen tijd heeft de Bond van Arbeiders in de Kleedingindustrie een actie op touw gezet. Er wordt o.a. ge- eischt benoenrng van een commissie, sa- menoesteld uit de patroons £n de .ar beiders, tot het omtvverpen van een loon regeling. De patroons meenen, dat er na gezamenlijk overleg een schikking zal kunnen worden getroffen, doch zij wenschen, dat bij het tot stand komen van een collectief arbeidscontract, de bond de noodige waarborgen zal bieden dat de regelingen daarin vastgesteld, ook door de arbeiders(sters) nagekomen zul len worden. Overstrooming. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram ontvangen van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië dd. 29 dezer: De resident van Rembang seint: In de districten Padangan, Ngoeinpak, Bo- djonegoro, Pelen, Baoereno, Rengel en Rembes zijn door de Solo-rivier 100 dessah's onder water gezet en eenige duizenden bouws sawah's overstroomd. De Solo-rivierdijken zijn op vier plaat sen doorgebroken. Geen persoonlijke ongelukken. De vijf eerstgenoemde districten zijn gelegen in de afdeeling Bodjonegoro en de beide laatstgenoemde in de afdeeling Toeban der residentie Rembang. De afgeschafte Zondagen. Men meldt uit Kaatsheuvel aan de Msb. Na ingewonnen advies van de ker kelijke overheid heeft de R. K. Pa troonsbond in een gecombineerde verga dering met het bestuur van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond besloten op den 2den Paasch-, 2den Pinkster- en 2den Kerstdag den arbeid om 9 uur te be ginnen ten einde het personeel in de gelegenheid te stellen de H. Mis bij Op de overige afgeschafte R. K. feest dagen zal het werk een half uur later dan gewoonlijk aanvangen, om zoodoen de gelegenheid te schenken de H. Mis bij te wonen. Op de eerstgenoemde feest dagen zal het werk ook een half uur vroeger eindigen. KORTE KRONIEK. - Z. H. den Paus, is benoemd tot rid der van den H. Gregorius den Groote de heer Jacques Kneppers te Nijme gen. Te Deventer is wederom een nieu we afdeeling van de Hanze opgericht, met een aanvankelijk ledental van 16 personen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatki t uit Brussel door tusschenkomst van een Roomsch Katholiek priester van een onbekende is ontvangen f 5000 ter voldoening van niet betaalde belasting. Gister is te 's Gravenhage overle den de heer J. A. de Gelder, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. Gisteren is de derde tweedaagsche houtverkooping in het Haagsche Bosch geëindigd ,die ongeveer f 23.000 heeft opgebracht. Dat is te zamen met de op brengst van de beide vorige houtveilin gen ruim f53.000. De opruiming van het hout is nog steeds in vollen gang. Te Delft zal a.s. Dinsdag een pro testvergadering worden gehouden tegen het betrekken van drinkwater van Schie dam. De afdeeling 's Gravenhage der R. K. Vereeniging voor Volkszang in het bisdom Haarlem, hield gisteren haar le vergadering. Het bedrag dat per ge woon lid en per jaar aan het hoofdbe stuur zal worden afgedragen, werd niet zooals aanvankelijk voorgesteld, bepaald op 75 cent, maar op 25 ct LEIDEN, 30 Maart. Koninklijk instituut van Ingenieurs. Onder leiding van prof. Feldmann, hield hedenmorgen de afd. Electro-Tech- niek van het Koninklijk instituut van In genieurs een algemeene vergadering in den Vergulden Turk. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken werd het woord verleend aan den heer E. J. F. Thierens, adj.- directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en ElectriciteB, voor hett houden houden zijner voordracht over De Lei d- sche Electriciteitsfabriek. Spr. memoreerde allereeist de voorge schiedenis van het ontstaan der Centrale, waarvoor de tegenwoordige directeur der gecombineerde gas- en electriciteitsfa- brieken^de heer van Docobuigii, te zamen met den heer Doyer, een tweetal uit voerige, den doorslag gevende rapporten heeft ingediend. In zijne verdere rede werden herdacht sprekers voorganger, wijlen de heer F. A. Holleman, die de fabriek heeft gebouwd, en de werkzaamheden van den heer H. A. Blom, die in 1909 den adjunct directeur heeft vervangen. In het algemeen werd er op gewezen, dat de zienswijze der rapporteurs, die reeds ïn 1901 den bouw van een 'draai stroom-centrale aanbevolen hebben, door de praktijk bewezen is juist te zijn ge weest en dat mede als gevolg daarvan in den laatsten tijd in andere gelijk soortige Nederlandsche gemeenten draai stroom-centrales zijn verrezen in plaats van fabrieken volgens het vroeger gebrui kelijke gelijkstroom-systeem. De aanvankelijke inrichting der fabriek met turbogeneratoren van 300 kilowatt vermogen, in 1906 vrijwel een nieuwig heid, werd daarna beschreven; vervol gens werd opgemerkt hoe, nadat de Cen trale in October 1907 in bedrijf was gekomen, door het snel en geregeld groeiende debiet der fabriek reeds in 1909 eene uitbreiding van ketel- eu ma chine-installatie noodig was (o.a. inet een turbine van 500 kilowatt vermogen) en in 1911 een groote uitbreiding van het gebouw met machines en toestellen tot stand kwam, voornamelijk met het oog op de stroomlevering aan de te electriti- ceeren lijnen in en om Leiden der Noord- Zuid-Hollandsche T ram wegmaatschappij. Deze electrische tractie kwam in Septem ber en October 1911 voor wat betreifÉ de lijnen door Leiden en Leiden—Kat ar vTi 'aah tic'* wei Axiaals ic *v«jï«okuig gelijkstroom van 1000 volt spanning was geleverd. De eigenaardigheden van het ver- groote bedrijf en van de verbouwing in de jaren 19101911 werden vervol gens behandeld, waarbij o.a. werd ge wezen op het feit, dat tijdens de zeer ingrijpende bouwwerkzaamheden geen storing van het bedrijf is voorgekomen, en op de stookinrichting, die van den aanvang van het bedrijf at o.a. door com binatie met het gasbedrijf (stoomlevering aan en cokesafval betrekken van de gas fabriek) zeer heeft voldaan. Op het oogenblik moet door den groei van de electriciteitsfabriek worden over gegaan van handstoken tot een mecha nische stookinrichting. De trammachines zijn zoodanig geko zen, dat bij economisch bedrijf en zonder gebruikmaking van een batterij door de schokken bij het aanzetten van de tram wagens geen hinder in de lichtspaiming ontstaat. De vergroote Centrale bevat een nieuwe 1000 kilowatt turbine, terwijl verdere ruimte voor uitbreiding aanwezig is. Wat de resultaten van het bedrijf be treft, werd gewezen op de blijvende toe neming van het aantal aansluitingen aan de electriciteitsfabriek, over de electri- citeitsvoorziening van andere gemeenten door Leiden, en over stroomlevering aan kleinere en grootere fabrieken door de Centrale, waarbij de nadruk werd gelegd op de voordeelen, die bij aansluiting aan de electriciteitsfabriek naast invoering van afzonderlijke of groepen-aandrijving der werktuigen voor de meeste fabrieken worden verkregen, en waarvan door meerdere industrieelen wordt geprofi teerd. Dit werd met alhier verkregen cij fers aangetoond naar aanleiding van in den laatsten tijd verschenen publicaties van tegenovergestelde strekking. Over de in -1910 en 1911 tot stand gekomen electriciteitslevering aan Noord- wijk, Voorhout, Oegstgeest en Zoeter- woude werd een en ander medegedeeld, alsmede over algemeene gezichtspunten betreffende eventueele stroomle wring door Leiden aan andere gemeenten. Ten slotte werd gewezen op den sinds November 1911 in werking zijnden e'.eo- trischen k'okkendienst en op de voodoo- pig daarmede verkregen resultaten. Een en ander werd door teekeningen en grafieken toegelicht. De heer J. A. Schouten sprak vervol gens over bovenspanningsver- s c h ij n s e 1. Na afloop der vergadering werd da electriciteitsfabriek bezichtigd. Het Comité voor de bakkerij-ten toonstelling verzocht ons mede te dee- len, dat het van B. en W. vergunning heeft ontvangen tqjfc &et houden van een

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1