RONA Van houten s Cacao Ingezonden Mededeelingen. De BESTE voor den prijs. Liefde en Haat. BINNENLAND. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet 1 bezitten. Jt Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 28 Maart no.751 KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Moties Arts en ter LaanDe politiek en de onderwijzers-salarissen. .Het debat over de beide aanhangige jmoties had gisteren best kunnen afloo- jpen. Maar zoovele sprekers van de lin kerzijde hebben den tijd in beslag geno men om allen precies hetzelfde te zeg gen, dat het nog te bezien staat of vati- Jdaag de beslissing zal vallen. De Kanter, Verheij, Roessinglh en {Roodhuijzen allen van de Liberale fUnie hebben in groote lijnen elkan- ider nagepraat en voor hedenmorgen staat Harmen Smeenge ingeschrevenVijf sprekers van één partij over een paar simpele moties! En dit alleen om zich in de gunst en recommandatie van de Openbare onderwijzers aan te bevelen. De heer de Visser had gelijk, toen hij Opmerkte, dat er over de onderwijzers het meest wordt gepleit, omdait zij veel in aantal zijn. Van anderen, als de leer aren bii het middelbaar onderwijs, rept men ter nauwernood. En toch zijn er leeraren aan de H. B. S., wier positie veel slechter is; leeraren met 20 d:enstl- jaern en een tractement van f 1800. Hiermede is niet gezegd, dat wij ver betering der onderwijzerssalarissen niet lioodig achten, maar het is een onwaar dig spel van de linkerzijde oin nu hooge ;eischcn te stellen, waarvan de inwilli ging niet rnogejijk is. Toen links in 1907 in de meerderheid was, stelde men zich tevreden met het wetje-Rink. Men zag in, dat het eenvoudig onmogelijk was met het oog op 's lands financiën verder te gaan. Thans, nu de financieele toestand nog dezelfde is, vraagt de motie-ter Laan je en paar millioen meer uit de schatkist jen heeft de linkerzijde haar sympathie eraan verpand. Maar een verhoogd subsidie aan de gemeenten en de schoolbesturen biedt volstrekt geen waarborg, dat de onder- .vvijzers zooveel meer zullen ontvangen. Verscheidene gemeente- en schoolbestu ren- betalen reeds aanzienlijk meer dan Sic wettelijke minima; wie verzekert, dat zij met het meerder subsidie nog eens 'de jaarwedden zullen gaan verhoogen? In liet stelsel van onze tegenwoordige JLager Onderwijswet kan men er hen niet toe dwingen Een rationceler standpunt nemen de heeren Arts, van Wijnbergen en Ooster baan in, die de jaarwedden willen ver beteren van de onderwijzers, op wie de last van groote gezinnen drukt. Dit denk beeld, dat door de Regeering niet on welwillend is ontvangen en bij een cate gorie Waterstaats-beambten'reeds is toe gepast, is op 't oogenblik practisch door .te voeren zonder te groote óffers van de schatkist te vorderen. Verbazingwekkend is het, dat de lin kerzijde zoo weinig voor dit deel van de motie-Arts voelt. De heer van Wijn bergen herinnerde er terecht aan, dat links bij het bouwwetje aanmerking maakte op de saiarieering van Rooinsche broeders en zusters. Maar nu een voor stel wordt gedaan, waarbij rekening wordt gehouden met de verschillende levens omstandigheden, ondervindt het voorstel verzet. Deze houding is niet al te con sequent. Of het eerste deel der motie-Arts (een hooger minimum dan f500) gehandhaafd zal blijven, betwijfelen -wij sterk. De heer van Wijnbergen verklaarde tegen te zul len stemmen en de heer Oosterbaan ging zelfs een stap verder en adviseerde den voorsteller, alléén den gezinstoeslag te handhaven. Over dezen gezinstoeslag is dr. de .Visser niet te spreken. Hij had er twee bezwaren tegen, die hij in vragenvorm uitte. Wanneer men huiselijke omstandighe den laat gelden, moet men die dan be perken tot de grootte van hcut gezin? 'Waarom zou men den gehuwde een ver hooging geven en niet den ongehuwde die ziüi ouders in huis heeft? Waarom zou niet in het douceur dat een gezins hoofd met kinderen zal genieten, ook de FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 97) Op dit oogenblik vergat Dirk alles. Het 'kind haatte hij niet het kind was toch niet schuldig aan hetgeen zijn ouders hadden misdaan. Maar hoe zou hij hel pen? Zwemmen? Ook geen roeibootje .was in de nabijheid. Daar ginds, aan .Cathriens woning lag er een. Spoedig daarheen dus. Hij sprong in het kleine vaartuig, roeide met alle macht en keek vertwijfelend uit of hij het "kind niet "zag. Doch hij ontdekte nergens eenig spoor. iDaa'r o God, een arin, een blond kop je, een levenloos lichaampje. Dirk had geluk. Hij slaagde er in het jkitfd te grijpen en in de boot te trekken. De man kon zich zelf wel helpen. Hij hield nog de hand aan de boot vast. De gehuuuc uc i c'.vivas vrouw ziek is? Over deze opmerkingen kan bij de uit werking van het denkbeeld zeker nage dacht worden. Maar een overwegend be zwaar tegen kindertoeslag kunnen zijo.i. niet zijn. Het kan niet onbillijk zijn, dat zij, die op zware lasten zitten, wat meer krijgen, dan hetgeen zij reeds hebben. De heer Tydeman, die evenals de heer de Visser tegen beide moties is, bepleitte vluggere periodieke verhooging. Van de politieke propagandaspeech van mr.Troel- stra vermelden wij hier niets naders meer. Zondagsheiliging. Aan de besturen der R. K. Vakbonden en Alg. Werklieden organisaties in Ne derland is door den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Franciscus van Assisië" het volgen de schrijven gericht: Naar aanleiding van den Vastenbrief van Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, nemen wij de vrijheid u er op te wijzen hoe vooral bij Katholieken van alle rangen en standen een sleur be staat om de Zondagsrust van anderen te verstoren. Deze sleur nu dient noodzakelijk te worden gebroken, hierover zult u ihet wel met ons eens zijn. Vandaar dat wij Uw welwillende me dewerking inroepen en u verzoeken, aan de algem. plaatselijke vereenigingen om in hun algemeene vergaderingen te be handelen en aan de vakbonden om, door bemiddeling van hun orgaan, de afdee- lingen aan te sporen tot behandeling van dit punt, daarbij te doen uitkomen hoe het geestelijk en wereldlijk welzijn door de schending der Zondagsrust be nadeeld wordt en ten slotte de volgende motie aan te nemen In verband hiermede'is door de af- deeling Amsterdam op hare laatste ver gadering de volgende motie aangeno men De vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Amsterdam, op 24 Maart j.l. lettende op het vasten mandement over de Zondagsheiliging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem overwegende dat de geloovigen wor den aangemaand niet op den Zondag te verkoopen, en te kóopen, omdat daar door die dag ook voor den verkooper en diens bedienden tot een waren werk dag wordt gemaakt en de Zondagsrust wordt geschonden overwegende dat vooral door het over- groote deel van het volk (de werklie den) op den Zondag inkoopen worden gedaan besluit met alle wettige middelen het verkoopen cn koopen op den Zondag te- te gaan, een beroep te doen op alle Roomsch Katholieken om niet te koo pen in winkels die des Zondags open zijn en het daarheen te leiden dat de le den en hunne huisgenooten zich zede lijk verbinden, op den Zondag geen in koopen meer te doen, en deze motie te plaatsen in het prgaan De Volksbanier, benevens in de R. K. 'plaats, pers. De financiën van Den Haag. Naar aanleiding van het financieel overzicht van den wethouder van financiën in *sRaads zitting van 29 Februari 1.1., in antwoord op de vraag van den heer Kessler om overlegging van een vast werkplan, schrijft „De Nieuwe Financier" in zijn nummer van 24 Maart: Hieruit blijkt dus dat er eerlang weder- ad f9,200,000 te wachten is, waarvan ruim f7.000,000 voor improductieve uit gaven Mede moet het feit worden geconstateerd dat de uitgaven van het eene jaar in het andere met f 1,500,000 stijgen! En het prachtige grondbedrijt is hier nog slechts in zijn begin. Wanneer bij een naam- looze vennootschap een dergelijk wan beheer aan het licht ware gekomen zou het bestuur reeds lang zijn ontslagen, met voorbehoud van aansprakelijkheid en een accountants-onderzoek zijn ingesteld maar het geldt hier immers toch ook slechts een gemeente! golven schuimden en sloegen nog woes ter op: een slachtoffer was hen ontno men; zouden zij het tweede ook moeten teruggeven? Karei Plemping had nog voldoende kracht op de veerboot te komen. Dirk gaf hem het kind terug zonder 'n woord te zeggen. Daarna slangerden de beide booten weer op het water heen en weer, en geen van beiden had een behoorlijk roer of voldoende roeispanen. Ten slot te gelukte het evenwel den oever te be reiken. De toeschouwers, die inmiddels waren saamgestrooind, boden krachtige hulp en brachten Karei Plemping huis waarts. Dirk Tweehuis is met moeite terug geroeid. Hij had 'n eigenaardig gevoel. Voor het eerst sinds lange jaren had hij een rein, ongestoord geluk. Hij had slechts het kind gered, omdat het nog onschuldig was, en wijl het van haat of nijd niets af wist. En toch was het hem alsof liij een groote overwinding op een onzfehfbaren tegenstander had behaald. Langzaam en nadenkend liep hij ver der. Daar stond Cathrien. Zij was door STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 27 'Maart. Ingekomen zijn een aantal door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen. De geloofsbrieven van het nieuwge- kozen lid voor Noord-Holland, den heer P. B. J. Ferf, worden in handen gesteld van een commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Van der Kun, Lely en Bavinck. Na ongeveer een half uur keert de com missie in de vergaderzaal terug, waarna de vergadering wordt heropend. De heer Van der Kun verzoekt na mens de commissie, dat zij diligent zal worden verklaard, teneinde op een nader te bepalen dag verslag uit te brengen. De Voorzitter stelt voor dit ver zoek toe te staan. Aldus wordt besloten. Hierop worden de afdeelingen her nieuwd en vervolgens de agenda vast gesteld voor het afdeelingsonderzoek op heden. De vergadering wordt daarna ver daagd, vermoedelijk tot aanstaanden Vrij dag des middags ten half twee uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 27 Maart (Verv.) Na de pauze werd besloten a.s. Vrij dagmorgen eenige_ wetsontwerpen in openbare behandeling te nemen, w. o. onteigening voor uitbreiding der vis- schershaven te IJ muiden en onteigening betreffende de haven te Dordrecht. Bij de voortzetting der discussies over de moties-Arts-Ter Laan oordeelde de heer Oosterbaan (A.R.), dat beide moties vallen buiten de grenzen, door de Regeering voor verbetering der sala rissen gesteld. Daarom acht spr. het beter om eerst de gehuwde onderwij zers aan een betere bezoldiging te hel pen. Spr. stemt dus in met den door den heer Arts verlangden gezinstoeslag. Hij raadt den heer Arts aan, alleen dat ge deelte zijner motie te handhaven. De heer T y d e in a n (O.L.) zal tegen de beide moties stemmen, omdat zij te stellig zijn en te veel aangeven de wijze welke zou moeten gevolgd worden bij het streven naar verbetering der sala rissen. Spr. betoogt, dat voor hem de oplossing van de salarisregeling niet ligt in de minimum-salarissen. Volgens spr. toch kail een beginneling met f 500 aanvangssalaris een heel eind komen; maar de fouten der tegenwoordige sala risregeling liggen elders en wel ten le. in te lage saiarieering van de school hoofden ten platten lande; ten 2e. in te groote verschillen tusschen de saiariee ring van schoolhoofden en klasse-onder wijzers; ten 3e. in te groote tusschen- ruimte (5 jaar) bij de toekenning van de periodieke verhoogingen. Als de mo ties zouden uitspreken, dat meer reke ning moet gehouden worden met de maatschappelijke positie van den onder wijzer, dan zou spr. tegen een dergelijke uitspraak der Kamer geen "bezwaar hebben. De heer de Visser (C.H.) bestrijdt beide moties, hoofdzakelijk omdat er on rechtvaardigheden gepleegd zouden wor den tegenover andere categorieën van onderwijzend personeel, die al zoo lang op positieverbetering wachten, zoo de lee raren der ambachtsscholen en der normaal lessen, die tevergeefs nog naar pensioen uitzien. Volgens spr. laten de salaristoe- stauden bij het middelbaar onderwijs meer te wenschen over dan bij het lager on derwijs. Overigens vreest hij of 's lands financiën de verhooging der minimuin- salarissen toelaten. Verwachtingen bij de onderwijzers van de lagere school zullen worden opgewekt, die misschien nooit verwezenlijkt zullen kunnen worden. Ten slotte bestrijdt spr. de gezinstoelage welke de heer Arts wenscht als een no vum dat in onze wetgeving niet mag in- gelascht worden. De eenig afdoende ver zekering der salarisregeling is te vinden in: le. de saiarieering geheelbij het rijk te brengen, en 2e. de verbetering van de opleiding der onderwijzers. De heer v. Wijnbergen (R. K.) be strijdt de motie-Ter Laan, door welke niet alle onderwijzers zullen geholpen worden, maar uitsluitend gebaat zijn de genen, die thans liet wettelijke minimum het roepen nieuwsgierig geworden, was naar buiten gegaan en had alles gezien. Zij was even blij en trotsch als hij. Ook zij dacht er op liet oogenblik niet aan, dat de ouders, wier kind Dirk van een wissen dood had gered, hem en haar zoo veel en zeer groot onrecfit hadden aan gedaan. Blij en verheugd gestemd, groette Dirk haar levendiger dan anders. Een oogenblik dacht ihij: was zij maar bij mij in dienst, alles zou dan wel in orde komen. Maar neen, dat kon niet. Den menschen mocht geen nieuwe stof voor praatjes worden gegeven. Daarom nam hij haastig afscheid en ging huiswaarts. Cathrien keek hem nog lang met droo merige oogen, achterna. In haar binnen ste streed zij tegen gevoelens, die zij als 'n hersenschim beschouwde. Hij was heerboer, zij slechts dienstmaagd. Als het rouwjaar om was, zou hij de boe renhofsteden van den omtrek afgaan, om een tweede vrouw te zoeken. Zoo was het gewone verloop de rdingen. genieten. Spr. sluit zich alleen aan bij het tweede deel der motie-Arts (de ge zinstoeslag) dat een nieuw en goed ele ment in de loonregeling brengt. Overi gens is hij het volkomen eens met de algemeene schets, welke de heer Tyde man gaf van een salarisregeling, zooals die behoort te zijn. De heer Bos (V.D.) had de voorkeur gegeven aaa een meer algemeene motie, waarin aangedrongen wordt op algemee ne salarisverbetering, dan aan de con crete moties Ter Laan en Arts. Zulk een motie had zich z.i. ook beter aangesloten aan de Haagsche meeting. Intusschen, meent spr., dat, al voelt hij meer voor een algemeene regeling, hij toch kan meegaan met de motie Ter Laan. Tegen de motie-Arts heeft spr. de bezwaren, die reeds ia het debat zijn vernomen. De heer Troelstra (S.D.critiseert dat de rechterzijde blijkbaar de salariee- ringszaak opoffert aan de politiek. Als de zwenking, die thans de heer Arts ge maakt heeft, bij de Kamer ingang vindt, zal er van verhooging van de minimum salarissen niets terecht komen. Spr. protesteerde tegen de rede van den heer Oosterbaan. Want de heer Oosterbaandie thans tegen de mo tie-Ter Laan is, heeft in de beken de Haagsche meeting medegewerkt aan de totstandkoming eener motie, waarbij de yvenschelijkheid wordt uitgesproken, om nog in deze wetgevende periode aan de meest dringende eischen der onder wijzers te gemoet te komen. Niet hart verheffend is het dus thans den lieer Oosterbaan te zien neigen maar een motie Arts, welke niets bedoelt dan een aal moes te geven aan gehuwde onderwij zers. Spr. verweet de regeering, dat zij wel geld uitgeeft voor drijvende dood kisten, doch niets over heeft voor in williging van de meest billijke wenschen der o der wijzers. De eindstemming over de Vogel wet zal a.s. Vrijdagochtend plaats hebben. Academienieuws. Promotie Dr. J. Kalf. Toen prof. dr. A. A. Nijland, rector- magnificus der Utrechtsche universiteit gistermiddag zijn rede over „Het nut der sterrenkunde" ter gelegenheid van den 276sten gedenkdag van de stichting dier Hoogeschool uitgesproken had, deed deze mededeeling van het in de vergade ring van den Academischen Senaat van 21 Februari genomen besluit, waarbij het Eeredoctoraat in de Nederlandsche lette ren was verleend aan tden heer Jan Kalf, secretaris van de commissie voor de Mo numenten van Kunst en Geschiedenis, waarna spr. prof. dr. W. Vogelsang uit- noodigde als diens promotor te willen optreden. Bij Karei Plemping weken de zorgen niet. Twee hienschenlevens worstelden met den dood. Karei had een zware longontsteking opgeloopen en zijn kind lag bewusteloos, ten spijt van alle moei te, die de doctor eraan besteedde. Het zal sterven, denkt de moeder sid derend, als zij met bedroefde blikken naar het kind ziet. Dan valt haar oog op den zieken echtgenoot. Hoe kan het ongeluk toch zoo spoedig komen wie had voor enkele dagen gedacht dat hun zooveel onheil dreigde. Het ergst had Dirk Tweehuis bovendien afgewend. Haar doodsvijand, wien zij zooveel leed had berokkend ter wille van een oude schuld. Hij redde hel kind. Haar geweten begon te spreken. Een drukkende last en zware schuld rustte op haar. Zou zij daarom een van haar ge liefden moeten missen of misschien wel alle twee? Had zij e - geen bidden geleerd? (3od kou zoo wreed niet zijn en haar Deze gaf een overzicht van Dr. KalFs werken en streven, om te eindigen met den wensch dat de heer Kalf ook in de toekomst tot heil der wetenschap werk zaam zou mogen blijven, voor den vervol ge dan tevens tot meerderen luister der aloude Utrechtsche Hoogeschool Dr. Kalf dankte den Senaat voor de on derscheiding. Spr. waardeerde deze on derscheiding vooral ook als blijk van ver trouwen en meende er de verklaring van den Senaat dezer Universiteit in te mo gen zien, dat men nog nfeer werk van hem verwacht, ten einde dezen eeretitel te rechtvaardigen. De heer G. Henny, uit Amsterdam, heeft aan de Technische Hoogeschool te Zurich het diploma van chemiscli-techn. ingenieur behaald. Te Bingen zijn gisteren geslaagd voor electro ingenieur de heeren J. Holtkamp, van Winschoten; C. Ronstadt, van Am sterdam Gradiot, van Maastricht, en G. J. van Wieringhen Borski, van Utrecht Voor werktuigkundig ingenieur de hee ren Stehouwer, van SchiedamW. Grou- stra, van Slochteren; B. A. Ingenegeren, van Rumpt, en J. Oosterbaan, van Utrecht Sport. Biljarten. W e d s t r ij d. Zondag zal in De Vereeniging te Rotter dam een biljartwedstrijd worden gehouden tusschen 5 heeren uit Gouda, leden van de club Ter Gouw, en 5 leden der bil- jartvereeniging Rotterdam, om een zilve ren beker (wisselbeker). Om eigenaar van den prijs te worden, moet men den: beker driemaal achtereen of vijfmaal in 't geheel winnen. Deelnemers voor Gouda de heeren H. Eijssen, C. W. den Hoed, C. P. Bac kers, J. Horneman, en D. de Jong; voor Rotterdam de heeren W. Damme, G. Hendriks, J. van der Sluis, H. Mul ders en F. G. Vonk Inhoud van Tijdschriften. De Lelie. Met een mooi gedicht van Lhorrijn „An nonciatie" openend behandelt in de jong ste zeer interessante aflevering Annie v. Voorst, onze lenteboden de Fransche vi ooltjes. Joh. Wiginan schrijft over Tuin en landbouw als vrouwenberoep. Een gogd gevoelde schets „Hoe ik haar weer zag", door G. Rolling, een prachtig stuk je fraaie handwerken en dan twee zeer welluidende liedjes aan mijn zoontje, van Karei van de Woestijne. De mooie, fraai geïllustreerde praatjes over kantwerk worden voortgezet. Stephanie Vetter be gint een novelle in brieven „Eer de Mail dezen lieveling ontnemen. Hij moest het smeeken van een moeder verhooren. Wat had het kind bedreven? Hielden de en- gcien nier aan zijn legerstede de wacht en spre.dden zij hun vleugelen niet be schermend uit, opdat het kind geen leed geschiedde „O, engel, verdrijf den dood. O, gij vr.desboae, brengt hem, het onschuldige lieve kind, de gezonJheid weer". Zoo bad en hoopte een moeder. En 't scheen als bedwongen de verlangens van haar hart den wreeden dood. Het kind ontwaakte, stotterde eenige woorden, be woog de handjes, doch zonk weer terug1 in de macht van de koorts. Karei Plemping moest zijn rekening met den hemel in orde brengen, zoo maande de geneesheer aan. Hij haalde de schouders op. Hij wilde geen ver wachtingen wekken, waar niets te ho pen viei. Het water alleen had Karei de ziek'.e niet op den hals gehaald. De man had reeds lang de kiem meegedra gen thans ec.iter was het levensgevaar lijk geworden. (W,ordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5