Uit Stad en Omgeving. Geloofsbrieven P. B. J. Ferf. Naar men verneemt, is het verzoek van de commissie van onderzoek omtrent de geloofsbrieven van het nieuwgekozen Eerste Kamerlid, den heer P. B. Ferf, op iouter formeele redenen gegrond. Een bij slag voor de gehuwden. Wij hebben dezer dagen geschreven, dat er duizenden blijde gezichten zou den zijn, indien alvast dit verkregen werd, dat de gehuwde onderwijzers een bijslag ontvingen voor nun kinderen. Het schijnt evenwel, dat het inderdaad dezen weg uit zal gaan. Die bijslag is geen oplossing van de .uariskwestie. En de vraag, of de minima niet be- hooren te worden verhoogd, is daarmee niet ter zijde gelegd. Maar het zou iets zijn, het is hei meest dringend en het is financieel het gemakkelijkst te verwezenlijken. Pasbeginnenden kunnen in bepaalde gevallen met hun minimum tot zekere bekrimping worden gedwongende groote zorg wordt geleden door de huis vaders met talrijke gezinnen. Wanneer niet tegelijkertijd aan alle redelijke wenschen kan worden vol daan, heeft het lenigen van den nood der huisvaders den voorrang. Daarom valt het toe te juichen, dat de heer Arts in dien zin zijn motie aanvulde, en stemt de toezegging van minister Heemskerk tot verheuging. (Hsgz.) Landarbeidersvraagstuk. In de Maart-afl. van „Cultura", orgaan van het Ned. Inst, van Landbouwkundi gen, geeft inr. dr. H. W. C. Bordewijk het slot van zijn beschouwingen over het landarbeidersvraagstuk en het ontwerp- landarbeiderswet. De schr. bedoelde met zijn artikel „naast een korte schets van het landarbeidersvraagstuk te geven een meer uitvoerige beschrijving van het wets ontwerp, dat, wordt het wet, dit vraag stuk zooal niet geheel, dan toch voor het grootste deel tot oplossing kan bren gen. Van de jwet kan een kracht uit gaan, die de landarbeiders zedelijk en stoffelijk verheft en de doffe berusting, waarvan de staatscommissie spreekt, van hen wegneemt". Aan het slot van zijn opstel schrijft mr. Bordewijk: vZal de wet overgaan van het papier in het leven en zal met name het parti culier initiatief, waarop zij zulk een ern stig beroep doet, fiets beteekenen, dan moet er warme belangstelling komen voor het lot onzer landarbeiders. De noodige organisaties volgen dan vanzelf en deze zullen zich sterk gevoelen om haar moei lijke, doch schoone *taak naar behooren te volbrengen." Politieke Lezing van Mr. Aalberse. De afgevaardigde voor Almelo, de heer mr. P. J. M. Aalberse, heeft te Almelo in een openbare vergadering een iezing gehouden over „Liberalisme en Socia lisme". Spr. toonde aan, dat de voor spelling, dat de liberalen en socialisten in 1913 samen zullen gaan, niet erg ge waagd is-, hij wees op de verwantschap van beide stelsels in de orde der ideeën èn in de orde der feiten. Vervolgens liet spr. het licht vallen op de liberale theo rieën, o.a. die betreffende gezag en eigen dom, en zeide, dat de groote vraag van dezen tijd is: hoe ontkomen wij aan de ellendige gevolgen, die de liberale vrij heidsidee had op oeconomisch gebied. KORTE KRONIEK. De heer van Twickel, ambachtsheer tvan Delden, die 'indertijd de gemeente een waterleiding heeft gegeven, laat naast den watertoren een electrische cen trale voor verlichting» bouwen. Te Heerlen is een R. K. arbeids beurs opgericht. Op een verzoek om subsidie heeft de gemeenteraad afwij zend beschikt, daar deze beurs niet voor alle arbeiders is opengesteld. Over het voorstel Bregonje, om de kermis af te schaffen, staakten gistermid dag in den raad van Haarlem de stem men, 1515. Na afloop der stemming verklaarde de heer Wilkens, die voor het behoud is, zich bij het uitbrengen van zijn stem te hebben vergist. De Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, eigenares der Oranje-Nassaumijnen I en II te Heerlen en te Schaesberg, zal een derde mijn aanleggen, de Oranje-Nassaumijn III te Heerlerheide. Te Heerlen is de eerste steen ge legd voor de op te richten kweekschool voor vroedvrouwen. De gisteren gehouden openbare houtverkooping vanwege het Staatsbosch- beheer, betreffende hout in het Haag- sche Bosch gevallen in den storm van September j!., heeft opgebracht f 18.500. EIeden wordt de verkooping voortgezet. LEIDEN, 28 Maart R. K. Bijzondere Onderwijzers. De afd. Leiden en omstreken der Dioc. Vereeniging van R. K. Bijz. Onderwij zers, vergaderde gisteravond in het ge bouw der Zitavereeniging, onder voor zitterschap van den heer H. W. C. Düncker, van Hazerswoude. Na lezing der notulen, kwamen verschillende inge komen stukken ter tafel, waaronder zeer belangrijke. Een missive van 't Hoofd bestuur beoogde de W£nsche.lijfchejd van invoering van schoolvergaderingen; een model-adres aan de schoolbesturen ter bereiking van dit doel werd in ieder ge- wenscht aantal beschikbaar gesteld. Een tweede missive bedoelde het instellen van een onderzoek naar het al- of niet voorkomen van gehuwde onderwijzeres sen bij het R. K. Bijz. onderwijs. In de derde plaats was ingekomen een circu laire van het hoofdbestuur, behelzende een nadere verklaring van het telegram voorkomende in „Het Katholiek School blad van 15 Febr. j.l., waarin ontraden werd deel te nenten aan de salarismee- ting te 's Gravcnhage op 17 Febr. 1912 Naar aanleidmg van deze verklaring ont spon zich een geanimeerde discussie, waarbij van verschillende zijden critiek werd uitgeoefend op de houding van ge noemd hoofdbestuur. Hoewel deze aan vallen door den voorzitter krachtig wer den bestreden, werd ten slotte de vol gende motie voor de agenda der Alg. Verg. aangenomen „De Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers in het bisdom van Haarlem bijeen in de Alg. Verg. van 1912, te Leiden, betreurt het, da£ het hoofdbe stuur te elfder ure deelneming aan de Haagsche meeting heeft ontraden, keur/ af, dat het dit zonder de minste motivee ring deed, en vraagt alsnog meerdere inlichtingendan bij circulaire van Maart." Tevens was ingekomen een verzoek van een der leden tot het houden van een propagandavergadering voor „Financiee- le gelijkstelling." Na eenige discussie werd hierop aangenomen het volgende vooAtel „De vergadering, er van overtuigd zijnde, dat de kwestie van financieele ge lijkstelling van het Bijzonder en open baar onderwijs, hoewel zeer urgent, in de Katholieke wereld van Leiden en om streken veel te weinig bekend is overwegende, dat de afdeeling den Haag reeds eene propagandavergadering in het openbaar gehouden heeft noodigt het bestuur van de afd. Lei den en omstreken uit, stappen te doen, dat er in Leiden ook een dergelijke pro pagandavergadering gehouden worde, en stelt daarom voor eene commissie te be noemen, die een dergelijke vergadering zal voorbereiden en bewerkstelligen". Staande de vergadering werd eer. dus danige commissie benoemd, bestaande uit: Mej. C. v. d. Drift, en de heeren Verweij, Heirmann, Smit en Viddeleer. Alsnu was aan de orde de behande ling der voorloopige agenda voor de 19e Alg. vergadering te houden op Dinsdag 28 Mei 1912. Naar aanfeiding van de voorstellen der afd. Alkmaar, welke afd. een zestal conclusies had ingediend met betrekking tot de Leerplichtw et werd be sloten een amendement in te dienen, op een der conclusies inzake landbouwver- lof. De vergadering sprak zich uit, om bij het geven van landbouwverlof de ge meenten te verplichten van hun bevoegd heid gebruik te maken, 2 datims vast te stellen, waartusschen dat verlof vakt. Een inleiding van den heer J. J. Smit over: „Financieele gelijkstelling" werd wegens verhindering van den inleider uitgesteld tof: de volgende vergadering. Na rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten. E>e Minister van Marine heeft den officier van gezondheid le klasse S. Over- diep met 1 April geplaatst bij de Kweek school voor Zeevaart alhier, ter vervan ging van den ofiicier van gezondheid le klasse S. Ruitinga, die alsdan op non activiteit wrordt gesteld. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8 uur 's avonds St. Joseph Gezellen Vereeniging, Rapen burg 52, Vergadering Geloof en Weten schap. Spreker de W.Eerw. beer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Jeanne d'Arc (met lichtbeelden). Maandag 81/2 uur 's avonds, Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Jaarvergadering van de Schoolpenning. Lezing van den heer P. H. Snijders. De Bloembollenstreek. Men schrijft ons uit Sasseniheim Liefhebbers van Hyacinthen en Narcis sen zullen a.s. Zondag en de geheele week hier weer alles in vollen bloei vin den/Dan komen zij weer in dichte drom men, zijl bestormen de trams in Haar lem cn in Leiden, om de dorpen aan den straatweg tusschen die steden fe be reiken. Wie bijv. te Sassenheim wil zijn, gaat per Holl. IJz. Spoor tot Piet Oïji- zenbrug. De w eg van daar tot ons dorp ligt geheel tusschen Hyacinthen, en nar- cissenvelden, en voert de bezoekers langs de ruïne van Tijlingen, waarin van 1433 tot 1436 Gravin Jacoba van Beieren woonde. In het dorpshotel kan men een poos gezellig vertoeven. Alles werkt sa men om den lieFnebbers te toonen, dat men hun bezoek op prijs stelt. Boven dien behoeft men volstrekt niet verle gen te zijn met zijn tijd. Een half liur wandelend aan elke zijde van de straat weg, vindt men niet anders dan kleu ren hyacinth en, narcissen, narcissen en hyacintben. En wie niet graag een half uur loopt van Piet-Gijzenbrug tot hier, vindt aan 't station en in ons dorp gele genheid genoeg om zich voor billijken prijs te laten rijden. Daarom wachten wij bij gunstig weer een zeer druk be zoek in onze streek. En wie a.s. Zondag niet kan of wie meer van bloeiende tul pen houdt, wacht nog een week en vindt dan .00,k wat hij verlangt. Men schr on, u.r Nooruwijkerbout Naar wij vernemen zal vanwege den A. N. W. B. een hulpstation worden geplaatst met verbandkist, nabij lie/ café van den heer Jac. Geerlirigs, aan den Ruigenhoek. Dit geschiedt in verband met de te verwachten drukte in de bol lenstreek op de komende dagen. Snijbloemen. Men schrijft uit Hillegom aan de N. R. Crt. Wie dachten, dat de vroege bloei der bloemen gepaard zou gaan mei een zeer levendigen handel in snijbloemen, heb ben het mis gehad. Wel worden uit Hil legom dagelijks een 1000-tal kistjes naar het buitenland verzonden, doch dit getal mag niet zeer groot genoemd worden. Men vermoedt dat op de buitenlandsche markt nog veel „gebroeid goed" wordt aangevoerd, hetgeen de vraag naar Hol- landsche snijbloemen drukt. Eigenaardig is voorzeker dat de zeer vroege narcis „von Sion" die als bol in groote mas sa's legen h ooge prijzen wordt ver kocht, als snijbloem zoo goed als waar deloos is, Bicolor Victoria is als zooda nig meer in trek. Wat de hyacinthen be treft, is., „zuiver wit" nog steeds zeer gewild en prijshoudend. Overigens komt langzamerhand meer vraag naar blauw, terwijl de rose en vol roode kleuren meer en meer op den achtergrond wor den gedrongen, 't Gebied van den snij- bloemenhandel breidt zich allengs uit; niet alleen naar Duitschland, Engeland en België, ook naar Denemarken en in Frankrijk, zelfs naar Rusland worden ze verzonden. Ten einde de zendingen zoo spoedig mogelijk in het snelvervoer op te ne men, rijdt er 's morgens vroeg een trein Leiden-Haarlem, alleen tot vervoer van gesneden bloemen. Stierenkeuring. Op de gisteren te Bodegraven ge houden stierenkeuring zijn de volgende bekroningen vastgesteld: Jan, eigenaar C. Vroege, Woerden f 100. Jan, eig. A. v. Os, Langeruigeweide f75. Jacob, eig. W. Verburg Cz., Meije, gem. Nieuwkoop f 40. Hendrik, eig. J. B. Wesseling, Woerden f 40. N, eig. J. Hoogendoorn, Zwammer- dam, f 20. Léendert, eig. W. Boer, Bodegraven f 20. HILLEGOM. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Ven- neper polder is de heer J. H. M. Balvers benoemd tot poldermeester in genoemd waterschap. KATWIJK AAN ZEE. In de afzanderij der Domeingronden kwam een werkman zoodanig met zijn noofd op de rails van den „ijzeren man" te vallen dar zijn sche del als 't ware bijna los lag. Dr. H. E. de Ruyter Zijlker hechtte de ernstige wond. De man is op 'toogenblik zonder gevaar. L1SSE. Gisteren had de verkooping plaats van de schapen, welke voor de R. K. kerk waren geweid. De 43 scha pen brachten op de som van f 1433 en werden gekocht door A. van Gunnink. NOORDWIJK. Zooals onze lezers weten, bestonden hier plannen tot op richting van een afdeeling van den R," K. Volksbond. Op de lijst die circuleerde, hadden ongeveer 100 personen van hun sympathie met het plan blijk gegeven. Ook had men zich reeds verzekerd van de goedkeuring van den Z.Eerw. heer Pastoor. Gisteravond waren in de zaal van de Jongelingsvereeniging een 40- tal personen bijeengekomen, daartoe uit- genoodigd door de ontwerpers van het plan, om verdere stappen te bespreken. De vergadering werd geleid door den ZEe.rw. heer Pastoor. Ook de beide wel- eenv. heeren Kapelaans waren tegen woordig. De Eerw. voorzitter opperde eenige bezwaren met het plan van de ontwer pers, vooral ook dit, dat het hier ont breekt aan een geéehikt vergaderlokaal en men zoodoende 1de menschen naar de café's moet lokken. De Eerw. spreker ziet meer heil in de oprichting van een Werkiiedenafdeeling van het St. Jeroens- gilde. Z.Eerw. vertrouwt dat het dan ook niet zal ontbreken aan finantieele steun van de patroons. Verschillende personen spreken als hun meening uit, dat zij de voorkeur geven aan de oprichting van een afd. van den R.K. Volksbond. Na verdere dis cussie verklaart de vergadering zich met op één na algemeene stemmen voor dit laatste plan. Nog wordt besloten een der leden van het Centraal bestuur uit te noodigen, om op een door de voorloopige commis sie uit te schrijven vergadering, die voor belangstellenden toegankelijk zal zijn, het nut en de voordeelen van een afd. van den R. K. Volksbond uiteen te zetttlen. Ook zal men zich ter verdere inlichting in verbinding stellen met de afd. van de R. K. Volksbond te Lisse. In het voor- loopig. comité worden gekozen de hee ren G. v. d. Weijden, Buize, L. Toebak, J. Busman, S. Langelaan en N. Vink. Heden is het 40 jaar geleden dat de heer J. Koelewijn in dienst trad bij de familie van Nes. Het zal den jubilaris ze ker niet aan de noodige blijken van be langstelling ontbreken. TER AAR. Gister hield de tuinders- bond „God zij met ons" eene algemeene vergadering in het Bondscafé aan het Pa penveer. Aanwezig waren de Eere-voor- zitter van den Bond, de Heer Jhr. K. de Murait, buigeme^tej' v.a.n Tm hei Bestuur, de leden der Eind-commis sie en ruim 150 leden der vereeniging. De Voorzitter, de Heer J. Hoogervorst Lz., heette de aanwezigen welkom, w ees op de belangrijkheid dezer vergadering ter wille van de verkiezing van twee bestuursleden, deelde mede dat de Hee ren Weeren en Hogenboom, leden der permanente commissie van controle en de kassier-boekhouder door ziekte ver hinderd waren de vergadering bij te wo nen en verklaarde de vergadering ge opend. De notulen der vorige ledenver gadering werden gelezen er. onder dank goedgekeurd. Op verzoek van den Voor zitter las de Heer Verhagen de rekening voor van den Kassier over den dienst 1911. Uit deze rekening bleek o.a. dat de ontvangsten bedroegen f309806.34, de uitgaven 303358.65 zoodat in kas was f6447.69, waaronder f 748.05 aan inlagen in de kleine Spaarbank. Op de Boerenleenbank had de Bond een tegoed van f 1645.10. Het batig saldo over 1911 beliep f7344.74, waaruit aan dc leden 31/2 pCt. kan terugbetaald worden. Bij monde van den Heer Verhagen bracht daarna de eind-commissie rapport uit en stelde voor de rekening goed ie keuren en den Kassier-boekhouder te déchargeeren. De Voorzitter stelde vervolgens aan de orde de verkiezing van twee bestuurs leden wegens vertrek van den Heer J. van der Eisen en bedanken van W. de Bruijn en benoemde tot leden van het stembureau de Heeren J. Heenk, J. A. Koeleman en H. van Emmerik. Uit vijf gestelde candidaten werd bij eerste stem ming gekozen de Heer Nic. Hoogervorst Pz. en bij herstemming de Heer P. van der Ster. De Heer J. A. Koeleman vroeg en verkreeg het woord om onze tuinders er op ie wijzen dat de snijboonen, die in deze streek geteeld worden, door de Duitsche conservenfabrikanten minder waardig geacht en verre achtergesteld worden bij de z.g. Rheinische spekboo- nen. In den breede weidde hij over de goede hoedanigheden van dit produkt uit en hij spoorde met klem aan toi de teelt van deze soort of aSthans tot helt nemen van eene proef. Omdat door den geringen aanvoer het eerste jaar de vei ling mogelijk niet zou slagen, verklaar de spreker zich gaarne bereid om deze spékboonen op contract te latten telen. De Heer Jan P. Doet er van Bever wijk, ter vergadering .geïntroduceerd on derstreepte nog eens de woorden van den Heer Koeleman en sprak als zijne overtuiging uit, dat heit belang van den tuinder het invoeren der spekboonen ter vervanging der lange breeden eischte. Ofschoon deze spreker sterk aanhield op het veilen der vruchten zelfs bij kleinere hoeveelheden, wilde ook hij gaarne op contract koopen. Namens hei Bestuur wekt ook de Heer J. A. van Toi de tuinders op tot hot nemen eener proef. Hij verzocht de le den aan den Voorzitter de verlangde hoe veelheid zaadgoed op te geven, dan zal het Bestuur zsci met den aankoop eener goede soort belasten. Na deze opgaven zai het Bestuur ook kunnen beslissen of de hoeveelheid groot genoeg zal zijn om ze te venen, of wel dat het voorzichtiger blijkt op contract ,te verkoopen. Ter inleiding van punt 6 der agenda herinnerde de Voorzitter aan de circulaire aan de leden, waarin het bestuur getui gen opriep, die konden bewijzen, dat eenige bondsleden in strijd met het regle ment hunne pronkboonen geheel of ge deeltelijk buiten het bestuur om hadden verkocht. Deze oproep had geen gevolg gehad, zoodat het bestuur machteloos staat tegenover die ontrouwe leden. Al leen van Maarten van Tol staat het vast dat hij de boonen wel geteeld, doch geen enkele bij den bond heeft geleverd, waar om besloten wordt hem als lid te royee- ren. Omdat het reglement geen strafbe paling bevat tegen deze overtreding, wordt op advies van een rechtskundig- raadsman een reglementswijziging voor gesteld, en met algemeene stemmen een boete van f200 gesteld op elke overtre ding van art 27. Vervolgens wordt medegedeeld: Ie. dat 40.000 zak doperwten zijn gecontrac teerd gemiddeld tegen f 1.18 en f0.94. 2e. dat de nog niet verkochte ervvteboo- nen zullen uitbetaald worden tegen f 20 de H.L. 3e. dat in het vervolg slechts éénmaal per jaar nl. in het laatst van de maand Mei nieuwe zakken aan 'de leden kunnen afgegeven worden, waarin ieder wordt aangeraden zijn beslag nieuwe zak ken eenigszins ruim te nemen. Na een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. WARMOND. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats voor de bestrating van den Warm onderweg, Baan en School- dam. Inschrijvers waren: de heer Nieu- wenhuis, Delft, voor perc. 1, den weg, voor f21.420, perc. 2, Baan en 'School- dam, voor f2470; de heer L. de Vrijer, Warmond, perc. 1 voor f22.780, perc. 2 voor f2430; de heer Brugman, Ouds hoorn, perc. 1 voor f22.790, perc. 2 voor f2590; de heer C. de Ruiter, Leiden, perc. 1 voor f22.222, perc. 2 voor f2550. Den heer Nieuwenhuis te Delft is het werk gegund. GEWESTELIJK GEMENGD. Een ongeval. Men schrijft ons uit N o o r d \v ij k Gisteravond ongeveer 6 uur had hier wederom een treurig ongeluk plaats. Het vijfjarig zoontje van "Wj. v. Sch. was al spelende op het piojenerf yan den heer dc Groot terechtgekomen. Plotseling werd het kind door een der wieken aan het hoofdje getroffen en voor dood ojigenomen. Ten huize van di. Kervel werd het verbonden en nog steeds in bew usteloozen toestand naar het huis zijner ouders gedragen. De dokter achtte den toestand zeer ernstig. Hedenmorgen vernamen wij, dat het kind vannacht is overleden. Dit is reeds het tweede jeugdige slachtoffer, dat de molen maakt. Het is, dunkt ons, meer dan tijd, dat er aan dien gevaarlijken toestand een einde komt en de afsluiting van het moienèrf zoo wordt gemaakt, dat de kinderen niet in de nabijheid van dc draaiende wieken kun nen komen. Academienieuws. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: „Condensatie-versciiijnselcn van eenige binaire stelsels" de heer J. Chr, Rceders, geboren te Amsterdam. Te Bingen is Maandag nog geslaagd voor werktuigkundig ingenieur dc heer C. J. Stamkot, Rotterdam, en voor elec- trotechnisch ingenieur de heer Jac. Cou- tinho, Paramaribo (W.-I.). Sport. Roeien. N j 0 r d 's v o o r j a a r s w e d s t r ij d e n. Gistermiddag hadden op het Galge water te Lelden de vobvjaarsweÖstrij- den plaats van de Leidsche Studenten- roeivereeniging „Njord". Gelukkig was yt droog. Er werd geroeid van de Vink tot de loods van Njord, met den wind mee. In het nummer „tweeriems-gieken"- maakten J. H. Kcssler, F. Brevet, P. G, Cath (stuurman) den koristen tijd: 5 in. 20 sec. Een der eerste ploegen had 't ongeluk 5 M. van den start een nem te breken. In het nummer „Sciff" maakte L. Lips een buitengewoon korten tijd. Hoewel hij door het drukke verkeer vele nialen ge noodzaakt was te stoppen, legde hij den 'afstand in 5 min. 5 sec. af. Het nummer „vierriems-gieken" w erd wegens averij'aan een der booten niet verroerd. Om 3 uur werd een wedstrijd gehou den van sloepen, bemand met leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart. De kleine Jantjes trokken, alsof hun le\en er van afhing. Het collegium was door de inaugureele rede van prof. Wensirick verhinderd de wedstrijden bij te wonen. 399e Staatsloterij. EERSTE KLASSE. 3e LIJST. (Verbeterd) I 15G0: 9358 19548 I 11)00: 18034 18208 f 400: 3921 14Ö42 f 200: 3102 f 100: 4916 9525 16239 EERSTE KLASSE 4e LIJST. Trekking van Donderdag 28 Maart. Hooge PpJizen. I 100: 4(M8 12139 14551 Prijzen van f 20. 49 5077 7489 9919 12635 15197 17298 18539 462 90 914 10239 13357 637 630 910 728 183 8205 625 569 16032 95 92 1588 616 41 70 776 190 715 19140 705 6093 260 88 78 411 802 076 2043 532 406 809 854 703 924 745 481 50 12 926 14009 25 18186 862 901 696 546 11462 180 S76 228 2C008 «182 7006 9008 692 341 80 48 93 3336 58 182 735 982 957 313 2u0 4041 102 310 857 15026 17148 51 632 618 213 580 12260 59 98 526 918 74! Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Negen-uur sluiting. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u naar aanleiding van de reeds veel besproken 9 uur sluiting, nu de Hooge Raad het laatste woord hierin ge sproken heeft, een klein plaatsje verzoe ken voor het volgende. Het is te verwachten, dat men nu van alle kanten deze zaak zal aanpakken. Een ieder moge hierover denken zoo men wil. Maar ieder weldenkend mensch zal toch gaarne den winkelbediende en vele anderen met hem een uurtje meer rust gunnen. Doch hierover te spreken ligt niet in mijn bedoeling. In wilde in dit schrijven een kleine wenk geven aan hen, die in deze bewe ging op den voorgrond treden. Indien gij plannen hebt eene vergade ring te beleggen, om met het personeel; dat in de verschillende vakken werk zaam is, deze zaak te bespreken, Iaat dan niet uwe oproepingen bi] heeren pa troons bezorgen, daar het reeds voorge komen is, deze niet in het bezit komen! van het personeel. Voorzeker kleingees tige handelingen, maar de feiten zijner. Met een weinig meer moeite kunnen der gelijke oproepingen evengoed aan het adres van ieder afzonderlijk bezorgd wor den. Het initiatief voor zoo'n vergade ring moge dan uitgaan van welke rich ting ook, een ieder goed Katholiek zal' weten te handelen, of het hem past zoo'nl vergadering te bezoeken, ja of neen. U, mijnheer de Red., dank zeggende! voor de verleende plaatsruimte, noein iÖ mij EEJJ VOORSTANDER*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2