28 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 751. 3)e ftzicbdve &oufuM\t Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V De huizen duurder I Dit is nu toch een argument van de anti-tariefwet-menschen, aat op het aller eerste gezicht reeds uiterst zwak blijkt te zijn. Worden de huizen duurder door in directe belastingen of door de directe belastingen? 'tIs duidelijk, dat het door de laatste soort geschied. Worden de iwoningen niet het sterkst belast door alle belastingen, die den grond betref fen. hoe zij ook mogen heeten, Ver mogen, Successie, Zegel, Grondrente, Registratie, Hypotheekrechten? En daar keert men zich niet tegen, maar wel tegen de indirecte belastingen. Zullen de grondstoffen voor den bouw der huizen slechter worden, en zoo de verbetering der huisvesting worden tegen gewerkt? Och, volgens deskundigen is er geen land in Europa, waar de woningen met zulke ondeugdelijke bouwstoffen in elkan der worden gezet, als bij ons. Dus ook dit zal er door de tariefwet niet slechter op worden. De redenen voor de bewering van de anli-tariefwetmenschen zijn dus ver te zoeken Censuur. Je 'sGravenhage is aan de directies van theaters medegedeeld, dat alle te Gravenhage nieuw op te voeren stuk ken steeds ter lezing gezonden moeten .worden aan den inspecteur van politie den heer Th. H. j. Besseling, hoofdbu reau van politie, afdeeling recherche, en (dit zoo mogelijk acht dagen voor de uitvoering. Uitstekend. Deze inspecteur zal natuur lijk nagaan, of er zedekwetsende, staats- vijandige of *oor andersgezinden kwet sende dingen in de stukken voorkomen ;en daarover rapport uitbrengen te be- woegder plaatse, opdat van daaruit po gingen kunnen worden aangewend om tiet hinderlijke te verwijderen wat meestal wel gaan zal. En gaat het niet, •dan is bet heeie stuk mis. Zoo'n voorbehoedend toezicht kan uit stekend werken, de vrijzinnigheid ten spijt, die wel eens platonisch verzekert, >dat zij de ondermijning der zeden erg betreurt, maar terstond nu ook weer op haar achterste beenen gaat staan ais Hi de practijk een en ander tot we ring dier ondermijning wordt beproefd. 't Ware te wenschen, dat alom werd gehandeld als in Den Haag, ja, dat men nog een schrede verder ging. We lezen wel van op te voeren stukkeu, maar niet van af te draaien films. En juist in deze steekt ook zooveel kwaad, naar nog on langs een schrijver in „De Wereld heeiemaal geen dompersblad ruiterlijk 'moest toegeven. We zouden daarom wel willen, dat geen film publiek mocht worden vertoond die niet van te voren door een daartoe aangewezen autoriteit was gezien, opdat schunnigheden konden worden geweerd. Die autoriteit zou het wel druk kunnen krijgen, want er worden heel wat films vervaardigd, doch het toezicht zou voor de bioscoopdirecties een te heilzame rem zijn, om voor die drukte terug te deinzen. jEn als het voorschrijf maar eenmaal be stond zou het aantai afkeurenswaardige films vanzelf wel slinken. De taak van zoo'n censor is geen ge makkelijke, vooral niet, wijl er in onze maatschappij 'helaas geen com munis opinio omtrent wat al dan niet toelaatbaar is, bestaat. De een denkt zoogenaamd „ruim'", de ander wordt „be krompen" gescholden,- terwijl eenjg ge zag juist door die ruimzichtigen wordt af gewezen of over het hoofd gezien. Zij kij ken maar in de ruimte enredenec- ren in dc ruimte, d.w.z. bodemloos. 't Is echter noodig, dat minrtjus zoo'n ie o m m u n i s opinio wordt geschapen en zulks kan in onze maatschappij alleen geschieden langs den moeilijken weg der ondervinding van den censor. Hoe meer er van dezen arbeiden, hoe vlugger we tot een bevredigende regeling kunnen ge raken. Naar aanleiding van een vlugschrift. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft een vlugschrift uitgegeven, Waarin hij de neuira e sc':o vqrded'gt. Dit is geen ongewoon verochipiacl. Het wekt ook niet de minste bevreemding. Maar, de manier waarop dit géschiedt, is ergerlijk, zelfs walgelijk. Met Phariseesche schijnheiligheid wordt een lans gebroken voor de open bare, en een aanval gedaan op de bij zondere school, omdat de eerste en niet de tweede is: „de Christelijke school van de daad". Zulk een bewering ligt geheel in de lijn van de Bode, het orgaan van den Bond, die het bezoeken van de openbare school aan heel het Christelijk volk als verplichtend wil opleggen. Verbannen, geheel en al ver bannen, moet dus worden de bijzondere school! Naar aanleiding van zulk een geschrijf als in genoemd vlugschrift, dat het „Huis gezin" terecht „boerenbedrog" noemt, dringt zich weer die veel, en helaas ook fel, besproken kwestie op, of een ge zamenlijke salarisactie met zulke ver woede vijanden van de bijzondere school voor de bijzondere onderwijzers aanbe veling verdiende. Niet geheel ten on rechte schreef het „Centrum" eergis teren, dat de gemoederen nog te zeer verhit zijn om op deze kwestie nader in te gaan. Toch willen wij, die om dezelfde reden tot nu toe geen partij gekozen hebben, nu de gemoederen ten minste eenigszins bedaard zijn, op eenige punten wijzen, die, naar wij meen en, bij het disputeeren niet altijd even heider voor den geest stonden. Ten eerste: De uitspraak van het Door luchtig Episcopaat betreffende Katho lieke vereenigingen kan en moet hier buiten het debat blijven, voor zoover men daar tenminste een directe aanwij zing in wil zien voor het al of niet ge oorloofde van die gezamenlijke actie. De Bisschoppen keuren een samenwerking van een Katholieke vereenïging met een niet-Katholieke voor een bepaald doel niet per se af noch per se goed. Het karakter van die samenwerking, het doel, de manier waarop, de omstandig heden waaronder zij geschiedt, maken haar al of niet geoorloofd. Hier is dus verschil van meening mogelijk, zonder in conflict te komen met het kerkelijk gezag als dit tenminste in een bijzon der geval geen beslissing heeft gegeven. Vervolgens: het karakter van een ge zamenlijke salarisactie van onderwijzers verschilt zeer veel van een gezamenlijke loonactie van arbeiders, in dienst van een particulieren patroon. De laatsten staan (zoo men de sociaal-democraten Uit zondert) tegenover den patroon in de zelfde verhouding, worden dus in hun actie niet beinvloed door verschillende gevoelens tegenover den patroon. Bij de salarisactie der onderwijzers staat het eene gedeelte de christelijke onder wijzers tegenover een regeering, die hun, omdat zij Christelijk is, sympathiek is, en het andere gedeelte de niet- christelijke (zelfs al zondert men de so ciaal-democratie uit) tegenover 'n re geering, waarvan zij, omdat zij Chris telijk is, arkeerig zijn. Is er geen gevaar dat de eischen of verzoeken, die de open bare onderwijzers aan de regeering stel len of in zich of wat betreft de manier waarop zij gesteld worden, doortrokken zijn van dien geest van afkeer? Op de derde plaats: De openbare en bijzondere onderwijzers staan niet naast elkander als werklieden in een zelfde vak. De manier van oriderwijsgeven, die de bijzondere onderwijzers verdedigen, wordt niet slechts als niet navolgens- waard, maar zelfs als absoluut verwer pelijk door de openbare onderwijzers be streden. Zij willen zooals wij zeiden dc bijzondere school ^geheel en $1 onderdrukken. Is het nu niet verdacht, dat de openbare onderwijzers hun bij zondere collega's uit pure collegialiteit tot een gezamenlijke actie uitnoodigen? Wij wild n slechts even op deze pun ten wijzen, zonder een conclusie te trekken. De beschouwing van het karakter dier gezamenlijke actie is bij het debat misschien niet zoo heel scherp geweest, om nog niet te spreken over de beschou wing van de manier waarop, en de omstandigheden waaronder die samenwerking geschiedde. ALGEMEEN OVERZICHT. De telegraaf meldde ons reeds gister dat in liet Engelsche Lagerfiuis de kolenmijnwet aangenomen is ondanks de hefiigc pi o lekten dei a£- beiderspartij, die op den eisch van een bepaald minimumloon bleef staan. Ook in het Hoogerhuis is het in eerste en tweede lezing aangenomen. Intusschen stemmen de arbeiders over de nu aan te nemen houding. Het Mijnwerkersver- bond heeft besloten daarbij geen pres sie op de mannen uit te oefenen. Hun wordt de volle vrijheid gelaten of ze het werk hervattep of wel de staking doorzetten willen. Velep gelooven, dat de stemming een even groote verdeeld heid onder de mijnwerkers aan den dag zal brengen. Een leider uit Derbyshire heeft aan een dagbladvertcgenwoordiger medegedeeld, dat voo'r zoover Noordoost Derbyshire er bij betrokken was, hij zeker meende, dat een groote meerder heid voor een onmiddellijke hervatting van het werk zou zijn. Hij was bijna even zeker, dat er een meerderheid voor de hervatting van den arbeid in het geheele gebied van het verbond gevonden zou worden. Een afgevaardigde van Zuicl- Wales verklaarde van den anderen kant dat de mannen niet tot hun werk zouden terugkeerenvoordat zij de in de loon schaal geëischte getallen zwart op wit hadden. Het gevoelen der afgevaardig den, voor zoover zij tot een verzekering in staat zijn, is dat een aanzienlijk ge deelte voor hervatting van den arbeid zal stemmen. De mijneigenaars hebben gisteren middag vergaderd, en besloten het re- geeringsonhverp te aanvaarden, vertrou wende op het nemen van maatregelen van de zijde der regeering om de werk willigen doeltreffend te beschermen. Een bijeenkomst van spoorwegbestuur ders heeft besloten '-'.le goederenverkeer tusschen 3 en 9 April te schorsen, be halve voor aan bederf onderhevige wa ren, ook voor vleesch. Twee regimenten bereiden zich in het kamp van Aldershot voor op het vertrek naar een der stakingsdistricten, indien dat noodzakelijk wordt. Andere regimen ten worden in de kazernes gereed ge houden. Een afdeeling infanterie heeft gisteravond Shrewbury verlaten met be stemming naar Chirk in Noord-Wales, ten einde mijnwerkers te beschermen, die weer aan het werk zijn gegaan. Men verwacht, dat de misère met den dag grooter zal worden. Te Londen zijn wederom de steenkoolprijzen verhoogd. De Londensche graafschapsraad heeft de schoolcommissie gemachtigd, om voor het geval de staking voortduren en tot een buitengewonen nood leiden zou, de Paaschvacantie in de volkscholen niet te doen houden en voor de spijziging van behoeftige kinderen te zorgen. Tot diit doel is een som van f 60.000 beschik baar gesteld. In verschillende bladen vinden we ge ruchten over een ziekte van den Paus en een plotselinge ongunstige wending in zijn gezondheidstoestand. De „Secoio" weet bijv. te melden, dat de Paus een nieuwen jichtaanval heeft gehad en zware pijnen lijdt. De lijfarts prof. Petacci zou gisteren meer dan een uur bij den H. Vader hebben doorge bracht. Andere bladen komen met an dere ziekteverschijnselen, die zich geo penbaard zouden hebben. De „Matin" spreekt zelfs van een bezwijming, die de Paus gisteren gehad zou hebben en van de vrees voor een verlamming. Wij behoeven niet te zeggen, dat men deze berichten met het grootste voorbe houd heeft aan te nemen. De „Corriere d'Italia spreekt ze tegen. Maar van den anderen kant schijnt het reeds gemelde besluit tot uitstel van de audiënties min stens toch op een zekere afgematheid van den H. Vader, door de vermoeiende dagen van de vorige week te wijzen. Heden komt echter uit Rome het gerust stellende bericht dat alle geruchten on gegrond zijn en de audiënties reeds we der hervat De Italiaansch-Turksche oorlog die ons schaars wat nieuws brengt, heeft nu stof opgeleverd voor een telegram van den vertegenwoordiger, van het Lon densche Centraal Nieuwsagentschap. De ze heeft oVer Dombat uit het Turksche hoofdkwartier geseind, dat de Turksche bevelhebber voor Bengazi een groote overwinning gerapporteerd heeftde Ita lianen zoudeii 27 officieren en 3500 man schappen aan dooden en gewonden, als ook het kamp en den legertros v.erloren hebben. fiver de AQtis iu 4e Aegeische zee nog het volgende. 18 Italiaansche oor logsschepen, komend uit de richting van Mytilene, zijn voorbij Lemnos gevaren, koers zettend naar de golf van Saloniki. De bevelhebber van kaap Karaboernoe heeft van den minister van oorlog bevel gekregen tot verscherpte waakzaamheid. De bevelhebber heeft intusschen gemeld dat toe nog /oe geen vijandelijke sche pen zijn gezien. Volgens een bericht van de Norddeut- sche Lloyd, heeft de Duitsche gezant te Konstantinopel het voor een verzinsel verklaard, dat de zeemijnen in de^Dar- danellen gevaar opleveren voor de scheepvaart. De Politische Correspondenz weet te melden, dat er geen enkele mijn is ont ploft. In verband met wat deze corres pondent gisteren over deze zaken schreef zal men goed doen, deze geruststellende berichten niet zonder voorbehoud aan vaarden. De overheid in Konstantinopel is be zig een lijst te maken van daar wonende Italianen,, om in geval van een bom bardement in de Egeische Zee, ze zoo snel mogelijk te kunnen uitzetten. GEMENGD. Het liberale Parlementslid dr. Chap pie heeft een wetsontwerp ingediend ter invoering van Home Rule in Schot land. Het stelt een Schotsch parlement in en een ministerie, daaraan verant woordelijk, maar erkent de oppermacht van het rijksparlement; het somt de aan gelegenheden op, waarover dat Schotsche parlement kan wetgeven, en verleent het de bevoegdheid om belasting op te leg gen, behalve tol en accijnzen. Elf andere Schotsche afgevaardigden steunen het wetsontwerp. Men weet, de regeering is zelf voor zelfbestuur van de vier deelen van het rijk, maar wil voorloopig alleen dat voor Ierland voorstellen. Er is dan ook geen kans op, dat het Schotsche wetsontwerp in deze zitting zijn beslag krijgt. De nationale inschrijving voor de Franse he militaire luchtvaart heeft het .cijfer van 2.137.000 frs. bereikt. Men meldt onder voorbehoud uit Melilla, dat bij een gevecht tusschen de Rifkabylen en de Spanjaarden de laatsten talrijke dooden en verschei dene gevangenen aan verliezen hebben geleden. Tengevolge van een staking van dokwerkers te Gent kunnen verschei den Rijnschepen en vijf schepen met vlas niet lossen. De staking breidt zich uit. Arbeiders aan de dokken en de pakhuizen hebben het werk neergelegd uit vrees voor de stakers. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat een cycloon aanzienlijke schade heeft aangericht. Er zijn in de hoofdstad 8 dooden en een 30-tal gewonden, in het distriet Janin een 10-tal dooden en een 20-tal gewonden. Uit Biuefield (West-Virginië) wordt gemeld, dat door een ontploffing in een k o l e n m ij n meer dan honderd mijnwerkers ingesloten zijn. Men vreest, dat allen om het leven zijn gekomen. Gisterochtend omstreeks 4 uur be zweek de waterkeering die de nieuwe tunnel van den ondergrondse hen spoorweg te BerI ijn tusschen de Spittelmark en het Alexanderplein tegen het water van de Spree beschermt. Ver nielend drorg het water in de schacht Langzamerhand werd ook de tunnel van het oude traject overstroomd, zoodat het verkeer in hetlhartje van de stad tusschen Spittelmark en Leipzigerplein gestaakt moest worden. Toen het water in den tun nel drong, waren er 80 man aan het werk, die alles deden, om het verder stroomen van het water te beletten. On gelukken zijn daarbij niet voorgekomen, maar evenmin hebben de maatregelen kunnen verhinderen, dat het water lat g- zaam en gestadig verder drong. Het ver keer met de binnenstad is er geheel door ontwricht. De materieele schade en de vertraging die de voltooiing van de zeer noooige nieuwe lijn hierdoor lijden zal, zijn neg onberekenbaar. Gisteravond is het gelukt het water, de verdere binnenstrooming te beletten. Vele stoompompen van de brandweer zijn aan het werk gezet om de tunnel leeg te zuigen. Daar er naar schatting ongeveer 100.000 kub. meter water bin- n rg Longen is, kan hiermede nog wel een.gen lijd gemoeid zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is bij de Algemeene Rekenkamer benoemd tot hoofdcommies tl. J. Claasen, thans hoofdcommies bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie is aan mr. M. J. Wolthers l ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij den Raad van Beroep (O.) te Hoogeveen is benoemd tot adj.-commies bij de topografische inrichting de eerste-klertó bij die inrichting W. Sprenger; is benoemd in de provincie Z.-Ho.land tot dijkgraaf van den polder Velgersdijk L. Peters te Biert; is benoemd tot notaris te Kerkrade J. J. L. A. Nijst, cand.-notaris te Maas tricht. Prins Hendrik in de hoofdstad. Gisteren om 11.53 arrirveerde Z. IC H. Prins Hendrik aan het Centraaist.it on te Amsterdam. Het hoofddoel van den Prins was een bezoek te brengen aan de Kweekschool voor de Zeevaart aan de Prins Hendrikkade, teneinde daar de plechtige uitreiking van de gouden De Ruyter-medaille aan dr. J. P. van der Stok bij te wonen. Onmiddellijk na zijn aankomst begaf Z. K. H. zich daarheen. Na vervolgens op den huize Zoinerdijk- Bussum, een maaltijd gebruikt te hebben, welk een particulier karakter droeg, be gaf Z. K. H. zich naar het paleis op den Dam, waar hij eenige audiënties verleende, o.a. aan den vice-voorzitter van het hoofdbestuur der Nederl. Padvinders- organisatie, die aan Z. K. H. alle ge- wenschte inlichtingen betreffen i organisatie verstrekte. Daarna orachi Prins een bezoek van ruim een uur aan de inrichting van het „Roode Kruis", na afloo pwaarvan hij zjch weer naar het Paleis begaf. Mgr. Nolens. Op een telegram, dat door een g. aantal Kamerleden eergisteren naar in... medelid mgr. Nolens te Rome was ge zonden, om hem geluk te wenschen met zijn 25-jarig priesterfeest, was gisteren een hartelijk telegram van dankbetuiging ontvangen, dat in de Kamer circuleerde. De onderwijzers-salarisactie. Het „Comité voor gemeenschappelijke salarisactie" verklaart in de pers, dat geenerlei politieke bedoeling in deze actie gemengd is. Tegenover het volstrekt v f- breken van eenig bewijs voor de be ting, dat er eenige politieke bcdoeu..g in dezx: actie verborgen was, stellen de leden de besliste verklaring, dat in de zeer veelvuldige samenkomsten van het comité aan weerszijden de ontstentenis van dergelijke bedoeling overtuigend ge bleken is. Deze verzekering wordt c lectief zoowel als individueel, wat .a der ondergeteekenden betreft, door het comité gegeven. Na deze verklaring blijven toch de bemerkingen, die wij op een andere plaats in ons nummer van heden geven, onverzwakt haar waarde behouden. Zon der ons uit te laten over de kwestie, of er tot nu toe politiek in de actie is gemengd geweest, hebben wij daar o.a, gezegd, dat de verschillende politieke ge zindheid in deze actie zoo gemakkelijk tot uiting komt en men dus nauwleit dient toe te zien, of dit ook niet werkta.j het geval is. De Bakkerswet. De kameroverzichtschrijver van de „N. Rott. Crt." beweert, dat de discussies over de onderwijzerssalarissen opzettelijk worden gerekt, teneinde te voorkomen, dat de Bakkerswet nog vóór het Paasch- reces aan de orde komt. Een mooie taktiek van links! De „N. Crt." schrijft: Dat de kamer de Bakkerswet voor Paschen tot een einde zal brengen, is uitgesloten. Niettemin schijnt men het er op aan te leggen een begin met de beraadslaging te maken, opdat deze terstond na het Paasch-reces kunne worden hervat en over het lot der Bakkerswet de beslissing, voorzoover van de Tweede Kamer afhangt, althans in dit zittingjaar moge vallen. Begint de Kamer echter wat even zeer mogelijk is van de week met de Ba! L :rswet niet, dan is deze vermoedelijk voor langen tijd van de baan.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1