25 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 748. 3)e Ssicbdre ©otiAomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V* Mgr. dr. Nolens. Een priesterjubileum, hetwelk weer klank zaL vinden in gansch het Katho lieke Nederland, is dat van dr. Nolens, >ie w elhaast het zilveren feest zijner HH. (Wijdingen viert. Men zou het den afge vaardigde Nolens, als hij daar zoo rustig ai zijn Tweedekamerbankje zit, niet aan- eien, clat hij reeds in aanmerking komt voor dat feest der oudere jaren. Zijn volle haardos, zijn kalin gelaat, zijn slanke Eiguur geven aan heel zijn voorkomen iets jeugdigs, wat te meer opvalt bij een vergelijking met andere Kamerleden,wier baardgroei de trekken veroudert. Maar wie der tribunebezoekers 'tnog niet weten mocht, dat daar iii Venlo's bank geenszins een der jongeren zetelt, hij bemerkt al ras, dat die stille figuur tevens tot de meest beteekenende der Kamer behoort. Gestadig toch komen ge- loofsgenooten hem raadplegen en uit de gebaren van hoofd en handen ziet men dan wel, dat van den heer Nolens een raad of een beslissing verwacht wordt. Eu wie thuis zijn in 't parlementaire de bat, zij bemerken vaak in een der eerst volgende speeches of bij een ingediend amendement, in welken geest de Room- schc leider in stilte geadviseerd heeft. Duidelijker intusschen blijkt, welke belangrijke plaats mgr. Nolens in de Kamer inneemt, als hij 't zij als leider {zijner groep, t zij om als gewoon lid jaan 't debat deel te nemen het woord voert. Bedaard staat hij achter jhet spreekgestoelte, onbewogen het gc- .zicht, ongebogen de gestalte. Breede ge baren noch luide woorden bezigt hij; zelfs bij heftige politieke momenten be waart de afgevaardigde voor Venlo een groote bedaardheid in stem en houding, gebaar en blik. Maar er wordt ge luisterd! Men luistert, wijl men weet, dat reke ning zal moeten worden gehouden met wat nu gezegd wordt. Met zijn scherp verstand, zijn koel hoofd en zijn logischen redeneertrant weet mgr. Nolens het fijne .van iedere zaak te doorgronden en bioot te leggen, zoodar hij steeds mede leiding geeft aan het debat. Een kring van luisteraars pleegt om hem heen te staan [eji te zitten, terwijl na zijn rede die bijzondere Kamerlevendigheid wordt ver toornen, welke - toont, dat de aandacht gespannen is geweest. 't Behoeft geen betoog, dat een man als mgr. Nolens. op wiens groote werkkracht ook buiten de Kamer zoo veel beteekenisvolle en gewichtige arbeid rust voor de Katholieke Kamerclub, voor de Katholieke partij, voor 't Katho lieke volk van groote waarde is, zoodat zeer terecht zijn jubileum m breede krin gen weerklank zal vulden. Ad muitos annos. Een vreemd bezwaar. Nederland zal volstrekt niet door zijn nieuwe tarief wei een unicum zijn onder ;de Europeesche Staten. Integendeel: jjtiist nu neemt het een heel afwijkend Standpunt in. Toch werpt men op, dat (juist Nederland bij de nieuwe, tariefwet tien doorvoer van artikelen die over Ne- jÜerlandsch grondgebied worden ver voerd, zal belemmeren door de formali teiten, waaraan die doorvoer zal onder- Worpen zijn. Maar zijn die formalitei ten na de invoering' van de nieuwe tarief- ,wet zooveel grooter dan nu Wij kunnen jeerstens al die artikelen schrappen, die >m ook onder de tariefwet vallen, maar {alleen zwaarder belast zullen worden; bij die artikelen blijven de formaliteiten ■precies dezelfde, Alleen blijven dus over fcle artikelen, die vroeger niet waren be last en onder de tariefwet van minister iKolkman wel zullen belast zijnbij den (doorvoer van die artikelen zullen dan Jeenigo formaliteiten moeten in acht ge- jnomen worden. Maardrukken die formaliteiten zoo zwaar bij de nu be staande regeling? Neen? Waarom dan bij de nieuwe regeling die s!ech,ts een gradueele wijziging is. Ja Waarom heeft dan de liberale regeering die invoerrechten tot stand gebracht? ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds zijn de bemoedigende ge- luchten, die eerst liepen over de mij nwerke rsstaki ng ttjel bevestigd, ijjtegendcci bleek in het laatst der vorige week, dat men nog geenszins tot een goed einde was ge komen en dat alles zou afhangen van de conferentie, op heden door Asquith bijeengeroepen. iWil deze nu slagen, dan vermoedt men nog een oplossing te krij gen zonder wet, hetgeen nog het beste en de regeering het liefst zou zijn. Naar verluidt zijn echter lang niet alle mijneigenaren bereid de arbeiders een minimumloon te waarborgen. De „Times" laat zich tamelijk mis moedig uit. De „Daily News" vindt het de voornaamste fout, dat de mijnwet onafgedaan blijft, waardoor de mijnwer kers op zijn vroegst Woensdag den arbeid kunnen hervatten, terwijl intusschen de volksellende van dag tot dag in alle rich tingen verergert. Tal van mijneigenaars en mijnwerkers hekelen bitter de mijnwet, die zij doel loos noemen. De inhechtenisneming van Tom Mann, een der arbeidersleiders, wegens een opruiend artikel in de „Syn dicalist", en de weigering hem tegen borgtocht vrij te laten, hebben de kolen- crisis ingewikkelder gemaakt, doordien talrijke verontwaardigde mijnwerkers ver klaren, d^t zij de staking zullen voort zetten, tenzij hij onmiddellijk wordt vrij gelaten. Een groote bijeenkomst van mijnwerkers te Nottingham heelt er Za terdag toe besloten en tevens een beroep gedaan op de mijnwerkers elders om hun voorbeeld te volgen. Het verbond van transportarbeiders en de matrozenbond, waarvan 'Mann bestuurslid is, roeren zich mede en dreigen een algemeene staking tc organiseeren, tenzij Mann wordt vrij gelaten, waartoe ook de besturen van vele afdeelingen in de provincie som- meeren. Keir Hardie heeft in eeii interview ver klaard, de illusie te moeten wegnemen, dat de hulpmiddelen der mijnwerkers op geteerd zijn. Zij kunnen het nog een volle maand uithouden. Hij voegde daaraan toe, dat mogelijk enkele mijndistricten het werk zouden hervatten, wanneer het kolenmijnwetsontwerp bekrachtigd werd, maar de mijnwerkers in de belangrijke districten zoudenweigeren, tenzij de minimumloonen in de wet opgenomen werden. De Duitsche politiek blijft voor den overzichtschrijver nog een donker mijnveld. Wel willen de geruchten over veranderingen in het ministerie maar niet verstommen. Men krijgt echter den indruk, dat niemand iets van den waren stand van zaken afweet. Over Kiderlen Wachter verschillen de berichten, slechts in zooverre, dat de een spoediger dan de ander zijn vertrek naar Konstanti- nopel als gezant verwacht. Over Beth- mann Hollweg stemmen de in omloop zijnde verhalen overeen in dit eene? be langrijke punt, dat zijn positie bij den keizer geschokt -is. Zelfs conservatieve bladen, die dit ontkennen, geven toe, dat er meeningsverschillen tusschen den rijks kanselier en den keizer bestaan. Slechts over cle gevolgen, die dit hebben zal of kan, loopen de meeningen uiteen. Toch verwacht men geeu verandering vóór den terugkeer des keizers uit Korfoc. De bedreigden zitten dus nog minstens een maand in het zadel. Aangaande den Italiaansch-Tiirksclie oorlog eveneens weinig nieuws. De „Gazeta dei Popoio" verneemt uit Rome, dat do Ita- liaansche vloot gereed ligt om handelend op te treden en dat men slechts "op het antwoord van de mogendheden aan gaande het resultaat der vredesbemoeiin- gen wacht. Aan de „Mattino" wordt gemeld, dat de ministeries van oorlog en marine be sloten hebben een bestuurbaar luchtschip, met eeu groot stoomscliip als station om neer te dalen, voor de vloot beschikbaar te stellen. Het luchtschip zou waarschijn lijk naar den Archipel gebracht worden om de actie van de vloot voor te be reiden. Inmiddels schijnt Oostenrijk in deTurk- sche wateren vertegenwoordigd te willen wezen door een sterke macht. De „Se coio" verneemt uit Pola, dat een Oos- tenrijksch eskader van 2 linieschepen en 3 kruisers naar den Levant zou ver trekken. Verwikkelingen verwacht men alleen van den kant van den Balkan of Kreta. Intusschen hebben de Grieksche verkie zingen in volle orde plaats, terwijl de aan hanger van Veniselos winnen. Misschien .kan ook de dood va.ii den vorst van Samos verwikkelingen brengen. Deze werd Zaterdag op het eiland, dat hij bestuurt, door een Griek met een revolver doodgeschoten. De vorst van Samos, die door dezen aanslag om het lever, gebracht werd, heette Andreas Kopassis Effendi. Hij werd in 1856 geboren en in December 1907 door de Portee tot vorst van het eiland benoemd. Vcjgens het Londen- sche protocol van 1823 moet de vorst vqn Samos van Grieksche nationaliteit zijn en is hij verplicht ieder jaar een schatting van 200.000 piasters aan de Porte op te brengen. GEMENGD. De Portugeesche minister van fi nanciën diende bij de Kamer een wets ontwerp in, bepalende, dat de invoer rechten in goud moeten worden be taald. Drie Spaanse he colonnes be zetten Zaterdagmorgen stellingen bij Sammar, Noord-Tumiat en Zuid-Tumiat, gelegen op vier kilometer van den mond der Oued-Kert. Vier man werden buiten gevecht gesteld. Donderdag 21 Maart jl. zijn bij het Bureau van het Parmanent Hof van Arbitrage te 's Gravenhage .de con tra-memories ingediend in zake het ge schil tusschen Italië en Peru betreffende een vordering van de familie Canevaro op de Peruaansche regeering, waarvoor het Scheidsgerecht in de maand April zal bijeenkomen Op denzelfden dag is ook ingediend een dupliek van Rusland inzake het ge schil tusschen Rusland en Turkije om trent de vraag of moratoire interessen ver schuldigd zijn wegens tiu vertraging in de" betaling der schadeloosstelling door laatstgenoemd Rijk krachtens art. 5 van het tractaat van San Stefano van 1879, te betalen aan Russische onderdanen wegens de schade, door dezen geleden tijdens den oorlog van 1877. Vermoedelijk zal het Scheidsgerecht in deze zaak tegen het einde van dit jaar bijeenkomen. In het Engelsch Lagerhuis deelde minister Asquith Zaterdag nu definitief mede, dat de Home Rulebill in be handeling komen zou Donderdag na de Paasch-vacantie van het Huis. Telegrammen uit Mexico (stad) wekken den indruk, 'dat het de Mexicaan- sche regeering bij de bestrijding van de opstandelingen nu weer wat voorspoe diger gaat. De regeeringstroepen hand haven zich met goed gevolg tegenover de Zapatisten.. Op uiterst krasse wijze wordt door de regeeringstroepen opgetreden in Mo relos en de naburige staten. Generaal Robelo, die daar het bevel voert, ver nielt elk verdacht huis. Heele dorpen zijn door hem met den grond gelijk ge maakt Er blijft nog steeds veel geld voor de Fransclie m i 1 i ta i r e 1 ucht vaa r t in komen. De inschrijvingen hebben reeds bijna het bedrag van twee millioen frank bereikt. De nationale commissie voor de militaire luchtvaart heeflB van dat geld reeds een eerste storting gedaan aan de schatkist ten bedrage van 500,000 frank. Telegrammen uit Assuncion bevesti gen de overwinning der opstan- de Vingen in Paraguay. De president is in het gezelschap van Uruguay ge vlucht. Het geleverde gevecht beeft) 600 slachtoffers geëischt. Omtrent de gedreigd hebbende staking in het texjjfiel-district van Fall River in den Amerikaanschen staal Massachusetts wordt gemeld ,dat de bond van katoenfabrikanten aan 23,000 arbeiders een loonsverhooging van 10 pereent heeft toegestaan, waar door de staking ,die Maandag beginnen zdu. niet doorgaat, t Eergisteren zijn te Himara in liet Turksche wilajet Saloniki hevige aard schokken gevoeld, waardoor ver scheidene huizen, zijn ingestort. De brand in de Josjiwara-wijk Tokio heeft uitgewoed. Twaalfduizend huizen zijn een prooi der vlammen ge worden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot adj.- inspecteur van het Rijkstucht- en opvoe dingswezen bij het departement van jus titie jhr. mr. F, p. J. Backer js bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel benoemd tot adj.- comtnies mr. J. B. de Klerk te Utrecht; is de opzichter 2e klasse van het stoom wezen F. G. C, Margadant te Rotterdam bevorderd tot opzichter le klasse; is aan A. E. Arkenbout Schokker eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdinspecteur van de scheepvaart. De groentijd. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het Utrechtsche Studentencorps deelde de rector van den senaat mede, dat er zich eenige maanden geleden een commissie uit oud-senatoren gevormd heeft, die zich ten doel stelde titel III der korpswet (handelende over het no- vitiaat) aan een grondige revisie te on derwerpen. Deze commissie, die thans haren arbeid voltooid heeft, zal hare ontwerpen tot wetswijziging aan den Se- natus Veteranorum voorleggen en deze zal dan, bij" goedkeuring van genoemde wetswijzigingen, ze in een corpsverga dering voorstellen. Deze vergadering zal zoo spoedig mogelijk na de Paasch- vacantie worden bijeengeroepen. Antirev. actie. Naar men aan „de Rotterdammer" uit betrouwbare bron uit Dordrecht meldt, worden in anti-rev. kringen pogingen aangewend om tot de a.s. Kamerverkie zingen een Propagandablad uit te geven en door royale verspreiding eenigen in vloed te oefenen op de publieke opinie. KORTE KRONIEK. Verwacht wordt, dat met Mei zal in gaan de promotie van hoogere en ver dere officiersrangen bij artillerie en mi litaire administratie. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdagavond het Mengelberg-concert, het laatste van de reeks in dit seizoen, bijgewoond. Burg. en Weth. van 's Gravenhage hebben de kiezerslijst vastgesteld vermeldende 38176 kiezers, tegen 36672 verleden jaar. De Minister van Koloniën zal Dins dag tot Paschen met een verlof, clat hij in het binnenland zal doorbrengen, uit de Residentie gaan. De minister van binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat in het kiesdistrict Hoorn de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (va cature-P. B. J. Ferf) zal plaats hebben op Woensdag 10 April, de stemming zoo noodig op Maandag 22 April, de herstemming, zoo noodig, op 29 April. De loodgietersstaking te Amster dam is opgeheven met 222 stemmen voor, 101 tegen en 7 blanco. Ook de staking van de gezellen der vijf Israëlitische bakkerijen te Am sterdam is na langdurige onderhande lingen geëindigd. Een zevental der ge zellen werd niet dadelijk aangenomen. Deze zeven gezellen zullen door hun vak bond worden ondersteund. Te Laren (N.-H.), is, overleden de heer Johs. van Wulfen. De overledene was de uitvinder van de sprekende let- terbeelden, een nieuwe methode voor het leesonderwijs, die indertijd op vele scho len ingang heeft gevonden Bij het gemeentebestuur van Nijme gen is ingekomen een brief van het be stuur van de St. Radboudstichting, waarin het bestuur verklaart dat heit aan bod van die gemeente ter zake van de vestiging van een R. K. Universiteit te zijner tijd in ernstige overweging zal worden genomen, maar dat voorshands tot de uitvoering van heit plan niet zal worden overgegaan. Prins Hendrik met zijn. gevolg heeft de fabriek van de firma Krupp te Essen bezichtigd. Zaterdag zou hij een bezoek brengen aan de fabrieken van deze firma te Rheinhausen. De gewone audiëntie van den mi nister van landbouw, nijverheid en han del zal op Woensdag 27 dezer niet plaats hebben. LEIDEN. 25 Maart. Voor het departement Leiden van de Maatsch. van Nijverheid zal op Vrij dag 29 Maart a.s. de heer J. Hubert Hocben te Brussel, gevolmachtigd regee- iii'. :.r. mmissaris van den staat St. Paulo k over de economische ontw.ikke- g van Brazi|ië. Op bijna 65-jarigen leeftijd is heden morgen alhier overleden de heer J. van den Dop, die sinds 47 jaar eerst aan do administratie, later aan de redactie van het „Leidsch Dagblad" was verbonden. Hedennacht overleed te dezer stede de heer A. J. Rijshouwer, oud-notaris te Zoeterwoude. De overledene was lange jaren de oudste notaris van het land en heeft zijn 60-jarig jubilé als zoodanig herdacht. Prof. dr. J. A. Korteweg, hoog leeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, die giste ren zijn zilveren ambtsfeest als zoodanig vierde, doch zich door uitstedigheid aan alle openlijk huldebetoon onttrok, is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 dezer, aan dr. E. van de Velde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier. Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand April vastgesteld op 50 voor de typografen en 100 voor cle andere vakken. De Credietbank voor Nederland al hier hield Zaterdag 1.1. haar Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, waar in de Directie verslag uitbracht over het zesde Boekjaar. Aan dit verslag ontleenen we het vol gende: Het afgeloopen jaar was voor de genoemde instelling bevredigend. Het aantal geplaatste aandeden steeg van 315 tot 347, verdeeld over 152 Aandeel houders, waarop nog te storten is, een bedrag van f312.300. Aan het -eind van het ir was aan Obligatiën in omloop \o n een be drag van f 1.239.800. Voor f 1.041.625 werd in 1911 aan crediet aangevraagd; waarvan f851.925 werd toegestaan. Aan ;t eind van liet boekjaar liepen 109 credieten tot een bedrag van f 1.238.802.965, meerendecls door hypo thecaire zekerheid gedekt. De vergadering vereenigde zich met het voorstel der Directie om aan Aan deelhouders 6o/o uit tekeeren (v. j. 6%) Herbenoemd werden tot commissaris sen de Heeren E. W. Hend 1 L F. A. M. van Waesberghc. In de maand Januari bedroeg het aantal leden aan de hier gevestigde or ganisaties, welke uitkeering verstrekken ken in geval van werkloosheid 979. Het aantal werkloozen per 100 verzekerden was in die maand 10,2, tegen 5.9 in De cember 1911 en .9.5 in de overeen komstige maand van 1911. Het aantal dagen werkloosheid was gemiddeld per. werklooze 4.7. Het gemiddeld weke lijks ch bedrag van den door het gemeen telijke werkloozenfonds verstrekten bij slag was f 211.69. Bij Kon. besluit van 22 dezer isf als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffe lijk getuigschrift toegekend aan L. J. de Zwart, sergeant der infanterie alhieit wegens de door hem met levensgevaar verrichtte redding van drenkelingen uif het water van 'den Witten Singel, op 20' Januari 1912 en aan P. Braggaar, werk man alhier, wegens 'de door hem met! levensgevaar verrichtte redding van de drenkelingen uit het water van den; Rijnsburgersingel, op 8 Febr. 1912. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8 uur 's avonds Sf. Joseph Gezellen Vereeniging, Rapen burg 52, Vergadering Geloof en Weten schap. Spreker de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Jeanne d'Aro (met lichtbeelden). De Noordwljksche strandkwestie. Aan den Raad der gemeente Noorcl- wijk is een adres gezonden door da „Maatschappij tot Hotel-Exploitatie en Bloembollencultuur Huis ter Duin" td Noordwijk aan Zee, waarin deze ta kennen geeft, dat zij de meening is toe gedaan, dat er iets geschieden moet om tot vermindering der strandpacht tö komen. Thans is de tijd daar, zeggen adres santen, om het strand weer in te huren van het Rijk, en het zal onmogelijk zijn* ?oolang c(e,ze hooge straudprijzen gehand-*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1