9e fozidóoAxa Sou/temt tiaar succes. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang:, No. 747. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 93S. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dag, uitoezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 33 Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenttëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertenti(n) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Aanvankelijk rees er bij ons eenige aar zeling om op deze plaats een bespreking te wijden aan de werken van een jBchrijfster, die voor de Katliolieken hoogst .verderfelijk is. Doch spoedig kwamen^ ;wij tot het besluit, dat spreken hier, zoo niet plicht, dan toch zeker zeer ge- iwenscht is. Die aanvankelijke aarzeling vond haar grond in de vrees, dat wij bij een enkelen lezer misschien de nieuws gierigheid zouden opwekken naar de hier besproken lectuur en zoo de aanleiding zouden zijn, dat hij over de teere bloe sems van zijn Rootnsch gelooven den stormwind zou laten waaien van de twij felzucht, die opsteekt uit de hier gesig naleerde boeken, dat hij het hechte fun dament van zijn Roomschen godsdienst zou laten ondermijnen door de sentimen- teele, en in schijn soms schoon-gods- dienstige, maar in werkelijkheid altijd gruwelqk-godslasterlijke dweeperijen van een schrijfster „met evenveel lichtzinnig heid als dommen hoogmoed". Maar van den eenen kant zijn de boeken van Marie Corelli zoo verspreid, dat men de lectuur daarvan haast een mode zou kunnen noemen, en dient men dus den onwetende op liet gevaar te wijzen, en van den anderen kant loopt hij, die na de lezing van deze bespreking een bock van deze schrijfster ter hand neemt, rrrotüwTllIg—cn-TTTcr net vaar in, zonder dat dit eenige aantrekke lijkheid voor hem heeft, tenzijhet 'gevaarlijke. Wij willen hier onze lezers in kennus ste»len met een onlangs verschenen werk: .Van waar het succes van Marie Corelli? door pater van den Tempel O.P. 1) Doel van den schrijver is, aan te toonen, waar aan Marie .Corelli haar enorm succes dankt. Allereerst beeldt de schrijver in seherp-omiijnde trekken Maric Corelli uit als vrouw en als schrijfster, en laat eeu he.dcr licht vallen over hare werken. „Wie de werken kent van Marie Co- rep'i» aldus de schrijver „moet zich noodzakelijk deze schrijfster voorstellen als een geniale furie, de overspannen hersens met bizarre en huiveringwek kende fantasieën vervuld, een soort bac chante in het rijk der letteren, wier koorts-gloeiende oogen inbranden, de ziel pijn doen, en toch onder hun betoove- ring vasthouden." De schrijfster is de vurige propagandiste voor en tevens de „lokkende verleiding" tot een stelsel van fantasieën, dat den naam draagt van „Theosophie" en is uitgedroomd in de zwoele luchten van Voor-lndic, een stel sel, dat voor sommige naturen bijzonder aanlokkelijk is door de vage geheim zinnigheid, door de schijnbaar oorspron kelijke prediking van naastenliefde. Zij is zoo gevaarlijk, omdat zij een belache- Jijk-brutale Godloochcning vermomt in de statige kleedij van schijn-wetenschap, om straalt in de valsche schittering van een wijdingsvolle godvruchtigheid, omdat zij b.v. het romans-verslindend publiek een bock aanbiedt, dat als motto draagt de woorden des Hecren: „Wat noemt gij 'Mij Heer, Heer, en doet niet hetgeen Ik zeg", terwijl de inhoud niet hooger staat dan die "van het meest vulgaire trottoir-blaadje, terwijl het daarin wordt voorgesteld, alsof onder de bedienaren der Katholieke Kerk, van den hoogsten 'tot den laagsten, er niet één gevonden wordt, of hij behoort tot de iaaghartig- stc wezens, terwijl daarin een ergerlijke ^Schriftuur-verkrachting wordt aangetrof fen, die haar naam en haar werken voor goed aan de verachting van een denkend publiek moest prijsgeven. Zij gebruikt de woorden Vader, Zoon, Verlos- c r e.a., terwijl dat bij haar woorden zijn zonder meer, die met onze Christe lijke begrippen niets hebben uit te staan, ook al worden zij met reusachtige hoofd letters geschreven. In haar systeem is ihet bovennatuurlijke van het Christendom .vervangen door de electriciteit, die straks zal verdrongen worden door het radium!! Het is dus duidelijk, dat Marie Corelli baar enorm succes niet dankt aan het echt-wetenschappelijke of waarachtig- godsdienstige harer werken. Aan den schoonen, artistieken vorm, Waarin zij haar werken weet te gieten? Ook daaraan niet Heel de letterkundige wereld heeft over deze Engelsche schrijf ster een vernietigend vonnis geveld. „Aan de geestelijke verblinding onzer eeuw, waar het de grootste levens vragen geldt, moet de onmatige lofprij zing der Engelschr schrijfster geweten worden", zegt pater v. d. Tempel. En waar de schrijver dit in den brecde uit werkt, rijst voor ons op een beeld van het hedendaagsche geestesleven, zoo scherp omlijnd, zoo karakteristiek, dat wij daarom alleen reeds pater v. d. Tempels boek in handen van allen zou den wenschen, die belang stellen in het leven van velen rondom hen. Wij vinden hier gewezen op het- streven van zoo velen, dat eeii openbaring is van hun behoefte aan iets onstoifelijks en te gelijk van hun blijvende geestelijke ar moede, op dat uitslaan van de vleugels naar iets hoogers, terwijl zij toch ge vangen blijven binnen de enge gren zen van het aardschc. 'tls het streven naar iets mystieks, iets bovenaardsch, dat wordt lam geslagen door de haat tegen de instelling, waar alleen de zucht naar het hoogere bevrediging kan vin den, en zich oplost cn verwatert in een leer van ledige phantasieën, van theo sofie, occultisme en zoovele andere „in teressante" isme's. Dezen diep-treurigen trek, den zuiveren spiegel van wat er leeft en woelt in de met fantasieën en drootnerijen overge- vulde hoofden van menschen, die hun tijd goeddeels gebruiken met het lezen van romans, legt pater v. d. Tempel bloot in een psychologisch juiste en taalkundig klare en duidelijke analyse. Wil Wfngphpn natpr v ri -Tamnala l- - r,i.„ een ruime verspreiding. Het zal sterken den afkeer van, de vrees voor werken als die van Marie Corelli, welke zich bij zoovele gelegenheden aan ons opdringen en inet slangen-sluwheid het gif in de harten en hoofden storten. Het zal ons openbaren den treurige» toestand en bit tere armoede van hen, die zijn afgedwaald van het Vaderhuis. Het zal ons dank baar stemmen voor het bezit van den kostbaren schat van ons waar geloof, en doen opbruisen de begeerte om ook anderen dien schat te schenken: „Verlicht ze, o Heer! die 't licht der vaderen verlaten, En d'eendracht van de Kerke en haar genootschap haten." (Vondel's Heerlijkheid der Kerke.) 1). Van waar het succes van Marie Corelli? door P. van den Tempel O. P. Uitgever Paul Brand, Bussum. aan voldoende aandacht geschonken. Op de vergadering van den Prov. Bond van R. K. kiesvereenigingen is er verle den jaar op gewezen, dat in een der ge meenten van onze provincie door een zekere partij vele kiezers op de lijst waren gebracht, die er geen aanspraak op kon den doen gelden. Ware de lijst niet gecontroleerd, dan zou onze partij de?meest nadeelige ge volgen daarvan helibén ondervonden. Laten de kiesvereenigingen dus aan dacht aan de voorloopige lijsten schen ken en een goede controle uitoefenen. V Kommiezen-kweek. Dat is nu een bezwaar, dat meu tegen iedere wet kan aanvoerener zullen amb tenaren voor noodig zijn. Met de vader- landsche pijp in den mond en de pantof feltjes aan de voeten heeft om deze reden al menig rechtgeaard vaderlander alle sociale wetten afgekeurd. Maar nu ter zake: het anti-tariefwet- cornité heeft vandaag als bezwaar tegen minister Kolkman's tariehvet aangevoerd, dat zij beteekent een „kommiezen-kweek" Al zou het waar zijn, dat er eenige kommiezen meer noodig zullen zijn, is daarom de wet te verwerpen? Maar het is niet waar. Nu zijn er toch ook kommiezen noodig? Hoogstens zul len bij de nieuwe regeling enkele per sonen meer voor de administratie noodig zijn, waarbij men niet vergeten moet, dat de opbrengst van de invoerrechten zoo veel hooger zal zijn. Ach, liberale heeren, had dit bezwaar geopperd toen een liberaal ministerie een tariefwet invoerde, waarvan die van minister Kolkman alleen een heilzame wijziging is. De kiezerslijst. Art. 28 van de Kieswet bepaalt, dat de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten van af 23 Maart tot en met 21 April op de secretarie van elke gemeente ter visie worden gelegd. Iedereen kan deze lijst kosteloos nazien en is bevoegd toten me 115 April wij ziging ervan bij B. en Wi aan te vragen. Hierdoor is tweeërlei mogelijk: de kie zerslijst kan aangevuld worden met al de genen, die er abusief niet op zijn vermeld; óf zij kan verbeterd worden door hen van de lijst af te voeren, die er in strijd met de wet op voorkomen. De controle van de kiezerslijst is zeer b e 1 a n g r ij k, doch plet altijd .wordt daar ALGEMEEN OVERZICHT. Het begint er meer en meer op te lijken dat in Engeland de Mijnwet heden nog niet de koninklijke bekrach tiging zal erlangen ja zelfs niet bij het Hoogerhuis in bespreking zal komen om de eenvoudige reden dat de beraadsla gingen in liet Lagerhuis vrijwel gestokt hebben. Bij de arcikclsgewijze behande ling die gister begon, stelde de liberaal King een amendement voor, waarbij het minimum loon van 5 shilling wordt voorgeschreven voor ondergrondschc mijnwerkers, doch Asquith verzette zich tegen het amendement, daar hij niet ge neigd was een antecedent in het leven te roepen door bij de wet een standaard- loon vast te stellen. Bonar Law steunde de regeering hierin. Ramsay Macdonald zeide toen, dat het Huis om de sta king bij te leggen aan de eischen der 4ttoeitk'omen?'n qaf'"tevens te Verstaan^ dat de mijnwerkers af zouden zien van den eisch tot opneming in de wet van de loonschaal van 2 Eebruari voor de ko- lendelvers, mits het algemeene minimum van 5 shilling in de wet zou worden op genomen. Minister Grey wees er ech ter op, dat met betrekking tot di't aan bod verdere sainensprekingen tusschen pa troons en mijnwerkers nu zouden kunnen volgen, doch 'hij legde cj- nadruk op, dat de regeering ongeneigd was cijfers in de wet op te nemen. Na de verdere bespreking van het amendement van King, die met gespan nen aandacht gevolgd werd, is het amen dement verworpen met de verwachting, dat de zaak opnieuw aan de orde zou worden gesteld. Bij de bespreking heeft Asquith nog gezegd, dat hij tegen a.s. Maandag een samenkomst van arbeiders en patroons heeft bijeengeroepen in de hoop tot een oplossing te komen. Toch vermoedt men, al wordt er een schikking gevonden dat eerst na Paschen alle arbeiders aan het werk zullen gaan. Over de mijnstakingea elders, valt nog te vermelden dat deze in Noord Frankrijk haar gewone verloop nemen, zonder groote veranderingen en zonder eenig bijzonder voorval. De openbare macht is heden versterkt door gendarmes uit de departementen van de Oise en de Somme. Uit enkele kolenbekkens wordt een geringe hervatting van den arbeid gemeld. De naar het Roergebied gedurende de staking gezonden troepen zouden giste ren en heden naar hun garnizoenen te- rugkeeren. Alleen de uit andere provin cies afgezonden gendarmes en politie agenten zullen nog eenige dagen blijven, totdat de uitbetaling van de loonen,waar bij de boete van 6 dagen verdienste we gens contractbreuk zal worden afgehou den, achter den rug is. Zaterdag 16 Maart tóen de stakers van de arbeiderslijst wer den geschrapt, staakten er nog 170.000. Deze zullen dus de boete moeten dragen. Aan de mijnwerkers, van wie na een zorgvuldig onderzoek door de directie blijkt, dat zij alleen na bedreigd of lastig gevallen te zijn, zich bij de staking hebben aangesloten, zal het afgehouden loon terugbetaald worden. De toestand in China blijft alles behalve rooskleurig. Het mees te last heeft Joeansjikai wel met 't vinden van zijn, medehelpers in het bestuur van het rijk. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph meldt dat een blad in de Chiueesche hoofdstad, dat als een of ficieus orgaan van Joeansjikai geldt, op de meest besliste wijze verzekerd heeft, dat de meeste staatslieden, wien zitting jn het .ministerie L\v($ aangeboden, voor de eer hebben bedankt. Aan den ande ren kant komen de generaals der re volutionaire strijdmacht telkens weer met nieuwe namen van candidate» voor een ministerzetel. Dat zijn dan steeds lieden, die zich voor de republikeinsche zaak moeite hebben gegeven en die nu hun be- looning moeten hebben. Éen zeer merkwaardig verschijnsel ver neemt deze correspondent uit Nanking, en wel dat het revolutionaire gouverne ment aldaar aan het verloopen is. De hee ren in Nanking beginnen genoeg en meer dan genoeg te krijgen van liet politieke gehaspel. Omtrent een grondwet is nog geen be sluit genomen. Men heeft aan Joeansjikai ter bestudeering een concept-grondwet voorgelegd, die in de hoofdzaken geba seerd is op Japansch model. De quaestie of het nieuwe China een eenheidsstaat zal zijn als Frankrijk of een bondsstaat als bv. Duitschland, is nog heel niet in overweging genomen. Aan eenheid valt vooreerst echter niet te denken. Zoo is nu weer in Koeldsja een op stand uitgebroken en hebben de Chi- neezen een zelfstandige republiek van Ui uitgeroepen. Tusschen de republi keinen en de Mantsjoes waren reeds geruimen tijd gevechten geleverd. De Tartarengeneraal van 111, Kwangsoe, is door bedreigingen gedwongen de ver kiezing tot president aan te nemen. Al dus een telegram aan de „Kölnische Zei- tung". In Peking danst men nog altijd op een vulkaan. De correspondent te Peking van de „Londensche Daily Telegraph" vindt het met het oog op den verwikkelden, dreigenden toestand maar gelukkig, dat er thans in Peking en Tientsin over de 10,000 man buitenlandsche troepen zijn. Maar toch zou hij willen, dat het Britsche garnizoen te Hongkong zeer versterkt werd. Sinds Joeansjikai zijn haarstaart heeft laten afsnijden, is dat voorbeeld gevolgd door al de ministers te Peking, Tang- sjingsjong, de minister van onderwijs uitgezonderd. Wijl er bij de politie en het leger nog zeer velen waren, die aan het staartafsnijden niet wilden meedoen, heeft Joeansjikai naar de „Agence d'Extrême Orient" meedeelt de af snijding van den haarstaart verplicht ge steld voor politiemannen en soldaten. Kooplieden, boeren, werklieden enz. behouden volle vrijheid om over het al of niet dragen van den haarstaart zelf te beslissen. GEMENGD. De Duitsche Keizer, prins Au gust Willem, diens gemalin en prinses Victoria Louise zijn gisteravond naar Weenen vertrokken, vanwaar de reis, naar bekend is, verder gaat over Venetië naar Korfoe. De Neue Freie Presse verneemt uit Konstantinopel van een daartoe gemach tigd diplomaat, dat de mogendheden zich nog niet tot de Porte hadden ge wend. De onderhandelingen van de ka binetten zouden nog eenigen tijd voortdu ren. Men zou echter waarschijnlijk geen gemeenschappelijke stap doen. De kans op het tot stand komen van den vrede was nog zeer gering wegens het verschil van standpunt met betrekking tot de sou- vereiniteit. Toch was de Porte in geenen deele geheel ontoegeeflijk. Telegrammen van de grens van Pa raguay-melden, dat de opstandelin gen nu meester zijn van Assuncion. President Pega en het meerendeel van de leden der regeering op Braziliaansche en Argentijnsche schepen de wijk geno men. De overigen zochten een toevlucht in de vreemde gezantschappen. Uit Mac Curtain (V. St.) wordt dcL eergisteren geseind, dat de dien morgen geredde 14 mijnwerkers na de ontploffing snel den weg naar de lucht pomp hadden weten te vinden, waar zij aan den ingang van de ruimte het voor hangsel dichttrokken, dat de gassen bui tensloot. Kloppen aan de luchtschacht heeft toen tot hun ontdekking geleid. Van de 116 door de mijnramp ingeslo ten arbeiders waren er gisteren 26 ge red, terwijl er 81 lijken gevonden waren In Tokio waar anderhalf jaar ge leden de bekende Josjiwarawijk was afgebrand heeft ziqh eergister l die ramp herhaalt. Bij den jongsten; brand zijn racer dan 700 huizen vernie tigd. Men was toen het vuur nog niet meester. Het blusschingswerk is zeer bemoeilijkt door een feilen storm. Koninklijke besluiteq. Bij kon. besluit zijn benoemd, bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirig. officier van gez. 2e kl., de dirig. officier van gez. 3e kl. dr. D. Romeijntot dirig. officier van gez. 3e kl., de officier van gez. Ie kl. C. van der Worp; is aan den dirig. officier van gez. 2« kl. E. J. Küline, en aan den dirig. mif. apotheker, met rang van majoor, K. Ver laan, beiden van het pers. van den ge neesk. dienst der landmacht; zijn benoemd tot kapiteinbij het wa pen der inf., bij het 9e rcg., de le-Iuit. M. W. Vieweg van het korpsbij ïiet 10e reg., de le-luit., A. van Willigen, van het 5de regiment; zijn bij de Rijksverzekeringsbank be vorderd tot commies A. J. Donk en D. King, beiden thans adjunct-commies bij die instelling. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende: goedkeuring van het protocol be treffende verlenging van de Internatio nale Unie van de Suikerconventie, dc heeren Verhey, De Beaufort, Bos. De •HHhiJïfliAry1 uVWf)2il/Vfiu van ae oepa- lingen betreffende de Psychopatenwet, do heeren Van Hamel, van Wijnbergen, van Asch van Wyck, Limburg én van Veen nadere overeenkomsten met de M. t. Expl. v. Staatsspoorwegen en met de Holl. IJz. Spoorw. Mij. betreffende de pensioenregeling voor haar personeel, de heeren Roessingth, Schaper, Schim- melpenninck, van Asch van Wvck en "annink aanvulling en wijziging van de wet, betreffende de staatszorg voor de paar denfokkerij enz. de heeren de Wijker- slooth, van Dedem, Eland, Vorsterman van Oyen en Van Foreest. Ziekteverzekering Spoorwegpersoneel De directie van de groote spoorweg ondernemingen hadden de regeering er op gewezen, dat, wanneer het ontwerp- ziektewet tot wat wordt, het spoorweg personeel in een veel ongunstiger toe stand komt. De minister heeft nu be paald, dat ten aanzien van personen, die in dienstbetrekking zijn bij de onderne mers van een spoorwegdienst, en voor wie eene regeling betreffende uitkeering bij ziekte is vervat in een hunne dienst- voorwaarden betreffend reglement, in stede van de bepalingen dezer wet, zullen gelden de bepalingen van dat reglement. T uberculose-bestrijding. De Vereeniging voor personeel in! dienst der Nederlandsche Spoorwegen' tot bestrijding der tuberculose verzocht de directie der S. S., H. S. M. en N. G. S. toestemming het Emmabloempjc tö mogen verkoopen op de stations (def N. B. jD. S. stond dit reeds vroeger toe) doch aan dit verzoek kon niet wor- worden voldaan. De H. IJ. S. M. ver klaarde zich bereid een jaarlijksche sub sidie te geven en ook de S. S. heeft fi nancieel en steun toegezegd. Tegen het bier-alcoholisme. Aan het programma van het te Roer mond te houden Kath .congres tegen het Bieralcoholisme ontleenen wij het vol gende. Onder de H. Mis op de eersten dag zal een predicatie gehouden worden, door pater Borromaeus de Greeve. Door dr. P. Th. Coeberg zal een ^.photografie van het bieralcoholisme in Limburg" ge geven worden. Dr. B. J. J. Huybers1 zal spreken over het bieralcoholisme en de hygiëne. „Het bieralcoholisme en de Godsdienst" zal behandeld worden door Kap. A. van de Venne. Het zooveel be sproken thema Bier en verkiezingen zal door den heer G. J. H. Peeters bespro ken worden. Van „verzwakking van hoofd en ka rakter door het bieralcoholisme" is Dn A. Ariëns de inleider. Over de „Middelen tot bestrijding" zal ten slotte Dr. H. J. Verhagen spreken. Katholiekendag 's-Hertogenbosch. In alle afdeelingen van dqn Ka.th.o-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1