Kiezerslijst. Liefde en Haat. Ingezonden Mededeelingen. VAN HOUTEN DE BESTE \J00R DEN PRIJS f DE VOLKSDRANK Tweede Blad, behoorende bij DeLe dsche Courant van Maandag 18 Maart no. 742. 23 Maart 1 r visie ligging en verkrijg baarstelling er voorloopige kiezerslijst en bijbehoor ncle lijsten. 23 Maart t .t en niet 13 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 Aprilter visieligging en ver- krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling Ver kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 21 A nart IQ 12, des middags te twee uur. Tc behandelen onderwerpen: le. Beëediging cn installatie van het '.nieuw benoemde radslid Mr. C. W. v. 'd. Pot Bz'n. 2e. Benoeming 'van een onderwijzer «net verplichte hoofdacle aan de school 'cler 3e klasse no. 1. 3e. Idem als voren aan de schoolden 3e klasse no. 3 4e. Idem als voren aan de school der 3e klasse no. 8. 5e. Idem als voren aan de school der 4e klasse no. 1. Oe. Idem als voren aan de school der '3c klasse no. 6. 7e. Idem als voren aan de school der 4c klasse no. 2. Se. Benoeming van een onderwijzer a a if de school der 3e klasse no. 4. Qc. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vac. J. J. van Hoeken). 10e. Benoeming van een lid van het bestuur der verceniging „de Practische 'Ambachtschool." 11e: Rekening dienst 1911, van de Plaatselijke Schoolcommissie. 12e. Voorstel tot bestendiging van de huur van liet stukje grond aan de Boom- in ar kt. 13e. Voorstel tot bestendiging van de buur van het perceel Lokhorststraat 18. 14e. Voorstel tot bestendiging van de buur van het perceel Oude Singel 34. 15e. Verzoek van A. Troostwijk om vergunning tot het bouwen van een hou ten lood* op het terrein aan den Mare- dijk no. 127, kad. bekend sectie L. no. 1041. 16e. Verzoek van het bestuur van het (genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- mi trix", om het kosteloos gebruik van iele Stadsgehoorzaal ten behoeve van de 'tentoonstelling van teckeningen. en voor bet houden der algemeene vergadering. 17e. Verzoek van Mej. M. C. A. Koe man, om onderwijs in de gymnastiek te mogen geven in het gymnastieklokaal der school 2e klasse aan de Oude Vest. 18e. Verzoek van M. A. A. Steijns, om aan den Leidschen Turnbond het ge bruik toe te -taan van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht. 19e. Voorstel tot wijziging der be grooting, dienst 1911, in verband met 'de provinciale bijdrage in de kosten om vernieuwing van de Blauwpoortsbrug. 20e. Voorstel tot verkoop van de cer tificaten N. W. Schuld, afkomstig van de bezittingen van het opgeheven fonds genaamd „H.dle van Manufacturen te Leiden"., 21e. Voors et tot onderhandsdie ver pachting van het recht van tolheffing aan de Leiderdorpsche brug, aan R. J. Ramaker. 22e. Voorstela. tot onderhaudsche verpachting '.an het recht van heffing van den weg en watertol bij het Leid- Iscbe hek aan' de Wed. G. J. Ciggaar, geb, van Egrnond. I). tot onderhandsdhê verhuring van een perceel hakhout achter de woning behoorende bij dien tol, mede aan de »Wed. Ciggaar. FEUILLETON. ROMAN! UIT WESTFALEN. 90) Aanvankelijk was Mina over deze hou ding verbaasd maar spoedig lachtte zij over haar domheid. Want Cathrien zou bij haar daden wel oppassen, en wat verteld werd, moest waar zijn, anders •konden niet die mcnschen er over pra ten. Dit was haar oordeel. Achteloos leed zij haar werk. Jeanne liet zich niet icnzij was in den laatsten tijd nog zwakker en ziekelijker geworden. Cathrien kv am thuis. Zij was bleek en een vochtige waas lag over haar oogen. 'Er waren aan wijzingen gedaan en schimp scheuten géhoord o, volstrekt nog niet 'de volle waarheid maar deze schimp scheuten hadden haar als evenveel knots slagen getroffen. Hoe konden de menschen zoo slecht zijn. Met enkele .woorden werd alles vernietigd, wat haar rijkdom en eer was! De aanduiding vond zij zoo ongehoord dat zij ze eerst niet wilde gelooven. Maar spoedig nioest zij ze wel aannemen.. !j« Vöorstei: a. tot opheffing van eene der betrek kingen van onderwijzeres aan de Meis jesschool le. klasse; b. tot het verleencn van eervol ont slag aan Mej. J. C. C. van Kempen, als onderwijzeres aan die school. 24e. Voorstel in zake de nietgoedkeu- keuring der verordening ex art. 37, litt. f, der Pandhuiswet 1910 (St.bl. 321). 25e. Voorstel a. tot wijziging van de verordening van 10 April 1902, voor de Kweekschool voor Onderwijzers cn Onderwijze/essen te Leiden (Gem.bl. no. 8) b. tot opnieuw vaststelling der genvij- zigde verordening. 26c. Verzoek van de afd. Leiden der S. D. A. P. tot den aanleg van een volkspark. 27e. Verzoek van D. A. Kelder Zn. e.a. om de in de Breestraat aanwezige stoepen en palen doo-r een trottoir te vervangen. 28e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 14 Maart (Gem. bi. no. 4) regelende de heffing van eene belasting voor het gebruik van het lo kaal voor groenteveilingen te Leiden. 29e. Adressen van den Leidschen Be- stuurdersbond en van de afd. Leiden van den Ned. Aannemersbond, in zake de toepasselijkheid der bepalingen betref fende art. 1638c en d van het Burg. Wetboek, op alle bestekken van gemeen tewerken. 30e. Verzoek van de afd. Leiden van den Ned. Steenhouwersbond, om in de bestekken van gemeentewerken te bepa len, dat het steenhouwerswerk geheel of althans ten deele binnen deze ge meente worde vervaardigd. 31e. Verordening, houdende wijziging van de „Bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur in de be stekken van gemeentewerken. 32e. Verzoek van J. A. Driessen e. a., om eene kostelooze vaste verbinding te maken lusschen de Groenhovenstraat en de Rijn en Schiekade. 33e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaats, directe belasting, dienst 1911. Amendement van den heer van Tol. Door den heer C. J. van Tol is aan den Gemeenteraad voorgesteld om in de gemeentebestekken te bepalen, dat het uurloon van een steenhouwer, timmer man, metselaar of stucadoor 25 cent zal bedragen. Ter toelichting zegt de voorsteller o.a. Door B. en W. wordt voorgesteld het uurloon voor een steenhouwer te bepalen op 25 cent per uur en het loon der timmerlieden, metselaars en stucadoors te laten op 23 cent per uur. Het komt hem voor, dat ook het loon' der timmerlieden, metselaars en stuca doors dient verhoogd te worden. De thans geldende loonregeling dateert van 1907, en nu zijn sindsdien de levens omstandigheden wel veranderd. Op ver schillende gemeentewerken is het loon der metselaars al hooger dan 23 cent en varieert wel tot 28 cent per uur. Stucadoors werken meestal in tarief, waarin het loon van 23 cent ver wordt overschreden. Wat de timmerlieden aangaat, door de véreenigingen alhier is aan de patroons het verzoek gericht het loon te bepa len op 25 cent per uur, waarop wel is waar door de patroons afwijzend is be schikt, maar waarover "het laatste woord nog niet is gesproken. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit tot vaststelling een er ver ordening ex litt. f. van art 37 der Pand huiswet 1910. Waar de Commissie voor de Strafver ordeningen van meening blijft, dat voor het door den Raad ingenomen standpunt zeer ernstige argumenten kunnen worden aangevoerd en waar bovendien ook door andere gemeenteraden (o.a. van Utrecht) dezelfde leer wordt voorgestaan en deze zelfs door Ged. St. van Utrecht werd ge- sanctionneerd, stelt de Commissie voor tot H. M. de Koningin het verzoek te richten het besluit van Ged. Staten der In de kerk bleef inen ver van haar ver wijderd. In de banken rond haar zaten de menschen opgepropt naast elkaar; zij ech ter zat alleen. Aanklagende en verachten de blikken trachtten haar hart te door boren, dat zich van geen zonde was be wust. Aan liefde had zij nooit gedacht zij had slechts medelijden gehad, medelij den met een arme vrouw, die door een vernietigende kwaal langzaam ten grave werd gesleept, medelijden met een man, die goed voor haar was en wien alles mislukte, die tegenslag op tegenslag on dervond, wiens eer door zondige tongen werd aangerand, evenals men haar eer met voeten trad. Toen zij in Gods heilige woning aan dit alles dacht, werd zij met groote bitter heid vervuld. Haar gemoed kwam in op stand en toornig wilde zij uitroepen: Mijn God, laat gij dit alles toe? Waarom zendt Gij uw bliksemschichten niet ter aarde neder, om de macht der boozen te vernie tigen en mijn onschuld aan alle menschen duidelijk te toonen? Waarom? Waarom? Het kaarsenlicht flikkerde voor haar oogen. Het gezang der geloovTgen klonk als het bruischen van ziedende woeste golven. Plotseling werd het stil en Ca thrien keek op. De- oude pastoor las het evangelie van den Pharizeeër en den tollenaar vopr_en provincie Zu:d-Hoiland wegens strijd met de wet te vernietigen. Voor de benoeming van een onder wijzer met verplichte hoofdacte voor de openbare school der 4e klasse no. 2 (Brandewijnsteeg) worden voorgedragen de heeren: 1. P. j. vaii de Rijdt, onder wijzer te Blerick2. 'H. J. van Zon, onderwijzer te Kampen, cn 3. C. Kuik, onderwijzer te Wormerveer. - B. en W. stellen voor, aan mejuffr. M. C. A. Koeman, leerares in de gym nastiek aan de openbare lagere scholen le en 2e klasse, toestemming te ver- leeneii tot het geven van onderwijs aan de leden van een onder haar leiding staande gymnastiekclub in het gymnas tieklokaal der openbare school 2e klasse aan de Oude Vest, en wel des Donder dagsmiddags van 4 tot 5 uren, tegen betaling van f10 'sjaars en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. B. en W. stellen voor, wederom voor den tijd van 3 jaar aan 'H. L. Speel te verhuren een stukje grond aan de Boom- markt voor het daarop hebben van een kiosk tegen den huurprijs van f125 per jaar, en voor den tijd van één jaar aan C. M. van Halderen het perceel Lok horststraat no. 18 voor f130 en aan J. N. M. Hartwijk het perceel Oude Singel 34 voor f198. - B. en W. stellen voor, aan A.Troost wijk ingevolge zijn verzoek vergunning te verleenen tot het bouwen van een houten loods, bestemd voor het bergen van hout, op het terrein aan den Maredijk 127. Onderwijs. Nuttige Handwerken. Te 'sGravenhage slaagden mej. C.W. Broers, te Leiden. Voorbereidend notarieel examen. De Minister van Justitie noodigt hen, die dit jaar wenschen te worden toege laten tot het afleggen van het voorberei dend examen, bedoeld in art. 13 der wet op het notarisambt, uit, om zich vóór Mei e.k. bij gezegeld daartoe strekkend verzoekschrift, onder overlegging van hun geboorteacte, tot zijn Departement te wenden. Voor verdere bijzonderheden zie Stcrt. no. 64. Sport. Schaken. Leidsch Schaakgenootschap. Dinsdag 19 dezer zullen het Leidsch Schaakgenootschap en de Delftsche Schaakclub te Delft tegen elkander uit komen. Beide clubs zullen vermoedelijk met 10 a 12 spelers aan den strijd deel nemen. Vliegen. Te water. Te Nizza is de vlieger Roger Morin met zijn tochtgenoot Pctral op 100 meter afstand van de kust in zee gevallen, ten gevolge van het plotseling haperen van den motor. Ze werden door visschers opgepikt. Roger Morin was ongedeerd, maar Petral kreeg verscheidene wonden aan het hoofd. Het vliegtuig is later op- gevischt. Land- en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. In de maand Februari kwamen in Ne derland de volgende gevallen van besmet telijke veeziekten voor: mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de varkens bij 90 eigenaars (o. a. te R ee u- w ij k bij 1 eigenaar en te Rijnsburg bij 1 eigenaar); schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 12 gevallen; rotkreupel der schapen 7 gevallenvlekziekte der varkens 14 gevallen; miltvuur bij alle vee 64 gevallen(e.a. te Leiderdorp 4 gevallen, te Waddinxveeti 3 gevallen en te Zoeterwoude 5 gevallen.) De eerste hyacinthen. Gisteren zijn te H i 11 e g o m de eer ste hyacinten van den kouden grond ge sneden en naar het buitenland verzon den. Dit is 8 dagen vroeger dan verleden jaar. gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar f 1.50 - 0.80 - 0.42J* - 0.18 VIERKANTE BUSSEN de toon, waarop hij dat deed, dwong Ca thrien tot oplettendheid. Reeds na de eerste woorden nam zij gretig de verhe ven leer van den Goddelijken Meester aan. Haar gewonde ziel putte uit elke zin snede wonderbare troost en toen de priester las,,Ik zeg UDeze veeleer dan gene ging gerechtvaardigd naar huis. Want al wie zich zeiven verheft zal verne derd, doch wie zich zeiven vernederd, zal verheven worden", toen was het haar alsof een hooger en machtiger schepsel dan de mensch op den kansel stond, die met liefde en erbarming op haar neerzag en haar zeide: Ja, de mcnschen verheffen zich wel boven u. Zij verachten u, omdat zij in u een zondares meenen te zien. Ik echter zeg u, gij zult in uw geloof niet twijfelen, want Ik kan verheffen en ver- nedereiu wien Ik wit. Sprak Hij zoo niet? Hij, aan wiens rechtvaardigheid zij pas nog had getwij feld? Hij, de Koning en Heer des He mels?, Toen barstte haar opgekropt ge moed los en warme tranen sprongen uit haar oogen en biggelden langs haar wan gen. Zij wachtte, totdat alle menschen het kerkgebouw hadden verlaten. Dan nog een laatste vurige smeekbede: Mijn God help mij; Heer maak hen ten schande, die mij lasteren en heel langzaam, na ZAftCSQ sjriidUw wil geschiede*. o Hcei. Bestrijding mond- en klauwzeer. De commissie, door het hoofdbestuur der Hollandsche Mij. van Landbouw in gesteld om een onderzoek te doeu naar en rapport uit te brengen over de be strijding van het mond- en klauwzeer, heeft de resultaten van haar arbeid in druk laten verschijnen. De commissie kwam tot de volgende conclusiën I. De Nederlandsche veestapel behoeft naar het inzicht van onze commissie niet door mond- en klauwzeer te worden ge teisterd, mits: ten eersteer tegen den invoer van de ziekte uit het buitenland worde gewaakt; ten tweede: de desalniettemin voor komende gevallen -onmiddellijk ter kennis van de regeering komen, en ten derde: deze alsdan' alle aangetaste en besmette dieren terstond doet af maken. II. De inrichting van het veeartsenij- kundig Staatstoezicht worde herzien en gecentraliseerd. III. Zoowel de wetgeving op dit ge bied als de Koninklijke besluiten te dezer zake dienen herzien te worden, opdat degewenschte regeling heter en zuiverder dan thans het geval is aan de wet aan- sluite en daarin steun vinde. IV. Eene betere opsporing van over tredingen en een snellere en strengere berechting daarvan dienen verzekerd te worden. V. Het welslagen der bestrijding hangt voor een zeer groot gedeelte af van de bereidwillige medewerking der vee houders. In de commissie hadden zitting de heeren: inr. C. P. Zaaijer, voorzitter, mr. A. Slob, J. F. Lameris, A. G. de Groot, Jb. Kaan Kz., mr. D. A. Kley, en G. Kruseman, rapporteur. Boerenleenbanken. 'in de dezer dagen verschenen sta tistiek over 't spaarwezen vinden wij eeni- ge cijfers medegedeeld, die een beeld geven van den grooten omvang van de*, boerenleenbanken in ons lan.d. Wij ver melden de volgende gegevens: Bij de Centrale Boerenleenbanken te Utrecht, Eindhoven en Alkmaar waren op 31 December 1909 aangesloten re spectievelijk 289, 263 en 30 instellingen te zamen 582 met een kapitaal van resp. f250000, f 528.000 en f 15.000. Zij ge noten een rijkssubsidie van resp. f3400, f 2500 en f 500. Het bedrijf der locale boerenleenban ken is wederom belangrijk toegenomen Het bedrag van het tegoed der inleg gers bij deze instellingen klom van bij na f 16i/2 millioen op het einde van 1908 tot bijna 21 millioen op het einde van 1909 of met 27.32 pet., het bedrag der voorschotten resp. van ruim 9 mil lioen tot bijna 11 millioen of met 20.07 pet. Hét aantal leden op het einde van 1908, 33.5999 bedragende, is gestegen tot 39.187 op het einde van 1909 of met met 16.63 pet. Vrijdom van accijns. Staatscourant no. 63 bevat een be sluit, houdende bepalingen omtrent den vrijdom van den accijns op het zout, benoodigd voor het bemesten van lan derijen en de voeding van vee. Mond- en klauwzeer. Wij hebben dezer dagen de conclusies meegedeeld uit het rapport, dat is uit gebracht door de mond- en klauwzeer- commissie 1911, ingesteld door de Hol landsche Maatschappij van ^andbouw. Aan dit rapport ontleenen wij nog het volgende, door de commissie gerappor teerd over den aard der ziekte. Het mond- en klauwzeer is een be smettelijke ziekte, welke begint met koorts, waarop blaaruitslag in de mond holte, tusschen de klauwen en aan den uier volgt. Alle dieren met gespleten klauwen kunnen door de ziekte worden aange tast. Bij uitzondering komt de ziekte voor bij paarden, honden, katten en gevogelte, soms ook bij menschen. Hier te landö zijn niet veel goed onderzochte gevallen van het optreden van mond- en klauw zeer bij den mensch bekend, doch men mag daaruit nog niet afleiden, dat geen nadeeüge gevolgen van de tongblaar voor Geheel alleen legde zij de weg naar den Schouten hof af en overwoog wat haar te doen stond. Zij nam het vaste besluit nog heden den hof te verlaten. Zij zou haar bekommernissen inedene- men naar de kleine keuterij aan de Eins; zij zou zich daar voor de oogen der we reld verbergen, zou hopen en vertrou wen op den bijstand Gods. Maar het viel haar zwaar, bijzonder zwaar. Zou haar moeder haar gelooven, als de mcnschen haar met den vinger na wezen? Zou moeder haar niet van zich stooten? God moest helpen. Moe en terneergeslagen kwam zij op den Schoutenhof aan. Mina keek haar met boosaardig lachen aan, maar er moest toch iets in haar wezen liggen, wat Mina's overmoed ontwapende, want zwijgend liet zij Cathrien passeeren. Cathrien ging regelrecht naar de slaap kamer van de jonge vrouw. In het besef van haar onschuld durfde zij met opge heven hoofd voor Jeanne verschijnen en haar alles zeggen, wat zij vroeg of laat toch van booze tongen zou vernemen. Jeanne zat overeind in bed. Haar oogen waren diep in de kassen weggezonken, maar er laaide desniettegenstaande een eigenaardige flikkering in op. Zij had Gpd haar leed geklaagd en 1100.016 beter te worden. Dan kon zij Dirk helpen en hem bijstaan en zij zouden te zamen den tegenspoed dragen. Een groot vertrou wen vervulde haar hart; vandaar het flikkeren der oogen, misschien ook wel tengevolge van een beetje koorts. Cathrien stond een oogenblik onbe weeglijk voor het bed. De zieke vrouw- zag haar lachend aan. „Heb je ook voor mij gebeden?" „Ja, ook voor u", antwoordde Cathrien. Haar woorden klonken heesch en go* drukt, als ware haar hals dichtgesnoerd. Tranen stonden weer in haar oogen ea een ontzettende angst beving haar. Als vrouw Tweehuis thans iets vernam, kon het haar dood wezen. Maar God moest helpen. Als zij het niet zeide, deden anderen het, zonder medelijden. Dan zou Jeamia de lasteraars gelooven en sterven. Z^ moest dus alleen de zware taak op ziek nemen; moest het in dit korte tijdsbestek doen, alvorens de overigen thuis kwamen „Jeanne", ving zij aan, doodsbleek ea angstig, terwijl zij met haar vereelte han den haar kloppend hart bedekte. De boerin keek verbaasd op en schrok.. Zij wil ons verlaten! dacht de zieke; zij die eene vriendin van haar was gewordea en die haar den last van haar verwoes leven hielp draden. (Wordt vervoDtU

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5