Uit Stad en Omgeving. op de zaak maar op den man af werd gevoerd, zoo verheug ik mij bij dit af scheid er ten zeerste over, dat nu aain velen in den lande de welkome gelegen heid geboden wordt om de Nieuwe Rot terdammer, het Handelsblad, de Tele graaf, etc. voor goed uit hun huizen te bannen. Om dat te bereiken kan een katholiek geen offers genoeg brengen. Het gaat om het geloof en om het heil van onsterfelijke zielen." Met dit aftreden als hoofdredacteur legt de zeereerw. heer Thompson zijn arbeid aan „de publieke zaak" niet neer. „Want zoo schrijft Z.ZeerEerw. ik kan de zeer sterke overtuiging niet van mij afzetten, dal er bij het neerleg gen van miju ambt in het Roomsche pu- blicisme een leemte achterblijft, die ik Piet daarom betreur, omdat zij niet door anderen zelfs meer bevoegden dan ik zou kunnen worden aangevuld, maar om dat ik de zeiverheid heb, dat zij feitelijk "tet wordt aangevuld noch zal worden. Ik bedoel het principieele, volledige en actueele verweer tegen de moderne dwalingen, inzonderheid het modernisme en het liberaai-KathoHcisme, en dat niet ■alleen internationaal, maar ook en vooral met betrekking tot ons Tand, daar ook hier, meer dan door velen vermoed wordt en ondanks allerlei uiterlijk succes, de dwaling reeds lang bezig is te knagen aan onze Roomsche levenskracht en in wijde kringen zeer bedenkelijk aan in vloed gewonnen heeft. Met die leemte nu heb ik niet het oog op godsdienstige of apologetische boe ken en brochures, maar veelmeer op de couranten en de tijdschriften." Schrijver beweert, dat door de onvol doende voorlichting, die in de bestaande couranten en tijdschriften gegeven wordt betreffende „modernistische en aanver wante stroomingen" verscheidene Ka tholieken in onkunde en verwarring van, denkbeelden verkeeren. En daarom heeft hij „besloten een pe riodiek op te richten (2 maal per maand verschijnende) om daarin intersiever, breeder en vollediger de moderne dwa lingen te bestrijden, op dit terrein de meest betrouwbare voorlichting te ge ven en krachtig op te komen voor bet integrale Katholicisme op het gebied van politiek, sociale vraagstukken, gods dienst, letteren en kunst." Unie R. K. Studenten. In het gebouw der vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Amster dam werd de vergadering der Unie ge houden, welke vergadering met groote spanning was tegemoet gezien, niet al leen, omdat daar officieel het Uniereg lement zou worden besproken en dever- eenïgingen het recht hadden van amen dement, maar ook, omdat er een kwes tie zou worden afgehandeld, welke door het vele geschrijf in het Roomsche Stu dentenblad, zeer actueel was, n.l. de op neming van de vereeniging „Sint. Fran,- ciscus Xaverins" uit Wageningen, in de Unie der R. K. Studentenvereenigingen in Nederland. Na langdurige discussie werd beslo ten een commissie te benoemen tot sa menstelling van een unieregl cm ent. Die commissie zou bestaan uit vijf leden, één van iedere vereeniging, terwijl dan ook de raad van afgevaardigden iemand zou aanwijzen. Een lid van St. Augustinus stelde voor, zonder eenige discussie te stemmen, of Wageningen al dan niet in, de Unie zou worden opgenomen. Dft werd aangenomen. Alleen Utrecht stem-, de tegen. De vergadering kreeg nu een spannend karakter. Bij stemming was de uitslag, dat twee vereenigingen voor en twee vereenigingen tegen stemden Leiden en Delft stemden voor, Am sterdam en Utrecht tegen zoodat Wa geningen niet in de Unie werd opge nomen, omdat, volgens het oude regle ment, de vereeniging die wenscht te wor den opgenomen, in de Unie alle stemmen moet hebben op één na. Des avonds hield de Z.Eerw. pater Smeets een conferentie over het onder werp „Het proces van Christus voor Pi- latus". In woordenrijke en sierlijke taal werd dit aangrijpende rechtsgeding be handeld. Na de officieele vergadering bleven nog velen bijeen om de nieuw aange knoopte vriendschapsbanden hechter te maken. De Ainsterdamsche Bakkersstaking. In verband met de staking der ge zellen in de Jsraëlietische bakkerijen te Amsterdam is in de Nederl. Isr. [Hoofdsynagoge aldaar afgekondigd dat het den onder rabbinaal toezicht werkenden patroons verboden is, tijdens de staking brood bij hun klanten te (doen) bezorgen, wijl anders het kerk bestuur er niet voor kan instaan, dat den verbruikers werkelijk ritueel bereid brood wordt verstrekt. Dit besluit is aan de patroons bekend gemaakt, onder mededeeling, dat hun die zich aan dit verbod niet storen, het certificaat „onder rabbinaal toezicht" zal worden onthouden. In de Zaterdagavond gehouden ge combineerde bestuursvergadering der Chr. en R. K. Bakkersgezellenorganisa- ties werd, naar aan „De Courant" gemeld werd, besloten voorwaardelijk samen te werken met den Bond van Arbeiders in het bakkersbedrijf voor een actie ook in de christen bakkerijen. Deze voor waarde behelst het laten vallen van den eisch van het verplichte lidmaatschap van laatstgenoemden bond. Gebrek aan kolen. Men meldt uit IJmuiden d.d. 16Maart: Dat de mijn welkersstaking in Engeland en Duitschland ook haar invloed zou doen gelden op het stoomvisschersbedrijf alhier evenals in de Engelsche en Duitsche visscherijhavens was te voorzien. In de behoefte aan de steenkolen voor de ruim 100 stoomtrawlers, die van IJmuiden uit varen werd tot heden in hoofdzaak voorzien door de N. V. Vereenigde Steenkolenhandel (het verkoopkantoor voor IJmuiden van de Steenkolenhandels- vereeniging) met Duitsche en het agent schap van de Scheepvaart en Steenkolen- maatschappij met Engelsche kolen, die de levering moesten staken, wegens gemis van kolen alhier. Haar contractanten werden daarop, zij het ook tegen iets hoogeren prijs dan haar oude contractanten betaalden, overgenomen door de N. V. Vereenigde Steenkolenhandel, waardoor het stoom- visscherijbedrijf in zijn vollen omvang gaande gehouden kon worden, mede tot voortzetting van den vischandel.Niettegen staande de kolenprijzen overal verbazend stijgen, worden de oude contractanten door den Vereenigde Steenkolenhandel op de oude voorwaarden bediend, doch wordt niet meer geleverd dan strikt noodig is. Op deze wijze zal de Vereenigde Steen kolenhandel het stoomvisscherijbedrijf tot het einde dezer maand gaande kunnen houden, indien onverhoopt de staking in Duitschland zoo lang aanhoudt. Verschillendestoomvaartmaatschappijen nemen zoo meldt de „N. R. Ct." proeven met Limburgsche kolen. Tengevolge der staking in de kolen mijnen wordt te Drachten maar de helft der straatlantaarns ontstoken. De groote melkfabriek te Zuidhom is wegens gebrek aan kolen stop gezet. Men schrijft uit Sïttaid aan „De Limb. Koer. De gasfabriek ontving Vrijdag nog éèn wagon gaskolen uit de mijn te Gelsenkir- chen, zoodat de gas verbrui kers weer voor enkele dagen zijn gered. Men was reeds bevreesd Zondagavond zonder licht te zitten. Met de Limburgsdie kolen is men we gens het geringe gasgehalte weinig ge baat, zoodat de grootst mogelijke spaar zaamheid dient in acht te worden genomen. De gemeente gaat hierin steeds goed voor, want na elf uur 's avonds heerscht in de stad eene Egyptische duisternis. Enkel de nachtlantaarns worden in den avond ontstoken en ze worden om 11 uur weer uitgedraaid. Van socialistische zijde wordt, volgens de „L. K." getracht, ook in Zuid-Limburg tot staking aan te sporen. Een daartoe strekkend strooibiljet, ge titeld „Onze blik gericht naar hef bui tenland is verspreid namens den Nederl. Mrjnwerkersbond door den secretaris J. H. Elfers. Men meldt ons uit Heerlen De uitvoer naar het buitenland heeft opgehouden, tenzij voor zoover men daar contractueel toe verplicht is. Men spant alle krachten in om zooveel' mogelijk aan de binneniandsche bestel lingen te voldoen. Van socialistische zijde is gisteren te Heerlen een vergadering belegd. KORTE KRONIEK. Burgemeester en Weth, van Delft adviseeren afwijzend op net verzoek van de R.-K. bouwvereeuiging „St. Hipolitus" om haar alsnog met f5000 tegemoet te komen bij den bouw van 95 arbeiders woningen. B. en W. zijn van oordeel dat het risico voor de gemeente op deze wijze te groot wordt. De tegenvaller van de aanbesteding, welke f 20.000 boven de raming liep, mag voor de gemeente geen aanleiding zijn zeggen B. en W. om een door niets gedekt risico te aanvaarden. De gewone audiëntie van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 20 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 18 Maart. Katwijk-Leiderdorp. Gistermiddag hield de Centrale R. K. kiesvereeniging Katwijk-Leiderdorp haar jaarvergadering in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, onder leidingvan den heer C. j. L. van der Meer (Noord- wijk). Na opening der vergadering met den Christelijken groet werden de notulen door den secretaris den heer P. G. Paar- dekooper (Warmond) voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, w.o. de benoeming ran verschillende afgevaardigden en be stuursleden, ingevolge het nieuwe re glement. Daarna werd door den sëcretaris-pen- ningmeester rekening en verantwoording gedaan van zijn financieel beheer over het afgeloopen vereenigingsjaar. De ontvangsten bedroegen f 394.831/2, de uit gaven f 167.75, batig saldo derhalve was f 227.081/?, terwijl er nog f 18 is te vor deren. Tot Verificateurs werden benoemd de heeren B. C. Vos, W. P. Warmenhoven, (Noordwijkerhout) en J. Lubbe (Oegst- geest), die de rekening accoord bevon den en tot decharge adviseerden, waartoe werd besloten onder dankzegging voor het gevoerde beheer. De heer Kervel (Noordwijk) bracht verslag uit van den Algemcenen Bond van R. K. Kiesvc:c.Vg.ugen in Neder land, en de. heer Paardekp ->p.:r van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. De secretaris bracht vervolgens jaar verslag uit, waarin in herinnering werd gebracht de herziening van het regle ment, en de verkiezing voor de Provincia le Staten in het district. Het ledental ging iets achteruit en bedroeg 2902. De toestand van de kas is zeer gunstig. Tot afgevaardigde naar den Ajgetn. Bond werd herbenoemd dr. Kervel; tot plaatsvervanger cle heer P. O. Paarde- koopertot afgevaardigde naar den Provincialen Bond werd herkozen de heer P. G. Paardekooper en tot diens plaats vervanger de heer A. van Gils (Zoeter- woude)die aanvankelijk bezwaar had deze benoeming aan te nemen, omdat de Prov. Bond op Zondag vergadert en hij een tegenstander is van het vergade ren op dien dag. Om de vergadering eevnwel een stemming te besparen, legt hij er zich bij neer. Bij de rondvraag vraagt de heer Bul ten (Noordwijkerhout), of het niet wen- schelijk is, dat Kamerleden geen zitting hebben in het Bondsbestuur van den aig. Bond, teneinde de vrije uiting van üe meenius der aangesloten kiesvereenigin gen te bevorderen. Spr. zou de Kamerle den als adviseerende bestuursleden wil len toelaten. Spr. wenscht voorts een nieuw staatkundig program voor de Ka tholieken, niet saamgesteld door dë Ka merleden, doch door de kiezers zélf. De heer Kervel heeft geen bezwaar tegen het tweede gedeelte van hetgeen de heer Bulten voorstelt. Tegen het uitsluiten van de Kamerleden van het bestuurslidmaat schap van den Bond ontwikkelt spr. ver schillende bezwaren van practischen aard, al geeft hij toe, dat er voor het idee theoretisch wel iets te zeggen valt. Over een dergelijke belangrijke zaak kan niet hier beslist worden, omdat zij niet op de agenda is vermeld en de aangesloten ver eenigingen geen gelegenheid hebben ge had zich hierover uit te spreken. De neer Bulten blijft aandringen, dat de vergadering de wenscheiijkneid zal uitspreken over het bestuurslidmaatschap van Kamerleden, doch de heer Kervel ont raadt dit ten sterkste, omdat het niet goed zou zijn een zoo ingrijpende verandering te willen aanbrengen, terwijl het nuttig is, dat het bestuur voeling houdt met de Kamerclub. De heer Bulten, het eerste deel van zijn voorstel intrekkend, bepleit de wen- schelijkheid van herziening van het pro gram van beginselen op te stellen door den aig. Bond van R. K. Kiesvereenigin gen met medewerking van de Kath. Ka- merciub, omdat het tegenwoordig pro gram verouderd is. Dit laatste voorstel van den heer Bul ten wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Kempeiman (Zoeterwoude) wenscht, als op den beschrijvingsbrief van den aig. Bond het program van actie aan de orde komt, een aparte vergadering van de Centrale te beleggen. De heer Buiten steunt dit idéé, omdat hij een punt van 'belang heeft om event, dit program aan te vullen. De heer van der Laan (Voorhout), meent, dat aanvulling niets zal geven, omdat amendementen op de vergaderingen niet worden toegelaten. Na nog eenig debat wordt besloten om aan het bestuur over te laten na bevind van zaken te handelen. De heer Alkemade (Noordwijk) stelt voor een wijziging van het reglement van den Prov. Bond, waardoor voorko men wordt, dat centrale kiesvereenigin gen in steden (den Haag, Rotterdam), die slechts f5 contributie beialen, meer dan één stem uitbrengen. Dit voorstel wordt goedgekeurd en zal op de agenda van den Prov. Bond worden geplaatst De heer Kempennan wenscht nog maals aan te dringen op een nauwkeurige opgave van het aantal der Kath. kiezers. Spreker zou de Centrale aan een des betreffend voorstel van Zoeterwoude ad- haesie willen doen betuigen. De voorzit ter wijst op de groote moeilijkheden, maar stelt voor aan het verzoek van Zoe terwoude te voldoen, waartoe wordt be sloten. Oegstgeest heeft een voorstel inge diend om nooit meer op Zondag te ver- gaderen.De heer Lubbe licht dit punt toe. Het voorstel is door den Zeereerw. heer Pastoor in de vergadering van de pl. ver eeniging gedaan en unaniem gesteund. Zondag-vergaderen is niet bevorderlijk noch voor de Zondagsviering noch voor Zondagsrust Spreker refereert zich aan een ingezonden stuk in „De Leidsche Cou rant" en maakt de woorden van den in zender tot de zijne, dat de Centrale een stap is achteruit gegaan door de vergade ring op Zondag te stellen. De heer Stad houder verdedigt het vergaderen op Zon dag met een beroep op Dr. Nolens. Hij ziet er geen strijd in met het Katholiek be ginsel en acht het wenschelijk op Zondag bijeen te komen, ook uit democratisch oogpunt. De heer den Hollander (Sas- senheim) wenscht geen vergaderen op Zondag. Als vergoeding wordt gegeven, kan een arbeider evengoed op een door de weekschen dag komen. De heer Lub be beroept zich op den vastenbrief van den Bisschop en wil in dien geest hande len. De heer Paardekooper (Zoeter woude) bestrijdt het democratisch argu ment van den heer Stadhouder. De de mocratie is er onnoodig bij te pas ge haald. Spr. verklaart zich tegen verga deren op Zondag, omdat daardoor ar beid van anderen wordt gevraagd. De Voorzitter wijst er op, dat deze vergade ring is gesteld als proef. Niet ieder kan het naar den zin worden gemaakt. Jiet bestuur za. üu pma .au au over wegen. Spr. zet de moeilijkheden uiteen, in de keuze van een dag voor de verga dering. De heer Bulten zegt, dat een der democratische ideeën is, dat de menschen 's Zondags thuis blijven. Spr. wil op dien dag niet vergaderen. De Voorzitter deelt nog mede dat bij wijze van proef de eerstvolgende vergadering op Woens dagavond zes uur zal worden belegd. Dan zal tevens den tijd van vergaderen wor den besproken. De heer ,W. van der Laan (Voorhout) is tegen het vergaderen op Zondag, omdat velen op dien dag niet kunnen komen. De discussies worden hiermede ge sloten. De heer Vos (Hiliegom) wijst op het voorkomen va» verslagen van deze cen trale vergadering in niet-katholieke bladen Spr. wenscht dit te voorkomen en ver zocht het bestuur daartegen maatrege len te nemen, hetgeen de Voorzitter toe zegde. De heer Kervel keurde af het plaatsen van anonieme advertenties tegen de ta- riefwet in katholieke bladen als yDe Tijd" de „Maasbode" en „De Leidsche Cou rant". Er werd besloten een schrij ven aan de directies van de katholieke dagbladen over dit punt te richten. Nadat de heer Stadhouder nog den weasch had geuit, dat eens een practisch landbouwer in de Kamer zitting zou heb ben, welkers wensch het bestuur zal over wegen, werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. Prof. Dr. J. A. Korteweg. Op 24 Maart a.s. zal Prof. Dr. J. A. Korteweg, hoogleeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit al hier zijn zilveren ambtsfeest herdenken. In verband met die gebeurtenis zij het volgende medegedeeld: Johannes Adrianus Korteweg werd ge boren te 's Hertogenbosch den lOen Augustus 1852 en ontving tot aan zijne academische loopbaan voorloopige op leiding en wetenschappelijke ontwikke ling voornamelijk in zijn geboortestad. In September 1869 werd hij als student ingeschreven aan de Leidsche universi teit, waar hij de lessen volgde van de hocgleeraren Rijke, Zaaijer, Heijnsius, Polano, Rosenstein, Tinton Thomas en Huët Op 17 Mei 1877 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde met een academisch proefschrift over: „De oor zaken der breukbeklemming". Achter eenvolgens was_ Dr. K. nu assistent van prof. Polano in het Leidsche Academisch Ziekenhuis, geneesheer van het Nederl. Israëlietisch Ziekenhuis en heelkundige van het kinderziekenhuis, beiden te Am sterdam, terwijl hij tevens aldaar zich vestigde als practiseererïd geneesheer. Daarna benoemd tot hoogleeraar in de heelkunde aan de universiteit te Gronin gen aanvaardde hij dit ambt op 24 Maart 1837 met eene rede getiteld „Heelkunde en Wetenschap". Twee jaren later, op 19 October 1889 aanvaardde hij hetzelfde ambt aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en op 10 Juli 1901, als op volger van wijlen prof.'van iterson aan de rijks-universiteit alhier, bij welke laat ste gelegenheid hij een redevoering hield over „Het goed geluk van den Heelkun dige." 'In verschillende binnen- en buiten- landsche tijdschriften verschenen" talrijke wetenschappelijke artikelen over chirur gische onderwerpen van zijne hand. Bij het uitbreken van den Zuid-Afrikaan- schen oorlog maakte prof. K., o.a. met den tegenwoordigen hoogieeraar Dr. van Leersum en Dr. Bierens de Haan, deel uit van de le Nederl. ambulance van het Róode Kruis. Gedurende zijn professoraten werk kring fungeerden onder zrjne leiding als assistent een aanzienlijk aantal geleerden wier naam thans op geneeskundig- en heelkundig gebied in ons vaderland en elders een uitnemende klank geniet. De leerlingen en oud-leerlingen zullen den hoogleeraar een geschenk aanbieden. Door uitstedrgheid zal de jubilaris zich echter aan alle feestbetoon onttrekken. Gistermiddag werd door de St. Barbaravereenïging, afd. van den R. K. Volksbond, een buitengewone ledenver gadering gehouden. De voorzitter, de heer Warmerdam, herdacht in zijn openingswoord het over lijden van Mgr. Kontngs en spoorde de aanwezigen aan om de volgende week de H. Mis in de Hartebrugskerk bij te wonen. De notulen der vorige vergadering wer den door den 2en secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Het comité, gekozen uit het bestuur van St. Barbara, welke de leiding heeft van het uitkeeringsfonds bij overlijden, heeft een concept-reglement ontworpen, dat na eenige wijzigingen door de ver gadering werd goedgekeurd, onder dien verstande, dat het fonds in vverkingtreedt 1 Eebr. 19-14. in plaats van 1913. Het voorstel, om vrouwelijke leden voortaan ook door een deputatie en het vaandel de laatste eer te bewijzen bij haar overlijden, werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Hierna werd de vergadering gesloten. De kapitein-kwartierm. S. J. Koster van het 3e reg. veld-art. wordt met Mei a.s. overgeplaatst bij het 4e reg. infan terie alhier. Verschenen is de statistiek der ge boorten en dc sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in de maand januari 1.1. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cents per regel. DIRECTE LEVERING. Ons model GRONINGEN met rem men en origineele Sturmej'-Archer drie- versnellingsnaaf kost thans: 89 <3LD. 94 olD. voor HEEREN. voor DAMES. De nieuwe geïllustreerde prijscourant is verschenen en op aanvrage ver- krijghaar. FÖNGERS-RL1AAL (1494) BREESTRAAT 86. Het aantal inwoners bedroeg" op 1 Januari 59.131. Het aantal levend aangegevenen bedroeg 159, waarvan 137 behoorden tot de werkelijke bevol king der gemeenten. Het totaal der le venloos aangegevenen bedroeg "5. Er overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 5; van 1 tot en met 4 jaren 13; van 5 tot en niet 13 jaren 4; van 14 tot en met 19 jaren 2; van 20 toRen met 29 jaren 4; van 30 tot en met 39 jaren 7; van 40 tot en met 49 jaren 1van 50 tot en met 64 jaren. 6van 65 'tot en met 79 jaren 14 en van 80 jaren en daarboven 12. Er stierven tengevolge van mazelen 4, diphlheritis 3, longtiibetculose 10, her- sentuberculose 2, andere vormen van tu berculose 1, kanker en andere kwaadaar dige gezwellen 1, meningitis 1, beroerte en hersenverweekmg 2, organische hart- gebreken 2, acute bronchitis 1, chroni sche bronchitis 1, longontsteking 2, an dere ziekten der adembal'mgs werktuigc 11 5, gastro-enteritis en diarrhaea 2, ap pendicitis 1, hernia cn darmocdussie 1, Engelsche ziekte 5, aangeboren zwakte 2, ouderdom 5, gevvekldadigen; dood (geen zelfmoord) 2, andere ziekten S en onbe kend 6. Het totaal aantal overledenen bedroeg 68, waarvan er 59 behoorden tot de werkelijke bevolking der gemeente. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben aan de Vereenigde Ver gadering ingediend de rekening en verant woording van dat Hoogheemraadschap over 1911. Die rekening wijst aan in ontvangst eene som van f23Ö.3ï6,40; in uitgaaf f 188.449,34, sluitende alzoo met een batig saldo van f42.867,06. De ontvangsten wijzen aan o. m. van vroegere diensten f40.528,65; inkomsten van bezittingen f 35.026,71; sluis- en brug- gelden f 15.483,02; omslagen over lan derijen f 120.396,44, buitengewone f701,60. De uitgaven betreffen o. a. kosten van huishoudelijk bestuur f 462,88openbare werken f116.799; waarnemingen en toe zicht f7.537,56; buitengewone f7.494,92. De behandeling en vaststelling der rekening zal plaats hebben in een open bare vergadering op 20 April a.s. Zondag 24 Maart, 7' j uur, zat in de parochiekerk O. L. Vr. Qnbevi. Ont vangen (Hartebrug) een H. Mis en Aig. H. Communie van de leden van den Ned. R. K. Volksbond worden opgedra gen voor Mgr. Konings, Oud-Centraal Ad viseur van dien Bond. De Burgemeester brengt in verband met'een missive van den Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, ter kennisdat de besmet telijke ziekte Roodvonk niet meer epide misch in deze gemeente voorkomt. Wij ontvingen hei" jaarverslag van de Vereeniging Kennis is Macht over. 1911. Op 31 Dec. waren ingeschreven 36 leden en werden 50 donateurs geteld. Als resultaat van het onderwijs werden 45 diploma's uitgereikt en wel 21 voor Nederlandsche, 8 voor Fransche, 6 voor, Engelsche, 3 voor Duitsche handelscor respondentie; 6 voor boekhouden enhan- delsrekenen en 1 voor schoonschrijven. Een verbetering van de salarissen, als mede een pensioenverzekering werden urgente onderwerpen genoemd, ten be hoeve waarva'n, bij geinis aan middelen door de vereeniging zelve, om verhooging van het subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente w.erd verzocht. Uit het verslag van den directeur blijkt, dat het getal leerlingen op 1 Jan. 1911 bedroeg in afd. A 66 en in afd. B 184^ te zamen dus 250. Op het einde des jaars telde de cursus 256 leerlingen5\vaar-f vap 64 in afd. A en 192 in afd. B» Het getal meisjes klom in den loop des jaars van 53 tot 62. Bij het begin van den nieuwen cursus in September waren 270, leerlingen ingeschreven, waarvan 70 vrou welijke en 26 uit de buitengemeenten. Daaronder waren niet minder dan 94 nieuw ingeschrevenen. Weer deed zich het lastige en slechte verschijnsel voor, dat reeds bij het einde van het eerste kwartaal op 1 Dec. 23; leerlingen bedankten, wat voor een deel1 moet toegeschreven worden aan het on-j beraden op zich nemen van een taak, tot' welker behoorlijke vervulling men al spoedig blijken geeft niet de noodige werkkracht en lust te hebben. Bij het begin van het 2e kwartaal werden 1Q| nieuwe leerlingen ingeschreven, voor wié het natuurlijk veel beter geweest was,< dat zij bij het begin van den cursusl gekomen waren. l Van de 93 leerlingen der applicatie^ klassen voor de talen en het boekhoudert namen er 87 deel aan de .ejnd£&)&i£tti

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2