Rona Cacao Van Houten 's „Leidsche Beelden". De beste yoor den prijs Tweede Blad, behoorende bij DeLeidscheCourantvan Zaterdag 16 Maart no. 741. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Vogelwet. >Wat een geringe belangstelling voor li'et gevederde volkje.... twintig minuten joa het tijdstip van aanvang was niet :een voldoend aantal afgevaardigden aan wezig om de beraadslagingen te begin gen. Wat 'n geringe belangstelling voor Hen landbouw, in wiens belang deze re geling ter hand werd genomen Want algemeene vogelbescherming, heeft Minister Talma gisteren aange toond, is een landbouwbelang en bevor dering van den landbouw hangt weer ften nauwste saam met de volkswelvaart. Punt voor punt ging de Minister op 51e geopperde bezwaren in: de termijn voor 't rapen 'van kievitseieren is gesteld in [overeenstemming met deskundige advie zen; het vangen van vogels voorde kooi bevordert het kennen ervan, waardoor jtien liefde voor de yogels gaat kri> jgen over de belangen van eierzoekers ;en lijstervangers valt bij de voorgestel de amendementen te prateneen verbod van blinde of verminkte vogels (o.a. bij [vogelvangst of in de kooien, men denke bijv. aan de „blinde vinkjes") acht de 'Minister juist; de belangen van de cul tures zijn voldoende beschermd, en aan de scheiding van vogels in nuttige ,en schadelijke noudt de Minister vast. Een groot voorstander toonde de heer CTalma zich van de aansluiting bij de Con ventie van Parijs, beoogende internatio nale vogelbescherming, en met klem ver dedigde hij de toetreding van Nederland, (tegenover den heer de Beaufort, die er iniaar heel koeltjes voor gestemd bleek. Veel bekeerlingen had de Minister door Zijn woordenrijke rede echter niet ge blaakt en bij de replieken handhaafden |de meeste ieden 'teens ingenomen stand punt. Vooral in de bestrijding van den heer Jydeman stond de Minister niet erg sterk. De afgevaardigdervo'or Tiel wensch- te nl. behoud van de oorspronkelijke re- jdactie van art. 1, zoodat de wet geen londerscheid zal maken tusscheu nuttige (vogels (die beschermd worden) en scha delijke vogels (die vogelvrij zijn). In de volgende artikelen van de wet zouden dan bepalingen zijn te treffen om de schade, door vogels aangericht, tegen te gaan, o.a. door behoud van de tegen woordige clausule, dat vangen ofdooden van vogels in tuinen, fruitboomgaarden of Jcweekerijen zonder voorafgaande vergun ning geoorloofd zal zijn. De Minister wilde echter niet terug naar zijn eerste ontwerp en ontried de Kamer ernstig den weg van den heer Jydeman op te gaan. Wij hooren er Dinsdag nog wel meer over. Een amendement van de Commissie van Rapporteurs, beoogende een redactie- verbetering, nam de Minister over. De Week in het Buitenland. Alweer is deze week niet gelukkig ge weest. Bij de zich in ruimen kring voel baar makende ramp der staking in de En gel sche kolendistricten, is ook eenzelfde beweging onder de mijnwerkers van bijna alle mijnstreken op het vasteland geko men, die haar hoogtepunt vindt in de mijnstreek van het Roergebied. Ondanks toch den heftigen tegenstand der Christelijke mijnarbeiders hebben de socialistische elementen het zoover weten te krijgen dat op het öogenblik ongeveer XVI. „Leidsch AJIerhande". Wanneer we de serie kiekjes onzer #,Leidsche-Beelden"-serie vervolgen wil len, en eens even met onze model-came- za 'n kiekje in de stad slaan, dan komt (ons zóóveel en dat vele in zoo'n ver scheidenheid voor de lens, dat we 't geheel niet anders als „allerhande" kun nen bedoopen. Alleen 'n gewone wandeling door de Stad doet al veel zien Op 'n:goeië, zonnige middag trek je 'r eens op uit.' Dan treft al direct de snelle vermenigvuldiging der electrische klok ken je. Klokken met en zonder „reclame".... klokken met twee- drie- en vier „aange zichten".... klokken die zéér precies, en hi andere, die 'n tijdje zéér onregelma tig liep. Dat was de klok aan de Steenschuur, die af en toe met de Maartsche buien wat op en neer ging. Wat intusschen verholpen is. Wat moet anders bij al dat nieuwer- wetsche gedoe onze ouwe trouwe stad- huiswachtcr voor 'n gepeinzen hebben, maar wiens tijdwijzing zoovéél jaren al zoovele Lei denaars hebben opgezien, als «laar de alléén officieele..,. AI z'n kleine haperingetjes komen nu aan 't licht.... maar dat willen we, ge zien zijn hoogen leeftijd, gaarne verge ven. Vooruitgang.... overal vooruitgang Overal wat nieuws.... twee derden der mijnwerkers staken. Hoewel toch erkennende dat de mijn werkers ernstige grieven konden doen gel den, achtten de Christelijken het niet gerechtvaardigd om den strijd nu aan te binden en wel om de volgende redenen in een over het geheele district versprei de circulaire vervat. Wat de arbeiders wenschen zullen ze nu zeker niet bereiken, omdat de mijn eigenaars de staking rustig zullen aanzien. Door de Engelsche staking toch, bestaat er absoluut geen gevaar, dat het afzetge bied der Duitsche mijnen verloren gaat en zoo zou indirect de staking ten goede komen aan de Engelsche mijneigenaars, die nu voor concurrentie niet te vreezen hebben. Vervolgens kunnen de arbeiders de sta king niet zoolang volhouden dat de eige naars toegeven moeten, want de gelden der organisaties zouden in 14 dagen zijn verdeeld. Het eenig gevolg der staking zou dus zijn nood en ellende in honderd duizenden arbeidersgezinnen. Echter is de bond van meening, dat de beheerders der mijnen de rechtmatige eischen der arbeiders moeten inwilligen; iets, waarvoor ook Donderdag in den Rijksdag de Centrums afgevaardigde Schiffer een lans gebroken heeft. Deze deed toen echter tevens doorschemeren iets waarop ook de staatssecretaris Del- brück wees, dat de staking hoogstwaar- schijnen toch te bewijzen, dat de groei verband met de Engelsche te beschouwen is. Dit nu wordt wel tegengesproken door de socialistische doordrijvers maar het feit, dat een groot deel der arbeiders zich beslist gekant heeft tegen een staking spreekt niet in hun voordeel. De feiten schijnen chteer te bewijzen dat de groei der" staking, die echter tot stilstand blijkt gekomen te zijn, slechts aan terrorisme te danken is. Geen wonder dan ook, dat de regee ring een groote troepenmacht naar het onrustige gebied gezonden heeft. Waar het er zooveel rustiger naar toe gaat onder de Engelsche mijnwerkers, dient hier vooral in het oog gehouden te worden dat het gehalte der mijnwerkers in Duitschland heel wat minder is dan dat aan de Engelsche mijnen. Zooals men weet zijn lang niet alle mijnwerkers geor ganiseerd. Slechts een klein gedeelte is het dat van ouder op kind in de mijnen zijn afgedaald om er zijn schamel stukje brood uit de kool te houwen. Het groot ste gedeelte echter is bijeengebracht uit het schuim van alle naties, Italianen, 'Lu xemburgers, Polen, Bohemers, Hongaren enz. Dit zijn meestal geen vaklieden, maar zij worden gerecruteerd uit alle vakken schilders, metselaars, sjouwers, landarbei ders, zelfs kelners en ontslagen gevange nen en anderen die iets op hun kerfstok hebben, (dit laatste beschouwe inen niet als een vak; 't is slechts een typeering). Nu schijnen de inijndirecties bij voor keur een massa van de ongeorganiseerden aan te nemen. In de eerste plaats omdat zij bij tijden van staking, omdat ze niet in een bond zijn, ais arbeidswilligen kunnen dienst doen, vervolgens zijn zij het, die den loonstandaard geweldig drukken. Ook op andere manier moeten deze lieden het werk bederven. Meestal geen kind noch kraai op'de wereld en verder ook niets te verliezen hebbende, zijn zij er slechts in volle roekeloosheid op uit, om zooveel mogelijk kolen boven te brengen zonder te letten op de gevaren, waarvoor de andere arbeiders zich wel in acht ne men. En juist die voorzorg tegen gevaren nemen veel tijd in beslag die slecht be taald wordt. De mijngangen moeten ge schoord en gestut worden, en nu wordt beweerd, dat 80 pet. der mijnrampen ont stond door het onbesuisd werken der roekelooze onkundige ongeorganiseerde mijnwerkers. Dat nu dus heftige botsingen dagelijks voorkomen is te betreuren maar desalniet temin begrijpelijk; te verwachten zoowel Op de brug aan 't Rapenburg.... juist tegenover de Prinsessekade, treffen we de zéér doelmatige „wegwijzer", die de „Toeristenbond" er plaatsen deed. 'n Groote uitkomst voor reizigers en auto's, die soms, na van de stationskant afgekomen te zijn, pas aan 't einde der Hoogewoerd vernamen dat ze 'n heel eind terug moesten om b.v. naar den Haag te komen. En de'paal staat er uitstekend, zonder iemand te hinderen.... Op andere wijze, en in de meer letter lijke beteekenis van 't woord, versprei den de nieuwe electrische-booglamp-pa- len d'r licht op de Breestraat. Dat is er, bij wat we eerst hadden, zéér op verbeterd, en doet naar méér verlangen. Wat óók noodig is. Alleen.... hadden we nu maar, gelijk wijlen „Janus Tulp", ,,'t geld ervoor dis ponibel".... Dat schijnt wel 't geval geweest te zijn bij de „wasch-apparaat-fabrikanten", die 'n paar weken lang 'n zéér doeltreffen de, en bij onze jeugd nog lang in herin nering blijvende, reclame gemaakt heb ben voor hunne producten. Wit-blauwe-„reclaine-mannen", met 'n leuk wagentje in 't midden, en 'n schaar vlaggetjes-zwaaiende en joelende kinde ren daarachter, trokken dag aan dag de aandacht in ons gewone stads-gedoe. Menschcn met vrijen tijd om Singel of Plantsoen te bewandelen, kunnen 'n niooi stel statige zwarte zwanen bewon deren, die wèl de aandacht trekken, en bij de andere afsteken als.... als.... zwart bij wit. Men vergeve 't me, dat is de nieuw,- vaii den kant der georgahiseerden als van de los daarheen loopenden. Over den duur der staking valt nog niets met zekerheid te voorspellen. De wettelijk ingestelde arbeiderscomités zijn nu met de mijndirecties aan 't onderhandelen. Echter vertrouwen de mijnwerkers niet veel op goeden uitslag. Reeds tweemaal toch, in 1906 en in 1910, hebben zij met de direc ties over loonsverhooging gesproken, doch telkens was het Tesuhaat nihil ge weest. Toch wilden de mijnwerkers ook nu weer probeeren of de tusschenkomst van het comité iets kon baten. Over het algemeen bleek echter dat de mijndirec ties niet geneigd zijn de £oncessies te doen, die de mijnwerkers eischen. Daarentegen willen zij met bewijzen trachten te staven, dat hoogere loon en dan nu verdiend worden niet uitgekeerd kunnen worden. Naar verluidt^ zal dit hun echter niet gemakkelijk gelukken. Een overeenkomst, wanneer beide partijen even stijf op hun stuk blijven staan, is dus voorloopig niet te verwachten en ook in Duitschland, als in Engeland, vreest men dat de regeering zal moeten tusschen beide komen. Hier echter is het eigenaar dige geval dat de regeering reeds zijde lings in het conflict betrokken is door de staatsmijneii. Misschien dat een goed voorbeeld hier reeds iets zal uitwerken. V. Weckpraatje. Of we gauw in het donker zullen zitten? Nu, ..zoo ver zal het wel niet komen. Dat ;we echter zuinig met ons licht moeten zijn, is op verschillende plaatsen den, bewoners al duidelijk ge maakt. Zoo Iteeft men in meerdere steden en dorpen de gemeentelijke gasverlichting beperkt In Katwijk b.v. worden alleen de lantarens op de voornaamste punten aan gestoken, doch ook deze wordent inplaats van te 's morgens half zes, al oni half één uitgedoofd. Stoombootdiensten hebben hun vaarten verminderd, of zijn geheel en al stop gezet; fabrieken zijn turf en hout gaan stoken; in menigte komen werkelooze arbeiders uit de Duitsche mijnstreken, enz. enz. Alle gevolgen van de staking der Engelsche en Duitsche mijnwerkers! Dat die arbeiders geen reden hadden om ontevreden te zijn, wil ik niet beweren. Doch voor hen is de staking beslist een ongeoorloofd middel. Wie rood op de graat is en s o c i a 1 i s- tisch voelt, zal dit niet kunnen of niet willen inzien, maar voor wie sociaal voelt, is dat, geloof ik, zoo klaar als een klontje. Zijn eigen recht te verkrijgen ten koste van een groot nadeel voor de maatschappij, ten' koste van de brood winning van andere arbeiders, is te bar. De overheid moest zoo'n staking, die strijdt met het algemeen belang, verbie den, en den arbeiders er voor in de plaats geven, dat zij zelf als pleitbezorg ster hunner belangen optreedt. Maar: alle goede dingen hebben hun schaduwzijde, zegt men; doch hier hebt ge een kwaad ding met een lichtzijde. Men gaat nu eens begrijpen, dat men niet naar het buitenland behoeft te gaan om steenkolen te krijgen. Aller oogen zijn nu gericht naar onze Limburgsche kolen mijnen. Men krijgt daar een ontzettende hoeveelheid bestellingen; te veel om te kunnen afleveren. Licht en donker. Wat de lantarens zijn in de donkerte van den nacht, zijn sommige menschen in de geestelijke duis ternis der onwetendheid hunner mede- menschenzij verlichtenZoo hebben sommigen dier inenschelijkc lantarens inet alle eerbied gesproken natuurijk! zich ten doel gesteld eens hun licht te laten schijnen, teneinde hun medemen- schen te doen inzien, hoe „staatsgevaar lijk", hoe „bijgeloovig" die Katholieken zijn! 'tWare voor hen te wenschen, dat er een staking zou kunnen uitbreken, die tengevolge had, dat ook zij niet meer zoo overvloediglijk hun licht lieten schijnen. ste „zwarte-zwanen-mop" onzer straat jeugd. Zou men, nu we die mooie waterbe woners-aanwinst hebben, ook eens aan 't stedelijk pluimgedierte gaan denken, en hunne wel wat al te luchtige „villa" in 't plantsoen „onbewoonbaar" verkla ren Bij alle bouwplannen zou 'n nieuwe volière daar, wel kunnen worden in- gelascht En wanneer we 't over bouwplannen hebben, blikken we naar de Breestraat heen en zien daar de perceelen die bin nen verloop van zéér korten tijd er tot „winkelhuis" gemaakt zijn. En naar de perceelen die er nog voor op 't lijstje staan. En naar de perceelen, die in den loop der tijd als zoodanig zullen daan dienen. De Breestraat zien we met rassche schreden in d e winkelstraat veranderen. De moderne richting uit. En nu we daar tóch zijn, valt ons de verwijdering van wéér 'n klein stukje „oudheid" op. De twee lantaarnpalen, terzijden de stadhuistrap, met der mooie sierwerk, missen we. Ze waren 'r, na de nieuwe booglampen, als „twee teveel". Ze zijn verdwenen en door veel Leide- naars is hun verscheiden misschien niet eens opgemerkt. Zóó is de wereld. Maar wanneer we op de Breestraat zóó den Handel zien... en zóó de macht van "T geia voeicn, vragen we waar de firma blijft, die in ons stadhuisgebouw een volledig modern „Warenhuis" gaat annexeeren, aangetrokken door de mag neet van „Leidens vooruitgang". Niets zal ons vregmd meer zijn. Ailerlei laster wordt in den laatsten tijd op openbare vergaderingen, die belegd worden om te protesteeren tegen het bekend Motu Proprio, uitgekraamd en uitgekraaid. Laat ze maar sputterende Kerk blijft staanzij gaan voorbij, als zoovele andere vijanden dier Kerk. Maar jammer is het voor zoovelen, die onder de betoovering komen van die schijn-wetenschap, welke door de liberale en neutrale pers met graagte verspreid wordt in ruimen lezerskring. Jammer voor de menschen, die zóó verlicht worden! Verblijdend is het, dat onze R. K. Mid denstandsorganisatie door de oprichting van een afdeeljng Lisse (voor de R. K. middenstanders van Hillegom, Lisse en Sassenheim) nu kan wijzen op de 100ste Hanze-afdeeling. Doch steeds vooruit Meer, veel meer middenstanders moeten nog inzien, hoe nuttig, hoe absoluut noo dig de organisatie is. Brood-noodig in letterlijken zinZorgen wc ook, dat de hoedanigheid der Hanze-afdeelingen goed is, dat is nog van veel meer waarde dan de hoeveelheid. En nu ga ik 'ns staken, want ik heb gehoord, dat er een overvloed copie is voor de courant. Tot weerziens! JAN. Ingezonden Mededeelingen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 15 Maart. (Verv.) Aan de orde is de Vogelwet Na replieken van de heeren Tyde- man (O.L.), Teenstra (V.D.) en de Beaufort (O.L.), eenige opmerkingen van den heer van Idsinga (C.H.) over toetreding tot de Parijsche Conventie en dupliek van den Minister van Land bouw, Handel en N ijver h eid, den heer Talma, wordt het algemeen debat gesloten. Aan de orde komt nu artikel 1, waar op allereerst door den heer Tydeman (O.L.) wordt toegelicht zijn amendement om de redactie van het oorspronkelijk wetsontwerp te herstellen, zoodat dus de Vogelwet de algemeene vogelbescher ming als beginsel zal huldigen. Vervolgens lichtte de heer v. Dedem (C.H.) namens de commissie van rappor teurs het amendement dier commissie toe, dat strekt om in alle artikelen van het ontwerp in plaats van „vogels" te spre ken van „beschermende vogels". Minister Talma bestreed met na druk het amendement-Tydeman om de noodzakelijkheid om de uitzondering van artikel lc (niet-bescherming van schade lijke vogels) in de wet op te nemen. Het amendement der commissie van rapporteurs nam de Minister over. De verdere beraadslaging wordt ver daagd tot Dinsdag 11 uur. Sport. Schieten. |W e d s t r ij d W i 11 e m ,T e 11." Stand van den schietwedstrijd „Willem Teil", te Bodegraven, 12—14 Maart. Korpswedstrijd (marga) Max. 300 pun ten. Oefening door Ontspanning, Woer den, 280 p.; Volksweerbaarheid Utrecht 274 p.; Landsweerbaarheid, idem, 271 p.; Prins Hendrik, Maartensdijk, 265 p.; Willem Teil, Leiden, 262 p. Eerebaan (maiga), max. 60 punten. J. L. Hulleman, Gouda, 60 p. D. J. v. d. Vooren, Utrecht, 59 p.; Joh. Dekker, Lei den, 59 p.; A. .J Vermeulen, Qouda, 58 p.; P. Cadri, Leiden, 58 p.; H, Paling, Woerden, 58 p.; J. R. Hooghamer, Zwol le, 58 p.R. v. d. Kleijn, Bodegraven 57 p.; J. Dekkers, id., 57 p.; C. van Dam, Woerden, 57 p. D. Uitenbogaart, Bode graven, 57 p.; Drost, Ermelo, 57 p.; C. P. Kok, Leiden, 57 p. Personeeie baan (marga), max. 60 pun ten. Dr. Brand, Utrecht, 59 p.; J. L. Hul leman, Gouda, 58 p.; C. Buijzert, Woer- 'n Werkelijk goeie voorwaarts-streveu- de strooming is er intusschen in onze stad op winkelgebied waar te nemen, waar het betreft de al algemecner intre dende „vervroegde winkelsluiting", al is 't dan nog maar enkel op particulier ini tiatief. Waren 't eerst alleen de manufacturen en confectiezaken, die 't besluit tot 9- uursluiting namen en 't in een flinjc adres in de couranten aan 't koopend pu bliek kenbaar maakten, weldra volgden anderen. Ook 't meerendeel onzer slagers gin gen sluiten. En toen broeide 't in meer vakken en bedrijven. Verschillenden, die uit eigen beweging 't nut van ua negen uur uur open te zijn niet inziende beslo ten te sluiten. Er kwam 'n sluiting van winkels in fijne vleeschwaren. Tot ook de Kap- persbond zich ervoor spande en de vak- genooten aan 't genot van dat ééne; uurtje vroeger ging deelachtig maken. Dat ééne uurtje vroeger en 't doet toch zoovéél. Bedienden... én ook patroons, die nu reeds van de vervroegde sluiting profi- teeren, zullen er, tegen de aangebrach te bezwaren in, de beste propagandisten voor zijn. Zoo is er, door eigen onder ling overleg, al zooveel bereikt. 'tWordt uu zoo langzaam aan tijd dat de gemeen te er zich mede bemoeien gaat... Want alléén wettelijk zal deze zaak op den duur stand houden. Ook ten goede van hen, die zich zon der wettelijke regeling absoluut niet er aan geven z u 11 c a Koop dus nog heden t bij Uw winkelier eenj bus den, 58 p.; C. P. Kok, Leiden, 53 p.; j, L. Gykema, id., ÓS p.; van Ernst, Lrinelo, 57 p.; J. Dekker, bodegraven, 57 p.; A, den Boer, Gouda, 57 p.; C. Zaal, Bode graven, 56 p.M. J. ten Hoeven, Woer den, 56 p.; G. S. J. Otgar, Leiden, 56 p.; A. J. Vermeulen, Gouda, 56 p.; E. Kau- ling, Bodegraven, 56 p.; Drost, Ermelo, 56 p.; P. Gadri, Leiden, 56 p. Vrije baan (marga) max. 72 punten. J. Brunt Hz., Woerden, 72 p.; C. P. Kok, Leiden, 72 p.; A. M. Vink, Bodegra ven, 72 p.; D. v. d. Vooren, Utrecht, 72 p.; JH. Brouwer, Leiden, 72 p.; J. S. van Hassel, id., 72 p.; J. v. d. Giesen, Bode graven, 72; C. Teekens, id., 27; E. Kau- ling, Bodegraven, 72, H. Schoo Jr., id., 72; J. L. Hulleman, Gouda, 72 p.; T. Zaai, Bodegraven 72; D. Uitenbogaart, id., 71. p.; S. D. Boonzaaijer, id., 71 p.; Valkema Blouw, id., 71 p. Dagmedailles, vrije baan. 1ste dag C. P. Kok, Leiden, 36 p.; 2de clag J. Brunt, Woerden, 36 p.; 3de dag S. D. Boonzaaij er, Bodegraven, 36 p. 4de dag Rikkers, Ermelo, 36 p.; 5de dag H. Brouwer, Lei den, 36; 6de dag D. J. v. d. Vooren, Utrecht, 36 p. Korpswedstrijd (buks) max. 500 p. Prins Hendrik, Amersfoort, 446 p.; Landsweerbaarheid, Utrecht, 411 p.; Prins Hendrik, Maartensdijk, 403 p. Vrije baan (buks), max. 200 punten. Van Ernst, Ermelo, 196 p.; C. W. F. v. Aken, Utrecht, 196 p.; W. Luijtjens, ideni 195 p.Hoogkamer, Zwolle, 195 p.Drost Ermelo, 194 p.; Joh. Dekker, Leiden, 193 p.; H. Brouwer, Leiden, 192 p.; P. H. v. ingen, Bodegraven, 191 p.; B. de Nooij, Maartensdijk, 191 p.; C. Teekens, Bode graven, 190 p.; v. d. Brink, Utrecht. 190 p. Rikkers, Ermelo, 190 p. Dagmedailles, Bukswedstrijd. lste dag Joh. Dekker, Leiden, 97 p.; 2de dag C. W. F. v. Aken, Utrecht, 99 p.; 3de dag K. Verweij, Bodegraven, 91. p.4de dag van Ernst, Ermelo, 98 p.5de dag P. H. van Ingen, Bodegraven, 98 p.; 6de dag W. Luijtjens, Utrecht, 98 p. Korfbal. S e r i e w e d s t r ij d e n Boskoop. Het Boskoopsche Amicitia houdt Zon dag 17 Maart, ter viering van haar vijf jarig bestaan, seriewedstrijden. De inschrijving stond alleen open voor eerste klassers. Ingeschreven hebben drie Zuidelijke twaalftallen, Amicitia, Velox en het Leid sche Vitesse, en een Noordelijke ploeg D. V. D. I. Tevens zal 's middags op het Aynicitia- En dan hopen we óók eens wat voor- uitgang op 't gebied van Zoiidagssluitingi te zien. Want heusch, daar staan we ook te Leiden nog treurig voor. Zelfs onder de negen-uursluiters zijn. er, die Zondags nog halve dagen geo pend zijn. Moge, bij alle vooruitgang, ook op dit gebied eens wat méér voor uitstrevendheid kenbaar worden.... Zoo hebben we in dit „Leidsdh aller hande" verschillende dingen eens even belicht. Daar is méér, wat we zouden memo- reeren kunnen. Immers, hebben we op Staahvijk onze „volkstuintjes" gekregen 'n zéér toe te juichen onderneming, die wel lukken zal. We hebben onze Breestraat-trottoir- plannen, die nog in de lucht hangen, evenals die voor een Volkspark, en nog meerderen. Oplossing zal de toekomst brengen En op Katholiek vakgebied hebben we nog even de organiseering der slagers gezellen aan te halen. 'tWordt tijd dat nog méér georgani- seerden in „neutrale?" bonden dit voor beeld gaan volgen. De tijd is er naar En tot slot zien we, na 'n flinke op wekking van ons Katholiek orgaan, oorf hier te Leiden de groote beweging voor den verbeterden Volkszang door gaan dringen. Ook hierin mag en zal Leiden niet achter blijven.... 'tMoet op alle gebied gelden: „Lei' den vooruit l'1 KEES*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5