RONA Van Houten's Cacao Ingezonden Mededeelingen. De BESTE voor den prijs. Kiezerslijst. Uit de Pers. Liefde en Haat. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. M Tweede Blad, behoorende bij DeLeidscheCourantvan Woensdag 13 Maart no. 738. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg- fcaarstelling der voorloopige kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegen- tieid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling (der kiezerslijst. fltVe zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Pensioenwet voor zijdelingschen staats- dienst Indische comptabiliteitswet. De pensioenwet voor zijdelingschen Staatsdienst is afgedaan en daarmede zijn ifle aanspraken op pensioen wegens zijde lings che diensten van een "heele reeks 'ambtenaren erkend, die thans daarvan verstoken waren, omdat zij niet door <de Koningin of een hoog college van Staat waren aangesteld en hun bezoldi ging niet direct uit de staatskas genoten. f>e wet somt in twee lijsten 55 catego rieën van ambtenaren en beambten op, «rien haar bepalingen ten goede zullen komen, b.v. klerken ter directie der directe belasting, ten kantore van ontvangers, ^ub-on tv angers, entreposeurs enz. enz. Minister Kolkman, die de gemaakte op- *n aanmerkingen moest weerleggen, (toonde zich niet erg toeschietelijk en iwilde volstrekt niet verder gaan dan het ontwerp aangeeft. fje heer Ankerman trok in verband ■daarmede zijn amendement in. Twee Üimendementen-Helsdingen werden ver- iworpen; een ainendement-Smeenge werd Verworpen en slechts een amendement %an de commissie van rapporteurs vond geuade in de oogen van de Kamer. Minister Kolkman heeft dus bijna in alles zijn zin gekregen. Toen het wets ontwerp was aangenomen, kon Zijne ^Excellentie z'n portefeuille pakken en kwam Minister de Waal Malefijt aan de jRegeeringstatel plaats nemen om 'n erfe nisje van een zijner voorgangers te ver dedigen. De wijziging yau de Indische Compta biliteitswet werd in 1907 door Minister rock ingediend tegelijk met een voorstel jtot-verandering van het regeerTngs- ieglement. De voorstellen van Minister Fock waren fiogal van omvangrijken aard en strekten Ïim de rechtspersoonlijkheid van Nederl.- ndië welke door sommigen erkend, Idoor anderen weer ontkend wordt vast te stellen; om lndic in staat te stellen zelfstandig leeningeu te sluiten; om aan lndië meer bevoegdheid te geven inzake de vaststelling der begrooting en de macht van de Tweede Kamer in dit opzicht in te krimpen. Minister de Waal Malefijt heeft deze voorstellen „onthalsd" en er alleen van overgelaten, het vraagstuk der rechtsper soonlijkheid en dat der leeningen. Later hoopt hij zijn denkbeelden betreffende «teerdere zelfstandigheid van lndië in af zonderlijke wetsvoorstellen te belichamen. De heer de Savomin Lohmau heeft gisteren een uur noodig gehad om te hetoogen, dat de wet aan lndië wel in ischïjn rechtspersoonlijkheid schenkt, tdoch dat Holland verantwoordelijk blijft voor de gesloten en te sluiten leeningen. Vandaag komen andere Indische spe cialiteiten aan het woord. Ouderdoms-verzorging. Wij lezen in het Centrum: Mr. Treub, een der vrijzinnig-demo cratische leiders, heeft te Gasselternije- veen een politieke rede gehouden, waarin FEUILLETON. ROMAN'UIT WESTFALEN. 86) Toen Hendrik in Detten aankwam, was dc spoordijk bijna gereed. Trots en grootsch spande de brug over het ka- maal en verbond beide kanten van de oevers. Op den dijk lagen dwarsliggers en treinen voor vervoer van personeel en materiaal stampten en snuifden en rammelden over de hulpsporen. „Nu ben ik toch nieuwsgierig naar hetgeen men over deze nieuwigheden in Sengen zal zeggen", dacht Hendrik Wei kamp en wandelde zonder zich op te houden naar de Ems. Natuurlijk liet hij zich door Hummers overzetten, want met Karei Plemping wilde hjj niets te .doen hebben. De tms sleepte zich moe jen langzaam door haar zandig bed. De zon had in den laatsten tijd fel gesche nen en had de rivier tamelijk uitge droogd. Hendrik behoefde niet lang aan het Overzetveer te wachten. Hij «naakte van de &rijaiti£V£ vp^tbriig gebruik, sprong hij o.a. over het vraagstuk der ouder domsverzorging en met name over staats- pensionneering sprak. De heer Treub is een man van de sta tistiek, van feiten en cijfers, en zijn oordeel over staatspensionneering luidt, naar men welft,. niet bepaald gunstig. Dit bleek ook thans weer. De afgevaardigde voor Assen ziet in dit vraagstuk bovendien een moeilijkheid voor de Linker-concentratie, en volgens het verslag der „N. R. Ct." zeide hij ervan „De Unie-liberalen en sociaal-democra ten zijn voor staatspensioneering. Onder de vrijzinnig-democraten is men niet zoo onverdeeld voor staatspensioheering en wel vanwege de kosten. De voorstanders van staatspensioneering betoogen, dat men deze zou kunnen invoeren voor 8 a 9 millioen gulden. Naar spreker's innige overtuiging is deze bc- rekening veel te laag, hij schat de kosten op ten minste 20 mil lioen. De voorstanders zeggen, dat men niet alleen naar 't Engelsche stelsel moet kijken, doch ook naar 'tDeensche, en dit laatste stelsel, hier te lande overgeplaatst, zou 8i/2 a 9 millioen kosten. De vraag is evenwel, of men van dat stelsel wel gediend is; dit geeft nl. niet het recht aan ouderen van dagen op uitkeering, maar alleen uitkeering aan ouderen van dagen, die behoeftig zijn en niet in hun onderhoud kunnen voorzien. In Denemarken gaat dit stelsel op, daar de armenzorg een gemeentelijke is. Doch hoe moet het hier te lande? Daarvoor moet men de burgerlijke en kerkelijke armbesturen in de hand nemen. In kleine plaatsen wil spreker gelooven, dat het gemeentebestuur kan weten, wie behoef tig zijn onder de ouderen van dagen en wie niet, doch in een groote plaats zou de tusschenkomst van burgerlijke en ker kelijke armbesturen ingeroepen moeten worden en dan krijgt men gewone bedeeling en juist dat willen de voorstanders van staatspensio neering niet, ze wiileneen recht geven. Daarom moet men komen tot het Engelsche stelsel en wil men dan de ouderen op 65- of 70-jarigeu leeftijd f 3 per week pensioen geven, dan kost dit ten minste f20 millioen. Daarmede zijn deinvalideu nognietgehol- pen, die moeten maar wachten tot ze oud genoeg zijn. Dc voorstanders van staatspensionee ring zeggen, dat er bij verplichte verzeke ring kosten afgaan voor administratie, maar bij ziekte- en invaliditeitsverzeke ring krijgt men die kosten toch." Wij hebben in dit citaat enkele regels onderstreept, «naar ook zonder spatieering is het duidelijk, hoe hersenschimmig de actie der Staatspensionneerders voor ons land is. Niet slechts, dat het stelsel buiten sporige eischen zou stellen aan de schat kist, maar bovendien worden niet de genen geholpen, die toch zeker ook hulp verdienen de breede categorie der in validen. Het stelsel is daarmee vrijwel veroor deeld. Bovendien is de berekening van den heer Treub met zijn cijfer van 20 mil lioen zeer waarschijnlijk nog veel te laag. Maar wat nood! Unie-liberalen en sociaal-democraten eischen en beloven maar. Zij zijn niet aan het bewind. En intusschen «ijden zij de Regeering in de wielen en brengen zij haar voor stellen in discrediet. of liever zij trachten dit te doen. Over „Kunst". De Maasbode plaatst onder elkan der een tweetal beoordeelingen van een stuk, dat tegenwoordig opgang maakt. Ziehier iets wat de Telegraaf over de vertooning zegt: „Zoo ongegeneerd als dit Duitsche ding is, heb ik nog geen Fransch stuk van het gepeperde genre gezien. Bij de Fran- schen is altijd een luchtige zwaai, een handige elegance in de dialoog en een zwierige losheid in 'tlanceeren der dub belzinnigheden. Het gaat hier recht op den man af.... 'Gisterenavond werd er gegnuifd, klonk het lachen schel, hystêrisch. van de eene schuit op de andere, en zette met begeestering den voet op zijn geboortegrond. HoeraHij was in zijn geboortedorp. Voor het veerhuis van Hummers za ten onder schaduwrijke boomen eenige boeren en dronken met welgevallen hun glaasje. Verbaasd keken zij den jeugdi gen wandelaar aan, die met blozende wangen en een lachend gezicht naar hen toe kwam. Wie mocht dat wel wezen DonnerwetterHendrik Weikamp. „Goeden middag", riep hij en zwaaide de muts van het hoofd. Zij schoven in en maakte voor den teruggekeerden Sengenaar plaats. Hij moest hun vertellen van de groote we reld daarbuiten, waarin hij veel had ge zien en die veel mooier was dan de heidevelden aan de Ems, al hechten zij met onverbreekbare banden aan hun hei- destreek. „Wil je nü ook hier blijven vroe gen zij hem. „O ja,' dat zou ik gaarne doen, als het maar kon, maar ik moet soldaat wor den", gaf'hij gelaten ten antwoord. Om deze reden was hij trouwens naar huis gekomen. Een sterk verlangen naar den geboortegrond had hem hierheen ge- «swa. Eeu p.sat wjtoo k»,u fejj bjj zjjn Het stuk is bijna niets anders dan stil spel met van tijd tot tijd een enkel woord, maar dat woord zegt boekdeelen, dat geen Alkmaarsche boekhandelaar het hart zal hebben uit te stallen. Een op 't oog zeer beschaafd publiek heeft heel den avond zitten grinneken om hoogst immoreele dingen, die met de meest correcte lichtzinnigheid gezegd werden. Van waardige pa's heb ik den buik zien trillen van den lach, en strenge ma's lieten kleine gilletjes menschen die buiten den schouwburg tot ijskoud fatsoen bevroren zijn." Nu kan men zich wel zoo ongeveer een denkbeeld maken van het gehalte dezer „volksopvoeding", van de mate, waarin de volksverkankering toeneemt, als er dus over geschreven wordt door een blad, dat nu nief bepaald onder de erg-voorzichtige bladen is te rang schikken. Het Rotterdamsche blad heeft nu onder de T elegr a ai-veroordeeling de beoor deeling, die door het Handelsblad gegeven wordt van dit moois, voor een deel afgedrukt. Het verschil is zeer op merkelijk; men leze: „Het thema, wil 't behagen kunnen en niet hinderen, moet gespeeld worden zooals men een dameshoed opmaakt, of zooals men bonbons inpakt. Om de teedere, licht-vlekkige dingen niet te kneuzeneen fijn geglaceerd zakje... en met stille kreukjes dicht.... En dan is het een heel fragiel ge valletje, zoo'n zakje bonbons. Ook alweer om het spits vingertippend open te knak ken, de geurige stukjes zoetigheid er uit te nemen, één voor één, ze te genieten, langzaam en aandachtig, van een kris tallen schaaltje. Zeer hebben wfj 't genoten. Het was prachtig." En dan nog deze zin: „De Duitschers hadden een mooie zaal en het welverdiende succes." Ziehier hoe ons volk wordt „opge voed". De Maasbode herinnert aan de roe rende artikelen, die het H b 1 d. kon geven over goede zeden, huiselijk geluk, deugd, onschuld, eerbaarheid, enz. Alleen 't onder elkaar plaatsen Yan deze beide beoordeelingen zegt genoeg over de wijze, waarop ons arme volk wordt „ver kankerd". Mooie week. De premier had een mooie week, zegt de Standaard. Drie ontwerpen ach ter elkander er door. Formeel nog wel niet, maar feitelijk. Eerst de Armenwet, toen het Bouwwetje en nu de Erfgooiers- wet. Het is om met de pauken te jubelen. Maar de verdediging was ook kranig en het succes ten volle verdiend. De Armenwet was een oud, verroest hangijzer, en nu "hebben we een nieuw op- gevijld ontwerp, dat bij ons jonger Staats leven niet misstaat. De hiilpe,- aan het Bijzonder onderwijs voor schoolbouw verleend, liep duur, van twee op vijf ton, maar zal dan nu ook de steden en arme streken ten plattelande helpen kunnen. We denken dat de be stekken al voor den dag zijn gehaald, en dat de aanbesteding te komen staal Van Links viel men veel te fel tegen dit ontwerp uit. Toch niet kwaad. Anders heet 't al toos, dat de antithese-politiek uit den tijd is, en zie, nu kwamen de heeren zelf in korvenvol de antithese-politiek weer aan dragen. En dat, let wel, niet omdat ze ver anderd zijn, maar omdat ze nu uitkwamen voor wat ze anders schuil hielden. En ook de Erigooierswet is een wezen lijk goed stuk werk. Onder het bestaande recht bleef het in 't Gooi een ongeordende en niet te ordenen toestand. Nu kan er gezonde afwikkeling komen. Ook dit is winste. STATEN-GENERAAL. TvVEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Ma-art. (Verv). Aan de orde is het wetsontwerp be treffende inkoop voor pensioen van zijde- lingsche diensten. Op art. 4 betreffende overlegging van vader blijven en dan ging hij in dienst. Van dit laatste genoegen had hij gaar ne afstand gedaan, maar er was niets aan te veranderen. Hendrik bleef niet lang voor het veer huis zitten. Hij was ongeduldig en ver langde zijn vader te zien. Zijn voeten zonken in het grauwzwarte zand weg en het landschap bood weinig afwisse ling. Hij had ook de Weser gezien en langs den Rijn gearbeid. Och wat, Rijn en Weser. 't Was daar ongetwijfeld mooi maar zijn hart had daar nooit zoo ver heugd geslagen als vandaag. iünds lag de boerderij van Plemping. Wat was hier alles veranderdde hof was bijna niet meer te herkennen. Rijzige Heukeboomen stonden langs den weg en daarachter strekten zich groene weiden uit. De wildernis van vroeger was verdwenen, de beuken en het hek waren er de laat ste overblijfselen en eenigste herinnerin gen aan. Zijn vader verstond de kunst om te boeren; hij pakte aan; dat kon men direct bemerken. Ook de tuin was vergroot. Hendrik keek er vluchtig naar en zag 'n meisje aan den arbeid. Hij herkende ze niet en meende, dat het een dienstmeid was, maar desondanks riep hij haar een vroo- lijk „goeden dag" toe. Het meisje keer- sis «s!i vtrbMsd em sa ttóld 4s toto een bewijsstuk inzake de dienstneming, licht de heer D u y n s t e e (R. K.) namens de commissie van rapporteurs een amen dement toe, ora in te voegen de bepaling, dat, indien aannemelijk wordt gemaakt, dat zulk een stuk niet bestaat of niet kan worden overgelegd, andere gegevens, welke die dienstneming staven, kunnen worden overgelegd. Dit amendement, ver dedigd o.a. door de heeren deMeester (U.L.) en Helsdingcn (S.D.), werd door den Minister van Financiën, den heer Kolkman, bestreden, die vreesde, dat alsdan getuigenverklaringen omtrent dienstneming als het ware uit den grond zullen worden gestampt; ter wijl men aan die verklaringen overigens toch weinig zal hebben, als berustende op herinneringen aan iets wat jaren en jaren geleden is en dus niet zeer be trouwbaar kan worden geacht Na eenig verder debat wordt het amendement met 36 tegen 28 stemmen aangenomen. Op art 5 licht de heer Helsdingen (S. D.) een amendement toe om voor de bijdrage voor inkoop aan te nemen, dat de belanghebbende zijn werkkring aan ving op een jaarwedde van f 420. Hij ver dedigde het met het motief dat hij wil voorkomen dat de inkoopsom te hoog wordt. Na bestrijding door Minister Kolk man wordt het amendement verwor pen met 45 tegen 14 stemmen. Eveneens werden verworpen met 33 tegen 27 st een amendement-Helsdin- gen, om de betaling van de bijdrage toe te laten in vier in plaats van in twee jaar en met 44 tegen 19 st. een amende ment Sraeenge, om de wet terugwerkende kracht te geven tot 1904. Het wetsontwerp wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Daarna begint de behandeling van het wetsontwerp tot nadere wijziging en aan vulling van de Indische Comptabiliteits wet. De heer deSavornin Lohman (C. H.) bespreekt de bepaling, dat lndië rechtspersoonlijkheid zal krijgen en be toogt, dat, al geeft men lndië die rechts persoonlijkheid, de Staat toch altijd ver antwoordelijk blijft, met name voor het aangaan van leeningeri. Spr. zet uitvoerig uiteen, dat de wetgever van lndië onmo gelijk een rechtspersoon kan maken, die een eigen wil heeft, omdat lndië feitelijk geregeerd wordt als een onderdeel van de Kroon. Dit ontwerp geeft aan lndië slechts in schijn rechtspersoonlijkheid. De twijfelachtige toestand van thans moet rechtskundig niet meer bestendigd blij ven. Het moet vaststaan, dat lndië een boven de oogen om tegen de zon in te kunnen zien. „Hendrik, Hendrik", klonk hem jui chend tegemoet. „Neen, dat is ook wat. 'tWas me niet ingevallen, dat onze Marie zoo groot was geworden", bromde hij en was met één sprong over het hek. Marie kwam hem tegemoet. Zij was een lieflijke verschijning. Don ker krulhaar gluurde brutaal van onder de witte zonnehoed; haar bruine oogen keken vroolijk en haar frissche kersroo- de lippen bedekten slechts half de gave witte tanden. Hendrik dacht onwillekeurig aan den dag, waarop hij Marie in zijn armen had opgenomen om haar naar de heldewo- ning terug te brengen. Toen was zij pas een kind, nog in onoogelijke kleeren ge huld een kind echter, dat reeds veel leed had doorstaan. Nu hij haar terugzag was zij geen kind meer. Haar schoonheid en innemende verschijning boeiden van het eerste oogenblik af den jeugdigen Hendrik. Hij drukte haar hartelijk de hand, die zij hem eerste wilde weigeren, omdat zij door den tuinarbeid bevuild was. Maar met deze verontschuldiging nam hij geen genoegen; dat waren spo ren van den arbii.i, evenals de eeltknok- kels aan zijn handen. eigen aansprakelijkheid krijgt. Daartoe zal lndië in de eerste plaats zélf kracht moeten ontwikkelen. Land- en Tuinbouw. Kaascontrole-station Zuid-Holland. Bijgewoond door den directeur-gene* raai van den landbouw, heeft de vereeni- ging Het Kaascontröle-Station in Zuid- Holland te 'sGravenhage een algemeene ledenvergadering gehouden. De rekening sloot met een totaal in ontvangst en uitgaven van f7461,61. Het nadeelig saldo op den dienst 1911 bo- droeg f 13,96, terwijl op uit. December nog f705,70y2 in kas was. De kosten der rijksm erken bedroegen, door de geheele verandering der mer ken, f1810,35. Medegedeeld werd, dat proeven met een nieuw merk bij de leden genomen waren. Daarna werd uitgebracht het jaarver slag van den directeur-scheikundige dr. van Gulik. in dit overzicht werd gememoreerd, dat op 4 Aug. 1911 de wet op het bi stellen van rijksmerken bekrachtigd werd. Als een dreigend gevaar tegen een goede ontwikkeling der volvette kaas industrie moet beschouwd worden het instellen van vier rijksmerken, waarvoor binnen korten tijd alle zekerheid schijnt te bestaan, en waardoor een schromelijke verwarring gevreesd moet worden tus- schen de rijksmerken onderling. Het aantal leden bedroeg thans 67; er werden 1371 controle-bezoeken afge legd en 867 monsters genomen. Het vetgehalte in de droge stof der kaas was dit jaar zeer hoog, gemiddeld over het geheele jaar zelfs 50,6 pC-l. Een zeer grooten invloed had het mon en klauwzeer op het vetgehalte, zoociai ba zen met meer dan 60 pCt. vet volstrekt geen zeldzaamheid warenvooral in de maand Juni, toen het klauwzeer in Zuid- Holland algemeen voorkwam, was het vetgehalte hoog, nl. gemiddeld 52.2 pCt Het verband tusschen kwaliteit en vet gehalte werd ook dit jaar nagegaan aan een 20-tal partijen kaas, aanwezig op do keuring ter gelegenheid van de Leidsche Landbouwtentoonstelling. De allerv'etste kaas van 52,4 pCt. kreeg den eere-prijs, de medaille van de Koningin; de drie gouden medailles kwamen aan kazen met een vetgehalte van 47,3, 47,9 en 49,2 pCt. Na eenige besprekingen werd het be stuur door de vergadering gemachtigd om zoodra als het rijksmerk voor volvette kaas er zal zijn, dit door het station als vWat zullen vader en moeder blij zijn dat je gekomen bent/' riep Marie, en zagf den pleegbroeder met haar vriendelijke kijkers lachend aan. Zij nam de hengel- mand met vroege aardappelen op, die zij pas gerooid had. Hendrik nam de mand uit haar hand; dat behoorde immers! „Jongen, pas op, dat je je mooi pak niet vuil maakt", poogde Marie hem te weerhouden, maar het hielp niets. Hij was de sterkste en hij moest dus de vracht dragen. Heel langzaam wandelden beiden doof den tuin. In den rand van het middelste perk, dicht achter een donkeren beuke- boom bloeiden vroolijke zomerbloemen, 't Zag er alles echt prettig uit; alles adem de rust en vrede en sprak van geluk. De deur van het voorhuis stond wijd open. Bij de steenen voerbakken lag een groe ne hoop, het avondvoer voor de beesten. In den stal werd geen geluid gehoord, want de beesten waren nog op de weide. In de keuken hoorde Hendrik een blijden kinderlach. Het hart begon hem vol ver wachting te kloppen. „Goeden dag, moeder.'^ (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5