COSTER's Stremsel.Kleursel. 600 6i|0='- 300 tS." 150 10060S15 VELO VELO J.LOTTGERING Kürscttcii, Leiden, J. C. KORT. De Kaasmakerij is begonnen. 1000 Denkt er om gebruikt uitsluitend Taverne's Spekslagerij g-' Gemengd Nieuws. ADVERTE1MTIEN. Waschmachines. Wrinpachines. J. DE JONG Handelsdrukkerij Boekhandel, ROELOFARENDSVEEN. VEE-VERLOSKUNDE. Beuzemaker ét Co. Werp verzekeringVaste Premie! Van Wensen ét Co., ONTVANGEN: 'dezen maatregel eigen zijn houden de fnachtsvergrooting der landarbeiders en daarmee de gansclie arbeidersklasse te gen". In goed Hollandsch wil dat zeggen: Door die wet verliezen we vat, omdat we het van de ontevredenen moeten hebben. Dezelfde overigens alom bekende, theorie vinden we ook bjj den anderen schrijver in „Het Volk". Immers, zoo spreekt die ander, de ar beider wien van staatswege grond wordt verstrekt, met het vooruitzicht eenmaal misschien kleine boer te kunnen worden, zal zijn heele hoop daarop bouwen. Het wordt zijn „ideaal" en hij zal voor de organisatie en voor de aktie om hoo- ger loon etc. niet te vinden zijn zelfs, idaarvoor een gevaar worden." Beide heeren hangen dus de theorie aan van het openhouden der wond en hun vrees, dat de S. D. A. P. mocht schadelijden, doordat de menschen een bereikbaar ideaal kregen, is zeer leerzaam. Wij hopen, dat den landarbeider de door de ontworpen wet geboden voor- deelen mogen toekomen, zoodat hij te- vredener wezen kan en.... voor „de" par tij verloren. Maar van vereeniging en vruchtbare samenwerking moge hij daarnevens steeds meer het belang inzien en de vruchten plukken. Land- en Tuinbouw. <:fcuwe Aardappel-variëteiten. (Slot.) Wij willen nu uit de naamlijst der te Sappemeer gekweekte aardappelsoor ten eenige noemen, en daarbij de ken merkende eigenschappen opgeven. De lijst bevat slechts 16 soorten, zijnde de beste uit duizenden zaailingen, sinds 1S8S verkregen. 1. Roode Star. Goede roode, geel- vleezige aardappel, voortreffelijk van 6maak, lijdt bijna nooit aan ziekte. Het is een beste eetaardappel voor streken waar een roode soort gevraagd wordt. Js bijna overal best bevallen. Over de laatste 3 jaren was het gemiddeld be schot .470 H.L. per H.A. Rijp midden September. 2. Splendo. Groote knollen, mooi geel, met wat geschibte huid. Vroeg ontwik kelend, zeer schoon gewas. Vrij sterk te gen de ziekte. Steeds melig, fijn van smaak, zelfs in natte jaren als in 1900 en '10. Gemiddelde opbrengst 500 H. L. per H.A., dus zeer groot. Nog zeer duur. Rijp begin tot midden September. 3. Flambouw. Komt voor het tweede jaar in den handel. Bijzonder sterk tegen de ziekte. Fijne eetaardappel van aller eerste kwaliteit, die zeer lang bewaard kan blijven, zelfs tot de nieuwe weer klaar zijn. 't Is een mooie consumptie aardappel, zoowel voor klei- als voor zandgronden. Gem. beschot 425 H.L. Rijp half September. 4. Enorm. Een der meest opbrengen de soorten (450 H.L.) met zeer weinig kleinen en kriel. Een passende aardappel voor lage, vochtige gronden, een export- aardappel le klasse voor Duitschland en België. Rijp 1 September. 5. Animo. Buitengewoon sterk tegen ziekte, hooggeel, zoowel in doorsnee als in de kook. Voortreffelijk smakende, melige, eenigszins vaste aardeppel, pas sende voor vochtige gronden, waar voor ziekte gevreesd wordt. De gemiddelde opbrengst was in de laatste 4 jaren 398 H.L. per Hectare. Middeneinde Sept. rijp. 6. Julia. Vroege aardappel, om de goe de eigenschappen een bepaalde aanwinst voor den tuin- en landbouw. In de kook geelwit, de smaak al zeer vroeg goed te noemen. Gem. beschot in de laatste 5 jaren 423 H.L. 7. Model. Prachtige planten, forsch, krachtig gewas met licht violette bloe men. Grauwgele knollen, m doorsnee en in de kook geelwit. Knollen zijn vrij groot, rond, met vlakke kiemoogen ex portaardappel eerste rang. Gemiddelde 4-jarige opbrengst 488 H.L. per H.A. Rijp einde September. 8. Paul Kruger. Een deF sterkste soor ten tegen de ziekte. Prachtig ovaal van vorm, vleesch wit, zonder gebreken. Ex portaardappel le rang. Vrij hooge en zekere opbrengst (in de laatste 5 jaren 468 H.L.) met een hoog gehalte aan zet meel, zijn goede eigenschappen als fa brieksaardappel. 9. Eigenheimers. In Friesland Borgers of Borgermunsterschen geheeten. Gekweekt uit blauwe Reuzen als moe der en Franschen als vader. Alom bekend en gewild; „de beste" vroege fabrieks aardappel, in ongunstige jaren pok zeer goed voor consumptie, in gunstige ja ren wel wat losmelig en veelal te groot. Gemidd. beschot 470 H.L. 10. Professor Maijer. Opbrengst bui tengewoon groot, groote goedgevormde knollen. Verbeterde Eigenheimer. Zeer sterk tegen ziekte. Knol geel, met iets paarsch-rood topeinde. Beste aardappel voor zware en vochtige gronden. Gemid deld beschot 450 H.L. Rijp einde Sep tember. C. B. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Zondagrust. Mijnheer de Redacteur. In den laatsten tijd is er over Zon dagsrust weer heel wat gesproken en geschreven en de ijverige voorstaikiers van Zondagsrust mogen onzen Bisschop hartelijk dankbaar zijn, dat Z. D. H, in zijn laatste vastenmandement gewezen heeft op den plicht der Katholieken de Zondagsrust zooveel mogelijk te bevor deren. Op de laatste vergadering van den R. K. Volksbond werd de noodzakelijk heid van méér en beter Zondagsrust voor een groote categorie burgers, nl. de win keliers, volmondig erkend, en hoezeer men zich ingenomen toonde met de 9 uur sluiting van kappers- en barbiersza ken, achtte men Zondagssluiting een dringender zaak. Ik juich dit toe. Wij gaan vooruit. Maar, Mijnheer de Redacteur, een euvel, dat in Roomsche kringen nog steeds voortwoekert, is het vergade ren op den Zondag en als de Kath. Volksbond wil strijden voor Zondags rust van anderen moet hij beginnen met eerst Zondagsrust voor zich zelf in te voeren. Principieel is het precies 't zelf de: óf men op Zondag zijn inkoopen doet, óf dat men op Zondag vergadert. Bovendien heeft het vergaderen op Zon dag dit groote nadeel, dat men de ver- eenigingen in miscrediet brengt. Men moppert thuis, omdat de man weer naar de vereeniging toe moet gaan en hij den eenigsten dag van de week waarop hij zich aan zijn gezin kan wijden, eenige uren afwezig is, dan voor dit, dan voor dat. Ik zou willen, dat ook hierin verande ring werd gebracht en in onze roomsche kringen het vergaderen op Zondag werd vermeden. Ik neem niet aan, dat het op een anderen dag niet kan. Waar een wil is, is een weg en even goed als andere arbeiders.... op een door de weekschen dag kunnen vergaderen, kunnen dc katholieken dit evengoed doen. Met dank' voor de plaatsing teekent Een voorstander van Zondagsrust. Moedige redders. De Ministers van Waterstaat en van Justitie hebben hun bijzondere tevredenheid betuigd aan Abe de Groot, brugwachter, Paulus v. d. Engel, brugknecht, beiden te Spijkenisse; Willem Johan Kolpa, brugknecht, Cor nells de Keyzer, brugknecht, Dirk Benne, brugknecht, allen te Hoogvliet; W. Ro denburg, rijksveldwachter (brig.-titulair) te Rhoon; Jan de Groot, kantoorbe diende, en Johannes de Groot, timnier man, beiden te Spijkenisse, ter zake van hun moed en beleid bij het reddingswerk tijdens den hevigen storm van 3D Sep tember 1911, waarbij de passagiersboot Oude Maas in aanvaring was gekomen met de brug over de Oude Maas tus- schen Spijkenisse en Hoogvliet en daar door zoodanig'beklemd was geraakt, dat bemanning en passagiers in levensgevaar verkeerden. Auto-ongeluk. Men meldt aan het „Hbl." uit Delft: De familie Nordheim alhier ontving Dinsdag het droevig bericht, dat een on geval met doodelijken afloop den heer B. W. v. Nordheim te Batavia over komen is. De heer N., die voor jaren naar Indië was gegaan, had zich daar door volhardenden arbeid weten op tc werken en bekleedde een belangrijke po sitie bij eenige theeplantages. De heerN. was voornemens, het volgende jaar voor goed naar .Holland terug te keeren. Bij gebrek aan een plaatsvervanger had hij hiervan echter steeds moeten afzien. En nu was juist vanuit Delft iemand onder weg naar Indië om, zoodra deze zich in de zaken had ingewerkt, d^R heer N. de gelegenheid te geven aan z"ïjn lang gekoesterden wensch gevolg te kunnen geven. Jeugdige boefjes. Naar het po litiebureau zijn gebracht drie jongens van 14 tot 17 jaar, die gezamenlijk van het terrein der R. E. T. M. te Rotterdam een twee en een halven meter tramrail hadden gestolen. Twee van deze jongens maakten zich ook schuldig aan diefstal van zinken afvoerbuizen van de exercitie- Joods op het Schuttersveld. Verdronken. Gisternacht is. m het Kieldiep te Kiel windeweer dc ruim 50-jarige M. B., aldaar, verdronken. Jriij laat een groot gezin achter. i Bekend. De zeventienjarige jan H. die werd verdacht de dader te zijn van de aanranding, Zondagavond te Ubbena, gemeente Vries gepleegd, heeft voor den rechtercommissaris te Assen volle dig bekend. Aanrijding. Gistermorgen is ecu goederentrein bij binnenkomst op het sta tion Eist tegen een rangeereud trenulcel gereden, met het gevolg, dat de locomo tief van den goederentrein geheel op zijde viel en beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, verschil lende sporen geraakten door dit ongeval eenigen tijd versperd. Opsporing verzocht. Zooals bekend wordt sedert 12 Februari ecu eerste luitenant van de le cotnp. wielrij ders te Nieuwersluis vermist. De garni zoenscommandant van Nieuwersluis ver zoekt thans zijn aanhouding en ter be schikking stelling, daar hij wordt verdacht van verduistering van f 300 ten nadecie van hef rijk, en desertic. Inbraak. Te Bergen op Zoom is gisternacht ingebroken bij den goudsmid E. van Baal, in de L;eve Vrouwestraat, er wordt veel goud en zilver vermist. Met politiehonden js de dader, die zich inmid dels naar het Fort had begeven, opge spoord. Hij bleek een Amsterdammer ta zijn. Een ongeval. Eergisteravond heeft zich in den Haarlemschen schouw burg bij de opvoering van De Hugenoten door het gezelschap van het Rembrandt- Theater een incident voorgedaan. Nauwe lijks was mej. Faniella, die Valentine speelde, in het derde bedrijf opnieuw op- getroeden, of zij viel met den uitroep: ik kan niet meer! op het tooneel hi zwijm Een geneesheer, die zich in de Schouw burgzaal bevond, verleende hulp, en ver bood haar verder optreden. Met eenige coupures werd doorgespeeld, niaarbij me vrouw Engèlen-Seving zooveel mogelijk de zieke verving. (Hbl.) (met 2 jaar garantie.) (ia prijzen van af f 22.50) (met 5 jaar garantie.) i3|U* zijn BESLIST de BESTE. a contant en op afbeta ling; op proef te bekomen en in werking te zien iederen Dinsdag van 25 en Zaterdag van 11—2 uur in het Depót der 60 Veto Wasdimactiine M at5 NIeuwstraat 7 idIJ den Bnrchl.) BC ROELOFARENDSVEEN. Heeft U al eens proef genomen met mijn Oescfiuit, zoo niet, dan raad ik het U beleefd aan, eens gebruiker blijft verbruiker. on RunkAt) Stoomververij Chem. Wasscherij Haarlem. Agent, Leiden Mej. SPAARGAREN, Kort Rapenburg 14. Noordwijk: TH. TASK1N, Kerkstraat. Lisse Fa. Wed. P. T1BBOEL ZOON. (997) EN N. D.Verstoep te Voorschoten beveelt zich beleefd aan als vee- verloskundige. 936 Adres: St. Nicolaaslaan B 171 VISCHMARKT 12-13. Tclpeh. 530. Zeer sterke Wol voor Schoolkousen. 19s Mutsen, Mantel en Shawl Wol. H.H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS denkt om de Amsterdamsche Paarden- enVeeverzekering-Maatschappij Amsterdam, Leliegracht 60. Commissarissen: L. HOOGERBRUGGE Wzn., Landbouwer en Lid van de Prov. Staten van Z.-H. te Overschie. J. A. KIE8ERT, Landb. en Wethouder van Nieuwveen. G. A. A. KNAAP, Landb. en Voorz. van den Ned. Boerenb. „Haar lemmermeer" en van de Boerenleenbank te Haarlemmermeer. E. KN1BBE, Veehouder en Voorzitter van de Co6p. Boerenleenbank van Landsmeer, te Landsmeer. B. VAN DER POL, Grondeigenaar te Utrecht, C. SLIKKER, Secretaris v. d. Ned. Boerenbond te Hoofddorp. W. VAN WEERDENBURG, Veeh. en lid v.d. Gem. le Sloten (N.-H.) F. WESTERLING, Rijksveearts te Amsterdam. Directeur: J. J. HARMS TIEPEN, Lid van de Vereeniging v. Wisk. Adviseurs bij Ned. Levensverzekering-Maatschappijen. Vaste concurreerende premie. Geen inleggeld. Geen kosten voor keuring. Geen taxatieloon. Geen administratiekosten. Poliskosten 0.50 of fl. Duur van het contract 12 maanden of minder. Verzuimt niet Uw paarden en runderen bij deze maatschappij te verzekeren, waarbij het risico duurt tot den 20sten dag na de ver lossing en langer, als de veearts verklaart, dat het moederdier nog lijdende is aan de gevolgen der verlossing. (665) Inlichtingen geven gaarne de H.H. AgentenG. J. GOEDHART te Leiden, H. DEN HOLLANDER te Leiderdorp, ADR. MONSTER te Lisserbroek, J. SNEEBOER te Leimuideo, CORN. J. CORTS te Lisse, J. COMPIER te Leiden, H. VISSERS te Nieuw-Vennep. In plaatsen waar niet vertegenwoordigd worden gaarue ijverige agenten gevraagd. Kantoortijd 9-J uur. - LEIDEN. - Int. Telepli. 549. Koopen en verkoopen ESSecten, Coupons, Vreemde Munt en Wissels op alle voorname plaatsen in Binnen- en Buitenland. Bezorgen alle voorkomende Orootboekzaken, Sluiten Prolongatiën en zctlen gelden uit op Prolongatie. Openen Rekening Courant en Chèque-rekening met rente-vergoeding. Incnsseeren op Binnen- en Buitenland. Geven Voorschotten op Fondsen of tegen Credict Hypotheek Nemen gelden Deposito. Rentevergoeding. 1 Dag opzegging 3%. 1 Jaar A/6. 65 waaronder de nieuwste modellen. Donkersteeg 3. Telefoonn. 767, StoomlJOOtJVLaatschappïj V. h. E. s. C. ST. MARTIN - Rotterdam. Geregeld wekeltjksche dienst LEIDEN-LEEUW ARDEN. Vertrek van Leiden via Harlingen en Franeker iederen Maandag namiddag, van Leeuwarden iederen Dinsdagmorgen vroeg. Directe dienst naar Heerenveen, Akkrum, Oldeboorn, Gorredijk en Drachten. 1 Goederen voor Dokbnni, Groningen, Martenshoek, Hoogezand, Sappemeer en Zuldbrock worden tegen billijke vrachten aangenomen. Agent te Lelden «I. E» WIJNTdES. Heerengracht 22. <«1) Telephoon I70. Ham, Rookvleesch, Saucis de Boulogne,Ossentong, Prima rauwe Rookworst,GekookteRookworst, Boterhammenworst, Leverworst, Ontbijtspek. Alle betalende abonné's op dit bind zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. Plet Heinplold De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Neder!Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „FATUM" te ,s-Grayenhage^T\m*^mt*>

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 10