Beuzemaker Co., l'°9l BEN5D0RP'S PAKJES CACAO Taverne's Spekslagerij g-ï Stremsel en Kleursel. Volkomen Zuiver m Zeer Voedzaam Gemengd Nieuws. ADVERTENTIE N. de Kaasmakerij begint. DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat. Kassiers en Commissionnairs in Effecten. De Jaarlijksche Groote Opruiming J. j. POLLMANN. Drinkt zeif en qeeft aan Uwe kinderen inplaais van minderwaardige koffie: WerpverzekeringVaste Premie! 1000 -rS" 600 300,vs35.<,"1505yHffi5:100'''Jcr""60''!S<<,15 Groot Szn., te Enkhuizen (zaadteelt), ,W. Kooiman Dzn., te Bovenkarspel, (de fruitteelt), P. M. Koster ,te Boskoop, (boomkweekerij), J. G. Ballego, te Lei den (bloemisterij) en G. Kruijff, te Sas- senheim (bloembollenteelt). Tot lid van het centraal bestuur (boomkweekerij) in de plaats van den heer Looijmans, werd gekozen de beer Herman Looijmans, te Oudenbosch. Ter vervanging van den beer C. van Lennep, te Eist, die ingaan de juni als secretaris-penningmeester optreedt, werd voor het bedrijf fruitteelt benoemd de heer J. D. van der Have, te Kapelle, bij Goes. Gesanctioneerd werd de oprichting* van een groep bloemisterij en machtiging werd verleend voor de oprichting van een groep boomkweekerij en een groep fruitteelt. In de namiddagvergadering was ook tegenwoordig de nieuwbenoemde voor zitter, de beer van Doorn. Deze nu ver klaarde wel leek op tuinbouwgebied te zijn, doch koesterde er groote belang stelling voor. Hij dankte ook de verga dering voor bet vertrouwen, dat zij hem, die staat te midden van de actieve po litiek, gekozen heeft. Vrees, dat hierdoor de politiek in den Tuinbouwraad zou ge haald worden, behoeft er echter niet te bestaan. In dezen kring moet elke par tijpolitiek zijn uitgesloten. Dit is spr.'s vaste overtuiging en hij hoopt, dat hij het vertrouwen ook in dit opzicht niet zal beschamen. Aan de orde kwam daarna een drietal voorstellen, beoogende bet veilingswe zen meer te regelen. Het centraal be stuur merkte op, dat verschillende on derdeden van den tuinbouw bij bet vei lingswezen belang hebben en ten einde die belangen volkomen tot hun rechtte doen komen, meent bet dat die het best knunen worden toevertrouwd aan een vaste commissie van advies, waaraan al le onderwerpen op het veilingswezen be trekking hebbende, dienen te worden overgelegd. Na een zeer korte bespre king trokken de voorstellers hun voor- Stellen in en vereenigde de vergadering zich met bet prae-advies van het cen traal bestuur. !n behandeling kw am daarna het voor stel van de vereeniging Westland, lui dende: De Ned. Tuinbouwraad verklaart zich tegen het wetsontwerp tot verstrek king van grond aan land- en tuinarbei- ders. Na eenige discussie verklaarde bet centraal bestuiur zich bereid het wets ontwerp nog eens na te gaan en moge lijke bezwaren onder de oogen te zien. Uit de gehouden besprekingen meende bet evenwel de conclusie te mogen trek ken, dat de bezwaren van "Westland door worden. Na deze toezegging trok West- land zijn voorstel in. de andere vereenigingen niet gevoeld Nieuwe Uitgaven. Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Wij ontvingen het tweede jaarverslag van het Bureau voor de R. K. vakorga nisatie over het tijdperk 31 Oct. 1910 tot 31 Dec. 1911, met bijlagen en sta tistieken betreffende de Nederlandsche R. K. Vakbeweging. Bij het doorbladeren van dit keurig en zorgzaam saamgesteld verslag, zal me nigeen verwonderd staan over den groei en den bloei onzer R. K. vakorganisatie. Een niet onbelangrijke stijging van het ledental blijkt uit de volgende cijfers 1 October 1909 10 vakorganisaties met 9356 leden. 1 October 1910 17 vakorganisaties met 12669 leden. 1 October 1911 18 vakorganisaties met 16014 leden. De stijging van het ledental is, zoo als duidelijk uit de bijlage blijkt, niet slechts te danken aan de toename van het aantal vakbonden raaar ook en niet minder aan de vermeerdering van het ledental in de vakbonden. Melding wordt ook gemaakt dat over toetreding van meer R. K. vakvereeni- gingen tot het bureau onderhandeld wordt. Geestelijke Oefeningen. Bij de firma C. S. van Langenhuyzen is verschenen „Geestelijke oefeningen van de H. Geertrudis" naar de Latijnsche tekst door S. Erens-Bouvy. De naam van de vertaalster, wier ver diensten op litterair gebied niet onbetee- kenen.1 zijn, is ons borg voor een goede vertaling. De inhoud der oefeningen zelf schittert uit door een kern-gezonde pië teit 't Is een goud-mijntje van ware godsvrucht. De Tucht-Unie. Gelijk bekend is, is in October 1908 te Utrecht een Tucht-Unie gesticht. Het doel van deze vereeniging blijkt uit art. 1 der statuten: Bestrijding van de tuchteloos heid onder het Nederlandsche volk, ten einde zijne zedelijke, geestelijke en li chamelijke kracht te verhoogen. Onder de middelen ter bereiking van dit doel worden genoemdpogingen om te komen tot eene korte en snelle be rechting van kleine misdrijven tegen wet ten en verordeningen; verbetering van de volks- en straatzang; drankbestrijding. Wie meer wil weten, leze "het onlangs door de Linie uitgegeven brochuurtje, ge titeld: De Tucht-Unie. Octrooien. Bij de vennootschap „Taevo" te -s Gra- venhage tot aanmelding eti exploitatie van octrooien is verschenen een handig boekje, bevattende bepalingen en bijzon derheden omtrent octrooien voor uitvin dingen (patenten.) Men vindt er een zeer duidelijke uiteenzetting in over het recht op octrooien enz. Kunst en Wetenschappen. De Censor van V. O. T. Van Onzen Tijd brengt in de jongste aflevering de mededeeling dat door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem tot censor van het blad benoemd is de bekende kunsthistoricus Dr. H. v. Aarsen in plaats van den Zeereerw. pater Th. Bensdorp C. s. s. R., die als zoodanig om gezond heidsredenen ontslag had aangevraagd. Onzen lezers, kondigt de redactie echter aan, hopen wij spoedig het bewijs te mogen leveren, dat de geleerde en be minnelijke priester als vriend en mede werker van ons blad geen afscheid nam. Nederland's betrekkingen tot Riouvv. In de Vrijdagavond gehouden maande- lijksche vergadering van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde hield Dr. E. B. Kielstra van 's Gravenhage eene voordracht over „Nederland's betrekkin gen toi Riouvv". In een overzicht van die betrekkingen gedurende drie eeuwen stelde spr. in het licht hoe onbetrouwbaar in den regel de Riouwsche vorsten waren geweest en deelde o.a. mede hoe die zeeroovers nog tot het midden der 17e eeuw, soms met medewerking van sultan of onderkoning een belangrijke rol in dat eilandenrijk speelden. Toen de Sultan in 1883 overleed, zon der een opvolger na te laten, kozen de landsgrooten den zoon van den Boeginee- schen onderkoning tot sultan. De Indische regeering keurde dat goed. Ofschoon zij wist dat de Boegineesche partij haar weinig genegen was, achite zij liet niet noodig maatregelen te nemen tot verzekering van haren invloed. De sultan trekt ach zoo weinig aan van onze opperheerschappij, dat de gou verneur-generaal Rooseboom hem op bij zonder duidelijke wijze mededeelde dat men zoodanige houding niet langer zou dulden. Die bedreiging hielp slechts tij delijk. De toestand werd geheel onhoud baar toen des Sultan's zoon en troon opvolger zich geheel bij de anti-Europee- sche partij aansloot en ook zijn vader daartoe overhaalde. Nu moest -worden doorgetast De sultan en zijn zoon wer den afgezet en niet vervangen. Van nu af nemen Europeesche ambtenaren hun plaats in, zeer zeker, aldus eindigt spr., tot voordeel van land en volk. Rechtszaken. De Huisindustrie. In Wageningen „bloeit" de huisin dustrie in het tabaksvak. Nagenoeg in ieder gezin wordt met tabaksstrippen „geld" verdiend. Men krijgt van den fa brikant een zekere hoeveelheid, 40 tot 100 halve kilo's tabak mede naar huis en iedereen zet zich aan den arbeid, man, vrouw en kinderen, soms ook grootva der en grootmoeder. Kon men het den hond ook maar leeren. De fabrikant be taalt 3 cent per halve kilo gestripte ta bak. Een gezin kan, zoo verklaarde een fabrikant voor de Rechtbank te Arnhem in een week 100 kilo tabak verwerken. Dat loon van f 6 is verdiend ten koste van alle vrije tijden voor heel het huis gezin. Hef is moeilijk voor den fabrikant te controleeren of hij zijn gewicht aan tabak ten volle terug krijgt, omdat tie tabak droog wordt afgeleverd en voch tig terug ontvangen, terwijl dan de sten gels er uit genomen zijn. Dit werkt reeds oneerlijkheid in de hand, even goed als de lage loonen. Deze week stond te Arnhem terecht een jonge vrouw, C. O., die erkende, dat zij meermalen eenige bosjes tabak achter hield en die voor 20 a 30 centen ver kocht uit armoede. Zij zei, dat ze het al leen deed als zij niets meer in huis had en gebrek leed. De officier van justitie, hoewel er kennende, dat hier verzachtende omstan digheden bestonden, vroeg toch een ge vangenisstraf van zes maanden. Een tweede vrouw, G. v. R., stond voor een zelfde feit terecht. Tegen haar werd zelfs 9 maanden geëischt en tegen P. v. d. H., een gebrekkige man en zijn vrouw, beide oude mensdien, die te recht stonden wegens het koopen van die tabak, luide de eisch 1 jaar voor ieder. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage is behandeld de zaak van J. van G., tim merman te Zoeterwoude, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens dief stal van eenden, welke hij te voren had geschoten, onder Stompwijk. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. A. L. Hermans, ad vocaat te Leiden, concludeerde tot vrij spraak, subsidiair zijn cliënt in 's hofs clementie aanbevelende. Een unicum. In de stallen van het kasteel Haarzuilens van baron van Zuijlen van Nijevelt van de Haar heeft een Ceylonsche buffel het levenslicht ge zien. Naar aan het U. D. werd medegedeeld zijn de drie exemplaren (2 ossen en 1 koe) der Ceylonsche buffels, welke in de stallen aldaar onder liet toezicht van den cultuurchef den heer Voortman, wor den opgekweekt; de eenige exemplaren van dit zeldzame ras, die in Europa voor konten. De jonggeborene is een donker bruine blaarkop stierkalf (paard-kleurig) van gekruist ras. Het vertoont echter volledig de kenmerken van de diersoort nl. de vetbult in den nek en de twee lobben aan de borst en is volkomen ge zond. Overreden. Op den Hamburger- brug *tc Utrecht is de 12-jarige de B. van een sleeperswagen, waarop hij geklommen was om mee te rijden op straat gevallen en onder de wielen van een aan dezen wagen vastgekoppel- den tweeden wagen geraakt, die hem over den hals gingen, waardoor hem een halsslagader geheel werd doorgesneden. De knaap is kort daarop tengevolge van het bloedverlies, overleden. Te Amsterdam is een heer, die op een in beweging zijnden motorwagen van lijn 2 wilde springen, gevallen en door den volgawagen overreden. In ernstigen toestand werd h ij in een naburige bar gedragen en van daar per brancard naar het Binnengasthuis ver voerd. Aanranding. Zekere Theodora v. d. S., huishoudster te Walderveen,. heeft bij de politie te Banieveld aan gifte gedaan dat zij Zondagavond door een tiental jongelui met geweld is aan gegrepen, blijkbaar met het doel haar te berooven. Toen de aanranders echter niets van hun gading vonden, hebben zij het doodelijk verschrikte meisje ernstig mishandeld. Moord te Antwerpen. De dia mantslijper van R., die verleden week werd aangehouden en opgesloten in ver» band met den moord op den heer David son te Wilrijck, is, volgens het Hbl. var Antw., in vrijheid gesteld. Brandstichter. De marechaussee te Helden heeft naar de gevangenis U Roermond overgebracht j. v. E., ouc' 37 jaar, geboren te Maastricht, verdaclr. van in den nacht van 26 op 27 dezet te Helden een korenmijt van den land bouwer J. Oltenheim te hebben in branc gestoken. Dc gearresteerde heeft bekent den brand gesticht te hebben. Ham, Rookvleesch, Saucis de Boulogne,Ossentong, Prima rauwe Rookworst,GekookteRookworst, Boterhammenworst, Leverworst, Ontbijtspek. Vischmarkt 13-13. 68 Het beste adres voor zeer sterke SCHOOLKOUSEN. m DE TijD NADERT SNEL. DAT Neemt een verstandig besluit en gebruikt uitsluitend Deze voortreffelijke fabrikaten zijn in flesschen en kruikjes overal verkrijgbaar, daarmede wordt de beste qualiteit KAAS en BOTER gemaakt, men denke aan de toekenning op Landbouwtentoonstellingen van Eer epri j zen Gouden en Zilveren Medailles etc. Hoogste onderscheiding Leiden September 1911 Den Koninklijken Eereprijs. GOUDA: Hoofdkantoor, Laboratorium, Fabrieken. Telefoon 177. ALKMAAR: Bijkantoor en Magazijn. (1103) (58) LEIDEN. lnterc. Tel. No. 62. in het Magazijn „St. JOSEPH", Hoogstraat, Alle thans voorhanden zijnde Beelden, Kruizen met en zooder Stolp, Kruismedaillons, Schilderijen, enz. enz. worden zoo mogelijk tot spot prijzen TOTAAL OPGERUIMD. Kerkboeken in alle banden tot ongekende gcedkoope prijzen. WIJ MAKEN ATTENT DAT DE OPRUIMING SLECHTS ENKELE DAGEN DUURT. Beleefd aanbevelend, Blauw Merk: 12 ct.per ONS-pakje. Groen Merk: 14 ct. per ONS pakje. H H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS denkt om de Amsterdamsche Paarden- enVeeveriekering-Maatschappij Amsterdam, Leliegracht 60. Commissarissen: L. HOOGERBRUGGE Wzn., Landbouwer en Lid van de Prov. Staten van Z.-H. te Overschie. J. A. KIEBERT, Landb. en Wethouder van Nieuwveen. G. A. A. KNAAP, Landb. en Voorz. van den Ned. Boerenb. „Haar lemmermeer" en van de Boerenleenbank te Haarlemmermeer. E. KN1BBE, Veehouder en Voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank van Landsmeer, te Landsmeer. B. VAN DER POL, Grondeigenaar te Utrecht. C. SLIKKER, Secretaris v. d. Ned. Boerenbond te Hoofddorp. W. VAN WEERDENBURG, Veeh. en lid v.d. Gem. te Sloten (N.-H.) F. WESTERLING, Rijksveearts te Amsterdam. Directeur: J. J. HARzMS T1EPEN, Lid van de Vereeniging v. Wisk. Adviseurs bij Ned. Levensverzekering-Maatschappijen. Vaste concurreerende premie. Geen inleggeld. Geen kosten voor keuring. Geen taxatieloon. Geen administratiekosten. Poliskosten 0.50 of fl. Duur van het contract 12%maanden of minder. Verzuimt niet Uw paarden en runderen bij deze maatschappij te verzekeren, waarbij het risico duurt tot den 20sten dag na de ver lossing en langer, als de veearts verklaart, dat het moederdier nog lijdende is aan de gevolgen der verlossing. (665) Inlichtingen geven gaarne de H.H. AgentenG. J. GOEDHART te Leiden, H. DEN HOLLANDER te Leiderdorp, ADR. MONSTER te Lisserbroek, J. SNEEBOER te Leimuiden, CORN. J. CORTS te Lisse, J. COMPIER te Leiden, H. VISSERS te Nieuw-Vennep. Ia plaatsen waar niet vertegenwoordigd worden gaarne ijverige agenten gevraagd. SloombootMaatscbappij v. h. E. S. C. ST. MARTIN - Rotterdam. Geregeld vvekelijksche dienst LEIDEN-LEEUWARDEN. Vertrek van Leiden via Harlingcn en Franeker iederen Maandag namiddag, van Leeuwarden iederen Dinsdagmorgen vroeg. Directe dienst naar Heerenveen, Afekrnm, Oldeboorn, Gorredijk en Drachten. Goederen voor Dokkum, Groningen, Martenslioek, Heogezand, Sappemeer en Zuidbroek worden tegen billijke vrachten aangenomen. Agent te Leiden «J* E, WIJNTJES. Heerengracht 22. (61) Telephoon 170. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Neder/, Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „FAl UM" tes-Gravenhage bock Anna PaulwoAsirna GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 10