RONA Van Houten's Cacao Kiezerslijst. Uit de Pers. Liefde en Haat. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courantvan Dinsdag 27 Febr. no. 725. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg baarstelling der voorloopige kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en tnet 15 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling der kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. Wordt alles duurder? De (A. R.) Rotterdammer geeft over het al of niet duurder worden van de levensbehoeften en andere artikelen tengevolge van het hooger worden der invoerrechten door Minister Kolkman's tariefwet de volgende zeer interessante beschouwing, welke, zooals blijken zal, neerkomt op een ontkennend antwoord op boven gestelde vraag. De kreet: „Alles wordt duurder" laat ons in dezen tijd niet los. Wie zich oj> ■maakt om tegen Minister Kolkman's Ta riefwet den strijd aan te binden, weet, dat hij met het uitspreken van dit machtwoord wonderen kan verrichten. Slechts weinigen toch zijn ongevoelig voor de met absolute zekerheid uitge sproken bewering, dat bij verwezenlijking van Kolkman's plan aanmerkelijke finan- cicele offers van hen zullen worden ge vraagd. Het duurtespook is de geheimzinnige macht, waarmee men in onze steden en dorpen de menschheid tegen Minister Kolkman tracht op te zetten. Een spook? ja, meer dan een spook is het niet. Wel zelden ging lawaaierige drukte en breedsprakerige luidruchtigheid over een wetsontwerp met zoo totale onbe kendheid aangaande den wezenlijken in houd gepaard, als bij de Tariefwet. Men kent die wet niet, men heeft haar niet gelezen, niet gezien. Met hartstocht wordt slechts het „Alles wordt duurder" uitge roepen. Dan begrijpt en waardeert men elkandei. - !n broederlijke-en zusterlijke genegenheid tl ka ar omarmend, klinkt het weer uit volle borst: „Het is vrijhandel, ,Het blijft vrijhandel, Het blijft vrijhandel bovenEn al ie geen vr.jhandelaar is, dien stoppen wij ir. den oven". Met kracht moet worden opgekomen tegen de gedachte, alsof bij verwezen lijking van Minister Kolkman's plan zal intreden eene onheilspellende duurte, die vooral den man van kleine middelen zal drukken. Is dan prijsstijging der waren eene onmogelijkheid, indien bij den invoer uit den vreemde een recht wordt geheven? Verre van da*ir in so.mmige gevallen bestaat er vrijwel zekerheid, dat zulks zal geschieden. Zoo namelijk die rechten geheven worden van waren, die hier te lande niet kunnen worden voortgebracht of op redelijke wijze niet in voldoende mate kunnen worden geproduceerd. Dan geeft de meerdere inlandsche concurren tie geen compensatie, die de prijsstijging onderdrukt. Ook ten aanzien van som mige dezer artikelen worden door Mi nister Kolkman rechten geheven. Uit be- lastingoogpuni is zulks alleszins gerecht vaardigd, mits slechts worde zorg gedra gen, dat niet door eene belasting op eerste levensbehoeften onrechtmatige druk op de minstgegoeden wordt gelegd. Welnu, uiterst gematigd en wel zoo, dat allereerst weelde-artikelen worden ge troffen, de kleine man wordt vrijgesteld, is Minister Kolkman opgetreden. Om dit te bewijzen, voeren wij enkele voor beelden aan, die in de „Economische Kroniek" van „Stemmen des Tijds" door •ons werden bijgebracht. r£UILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 73) „ik wil wel meegaan", zei ze een voudig, eu zette direct de groote stroo- hoed op, om haar blond haar voor het felle zonlicht te beschutten. Dirk keek vergenoegd en gezamenlijk gingen zij heen. De andere meisjes keken een beeije beteuterd voor zich uit. Ze waren nijdig en beschouwden Cathrien's dienstvaar digheid als vleien. Janna sprak dit zelfs hardop uit. „Cathrien is een huichelaarster. De vrouw en nu ook den boer smeert zij honig om den mond teneinde een wit voetje te krijgen." Dat was de andereu uit het hart ge grepen en op ondubbelzinnige wijze gaven zij van haar instemming blijk. Dirk en Cathrien haastten zich om de hooivelden ie bereiken. Dirk was tevre den over de bereidwilligheid van Cathrien en zeide daarom tégen haar: „Je zult een extra belooning ontvangen, hoor." Bij de heg, die de weide van den weg afscheidde, troffen zij Joris Haiuneier aan. „Sterk komt het aangegeven beginsel uit bij de petroleum, die niet hooger belast wordt. Met klaarheid wordt het leidend beginsel der herziening toegepast als in de M. v. T. wordt verklaard: „Wordt echter, en dit is met petroleum het geval, de invoer van het artikel be- heerscht door slechts enkele groote maat schappijen, dan is zeer zeker het gevaar niet denkbeeldig, dat deze zich omtrent de prijsverhoöging onderling verstaan en dat dus die verhooging komt ten laste van den Nederlandschen verbruiker. Moge bij luxe- eu genotmiddelen een der gelijke belasting te verdedigen zijn, zij moet worden afgekeurd waar zij in hoofd zaak zal komen ten laste van den minder en minst bedeelde en de kleine industrie. Het is dan ook geheel in strijd met de beginselen, die aan het ontwerp ten grondslag liggen, eene verhooging van het invoerrecht op petroleum in overweging te geven, omdat die verhooging niet alleen op onze nationale nijverheid geen invloed ten goede zal hebben, maar in tegendeel die nijverheid en met haar de minst draagkrachtigen van ons volk het zwaarst zal treffen". Nauwgezet is getracht om die zorg voor den minstgegoeden consequent tot haar recht te doen komen. In de heffing van rechten op versche groenten wordt eene beteekenende verandering gebracht. In stee van, zooals thans, een vast recht voor alle soorten, wordt in het ontwerp eene splitsing aangebracht, „omdat het billijk geacht wordt, de betere qualiteiten, die onder de luxe-genotmiddelen gerang schikt moeten worden, percentisch zwaar der te treffen dan de meer gewone soorten". Hieraan wordt nog toegevoegd „Voor het overige houden de voorgedra gen rechten verband met de gemiddelde waarde en werd de belasting-percentage hooger of lager genomen, al naar gelang de betrekkelijke vruchtensoort al dan niet als consumptie-artikel voor den meerge- goede is aan te merken". „Bij de voor stellen van de rechten op fruit is er verder rekening mede gehouden, dat hei gebruik van versch fruit zich ook onder de minder bemiddelden uitbreidt eii daar om bij de belasting van verschillende fruitsoort matiging in acht behoort te worden genomen". Karakteristiek is de toepassing van dit beginsel ten aanzien van de druiven. Sommige maanden van het jaar zal een hooger recht worden geheven dan in andere maanden. Tusschen half Augustus en half October worden de goedkooperc soorten ingevoerd, welke ook de kleine man wel gebruikt en dus blijven deze met een zeer gering bedrag belast. Met betrekking tot verschillende arti kelen, bij welke door de voorgestelde rechten prijsstijging moet verwacht wor den, verklaart de Minister vrijheid tot de heffing te hebben gevonden in de om standigheid, dat zij weelde-artikeleri be treft. Zoo heet het van pelswerk, „dat het in de meeste gevallen als een artikel van weelde kan worden aangemerkt". De gastronomische neigingen van oester- en kreeftenminnaars worden niet ontzien, wijl het hier geldt „een luxe-artikel bij uitnemendheid". Ook het nuttigen van herten, reeën, fazanten gaat met buiten gewone kosten gepaard, omdat „hier vrij wel uitsluitend artikelen van weeldegc- bruiken getroffen worden". Met de lief hebbers van vijgen en dadels wordt eenig meegevoel betoond, doordien een split sing wordt aangebracht, waarbij „de ge wone en meer goedkoope soorten" in bevoorrechte positie komen tegenover „die welke meer als luxe-consumptie artikel zijn aan te merken". Daarentegen is de Minister zonder pardon voor schoonendie hare lieftalligheid door blanketsel willen verhoogen. Blankeisel eu toiletartikelen worden door een hoog invoerrecht getroffen, daar men bij dezen post te doen heeft met „goederen, die uitsluitend als vveelde-artikel aangemerkt mogen worden". Volle deernis wordt echter betoond ten aanzien van de zang- en siervogels. Zijne Excellentie wil het liefelijke neuriën van het vogeltje niet uit de huiskamer verdrijven. Van zijn milden geest geeft hij onverholen blijk, wanneer de M. v. T. gemoedelijk ver De oude veldwachter had zijn uniformjas losgeknoopt en hield de schako in de hand. Hij zweette en dampte en was erg verhit. Uit zijn versleten tasch haalde hij een papier te voorschijn. „Asjeblieft, Tweehuis, dit is voor jou; 't komt uit Münster. En nu ga ik weer op marsch." „De volgende week krijg je van mij 'n halve, Joris", riep Dirk bij het heen gaan, en ontvouwde daarna het biljet open. 't Was natuurlijk de dagvaarding om Vrijdag 10 juli 's morgens 10 uur voor het gerecht te verschijnen om zich we gens beleediging en eenvoudige mishan deling te verantwoorden. „Juist in den oogsttijd moet ik er heen", bromde de boer en frommelde het biljet boos in elkaar. „Ik wou, dat het zaakje achter clen rug was." Vlijtig begaven zij zich aan den arbeid en geen van beiden liet zich door de ontzet tende warmte afschrikken. 'tWerk moest vóór vanavond klaar komen. De tijd vloog om. Schroeiend heet brandde de zon en een drukkende zwoelte lag als een berg op 's nicnschen borst. Eindelijk was de vermoeiende arbeid gereed. De tongen waren verdroogd en het lichaam verlangd, mét gebiedende noodzakelijkheid naai ecu korte rust. Calhrien verfrisclue het bezvveete voor klaart: „Ook thans worden deze vogeis vrij ten invoer toegelaten. Al mogen de bijzondere soorten in de woningen der meergegoeden voorkomen, toch mag niet vergeten worden, dat in tallooze volks woningen het bezit van een vogeltje tot die zaken behoort, welke het huis aan trekkelijk maken". Dit alles betreft slechts een betrekke lijk zeer gering aantal artikelen, waarbij naar bescherming der inlandsche industrie niet wordt gezocht. Bij verreweg de meeste in de Tariefwet vermelde waren staat de zaak nog anders. Bureau voor R.K. Vakorganisatie. Zaterdag en Zondag, 24 en 25 Febr., kwamen in Breda het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de hoofdbestu ren der Nederl. R. K. Vakbonden bijeen. Reeds eerder gaven wij van de- uit voerige agenda van deze vergadering een beschrijving. Zondag om kwart nu vier had de eerste vergadering plaats. Na de gebruikelijke welkomstreden, zette de voorzitter, de heer J. v. Rijzewijk, uiteen de reden, waarom deze 2e jaar vergadering in dit bisdom gehouden wordt, 't Is omdat juist in het bisdom Breda de Kath. Vakorganisatie nog zoo weinig beteekent en toch niettegenstaande de arbeidstoestanden, meer nog dan el ders in den lande, van dien aard zijn, dat er vakorganisatie dringend noodig is. Daarna kwam in behandeling het 2e jaarverslag van den secretaris, welk ver slag reeds in druk verschenen en door ons met een kort woord reeds is aange kondigd. Uitvoerig gewaagt ten slotte het verslag van het interconfessionalisme in de vak beweging en laakt dit stelsel, als ons, Katholieken, onwaardig. Het beste bewijs, dat interconfessioneele vakvereenigingen hier niet doorvoerbaar zijn en kunnen zijn, is, dat in de bakermat van de inter confessioneele vakbeweging, Overijsel, de Katholieke vakbeweging, in vergelijking tot de Katholieke bevolking, het sterkst is van alle provincies. Naar aanleiding van dit verslag vroeg een der aanwezigen, wie de persoon was, bedoeld in het jaarverslag, als degene, die ammunitie heeft gehaald uit Duitscli- land voor den strijd voor de inter-confes- sioneele vakvereenigingen. Was er even tueel bezwaar, dien naam openlijk te noemen, dan zou spr. gaarne dien naam in besloten kring hooren, wijl men moet weien, tegen wien men. te strijden heeft. De secretaris, de heer Haazevoet, ant woordde hierop, dat hij op 'toogenblik geen antwoord kon geven. Er is evenwel een geheime vergadering - aangevraagd wellicht kan dan de naam genoemd worden. Alsnu kwamen de voorstellen in be handeling. Allereerst een bestuursvoorstel, qm het kantoor van het Bureau van de R. K. Vakorganisatie gevestigd te houden te Amsterdam, alwaar het reeds drie jaar gevestigd geweest is. Na een zeer breedvoerig debat werd besloten tot vestiging in Amsterdam, even wel met het gevolg, dat, zoo het noodig blijkt, een volgende vergadering een an der besluit kon nemen. Door den Ned. R. K. Tabaksbewer- kersbond waren eenige voorstellen tot statutenwijziging ingediend. Daar even wel voorstellen tot wijziging der statuten minstens 3 maanden vóór de behandeling moeten zijn ingediend en deze voorstellen later zijn ingekomen, konden zij geen punt van behandeling uitmaken. Echter zullen zij op de volgende jaarvergadering het eerste punt van bespreking zijn. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael wenscht het huishoudelijk reglement zoodanig ge wijzigd te zien, dat indien bezoldigde be stuursleden niet herkozen worden, zij toch bezoldigd beambte van het Bureau blij ven. Dit meent de bond noodig om de bestaanszekerheid van die personen te verzekeren. Besloten werd, na breedvoerige dis (1025) Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoope merken. cussie, om aan het contract van den be zoldigde een bepaling toe te voegen, die weergeeft de gedachte, door de Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel 'in haar voorstel neergelegd. De behandeling van de volgende pun ten werd uitgesteld tot den volgenden dag en te rond ,9, uur sloot de voorzitter deze vergadering met den Roomschen groet. Tweede dag. Om acht uur kwamen de congressisten in de kathedraal bijeen en gingen onder de H. Mjs gezamenlijk ter H. Tafel. Na aldus hun dag begonnen te zijn niet God ging men om 10 weer aan den ka tholieken socialen arbeid. Voortgezet werd de behandeling van ingekomen voorstellen over wijzging van het huishoudelijk reglement. De Ned. R. K. Kalk- en Steenbewer- kersbond en de Ned. R. K. Diamantbe- werkersvereeniging wenschten eenige ver anderingen aan te brengen in de artikelen die de utikeeringen van steun bij staking regelen. De eerste verzocht art. 37 van het Huis houdelijk Reglement zoodanig te wijzigen dat na een weck van staking of uitsluiting aan elke hoeveelheid stakers of uitgeslo- tenen sieun wordt verleend, terwijl de tweede voorstelt am art. 38 H. R. aldus te wïjzigéhT „Om aanspraak op steun uit 't Fonds te kunnen maken, moet een Vakbond minstens een half procent van zijn leden in een staking of uitsluiting betrokken hebben." En de eerste alinea van art. 39 te le zen „De storting der in art. 37 genoemde bijdragen vangt aan 14 dagen nadat een staking is uitgebroken en 7 dagen nadat dc leden door een uitsluiting getroffen worden." Het bestuur steunde dit laatste voorstel De eerste alinea daarvan werd zonder stemming aangenomen. De tweede ali nea werd na stemming tegen het voor stel van den Kalk- en Steenbewerkers- bond aangenomen. Gedurende deze stemming verschenen ter vergadering Mr. Aalbersc, rechtskun dig adviseur van het Bureau en de heer v. d. Boogaard, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, die door den voorzitter werden welkom geheeten. De Ned. R. K. Textielborid deed het voorstel, dat de contributie aan het B. v. d. R. K. V., voor vrouwelijke leden en adspiranten de helft zal bedragen van de gewone contributieomdat de vrou welijke leden en de aspirant-leden slechts dc helft van de contributie in de kas van den Vakbond betalen. Het bestuur acht dit voorstel zeer aan nemelijk. Bij discussie bleek, dat alle bon hoofd aan een kabbelend beekje en legde zich daarna te ruste. Dirk nam aan haar zijde plaats en strekte de vermoeide lede maten uit. Hij kauwde aan een ver welkten grashalm en keek droomerig uit zijn oogen. Dan trok hij zijn inuts dieper over 't hoofd en sloot de oogen. Rust vond hij echter niet, want zonder ophouden werd hij aan die onverkwikke lijke verwikkelingen herinnerd Het een was op het ander gevolgd. Wie weet, of alles wel zoo zou zijn gebeurd, hadde Hedwig Menne op zijn huwelijksdag het schandaal niet verwekt De vernedering door haar was de eerste schakel van een ketting, die hij nu moest meeslepen en die steeds zwaarder werd naarmate hij poogde zich ervan te ontdoen. Sinds de bruiloft is hij driftig geworden; zijn hoogmoed voert hem steeds verder op den verkeerden weg. Als hij kalm en nuchter over de zaak nadenkt, ziet hij zijn dwaasheid zeer goed in, maar hij ziet geen kans uit de moeilijkheden te gerakenjn zijn gemoed woedt de strijd tusschen hoogmoed en erkentenis. Als Jeanne anders was... Dan zou hij ge makkelijker terechtkomen. Maar zij be jegende hem met wantrouwen, en dat verbitterde hem nog meer Cathrien was opgestaan, want 't werd hoog tijd om huiswaarts te keeren. De jonge heerboer gevoelde behoefte iets den het met het principe eens waret^ doch eenige bezwaren, de practijk betref» fende, werden geopperd. Nadat deze èn door de textielarbeiders èn door het Bureau waren weerlegd, werd het voorstel aangenomen. De Ned. R. K. Bond van Bakkers eu Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerker^ wil, dat de jaarvergadering een maatstal vaststelle, waarnaar de Vakbonden dij toelating van leden hebben te beoordee- len en de beoordeeling niet over te laten aan de vakbonden zelf, dit vooral omdat in den laatsten tijd verschillende vakbon* den hun propaganda uitstrekken tot per* sonen, die uit den aard van het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, niet het minste belang hebben bij het lidmaatschap vaa de door de propagandisten aanbevolen organisatie. De voorzitter zegt, dat deze zaak niet behoort tot de competentie van het Bu reau en de gezamenlijke bonden. Is er tusschen den een of anderen vak-» bond verschil van meening, dan is het Bureau-bestuur er voor, om dat geschil op te lossen eu niet de jaarvergadering. Eerst als de pogingen van het bestuur fa len, dan kan de hulp der jaarvergadering worden ingeroepen. De vergadering ging met deze zienswij ze accoord, en het voorstel van den bond van Bakkers enz. maakte verder geeu punt van beraadslaging uit. De Ned. R. K. Goud- en Zilverbewer- kesr willen nogmaals ter sprake brengen de uitgave van een enkel arbeidersblad^ 't zij door samensmelting van „Volksba nier" met „Kath. Volk" of anderszins. Na zeer korte bespreking werd beslo ten dat het Bureaubestuur nogmaals stap pen doen zou tot samensmelting dezer beide bladen. De Nederlandsche R. K. Metaalbewer- kersbond meent, dat het is een direct be lang der vakbeweging, wanneer de R. K. werklieden zich aansluiten bij de R. K. Coöp. vereenigingen en dat deze vereent» gingen in een Bond vereenigd zijn, om dat daardoor een betere samenwerking} tusschen vakbeweging en coöperatie ver kregen wordt en beiden in elkaar steun en kracht zullen vinden. Uit de debatten over dit onderwerp bleek, dat van een Bond voor deze veree nigingen veel heil voor de vakbeweging werd verwacht. Zonder stemming werd in principe tot oprichting besloten. Op voorstel van de Ned. R. K. Dia- mantbevverkersvereenigiiig werd besloten tot benoeming van een commissie, die zal hebben te onderzoeken de mogelijkheid van het oprichten eener eigen drukkerij voor de R. K. Vakbeweging om, als haar de mogelijkheid is gebleken, aan dei volgende jaarvergadering voorstellen tof exploitatie te doen. van zijn wederwaardigheden mede te deelen. Hij vertelde Cathrien van de dag vaarding en dat hij maar geen rust kon vinden. Cathrien keek hem openhartig aan en zeide kalm doch beslist: „Gij zijt zelf de schuld van alles." De boer wilde opvliegen, doch het meisje liet zich niet van den wijs bren gen. Zij voelde, hoeveel zij op spel zette, als zij Dirk haar meening onbewimpeld zeide. Maar om wille van de zieke vrouw, met wier lot zij innig medelijden had, wilde en moest zij spreken. Zoo oprecht had zich niemand tegen hein uitgesproken, zelfs niet zijn ouders. Anderen maakten hatelijke toespelingen en namen hein in de maling en bespotten hem achter zijn rug. Cathrien echter maakte het hem duidelijk: Hij had fouten begaan en daarom inoest hij de ver zoenende hand toesteken. Door zijn trots maakte hij de zaak nog erger. Het was niet goed van hem geweest met een leugen de voorgevallen dingen te willen bemantelen. Had hij oprecht en eerlijk Jeanne zijn dwaling erkend en zijn avon turen met Hedwig verteld, gewis zou zijn toekomst een geheel andere zijn ge weest. Hij zou niet op Plemping wraak hebben te nemen gehad en alle overige ergernis en kwaad was hem bespaard gebleven: het nieuwe proces, de vijand schap met de buren Cathrien sprak dit alles kalm eu een voudig uit en keerde zich dan om. Dd boer wilde even naar het hooi op de andere weide gaan, om te zien of het vandaag nog binnengehaald kon worden. Zij was reeds een goed eind weegs, toen Dirk haar terugriep. Hij was een beetje in de war en zeide zacht: „Ik geloof je." Daarna ging hij in tegenovergestelde rich ting weg. Cathrien liep langs de heg naar den uitgang. Op.den weg stond: Karei Plemping en zag haar met een hoonlach aan. Onbezorgd en in t' bezit van een rein geweten draaide zij hem den rug toe. Wat ging Karei Plemping haar aan?.. Karei Plemping lachte echter nog lang over de ontmoeting, zoo dikwijls als een bekende uit den omtrek in zijn herberg kwam. Dan duidde hij allerlei dingen aan. Maar hij zeide niet alles en wachtte cr zich voor geen namen te noemen^ Neen, zoo dom was hij niet, dat hij zijn vijand met naam en toenaam aanwees* want in dit geval zou hij ongetwijfeld een aanklacht wegens laster uitlokken. Maar halve woorden laten zich door gelaatsuit drukkingen aanvullen en wenken, gebaren en aanduidingen worden gemakkelijk tot een geheel gevormd, vooral als haat en wraakzucht daartoe medewerken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5