BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. zaam, 45.000 frs.3e. een siibsidie van 10.000 frs. aan'de missies van de Witte Paters, van de Jezuïeten en van de mis sionarissen van Scheut; verder subsidies van 5000 frs. voor de missies van de \Trappisten. de Paters van den H. Geest, de Paters van het H. Hart, de Paters Redemptoristen, de Dominicanen2 de Nor bertijnen, de Capucijnen, dc Benedictijnen en de Zweedsche Protestanten4e. voor de opleiding van 20 zwartjes als zieken oppasser 1000 frs.; 5e. onkosten en on voorziene uitgaven 10.000 frs. GEMENGD. De „Neue Frcie Presse" wil uit hof kringen hebben vernomen, dat keizer iW i 1 h e 1 m op zijn reis naar Korfoe tegen den 20en Maart op Schönbrunn een be zoek aan keizer Frans Jozef zal brengen. Koning Alfonso is gisteren te Bordeaux aangekomen, om daar opnieuw den specialiteit in neus- en oorziekten, die hem reeds jaren behandelt,te consul teeren. i In China wordt nog steeds druk gepraat en ook veel in de couranten ge schreven over de quaestie, welke siad de hoofdstad van het rijk behoort te worden. Vooral in Sjanghai is daarover in de pers heel wat te doen. Sinds kort zijn te Sjanghai gedelegeerden aangekomen, die ook voor Woetsjang de e er op- cisehen, de komende rijkshoofdstad te zijn. Ook wordt diezelfde eer opgeëischt voor Peking, Tientsin en Nanking De zeer strenge winter in Rusland maakt in alle deelen van het rijk slachtoffers. In en om St. Peters burg zijn herhaaldelijk gevallen van dood- vriezen voorgekomenbijzonder groot is echter het aantal der door de buiten gewone koude omgekomen personen in Siberië en het Zuid-Russische sieppenge- bied, waaromtrent wij reeds een bericht hebben opgenomen. Ambtelijk wordt nu bekend gemaakt, dat doodgevroren zijn bij een sneeuwstorm in Omsk 31, in Akmolinsk 222, en in Petropawlowsk 103 personen, o. w. 54 boeren, die bij de voor hongerlijdenden ondernomen open bare werken aan den arbeid gezet waren. der magazijnen der H a in- burg-A mcrika-ÜjS «S SerJijn. waar- in de door de maatschappij opgesïdgêil texiielgcederen bewaard worden, brak brand uit. De schade is enorm. Ver zekering bedraagt f780.000. In Willemsdorf had een ontplof fing in een pyrotechnische fabriek plaats, waarbij een machinist om "het leven kwam en twee werklieden zwaar gewond wer den. In de omgeving van de fabriek ver oorzaakte de ontplofiing onder de bevol king een groote paniek. Alle ruiten der huizen in de Hïldegardestraat zijn ge sprongen. De ontploffing was zoo hevig, dat er menschen uit hun bed geslingerd werden, en meubelen en andere voor werpen in de in de nabijheid staande huizen omver vielen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is aan de kapiteins R. P. van Royen van het wapen der genie, en C. A. van Fenema, van het 10c rcg. inf. onder verplichting oin ter beschikking te blijven, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend zijnde kapiteins Van Royenen Van Fene ma, beiden voornoemd, bij het reserve- personeel der landmacht benoemd tot reserve-kapitein, onderscheidenlijk bij het wapen der genie en dat der infanterie, eerstgenoemde bij het regiment genie troepen. laastgenoemde bij het regiment grenadiers en jagers is aan de ritmeester M. E. te Winkel van het 3e reg. huzaren ter zake van zielsgebreken en aan den le luit. oer inf. op nonactiviteit F. W. Hekkema ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. L. Bekker, lid der commissie van onderzoek voor het haven bedrijf te Amsterdam, Zaandam, Velsen en Westzaan, wonende te Amsterdam is op zijn verzoek ingetrokken de be noeming van dr. J. Kraus, oud-minister van Waterstaat, te 's-Gravenhage, tot ge delegeerde der Nederlandsche Regeering voor het in de maand Mei 1912 te Phi ladelphia te houden Xllde Internationale Scheepvaartcongres is de kapitein F. H. A. M. Latour van het regiment grenadiers en jagers ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nonacti viteit gesteld. Chineezen-opstootjes in Indië. Men seinde d.d. gisteren aan de „N. R. Crt." Er zijn in geheel 800 Chineezen ge vangen genomen. Den Macao-Chineezen is beloofd, dat er een onderzoek naar hun grieven zal worden ingesteld. De winkels zijn vandaag weer geopend een ontspanning is ingetredenhet han delsverkeer leeft langzaam aan weer op. Volgens een gisteren uit Soerabaja te Amsterdam ontvangen particulier tele gram is de oproerige beweging van de Chineezen aldaar, bedwongen. Onze Noordzee-badplaatsen. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van voorzitters en secretarissen van vereenigingen ter bevordering van vreemdelingenverkeer, gevestigd in onze Noordzee-badplaatsen, en van belang hebbende en belangstellende particulieren In die plaatsen. Het doel van de bijeen komst was het beramen van middelen om te komen tot het maken van een doeltreffende gemeenschappelijke reclame voor onze Noordzee-badplaatsen in het buitenland. De vergadering was druk be zocht. Besloten werd de handen ineen te slaan, terwijl aan bovengenoemde heeren werd opgedragen het ontwerpen van een reclame in advertentievorm, welke in de voornaamste buitenlandsche (Duitsche en Oostenrijksche) bladen ge plaatst zal worden, en waarvan de kos ten door de vereenigingen van het vreemdelingenverkeer en particulieren zullen worden gedragen. Katholiek spotblad. In een Zondag te Breda gehouden vergadering der Redactie-commissie van Het Kath. Volk is het voorloopig plan tot uitvoering gekomen en besloten tot uitgave van een katholiek satyriek 14- daagsch blad als bijblad van Het Katho lieke Volk, dat de naam van De Roskam zal dragen. Het blad zal begin Maart verschijnen. R. K. Diamantbewerkers. Op de 17de algemeéne vergadering der Ned. R. K. Diarnantbewerkers-ver- eeniging, welke op Dinsdag 5 Maart 1912 te Amsterdam gehouden zal worden, zal o.a. het volgend bestuursvoorstel worden behandeld De contributie met 25 cent per week te verhoogen en hiervoor aan het lid maatschap te verbinden een levensver zekering op 65-jarigen leeftijd of bij vroeger overlijden, waarvan het uit te keeren bedrag zal afhangen van het aan tal jaren lidmaatschap der N. R. K. D. V. De leden kunnen dit bedrag het eigen dom laten der N. R. K. D. V., die hun in ruil daarvoor tot aan hun dood een lijfrente verzekert overeenkomstig de waarde hunner uitkeering. Het is de bedoeling van het Bestuur aan dit voorstel terugwerkende kracht te verleenen, opdat de duur van het lid maatschap der tegenwoordige leden onder dit tarief valt. Bovendien wordt voorgesteld, aan de leden, die het vak verlaten op de alsdan voor hen gereserveerde som recht op uitkeering daarvan te geven, wanneer zij d€Jl 65-iarigen leeftijd hebben bereikt, mits zij' niêi Tïïeer als diamantwerker werkzaam zijn geweest. Anti-revolutionaire Partijdag. Naar de Rott. verneemt, zal Donderdag 14 Maart te Bodegraven vanwege de centrale antirev. kiesvereenigiging een Partijdag worden gehouden. In de morgen vergadering zal mr. J. A. de Wilde, van 's Gravenhage, spreken over; De politieke toestand, en des middags prof. mr. P. A. Diepenhorst, van Amsterdam, over: Vrijhandel en Bescherming, terwijl nog een spreker zal worden gevraagd voor de avondvergadering. KORTE KRONIEK. Te Arnhem is een middenstands- school opgericht mei 3-jarige avondcursus Het plan is uitgegaan van de R. K. Mid- denstandsvereenigmg, R. K. vereenigiiig van Handels- en Kantoorbedienden en R. K. Burger Jong. vereeniging. Te Groningen is een reeds eeni- ge maanden hangend conflict in het con fectiebedrijf tot uitbarsting gekomen. De staking omvat 200 man. De werklieden eischen een collectief arbeidscontract met vaste loonregeling, op welke eisch de pa troons niet wilden ingaan. Ook te Koog aan de Zaan is een staking uitgebroken en wel onder de op perlieden, werkzaam aan de in aanbouw zijnde stijfselfabriek „De Bijenkorf", v.h. M. K. Honig. De aanleiding tot deze staking is gele gen in het ontslag van twee opperlieden, die de aannemers van liet werk tegelijk met drie metselaars gedaan moesten ge ven, omdat voor het oogenblik werkkrach ten overbodig waren. Terwijl de metselaars hiermede genoe gen namen, vonden de opperlieden in dit ontslag aanleiding tot de staking over te gaan. Bij de gisteren gevoerde onderhandelin gen heeft evenwel de organisatie het recht van den patroon erkend, om, indien arbeidskrachten te veel zijn, werklieden te ontslaangeëischt werd evenwel, dat in zulke gevallen de laatst aangenomenen het eerst zullen worden ontslagen. De patroons kunnen zich hiermede niet ver eenigen en vorderen voor zich het recht op te ontslaan, wie zij goed dunken. LEIDEN, 27 Februari. St. August in us. Voor een goed bezochte en door vele dames bijgewoonde vergadering van de R. K. Studentenvereeniging St. Augus- tinus trad gisteravond als spreekster op mevrouw Alb. Steenhoff—-Smulders, van Baarn, met hei onderwerp: De Room se h e V r o u w e n b e we g i n g. De praeses van St. Augusünus, de heer Spoorenberg, opende op dc gebruikelijke wijze de vergadering e.i concludeerde uil de goede opkomst dc belangstelling voor de vereeniging en voor het te be handelen onderwerp. Spr. verheugt zicli daarover en erop wijzend, dat in onzen tijd meer en meer doordringt, dat neutra liteit uit den boozc is, meent spr., dat in de vrouwenbeweging ook kleur moet worden bekend. De spreekster inleidend, herinnert de voorzitter eraan, dat mevr. Steenhoff de eerste vrouw is, die voor de vereeniging optreedt, en dat wel met zoo'ii teer onderwerp, als nog door geen andere vrouw aangedurfd. Mevr. Steenhoff, hierna het woord ver krijgend, meent, dat het onderwerp door den een met spot, den ander met schrik wordt aangehoord. Liever dan zich door de vrouwenbeweging te zien gebrand merkt, trekt het Roomsche meisje zich terug in den engen kring van het huis en neemt zij geen deel aan den strijd van haar, die hulp noodig hebben. Het innig ste wezen van de vrouw gaat bovendien uit naar den man en het kind, en het hoogste verlangen van dc vrouw is hei bruid-zijn, het moeder-zijn. Het leven der kloosterlingen is rijk en groot, maar voor iedere vrouw komt de dag, waarop dc weemoed klopt in haar borst. Waar de moeder plicht en vreugde vindt in de godsgave, moet de ongehuwde deze ge voelens derven. De natuur der vrouw hangt aan de stille ingetogenheid van het ouderlijke huis en aan de beschutting van eigen huiselijken haard aan de zijde yan den man, en niet aan de luidruchtige vergaderingen, niet aan het zoeken naar een plaats in de vertegenwoordigende lichamen en aan het stembiljet. Een vrouwenbeweging, die alleen ten doel heeft de vrouw uit huis te lokken, gelijk berechtigd te maken aan den man en deel te nemen aan rumoerige actie, is in zich veroordeeld. Doch de vrouw heeft ook maatschappelijke plichten, verschil lend naar stand, staat en omstandigheden, en een vrouw komt in haar piicht te kort, als zij geen oog heeft voor de maat schappelijke vragen van dezen tijd en zich daaraan onttrekt. Het type van de ideaal huisvrouw is niet zij, die zich alleen be moeit met het huishouden en geen gevoel heeft voor kunst, letteren, politiek, en zich verschuilt achter haar huishouden, om zich te verontschuldigen niet hande lend te kunnen optreden, noch een oor deel te vellen over vraagstukken van ac tueel belang. Zoo'n type teekent ons Salomon niet in zijn Boek der Wijsheidmeer eigenschap pen dan hij aan de vrouw toeschreef, kan men in onzen tijd niet begeeren. De heilige vrouwen in de Kath. Kerk zijn een bewijs, dat de godsdienst de ware emancipatie van de vrouw niet tegen houdt. Ontwikkeling en kennis zijn voor de vrouw evengoed noodig als voor den man, eti s*j ds opvoeding der kinderen en in het huishouden zaï cCTT gürfHT stu dietijd haar ten göede komen. De domme moeders, die geen opleiding voor haar taak hebben gehad, zijn de grootste oor zaak van de kindersterfte. Welk eeii arbeid heeft de vrouw voorts niet ie vervullen bij het godsdienstonder richt der kinderen, en meent men, dat dit kan geschieden, als z.ij slechts een ver nisje van godsdienstkennis bezii? De moe der behoeft geen geleerde vrouw, zij moet een verstandige vrouw zijn. Spr. wijst er op, citeerend Förster en Gnau Kühne, dat gelden voor het leeren van 'n beroep door een meisje nooit nutteloos zijn u t gegeven. Langzamerhand wint dit idee veld, ofschoon een groote schaar jonge daines uil aanzienlijke kringen een vlin derleventje blijven leiden, tot zij trouwen. In andersdenkende kringen wordt door jonge meisjes veel meer aan weienschap- pelijk werk gedaan dan bij ons, al zien wij onze beste krachten in kloosters werk-, zaam. Doch in de wereld valt werk te' doen, wat de zusters niet kunnen ver richten. De vrouwenbeweging zal de huishou delijke plichten niet belemmeren, 'mits men door overdrijving niet schade. Spr. lijkt de strijdvraag, of de vrouw op wetenschappelijk gebied even hoog kan stijgen als de man, overbodig. De universiteitsstudie zal wel steeds meer aantrekkelijk voor den man zijn dan voor de vrouw, en spr. stelt een goede huis vrouw boven eene slechte studente, even als een meisje haar plicht verzaakt, als zij om der studiewille het huis verlaat, waar zij niet gemist kan worden. Er is op 't oogenblik echter eerder een tekort aan een te veel aan Kath. vrouwelijke studenten. Wij zien verlangend uit naar onze Kath. vrouwelijke geleerden en ge studeerden, al za'i er tusschen den geest en het hart der vrouw steeds strijd be staan. De vraag besprekend, of de vrouw, die door een wetenschappelijk beroep ge heel in beslag wordt genomen, moet huwen, meent spr. ontkennend te moeten beantwoorden. Het streven naar politieke rechten voor de vrouw behandelend, betoogi spr., dat de stelling niet opgaat, dat men als Katho liek tegen vrouwenkiesrecht moet zijn. Spr. veroordeelt het optreden der suffra gettes, maar wijst erop, dat de vrouw bij haar maatschappelijk werk stuit op wettelijke bepalingen. Ook hier te lande zijn wetten, die de vrouw ongelukkig kunnen maken. Wat Spr. belet om ijverig voorstandster van vrouwenkiesrecht te zijn, is, dat er zoo veel in de neutrale actie schuilt, wat spr. tegenstaat en dat de Katholieke vrouwen zoo bitter weinig belang stellen in vraagstukken van den dag. Eerst moet de lust daartoe opge wekt worden en moet het niet gebeuren, dat Kath. vrouwen van stand in een cou rant het eerst grijpen naar het feuilleton en de gemengde berichten. Spr. hoopt, dat de Kath. vrouwenbe weging in Holland zich zal ontwikkelen door de medewerking zoowel van de vrouwen als van de mannen, want door de eeuwige wisselwerking zal de man de vrouw verheffen en omgekeerd. Met een schoone peroratie besloot spr. onder een langdurig applaus jh,aar met aandacht gevolgde voordracht, waar voor haar door den voorzitter dank werd gebracht, nadat door enkele personen gebruik was gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Onder de aanwezigen werden opge merkt eenigc Eerwaarde heeren Geestelij ken en Mr. Aalberse, lid van de Tweede Kamer. St. Vincentius-Vereeniging. Wij ontvingen het jaarverslag over 1911 van de Conferentie aan den H. Pe trus, afd. der St. Vincenfius vereeniging alhier en uitgebracht op de gisteren avond gehouden jaarlijksche algemeene vergadering. Door den geldel ijken steun van ver schillende weldoeners waren wij in staat eel goeds tot stand te brengen, dank baar wordt ook gememoreerd de be langstelling en medewerking, die in zoo ruime mate van den Z.Eerw. Pastoor en den Weleerw. heeren kapelaans der pa rochie werd ondervonden. De vergaderingen werden geregeld Maandagavond gehouden. Twee wér kende leden verloor de Conferentie door vertrek, n.l. de heeren C. Bruning en J. Kerstens, waardoor het getal werken de leden tot 15 daalde In de maand Ju ni herdacht de heer Sanders zijn 25- jarig lidmaatschap dat op geestelijke wij ze werd herdacht. In den loop des jaarc) werden 35 ge zinnen bezocht, waarvan sommige slechts tijdelijk, anderen gedurende het geheele jaar werden ondersteund. Verder heeft de Conferentie nog een 6-tal gezinnen van oude lieden, die maandelijks een be zoek en een geldelijke ondersteuning worden gebracht. Aan de armen werden bons uitgereikt voor pl.ni. 1500 porties soep, pl.m. 600 kop gort, en rijst, 105 paar klompen, 6 ledikanten met stroozakken, lakens en dekens,'12 stroozakken, 17 lakens, 5 de kens, 26 hemden, 28 onderbroeken, 21 borstrokken, 14 jongenspakjes, 7 vrou wenrokken, 5 werkbroeken en 5 kinder pakjes. Met Paschen en met Kerstmis werd eene extra bedeeling van spek en boon en gehouden, terwijl gedurende de wintermaanden op geregelde tijden steen kolen werden uitgereikt. Door de invoering der vervroegde le. H. Communie stond de Conferentie voor het bijzonder geval, dat er in verschil lende gezinnen meerdere kinderen tege lijk SSïItiïTf"» worden aangenomen. Om voor hen een passende klcedhlg te krij gen, werd ook hier hulp ingeroepen. Dank de zeer gewaardeerde hulp van pastoor Hafkenscheid, die een onbekrom pen toelage heeft verstrekt, konden aan de aanvragen worden voldaan. Daardoor kon men in pl.m. 30 gezinnen helpen aan noodzakelijke kleedingstukken voor 46 kinderen. In samenwerking met het R. K. Par. bestuur en de gemeente Zoeterwoude werd ook dit jaar gezorgd voor de ver pleging van een meisje in het gesticht de Goede Herder, te Zoetenvoude. Ten einde eenige tegemoetkoming te geven in de kosten van verpleging van kinderen in het gesticht te Lisse werd op de vergadering wekelijks een specia le collecte onder de leden daarvoor ge houden, waarvan op het einde van het jaar als opbrengst aan liet bestuur van dit liefdewerk werd afgedragen f 86.48. In de maand Februari werd gezamen lijk een driedaagsche retraite gehouden. De rekening sluit in ontvangst en uit gaven op f 1541.76, met een kassaldo van f28.82. Met Stct. no. 46 zijn verzonden de statuten der Naaml. Venn. Leidsche Han delsvereniging alhier. Doel: a. den an- groshandel in cacao, chocolade, suiker werken, biscuits, comestibles en aanver wante artikelen, b. het waarnemen van agenturen, een en ander tot voortzetting der zaken tot heden gedreven door de firma's de Mooy en de Roo en B. van Santbrink en Co., beide alhier. Duur: tot 31 December 1962. Kapitaal: f30.000, verdeeld in 120 aandeelen van f250, waarvan 80 geplaatst en volgestort. Het bestuur is opgedragen aan twee directeu ren, onder toezicht van een raad van com missarissen. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren W. dc Mooy en N. H. de Roo Jzn., beiden gros sier alhier. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8 uur 's avonds St. Jo- seph-GezeHeii-V erecniging, Rapenburg 52, Geloof en We ten schap. Spreker de heer Alph. Laudy. Onderwerp: Hoe de nieuwe dichtkunst ontstond. HAARLEMMERMEER. Door een strooper werden twee tamme zwanen, die in de Ringvaart dezer gemeente rond zwommen doodgeschoten en verkocht. Deze zwanen zijn vermoedelijk het eigen dom van de stad Leiden of Haarlem. Twee zijn er nog ontkomen. De rijkspolitie heeft procesverbaal op gemaakt. Te Nieuw-Vennep werd de vrouw van den melkboer van Rijitj die op zieken bezoek was, eensklaps onwel en verloor het bewustzijn. De ontboden genees heer kon niet anders dan den dood con- stateeren. Een beroerte had plotseling een eind aan haar leven gemaakt. HILLEüOM. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging R. K. Kring in jaarvergadering. De voorzitter memoreer de in zijn openingsrede den oud-voorzit ter wijlen den heer G. G. Koppers, de gemeenteraadsverkiezing in 1911 en het R. K. raadslid denjicer A. Sluis, vertrok ken naar Haarlem. Keurige verslagen werden uitgebracht over de vereeniging voor het jaar 1911, der werkzaamheden yan de R. K. Centrale Kiesvereenigingen, in de Districten Haarlemmermeer eti Katwijk-Leiderdorp. Vooral dit laatste verslag gaf aanleiding tot uitvoerige in lichtingen en besprekingen. Nadat ook nog het verslag was uit gebracht van den Prov. Bond van Z.- Holl. R. K. Kiesvereenigingen werden de heeren C. Uitcndaal, Jac. Staats Pzn. en B. N. Loerakker als bestuursleden eri de Heer J. H. M. Balvers als bestuurs lid der R. K. Centrale "Kiesvereeniging Haarlemmermeer herkozen. Dc heeren B. A. Cepini en D. Lom- merse werden als afgevaardigden van de R. K. Centrale Kies vereen. Haarlemmer meer, de heeren H. Walkers, Fr. Lont- merse Pz. en B. C. Vos voor de R. K. Centrale kiesvereen. Katwijk-Leiderdorp, en de heer J. v. d. l.oo voor den Prov. Bond gekozen. LISSE. Gisternamiddag geraakte de 15- jarigc zoon van de wed. de Vries alhier ouder den grutterswagen van Beelen. Bij dr .dc Graaff werd hij binnengedragen, waar bleek dat een been boven de knie was gebroken. De beide wijkzusters assis teerden bij de verbinding. Gisteravond hield de Prop. Club St. Bonifacius een vergadering. Na ope ning kreeg het woord de 'heer M. J. Salverda, ambtenaar van de K. S. A. te Leiden, welke de werking van dit in stituut uiteenzette met het doel alhier een afdeeling te stichten. Besloten is onder de gegoede Katholieken het nieu we tijdschrift te verspreiden ter propa ganda. De club had in „De Voorhoede"- maand 60 nieuwe abonué's voor dat blad aangeworven. De opbrengst was voorde kas een aardig doceurtje. Hierna wer den ue statuten en reglement behan deld en vastgesteld. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Dat men ook in kleinere genieenten durft aanpakken om zijn zaak aan de moderne eischen te laten voldoen, blijkt wel uit de hier Zaterdagavond nieuw geopende zaak der firma A. Bots. De winkel is in alle opzichte keurig, solied en doelmatig ingericht. Heden viel. het 4-jarig.zoontje vaii den landbouwer A. Vermey bij h.et speten uit den hooiberg en had daarbij het on geluk den arm te breken. SASSENHEIM. Door het bestuur van iïc:i Rr K. Volksbond alhier worden po gingen gedaan om te geraken tot de op richting van een R. K. gymnastiekvereni ging. Dinsdag 5 Maart n.m. 8 uur zal in de zaal van den heer j. uc Koning, eene vergadering voor belanghebbenden wor den gehouden. VOORSCHOTEN. De Raads vérgade- ring wordt niet Dinsdagavond 27 Febr., maar Woensdagavond 28 Febr. gehou den. Het Bestuur van de afd. Voor schoten van het Groene Kruis heeft een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin er op gewezen wordt dat men voor de wijkverpleging van de Protestan ten f 690 noodig heeft voorloopig tot 1 Jan. a.s. waarvan door het Groene Kruis uit een afzonderlijken fonds Wijkverple ging door het Armbestuur der Ned. Herv. gemeente f200 za! v.orden bijge dragen en door het Gereformeerd Arm bestuur f35. B. en Ws. stellen voor aan het Groe ne Kruis een subsidie te geven van f 265,- onder voorwaarde dat voor de R. K. Wijkverpleging f 100 zal worden uit gekeerd. Er is rekening gehouden met de verhouding van het aantal der gods dienstige gezindten. Acaciemienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer J. Dijks hoorn (Delft)Candidaats-examen rechten de heeren P. van Doorne en J. H. van Doorne (beiden Drumpt bij Tiel). Onderwijs. Examens N u 11 i g e handwerken. Te 's-Gravenhage slaagde de dames A. C. Bakker, Oegstgeest; H. J, Becker en D. de Groot, Voorschoten M. N. v. d. Lip, Oude Wetering. Land- en Tuinbouw. Openstelling van tentoonstellingen op Zondag. De Friesche Maatschappij van Land bouw heeft op eene Vrijdag gehouden vergadering de kwestie van openstelling barer tentonostelling op Zondag bespro ken. Vóór Zondagssluiting verklaarden zich 8, daartegen 31, terwijl 9 stemmen blanco vyerden uitgebracht. Dc tentoonstelling blijft dus Zondag geopend, echter eerst na kerktijd, terwijl er geen feestelijkheden gehouden worden. De afgevaardigde van Oostdongeradeel had verklaard, hoeveel hij ook voelde voor de Maatsch., toch niet geneigd tc zijn mede te werken, als dit moest geschieden met opoffering van zijn beginselen. STATEN-GENEHAAL. TWEEDE KAMER. Armenwet. De heer De Kanter (U. L.) heeft 2 amendementen ingediend, strekkendeom de gemeenten, die door deze >vet vet-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2