Liefde en Haat. Roomsch-Katholieken E. R. K. «oesterr tegen de geestelijkheid, een haat, lie hem het wapen van kwaadaardigen aster ter hand doet nemen. Eerst geeft iet blad, dat de arbeiders wil opvoeden, ten beschrijving van het carnaval, zoo jrof en walgelijk mogelijk. En clan zegt 'net, dat de Katholieke Kerk dien toe stand bestendigt, omdatzij arbeiders, die geen wanrdigheidsgcvoel hebben, hei gemakkelijkst onder de duim houdt. De Kerk wil de uitspattingen van liet car naval omde menschen te verlagen. Is het niet walgelijk? Wat moet er toch van de socialistische arbeiders, die zoo worden voorgelicht, geworden? Laten we maar gauw afscheid nemen van dat inooie blaadje, om eens evenijes te praten over de Vastenbrieven van de doorluchtige bisschoppen. Overal wordt gewerkt voor Zondags rust, door geloovigen en ongcloovigen, en nu vond ik het zoo mooi, dat onze Bisschop ons er eens aan kwam her inneren, dat het streven naar Zondags rust eigenlijk niet noodig zou zijn, als er geleefd en gehandeld werd volgens Rcomsche beginselen. Er zouden heel wat andere sociale maatregelen over bodig zijn, als dc leer van liet Christen dom beter onderhouden werd. Dit tus- «chen twee haakjes. Maar nu zou ik mezelven te veel ge- \veld moeten aandoen, als ik den brief van den Aartsbisschop buiten bespreking liet. Mei wat kracht van woorden heeft Z. D. H. gewezen op den plicht let we!den plicht om de Rcomsche pers te sieunen en te lezen, en op het gevaar, dat het lezen van niet-katholieke bladen medebrengt! Altijd blijven er nog Oost-Indisch dooven en eigenwijzen! En Paus Pius X heeft toch nog onlangs geschreven: „Die bladen (de neutrale) doen het oordeel en de zeden der Ka tholieken meer wankelen, dan de bladen zouden kunnen doen, die openlijk aan de Kerk vijandig zijn." Kan hel sterker? Komaan, ik zou hier een pleidooi voor de Roomsche pers gaan houden, en die het moeien hooren, hooren het toch niet. Of zijn er nog praaigenooten van me, die op de Roomsche courant ge abonneerd zijn, doch ook een niet-Ka- tholiek blad lezen, en zelfs dit laatste als hun lijfblad beschouwen? Dat zal toch niet, hoop ik. Wat zijn de sociaal-democraten hier in Leiden vlug geweest! Neem me niet kwalijk, dat ik het nog 'ns over die menschen heb. Het volgend jaar wor den degenen, die in den reinigingsdienst werken, gemeente-werklieden, daar dan in het vervolg die tak van bedrijf door de gemeente zal geëxploiteerd worden en nu heeft de S. D. A. P. al een; vergadering gehouden om die w erklieden onder te brengen bij den sociaal-demo cratisch en bond van gemeente-werklie den! Wat 'n vlugheid! De kinderen der duisternis zijn slimmer, enz. Maar zij zijn niet slim in het vinden van bewijzen om aan te toonen, dat de Paus door zijn Motu-proprio over het dagvaarden van geestelijken voor de we reldlijke rechtbank de staatswetten met voeten treedt 'tls treurig, hoe geleerde heeren en greote couranten zoeken om de Katholieke Kerk door verdachtmaking te bezwadderen. ja, 'tis wel een tijd van heftigen strijd tegen alles, wat Roomsch is. Maar ook éen tijd van krachiigen strijd van alle Roomscben voor hun beginselen. Is het niet? Tot de volgende week! JAN. Brief uit Waalsdorp. li. Belofte maakt schuld, niet waar, en wijl ik in mijn vorigen brief beloofd heb, eenige bewijzen aan te voeren dat er met ons Roomschen tegenwoordig wel ter dege rekening wordt gehouden, zal ik ook trachten die belofte te volbrengen. Vroeger in dien goeien, ouwen tijd. toen de menschen nog heel broederlijk met elkaar omgingen, waren hier in Waals dorp natuurlijk ook baantjes te vergeven, zooals uit mijn eersien brief gebleken is. Er waren baantjes, zoogenaamde „vette" maar natuurlijk ook „magere". Wij we ten nu eenmaal dat het onmogelijk is om het een ieder naar den zin te maken, :EUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 71) IX. Dirk Tweehuis ging dadelijk naar huis, want in deu namiddag wilde hij den tuin omploegen en 'tgaf voorts aller handen arbeid. Hij dacht erover, wat Jeanne wel van de nieuwe meid zou zeggen, die hij tegen alle gebruik in en zoo onver wachts gehuurd had. De namiddag brak aan, maar van Dirks werkplannen kwam niet veel. Juist toen hij tw ee voren had getrokken, kwam van Sengen, Job Weikamp en zijn broeder Clemens. Jan moest nu verder ploegen en Dirk leidde de bezoekers in huis. De nieuwsgierigheid die de Amerikaan opwekte, droeg er deel bij, dat hij over al vriendelijk werd ontvangen. De oude vrouw Twechuis zette dadelijk koffie en sneed koek. Vader Twechuis bood de mannen een plaats aan in het beste ver trek. Hij wilde zijn tabakszak te voor schijn halen, doch had ze niet bij zich. Toen haalde Job een goed gevulde doos uit zijn zak. „Probeer eens deze doch was het altijd naar den zin van hem, di niet Roomsch was, en de Roomschen konden lijdelijk toezien, en dat deden die goede menschen dan ook. Verbeeld je, onze partij werd ioen stel selmatig en soms nog door eigen toe doen^ overal in geweerd; een Roomsche deugde heelemaal niet voor een zooge naamd vet baantje. Ofschoon Waalsdorp overwegend Ka tholiek was, hadden wij een burgemeester die niet bij ons in de kerk thuis hoorde, net zoo min als de gemeente-secretaris. Ook werd er destijds door ons waar schijnlijk niet geleerd voor notaris, noch postdirecteur, noch gemeente-ontvanger. Niets van dit alles, neen, alleen de baan tjes van vuilnisman, gemeente werkman, lantaarnopsteker en het opzicht hierover, werden, als meerendcel „magere baan tjes", aan de Katholieken toevertrouwd, en somwijlen nog maar bij liet kantje af. Dat is tegenwoordig, dank zij onze krach tige actie, ook veel verbeterd, en zijn de vette baantjes niet alléén meer voor de vriendjes, doch eerlijk verdeeld, en zoo behoort het ook. Verdraagzaamheid is een heele mooie deugd, doch alles verdragen en altijd ver trapt worden, neen, daar hebben we te genwoordig niet meer van terug. Ja, wilt u wel gelooven, heer Hoofdopsteller, dat hier vroeger openlijk op het gemeentehuis gezegd werd, dat een Roomsche mis schien nog geschikt was voor klerkje op de secretarie, doch van vette baantjes ble ven zij verre. Ja, 't was me toch een rare boel, dat kunnen we ons haast niet meer voorstel len. Tegenwoordig gaan hier de Room schen hand aan hand. steeds eensgezind en vroeger? Zooals elk dorp was ook Waalsdorp goed vertegenwoordigd door landbou wers, die meestal hunne landerijen pacht ten van niet Roomsche landeigenaars. Wanneer het nu destijds verkiezing voor het een of ander was, werden die landbouwers gedwongen om hun candi- daat, pardon, hun tegencandidaat, te steu nen en openlijk aan te bevelen, uit vrees voor den landheer. Ja, ja, zeiden die menschen, jelui vrije mannen hebt goed praten, doch wanneer ons de huur vv'rdt opgezegd, of de pacht verhoogd, dan ziiten wij met de ge bakken peren, neen, dan verraden wij nog liever onze eigen partij. Wie lacht daar? Doch niet alleen de landbouwers, neen, alle ondergeschikten werden zoo bewerkt, en moesten hun eigen partij ten gronde helpen en den baron of jonk heer naar de oogen zien. Doch die tijden zijn, Goddank, voorbij, en een ieder wrordt nu vrij gelaten om zijn eigen partij te steunen, of men landbouw er of werkman, boterhandelaar of caféhouder, wagenma ker of sigarenhandelaar, onderwijzer of bollenkweeker is, n'importe, een ieder is vrij, en van een mes op de keel zetten is geen sprake meer. De andersdenkenden hebben leeren inzien dat er met ons niet meer te spotten valt, en de boeman (huur opzeggen, hooger pacht enz.) geen dienst meer kan doen. Ze begrijpen nu zeer goed dat ze ons naar de oogen moe-' ten zien om niet overal uitgedrongen te worden. En wat vroeger nog het aller treurigste van de zaak was, is, dat de Roomschen er dikwijls zelf de oorzaak van waren. Immers, onze partij was over wegend de sterkste, had ook de meer derheid in den Raad, doch het dagelijksch bestuur was overwegend niet-Roomsch, en dit had toch zoo gemakkelijk anders kunnen zijn, althans tegenwoordig heb ben onze mannetjes dit begrepen en heeft het dagelijksch besiuur dezelfde kleur als de meerderheid van den Raad en de zaken marcheeren best. Een der omstan digheden, die vroeger oorzaak waren van zulk een toestand, zai ongetwijfeld wel geweest zijn dat een ieder raadslid werd en niet zoo nauwkeurig werd gekeken. Destijds bestonden er „onder-onsjes", en wie bij zulke bijeenkomstjes van de vriendjes was of het meeste weg gaf, was de gelukkige. Of die uitverkorene een onafhankelijk man was, en vrij uit kon spreken, och dit kwam er minder op aan. Het is zelfs meermalen gebeurd dat er iemand candidaat werd met groote meer derheid van -temmen, doch het ongeluk soort, ik heb ze uit Amerika mee ge bracht". O ja, dal was waar ook. Deze tabak moest men oplettend rooken. De man nen dampten zoodat dikke rookwolken in het vertrek hingen. „Wat kost deze tabak", vroeg de oude heerboer na een lange tusschenpoos. „Ze is op mijn velden gegroeid", ant woordde Job. Nu was men in eens op landbouw kundig gebied aangeland en raakten de tongen los. Job vertelde van de beet wortels en tarwe, van nieuwe ploegen en eggen. Ten slotte liet hij los, dat hij een boerenhofstede wilde koopen. Twee paar oogen keken vol achting en verw ondering naar Weikamp. Een hof koopen. Niet eens een keuterij. En dat zei deze man met een kalmte, alsof een hof poppenspel was. Hij moest veel geld hebben. De oude Tweehuis had een idee; bij Gröhling, die (hans tot zijn familie be hoorde, had men een jonge boer noo- dig. Hij kon daar eens aankloppen. Job Weikamp knikte. Hij kon de zaak eens overleggen. In zijn binnenste keur de hij dit plan direct af. Hij! moest met Hendriks belangen rekening houden en, wilde zijn vrijheid niet inboeten. Neen, hij wilde"iiiet inhuwêlijken. Bovendien had van geen „onder-onsjes man te zijn, en de man zakte, o zoo diep. Zoo iets zal hier niet meer voorkomen, o neen, nu wordt wel terdege uitgezien of een can didaat in alle d.eelen van baron of jonk heer onafhankelijk is, om vrij uit zijn mee ning te kunnen zeggen, en die liooge oomes niet naar de oogen behoeven te zien. Heer Hoofdopsteller, ge begrijpt, het wordt voorjaar, ten minste de blom metjes beginnen hier in Waalsdorp zacht jes aan uit den grond te komen en bren gen w erk aan en daar een blommeman bij blommetjes thuis hoort, is er nu wel wat anders te doen dan brieven te schrijven Zoodra er echter een oogenblikje ruim te is, zal de Leitlschë Courant heusch niet vergeten w orden. BLOMMETJE BLOMMEMAN. Gemeenteraad van Nieuwveen. Voorzitter: de heer T. M. Baud, bur gemeester. Aanwezig 6 leden. Afwezig de lieer van Bemmel. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. De notulen w orden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter leest een schrijven voor van den Directeur der Hol!. Elec- trische Spoorweg-Maatschappij, waarin deze op een desbetreffende vraag van den Burgemeester mededeelt, dat het in de bedoeling ligt ie Nieuw veen een sta tion te plaatsen. Deze informatie is ge nomen op verzoek van den heer Konst die een en ander had hooren tegenspre ken. Vervolgens heeft dc Voorzitter op verzoek van den heer van Leeuwen een onderzoek doen instellen voor de nabij de KaPenbrug gepleegde straatschende rij. De heer van Heusden heeeft den Rijksveldwachter hieromtrent verklaard x dat hij des avonds rumoer gehoord heeft, dat hij daarna r.aar buiten is ge sneld, en gezien heeft dat een paar per sonen wegvluchtten. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat tot lid van de Gezondheids-Commis sie is benoemd de heer P. W. Marie, arts te Moordrecht. Ingekomen zijn de volgende stukken een schrijven van de Directie der Holl. Electrische Spoorweg-Maaischappij, in houdende een overzicht van de gesloten overeenkomsten, de toegezegde subsi- diën enz. De Voorzitier deelt mede, dat Nieuwveen de subsidie ook heeft toe gestaan, onder Voorw aarde, dat geen ge meente bevoorrecht zal worden, en spr. is van meening dat zulks ook inderdaad niet is geschied. Op verzoek van den heer Kiebert zal dit schrijven bij de leden circuleeren. Vervolgens wordt het jaarfijksch verslag van liet Hoofd der openbare lagere school alhier, voorgelezen. Voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van S. Bodegraven om ontheffing van zijn aanslag in het schoolgeld, en eenzelfde verzoek van C. Plomp, wordt gunstig beschikt. Thans komt in bespreking de verla ging van de z.g. Zaagmolenbrug. De Voorzitter heeft hieromtrent een onderhoud gehad met den Voorzit- -ter van de Malerij en den Opzichter van den Nieuw koopschen Polder, en kan me- dedeelen, dat zij eenstemmig van oordeel zijn, dat de brug veel te smal en daar om gevaarlijk is en bovendien boog ligt, wat ook bezwaren heeft. De heef Mol, opzichter van den Polder heeft een be grooting van de kosien volgens twee plannen ontworpen. Bij hei eerste heeft hij op het oog het wegnemen der brug en het maken van een duiker onder den weg, w aardoor de w eg op gewone hoog te komt. De hiervoor te maken kosten worden geraamd op f300. Het tweede plan betreft verlaging van de brug met 70 cM. en {egelijk verbreed tot 4.80 M. Deze kosten bedragen on geveer f 350. De Maleriï heeft ool^ groot belang bij deze verandering, en stelt voor, dat èn de gemeente èn de Malerij met betrek king tot het eerste plan tezamen 1/3 in de kosien, dus elk f50 bijdragen. dacht hij heelemaal nog niec aan her trouwen, en. als hij er eens toe over ging, dan koos hij. zich geheel uit eigen beweging een vrouw. Zijn eerste hu welijk had hem weinig geluk gebracht. De halve toezegging ,die li ij aan Twee huis had gedaan, was eigenlijk reeds te veel. Hij was ten laatste echter mees ter over zijn doen en laten. Tw ee uur later wandelde Clemens en Job Weikamp naar „Heidehoeve" terug. Clemens was weinig spraakzaam als al tijd en Weikamp had reeds zooveel moe ten vertellen, dat hij fel ij' was te kunnen zwijgen. Oude dierbare herinneringen werden hem voor derj geest getooverd. Hier was vroeger zijn opslagplaats van hout, gindsche w eide had hij in et groote moeite aangelegd. Voor hij het wist, stond hij voor de heidewoning. Trees kwam hen tegemoet. Zij had aardappelen in de schuur uitgezocht en ze voor het pooien gereed gemaakt. Ma rie hielp haar daarbij. Het grove grau we boezelaar had zij afgedaan en veeg de er dc handen aan af. „Welk nieuws brengt je van den Schoutenhof?" Weikamp antwoordde niet aanstonds. Met doordringenden blik keek hij Trees aande frissche kerngezonde boeren dochter viel in zijn geest. Hij stiet zijn De Voorzitter deelt de meening, dat deze voorziening in het belang is van het publiek verkeer en stelt daarom voor den Polder te verzoeken, de brug weg te nemen overeenkomstig het eer ste plan, mei toekenning eener subsi die van de gemeente van f 50, dus sa men met de Malerij - of f100 in de kosten bij te dragen. De heer Habermehl kon zich hier mede niet vereenigen en meent, dat de Malerij er groot belang bij heeft, en niet het publiek, zoodat bij het billijk vindt, dat de Malerij alleen in de kosien bij draagt. De V o 0 r z i 11 e r repliceert, dat hij nooit hei belang van de Malerij op het oog heeft gehad, evenmin ten aanzien van de demping van de sloot aldaar. De raad heeft hiervoor subsidie toe- g*estaan, en heeft dus slechts hei alge meen belang hierdoor willen dienen. Ook is de Malerij de eenige particulier die hiervoor bijdraagt omdat zij vooral veel belang er bij hééft. De heer van Lee u w e n heeft ook bezwaar legen het wegnemen van de brug, aangezien het water dan niet meer per vaartuig ie bereiken is, wat voor hem en wellicht ook voor Noteboom groote moeilijkheden zou veroorzaken, aangezien zij' aldaar steeds bagger en mest moeien lossen. De Voorzitter voert hieriegen aan, dat de raad het belang van twee personen niet mag stellen boven het al gemeen belang. De heer Konst oordeelt, dat door verlaging van de brug, overeenkomstig het tweede plan, twee partijen zijn ge baat. Spreker kan zich er niet best mee vereenigen, dat twee personen overlast wordt aangedaan. De Voorzitter wijst er met klem op, dat wanneer de raad alleen f50 sub sidie verleent ten behoeve van de uitvoe ring van het eerste plan, de polder hier geen genoegen mee zal nemen, aange zien hij de onderhoudskosten der brug blijft dragen, wat door wegneming der brug dan vervalt. Althans de polder zal in casu veel meer subsidie eischen. De Voorzitter brengt thans zijn voorstel in stemming. Het wordt ver worpen met 5 tegen 1 stem, die van den Voorzitter. Daarna dient de heer Kiebert een voorstel in lot verlaging en verbreeding der brug overeenkomstig het tw eede plan met toekenning oen gemeentelijke subsi die van f75. Na re- en dupliek wordt dit voorstel aangenomen. "De Voorzitter stemt tegen. Op de reclame tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag van D. van der Ent, Braat en A. M. de Lange wordt gunstig beschikt. Namens B. en W. stelt de Voorzit ter voor de boomen op de Algemeene begraafplaats, welke blijkens onderzoek te veel dood hout bevatten, tc doen rooien, en daarvoor in de plaats te stel len een groene haag. Na eenige bespreking wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. De heer van Leeuwen vraagt of den toestand der wegen en de wijze van een en ander bij publieke inschrijving zal geschieden. De Voorzitter antwoordt, dat lie't in de bedoeling ligt van B. en W. om de boomen niet op stam maar gerooid te vërkoopén dan zien belanghebbenden wat zij koopen. De wijze van verkooping wordt aan B. en W. overgelaten. Bij de rondvraag bespreekt de heer va n R ij n de toestand van het Blokland. Spreker meent, dat hij die weg in ver gelijking met den anderen weg slecht wordt onderhouden. Dc heer Konst pleit voor verhar ding van het pad, gelegen tusschcn het dorp en de Amstel. Door toeneming van de bevolking aldaar meent spreker dar zij er aanspraak op inag maken. Na eene algemeene b„-schouwing over den toestand der wegen en de wijze van verbetering, zeggen B. en W. hun me dewerking toe, naar een en ander een onderzoek te doen instellen door deskun digen. Daarna w ordt de. vergadering geslo ten. stevige cikensiok in den zandigen bo dem en zeide „Veel nieuws is cr nu juist niet te vertellen. Alles is bij het oude geble ven. Maar mij dunkt, het duurt niet lang meer en dan verandert bij ons in Mun sterland ook alles. Als er maar eens spoorwegen door het land rijden en nieu we verkeerswegen zijn aangelegd, zal de tijd niet ver meer af zijn, of ook bij ons komen fabrieken en dan gaat alles met stoom." Verbaasd en ongeloovig luisterde Trees naar Job's woorden. Clemens trok een bedenkelijk gezicht en keek naar de rustige heide. Voor hem was deze voor spelling geen nieuws. Men sprak tegen woordig over. niets anders dan spoor wegen. Soldaten die hun dienstplicht hadden vervuld, brachten in den afgcloo- pen herfst het nieuwtje naar Sengen en sindsdien hoorde men dikwijls de vraag „Komt de spoorweg ook hier langs?" Honderden plannen werden besproken. De boeren wilden van de gevaarlijke nieuw igheid niets weten. Dc w egvliegen de vonken van de locomotieven zouden de heide en de akkers in brand steken en het stampende monster zou door de geweldige dreuning de grondlagen bena- deelen, terw ijl de rook dc lucht kon ver pesten. Jot dusver was men zonder Ingezonden Mededeelingen. a 30 cents per regel. I B Uwe FINANT1EELE maar vooral uwe HOOGERE BE LANGEN vragen van U, dat Gij U en de Uwen laat ver zekeren bij de Levensverzekering Mij. te HAARLEM. De Maatschappij opgericht uitsluitend dóór en, wat meer zegt,krachtens hare statuten voor immer, uitsluitend vóór Katho lieken. (648) Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter de heer Jhr. K. W. L. de Mu- ralt. Tegenwoordig alle leden. Mededeelingen: Eene dankbetuiging van A. S. J. J. Dinakgreve, ambtenaar ter secretarie voor de verhooging zijner jaarwedde; een schrijven van den heer J. v. d. Eisen, waarin hij wegens ver trek uit de gemeente ontslag neemt als lid der commissie tot wering van schoolver zuim. En nog eenige andere stukkeu die voor kennisgeving worden aangenomen. Voorts wordt gelezen een verzoek schrift van het bestuur van den tuin- dersbond „De Hoop geleidt ons", om wij ziging te brengen in de diensturen van het telefoonkantoor aan den Aardam, eu wel zoodanig dat het kantoor is open gesteld van des middags 2 tot -1 uur. De Voorzitt- r-re-i* dat hiertegen geen bezwaren zijn. Alle eden vereenigden zich met het verzoek het kantoor op de aange geven uren open te stellen eii wel van l Juli tot 1 October; een aanvraag van dc schietvereeniging „Piet Hein" om voor hun oefeningen in gebruik te mo gen nemen de lokalen van de openbare school. De Voorzitter stelt namens het dagelijksch bestuur voor op het ver zoek niet in tc gaan, aangezien dc school als gemeente eigendom voor die doel einden niet geschikt wordt geacht. Mei al gemeene stemmen wordt het voorste! van het dagelijksch bestuur aangenomen een schrijven van de gezondheidscommissie te Bodegraven, waarbij voorziening ge vraagd wordt met betrekking tot aan te brengen verbeteringen van woningen in de gemeente, volgens advies van den vierden December 1911 aan Burgemees ter en Wethouders gezonden en waarop binnen eene maand geen beslissing was genomen. De Voorzitter zegt dal aan dat schrijven op den 6 Februari is vol daan, doch teneinde aan eerstgenoemd schrijven te voldoen stelt'hij voor overeen komstig de besluiten van het dagelijksch bestuur welke inmiddels worden mede gedeeld, eene beschikking te nemen, uit gezonderd liet doen rijzen van een zolder in het pand C no. 34 en het doen aan brengen van dekstukken op schoorstee- nen door genoemde commissie aangege ven. Met algemeene stemmen wordt al dus" besloteneen schrijven van het ge meentebestuur van Rijnzatervvoude, waar in wordt meegedeeld dat de raad dier ge meente in beginsel besloten heeft, tot sa menwerking met de besturen van deze ge meente en van Wou brugge ter verkrij ging van opname in het spoorwegnet.' In verband hiermede zegt de Voorzitter dat naar aanleiding van eene onlangs plaats gehad hebbende conferentie dc ge meentebesturen van Woubrugge, Rijnza tervvoude en Ter Aar van eerstgenoem de gemeente alsnog bericht wordt ver wacht en in geval van medewerking van die gemeente een gezamenlijk adres zal spoorweg heel goed klaar gekomen waarom zou bet in de toekomst niet evengoed gaan Kort en krachtigde boeren lieten zich aan het nieuwmodische ding niets gelegen liggen. Desondanks werd steeds beslister beweerd, dat over korteren of langeren tijd een spoorweg van Munster naar Rheine en Emden zou worden gelegd. Spraakloos ging Clemens het huis binnen; hij trok zich terug en ging da delijk aan den arbeid. .Trees verrichtte bezigheden aan den haard en Job keek haar zwijgend aan en smeedde toekomst plannen. Zijn plannen hadden een góe den grondslag en waren geenszins on doordacht of lichtzinnig. Hij overwoog de vraag, of hij niet spoedig naar een vrouw moest omzien. Als hij slaagde een goede boerderij te koopen, kon hij, trots zijn veertig jaren, nog wel een poging wagen. Maar hij had den tijd. Trees' gebabbel onderbrak zijn gedach- tengang. Zij was met dc toebereidselen voor het maal gereed en nam een oogen- blik naast haar gast plaats, die zoo ont zettend veel nieuws wist. Zij had wer kelijk fespect voor hem. Wanneer zij hem hoorde vertellen, ging haar hart nog geheel anders open als bij het lezen van boeken, (Worcrt veryplgd)V

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6