34 Armenzorg en Staat. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 721. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden inededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Armen zult gij altijd bij U hebben, heeft Christus voorspeld en den rijke legde Hij daarom de zware verplichting iop van zijn aardsche goederen aan de hulpbehoevenden mee te deelen. De ge schiedenis der Kath. Kerk van Christus tijden af is een aaneengesloten reeks fei ten, die alle getuigen van waren lief dadigheidszin, zich ontplooiend op elk gebied en onder allerlei vormen. Tot op huidigen dage heeft de Katholieke Charitas een schitterende bewijsvoering geleverd, dat het lot van den .noodlijden den evenmensch in haar handen steeds goed verzorgd was, omdat bij haar edeie onbaatzuchtige motieven ten grondslag liggen, die hun oorsprong en hun be kroning niet hier beneden vinden. Dit vooropsteiiend ligt liet voor de hand, dat armenzorg als een uiting van liefdadigheid het veiligst aan de Kerk kan worden toevertrouwd. Immers het doel der armenzorg waaronder wij verstaan het complex van maatregelen lot opheffing of leniging van de armoede is niet alleèn 't bren gen van stoffelijke hulp, maar ook en allereerst het verleenen van zedelijken steun. Door het opwekken van zedelijke kracht zal, waar net mogelijk is, de ar me weer teruggebracht worden tot den door God gewilden toestand van een on afhankelijk bestaan, of hij zal kracht ont vangen om den zwaren last van zijn droe vig' lot geduldig te dragen, overtuigd als hij is, dat de eindbestemming van den inensch niet op dit aardsche tranen dal, maar hierboven in den hemel is. De naastenliefde vindt op het gebied der ai nenverzorging een rijk en veelzij dig arbeidsveld en in haar groote vin dingrijkheid heeft zij alles aangewend, om zich aan de haar toevertrouwde belangen dienstbaar ie maken, al slaat de wereld haar werkzaamheden slechts oppervlak kig gade en kon het hierdoor geschie den, dat als nieuw systeem wordt aan geprezen, wat de Katholieke armenzorg reeds jaren te voren met succes in toe passing bracht. De armenzorg is dus op de voornaam ste plaats het werk der Kerk en 'der particulieren. Dit wordt ook bewezen uit den natuurlijken aandrang van den mensch om hulp te bieden waar smart geleden wordt een aandrang, zóó groot, dat fecn wettelijke maatregel in staat zou lijken te. beletten hem niet op te vol gen. De armenzorg is echter niet uitslui tend blijven behooren tot de taak van Kerk en particulieren. De Staat heeft ten hare opzichte eveneens eene roeping te vervullen en haar ingrijpen is onder de tegenwoordige omstandigheden on ontbeerlijk. Doch zooals uit het voorgaande blijkt, mag de taak van den Staat slechts aan vullend zijn, hij mag zich van het terrein der armenzorg niet meester ma ken, zooals liberale schrijvers verde digen en door de socialisten wordt ge- wenscht doch moet het overlaten aan de krachten van Kerk en particulieren. Slechts voor zoover deze krachten te kort schieten, mag hij handelend optre den. Hij is in laatstbedoeld geval zelf verplicht in té grijpen, omdat het alge meen belang dit eischf. Staatsonthouding op het gebied der armenzorg is even verkeerd als staats- jJmacht De bestaande armenwet laat de onder steuning van armen aan particuliere en •kerkelijke instellingen van liefdadigheid over (art. 20). In art. 21 komt het aan vullend karakter dezer wet nog beter wit. Volgens dit artikel mag geen bur gerlijk armbestuur aan armen onderstand verleenen, dan na zich, voor zooveel mo gelijk, te hebben verzekerd, dat zij dien niet van kerkelijke of bijzondere instel lingen van liefdadigheid kunnen erlan gen, en dan slechts bij volstrekte on vermijdelijkheid. De groote fout van de wet is evenwel dat zij te veel aan de bemoeiingen van het particulier initiatief overlaat en te weinig steun verleent, terwijl zij belet dat de arme uit zijn tocv.and van hulpbe- böcvendjieid wordt opgericht, ti.are loc passing heeft tot allerlei moeilijkheden aanleiding gegeven en sinds lang wordt aan verschillende bepalingen (o.a. aan het geciteerde art. 21) de hand gelicht. Om een nieuwe armenwet is reeds her haaldelijk gevraagd, doch tot dusverre bleef het bij wetsontwerpen, die niet in het Staatsblad, doch in de departementa le snippermand terecht kwamen. Maar nu toch zal Dinsdag door de Tweede Kaïner met de behandeling vaneen nieu we armenwet worden begonnen. Het ontwerp-Heemskerk stelt nadruk kelijk het subsidiair karakter der over- heids-armenzorg vast en bouwt op de be ginselen der wet van 1854 voort. In de afdeelingcn der Kamer stemde men vrij algemeen hiermede in en was men van oordeel, dat de burgerlijke besturen eerst dan behooren hulp te verleenen, wanneer gebleken is dat de kerkelijke en bijzondere instellingen niet of niet voldoende kunnen helpen. Hoofdgedachten van het ontwerp zijn le. de bevordering van samenwerking tusschen de verschillende instellingen van weldadigheid en 2e. de verbetering van den arbeid der burgerlijke armbestu ren. Met deze grondgedachten kunnen wij ons vcreenigen en wij bevinden ons daar bij in het goed gezelschap van een vijf tal personen, allen praciisch op het ge bied der armenzorg werkzaam, die op verzoek van het „Tijdschrift voor Ar menzorg'' in 1907 prae-advies uitbrach ten over.de eischen eener herziening van onze armenwet. Ofschoon de prae-advi- seurs van de meest uiteenloopenae richting waren, bestond eenstemmigheid om trent het aanvullend karakter der Staats hulp. „Het Tijdschrift" resumeerde de mecningen aldus: „De hulp der Kerke lijke en particuliere liefdadigheid moet onverkort blijven bestaan, en in de éér ste plaats komen, dus vóór die der over heid." Ondanks die eenstemmigheid, geven wij de voorkeur aan een nieuwe armen wet van een Christelijk Kabinet, boven die van een liberaal Ministerie. De wet zal moeten zijn een compromis ius- schen verschillende richtingen en nu achten wij de waarborgen voor de vrije en onbelemmerde ontwikkeling der particu liere liefdadigheid veiliger in handen van een Christelijk dan van een liberaal be wind- In 't laatste geval loopt enen steeds kans op draconische bepalingen. Het ontwerp-Borgesius wilde bijv. bij Koninklijk besluit voorschriften treffen omtrent'de inrichting van gods- en zie kenhuizen en werkhuizen. Zoo'n bepa- ling gaat veel te ver, evenals de door som mige penvoerders van de overzijde be pleitte aanstelling van inspecteurs voor het armwezen. 'In een volgend artikel gaan wij nader op de bepalingen der nieuwe wet in. De Bakkerswet. Naar aanleiding van het feit, dat in de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer besloten is dc Bakkers wet hoewel geheel achteraan op de agenda te plaatsen, hield het bestuur van het Bakkers-Comité gistermiddag te 's Gravenhage eene vergadering, ten ein de de te nemen maairegelen te bespre ken. Besloten werd de actie tegen het wets ontwerp op onvermoeide wijze voort te zetten en propaganda te blijven maken voor de regeling, welke door het Co mité in zijne „Schets van een Bakkers wet" is neergelegd. Verder werd beslo ten een vervold op de „Bedenkingen" gereed te maken, waarin verschillende opmerkingen, door Minister Talma in zijn Memorie van Antwoord gemaakt, zul len worden weerlegd. Uitstekend We zeggen zulks niet, wijl we tegen standers zouden zijn van de Bakkerswet. Verre van dien. Ons „uitstekend" geldt alleen deze overweging, dat hoe meer de bezwaren tegen het ontwerp worden gepubliceerd, hoe beter ze onder het oog zullen wor den gezien, zoodat ten slotte de wet het resultaat zal zijn van diepgaand overleg iets wat vooral bij sociale wetgeving, ingrijpend in het maatschappelijk leven, zakelijk is. De moeilijke geboorte van de Bakkers wet brengt ons intusschen in (herinne ring hoe lang de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers al aan de or de is. 't Is zeker meer dan 20 jaar gele den, dal er door belanghebbenden £l fiver vergaderd werd, dat vóór en tegen werd overwogen, dat het vóór het tegen over won. Dat tegen was trouwens al weinig krachtig: men kan even goed om 12 uur als om 8 uur zijn versche kadetje eten. En ziet: toch zijn we nog niet klaar met die afschaffing. Oorzaak De moei lijkheid der definitieve regeling. De theo rie der afschaffiag'was makkelijk genoeg, maar de practijk Hóe 't zij, die practijk komt nu wel goed in orde. Maar inmiddels moge het voorbeeld der Bakkerswet hen tot geduld stemmen, die nog jeremieeren over den tragen gang der sociale wetgeving, hoe wel we ook hiermede nu aardig opschie ten. Keulen en Aken..... Enfin, dat weet men wel. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals te begrijpen was, diende de oproep van minister Gioliit: om in groo- ten getale de zitting van de itaiiaansche kamer bij te wonen en het kunstmatig opge werkt enthousiasme er slechts voor om het te doen schijnen alsof het volk in al zijn lagen voor de voortzetting van den oorlog is en ook wel om geen scham pere opmerkingen te moeten liooren over het iniijvingsbesluit; dat zooals GioHtti bij de behandeling zeide, zich als een noodzakelijkheid had opgedrongen om te toonen dat het land toi eiken prijs be sloten was, op dit punt niets toe te ge ven. Dit moesten vrienden, bondgenoo- ten en tegenstanders weten. Hij spoorde ook de Kamer aan, het wetsontwerp goed te keuren, als een vastbesloten ver klaring van den wil der Kamer de ge trouwe tolk te zijn van den eenstemmi- gen wil van het land. Men begrijpt dat dit in deze 'hoera- stemming nogal gemakkelijk was. De com missie van rapporteurs over de inlij- vingswet heeft dan ook bij monde van een barer leden laten verklaren, dat zij het overbodig achtte, van de Kamer de goedkeuring van den maatregel der regee ring te verzoeken, welke maatregel naar den onherroepelijken wil van het volk ge schied was. "Dc Kamer heeft die mededeeling met levendige instemming ontvangen. Daarop is met 431 tegen 33 stemmen een motie Carcano aangenomen, welke door de regeering aanvaard was en waar in verklaard wordt, dat de Kamer, er van verzekerd dat zij het algemeene ge voelen van het land vertolkt, tot de be raadslaging van het wetsontwerp over gaat. Op dit oogenblik waren dus op zijn minst 464 leden aanwezig, in de ope ningsvergadering waren er 472, het groot ste aantal dat nog ooit bijeen was ge weest. De in het rondschrijven van mi nister-president GioHtti vervat'.e oproep, had dus wel zijn uitwerking gehad. Ten slotte heeft de vergadering met 423 tegen 9 stemmen onder herhaalde toejuichingen het wetsontwerp aangeno men. Het Ls niet te verwonderen, dat de Itaiiaansche pers meezingt in het vaderlandslievende koor en wijst op de voor de volksstemming groote beteekenis van deze eerste verga dering van het parlement. Zoo schrijft de Giornale d'Italia: De Senaat en de Kamer hebben de geheele wereld hel be wijs geleverd, dat alle politieke partijen alle volksklassen, alle streken van Italië op dit oogenblik even zoo goed als in den aanvang van den oorlog het daarin eens zijn, dat zij de eer en de belangen van het vaderland beslist willen verdedi gen door boven alle partijtwisten het recht van Italië op de souvereiniteit in Lybië te stellen. Het licht ontvlambare Itaiiaansche volk is door al dat vuurwerk mede aan het gloeien gerakt. Duizenden personen heb ben voor het gebouw der Kamer, het Quirinaal en het ministerie van oorlog betoogiijgen gehouden, waarbij de ko ning en de koningin op het balkon ver schenen en luide werden toegejuicht. Van de anti-Turksche plannen voor alsnog niets, tenzij het moest zijn dat men het plan heeft nu eens voor goed ia Albanië den boel aan het roeren te brengen. .Volgens berichten, die de Eorte juit Skoetari ontvangen heeft, worden uit Ita lië op groote schaal wapens in Albanië binnengesmokkeld. Gisteren zijn in San Giovanni di Medua 12 kisten met schiet voorraad in beslag genomen. Over den" algemeenen toestand wordt uit Albanië aan de „National Zeitung" geseind De Albaneezen zijn blijkbaar reeds met hun jaarlijkschen voorjaarsopstand be gonnen en er hebben reeds aanvallen op Turksche troepen plaats gevonden. Een bende van 80 Albaneezen wifde een aan val doen op den gouverneur van Ipek, die met een vreedzame zending op weg was. De gouverneur werd echter ge waarschuwd en sloeg een anderen weg in. De bende viel daarop een Turksche troepenafdeeling bij jarkosj aan. In het gevecht werden 15 Turksche soldaten ge dood en gewond. De Turken kregen ver scheidene gevangenen in handen en veel geweren en schietvoorraad. De gouver neur van Ipek, die met een andere af- deeling troepen te hulp kwam, werd dooi de Albaneezen met hevig geweervuur ont vangen. Bij den strijd, die toen ontstond, vielen aan beide zijden vele dooden en gewonden. De bende aanvoerder Abdoel is gevallen. De gouverneur nam 350 Al baneezen gevangen. Men verwacht nog meer bloedige ge beurtenissen. Weer zijn gister de vertegenwoordi gers der Engelsche mijnwerkers en der mijneigenaars te Londen bijeen gekomen, zonder echter tot eenig resul taat te komen. Na afloop gingen de ver tegenwoordigers der mijneigenaars naar het ministerie van Buitenlandsche zaken en hebben daar met de ministers beraad slaagd. Het verluidt echter dat de mi nisters geenszins opschieten in hun on derhandelingen met mijneigenaars en mijnwerkers. De vertegenwoordigers van beide partijen hebben Londen verlaten men zou meer dan ooit geen uitweg zien. De voornaamste hinderpaal voor een be vredigende regeling moet Zuid-Wales bieden, daar de mijnwerkers van dat ge bied hardnekkig weigeren de staking uit te stellen, waartoe de andere districjten bereid zouden zijn. Een ernstig bericht komt nog uit Man chester. Aldaar is op een bijeenkomst van den bond van transportarbeiders be sloten de mijnwerkers in geval van sta king te steunen. Dit beteekenft, dat de transportarbeiders zullen weigeren dien sten te verleenen bij het vervoer van buitenlandsche steenkool. Gistermiddag heeft de koning Asquith in particulier gehoor ontvangen. Er werd verklaard, dat de Koning verlangd had ingelicht te worden omtrent de vorderin gen der onderhandelingen. Deze schijnen Asquith hoofdbrekens genoeg te Kosten, althans zoo mogen we besluiten uit een bericht in de „Indép.", dat na de derde samenspreking met de vertegenwoordigers der mijnwerkers in het ministerie van buitenlandsche zaken de Engelsche minister-president, ver moeid en in gedachten verzonken, (het trottoir niet zag en zwaar op helt plavei sel neer is geploft. Hij werd door journalisten opgehol pen en liet zich na de eerste verdooving naar huis geleiden. Dat is het eerste slachtoffer der sta king, hopen we dat het daarbij blijft. GEMENGD. De koning van België heeft de aanvrage om ontslag aanvaard van g e- neraal Hcllebaut, den minister van oorlog.- Keizer Frans Jozef heeft he denmiddag na verscheidene maanden de eerste wandeling gemaakt. De Keizer maakt het uitstekend. In het vorstendom Schwarzburg- Rudolstadt, waar de socialisten bij de laatste verkiezing de meerderheid in den Landdag gekregen hadden en waar zij gister uit hun midden een voor zitter en een ondervoorzitter gekozen hebben, zullen de socialisten de regee ring als antwoord op de troonrede, die gisteren gehouden is, een ultimatum in den yorm van een reeks socialistische eischen stellen. Als deze eischen afge wezen worden, zullen zij weigeren de begrooting goed te keuren, en alle ver dere onder .indelingen afbreken. Het sociaal-democratischc partijbe stuur in i-^garije heeft Donderdag be- sloter v.i 4rten Maart als betooging voor het algemeene en g c 1 jj k e kiesrecht de algemeene staking van alle georganiseerde arbeiders af te kon» digen. De arbeiders bereiden voor den» zelfden dag een optocht langs het par» I em entsgebouw voor. Volgens een mededeeling van hel Russische ministerie van binnenland-' sche zaken is tot het verleenen van steun in de door misoogst getroffen gouvernementen tot 14 Januari 84,4 mil» lioen roebel uitgegeven. In de laatste dagen heeft aan de Atlantische kust van de Vereenigdq Staten een buitengewoon hevige storm gewoed. Een aantal personen zijn1 door neervallende schoorsteenen gewond of door den orkaan ter neder geworpen. Bij Norfolk in Virginia zijn 5 stoomsche» pen gestrand, w. o. een Engelsch. In het Panamakanaal zijn ween groote aardstortingen voorgekomen. Dq leider van de werken, kolonel Goethals, heeft verklaard, dat het kanaal den Isten Juni 1913 gereed zal zijn. De „Lokal Anzeiger weet te mei» den, dat in een vergadering te Bochuml de vertegenwoordigers der drie m ij n- w er kerssyndicaten van het Ruhr gebied besloten hebben, aan hun patroons een ultimatum te zenden, dat op 5 Maart afloopt en waarin o.a. gevraagd wordt een loonsverïiooging van 15 pet. en een acht-uren-werkdag. De mijnwerkers van Opper-Silezië hebben zich bij de beweging aangesloten en vra» gen eveneens loonsverhooging van 15 procent en een werkdag van acht uur. Volgens berichten uit Douay werd in een zandgroeve bij Montigny een kist gevonden met 600 dyam ietpa tronen. De politie heeft twee perso nen in hechtenis genomen, die verdacht worden de kist tijdens het vervoer uit een spoorwegwagon gestolen te hebben. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan dr. G. H. Leo pold eervol ontslag verleend ais afdee» lingschef bij den dienst der Rijksland- bouvvproefstations is de Oostindische ambtenaar met ver lof P. de Roo de la Faille, laatstelijk in specteur voor agrarische zaken in Ned.» Indië, belast met de waarneming der be trekking van administrateur bij het de partement van Koloniën. Rapporteurs wetsontwerpen. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot: le. Nieuwe regeling van het auteurs recht; nadere wijziging van de wet op het notarisambt de heerenDolk, v. Doorn, v. d. Berch v. Heemstede, van Asch v. Wijck en van Nispen (Nijmegen.) 2e. wijziging van de wet, iioudende nadere bepalingen betrefrende mijnont- ginning enz., de heeren: Nolens, Jansen, ('s Gravenhage), Bos, Thomson en v. Vuuren 3e. voorloopige regeling van het ver keer met vliegtuigen en iuchtschepen (vlieg- en luchtvaartwet); onteigening voor uitbreiding der visschershaven to IJmuiden enz,, de heeren de Wijkerslooth de Weerdesteijn, Passtoors, Hugenholtz Ankerman en Elhorst; en 4e. de wijziging van de schepenwet; nadere wijziging van de wet op de artse- nijbereidkunst enz., de heeren Dujnstee, Vliegen, Ter Laan, Rutgers en Roodhuy- zen. R. K. Internationale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes in Nederland (Federatie;. Op Donderdag 22 Februari is door het dagelijksch bestuur van het permanent comité der R. K. Internationale Vereeni- ging tot Bescherming van Meis,es in Ne derland (Federatie) te Utrecht geïnstal leerd de commissie voor het stations- werk in Nederland. Leden dezer commissie zijnMevr. Essinck-Van Berckel, te Öldenzaal, voor het aartsbisdom Utrecht; mej. B. Klijn, te Nijmegen, voor het bisdom 's Her togenbosch; mej. A. de Ruytcr, te Bre da, voor het bisdom Breda; mevr. v. Op- pen-Dankelrnan, te Maastricht, voor het bisdom Roermond; mevr. Ledcboer-Drie» beek, te 's Gravenhage, voor het bis dom Haarlem. Mevr. Ledeboer heeft zich bereid ver klaard, voorloopig de functie waar te ne men van presidente; mej. B. Klijn van secretaresse, en mej. A. de Ruyter van penningmeesv,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1