23 Liefde en Haat. BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 72 Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere, Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75» elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aangenaam begin. 't Is nooit aangenaam, in gezelschap ite moeten verschijnen met iemand, die rijn fatsoen niet weet te houden. Dit Ondervinden thans de nationaal-liberalen in Duitschland. Zij stelden mét de sociaal-democra ten het praesidium van den Rijksdag sa men, inaar och, wat breekt hen dat op. Eerst verkoos de roode vice-president Scheidemann niet mee te gaan naar den keizer, waarop Z. M. zeer terecht zeide natuurlijk in hoofsche termen dat hij inet de twee andere heeren, vormen de immers niet het presidium en daar door feitelijk slechts een tweetal parti culieren, niets te maken had. 't Schijnt dat de nationaal liberalen er |al genoeg van hebben en bij de defini tieve presidentskeuze 13 Maart feestelijk voor de eer zullen bedanken met zoo'n beleefd heer te moeten samen werken. 't Kan echter ook wel een ande ren kant uitloopen, nl. deze, dat de roo de heeren water in hun wijn zullen doen. inderdaad had de oude Bedel met 'de grijze haren komt de bezadigdheid dit nu al venvacht en van te voren aan meerdere Rijksdagleden verzekerd, dat 'n roode vice-president zijn fatsoen wel zou weten te houden. Om zijn.ver gissing goed te praten, zegt hij thans, Tinaar „voor de grap", te hebben on dersteldWie lacht daar? Hoe 't zij, de nieuwe meerderheid in de Duitscbe volksvertegenwoordiging wandelt niet op rozen en toont proef ondervindelijk hoe 't na 1913 op het JHaagsche Binnenhof zou kunnen gaan, indien rechts den wagen niet in 't goede [Spoor houdt. Uit de Leidsche Vroedschap. Moet de kermis weer worden inge voerd? Ziedaar een vraag, welke gister middag aan de aandacht van den Raad .werd onderworpen. Een aantal* belanghebbenden hadden zich n.l. per adres tot het hoogste be stuurscollege van de stad gewend en verzochten, nu zij in hun bedrijf de schade van de afschaffing hadden onder vonden, de kermis weer in te voeren, als 't niet anders kon „in gemoderni seerde» vorm". Het gevallen besluit, ■waaraan leden van links en rechts me dewerkten, was volgens adressanten een partijzaak eu zij verklaarden niet als „ze delijke proefkonijnen" te willen dienen. TEs was bij de discussies hun inziens druk „getokkeld op het klavier dei' ze delijkheid", ofschoon adressanten nooit veel gebleken is van zedeloosheid ge durende de Leidsche kermis en althans is deze zedeloosheid niet erger dan bij andere gelegenheden. Er scheen een zekere spanning in den Raad te bestaan, wat B. en W. naar aan leiding van het request zouden voorstel len. Toen de twee adhesie-betuigingen .waren voorgelezen, adviseerde de Voor zitter namens B. en W. het adres voor [kennisgeving aan te nemen en het voor. !de raadsleden ter visie te leggen. ;UILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 70) De zon stond lioog aan den hemel. IVrede en zuivere lentelucht steeg van 1de aarde. Dirk had cr evenwel geen ge voel voor. Hij had" op 't oogenblik felechts een verlangen: een glas brande wijn. Dat zou den inwendigen mensch versterken en opbeuren. Doch, Plem- jjiug's herberg uitgezonderd, was er in den wijden omtrek geen enkel. Naar [Plemping ging hij zeker niet. Maar een keuterij s.ond aan den weg. Voor het huis was een meisje In den tuin bezig, een flinke krachtige meid, met goed gespierde armen. „Goeden dag, Cathrien", zeide Dirk ;en bleef in gedachten staan. De dorst plaagde hem en hij moest althans een dronk water hebben. Cathrien keerde zich snel om. Haar gelaat was smal en fijn en haar kleine handen hielden den steel van een spade ▼*st. »H.é, goeden dag, Dirk", riep. zij met Wat is er tegen, informeerde mr. Fok ker, dat B. en W. praeadvies uitbrengen? Wel, antwoordde de burgemeester; de meening van B. en W. is bekend en de heeren behoeven slechts het praeadvies van anderhalf jaar geleden te lezen om die meening te kennen. Wordt het adres ter visie gelegd, dan hebben de raadsleden gelegenheid het te lezen en Te bestudee- reu en vinden zij mogelijk in de aange voerde argumenten grond een voorstel te doen. Daarna werd met algemeene stemmen het adres voor kennisgeving aangenomen. Het verzoekschrift van den rooden Be- stuurdersbond over het laatste besluit in zake de werkloozen-aanmelding bij de arbeidsbeurs bracht 'trose raadslid Sijts- ina in 't krijt. Waarom hebben B. en W. de roode vakvereenigingen niet om advies gevraagd, sprak hij op verwijtenden toon Ze geven ons nu zulke kostelijke raadge vingen! Och wat, beten mr. Briët en dr. Zwiers terug, mijnheer Sijtsma praat weer over zaken, waarvan hij niet voldoende af weet. Hij heeft de klok hooren luiden enz.... Alles, wat de roode bond vraagt hebben wij vooraf reeds geregeld en het zaakje zal best marcheeren. Een derde verrassing bij de ingekomen stukkeu was een voorstel van der Eist. Indien de jaadsvergadering van gisteren zou zijn bijgewoond door iemand, die met de leden onbekend was, dan zou die man bepaald weggegaan zijn met den indruk dat mr. v. d. Eist een piepjong raadslid v/as. Nog nooit, zelfs niet in een plattelandsraad, hebben wij met zooveel beminnelijke onnoozelheid een voorstel zien doen, als gisteren de heer van der Eist indiende. Verbeeldt U: de heer van der Eist broeit op een reorganisatie van het geneeskundig schooltoezicht eene ingrijpende reorganisatie zelfs. Ofschoon niemand er iets van af weet en de voor stellen den Raad nog niet bereikten, wilde mr. v. d. Eist de verordening op de school artsen wijzigen met het uitsluitend doel, als zijn in te dienen voorstel eens werd aangenomen (wat volstrekt niet zeker is) het vlugger te kynnen invoeren! Slechts weinig leden in den Raad toon den neiging om met den heer van der Eist mede te gaan en bij de stemming werd hij alleen geëscorteerd door zijn trouwe vrienden Botermans en Fokker. Direct daarop o speling van het toeval werd mr. v. d. Eist benoemd tot voorzitter van het stembureau om de verkiezing van de beide schoolartsen te constateeren. De heer Botermans liet bij een ander voorstel nu juist niet zijn humaniteit uit komen. Het betrof de vermindering van de pachtsom voor de schouw aan het Galgewater. Waarom moet dit bedrag verminderd worden? vroeg de heer Bo termans. De huurder heeft nu eenmaal ingeschreven, en- als hij zelf niet kan be talen, kan men de borgen aanspreken. Gelukkig was de voorzitter inenschlie- vender en zette uiteen, dat het gebruik maken van een recht vaak onrecht kan zijn. De man had een „strop" gehaald aan de verpachting en B. en W. wilden niet zoo onbillijk zijn van hem „bloedgeld" te eischen. De heer Botermans zag liet ijdele luider stem, verwonderd uit. „Hoe maak jij het". „O, niet goed". „Bij ons gaat het altijd slecht; wat zullen wij arme menschen anders zeg gen', scherts Ie Cathrein. Dirk zette een bedenkelijk gezicht. „Veel werk, groote zorgen, en niet an ders. Ik weet, dat mijn broeder op de heidewoning tevredener is dan ik". Hij keek met ingenomenheid naar het krachtige en goedgebouwd figuur van het meisje. Trouw en vroolijkheid straal den uit Cathrien's frissche verschijning. Dat was er een, dacht Dirk, die op den Schoutenhof paste en op wie ik ver trouwen kan. Als ik ze als meid kon krijgen. Deze gedachte liet hem niet los, maar eerst moest hij wat drinken. „Wil je mij een beetje water brengen, ik heb zoo'n dorst", verzocht hij. „O, met pleizier, maar ik zal je eerst een glas brandewijn brengen", sprak zij en liep in huis. Dirk volgde haar en zette zich op de bank voor het venster neer. Het huis zsg er zindelijk uit, dat moest hij voluit er kennen. In een hoek van de keuken, waar een zwartgerookt Moeder Gods beeld stond, was een blo "mentuiltje van geraniums en fuchsia's. Moe aardig wa- van verder tegenstribbelen in en legde zich bij de beslissing neer. Mr. Aalberse had gisteren zijn dag! Met een succesvol speeehje heeft hij de aanvallen afgeslagen, die de aarts-criticus Fokker op het voorstel van Commissaris sen der gasfabriek waagdêf De heer Fok ker wenschte dat het technisch personeel aan de gasfabriek door den Raad werd benoemd, doch mr. Aalberse voerde zoo veel argumenten aan, die het voorstel van B. en W. ondersteunden, dat mr. Fokker voor de zooveelste nraal een fiasco leed. Hij was er echter niet wijzer op geworden want tot nog tweemaal toe zou dit geach te vroedschapsiid bot vangenZijn oppo sitie tegen de salarisgrenzen van den adj.- directeur zoowel als van den hoofdboek houder sorteerde geea effect eii twee voor stellen, die daarop betrekking hadden, werden verworpen. De salarisverhooging van den directeur en den hoofdboekhouder der gasfabriek ging er zonder slag of stoot door. Het praeadvies van B. en W. op liet verzoek van St. Gerardus Majella om openbare aanbesteding der politieklee- ding, vond algemeene instemming. De heer Pera dankte er Burg. en Weth. voor en wenschte, omdat een proef tijd van één jaar wel wat kort is, die ter mijn op twee jaar te stellen. Overigens hield hij een betoog,over de prijzen van enkele niet bij nameigenoerade artikelen, doch ons ontging de "strekking ervan. Mr. Aalberse, die eveneens met de plannen van B. en W. was ingenomen, bepleitte zoo mogelijk vaststelling van minimum loon voor de kleermakers. De uniformen worden gemaakt in die tak van industrie waar de arbeider? het meest uitgebuit worden en op de gemeente rust de taak het sweating-systeem niet in de hand te werken. Allicht zou openbare aanbeste ding de positie van het personeel kunnen verslechteren. Een andere zaak, waarop mr. Aalberse B. en W. attendeerde, was de collectieve inschrijvingen van eenever- eeniging van kleermakers. Uit den aard der zaak zullen Slechts groote patroons kunnen mededingen naar de leverantie der politiekleeding, omdat de kleinere niet bij machte zijn het werk uit te voeren. In dien echter eens eene vereeniging van patroons inschreef, zou deze dan voor gunning in aanmerking komen? De heer Aalberse wees erop, dat deze zaak voor ons land wel nieuw, doch in het buiten land, speciaal Oostenrijk, reeds herhaal delijk wordt toegepast. De voorzitter beloofde al liet gesproke ne in het college van B. en W. te zullen overwegen. Z.i. bestond er niet direct be zwaar aan eene vereeniging van kleerma kers de leveranties op te dragen. Meer be zwaren waren er tegen het opnemen van minimum-loon, waarvoor de burgemees ter niet veel voelde. Is een proef van een jaar niet voldoende, dan zullen B. en W. twee jaar nemen. Zou in verband met het gesprokene door mr. Aalberse en den voorzitter voor de Hanze geen aanleiding bestaan om gezamenlijke aanbesteding eens onder de oogen te zien? Een arbeidsveld ligt hier voor de Hanze open. ren de bloempjes gerangschikt. De ven stergordijnen waren sneeuwwit. Cathrien kwam terug met de brande- wijnflesch in de hand en schonk Dirk een tinnen brandevvijnkopje in,. Dirk le digde het met groote teugen. „Drink er nog eentje". Hij sloeg het niet graag af. De snaps had hem goed gedaan en al de sombere en droeve gedachten weggespoeld. Daar om nam hij nog een tweede, doch dronk het langzamer. Cathrien keek bezorgd door het ven ster. Zij was alleen thuis en had veel dringend werk te doen. Hóe kon Twee huis zoo lang blijven zitten. Zij was een arm meisje en hij een gehuwd man en 'twras daarom meer gepast als hij spoe dig ging. Het werd haar onbehaaglijk. Ondanks de kortheid in toon, ging de boer niet weg. Hij voelde zich opge wekt de zorgen, die hem drukten, wa ren verdwenen en hij meende hier een meid te hebben, die op den Schoutenhof op haar plaats zou blijken te zijn. „Zeg eens, Cathrien, wil je op mijn boerderij je als meid verhuren. Ik heb iemand noodig, op wie ik staat kan ma ken. Mijn vrouw is altijd ziek. Hoe denkt je erover?" pathrjen &tond verlegen. .Waarom zou ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds blijft de groote kwestie in China die, waar de nieuwe hoofdstad zal wor den gevestigd. Men denkt niet dat Joean- sjikai er toe te krijgen zal zijn, Peking op te geven. Maandag heeft hij een be zoek ten paleize aifgelegd, om daar aan den Troon mededeeling te doen van de laatste besluiten. Hoezeer de dictator nog moet vreezen voor aanslagen, blijkt wel hieruit, dat vóór zijn rit naar het paleis overal langs den weg politie en soldaten geschaard stondenechter volgde het rijtuig van Joeansjikai een andere route, door stille, leege bijstraten. Wat de erkenning der mogendheden aangaat, heeft de voorloopige Chineesche regeering Dinsdag jl. aan al de mogend heden met welke China verdragen heeft, de bescheiden doen toekomen, welke voor een erkenning van dat voorloopig bewind door de buitenlandsche mogend heden noodig zijn. Over de houding der Mandsjoegrooten zijn nog geen nadere bijzonderheden ont vangen uit Moekden. Het is echter in de Chineesche hoofd stad bekend, dat deMantsjoe-grooten zich met allerlei kuiperijen afgeven. Ook zijn de pretenties en de eerzucht van de Ja panners inzake Mantsjoerije, evenvele ge varen die China bedreigen. Japan treedt er steeds meer op alsof cle drie provincies niet langer tot China behooren. Zoo werd een Japansch gou verneur in een Mantsjoersche provincie benoemd. Het bewind der Chineesche republikei nen eischt nu, dat zoo spoedig mogelijk te Peking zal worden uitgemaakt, hoe de inleiding tot het Britsch-Japansch verdrag waarin de contracteerende partijen de on schendbaarheid van China waarborgen, moet worden opgevat Tot dusver^ zoo redeneert men in China,, waren de drie provincies van Mantsjoerije in die on schendbaarheid begrepen. Den 19en dezer is Oerga tot hoofdstad van Mongolië uitgeroepen. Door de Mon- goolsche regeering wordt tol geheven van Chineesche waren. Een eigenaardig, nog niet nader beves tigd of verduidelijkt bericht uit Tripolis weet de Tribuna te vermelden. Bij gene raal Caneva zou nl. een Arabier zijn aan gekomen met een brief van Nessad bei. 't Is wel wonder dat het Itaiiaansche blad niet er bij weet te vermelden wat deze brief inhield. Zou het soms een sommatie tot overgave zijn Het zou best mogelijk zijn, want het gaat den Turken in de laat ste dagen blijkbaar weer naar den vleeze. Kort geleden deelde een officieus Ita- liaansch bericht mede, dat Tandsjoer door de Italianen genomen was, na een gevecht dat 5 uur duurde. Nu seint de oorlogs correspondent de Félice echter uit Tripo lis, dat het de Turksch-Arabische bezet ting op Tandsjoer gelukt is zich via Sfax zij geen geld verdienen Met Paschen kwam Hanna, de jongste van school, zoodat zij wel van huis kon. Of zij nu hier of daar diende, bleef haar gelijk; zij moest overal werken, en werken deed zij graag. Dus, waarom niet? „Ik moet eerst met vader en moeder spreken, maar ik geloof niet, dat zij er wat op tegen zullen hebben". „Dat is goed. 'tVerheugt mij. En ik wil je in ieder geval een giodspenning geven". Hij zocht in zijn zakken en vond een thaler en eenige grosschen. De rest was drinkgeld voor de brandewijn. Zij strib belde eerst tegen, maar nam ten laatste alles aan. Dirk gaf haar de hand en toonde zooveel hartelijkheid en blijd schap, als bij £ulke huurovereenkom sten niet gebruikelijk waren. Nauwelijks had de boer het huis ver laten, of er kwam weer bezoek, ditmaal van den tegenovergestelden kant, 'tWas Karei PI cm ping. In zijn oogen was iets duivelachtigs. Cathrien keek hem be deesd aan en een onbehaaglijk gevoel rilde door haar lichaam. „Krijg ik ook 'n handje?" vroeg hij en lachte hard en comisch. O, hij had zijn oogen de kost gegeven. Cathrien hield het geld nog in jde en Gerba 5 kanonnen en 20 machinege weren te verschaffen, zoodat de verwach te aanval blijkbaar is dus het officieuse bericht onjuist geweest waarschijnlijk op krachtigen tegenstand zal stuiten. Het Italiaansch Parlement heeft zich ook een oogenblik met de Tri poliskwestie bezig gehouden. Althans mi nister-president Giolitti heeft aan alle af gevaardigden een rondschrijven gericht, waarin hij hen verzocht de Kamerzitting van heden bij te wonen, waar de groote belangen van het vaderland in behande ling zouden komen. Het is de eerste maal, dat men een dergelijken oproep tot de afgevaardigden gericht heeft Die groote belangen hebben, naar korte telegrammen doen zien, bestaan in het verrichten van vaderlandslieve betoogin gen door begroetingen van leger en vloot waarna het wetsontwerp werd ingediend tot bekrachtiging van het besluit van 5 November, waarin de souvereiniteit van Italië wordt afgekondigd over Tripoli en Barka, welk voorstel naar een commissie van 21 leden verwezen is. Dit voorzoover het de Kamer betreft In den Senaat dezelfde vaderlandsliefde, waarna de. ministerpresident de beweeg redenen, welke tot inlijving van Tripoli en Barka geleid hadden, heeft uiteengezet en gezegd, dat Italië niet zijn toevlucht tot een oorlog genomen zou hebben, in dien een andere oplossing mogelijk ware geweest. De oorlog was gevoerd op een wijze, dat internationale verwikkelingen vermeden werden. Gistermiddag heeft ingevolge de uitnoo- diging van Asquith een samenkomst van verschillende ministers plaats gehad met de vertegenwoordigers der mijnwerkers. Deze samenkomst werd gevolgd door 'n tweede van dezelfde ministers met de mijneigenaars. Het verhandelde was van voorbereidenden aard. Ambtelijk wordt daarvan bekend ge maakt, dat op ingeving van Asquith de mijneigenaars een commissie benoemd hebben tot het houden van verdere bespre kingen met de regeering. De vertegen woordiger der mijnwerkers zal Dinsdag opnieuw een samenkomst met den eersten minister hebben. Nog wordt bekend gemaakt dat het internationale comité, dat gisteren voor het eerst te Londen heeft vergaderd, tot overeenstemming is gekomen over een in ternationale actie in geval een staking zal uitbreken. De inhoud van het overeenge- komene is niet bekend gemaakt. GEMENGD. Het hoesten is bij den groot hertog van Luxemburg vermin derd. Onregelmatigheden in den polsslag wijzen op telkens terugkeerende zwak te van de werking van het hart: De ademhaling is onregelmatig. De kanker heeft nu de tong en de keel van den lijder hevig aangetast. Hij neemt bijna geen voedsel meer tot zich. Canalejas heeft in den ministerraad verklaard, dat de Fra n sch-S pa a n- sche onderhandelingen een be vredigend verloop bleven nemen. De verkiezing voor den R ij k s d a g in het district Siegburg- hand en toen zij deze terug trok, ram melde het. Karei Plemping legde het doel vau zijn komst bloof Hij had een meid noo» dig. Zijn vrouw kon niet meer in da herberg helpen, 't Moest een vroolijk, net meisje zijn, die de gasten kon bedienen. Op een taler meer óf minder loon kwam het bij hem niet op aan, terwijl het bovendien voor een meisje als Cathrien wel prachtig in een herberg zou we zen. Wat Karei zeide, stona haar niet aan en zijn herberg scheen niet veel bijzonders te zijn. „Ik wil geen woord meer hooren, Ka- rel. Boer Tweehuis heeft me zooeven een godspenniug gegeven en ik wil lie ver op een boerenhofstede van den vroegen morgen tot den laten avond m« in 't zweet werken, dan in jou herberg."- Zijn oogen schitterden. Het antwoord van het meisje ergerde hem. „Nu, dan niet Cathrien. Ga dan maar naar den Schoutenhof. Je zult daar jfl pleizier wel aankunnen". „Dat is mijn zaak". Adjuus, Karei." Adjuus, Cathrien." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1