Uit Stad en Omgeving. postc: ij-r., H. L. I>ik en H. P. J. Huis- kes, beiden tiians commies der poste rijen le kl. is O. W. Leiy, thans adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat, bevorderd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 3e kl. is aan J. M. H. R. Kersemaekers c.i., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais distriets-inspecteur der spoorweg diensten zijn bij het Dep. van Waterstaat be vorderd tor hoofdcommies, J. L. Brou wer, thans commiestot commies, C. Christiaanse, thans adjunct-commies tot adjunct-commies H. W. van Rijswijk, thans eerste-klerk. De Tarief wet. Naar „Het Volk" verneemt, is het ver hoor van belanghebbenden door de com missie uit de Tweede Kamer ter voorbe reiding van dc behandeling van de tarief- wet thans afgeloopen. Aan dit verhoor zijn dertien dagen besteed. De behande ling van de tarief wet. in de commissie is hiermee echter nog niet afgeloopen. Een aantal posten moet nog behandeld worden, terwijl ook het overleg met de regeering nog moet plaats hebben. De Bakkerswet. De anti-revolution. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Breukelen, heeft, zoo meldt de „Stand.", met algemeene stemmen de volgende motie aangeno men „De anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Breukelen, kennis genomen heb bende van het wetsvoorstel tot afschaf fing van bakkers nachtarbeid, is van oor deel, dat deze wet in zake het patroons- verbod ligt op den weg van het Staats socialisme en besluit deze motie ter ken nis te brengen van de antirevolutionaire Kamerfractie". De inhoud dezer motie is in den breede in èn buiten de Kamer weer legd. Staatssocialisme, waarbij dc staat de bedrijven exploiteert, en de bakkers wet, waarbij de staat eenige bepalingen treft ter uitwendige regeling van één bedrijf, welke bepalingen èn in het be lang der gemeenschap zijn èn het parti culier initiatief, als zijnde te krachteloos, niet nemen kan, hebben met elkander niets te maken. De vrees voor Staatssocialisme schijnt sommigen zoo bevangen te hebben, dat zij er liberale theorieën op na gaan hou den, volgens welke de staat zich altijd buiten de ontwikkeling van de bedrijven moet houden. Menschenkenners i Zooals gemeld, heeft het bestuur van den alg. Ned. bond van arbeiders in het bakkersbedrijf zich tot de sociaal-demo cratische Kamerfractie gewend om vóór Paschen de Bakkerswet aanhangig te ma ken. Over deze handelwijze schrijft het „Hsgz." de volgende bemerking, diezeer ad rem is Onze bakkers zijn menschenkenners. Waarom hebben de bakkers zich juist en alleen tot de sociaal-democraten ge wend Nogal eenvoudigde socialisten pra ten zóó lang (inen denke aan den heer Ter Laan bij de Militiewet!) dat zij een zeer ernstig gevaar zijn voor het tot stand komen een er wet Bewonder tevens de kostelijke ironie onzer bakkers. Zij vragen den sociaal-democraten „al het mogelijke ie doen" om de Bakkers wet afgehandeld te krijgen. In werkelijkheid bedoelen zij, dat de socialisten iets niet zullen doen maar laten: nl. het eindeloos redevoeren. Het is een prachtige vondst van de bakkers geweest „Sobriëtas." Z .D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den heer J. G. Potharst te Gouda, j>enningmeester van den Diocesanen bond van R. K. Drankbestrijdersvereenigingen in liet bisdom Haarlem, benoemd tot ver tegenwoordiger van genoemden bond in het hoofdbestuur der federatie „Sobrië tas." De motie Troelstra. De motie-Troelstra over het ontwerp arbeidersverzekering wordt aangediend als het ei van Columbus, maar 't „Hbld." zegt er o. a. zeer terecht dit van „Goedbedoeld, om de ouden en ar men zoo min mogelijk te laten wachten, komt ons dit voorstel daartoe toch rond uit gezegd wat potsierlijk en ondoor dacht voor. „Zal men nu knoopen aan gaan zetten, eer de jas gesneden is? „Hier wordt eigenlijk gezegd een zeer principieel iets: het denkbeeld van staatspensioneering, voorgesteld, in „voorloopigen vorm", en alsof 't niets dan een middel is, om tot gedwongen verzekering te komen. Er wordt in de motie een standpunt ingenomen ten, (gunste van de definitieve invoering van Minister Talma's „Ontwerp tot verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom", en het is ook duidelijk, dat de „voorloopige invoering van den overgangsmaatregel", hóógstens aannemelijk kan zijn voor wie de onmid dellijke en zoo spoedig mogelijk aanne ming der dwangverzekering zelve wil zien volgen. „Op die manier dwingt uitvoering van Troelstra's voorstel tot spoedige in voering der dwangverzekering. Maar het zal ook in dit systeem bovendien nog al tijd onbillijk blijven, immers niets geven voor die oudjes, die ee/st na de wet- Troelstra, doch vóór dc wei-Talma, de 70 halen. „Wie echter op dwangverzekering niet gesteld is, wie dus b.v. het be ginsel van uitkeering zonder premie juist wel zou willen steunen, die zal eerst recht met het voorstel Troelstra niet meegaan kunnen, omdat her bestemd is, als achterhoede der dwangverzekering deze voor zich uit te drijven. Bovendien kan met het eerste station van Staatspen sioneering niet bereiken zonder degelijk overleg, en door in een trein met „dwangverzekering" er op, te stappen. „Wilde de heer Troelstra een waarlijk principieelc uitspraak uitlokken, dat men zoo spoedig mogelijk, eenvoudige staats pensioneering zou willen geregeld zien, clan zou daarvoor zeker van zijn stand punt iets te zeggen zijn. Maar hij zou de zaak niet moeien vertroebelen met de samenkoppeling aan dit verzekerings- ontwerp. Want zóó jnoet dit ei van Co lumbus naar alle kanten omtuimelen." Gelezen deze philippica zal de con clusie wel niet voorbarig wezen, dat de motie weinig kans heefi. Aiieen wie door te veel staren op rood verblind zijn zul len kunnen voorstemmen. KORTE KRONIEK. Op verzoek van de ongeorganiseerde Amsterdamsche loodgieterspatroons wen den eenige invloedrijke personen pogingen aan om tot bemiddeling in de loodgieters staking te komen. Als candidaat van de vrijzinnige leden der Provinciale Staten van Noord- Holland, voor de vacature Röell in de Eerste Kamer wordt, naar men verneemt, genoemd de heer P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten van Noord-Holland en af gevaardigde ter Tweede Kamer van het district Hoorn. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 20 Februari. Apologetische Cursus Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond sprak op eene slechts ma tig bezochte vergadering de W.Ëerw. pater C. Zuidgeest, O.F.M. over Ge loof en B ijb e 1. Nadat spr. de vragen had beantwoord, welke naar aanleiding van zijne vorige conferentie waren ingekomen. Herinnerend aan zijne vorige conferen ties, meent spr., met zijne verhandelingen thans te zijn gekomen op een kruispunt, waar twee handwijzers staan, een met het opschrift Bijbel en een met tiet op schrift Kerk. In tegenstelling met de Protestanten slaan wij den laatsten weg in. Spr. zet uiteen om welke redenen. Christus, zeggen wij, heeft geleeraard, hetgeen uit de H. Schrift blijkt, en Hij heeft bevolen, voor geheel de wereld. Ze ker is, dat door Christus een leer en geboden zijn gegeven die wij moeten onderhouden. Waar is die leer en waar zijn die geboden Of zijn deze geboden alleen voor de joden gegeven? Protes tanten en katholieken willen de leer van Christus aannemen en zijn geboden na leven. Bij de Apostelen is op de eerste plaats de leer van Christus. Weten wij dus, wat de Apostelen hebben geleerd, dan heb ben wij de leer van Christus. Bij de quaestie wie die leer heeft, splitsen zich de Christenen in katholieken en prote stanten. De Protestant zoek# heit' middel om de leer van Christus te kennen in den Bijbelde Roomsche kerk zoekt de leer der Apostelen bij hun opvolgers. Door Christus hebben de opvolgers der Apos telen (fezelfde macht als hun voorgan gers. Onder het Christendom zijn dus twee groote groepen, nl. de een, die de Bijbel als geloofsbron aanneemt, terwijl de andere luistert naar een leerend ge zag, door Christus ingesteld. Dat gezag, zeggen wij, heeft de waarheid. Spr. betoogt, dat uit de H. Schrift niet het bewijs te leveren is, dat! de Bij bel de eenige geloofsbron is, en weer legt wat dienaangaande door de Prote stanten wordt beweerd. De teksten, waarop zij zich beroepen, toonen niet aan, dat het nieuwe testament de leer van Christus geheel bevat. Het is boven dien onwaarschijnlijk, omdat het nieuwe Testament slechts als geschiedverhaal is geschreven. Als de H. Schrift het eenige middel is om de leer van Christus te kennen,waar om zijn de heilige boeken dan zoo duister geschreven? Tot hoevele opvattingen het onderzoek der H. Schrift leidt, toonen wel de vele sccten 'In de Proiestant- sche kerk aan, welke sekten zich allen be roepen op de H. Schrift. Niet den Protestantschen kant gaan wij uit om de leer van Christus te vinden. De katholieken beweren, dat Christus leeraars heeft aangesteld om Zijn leer te verbreiden. Hij koos twaalf aposte len uit en droeg hun op Zijn leer te prediken. De Apostelen achtten de pre diking 't hoogst. De eerste leeraars, die .toch slechts arme visschers waren, konden niet dwa len in het preken noch dwalen in bet, schrijven. Wat zij als Gods Woord pre dikten, moest Gods woord zijn, pmdat Christus op straffe van verwerping alle menschen heeft bevolen bun woorden aan te nemen. Als de Apostelen hadden kunnen dwalen, hoe konden de eerste Christenen dan de waarheid kennen? Christus heeft beloofd met de Apostelen te zijn. Wij nemen dys aan, dat Christus eeji leeraarsambt heefi ingesteld, dat door den bijstand des H. Geestes de leer van Christus onfeilbaar predikt. Dit leeraars ambt heeft niet opgehouden met de Apostelen, maar bestaat nog in de op volgers der Apostelen. Christus predikte Zijn leer niet voor de Apostelen alleen en wij zijn verplicht Christus' geboden aan te nemen. Uit Gods woord weten wij uitdrukke lijk, dat Christus een onfeilbaar lee raarsambt heeft ingesteld, dat overge gaan is op de opvolgers der Apostelen en thans nog bestaat. Dit leeraarsambt bestaat in de kerk van Christus. Waar is de kerk van Christus? Deze vraag zal spr. op den volgenden cursusavond be antwoorden. Nadat spr. gewezen heeft op de ar moede van het protestantisme en den tevergeefs naar waarheid zoekenden dwalende» broeders heeft toegeroepen te komen tol de R. K. kerk, besluit spr. zijn voordracht met eeu aansporing om te bidden voor de Protestanten. Door sommige aanwezigen werden eenige vragen gesteld, waarna de verga dering met een dankwoord werd geslo ten. De lezing van den heer L. van Giersbergen voor dc V'cr. voor Bijenteelt wordt gehouden Woensdagavond 28 Fe bruari. De datum was uit ons bericht van gisteren weggevallen. Onder leiding van mr. D. A. van Eek werd Zondagmorgen vanwege den Alg. Ned. Rijkswerkliedenbond, den Alg. Bond van Ned. Post-, Telegraaf-en Tele- phoon-personeel en den Algem. Ned. Ambtenaarsbond in het Nutsgebouw een openbare vergaderinggeliouden, ten einde te protesteeren tegen de verwerping van de duurtewet door de Eerste Kamer. Spreker was het Rotterdamsch socia listisch gemeenteraadslid, de heer H. Spiekman. Eene motie werd aangenomen, waarin de vergadering haar teleurstelling en verontwaardiging uitsprak over de be slissing der Eerste Kamer en waarin werd besloten met meer kracht dan voorheen te blijven ageeren voor eene algeheele her ziening der salarissen, Voor de Studentenvereniging voor sociale lezingen zal op 14 Maart a.s. optreden mr. P. J. Troelstra over Grond wetsherziening en Sociaal-democratie. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 6 uur en 8V2 uur des avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Le zing met lichtbeelden door den Weleerw. Pater J. G. Tesser. Onderwerp Oude Gebouwen uit de 17de eeuw. HAARLEMMERMEER. De gemeen teraad zal op Donderdag den 22en Febr. 1912, des voormiddags ten 11 uur verga deren. KATWIJK. De gemeenteraad zal op Donderdag 22 Februari, des vm. half 11, vergaderen. Op de agenda staat: Verzoeken afschrijving hoofdei, omslag. Voorstel weder-inhuring strand. Benoe ming leden commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming leden comm. van toezicht op de Bewaarschool te Kat wijk aan Zee. Benoeming en ontslag ou derwijzend personeel. Verzoek van M. v. d. Bent, om dispensatie van art. 22 Bouwverordening. "Benoeming commissie voor het nazien, der rekening Gas- en Waterleiding over 1911. Voorstel tot aan koop van grond. Vaststelling leeningsbe- sluit. Aanvulling legger der wegen en voetpaden der gemeente. Suppletoir ko hier Hoofd, omslag, dienst 1911. Be zwaarschriften hoofdei, omslag, dienst 1911. KATWIJK AAN ZEE. De booten, die hier in de afgeloopen week haar visch brachten, besomden van f6.35 tot f8.50. Zij brachten hoofdzakelijk schar aan hiervoor werd besteed: 30 a 40 ct. kleine, 60 a 75 ct. middelsoort per mandje. L1SSE. Bij gelegenheid zijner onder scheiding bracht de Muziekvereniging „Eensgezindheid" den werkman C. Turn hout een serenade. Op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" gaf „Nut en Genoegen" gister avond haar 28ste uitvoering, welke uit stekend is geslaagd. Achtereenvolgens werden opgevoerd „Een trek uit de loterij of de gefopte Schoonouders", „De rechte Jozet", „Boer Hannes op de Kermis", voordracht door C. Elfering en tot slot „De Gouden Bruiloft van Hein en Trui" door L. C. en C. Elfering. Er werd weer uitstekend gespeeld en een dankbaar applaus viel den spelers ten deel. NOORDWLJK AAN ZEE. In „Ons Huis" had gisterenavond een feestelijke bijeenkomst plaats van de „Noordwijk- sche Vereen, tegen Drankmisbruik", mei welwillende medewerking van de Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" te Noord- wijk aan Zee. De vergadering, die voor het groot ste gedeelte gewijd was aan de vroolijk- heid en de kunst, werd geopend met een toespraak door den voorzitter, Dr. Her- manides. Spreker schetste met eenige grafische voorstellingen de noodlottige gevolgen van het drankmisbruik, waarbij hij o.a. met cijfers aantoonde, dat men schen, die meer in de gelegenheid zijn, alcohol te gebruiken, zooals kasteleins en kelners, minder weerstandsvermogen tegen verschillende ziekten bezitten, dan andere personen. Het programma bevatte verder ver schillende zangnummers en voordrach ten, die alle met onverdeelde aandacht door het talrijke publiek werd aange hoord. De Zangvereeniging, onder lei ding van haren directeur, den heer J. Smit, heeft zich dezen avond zeer ver dienstelijk gemaakt. De vereeniging, die blijkbaar over zeer goede krachten be schikt, zong de verschillende nummers zuiver en beschaafd, een bewijs dat er ijverig en ernstig was ingestudeerd. Eenige mooie solo's, op uitmuntende wijze gezongen door Mej. Br. van Noord- wijk-binnen, en een dubbel-kwartei, dat wederom bewees, dat er werkelijk goede krachten onder de zangers en zangeres sen schuilen, maakten deze uitvoering tot een avond vól afwisseling en genot. Het publiek gaf herhaaldelijk door een hartelijk applaus zijn ingenomenheid met liet gehoorde \c kennen. Deze feestavond van de Noordw. Ver. t. Dr." is in alle opzichten uitstekend geslaagd. R1JNSBURG. Door de afdeeling Rijns burg van het Hollandsch Bloembollen- kweekers-genootschap was gisteravond in café Centraal een vergadering belegd .met het doel te komen tot oprichting eener Boerenleenbank. De voorzitter opende de vergadering, die slechts door een twintigtal personen bezocht was £n gaf het woord aan den heer van der Hurk, hoofdinspecteur der coöperatieve centrale Raiffeisenbank, ge vestigd te Utrecht. Spreker zette uitvoerig het doel dezer landbouw-credietinstelling uiteen. Ver schillende punten als rentestandaard, samenstelling van het bestuur enz. werden door spr. duidelijk uiteengezet, waarna gelegenheid gegeven werd om vragen te stellen. Door een 6-tal personen werd hiervan gebruik gemaakt, onder wie de heer P. v. lterson, die liever gewenscht had dat deze vergadering was uitgegaan van de leden der hier reeds bestaande hulpbank. In aanmerking genomen de hooge rente die daar geheven wordt be staat er geen twijfel of een boerenleen bank aangesloten bij de Centrale Raif feisenbank zal levensvatbaarheid hebben. De Heer H. Grimbergen vraagt of de bestaande bank niet omgezet kan wor den in een Boerenleenbank. De Heer v. d. Hurk ziet hier dc eenige goede oplossing in en zou het oprichten eener bank naast de bestaande niet aanraden. Verschillende punten van onderge schikt belang werden nog besproken. Daarna dankte de voorzitter den heer v. d. Hurk voor zijn glasheldere rede, en spreekt den vvenscit uit dat liet gevolg van deze lezing zal zijn het oprichten eener boerenleenbank en sluit, den aan,- wezigen dankzeggend voor hun opkomst, de vergadering. WARMOND. Haar jarenlange gewoonte nog getrouw gaf „Harmonie van War mond" gisterenavond het Laatste-Maandag- Concert. Na een goede afwerking van het muzikale gedeelte, volgden de pre staties der tooneelisten. Hoewel het vorig concert slechts één week geleden is, kon men, door de ijverige zorgen van den regisseur den heer C. M. nog twee blij- spelletjes en een pantomime opvoeren. Kerknieuws. Pastoor L. ten Brink. Op zeldzaam hartelijke wijze herdacht de parochie Overvecn Zondag deu dag, waarop de grijze herder, pastoor L. ten Brink, voor vijf en twintig jaar terug tot pastoor te Overvecn werd benoemd. In het vriendelijke dorp wapperden van bijna alle woningen, waaronder verschil lende, bewoond door riiet-Katholieke in gezetenen, de Nederlandsche driekleur met den pauselijken wimpel. Kosten noch moeiten waren gespaard om het feest zoo luisterrijk mogelijk te maken. Zaterdag avond werd de Zeereerw. jubilaris door een der Eerw. hceren kape laans en de heeren van het Kerk- en Arm bestuur met rijtuigen van het station te Haarlem afgehaald. De Zijlweg vanaf de grens der ge meente tot aan d? kerk werd gedurende den intocht met Bengaalsch vuur belicht. Ook hadden alle bewoners hun huizen versierd en verlicht, wat een schitterend effect maakte. Onmiddellijk 11a de intrede in de pa rochiekerk werd 'n plechtig lof gecele breerd. waaronder de oudste kapelaan der parochie, de Weleerw. heer B. A. Lasance den jubilaris uit naam der pa rochianen het welkom toeriep. Na het Lof werden de verschillende corporaties uitgenoodigd om het cadeau der parochianen, een verguld zilveren ci borie, aan te bieden. Zaterdag werd een buitengewone be deeling gegeven door den Zeereerw. heer pastoor aan alle armen der gemeente. Zondagmorgen werd door den Zeer eerw. jubilaris de plechtige Hoogmis op gedragen, hierbij geassisteerd door beide Weleerw. heeren Kapelaans der parochie de Weleerw. heeren B. Lasance en A. v. Eeden. De Hoógeerw. Hooggel. Heer H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond, hield de feest predikatie. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd: tot Deken van het deke naat 's Hertogenbosch den Hoogeerw. heer Vicaris-generaal Mgr. J. Pompen; tot Plebaan van de Kathedraal van St. Jan te 's Bosch den Zeereerw. heer H. H. M. Adelmeijer; tot jjastoor te Hel mond (H. Lambertus) den Zeereerw. Hooggel. heer M. P> P. Rathtot ^pro fessor aan hel Seminarie te Haaien den Weleerw. Zeergcl. heer A. A. van Laar hoven; tot kapelaan te Kerkdricl den Weleerw. heer j. F. G. M. Lombarts; tot vice-prefect van liet Seminarie te St. Michiels-Gestel den Weleerw. heer W. J. J. J. de Klijnen tot kapelaan te Winssen den Weleerw. heer L. M. J. Janssen, priester van het Seminarie. Naar dc „Msbd." verneemt zal de Wel eerw. pater F. J. Beijsens S. J., pastoor te 's Gravenhage (H. Theresia), op 26 Februari a.s. zijn 12? a-jarig priesterfeest vieren en niet op 26 Aug zooals vroeger vermeld is. Land- en Tuinbouw. Invoer Nederlandsch vee in België. Naar de „N. R. Ct." van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt, is de Belgi sche minister van Landbouw voornemens binnenkort de grenzen te openen voor den invoer van Nederlandsche melkkoeien en viertandige vaarzen. Wegens het heerschen van mond en klauwzeer was de invoer sinds 1 April 1911 verboden. Kunst en Wetenschappen. Rooyaards' Huldiging. Toen gisteravond liet scherm voor de laatste maal na de voortreffelijke ver tooning van „Mejonkvrouw de la Seig- lière" gezakt was, bleef dc goedbezette schouwburg (wonder boven wonder) rus tig zitten, om het oogenblik te verbeiden waarop onze groote tooneelkunstcnaar zou gehuldigd worden. Na het wederom rijzen van het scherm trad de Markies de la Seiglière aan den arm van de barones de Vaubert in den kring, gevormd door de Schouwburgcom- missic en eenige andere gerokte heeren en de medespelenden van zijn gezelschap. Fanfares klankten op, hei pubiiek juichte staande den kunstenaar toe. Namens het Schouwburgbestuur irad toen prof. Focke- ma Andreae naar voren, 0111 Rooyaards een enkel woord van hulde toe te spre ken. ,,Een enkel woord, vele zijn niet noodig, uwe verdiensten toch spreken voor zich zelf. Slechts wil ik meraorceren dat de dag, waarop gc u wijddet aan de kunst van het woord een gelukkige is geweest voor Nederland. Ataar ivaar- deeren wij u als tooneel- en voordracht kunstenaar, in meerdere mate dwingt gij ons die af door uw verdiensten als lei der van uw gezelschap, die 200 uitstekend den smaak van zijn publiek kent, zulk een oog hebt voor het uiterlijk, zich uitend in het harmonieüse geheel; die uw artis- ten zoo volkomen kent en uw bezieling in. hen weet te leggen. Wij danken daar voor en hopen dat gij nog lang voor Ne derland en zijn kunst moogt gespaard blijven. Zoo ongeveer sprak hij en bood den jubilaris een antiek-gedreven koperen haardstel aan. Ook een krans werd aan gedragen, en nog een van hét Leidsche studerrtentooneel, door den heer Staring, en nog een, door den heer Repelaer van Driel, namens het Leidsch Studenten corps, overhandigd, dat er een ets van Bauer cn een bloemstuk voor mevrouw Rooyaards bijvoegde. In weinige, maar keurige woorden dankte de jubilaris. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Het O.M. bij de Haagsche Rechtbank vorderde gisteren nog tegen L. Z. te Leiden die aldaar van het terrein der Grofsmederij stukken ijzer had gestolen na herhaalde malen gewaarschuwd te zijn zich niet meer op het terrein te vertoo- nen, 2 maandentegen G. D., die te Sassenheim een jongen welke. het hem herhaalde malen lastig had gemaakt een duchtig pak slaag had gegeven, f 10 boetetegen A. S., uit K a t w ij k, wegens desertie van zijn visschersvaartuig waar voor hij zich had laten aanmonsteren, 7 dagentegen P. B. uit Rfjnsburg die aldaar den gemeenteveldwachter vooi een leugenaar had uitgescholden met be schuldiging dat hij een valsch proces verbaal tegen hem had opgemaakt, f IC of 10 dagen. Mond- en klauwzeer. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van ,Th. J., landbouwer te Giethoorn, die door de rechtbank te .Heerenveen, met bevestiging van een vonnis van het Kantongerecht te Steen-' wijk (behoudens verhooging der opge legde straf) veroordeeld tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis "wegens het niet op* stallen van aan mond- en klauwzeer lij dend vee, hetgeen door den districts vee arts noodzakelijk was geoordeeld en door! den burgemeester was bevolen. Betoogd was, dat ontslag van rechts vervolging had moeten vólgen, aangezien' de wettelijke grondslag zou ontbreken! aan art. 41 van het Koninklijk besluit, van 1896, hetwelk hier was toegepast. De Flooge Raad achtte het bedoeldej artikel 41 wèl verbindbaar en verwierp het cassatieberoep. De Winkelsluiting. Adv.-generaal mr. Ledeboer heeft coit* clusic genomen inzake de cassatieberoep pen van de beide winkeliers te Amster* dam, door den kantonrechter en de recht* bank veroordeeld wegens overtreding del) verordening op de winkelsluiting. Daar dqi adv.-gen., de bedoelde verordening t# recht verbindend achtte, concludeerde "li tot verwerping van het b.eroep,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2