13 Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e /-•««•gang, No. 713. Se £eicbclve Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering a het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 P" kwartaal. Franco »er post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Hoe zit dat toch? Beschermende rechten heeten immers öe dood voor de welvaart, die integen deel bij vrijhandel opknapt? Maar nu moet u „De Ijzer- en Staal kroniek" eens hooren. In het Februari nummer van dit vakblad lezen we o.m. België. Zelden is het in de .prijzen zoo stormachtig toegegaan in de laatste |aren als juist in de maand Januari. (Grondstoffen, afgewerkte producten, zijn voor levering naar het binnenland en den igxport gestegen. De groote kooplust van November en December bleef aanhou den. Frankrijk. De kooplust nam in de maand Januari steeds toeer staan bij ile verschillende fabrieken meer bestel lingen te boek dan jaren |iet geval was. De vraag is zoo groot, dat de kleine ver bruikers hun behoefte bij Engelsche en (Belgische wafewerken dekken. Duitschland. Op de Rijnsch-West- jlaalsche ijzer- en staalmarkt heerschen Onafgebroken groote vastheid en het al- jgemecne verwachten van een lang aan houden der vlotte bedrijvigheid.... In alle grondstoffen heerscht schaarschte, zoo- ijyel in kolen en cokes als in ruw ijzer. De productenmarkt is zonder uitzonde ring overladen met werk* Ver e en igd e Sf a t e n. Wat de pro ductie van staal aangaat valt er als een gevolg van de groote bestellingen, die •er in den loop van December zijn inge komen, een toeneming van de bedrij vigheid in de verschillende staalfabrie ken waar te nemen. Tot zoover bovenvermeld orgaan. A^s we ons niet vergissen, heerscht in de hiergenoemde landen protectie, [soms in noga! hevige mate. Het zou er itius met ue •••*- aca, als de bestrijders van Minister Kolkmans tariefherziening gelijk hadden. jEr klinkt echter uit die citaten heel wajb $nders. Luisteren we intusschen nog eens naar a,pe Ijzer en Staalkroniek" Engeland. De vasYe stemming Üroor warrants- is in het begin van Ja nuari flauwer geworden... De ouzekcr- jheid omtrent de toestanden in Amerika, Öe kans op een mijnwerkersstaking in het eigen land, het reduceereu der be stellingen der speculanten en de minder bemoedigende statistische cijfers zijn hiervan de ooi-zaak. De export is sedert het begin van Januari eveneens minder geworden. Tot zoover alweer de „Kroniek". Als we ons niet vergissen, is Enge land een vrijhandelsvesting, zoodat er ongekende welvaart moest heerschen, in dien de bestrijdërs van minister Kolk- man's tariefsherziening gelijk hadden. Uit dit citaat klinkt echter wat anders. Nu hebben we al meermalen gezegd, ïlat we ons niet voor oeconomen uitge- yen en inzake het tarief op anderer oor deel afgaan. Tegenstrijdigheden, als wij (Uit bovenvermeld vakblad opdiepten, zijn intusschen al betreffen ze slechts één branche van de wijdvertakte wereld markt wel in staat om ons weinig waarde tc doen hechten aan de pessimis tische voorspellingen van minister Kolk- man's tegenstanders. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 51) „Buiten verwachting goed" gaf Hen drik gedecideeïd ten antwoord. „Waar- SOm zou het mij bii -Kasper Klompman uiet voldoen? 't Is eeu bovenstebeste yent." „Nou, daar ben ik blij om, Hendrik", fei Jan Kasper zacht tot hem. „Dan be falt het jou beter dan ons. Op den hof hier is 't niets meer gedaandat kan ik §e wel verzekeren." Hendrik werd nieuwsgierig en infor meerde, wat er aan mankeerde. „Ha, er mankeert ons nietsneen, wij hebben wat te veel." „En wat is dat?" M't Is een vrouw." i „Kerel, aan jou woorden is geesi touw y*st te knoopen." „De jonge boerindie is het, die niet goed is!" Hendrik floot zacht tusschen de tan- Üflen. Wrong de schoen 'm daarWie bad flat gedacht t „Is de jonge vrouw dan zoo lastig?" nIe is niet lastig en pok niet goed. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu is de boel in Duitschland heele- maal in de war en hoewel heden een nieuwe verkiezing moet plaats hebben voor het Presidium van den Rijksdag die onder voorzitterschap van den socia list Scheidemann, de eenige die niet be dankt heeft, bijeenkomt, is het niet te verwachten, dat de zaak tot een goed einde zal worden gebracht. Immers vas ter, dan deze zaak nu geloopen is, kon het haast niet Nu weigeren niet alleen de conservatieven en het centrum, maar ook de nationaal-liberalen er aan deel te nemen. Ook Paasche heeft voor zijn benoeming bedankt, zoodat de sociaal democraat Scheidemann thans alleen het bureau van den Rijksdag uitmaakt. Als de socialisten nu afstand wilden doen van hun zetel, dan zou de zaak nog ge makkelijk geregeld kunnen worden, maar men kan allerminst verwachen, dat Scheidemann zijn ontslag zal nemen om de burgerlijke partijen uit haar moeilijk heden te helpen. Het begint zoo langzamerhand op een volkomen succes voor het Centrum te lijkeu. In de nationaal-Iiberale partij heerscht nu grenzenlooze verwarring. De ze fractie, die bij de kwestie van de be zetting van het bureau van den Rijksdag was uitgegaan van het standpunt, dat zij noch uitsluitend met de rechter-, noch uitsluitend met de linkerzijde een bureau zou kunnen vormen, verklaart, dat na het «m ui* het gek'OTPn nieuwe bureau te treden, de nationaal- Iiberale partij nu buiten staat is aan dit bureau nog verder deel te nemen en daarom weigert, prins Schoenaich-Caro- lath voor den vrij geworden post van voorzitter candidaat te stellen. Het wordt nu belangwekkend hoe het presidium ineen getimmerd zal worden. Eens te meer wordt er melding ge maakt van Vredesvoorstellen eigenaardig samenvallend met het be richt dat de Italiaansche Kamer voor haar eerste vergadering op 22 dezer aan de orde heeft gesteld de bekrachtiging van het dekreet van 5 November 1911, bij hetwelk Tripolis en Barka onder de algelieele en volstrekte souvereiniteit van het koninkrijk Italië gesteld zijn. De voorstellen gaan nu uit van Oos tenrijk en hebben tot grondslag, dat Italië de officieele inlijving van Tripolis en Barka intrekt en zich tevreden stelt met de organisatie van het land in naam zoowel van Turkije als Italië. De minis terraad zou deze voorstellen hebben af geslagen. Ook tot een wapenstilstand ter inlei ding van de voorloopige onderhandelin gen schijnt Turkije slechte dan genoeigd te zijn als Italië zijn troepen uit Barka terug trekt en ze slechts in Tripolis achter Maar ze is driftig en grillig ja dat is ze. Jongen, jongen, je mag blij zijn, dat je geen schaapherder meer bentde bo terhammen, die je vroeger altijd zoo lek ker smaakten, krijg je zóó niet meer." Hier onderbrak de oude Jandirk het gesprek „Hendrik, zorg dat je thuis komtkijk eens hoe donker het wordt. En jij moest je schamen, Jankasper, dat je tegen vreemde menschen op zulk 'n toon over je baas spreekt." Dat was me nu ook wat! Nu deelde die oude Jandirk en Napoleon-bewonde raar hem, Hendrik, waarachtig bi« de vreemde menschen inMaar wat vroeg hij ook eigenlijk naar de zaken van den Schoutenhof. Die gingen hem heelemaal niets aan! „Dan tot ziens; 't njoge jullie goed gaan", riep hij en wrong zich tusschen het opgestapelde stroo heen. „Ook zoo", was het antwoord. Hendrik liêp over den hof. Op dit oogenblik kwam een groene wagen aangereden, welks paarden hard aangezet werden. De jongen keek er nieuwsgierig naar. De heer in de pels jas moest wel de doctor zijn, want Hen drik hoorde, dat hij den jongen boer die hem ontving, toeriep: „Nu zullen wij eens zien, wjit de jonge vrouw sfhselt". laat. De vredesbemiddeling mislukt, om dat de Turksche egeering naar de opvat ting van toonaangevende kringen slechts dan vrede sluiten kan als de in het veld staande Arabieren het willen. Na een vrede, door de Porte tegen den wil van de Arabieren gesloten, zouden alle Ara bieren zich van het chalifaat afscheiden hetwelk misschien 't oprichten van een zelfstandig Arabisch chalifaat tengevolge zou hebben. Of de Arabieren voor den vrede gewonnen kunnen worden, is zeer de vraag. Zoolang dezen oorlog die hun wapens, geld en buit oplevert, voor hen niets anders is dan een gunstige gelegen heid tot handeldrijven. De drie edicten zoo veel besproken en lang verwacht, zijn gisteren door den keizer van Chi na uitgevaardigd. In het eerste aanvaardt de kroon de republiek; in het tweede aanvaardt zij de tusschen Joeansjikai en de republi keinen overeengekomen voorwaardenin het derde deelt zij den onderkoningen en gouverneurs mede, dat de kroon haar politieke macht neerlegt ten einde ge volg te geven aan de wenschen van het volk, en draagt zij de hoofden der pro vincies tevens op om het volk rustig te houden. Het edict, waarin de republiek aan vaard wordt, draagt Joeansjikai op om een voorloopige republikeinsche jggee- ring in te lichten en met de republikei nen te beraadslagen over de beoogde vestiging van een groote republiek, die Maijtsjóes, Chineezen, Mongolen, Mo hammedanen en Thibetan en vereenigen zal. Later zal dan het departement van buitenlandsche zaken te Peking de ge zanten aldaar van een en ander op de hoogte stellen. Joeansjikai hoopt dat laatstgeuwv...-— op te werpën, den nieuwen staat van zaken zullen accepteeren. De overstroomingen in Portugal hebben veel ellende gebracht in het toch reeds zoo geteisterde land, doch dit is nog verergerd door de stormen van j.l. Zaterdag. De bruggen en dijken in de landbouwdistricten langs den Taag zijn thans geheel en al weggeslagen en wijd en zijd staan de landerijen blank. Op een punt, gelegen op 5mijl afstands van Lissabon, is de rivier thans vijf maal zoo breed als gewoonlijk, op een andere plaats is het water 60 voet gewassen. Te Villafranca werden de wijnpakhui zen overstroomd en dreven de vaten naar de zee toe, tegelijk met rundvee en schapen uit de weiden rondom de stad. De schade alleen in dit district wordt geraamd op 21/2 millioen gulden. Door een aardverschuiving te Palmel- la tegenover Lissabon, werd een kerk hof vernield en de Iosgespoelde lijken dreven rond op het water. Te Guarda zijn eenige huizen inge stort en 15 personen bedolven onder het puin. De schade alleen in de districten langs den Taag bedraagt ruim 25 millioen gulden. En in het noorden van het land is de toestand al even ellendig. 150 menschen zijn reeds verdronken. Dirk hield de paarden in en Jan Kasper, die op het wagengeratel naderbij was gekomen, spande uit. „Potstausend, wat zijn de beesten in 't zweet geloopen" riep hij met verbazing uit. „Kom, Max, kom, Mina Hendrik was op den straatweg naar Sengen. Hoe 't kwam, wist hij niet, maar hij was niet meer zoo vroolijk als vroe ger. Wat zou daarvan wel de oorzaak zijn? Het ging hem toch werkelijk goed. De baas was goed voor hem en bij Cle mens was het als behoorde hij tot de huisgenooten. Wanneer hij eens zijn am bacht grondig verstond en zich zelfstan dig wilde gaan vestigen, dan zou Cle mens hem zeker niet in den steek laten, Neen dat was het piet wat hem bedruk te, maar Jandirk had hem tot de vreem de menschen gerekend. Dat was het. Overal was hij vreemd, De Schoutenhof was slechts zoolang zijn verblijfplaats geweest als hij daar gear beid hajd. En Heidehoeve bleef eveneens zoo lang zijn toevluchtsoord, als Clemens en Trees alleen waren. Als Clemens eens huwde! Ook Trees kon het doen! In 't laatste geval zou Clemens een huishoudster nemen en 't zou hem dan gaan als met de Israëlieten in Egypte: hij zou moeten arbeiden en honger lijden. Wfif d hji cvÊfal pjfit dan geduld GEMENGD. In Tunis boycotten de inboorlingen de tram, omdat een Arabisch kind naar men zegt door de schuld van een Itali- aanschen bestuurder, overreden is. Door de maatregelen der politie heeft men het verkeer wel kunnen onderhouden, doch bij de onder de inboorlingen te gen de Italianen bestaande opwinding, vreest men voor onlusten. De machinefabrikanten te Boeda pest hebben hun arbeiders teil getale van 20.000 uitgesloten, nadat dezen den eisch hadden gesteld meester te zijn over het aanwerven en het indeelen der arbeiders. In de mijn Reden, in de nabijheid van het spoorwegstation Reden-Frie- drichtsthal, welke mijn op grooter diepte gebracht was, is gistermiddag een staal draad van een ophaalbak geknapt, zoodat deze kantelde en de inhoud neerstortte op de beneden staande arbeiders. Drie hiervan zijn gedood, drie zwaar gewond. In de Lytbandamijn, bij Schwarz- wald, zijn door een byand meer dan 40 mijnwerkers afgesloten. Tot nu toe zijn er 7 lijken gevonden. Er zijn nog 30 arbeiders afgesloten. Hun redding is onwaarschijnlijk. Een reddingscolonne met zuurstofapparaten is in de mijn ge daald, doch kon door den verschrikkelij ken rook niet verder voortdringen.. Het stoomschip „Maria Theresia" van de Oostenrijksche Lloyd, is aan de Fransche kust bij Marseille met man en muis vergaan. Het schip meet 4000 ton en was bemand met 20 koppen. I11 1911 zijn er in Canada aan de hoofd- en zijlijnen van den Canadian Pa cific, den Canadian Northern eii den Ca nadian Trunk Pacific Spoorweg 203 nieu we steden gevestigd. ^BÏÏaY^Kvif,uhce,t. taaiwerkers zijn van de gebouwen ge vallen, nadat hun handen verstijfd wa ren. De arbeid is op vele plaatsen ge staakt. In het Westen van de Vereenigde Staten zijn vele personen doodgevroren. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan J. L. Palmen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Valken burg; is aan dr. D. A. Kerkhoff op zijn verzoek eervol ontslag verleend als direc teur van en leeraar aan de R. H. B. School te Helder. De duurte bestaat nog. Dat de duurte nog niet geweken is, is duidelijk uit de laatste cijfers van de officieele „Handelsberichten": Markt. 29 Jan. '11 29 Jan.'12 Boter (kg) Leeuw. 1.35-1.49 1.56-1.68 Kaas (50 kg.) Bodegr. 31-32.50 36—40 Eieren (100) A'dam 4.10-7.10 5.40-7.90 Vleesch (kg.) (slachtgewicht), A'dam0.66-0.80 0.74-0.84 Varkens- id. A'dam 0.46-0.50 0.52-0.54 Tarwe (75 kg.) Gron. 6.00-6.65 6.55-7.00 Rogge (70 kg.) Gron. 4.10-4.30 6.00-6.30 Waar was zijn onderdak? Nergens. Als vader eerst maar eens terug keer de. Vroeger toen hij nog in Holland arbeidde, had hij hem dikwijls de groeten laten doen en hem laten zeggen, als hij wat overgespaard had, hij stellig te rug zou komen. Maar daarna was hij naar Amerika gegaan en eerst na heel langen tijd had hij Hendrik geschreven of laten schrijven dat het hem in de nieuwe wereld goed ging. Hij had den jongen ook zijn adres medegedeeld en Hendrik was in verrukking gaan zit ten om vader te antwoorden zoo goed en zoo kwaad het ging. Dat was, toen hij bij Klompman in de leer kwam. Sinds had hij niets meer van vader gehoord. Als vader terugkwam en dat kon zoo lang niet meer duren zou hij eindelijk een eigen tehuis hebben, dat niemand hem ontnemen kon. En dan zou hij werken, dat iedereen er verstomd over stond. Want vader moest het goed hebben. Nu ging Hendrik welgemoed verder. Op den Schoutenhof werd de stemming ook in de volgende dagen niet veel be ter, Wel kon de jonge VfOUW h^t bed weer verlaten, maar zij was nog erg zwak en zat den g^' -i H-t hij het biariiviiur. pifk's moeder beredderde al- Gr. erwten (hl.) Oron. 6-13.75 11.75-14.75 Roode kool (100) Broek op Langend. 3.40-10.5010-20.50, Witte kool (100) id. 2.40-5.70 8.00-17.50 Uien (50 kg.) id. 2.60-3.20 4.00-4.60 Boerekool Loosd. 0.08-0.12 0.28-0.38 Knolrapen Breda 2.00 3.30-5.10 Koffie ord. A'dam 0.45 0.52 Suiker (100 kg.) id. 11-11.125 181/4-18# Wel is waar zijn de aardappelen goed- kooper, maar de tarweprijs is stijgende., Vooral bij de mindere kwaliteiten van verschillende levensmiddelen is de stij- ging waar te nemen. De grensregeling op Nieuw Guinea. Het „Bat. Nwsbl." schrijft: Naar men ons uit Berlijn weet mede te deelen, zijn de voorstellen van de thans ontbonden grensregelingscommissie voor. Nieuw-Guinea zoodanig geformuleerd, dat de volledige afdoening van de gan- sche zaak door de diplomatiën van Duitschland en Nederland zonder meer kan worden tegemoet gezien. De door beide partijen ingediende kaarten en schetsen, die geheel overeen* stemmen, zijn zoo uitvoerig en duidelijk, dat met behulp daarvan de definitieve grens op de kaarten kan worden aan gegeven, zonder dat verdere verwikke lingen of geschillen behoeven te worden gevreesd. Van verdere besprekingen tusschen voormalige leiders van de expeditie te Berlijn of te 's-Oravenhage zal dan ook denkelijk geen sprake behoeven te zijn. Het Haagsche Bosch. Namens de Verfraaiingscommissie van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 'sGravenhage is aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel een adres gericht, waarin de aandacht van Z.Exc. gevraagd wordt voor de toekomstige beplanting sclie Bosch, dat gelegen is aclite'r' het Malieveld tusschen Leidscheweg en 'Kerk- pad. De commissie, ook zooveel mogelijk wenschende, dat het bestaande karakter van het Haagsche Bosch behouden blijven meent evenwel, dat dit niet wel doenlijk zal blijken bij het groote vak zooeven bedoeld, dat nu geheel en al van boom en tooi is beroofd. Zij verzoekt te bevor deren, dat bedoeld open vak nu als sierlijke aanleg en verzamelpunt der bur gerij 't meest tot zijn recht moge komen. Galamaaltijd tea Hove. Gisteravond is de jaarlijksche gala maaltijd ten Hove voor vlag- en opper- officieren gegeven. Aan de koninklijke tafel waren ^enoo- digd: de ministers van marine, vice-admi- raal Wentholt, en van oorlog, de lieer Colijn; voorts de adjudanten in buiten- gewonen dienst te 's-Gravenhageluil- generaal baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Ka mer; de gep. vice-admiraals Röell, Ten Bosch, staatsraad Ellisde gep. luit.-gene raal Koolgep. vice-admiraal baron Sweerts de Landas; gep. luit.-generaal Rost van Tonningen; de gep. generaais- majoor jhr. Baud, De Bock, baron van Tuyll van Serooskerken, adjudant der Koninginjhr. de Lannoyde generaals les en bekommerde zich wurn de „aanstellerige schoondochter" zooals zij Jeanne in stilte noemde. Het dienstper soneel wendde zien geregeld tot de oude vrouw en als zii toevallig niet in de keu ken was, vroeg het aan Jeanne: „Waar is moeder?" Niemand nam van de zieke notitie, 't Was haar niet gelukt, de harten voor zich te winnen en men eerbiedigde haar nauwelijks. Dat voelde en zag zij dui delijk genoeg en daardoor werd zij nog meer krenkbaar en opvliegend. De oude heerboer liep met een onte vreden gelaat over den hof en hij werk te liever buiten in de sneeuw, hakte hout of verrichtte soortgelijke bezigheden, die eigenlijk het werk der daggelders waren, dan zijn schoondochter gezelschap te houden. Ook Dirk liet zich weinig zien. thuis zou zijn leven toch niet recht vroo lijk zijn. Zou hij zijn moeder tegemoet komen, die immers het zware huishouden regeerde en die, ondanks haar leeftijd zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat afmatte? Menig keer bracht hij dat zijn vrouw onder de oogen. Maar zi». ge loofde dan, dat hij haar verwijten wilde maken, omdat zij niet bij machte was hei Ifi doen, In de eenzaamheid zat zij dan hierover te munr.ereeren. (Wordt vervolgd,).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1