3e Jiargang. ÏO Een Wenk. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 711. Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ,n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.13 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Oe Kamerverkiezing te Hilversum heeft at bleef de zetel van baron Van Heemstra voor de A. R. partij behouden, toch in de kringen der rechterzijde een minder ;aangenainen indruk gemaakt. De liberaal bracht het in dat district tot een nog nimmer bereikt stemmen- Cijfer, terwijl het stemmental van den anti-revolutionair stationair bleef. Verschillende oorzaken hebben dezen uitslag beïnvloed. Het liberaal-socialis tisch blok heeft in het district een groote krachtsinspanning ontwikkeld; op den vooravond van de herstemming werden fe.v. op niet minder dan vier plaatsen tege lijk vrijzinnige propaganda-vergaderingen gehouden en verschillende .Kamerleden hebben het district afgereisd om stem men voor den liberaal te winnen. Vast staat tevens, dat er meerdere liberalen zijn geweest, die bij eerstë stemming aan mr. 's Jacob de- voorkeur ga ven boven den radicalen de jong, doch die bij de herstemming de Jong kozen, terwijl met de tariefwet op groote schaal Siet volk werd voorgelogen. Dtt alles neemt niet weg, dat de con clusie van de „Rott." juist is: Hilversum is niet meer de trotsche oninneembare burcht van weleer, zoodat behoedzaam heid en ijver de bezielende plicht blijft. Usxst nTcn-Ue^brTHlr.~pcrs, -ciïtn -ier-exm- bezetting van het rechtsche Hilversum ia de naaste toekomst, ja mogelijk wel in 1913, zeker. Wij geiooven, dat de liberalen te spoe dig victorie roepen. Er zijn andere verkie zingen aan te wijzen' o.a. de laatste Statenverkiezing in het district Leider dorp die tot geheel tegenovergestelde overwegingen leiden. Maar tocli^ moeten wij bij den tegen- woordigen stand van zaken dubbel op onze hoede zijn. En is reeds in een vast district als Hilversum het stemmendjfer van. den liberaal sterk gewassen, hoeveel te meer teleurstelling kan Leiden ons het volgend jaar brengen, waar een honderd tal stemmen het district doet omgaan. Dit gevaar moeten wij ons niet ontvein zen. Wij moeten niet doen aan een soort struisvogelpolitiek en voorstellen, alsof te dezer stede de zaken voor rechts gunstig staan. De opvolgende nederlagen bij de ge meentelijke stembus geven te denken en alhoewel een verkiezing voor de Kamer niet in ieder opzicht te vergelijken is met die voor den gemeenteraad, is het verlies van verschillende zetels in den raad en de aanwas van de vrijzinnige stemmen- cijfers geen bemoedigend teeken. Anderhalf jaar ligt voor ons: dan zal de beslissing vallen. In dien tusschentijd kan veel gedaan .worden om de aange richte schade te herstellen, de gelederen aan te vullen en te versterken en de manschappen voor den strijd te oefenen. Bij vorige gelegenheden is reeds ge wezen op liet nut der propaganda door woord en geschrift. Maar op de propa ganda alléén mag men het niet laten aankomen. Ieder onzer moet medewer ken volgens zijn krachten en naar ge lang de tijdsomstandigheden vorderen. En daarom is het in deze dagen plicht voor plaatsing op de kiezerslijst te zorgen. Men wachte daarmede niet tot later, men doe het direct. Men wach te niet totdat een propagandist komt, maar doe het uit eigen beweging. Indien wij reeds dit jaar voor een aanvulling van rechtsche kiezers zorgen, zullen wij 19113 hoopvoller tegemoet gaan. Er zijn nog weinig dagen over voor aangifte der kiezers. Tot en met 15 Februari heeft inen gelegenheid. Waar zooveel categoriën kiezers zijn, is plaat sing op de lijst zoo n groote moeilijk heid niet. Allicht kan men uit de een of andere hoofde het kiesrecht verwerven.*) Den belastingschuldigen drukken wij op het hartBetaal tijdig uwe be lasting. Gij hebt deze maand daarvoor den tijd en verliest uw kiesrecht als gij esiet tijdig aan Uwe verplichtingen vol doet. Nu wij over dit onderwerp schrijven, moeten wij ten slotte de aandacht' vesti gen op een punt, dat er nauw verband metis houdt. Wij bedoelen jjl. het lid maatschap der Katholieke Kiesvereeni ging. Op de laatste jaarvergadering onzer kiesvereeniging is gebleken, dat de kas er zeer slecht voorstaat. Maar tevens kwam aan den dag, dat zoo weinigen lid der Katholieke Kiesvereeniging wa ren. Dit moet beter worden. Zonder geld is een verkiezingscampagne niet te win nen en dit geld moet worden gevonden uit contributies der leden. Doch boven dien gaat er kracht uit van een kies vereeniging, die het overgroote deel der Katholieken omvat. De belangstelling in het politieke leven die zoo -dringend noodig is wordt aangewakkerd en vergroot en daarom achten wij het lid maatschap der Katholieke Kiesvereeni ging voor iederen Katholieken kiezer, en voor hen niet alleen, maar voor al- 1 e Katholieken een dringenden e i s c h. Op deze zaken wenschten ,wii waar aanleiding van den uitslag te Hilversum te wijzen, omdat Hilversum ons een wenk geeft, waarop wij verplicht zijn acht te slaan. De Jonge Garde houdt vanaf Zondag tot en met Woensdag in het Bondsge- bouw aan het Ranenburg zitting om alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Men vindt in een advertentie in dit blad verdere bijzonderheden vermeld. Dat is nog al glad. Naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer in het district Hilversum, schrijft de „Ne- aerianöer" o.m.- Al hebben de Christelijk-Histori- schen geen eigen man in de Kamer kunnen brengen, zij hebben toch allen rede om zich niet te beklagen over hun deelnemen aan den strijd onder eigen vlag. Duidelijk toch is uit deze stemming gebleken, dat niet de anti-revolutionai ren, maar de Christelijk-Historischen, na de Roomsch-Katholieken den groot sten invloed oefenen. Hadden zij zich bij de herstemming van medewerking onthouden iets wat wij echter niet zouden hebben willen aanbevelen dan ware niet de heer Rutgers, maar de lieer De Jong gekozen geworden. Ja, dat is nog al glad. Als de Katholieken en de Anti-revo lutionairen niet opkomen voor candida- ten van.de Christelijk-Historische Staats partij, zou de laatste waarschijnlijk geen enkele vertegenwoordiger in de Regee- ringslichamen hebben. En zou Dr. De Visser geen afgevaardigde voor Leiden zijn! 't Is te hopen, dat de ChristelijkHisto-- rischen het stemmen op den Christelijk candidaat blijven beschouwen als iets, wat vanzelf spreekt. Dat ook zij het samenwerken der Christelijke partijen mogen beschouwen als een „gebiedende eisch der omstan digheden gelijk eenige dagen geleden de nieuwe hoofdredacteur van „De Tijd" als zijn vaste overtuiging neerschreef, „dat tegenover de gevaren, welke het christelijk volksdeel, zoowel van den kant van het liberalisme als van het socialisme bedreigen, een samengaan met de geloovige Protestantsche partijen (Anti revolutionairen en Christelijk-His torischen) een gebiedende eisch der om- standigheden is, ALUdulbuN OVERZICHT. Het is er dan van gekomen, dat door het reeds dadelijk opkomende linksche geharrewar de DuitNche Rijksdag, waarin de linksche partijen met zooveel aplomb beweren de meerderheid te heb ben, door een centrumsman zal moeten voorgezeten worden. Gister toch is als voorzitter gekozen Spahn van het cen trum met 196 van de 384 stemmen na herstemming met Bebel op wien de ge zamenlijke broeders 175 stemmen had den uitgebracht. Als eerste onder-voor zitter werd vervolgens gekozen de So ciaal-democraat Scheidemann met 188 stemmen en met 274 de nationaal-libe- raal Paasche als tweede ondervoorzitter. Verwonderlijk is waar eerst de cen trumsman tegen den socialist verkozen werd, daarna de socialist bij eerste stemming werd verkozen. Men acht dit taktiek van de nah-l(beralen, die da^rdpof hopen Spahn tot niet aannemen van den post te nopen. Het gerucht gaat immers dat het centrum en conservatie ven zouden verklaard hebben niet met efen socialist in het bureau zitting te willen nemen. Hoe het ook zij, een presidium is er en het spel kan een aanvang nemen, al heel spoedig met de behandeling eener interpellatie van de vooruitstrevende volkspartijIs de rijkskanselier bereid, met het oog op de heerschende duurte en de bestaande schaarschte aan vee voeder, alsmede met het oog op de zware schade, die den veehouders boven dien door het mond- en klauwzeer wordt toegebracht: le. het recht op de aard appels, dat den 15 dezer in werking treedt en 2e. het recht op mais en gerst voor veevoeder te laten vallen? Men verwacht dat deze interpellatie tot levendige debatten aanleiding zal ge ven. Men is het er nog steeds niet over eens wat Haldane in Duitschland. is komen do n Of choon beweerd wordt dat hij voor particuliere aangelegenhe den in Berlijn is, vertrouwt .men toch de verschillende samensprekingen en de maaltijden bij den keizer met de auto riteiten der oorlogsministeries niet. Het „-Berk Tageblatt" weet er iets anders van mee te deelen. Sinds lang zijn van Engelsche zijde pogingen aangewend om een verbetering in de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland tot stand te brengen. In dien tijd moet de keizer hebben gezegd: „De Engelschen zouden de zaken ge- lieei ailUtn-g-brrr -CnuuwiU, indien nun ini-- nisters zich eens de moeite gaven ons zelf te bezoeken. De man, dien wij daar voor het meest geschikt achten, is mijn vriend Haldane". Deze uitlating werd naar Londen over gebracht en heeft tot de zending van Haldane geleid. Maar lord Haldane heeft niet alleen de opdracht, vriend schappelijke verzekeringen te geven. Want men heeft in Engeland ingezien, dat na alles, xvat vooraf is gegaan, een betere verhouding tot Duitschland alleen op den grondslag van praktische afspra ken voorbereid kan worden. Lord Hal dane is veeleer gemachtigd hier een nieuwe regeling in te Jeiden van de grenskwesties in Afrika. Een nieuwe regeling van grens kwesties N natuurlijk een zeer rekbaar begrip en gedurende het verloop van de besprekingen zal men wel eerst kunnen zien hoever men zal kunnen gaan. Het is zeer goed mogelijk, dat daarbij de kwestie van een afstaan van de Wal- visch-baai aan Duitschland een rol zal spelen. Een feit is het, dat Frankrijk en Rus land op de hoogte gehouden worden van de reis van Haldane en wat er verder aan vast zit. In Italië wenscht men, naar de „Gazetta del Po- polo" verklaart, zoo snel mogelijk een einde gemaakt te zien aan den oorlog. Men is van meening dat de tot nu toe gevolgde wijze van oorlog voeren, zoowel voor de troepen als voor de openbare meening vermoeiend is. Het blad zegt verder, dat generaal Ca- neva met goedkeuring van de regeering een plan heeft uitgewerkt, dat geheel afwijkt van datgene, wat tot nog toe is gevolgd welk laatste hierop neer kwam, dat men de aanvallen der Turken op de Italiaansche versterkingen-afsloeg, zonder uit het aftrekken van den vijand voordeel te trekken. Het blad spreekt verder de meening uit, dat de positie van het Italiaansche kabinet niet meer zoo hecht is, niet om dat het kabinet niet meer op zijn meer derheid zou kunnen rekenen, maar omdat zijn aanhangers 't onderling oneens zijn over de vraag, op welke wijze de oorlog moet worden voortgezet Onder deze om standigheden is het niet onmogelijk, dat de regeering een uitweg tracht te vinden door een beslissende militaire actie in Tripoli, en men spreekt van het uitzen den van nieuwe groote versterkingen naar h'et oorlogstooneel, naar het heet, ten getale van 30.000 man. Tevens spreekt men van een actie van de vloot in de Aegeïsche Zee. In alle geval moet men aannemen, dat het kabinet, niettegenstaande de heerschende politieke stemming, al het mogelijke zal doen om den oorlog tot £eu sgpedig siode brengen, L t De „Avantiverneemt uit Venetic, dat alle regimenten c!v r van den minister van oorlog telegrafisch last hebben ont vangen, om nieuwe versterkingen voor Afrika in gereedheid te brengen. Aan hetzelfde blad wordt uit Rome gemeld, dat in de gedachtenwisselingen, die daar tusschen generaal Caneva en de regeering gevoerd zijn, besloten is, om nog een legercorps naar het oorlogster rein te zenden. GEMENGD. Officieus worden te München de door den correspondent van de Frankf. Zeitung verspreide geruchten over een op han den zijnde verandering in het regentschap gelogenstraft Van alle kanten komt bevestiging, dat baron liertling, een clericaal-conservatief ministerie zal vormen. Hij is gisteren avond naar Munch en vertrokken. Uit Oldenburg wordt gemeld: In de vergadering van den Landdag is een voorstel van de vooruitstrevende volkspar tij tot herziening van de gemeentewet, volgens welk voorstel aan alle vrouwen boven de 24 jaar het actieve gemeente kiesrecht verleend zal worden, aangeno men met 22 tegen 19 stemmen. De re geering was tegen het voorstel. Uit Buenos-Ay res wordt d.d. giste ren geseind, dat het congres een wetsont werp heeft aangenomen, dat den stem plicht voor alle burgers invoert.. D.d. gisteren wordt uit Washington geseind, dat de regeering der Unie aan haar vertegenwoordiger te Mexico me degedeeld heeft, dat de mobilisatie harer troepen aan de grens niet beteekent, dat zij voornemens is tusschenbeide te ko- uien. 2Mj Hmiaall, dal Ue Veiecnigüc Sta- ten in Mexico geen andere belangen heb ben dan die betreffende de bescherming van het leven en de eigendommen der Amerikanen. Nadat de beschermende mogendhe den in antwoord op de door de Porte ge dane stappen verklaard hebben dat zij geen schending van den status quo van Kreta zouden dulden, is de Porte, naar het Wiener Korr.-Bur. verneemt, bevre digd en over het Kretenzer vraagstuk niet meer verontrust. Het bestuur van den Bond van mijnwerkers in België heeft de cijfers van het referendum over een algemeene sta king op 1 Maart bekend gemaakt. Vóór de staking hebben zich verklaard 9872 stemmen, tegen 1323. Het noodweer beteekent voor Por tugal een volslagen ramp. Taag eii Douro zijn overa! buiten hun oevers getreden en de waterstand steeg hooger dan ooit is aangeteekend. De regeering zendt booten met. brood en stokvisch naar hen, die door het water zijn ingesloten, te Santa- rem. Bovendien hebben de storm en de regens over het gansche land enorme schade aan de veldgewassen aangericht. De Taag sleept lijken zeewaarts; vijftien lichterschepen zijn op de Taag vergaan. Het spoorwegverkeer is bijna geheel ge staakt, telegrafische en telefonische ver bindingen met het platteland zijn totaal verbroken. Er zijn veel dooden en ge wonden het stormt aanhoudend. Een brand heeft het Grieksche dorp Panidon bij Rodario in de asch ge legd. Het dorp telde 300 huizen. Gistermorgen is op het eiland Gua deloupe een Jjevige aardschok gevoeld; er is echter geen schade aangericht Een brand heeft groote magazijnen van timmerwerkplaatsen vernield. De schade is aanzienlijk. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot lid voorzitter van de commissie belast met de directie der Weduwen- en Weczenkas voor de officieren van de Landmacht, de gepens. luit.-generaal W. Cool Auteursrecht. Gisteren is bij de Tweede Kamer in gediend het lang verwachte ontwerp van eene nieuwe auteurswet. liet nieuwe pantserschip. Een wetsontwerp is ingediend tot ver hooging van de Marinebegrooting voor 1912, als uitvloeisel van de bekende overwegingen bij de behandeling van genoemde begrooting, wat betreft tie aanbouw van een pantserschip voor den algemeenen dienst, dat door den minister urgent werd geacht Zondagsdienst van de Politie. De Aiiiaicidfuusohe ponue - agenten Tj. Bakker, oud-Gereformeerd, J. Hin- loopen, Ned. Hervormd, J. A. J. Horst, Roomsch-Katholiek, .en G. Smid, Gere formeerd (leden van den Algemeenen Politiebond), hebben aan alle leden van den gemeenteraad, die geacht worden tot de rechtsche partijen te behooren, een brief gericht, waarin zij inwilliging verzoeken van het verzoek van hun bond om bij de politie het drieploegenstelsel in te voeren, opdat zij in de gelegenheid zullen zijn, met hun gezin den Zondag te heiligen. KORTE KROMEK. In de gisternamiddag gehouden vergadering van de Amsterdamsche Vèr- eeniging van werkgevers in het electro- technisch bedrijf is medegedeeld, dat naar aanleiding van een door de patroons tot de gezellen gerichten brief, een 30- tal stakende electriciens zich voor her vatting van den arbeid heeft aangenr ld. In den foyer van den schouwburg te Maastricht had Donderdagavond eene conferentie plaats over het houden van een Nederlandscb-ReVrche tentoonstel ling in 1915 te Maastricht. De voor Mei aangekondigde verga dering van de Hollandsch-Belgische commissie te Brussel is tot het einde van Juni verdaagd. De glazenwassch e re- sta Ving te 's- Gravenhage is nu geëindigd. Na een tien tal weken hebben de stakers hun eisch om twee ontslapen wp-'-'ieden weer in dienst te nemen opgegeven. EEIDEN, 10 Februari. Zita-Vereen iging. Gisterenavond hield de Zitaveree- niging alhier hare jaarvergadering. De geestelijke adviseur de Weleerw. Pater Bouters; nam, wegens heeschheid van de presidente mej. C. Gubbi 't voorzitter schap waar. Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. A. Balet bleek, dat de vereeniging steeds meer en meer in bloei toeneemt. Ongeveer 200 meisjes (meest dienstboden) maken van de ver eeniging gebruik, met de afdeeling win keljuffrouwen gaat het minder naar wensch. De vereeniging bezit op het oogenblik 25 correspondenten. Het ge bouw heeft clit jaar door, verbouwing een groote verbetering ondergaan, meer dere pensionnaires kunnen nu plaats vin den. In 't geheel werd dit jaar 1755 nachtverblijven verstrekt. Nog is voor de som van f 2000 naast het veretni- gingsgebouw een ander gebouw aange kocht, Het liefdewerk oud-papier bracht f378.32 op. Ook de bibliotheek heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Wat het gedrag der meisjes aangaat, geeft dit reden tot tevredenheid. Uit het jaarverslag» van de perni ;g- meesteress-e bleek dat de uitgaven be droegen f7083.14Vo, en de inkomsten f 6881.181/2- Er was dus een batig sal do van f201.66. Het aclL, bedraagt f 31902.71, het passief f16300. Pater Bouters bracht daarop 'n woord van hulde aan mej. C. Gubbi, welke als presidente moest aftreden, en niet m er herkiesbaar was, ook had zij haar ontslag ingediend als lid der vereen 'ug. Aan de scheidende presidente werd een bloe menhulde aangeboden, en zij werd onder de eereleden der vereeniging aangenomen. Spr. memoreert daarop in T kort het wel en wee der vereeniging in de afgeloopen vier jaar. 8 Februari 19U8 is de vereeni ging opgericht en van hare oprichting af mocht zij stéeds zich in veder bela g- stelüng verheugen, na anderhalf jaar kon reeds een eigen gebouw worden aange kocht. Spr. had dit jaar gaarne een kook en huishoudschool opgericht willen zien, andere dingen waren echter meer nood- zak Tjk, bijv. de verbouwing, weike f 4000 kostte. Door deze verbouwing kan thans aan 40 meisjes nachtver blijf worden verstrekt. Spr. hoopt dat de correspondenten in de buitengemeen*en aan de vereeniging zooveel mogelijk fi- nanciëelen steun zullen bezorgen. Bij de bestuursverkiezing werd tot presidente gekozen Mej. Schmier, vice- presidente, als 2e secretaresse werd her kozen mej. B. Timmermann, tot vice- presidente werd gekozen mevr. Sanders- van Wensen. Mevr. v. d. Velde, die eerst door de vergadering bij stemming als pre sidente was aangewezen, had wegens hoogen leeftijd bedankt,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1