_J_ BINNENLAND. - Liefde en Haat. De Eerste Rooinsch Katholieke één millioen worde*ik bedoel niet de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer; die moeten natuurlijk ook 'n feest voor ons worden. Wat anders. Ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis zullen er vele vreemdelingen in ons land ko- meH. En nu heeft het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid liet plan gevormd om de gemeenten of de particu lieren, die dat jaar een tentoonstelling willen organiseeren, aan te moedigen en te steunen. Het hoofdbestuur wijst er op, dat het vooral de belangstelling van den vreemdeling zal wekken, als iedere plaats haar eigen speciale producten of dat wat betrekking heeft op haar voor naam sten tak van industrie of handel tentoonstelt In Rotterdam en Amster dam worden er al plannen beraamd. Zal Leiden ook volgen? Maar dan moet er niet aan den vreemdeling getoond wor den, hoe in Leiden de groenten worden schoongemaakt! Er is nl. een rapport verschenen, waarin een overzicht wordt gegeven van de huisindustrie in ons land, d. w. z. van den arbeid, die niet in fa brieken, werkplaatsen of winkels wordt verricht, doch in de huizen der arbeiders. Met die hutsindustrie is het dikwijls treu rig gesteld, ongezonde woningen, lange arbeidsduur, laag loon. Elk bedrijf, waarin de arbeiders thuis werken voor den pa troon, wordt in dat rapport bes;, roken, zoo ook het groenten schoonmaken, en nu lezen we in dat gedeelte over Leiden, dat er in 246 gezinnen groente wordt schoongemaakt, iu den zomer zelfs door 40U gezinnen; dat, behalve de vrouwen uit die gezinnen, ook anderen kinderen uit de buurt voor 'n paar snoepcenten mtdehelpen. Zeven en negentig van die gezinnen zijn door de commissie, die het rapport heeft samengesteld, bezocht In 4$ was het bepaald vuil, in 6 zindeiijk, en in de andere tamelijk. Zoo'n toestand is niet om er mee te geuren, 't Is echter iaat ik er dat bijzeggen niet speci fiek Leidsch; ook op andere plaatsen, waar dat bedrijf wordt uitgeoefend, is het met de zindelijkheid treurig gesteld, 't Is ook niet te wijien aan de arbeidsters, die niet meer dan vijf of zes cent per uur verdienen. Maar laten wij daar niet langer over praten; 'tis zoo mooi genoeg. De re dactie zou anders in het vervolg niet meer de voor haar zoo kostbare plaats ruimte willen afstaan aan JAN. De Groenenkwestie. De Minister van Justitie schrijft in de Memorie van Antwoord op het voorloo- pig Vcrsiag der Eerste Kamer nopens zijn bcgrooting, dat hij bet betreurd heeft, dat professor de Groot het bewus te libretto in zijn „Gesloten Brief" heeft laten herdrukken en daardoor aan den inhoud van een in zoo sterke mate por nografisch geschrift nieuwe ruchtbaar heid heeft gegeven. Over het herdrukken en verspreiden heeft hij tot professor de Groot een geheim schrijven gericht, waar van hij zich niet gerechtigd acht den in houd mede te deelen. Een aanzegging als waarvan minder juist door professor De Groot in zijn schrijven aan degenen die het geschrift van htm ontvingen, ge sproken wordt, heeft de minister hem niet doen toekomen, waartoe hij dan ook de bevoegdheid mist Dt: minister zegt verder overtuigd te zijn, dat professor de Groot den brief verspreidende, meende uitsluitend m 's lands belang te handelen, en, hij heeft zijn houding overeenkomstig, die over tuiging bepaald. Doch de minister komt op tegen de bewering dat voor de toepasselijkheid van art. 240 van het Wetboek van Straf recht een dolns, het geheele delict be- Jieerschende, vereischt is, dat noodig is de bedoeling tot kwetsing van de eer baarheid. Wat het oogmerk was bij de verspreiding van een pornografisch ge schrift, wordt door de wet niet gevraagd evenmin door het thans vigeerende arti kel, als door hetzelfde artikel vóór de laatste wijziging. De 3oor enkele leden gemaakte op merking, dat genoemde geleerde beter had gedaan met den gesloten brief al leen op de griffie der Kamer ter inzage FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 52) De arme vrouw zou wel sterven en dan moest hij het kind aan Plemp..ig afstaan. .Er zau niet veel uit groeien, als het daar opgevoed moest worden, want geen van tweeën deugden. Bij hem zou het meisje goed verzorgd zijn, Trees behoefde dan niet altijd alleen te wezen, want hij had al lang bemerkt, dat de eenzaamheid haar drukte. Trees zou het gewis aangenaam zijn uls de kleine bij haar bleef. Den aanstaanden zomer zou het meisje haar reeds flink helpen, want er was werk ge noeg. Dat zou ook voor liem een voor deel zijn. Kort en goed:"Hij wilde het kind gaarne behouden. Tien klokslagen dreunden door den winternacht Clemens liep juist over het kerkplein. Elk oogenblik moest hij stil staan om de klompen sneeuw van zijn, laarzen af te stooten. 't Wa£ een moeilijke tpfht geweest, voor de Leden der Kamer neder te leg gen, acht de minister niet te zijner be oordeeling. Interparlementaire Conferentie. Near de „N. Ct." verneemt, is in een bijeenkomst van de Nederlandsche leden der Interparlementaire conferenties voor vrede en arbitrage besloten aan te bieden de volgende (groote) conferentie in 1.913 in Nederland te houden. Daarbij werd uit gegaan van de veronderstelling, dat in 1913 het Vredespaleis zal worden ge opend. In 3912 zou dan slechts een confe rentie op beperkte schaal (wij meenen te Brussel) gehouden worden. Die van Rome, welke in September jl. zou zijn gehouden, maar wegens cholera en oor log verviel, schijnt te zijn afgesteld. Een eigenaardig geval. Zoodra Ged. Staten van Zuid-Holland het besluit tot het oprichten van een gemeentelijke gasfabriek te Voorburg goedgekeurd hadde^, werd het leggen van buizen aanbesteed en den aannemer opgediagen vóór 1 Maart gereed te zijn, in verband met het verzoek aan Den Haag om van dien datum tot 1 Augustus gas te leveren. Er is in de afgeloopcn weken hard gewerkt en de datum van op levering zal niet overschreden worden, maar nu Den Haag afwijzend op het ver zoek van de gemeente Voorburg heeft be schikt, doet zich het eigenaardige geval voor, dat zij op 1 Maart wel in het bezit zal rijn van een volledig buizennet, maar geen gas zal hebben om daardoor te leiden. Eerst als de gemeentelijke fabriek in werking treedt, zullen de buizen niet meer renteloos liggen. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 Februari (vervolg). Na de pauze werden verschillende klei nere ontwerpen achtereenvolgens zonder debat of stemming, goedgekeurd, en be treffende o.a. goedkeuring van de op richting van een Internationaal Gezond heidsbureau, goedkeuring van een ver drag met Frankrijk nopens overneming van armlastige krankzinnige onderdanen en oud-onderdanen, wijziging der wette lijke bepalingen omtrent den zoutac- cijns en nadere bepalingen, betreffende den suikeraccijns, bekrachtiging van den. onderhandschen verkoop van een, stuk duingrond bezuiden langs het vuur baakspad teKatwijkaanZee aan de gemeente Katwijk, voor den bouw van een school en voor straat aanleg; waar na aan de orde kwam de ovejeenkomst met de gemeente 'sGravenhage in zake verkoop en koop van terreinen aan, het Buitenhof en den Hofsingel aldaar. Hierover werd het woord gevoerd door de heeren Tja r da v. Starke n- burch Stachouwer (Lib.)v. d. Kun (R. JC), L e 1 j (Lib.) en den M i- nister van Waterstaat, den heer L. J. W. R ego ut, waarna het wetsont- ontwerp zonder hoofd, stemming werd goedgekeurd. Dcarna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag half twee. TWEEDE KAMER. Gehuwde Ambtenaressen en Onderwijzeressen De Minister van binnenjandsche za ken heeft ingezonden de memorie van, antwoord op het Voorloopig Verslag in zake het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambte naren en onderwijzeressen, bij het open baar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. De Minister meent, dat de oir- baarheid der regeling bezwaarlijk met een beroep op art 5 der Grondwet in twijfel kan worden getrokken. De Minister gaat daarna over tot een uiteenzetting van zijn denkbeelden ter weerlegging van de gerezen bezwaren. Ware het huwelijk aldus de Minister eene vereeniging van twee personen bestemd om kinderloos te blijven, dan zou het in den regel een richtige vervul ling van de ambtelijke taak ook de vrouw niet beletten. Ganscli anders wordt de toestand echter, wanneer de normale loop van zaken plaats vindt. Ook onder de meest gunstige omstan- Bij Rothmann ging het licht uit De maan glinsterde door de dikke wolkenlagen en de wind begon te leggen. Met een gevoel van medelijden voor den armen pastoor trok hjj aan de bel. Een cenncr werd krakend opgeschoven. „Wat is er aan de hand'', vroeg de pastoor. Clenjt:is vertelde zijn boodschap. „Dan helpt er niets aan, ik kom. Ga even de:: koster halen, ik ga aanstonds naar de kerk." Geen morrend woord. De pastoor vond het vanzelf sprekend te komen, omdat zijn plicht 't hem gebood. De koster was echter op deze nach telijke wandeling niet erg gesteld. In de bedstede was het aangenaam warm en nu moest hij er uit. „Dat wijf had wel een anderen dood kunnen uitzoeken bromde hij, nadat Clemens het voorgevallene had verhaald. In den haard smeulde nog een zwak vuur. De koster pookte er in en legde er houtblokken bij. Spoedig vlamde het op ea een brecde rookwolk trok door den schoorsteen omhoog. Wat 'n wel dadige warmte! Maar de koster kon niet lang blijvenhij nam de sleutels van de kerk en op het plein kwam de pastoor hem reeds tegemoet. digheden zal de vrouw dan buiten staat zijn de werkzaamheden, aan haar axnbt verbonden, gedurende korteren of lan gere tijd waar te nemen. De ambtena res, die moeder wordt of geworden is, riet zich voor een strijd van plichten geplaatst en het is maar al te begrijpe lijk, dat de gehuwde ambtenares en on derwijzeres tegen het moederschap gaat opzien als een gebeurtenis, welke den financieel en ondergang van het gezin kan meebrengen. Order zoodanige omstandigheden moet het huwelijksleven worden be- heerscht door afkeer van hetgeen bij nor malen loop van zaken als de bekroning van het huwelijksgeluk pleegt tegemoet gezien te worden. De ambtelijke betrekking der pas in het huwelijk getreden vrouw wordt een prikkel voor de echtgenooten om hun huwelijk kinderloos te houden. Het hu welijk wordt daarmede in zijn wezen aangetast. Daarvan moet de Overheid rich onthouden. Zij mag niet, door het bestendigen in een dienstbetrekking on der die omstandigheden de echtgenooten in ]iun huwelijksleven belemmeren op zoodanige wijze, dat zij het karakter van het huwelijk als zoodanig niet onge schonden laat. Daarom schijnt het aan gewezen, bij de wet een waarborg te schenken, dat de Overheid in deze niet tusschenbeide trede, maar aan het ge zinsleven de gelegenheid late zijn nor malen loop te nemen. Hiertoe bestaat te gereeder aanlei ding, omdat ook het dienstbelang voor den maatregel pleit, en zoo het dienst belang het ontslag van de moeder-amb tenares vordert, is het plicht het ont slag te verleenen bij het aangaan van, 't huwelijk. Maar dit blijft een ontslag, mede in het dienstbelang. Niet te ontkennen valt trouwens, dat het doel, door het wetsontwerp beoogt, met onze zeden strookt Vrijwillig toch pleegt men in de groote meerderheid der gevallen reeds den weg te begaan, welke thans dwingend wordt voorge schreven. Dat de Overheid aan de vrouw die zich op grond eener acte van be kwaamheid een positie heeft weten te verwerven, zou beletten de vruchten er van te plukken, is een averechtsche voor stelling van zaken. Het sluiten van, een huwelijk is een vrijwillige daad wordt in de wet bepaald, dat daaraan onafschei delijfc de uittreding uit den staatsdienst is verbonden, dan kent de ambtenares te voren de consequentie van dezen, ook in menig ander opzicht gewlchtigen stap. Evenmin kan de souvereiniteit in. eigen kring door dit voorstel worden aange tast Voor zoover de dienstbelangen qnt- slag van eene gehuwde vrouw kunnen, eischen, doet de Overheid natuurlijk niets dan haar eigen rechten uitoefenen. Met verwondering vernam de minis ter dat ook in de Kamer de vrees is ge uit voor toeneming van het concubinaat. Dat een ambtenares zich daartoe zou lee- nen, kan niet worden aangenomen. Zoo het noodig mocht zijn, dan zou echter dit wetsvoorstel haar daarvan kunnen terughouden. Immers, wordt dit ont werp tot wet verheven, dan zouden zij geacht moeten worden te handelen in fraudem legis, en uit dien hoofde uit het dienstverband zijn te verwijderen. De regeering zal de eerbiediging van het gezinsleven, welke het wetsontwerp zal waarborgen, gaarne ook in de maat schappij zien doorwerken. Indien dan, ook haar voorstel mocht uitwerken, dat de werkgevers, meer nog dan tot dusver de gehuwde vrouw althans uit meer om vangrijken arbeid weren, zou zij zich er over oprecht verheugen. Daar de onderwijzers (essen) bij de bijzond.re s:ho en niet van ov.rheic'swe- ge worden aangesteld, zou de wetgever een veel wijder gebied betreden dan't wetsontwerp beoogt, n.l. de bescherming van het 'huwelijk tegen den werkgever Er schijnt trouwens aan een voorschrift voor de bijzondere scholen geen behoef te te bestaan. Daarentegen is de minister wel be reid tegemoet te komen aan het be zwaar, dat de onderwijzeressen bij het bijzonder onderwijs, ingeval zij wegens huwelijk worden ontslagen, in slechter conditie zijn dan hare collega's, bij het openbaar onderwijs. Ook haar zullen de Zwijgend ging het drietal door de nacht- en win terstille heide. Clemens overwoog zijn plannen omtrent het kind De pastoor bad zacht. Eindelijk waren zij er. Het licht stroomde uit alle vensters. Een blank kleed van sneeuw lag in den helderen maneschijn uitgespreid rond „Heidehoe- ve", den Koning der glorie, Die tot troost en versterking naar de zieke werd gedragen, ter eere. De pastoor trad de kamer binnen. De vrouw lag met gesloten oogen ojd de legerstede uitgestrekt Hij legde het ziekenbus je op 't witte linnen, dat over een kleine tafel was uitgespreid, en be gon te bidden. De wouw was op het heidepad ineengezakt; zij zou ontegen zeggelijk nog veel op haar geweten heb ben, dat geregeld moest worden alvo rens zij de reis naar de eeuwigheid aan vaardde. Daarom moest hij in bet ge bed volharden. De koster zat in de keuken voor het haardvuur. Hij had zijn schoenen uitge trokken en keek met begeerige blikken naar den grooten ketel kokend water, dat Trees in de koffiepot schonk, 't Was voor hem althans een troost Clemens wierp af en toe ter sluiks een blik In de kapicr. Daar sliep hef Vind. betaalde pensioensbijdragen bij'ontslag wegen6 huwelijk worden terugbetaald. In verband hiermede is tevens een gelijksoortige bepaling getroffen, voor andere gemeente-ambtenaressen dan, on derwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die aanspraak hebben op rijks- pensioen en wegens huwelijk worden, ontslagen. Opgemerkt werd nog, dat inderdaad opzettelijk de mogelijkheid om gehuwde vrouwen aan ie stellen niet is afgesne den, doch onmiddellijke herbenoeming van een wegens huwelijk ontslagen amb tenares ware in fraudem legis, tegen welke wetsontduiking het koninklijk ver nietigingsrecht paal en perk zou stellen. Mocht de vervanging groote zwa righeden opleveren, dan zou de Minis ter geen bezwaar zien in een tijdelijke tewerkstelling van de ontslagen onder wijzeres, mits natuurlijk zoo spoedig mo gelijk daaraan ecu einde kome. Land- en Tuinbouw. lioilandsch Bloembolienkweekers- Genootschap, In de bovenzaal van „de Kroon" te Haarlem hield het Hollandsch Bloeiu- bollenkweekers-Genootschap Maandag rijn 24ste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Kruseman opende de vergadering met den gewonen Nieuwjaarsw ensen en merkte o.a. op, dat het jaar 1911 voor het Genootschap niet ongunstig was geweest. Uit het verslag van den secretaris administrateur bleek o. m., dat het getal afdeelingen 31 bedroeg. Drie afdeelingen hebben voor hei lidmaatschap bedankt. Het ledental was echter gestegen met 63. Door de rechtsgeleerde consulenten waren 80 adviezen gegeven, benevens ecu 30-tal vorderingen geïnd en '3 pro cedures gevoerd. Bij acclamatie werd de heer J. Kruseman tot voorzitter herbe noemd. Bij punt 7 raakten de tongen los. Dit betrof nl. een voorstel van het hoofdbestuur om de noodige gegevens te verzamelen, teneinde een naamlijst op te maken var. die bloembollenhandelaren van wie door verschuilende handelingen en nalatigheden voldoende gebleken is, dat zij als afnemers niet zijn aan te be velen, en aan het hoofdbestuur op te dragen zulk een lijst met aanwijzingen saam te stellen op de \vii2e, als het hoofd bestuur het best zal oordeclen. De secre taris lich.L het voorstel toe. Zooals aan de leden bekend is, worden door üe directie van het Genootschap wel inlich tingen verstrekt omtrent de financieele credietw aardigheid van vakgenooten waarvoor zij zich de gegevens over het algemeen wel kan verschaffen. Uit de klachten, welke de directie ter oore ko men omtrent willekeurige betalingen, slechte zorg voor manden of zakken, terugzending van bloembollen, onjuiste noteeringen op de köopbriefjes en andeie kleingeestige middelen, waardoor koopers zich trachten te bevoordeelen, valt op te maken, dat het samenstellen van een naamlijst als bovenbedoeld aan vele leden van het Genootschap ten goede zal kunnen komen. Hei hoofdbestuur zal ter verzame ling van de meest volledige gegevens e'en beroep doen op de medewerking der af deelingen en ook die der leden afzonderlijk. Hillegom is wel voor het voorstel, al meent zij, dat liet groote moeilijkheden met zich zal brengen. De .feiten moeten goed worden onderzocht en niet onnoo- dig mag iemands goede n3am worden aangerand. Lisse is geheel tegen het voorstel. 'tZal door de exporteurs aan gezien worden als iets, wat hun in ieder geval nooit tot voordeel strekken kan, en de kwade exporteurs zijn toch wel bekend. Ook zouden de exporteurs wel eens er toe kunnen komen ook een z.g. zwarte lijst te maken van kweekers. (Ge mompel vandat is heel goed, de kwade kweekers moeien ook bekend worden.) De voorzitter antwoordt hierop, dat het een prikkel voor de exporteurs zijn zal, om er voor te zorgen niet op de zwarte lijst te komen. Maasdijk zegt wel voor het voorstel te zijn, doch hoe is het uit te voeren? Zij dringt daarom vooral op voorzichtigheid aan. Heemstede is tegen het voorstel. Andere omstandigheden, dan in het voor- Hei had dc handen over het hoofd ge vouwen en sliep een zoeten rustigen kin- derslaap. De lange wimpers trokken meermalen, dan bewoog het kind den mond, doch het bleef slapen. Langzaam keerde Clemens zich om en ging bij den koster aan 't vuur zitten. Er werd geen woord gesproken. Na een lange jpauze vernam men in, de ziekenkamer eenig geluid van voetstap pen. De pastoor kwam. Een arme verdwaald doodzieke ziel had den terugweg naar het vaderlijk huis gevonden en daarmede zoeten troost. De vreemde vrouw kon nu gerust ster ven. De oude pastoor had haar ontlast van alle zorgen, ook die ten opzichte van het kind. Thans hoopte zij als een kind en was kinderlijk gelukkig. „Heer Jesus, in Uwe handen", fluister de de vrouw. Doch dc dood aarzelde nog zijn slachtoffer tot zich te nemen. De morgen grauwde. De zieke scheen te slapen. Trees wilde zich 'n oogenblik ter ruste begevenzij was zoo moe en 't was zoo bitter koud. Clemens bleef waken. Trees had reeds den deurknop in de hand, toen dc zieke de oogen opende en stootend en langzaam van haar lippen kwain Ingezonden Mededeelingen. 30 cents per regel. Observaties, gedaan in het Klemens- gasthuis te Munster i/W. hebben aange toond Dat het echle Frans Josef-bltter- water prompt, en zonder ongewenschte, lastige, nevenverschijnselen, ruime stoel gang geeft. Het natuurlijke „Fransjozef" water neemt daardoor terecht een bevoor rechte plaals in onder de reeks van salinische purgeermiddelen. 533 Lev. Mij. te Haarlem heeft thans na anderhalf jaar werken, reeds een succes van verzekerd bedrag te boeken. Hoeveel Mij. en konden na een nog zoo kort bestaan op zoo'n succes wijzen 64 s stel genoemd, kunnen eveneens tot onte vredenheid leiden. Zoo is Heemstede een firma bekend, die formulieren, om mei de Boerenleenbank te werken, niet wil tee kenen, alhoewel dit minstens 3 pCL voor deel voor de kweekers zou zijn. Noord- wijkerhout zou willen aanraden tevreden- heidsbetuigingen ie zenden van firma's, waarvan geen klachten inkomen. De voorzitter meent, dat het bestuur het beste kan onderzoeken of de mede deelingen van dien aard 2ijn, dat ze ge publiceerd kunnen worden of niet. Daar niemand stemming over het voor stel verlangt, wordt het bestuur de be voegdheid gegev.en om te handelen vol gens goeddunken. Ook het voorstel der afd. Bennebroek- Vogelenzang lokt langdurige discussies uit. Die afd. stelde voor om t 500 uit te loven voor de samenstelling van een bruikbare boHenrooimachinc. Door de ge stadige uitbreiding der kweekerijen wordt het zeer moeilijk om in den rooitijd de noodige arbeidskrachten te verkrijgen om op tijd de bollen gerooid te krijgen. Om daaraan tegemoet te komen, meent de afd., dat een rooimachine goede diensten zou kunnen bewijzen, ook voor de kleine, kweekers, die langs coöperatieven weg zich in het bezit ervan kunnen stellen. Het hoofdbestuur meent, dat, volgens geruchten, eenigc personen, onafhanke lijk van elkander, zich reeds bezighouden mei het fabrieeeren van zulk een machine. Dat deze machines nog niet in den handel zijn, zal wel daarin zijn oorzaak vinden, dat de werking nog niet voldoet Hei kan ook zijn, dat de uitvinders wachten op de invoering van een oeirooiwet, om het recht op hunne uitvinding eeniger- mate te kunnen verzekeren, alvorens hun uitvinding te pubiiceeren, en dan is het uitloven van een premie geheel overbo dig. Wat den coöperatieven aankoop be treft, merkt het hoofdbestuur op, dat aan: een gezamenlijk bezit het nadeel verbon den is, dat in den drukken rooitijd allen de machine tegelijk noodig hebben, zoo dat deze wijze van bezit en gebruik niet spoedig ingang zal vinden. Ook worden reeds proeven genomen om de bollen dusdanig te- planten, dat zij ook met behulp van den ploeg ge rooid kunnen worden. Het hoofdbestuur. adviseert daarom zulk een belangrijk be drag als premie niet beschikbaar te stel len. Noordvvijk is het in deze met het Hoofdbestuur geheel eens. Sassenheim meent, dat dit voorstel in de Ver .voor Bloembollencultuur thuis hoort. „En als Hedwig nu eens Marie niet tot zich wil neinen „Dan houden wij het meisje, je kunt daar van verzekerd zijn." Verschrikt hoorde Trees die woorden aan. Nu ja, 't bleef haar ten slotte het zelfde. Maar eigenlijk ging het kind hun niet aan. Plemping en zijn. vrouw waren! de eersten, die er zich over moesten ont fermen. Zoo dacht zij, maar zij zeidei niets. En de vrouw knikte toestemmend met het hoofd. De pastoor had eveneens precies hetzelfde gezegd. Ja, nu was het in orde 't was zoo goed. „O, hoe heerlijk." Zij beproefde te lachen. Maar dc lach bleef steken in de vouwen van haar gerimpeld gelaat. „Haal het kind even „Het meisje slaapt1' merkte Trees op. „Dan is het ook goed, dan laat ze maar slapenIk ook. Neemt gij ootó rust. Ik behoef niets meer te hebben."- Er lag iets onweerstaanbaars in haar, woorden en in haar wezen. Trees zoo wel als Clemens voldeden aan haar aan drang. Trees was erg afgemat en Cle mens bekroop een eigenaardig gevoeg dat hij niet kon uitdrukken. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 8