3e Jaargang. No. 7t4. Vrijdag 2 Februari 1QI2. Liefde en Haat. BUITENLAND. Bureau GLIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, LIJ per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS beinagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract ainzienlijke korting. Groote letters mar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel ineer 10 cent V L)e Kameropening. Ten aanzien der meerbesproken ge beurlijkheid, dat de zitting der Staten Oeneraal in September j.l. niet door de Koningin persoonlijk werd geopend, le- xen we in 't schriftelijk antwoord der Uegeering aan de Eerste Kamer: „Het was de Regeering aangenaam ftfpnieuw bevestigd te zien, dat het al- ga meen wordt op prijs gesteld als de zitting der Staten-Oeneraal door H. M. de Koningin in persoon, wordt ge opend. Begrijpen wij dezen sob eren weerslag Op de woorden van het Voorloopig Ver slag goed, dan wil de'Regeering er mede te k ennen gevende reden, waarom H. M. ditmaal niet zelf naar 't Binneahof kwam, iigt zoozeer op 't gebied der Hoo ge Vrouwe, dat alle discussie over consti tution eel-of-n iet daardoor uitgesloten wordt. De Regeering had sinds de ten Hove binnengedrongen teleurstelling de Memorie van Antwoord aan de Se natoren kunnen, aangrijpen als een onge kochte gelegenheid om de zoozeer ver troebelde quaestie der Kameropening even recht te zetten. Zij laat deze gele genheid evenwel voorbijgaan, wat on getwijfeld te beschouwen valt-als een daad van kieschen tact, w.elke door de Eerste Kamer wel verder onbesproken als zoodanig zal worden gewaardeerd. Uit de Leidsche Vroedschap. De leden hebben gistermiddag in een bijna onverwarmde raadszaal een paar uurtjes gepasseerd. De concierge pook te weliswaar dc kachel herhaaldelijk op, cnaar welke moeite de goede n\an ook deed, 't lukte hem niet, de kou te ver drijven. De kachel wou niet trekken. De burgemeester had liet koud op eijn zetel; de meeste leden wreven zich curl dezelfde reden de handenéén zelfs kwam op den vrool ijken inval door 'n cognacje wat meer warmte te brengen. Maar een ander gaf de voorkeur aan warme thee, doch zoowel thee als cog nac lieten zich wachten en zoo bleef men, koud. De agenda leverde gelukkig niet vcél belangrijks op. Een reeks voorstellen gingen zonder of zonder noemenswaard debat voorbij en de beide punten, waar over gediscussieerd is, ontlokten toch geen geanimeerde besprekingen, mis schien eveneens hieromdat de tegen standers der beide voorstellen inzagen, woor een verloren zaak te moeten strij den. Het feesterrein aan den Zoeterwoud- schen Singel blijft feestterrein en wordt Sportterrein. Men 'kent de voorwaarden, waaronder B. en W. het aan den Bond voor Lichamelijke Opvoeding willen af staan, welke bond het op zijn beurt weer aan andere vereenigingen verhuurt. Eigenlijke bestrijding ontmoette dit voorstel slechts bij den heer Roem. Deze wilde van het uitgestrekte terrein een volkspark maken, dat zoo in te richten was, dat het eveneens voor feestterrein dienst kon doen. Een sympathiek denk- FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. *2) Met één pas is Clemens Tweehuis aan de deur en schuift den grendel weg. Hij "iet h-t- kind, haalt het naar binnen en hoor: het uit. Dan neemt hij haastig de lantaarn van den spijker en steekt ze aan dcu haard aan. Hij kan de voet-toppen van het kind wel zienhut meisje behoeft dus niet met hem mee te gaan, want men kan het kind aanzien, dat hei 't niet ver meer kan brengen. frees is inmiddels komen aanloopen. Clemens vertrouwt haar het meisje toe en gaat dan vlug weg. Op verschillende plaatsen beeft de wind en de sneeuw de sporen der voetstappen reeds weggewischt, zoodat Clemens ta melijk veel oponthoud he-ft. Nauwkeurig fn C -hij den grond gadeslaan... en zie, daar ligt een inehsch! Het verstijfde lich. am is half do jr sneeuw bedekt. Cle mens lielit nadeibij't is ecu viouw. De beeld, dat echter bij niemand steun vond; de heer Roem deed zelfs geen poging om zijn idee nader te verdedigen én be paalde zich tot tegenstemmen. De opvoe ding in de open lucht en de beoefening der sport zul.en nu plaats vinden op 'n kostbaar terrein in het centrum d-r stad. Er waren leden, die ais resultaat van dit voorstel vermindering van de ba.dadig- lieid der straatjeugd verwachtten! ,Wij helpen het hun wenschen! De dagelijksche verplichte aangifte van de werkioozen bij de arbeidsbeursais voorwaarde vooc het ontvangen van den gemeentelijken bijslag het tweede punt van debat werd bestreden door de heeren Fokker en Sijtsma, die de dage lijksche aanmelding onnoodig en ze voor den arbeider vernederend vonden. Mr. Briët weerlegde evenwel in een van groote zaakkennis getuigende rede de ge opperde bezwaren en vond daarbij steun, behalve bij de heeren Pera en Zwiifs, ook bij de heeren Botcrmans en v. Tol, die in deze quaestie als mannen van de praktijk konden spreken; de eerste als werkgever, de laatste a^s werknemer. Be streed de heer Botcrmans zijn vrijzinnig- democratische collega's door te wijzen op de fraude, die de werklooze kan plegen door tijdens de werkloosheid en kele dagen bij een particulier te gaan werken ^hij liet doorschemeren, dat het in de bouwvakken nog al eens voorkomt), de heer van Tol, die voorzitter is van het Werkloozenfonds van den Ned. R. K. Volksbond, kwam in een puntig speech je verklaren, dat de fondsen deze controle zeer op prijs stellen. Het vernederende voor den arbeider wees deze sprekur uitdrukkelijk af en hij hield den heeren theoretici voor, dat het reglement van zijn fonds thans reeds de bepaling bevat van dagelijksche aanmelding bij den secretaris. De fondsen zullen dus van een controle-maatregel worden ont last Gesteund door den heer Zwiers, drong de heer van Tol er echter op aan, den regel niet al te streng toe te passen en uitzonderingen op de dagelijksche aan melding toe te laten, b.v. als de werk looze e.ders werk gaat zoeken, bij ziekte in zijn gezin, enz.- Van den Voorzitter ontlokten beiden de verzekering, dat de verordening aldus zal worden geïnterpre teerd. De ambtenaar aan de aroeidsbeurs zal de bevoegdheid krijgen den werk looze van de aanmelding op een be paalden dag te ontslaan. Nadat een voorstel-Fokker, om met ééne aanmelding te volstaan, was ver worpen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Fokker oogstte bij de rond vraag nog een lachsucces. In zijne scherp zinnigheid had hij uitgedacht, dat de ver ordening op dc sneeuwopruiming, zoo lang de intrekking niet koninklijk is goed gekeurd, nog van kracht was, en daarom wilde hij de gemeente dc sneeuw voor zijn deur laten opruimen t De Voor zitter bracht den juridischen criticus ech ter aan 't verstand, dat niet de inhekking der verordening op de sneeuwopruiming koninklijk moest worden bekrachtigd doch de intrekking van de daarmede ver- dood heeft zich reeds op haar gelaat afge- teekend. Aan den mond een bloedrooue streep. Hij schudt aan de levenlooze massa; tevergeefs! Hij wordt bijna door afschuw overmand, maar weet zichle behcerschen, zet de lantaarn neer, neemt de vrouw op zijn arm hoe licht is zij! en spoedt zich huiswaarts Trees had het kind ondertusschen kof fie en ecu boterham voorgezet en terwijl het begerig de lang onto eerde voeding verorb keek Trees verbaasd naar de fijne eig ardige gelaatstrekken, die haar aan een ader bexend gezicht herinner den. Zij vond echter niet wat zij zocht, en kon zich niet herinneren op wie het meeisje geleek. Toen trad Clemens eveneens binnen en sliet met den voet de deur op. Zijn adem golfde a.s een wolk de keuken en ecea ijzige koude stoof binnen. Hij droeg de verstijfde vrouw iu de kamer van zijn zuster, legde haar op het bed en liet de verdere verzorging aan Trees ovtr. In de huiskamer terugkeerend vond hij het meisje reeds ingeslapen. HU hoofd met donker kroeshaar rustte op het gladde dek van de eikenhouten tafel; de smalle en bevuilde handen omva ten nog eenige broodk irsljejde sl: ap h d den kouder overwonnen. ijet seneen te band houdende rc.ribude- verordening. Deze twee zaken had mr. Fokker ver ward. Door niets kan men de gemeente verplichten de sneeuw voor de woningen van particulieren op te ruimen. De Raad lachte hartelijk om den flater van zijn mede ld. ALüEMEfcN OVERZICHT. Ofschoon de beslissing van den minis ter-president Poincaré nog niet bekend is, mag men door den uitslag van het ondeizoek van de passagiers der Ma- nouba het Fransch-Itaïiaansch incident tenminste wat dit laatste betref'., als be slecht beschouwen. De hoedanigheid van leden van de Roode Halve Maan is toe gekend aan 28 van de Turken der Ma- nouba, welke allen verlof zullen krijgen hun reis voort te zetten. Een der Turken, die ziek is geworden, zal te Le Frioul zijn genezing afwachten. Bij den laatste zijn verdachte geschriften gevonden; hij zal geen vergunning krijgen zich naar Tunis te begeven. Tusschen de Fransche en de Italiaan- sche regeeringen zijn thans besprekingen gaande om te komen tot vaststelling van de verschillende geschilpunten betredende de opbrenging van de Carthage en de Manouba, welke naar het Haagsche hof van arbitrage zuilen verwezen worden. De Fransche regeering heeft reeds den advocaat bij het hof van appèl, Fronia- geois, belast met het onderzoek naar de wettigheid van het optreden der Italiaari- sche oorlogsschepen en de schade, die daardoor is geleden, punten, waarover het Haagsche hof zal te oordeelen hebben. Waarschijnlijk zal Fromageois in den Haag het Fransche standpunt verdedigen. De oorlogstoestand blijft voor den buitenstaander nog steeds duister. De correspondent van de „Mor- genpost" te Tripolis geeft daarvan een oplossing in een telegram, d.d. 29 "Jan over Tunis verzonden. In de laatste dagen zijn de Italiaansche linies, de een na de andere, door den vijand aange vallen. Daar, volgens een bevel van den oppcrbeve.hebber, niemand binnen de verdedigingslinies gelaten werd, naar het heet wegens het te groote gevaar, in werkelijkheid echter om kritiek te ver mijden, moet men zich behelpen met be richten van het ofiicieele persbureau, dat de verliezen van de Italianen verzwijgt en slechts van overwinningen spreekt. In derdaad zijn al deze gevechten zeer hard nekkig geweest en de verliezen van de Italianen zeer aanzienlijk. Gisteren viel de vijand vier maal Aïn-Zara aan, naar beweerd wordt onder bevel van Enver- Bei. De geheele oase is langzamerhand in een groot versterkt kamp veranderd. Over den opmarsch naar het binnenland hoort men nog niets, maar men is reeds ni-l graafwerk voor den aanleg van een spoorweg begonnen. Dat Enver-Bei bij Aïn-Zara zou zijn, is natuurlijk onjuist, daar hij voor Bengazi ligt. droomen, want een zacht lachje huppelde over de half gesloten kersroode lippen. Clemens stond met stoinine verbazing voor het lieftallig beeld van liet slapende kind en vergat heelemaal, dat er in zijn huis een ander mensch met den dood worstelde. Trees kwam binnen. „Wel, hoe is het?" vroeg hij zacht. Trees wenkte hem dichterbij te komen en fluisterde „Er zit nog 'n weinig leven in, maar of het lang za. duren, bct .vijfel ik. Haal zoo spoedig mogelijk den pastoor, ik zal zoo lang opapssen." Clemens wierp een blik op de arme vrouw. Het kleine o.ielampje straalde 'n mat f.ikkerend licht op het bleek gelaat, waarop leed en ellende versch Lende ken- teekenen hadden achtergelaten: in rook opgegane verwachtingen, verloren ge luk, harden strijd zonder zegepraal Langzaam begon een we.dadige warm te door het lichaam van de vrouw te trekken. Zjj deed het hart vlugger slaan, doch veroorzaakte tegelijkertijd een holle droge hoest, die 't lichaam deed schudden. De vrouw sloeg de moede oogen op en keek verwonderd om zich heen, zij aan schouwde met verwondering de beide menscheii, die aan het voeteneinde van het bed sLuueu, De troebelen te Lissabon zijn nu, naar venu.dt, met uiintu.ie macjvt onderdrukt. Massa's troepen zijn uit ver schillende garnizoenssteden te Lissabon samengetrokken. Het le en 2e regiment artiller.e, het 5e, 8e, 16e en 22e regiment infanterie, het 2e regiment lanciers en het 4e regiment dragonJ.rs, 1Ü0J man van de republikeinsche garde en talrijke politieagenten bevinden zich thans in de stad. Lissabon ziet er uit als een leger- Pl==-3- Heele escadrons traden vandaag (het bericht is van den 29sten) tegen het ge peupel op, waaronder zich taaijke anar chistische elementen bevonden. Naar links en reJits werd de menigte met de sabel uiteengedreven, totdat men naar alle kan.e.i viucnite. Uit de vensters wer den bommen op de troepen geworpen, waarbij vrceselijke ontplof.ingen plaats hadden. Eindelijk, toen de duisterng in viel, dreven de soldaten de menigteMaiar de lager gelegen stadsgedeelten. Éen telegram van gisteren meldt, dat nu de leiders gevangen genomen zijn, de staking volkomen geëindigd is; in de fabrieken en havens is het werk hervat. Buiten het militair vertoon heeft Lissabon haar gewone aanzien. De Parijsche „Excelsior" maakt nu weer (vreemd, dat men bij troebelen ge regeld iets van de verdreven monarcnie hoort) melding van een gewichtige samenkomst tusschen den ex-koning Manuel en Dom Miguel van Braganza, die gisteren in het Hotel du Louvre te Parijs zou hebben plaats gehad. Toen de ex-koning het hotel verliet, scheen hij stralend van vreugde, maar hij weigerde alle inlichtingen te geven. De reporter beweert, dat hij in de ka mer is geweest, waar het oudeihoud plaats had, dat papieren in den haard ver brand waren en dat hij op vloeipapier de handtekening van dom Miguel kou lezen Hieruit wil de „Excelsior" nu conclu- deeren. Cat een officieel stuk is geteekend, waardoor een einde worJt gemaakt aan het oude dynastiek-verschil. Volgens een ontvangen Reuter-telegram hebben koning Manuel en dom Miguel inderdaad een onderhoud gehad. De laat ste zou den ex-koning de belofte hebben gedaan hem te steunen bij de restauratie van de monarchie. Vandaar de vreugde van koning Manuel. In de berichten uit China blijven de grootste verwarring en tegen strijdigheid heerschen. In Engelsche bla den kan men b.v. het volgende vinden. „Het edict nopens den troonsafstand is on der teek end, doch de keizerlijke fa milie zal de eerste maand Peking niet verlaten, daar de Manisjoe-boepen drei gen, de keizerlijke familie en de prinsen neer te schieten, indien zij mochten trach ten weg te komen." Dat is dus één ber.cht. Een tweede be richt behelst, dat volgens een bekend making van het Chineesche departement van buitenlandsche zaken de Keizerin- „Waar ben ik? Waar is Marie?" hijgde zij. „Het kind slaapt", gaf Trees ten ant woord. „Waar ben ik?" vroeg de vrouw nog eens tusschen slapen en d.oomen. „In de heidewoniug". Clemens zeide dit droog en ko.t, zooals steeds zijn aard was. De naam van itcidewoning verdreef alle ver.nioelheid, joeg de slaap en het loodzwarè, mat: ge oei weg... Zij was dus in de heiwoning. En vreemden woon den daarin! Geen onderdak voor het kind! Niet de plaat?, waar zij gerust ge steld den dood kon afwaaiden. Een pijn lijke zucht kwam over haar lippen. Dan vroeg zij, terwijl haar witte handen met zware blauwe aderen aan het bovenlaken plukten „Waar is de oude Menne?" „Dood", gaf Clemens weer ten ant woord. Hij was echter verse. rikt. Men ne! Wat wilde die vrouw van hem? Ge leek het kind niet veel op Hedwig Men ne? Trees had medelijden met de arme vrouw en trachtte haar te troo.Ln. i,De jonge Menne Is gelrouwd." Dat gaf tenminste een straaltje hoop. De zuster woonde dus in de nabijheid. Deze zou haar kind tot ziuii nemen; ixj weduwe aan de regeering heeft doen weien, dat zij besloten heeft tot den vrede en dat in dien zin door de regee ring de noodige stappen moeten worden gedaan. Maar gisteren maakten wij melding van een heel ander bericht, dat indien het waar blijkt dc geruststellende ver klaring der Keizerin - weduwe vrijwel waardeloos maakt. Immers uit Tientsin was in Londen bericht ontvangen, dat de wapenstilstand was geëindigd en dat de opstandelingen de vijandelijkheden hadden hervat. Wat aangaat den steun van Japan aan de oproerlingen verleend, wordt nu beker#d, dat dit langs een achterdeurtje geschiedt. Er wordt nl. melding gemaakt van een a.s. deelneming door japanseti kapitaal in de maatschappij, die de ijzer en staalfabrieken te rlanjang exp.oiteert. Dan zal later die maatschappij een groot voorschot (vijf iniilioen taeis) verschaften aan de revolutionaire regeering. De trans actie zal voor zoover wij begrijpen dus hierop neerkomen, dat binnenkort het revolutionaire bewind zijn kassen ge stijfd zal zien door Japansch ge.d, dat het echter langs een omweg in handen krijgt. Waarschijnlijk is deze weg gekozen, om dat nu de ofiicieele Chineescne regeer.ng te Peking geen bezwaren kan opwerpen tegen het steunen der opstandelingen door Japansche financiers. Immers de toegezegde 5 millioen taeis ontvangt het revolutionaire bewind niet van de Japan sche geldmannen, maar van een Cninee- sche ijzer- en staalfabriek. Hoe die laat ste er aan komt, is dan haar zaak. En handig gevonden is het zeker. GEMENGD. De mijneigenaars uit den Bo linage hebben Woensdag de bemiddelingsvoor stellen van den minister-president tot bij legging van de staking der mijnwerkers afgewezen. Uit Dzjoelfa wordt d.d. Woens dag bericht, dat het eerste Russische re giment scherpschutters uit Tabris den terugtocht naar Rusland aanvaard heeft. De unionistische bladen blijven het voorstellen alsof er tweespalt in het ka binet is, de regeering overhoop ligt met de leiders der nationalisten, omdat zij een tamme Home-Rule-wet wil indienen, waar de nationalisten niet van gediend zijn, en hoewel minister Samuel de zer dagen nog zei, dat er in den eersten tijd geen kans op een algemeene verkie zing is het Parlement nog van het jaar ontbonden zal worden. Naar het heet, moet men bij Lloyd s voor de ver zekering tegen een verkiezing nog van het jaar een reeds zoo hooge premie be talen, dat vélen er geen voordeel meer inzien. Men vertelde ook, dat minister Lloyd George, die een ambtelijke wo ning heeft, al een huis had gekoeld, waar niets van waar bleek te zijn. Wij houden al die berichten en beweringen voor pogingen om stemming te maken. Te Linz is. dezer dagen het 43ste congres gehouden van de Katholieke „Volksverein van Opper Oostenrijk. moest hut nemen, want het ging haar goed; zij was immers gelrouwd! „Als ik opgeknapt ben, gaan wij naar Hedwig. Ik mag zoo lang wel hier blij ven? Hcdvvig is mijn zusier." ,,'t Spreekt van zelf dat ge hier blijft", meende Clemens. „Maar mij dunk., ik moest den pastoor ha.en. Zal ik dat doen „Ja, ja, de pastoor", fluisterde de zieke met laat Te krachtsinspanning. Clemens stapte het huis uit. Hij trok de wit.* wollen doek steviger om den hals en haalde de muts zoo ver mogelijk over de ooren. Zijn voelen en beenen staken in lompe doch hooge kaplaarzen, welker schachten hem bijna tot de knieën reiktende sneeuw kon er n.et doorheen dringen. Scliuchter weerkaatste de vale schijn van het lantaarnlicht op het heidepad, speelde met de ijskegels aan de dennen en kroop achter de bessenstruiken weg. Menig keer flikkerde het licht angstig op en neer en weerde zich in zijn huisje tegen den indringer.gen wind. Clemens sloeg slechts oppervlakkig den weg gade. Zijn gedachten verwijlden elders; zij waren in „rieidehoeve" achte* gebleven. {Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1