Uit de Pers. Liefde en Haat. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Maandag 29 jan. no. 700. De sterkste partij la een beschouwing over den uitslag Üer verkiezingen in Duitschlaud schrijft het „Centrum": De sociaal-democraten zullen thans de machtigste partij vormen in den Dnit- ische.l Rijksdag. Ze zullen de honderd overschrijden en aaartnee in getalsterkte de eerste plaats Innemen. De kiezers hebben het zóó gewild maa.- natuurlijk zou het dwaasheid zijn, alle kiezers, welke deze honderd socialis tische afgevaardigden achter zich hebben, hij de sociaal-democraten in le deeien. Dit is juist het eigenaardige van de toodc partij, dat zij tallooze stemmen werft van menschen, die niet bij haar behooren, noch tot haar organisatie wil len gerekend worden, maar uit ontevre denheid, chagrijn, of wat ook op hare can did at en stemmen. Ook onder dit opzicht vormen de so cialisten een scherpe tegenstelling met de katholieken, die nagenoeg uitslui tend op hun eigen krachten zijn, aange wezen. Ni et-katholieken stemmen slechts bij (uitzondering op katholieke candidaten. Niet-scciaüsten daarentegen stemmen in massa op socialistische candidaten. Twee millioen stemmen op de candi daten van het Cehtrum uitgebracht, be- teekenen twee millioen kiezers, die ge heel en al tot de partij behooren, katho liek zijn in en buiten de kerk, deel uit maken van katholieke organisation, ka tholiek zijn van het woord en van de daad, en zich hun geloof niet schamen. Menschcn van beginsel, die weten, wat zij willen. Vier millioen stemmen op de socialis ten uitgebracht, bettekenen vier millioen kiezers van zeer diverse pluimage, teza men een verwarde inassa vormend met zeei groote principieele en andere ver schillen. Tot handelen geroepen zouden zij aan, de spraakverbijstering bij Babel's toren bouw herinneren. Twee millioen Centrum-kiezers zijn twee millioen katholieken. Maar zetfs de meest verwoede socia list zal iviei durven beweren, dat de ruim vitr millioen kiezers van de socialisti sche candidaten, ook vier millioen socia listen zijn. Nog geen vierde part. De socialisten zijn daarom alleen als parlementaire partij het st.rksu Iw het land is de verhouding geheel anders. Maar intusschen zullen de roode hee- ren thans dc aansprakelijkheid van hun. pos.tie iu den Rijksdag hebben te aan vaarden. Wij zullen hen nu aan 't werk kuiytca zien. De grondwetsherziening. Dc Standaard schrijft Mag men op de jongste geruchten in zake de Grondwetsrevisie afgaan, dan zou de wolk die hier dreigde, zijn afge dreven. Naar die voorstelling toch zou niet alleen veel spoediger dan eerst tc hopen scheen, de arbeid der commissie ter. einde zijn gebracht, maar tevens blij ken dat het laatste gedeelte van deu arbeid vlotter van stapel was geloopen, dan met het oog op het gewicht juist van het laatste stuk arbeids scheen te mo gen verwacht worden. In dit laatste stuk toch zit, gelijk men weet, èii het hoofdstuk van den Gods dienst èu het hoofdstuk van het Onder wijs en Armbestuur. Alzoo niet alleen twee der belangrijkste hoofdstukken, die zeker niet t minst de belangstelling zullen opgewekt hebben en tijd vorder den om accóord mogelijk te maken. Zijn nu desuiettemin ook deze beide hooidstukken binnen niet te ver loo penden tijd afgedaan, dan zou, verstaan. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 48) In werkelijkheid kwam er meer leven op de boerderij. Dc huwelijksinbreng van Jeanne maakte verschillende verbeterin gen mogelijk, die tot dusver wegens geld gebrek achterwege hadden moeten blij ven. De menschen moesten respect krij gen voor den nieuwen heerboer. Onder den invloed van den alcohol verminderde de druk, die zijn gemoed belastte. Doch Dirk was voorzichtig en bedronk zich niet; de brandewijn zou ftlleen zijn zorg verdrijven. De dagen, waarop hij geen gelegenheid had naar Siet dorp te gaan, was hij somber zijn levensmoed daalde; hij werd ver drietig en tobde over het verleden. Hij legde voor de beoordeeling van men schen en zaken een valschen maastaf aan en werd wantrouwend en eigen zinnig. De kern van degelijkheid, die in ham Stak, liet zich evenwel niet ineens uit schakelen. Dirk kwam bij zich zelf tot dc overtuiging, dat hij moest bepro,e,v£ii we het wel, nog alleen het opmaken van het Rapport overblijven. Doch al rekent men niervoor nog weken tijds, dan zou toch in elk geval nog eer de Kamer dit jaar uiteenging, het Rapport aan .Hare Majesteit kunnen zijn, inge zonden, en zou de Regeering, na Mei 1912, zich onverdeeld met het in gereed heid brengen van de voorstellen tot wijzi ging kunnen bezighouden. Gerekend de vlugge werkkracht van den minister van Binuenlandsche Zaken herleeft alzoo de hoop, dat de voorstel len in de volgende zitting nog zóó tij dig bij de Staten-Generaal zullen kun nen inkomen, dat ze de positie van, het Kabinet inet het oog op de slembus van 191'J vastleggen, en rechts de onzeker heid, die dusver op menig punt bleef heeischen, te niet doen. De „Standaard" zou het nog schooner vino'en als de voorstellen ook nog in 1913 door de beide Kamers konden wor- deu aangenomen, maar dit zal wel niet gaan daar vóór dien tijd dc verzekerings wetten behandeld moetcu worden en. het Tarief meent het blad. Brieven uit Zoeterwoude. XIII. De jaarvergadering van onzen Boeren bond v/as ditmaal weer belangrijk. We zullen een paar der behandelde punten wat nader bespreken. De rekening en verantwoording kon weinig nieuws opleveren, omdat 'de ge meente het tekort bijpast (dit jaar onge veer f40). Dat is zeker een eigenaar dige regeling. Vroeger kreeg de Boeren bond jaarlijks een subsidie voor dc stierenkeuring, zeker wel een zaak van algemeen belang voor onze gemeente. In tusschen vond „men", dat zulks niet de goede weg was, en sindsdien legt de Boerenbond zijn rekening jaarlijks dan den Raad over, die dan zoo goed is het tekort aan te zuiveren. Hoe men tot deze manier van doen gekomen is, is me totaal onbegrijpelijk. Ik snap niet, dat de Boerenbond, waarvan sommige bestuurs leden in den Raad en zelfs in het college van B. en W. zitting hebben, een rege ling kon aannemen, die feitelijk den Raad over zijn uitgaven laat beslissen, 't Is natuurlijk zoo kwaad niet bedoeld, maar toch is de zaak niet in orde. Laat de Boerenbond, als vroeger, jaarlijks een subsidie ontvangen, maar het is in be ginsel verkeerd, den Raad als voogd over den Boerenbond le erkennen. Liever moesten de boeren het subsidie weigeren, dan zoo'n regeling aan te nemen. Maar zij zullen niet licht het subsidie in den steek laten, want... de contributie is te laag en liet zou heel wat moeite kosten om ze aanzienlijk te verhoogen de boereu bobben voor hun verecniging niet meer over dan een gulden per jaar. Velen zijn van.de noodzakelijkheid hun ner organisatie niet diep overtuigd. Ik schrijf dit toe aan de bekende vast houdendheid en den grooten onafhanke lijkheidszin, dié van oudsher onzen boe renstand eigen zijn. Langzamerhand zal deze toestand wel beter worden, maar reeds nu mag wel eens gezegd worden, dat de contributie voor den Boerenbond aanmerkelijk hoogcr behoort te zijn dan een gulden. Zonder geld kan men nu eenmaal niet veel uitvoeren. Een ander besluit is de afspraak der aanwezigen, om voortaan zonder nood zakelijkheid geen varkens tc doen ver voeren op Zondag. Een zeer goed be sluit, dat zal iedereen erkennen. Ook ik waardeer liet, ook al, omdat bij deze gelegenheid v/eer eens duidelijk blijkt, dat in den Boerenbond wel degelijk bc- ginselkwesties ter sprake komen. En al is door dil voorstel de samenwerking tusschen Katholieken en niet-Katlioiieken geen oogcnblik in gevaar gebracht, 't vorig jaar zagen we de belangen van deze twee groepen lijnrecht tegenover elkander staan. Er is misschien nu aan leiding oin de organisatie eens te' her zien, vooral omdat we toch aan 't ver anderen zijn. Er is namelijk besloten de afdeeling Zoeterwoude los te maken van den Prov. Boerenbond, omdat de band toch zoo losjes was, dat we er weinig van merkten. We spa en nu de jaar- lijksche bijdrage aan de Provinciale en zonder alcohol zijn geluk te bereiken. Hij bedwong zich zelf, wanneer hijdorp- vvaarts ging en vaak hield hij het dagen lang zonder brandewijn uit Dan arbeidde hij met een uithoudings vermogen, dat bewondering afdwong. Nieuwe schuren en loodsen werden ge bouwd en hij sloeg daarbij zelf de hand aan 't werk, opdat de arbeid naar zijn inzichten zou worden uitgevoerd. Kwam hij 's avonds vermoeid thuis, zoo trad zijn vrouw hem met een vriendelijk op wekkend woord tegemoet Maar Jeanne was overigens met betui gingen van hartelijkheid spaarzaam. Zij voelde zich op den Schoutenhof nog niet thuis, en vooral sinds zü wist, dat groote sommen gelds betaald 'noesten worden, had zij veel op te merken en te mop peren. Dat verdroot Tweehuis' vrouw en zij zette haar schoondochter duchtig terecht Zij had een lang leven op den hof niet gesleten en het huishouden be heerd, om thans van jongelui zich ver wijten te laten welgevallen. Wijl Jeanne het met moeder Tweehuls niet al te best kon vinden, klaagde zij bij Dirk haar nood. Men moest anders huishouden en spaarzamer zijn; de dienst boden behoefden niet zoo verwend te worden en met zijn hoogvliegende plan nen wilde zij, dat Dirk. waqhfte, tot tU als we na eenigen tijd zien, dat er voor deel in de aansluiting kan zijn, dan wor den we weer lid. Zooals ik zei, nu we toch aan 't ver anderen zijn, is er een goede gelegen heid nog verder te gaan. Waarom geen Katholieke Boerenbond De toestand iedereen voelt het, Katholieken en niet- Katholieken is niet bevredigend. La ten we onze beginselen ook in. het ver- eenigingsleven voorop stellen. Wanneer de Katholieken medewerken, is 't maar een zaak van aanpakken, en zijn de be zwaren spoedig uit den weg geruimd waar een wil is, daar is ook een weg. Als ik de contributie, voor den Boe renbond hooger zou willen zien, dan volgt daaruit niet, dat ik oolc die voor de kiesvereeniging te laag vind. Ik be grijp niet, hoe men daar zoo voortdu rend aandringen kan. op verhooging en evenredige contribulic nif.ing. l>e op zet is indertijd geweest, de verecniging voor allen toegankelijk te maken en dat is zeker met een bijdrage van 30 cent mogelijk. De ondervinding van jarenlang leert, dat we zoo geld genoeg beschik baar krijgen voor onze actie en al zou die actie verdubbeld moeten worden, dan ben ik er zeker van, dat liet geld er ko men kan en komen zal zonder verhoog de contributie. Tegen evenredige heffing is nog een bezwaar: als bel eene lid meer betaalt dan het andere, dan zal dat, niet in theorie, maar in de practijk, er toe leiden, dat men gaat gelooven, dat niet aile leden dezelfde rechten heb ben. Wil men, dat alle leden zich iti de vereeniging thuis gevoelen, dan moet men niet sommigen „op een koopje" aan nemen en anderen dubbel lalen beialen. Ik hoop dat de regeling, die goed voldoet, en voor niemand het lidmaatschap on bereikbaar maakt, onveranderd zal ge handhaafd blijven. Urt het verslag van de algemeeue ver gadering der R. K. Centraie „Katwijk- Leiderdorp" is me o.a. gebleken, dat de afgevaardigden, zonder dat de zaak 'ut alle afdeeluigen behandeld kon worden, beslist hebben, dat we de A. R. candi daten zullen steunen. De verschillende bijzonderheden zul'.en later wel in onze afdeeiing besproken worden. Misschien hebben de beide door ons gekozen leden van het Centraal Bestuur nog wei een warru half uurtje. De hoofdzaak is dat zal ieder toegeven dat het grootere niet door het kleinere heeft moeten lij den, m. a. w. dat we, ondanks eenige grieven, ter wiLe van het beginsel weer samenwerken. Als er iets uit het gebeurde te leeren valt, dan is het zeker wel, dat men in de politiek niet op den-dag van morgen vertrouwen kan, maar altijd gereed moet zijn. Mogen de beide afdeeiingen vai on ze Jonge Garde dit in de eerste helft van Februari goed beseffen. Br. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 1 Februari a.s., des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van eene Lerares iu de Gymu. stiek aan het Gymnasium. 2e. a. Benoeming van eene leerares in de Gym nastiek aan de beide Hoogere Burger scholen, de Kweekschool voor Ouderwij zers en Onderwijzeressen en de scholen der le en 2e klasse; b. vaststelling van de jaarwedde en den pensioensgrond slag van die leeraars. 3e. Benoeming van eene leerares in de Gymnastiek aan de scholen der le en 2e klasse. 4e. Verzoek van Mej. M. van der Hoeven—Fraai om bestendiging in de betrekking van S'.ads- vroedvrouvv. 5e. Verzoek van J. Wauink om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school 3e klasse no. 1. 6e. Voorstel tot het verlëe- nen van eervol ontslag aan W; de Rooy, als onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. 7e. Voorstel om aan den Keuringsveearts, tevens adj.-direcLur van het Openbaar Slachthuis, toestemming te verleenen tot het aannemen van eene schulden van den hof betaald zouden wezen. Als de jood Mardiwitz maar eerst eens zijn voorschot ontvangen had. Hij was een woekeraar, die het uitslui tend erop aanlegde de menschen af te zetten. Dirk nam de raadgevingen van zijn vrouw niet ernstig op en ten slotte be gonnen zij hem te vervelen. Hij gaf de hoop op met zijn vrouw tot overeen stemming te geraken, doch zou ook dit leed dragen gelijk zooveel ander. Maar het was niet geschikt den terugkeer naar het goede spoor te vergemakkelijken. Zijn buren was Dirlc eenigen tijd uit den weg gegaan. Maar buiten is men te veel op elkaar aangewezen, dan dat een duurzame verwijdering mogelijk zou zijn, terwijl de ondergeschikten zich tegen eene afzondering met beslis'.heid verzet ten, omdat zij dikwijls de hulp van het personeel der buren noodig hadden. Langzamerhand kwam er weer een meer vriendschappelijke verhouding tot stand. Zelfs Gust Hölterling en Dirk harmo nieerden oogenschijnlijk, al kon Dirk niet vergeten, wat Gust hem eens had aan gedaan. In Münster was het markt Dirk Twee huis wilde er ook heengaan om paarden te koopen en tevens naar den geld schieter gajyi t&uGiud,e hem aan deu tand eventueele benoeming tot Rijkskeurmees ter. 8e. Voorstel tot bestendiging van de huur van het perceei Lokhorststraat no. 20 aan de Wed. F. van der Kloot. 9e. Voorstel tot bestendiging van de huur van het bovenhuis aan de Oude Heeren gracht no. 1 aan A. de Mooy. 10e. Voor stel tot het doen rooien van 12 boomen, staande op het terrein van het Rijksop voedingsgesticht voor jongens. 11e. Vast stelling van het verslag aan Ged. Staten omtrent het gebruik van de voor school- kindervoeding toegestane subsidie. 12e. Voorstel inzake de beschikbaarstelling van het openbaar slachthuis ten behoeve van het geven van een cursus in vee- en vieeschkeuring aan luitenant-kwartier meesters. 13e. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrootingen, dienst 1911 en 1912, waarvan de raming ie laag is gebleken en tot voldoening van eene uitgave over 1910 uit den post „On voorziene Uitgaven" voor 1911. 14e. Ver zoek van het bestuur der St. Petrus pa rochie om ontheffing van het bepaalde bij art. 19 der Bouwverordening, ten aanzien van den gevel van een op te richten ge bouw aan de Ketelboetersteeg. 15e. Voor stel tot aankoop van de voortuintjes, deel uitmakende van de perceeleu Sectie M, ns. 606 tot en met 611 en 626 aan de Heerenstraat 22—46, en tot vaststelling den desbetreffenden begrootingsstaat 17e 16e. Voorstel: a. tot ophooging van het feestterrein aan den Zoeterwoudschen Singel en van het daarachter gelegen wei land b. tot in gebruikgeving van het op gehoogde terrein aan de ahl. Leiden van Jen Ncderlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding; c. tot vaststelling van den desbetrefefnden begrooiingsstaat. Ie7 Voorstel: a. tot vaststelling van de ver ordening, houdende wijziging der veror dening van 23 April 1908 (Gem. blad no. 13), regelende den dodr de gemeente te verleenen steun ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid; b. om goed te keuren dat eenige wijzigingen worden aangebracht in het huishoudelijk regle ment voor het „Gemeentelijk Werktoozeu fonds" te Leiden. 18e. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1911. Uitbreiding St. Petruskerk. Door het bestuur der SL Petruskerk alhier is tot B. en W. het verzoek ge richt, om vergunning tot het afbreken van eenige aanbouwen van die kerk, van het perceel Ketelboetersteeg no. 10 en van het daaraangrenzende dienstgebouw en tot het in de plaats daarvan bouwen van eeu nieuw gebouw hetwelk volgens de aan den Raad overgelegde teekening zal worden geplaatst deels op het ter rein van het af te breken perceel Ketel boetersteeg no. 10 en op dat van het •aangrenzende eveneens af te breken en in verbiuding mei de kerk cu perceel Bree- straai 139 staande dienstgebouw, deels over een lengte van 4.80 M., op eeu ge deelte van het aan dat dienstgebouw grenzende, door een steenen inuur afge sloten, onbebouwde terrein langs de Ke- teiboeiersteeg. De gevel van hei nieuwe gebouw zal volgens de teekening tot eene hoogte van 10.30 M. worden opgetrokken en het besiuur heeft daarom teven9 aan den Raad dispensatie gevraagd van het be paalde in artikel 19, le lid der verorde ning op hei bouwen en sloopen, alwaar is voorgeschreven, dat het maximum der hoogte van al dan niet tot woning be stemde gebouwen aan bestaande straten anderhalf maal de breedte van den weg tot ten hoogste 15 M., bedraagt Immers de Ketelboetersteeg is slechts 3 M. breed en de maximum-hoogte zou dus slechts 4.50 M. mogen zijn, dj. 5.80 M. minder, dan het bestuur zich de hoogte van het nieuwe gebouw voorstelt. Intusschen mag het voorgeschreven maximum met vergunning van B. en W. worden overschreden bij het géheel ver nieuwen van een gebouw en wel tot ge lijke hoogte als het gebouw vóór de ver nieuwing had, terwijl, voor zoover er geen sprake is van bet geheel vernieuwen van een gebouw of wanneer men nog hooger weuscht te bouwen, dan het be staande gebouw, overschrijding van hel voorgeschreven maximum alleen moge- te voelen. Als Marchwiiz liet geld wilde hebben, moest Dirk door den zuren appel heenbijten en het hem geven. 'tWas hem liever, wanneer zijn schuldeischer nog een poosje geduld wilde hebben. Die onnoozele paar honderd talers betaalde hij later gemakkelijk. Jan Kasper reed met een voer plaggen de hofstede op. De paarden lieten de koppen hangen en staarden voor zich uit. 'tWaren echte wangedrochten; zij sleep ten zich voort als slakken. Daarmede was geen sier te maken; dat gesukkel moest uit zijn. Door een zijdeur ging Dirk de keuken binnen. Jeanne zette een zuur gezicht; zij had pas met haar schoonmoeder een klein geschil gehad. Tegen deze resolute vrouw kon Jeanne niet op; die had haar op de tanden en gaf het commando zoo spoedig niet over. Welk 'n gezicht de schoondochter later trok, liet haar erg onverschillig; Jeanne moest zich naar de gewoonten van den Schoutenhof voegen en daarnaar leven. Jeanne echter dacht: „Wij hebben het anders gedaan. Was ik maar op de boerderij van vader." Dirk liep regelrecht naar de slaap kamer en wilde een biljet opbergen, dat Joris Hanmeierhem bezorgd iiad. Jeanne h'ciu eu jjing voor het veulen lijk is met toestemming van den Raad. Nu heeft de gevel van het bestaande perceel Ketelboetersteeg no. 10 eene hoogte van 8.45 M., gemeten tot het be- gin van den 3.45 M. hoog en topgevel, de gevel van het dienstgebouw eene hoog te van 10.60 M. en de steenen muur een hoogte van 2.65 tot 3.05 M. De gevel van het nieuwe gebouw welke volgens het in gediende bouwplan 1.85 M. hooger zal worden opgetrokken, dan die van het be staande perceel Ketelboetersteeg no. 10, zal dus nog 1.60 M. lager zijn, dan de bovenkant van den topgevel van dat per ceel en 0.30 M. lager dan de gevel met kroonlijst van het bestaande dienstge bouw. De toevoer van licht en lucht in de steeg zal dus door het nieuwe gebouw niet noemenswaard worden verminderd en aangezien het bestuur bovendien ver klaard heeft het thans door den steenen muur afgesloten onbebouwde terrein aan de Ketelboetersteeg en aan de Lange- brug, voorzoover het niet door liet nieu we gebouw zal worden ingenomen, niet te zullen bebouwen en den steenen muur door een op een steenen voet te plaatsen ijzeren hek te doen vervangen, waardoor in den bestaanden toestand daar ter plaatse eene belangrijke verbetering zat worden verkregen, is er volgens het oor deel van B. en W. wel reden, om aan Kerkbestuur de gevraagde dispensatie tc verleenen. Ook de Gezondheidscommissie advi seert de gevraagde gevelhoogte van 10.30 M. toe te staan, mits slechts aan de dis pensatie een viertal door haar ojigenoeui- de voorwaarden worden verbonden. Tegen de eerste voorwaarde, de ver vanging van den steenen muur door een ijzeren hek, heeft het Kerkbestuur geen bezwaar. In de tweede plaats geeft de Com missie in overweging voor te schrijven, dat de gevellijst niet meer dan 10 c.M. buiten den gevel zal uitsteken, teneinde de nadeelen, aan de gewenschte gevel hoogte verbonden, niet te vergrooten. Teil derde wil de Commissie bepaald zien, dat het dakvlak van de bekapping aan de zijde van dc steeg, niet minder dan 300 zal terugvallen uit het gevelvlak. Ten slotte stelt de Commissie nog voor te verbieden, dat de twee te maken dak vensters buiten het dakvlak uitsteken. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad derhalve iu overweging aan het bestuur van de St Petruskerk toesiemming te verleenen den gevel van het nieuw te stichten gebouw aan de Ke- télboelersteeg te doen optrekken tot een maximum-hoogte van 10.30 M. boven de kruin van den weg, en wel voor zoover betreft het gedeelte van den gevel, dat zich ter plaatse van het bestaande per ceel Ketelboetersteeg no. 10 zal uitstrek ken en voorzooveel betreft het gedeelte, dat over een lengte van 4.80 Meter op het onbebouwde terrein, grenzende aan het bestaande dienstgebouw, zal worden op getrokken, een en ander onder de na volgende voorwaarden a. dat het onbebouwde aan de kerk toebehoorende terrein aan de Ketelboeter steeg en aan de Langebrug, hetwelk thans door den steenen muur wordt afgesloten^ voorzoover het niet door het nieuwe ge bouw zal worden ingenomen, nimmer zal worden bebouwd b. dat de steenen muur om dat terrein zal worden vervangen door een op stee nen voet te plaatsen ijzeren hek, overeen komstig de overgelegde teekening en vciv der ten genoege van B. en \V. c. dat de nakoming van het sub a en h vooigeschrevene zal worden verzekerd door het vestigen van een servituut d. dat de gevellijst aan dc zijde der Ke< telboetersteeg niet meer clan 10 c.M. zat uitsteken. Door en W. zal aan het Kerkbestuur worden toegestaan den nieuwen geve^ ook voorzooveel betreft het gedekte, waar zich thans het dienstgebouw ver bindt, tot een hoogte van ten hoogst* 10.30 Meter te doen optrekken. B. en W. stellen voor Mej. E. J, Dentz te benoemen tot leerares in dc gymnastiek aan het gymnasium, aan cU beide Hoogere Burgerscholen, aan dl Kweekschool voor onderwijzers en ondef wijzeressen en aan de scholen der le a staan. Dat was reeds zonderling, wan om dezen tijd van den dag was er ii de keuken en in den stal genoeg wer te doen. Zij keerde zich langzaam oir Haar gelaat was bleek en strak, en r haar oogen teekende zich trots naast ec gevoel van hulpeloosheid af. „Ik kan het met moeder niet vinden.' Dirk haalde de schouders op. 'tWj erg onverstandig van Jeanne. Men moer alles niet zoo erg opnemen. Moed* meende het volstrekt niet kwaad, maai kon alleen Jeanne's aanstellerigheid nie» uitstaan. Dirk antwoordde slechts: „Och wat; moeder meent het goa met ons. Ze is toch onze moeder." Was dat 'n troostwoord? De jong» vrouw was ontnuchterd. Daar zij zei niet krach lig genoeg was om zich tego Dirks moeder te verzetten, had zij va' haar man steun verwacht. Want z hechtte een groote beteekenis aan lie begrip „huisvrouw". En zij was voo iedereen de „huisvrouw" en niet Dirk moeder. Hoe zou zij echter op haar stu kunnen blijven staan, als Dirk haar nit hielp? De jonge boer had reeds lang dekami verlaten. Hij had wel andere dingen aa 't hoofd. Er moest nog stroo gesnede worden en de dag liep ten einde. u.1 _1 ..Iu.1.1 (WjUfUt veivultfd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5