No. 70f. 29 C. de Or&atf BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Sc Jaargang, £dicbelve 6ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. OIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ta bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/» cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Januari 1912 De ADVERTEi rriEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75. elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting." Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Kiezers van District 11. Uw plicht roept U. Niet geaarzeld of geweifeld, geen bijkomstige belangen op den voorgrond geplaatst, geen overwe gingen van persoonlijken aard, allen zonder ééne uitzondering naar de stem bus om de Christelijke beginselen ie doen zegevieren. Maar zelfs bijkomstige belangen, zelfs Overwegingen, haar grónd vindend in den £ersoon van den candidaat, zouden u ter niet kunnen tegenhouden, want de candidaat van de Rechtsche partijen, de heer een inan met gezond oordeel en prac- tischen zin, die zich zijn leven lang on der Leiden's bevolking bewogen heeft, en van de Leidsche toestanden terdege op de hoogte is. DaarenbovenWij zijn tau in de gelegenheid om ook op het ge bied van landbouw en veeteelt een spe cialiteit in den Raad te brengen, wat, waar Leiden s welvaart zoo nauw samen hangt met den bloei vande markten, zeer zeker van groot belang is. Maar nog een krachtiger beweegreden om op den heer A. de Graaf te stemmenOnze candidaat zal naar best vermogen de be langen van de gemeente bevorderen vol gens Christelijke beginselen. En, zoo het nog noodig zou zijn, geeft dit dca doorslag bij de stemming, mo.et dit den doorslag geven. Pater Zuidgeest schilderde op den laatsten feestvergadering van de „Jon ge Garde'zoo scherp degenen, die in het „Onze Vader" bidden„Laat toe- fconie Uw rijk en de handen niet uit steken om iets tot verbreiding van Chris tus1 rijk te doen. Tot die categorie be boeren ook zij, die bij verkiezingen «liet hun stem uitbrengen op den christe lijken candidaat, maar thuis blijven en on verschillig toezien, alsof de uitslag hun liiiet deert. Eu toch.... hei geldt hier niets meer of minder dari de erkenning van de chris telijke beginselen in het openbare leven. Ter aanbeveling van den candidaat der vrijzinnige partijen, de heer Mr. C. W. van der Pot, schreef het democratisch blaadje voor Leiden en omstreken een artikel, waarin o.a. deze schoone(!) pas sage voorkomt „Wilt ge, als een onmondige, onder curateele staan van dominee of pastoor, ook in alle stoffelijke zaken? Het staat U vrij, stemt dan 'den clericalen candi daat". Is hei oude liedje op het ó-üde deuntje. Niets nieuws. Neen, wij willen wiet onder „curateele staan van domin.ee Of pastoor", maar onder de Wet van Christus. Daar gaat het om. En dat trachten ze te verdoezelen. En daarom Op voor de eer van de Christelijke be ginselen. Het aantal op den Christelij ken candidaat uitgebrachte stemmen zal tóen officieel manifest zijn, waarin ver kondigd wordt, dat er nog velen zijn, die erkennen, dat de ware vrijheid ge vonden wordt in het beleven van de Christelijke beginselen, dat er nog velen zijn, die in de regeeringslichamen man nen wenschen, die erkennen en reke ning houden met wat den Christelijken kiezers is het hoogs:e en het heiligste en bet dierbaarste: de beginselen van het Christendom. Laat niet de overweging: „'tKomt op imijn stem toch niet aan" u weerhouden. Zoo dikwijls is gebleken, dat 't wel op één stem aankomt, en, al z o u het waar zijn, toch blijft de plicht om door uw stem een officieele belijdenis van uw beginselen af fe leggen. Ga zelf, maar tracht ook anderen, zooveel gij kunt, Over te halen om den Christelijken can didaat te gaan stemmen. Nogmaalshet recht om te stemmen is ook een PLICHT voor iederen Katho liek. Hij, die aan dien plicht verzaakt, ma ke voor zichzelf uit, in hoeverre hij zijn beginselen trouw is Wat niet voorbarig is. Dinsdag moeten we in Leiden II voor de Raadsverkiezing en Woensdag in Lei derdorp voor de. S alendito jui>t doen •Dof het al 1913 is» De linkschè concentratie in den Haag bleef in den dop, omdat de stembus nog te ver af staat, maar hier hebben we nu twee stembussen vlak bij. Zonder motie kwamen de linker man nen in Leiden II en Leiderdorp thans bijeen. Onze gelederen moeten dus ook stevig gesloten worden. Daarom terwille onzer rechtsche con centratie als één man gestemd in district II op C. de Graaf en in 't district Leiderdorp op R, Ouwehand Met één slag. Met één slag moet morgen de be slissing in district II vallen. Daar er slechts 2 candidaten zijn, is herstem ming uitgesloten. 't Kan dus op één stem aankomen. La ten daar toch alle kiezers van overtuigd zijn. Leest eens aandachtig het volgend staaltje uit de Duitsche verkiezingscam pagne: Een natelling van de stemmen heeft aan het licht gebracht, dat te Buigen de nationaal-liberaal Becker met 12.012 stemmen gekozen is tegenover den vrijzinnigen Korell, die- 12.010 stemmen haalde. De meerderheid van 2 stemmen waarmee Becker gekozen is, is wel de kleinste, die bij deze ver kiezing bereikt is". Wat zou een overtuigd Katholiek zich zelf een bitter verwijt maken, als door zijn schuld de Christelijke candidaat één stem in de minderheid bleef. Maar dal verwijt treft hem, in dezelfde mate, dat verwijt moet hij zichzelf ook maken, als de uitslag van de stemming anders is, als het f e i t e I ij k niet van zijn stem heeft afgehangen. Want hij weet dat niet te voren Düs, kiezers, maakt propaganda bij allen, van wie gij weet, dat zij op de rechtschen candidaat zullen stemmen, tracht allen naar de stembus te trekken en ga allereerst zelf, want als onze can didaat, dc heer C. de Graaf- er morgen niet komt, tellen wij in den Raad een rechisch lid minder ALGEMEEN OVERZICHT. Ook de zaak met de Tavignano heeft reeds weder zijn beslag gekregen. Na een onderzoek,' waarbij geen contrabande werd ontdekt, werd het schip door de Italianen vrijgelaten, in Frankrijk moet een en ander geen al te gunstigen in druk gemaakt hebben. Wat den toe stand in Tripolis betreft, bevatten de bladen weer berichten van verschillende gevechten. Zoo bericht de „Messagero", dat de Turken Vrijdag een nieuwen aanval óp Bengazi hebben gedaan. Zij werden échler teruggeslagen en lieten 180 dooden op het slagveld achter. De Turksche lezing* wordt verwacht, evenals van het volgende nieuws uit Ita- liaansche bron, luidend, dat in den afge- loopen nacht de Turken een aanval deden op Gargaresj. Zij werden echter terug geslagen. Op hetzelfde oogenblik rukten 3000 Turken tegen Aïn Zara op. Tegen den morgen werd de aanval doorgezet, maar de Italiaansche artillerie dwong den vijand naar het Zuiden en Zuidwesten terug te trekken. Aan Italiaansche zijde vielen 2 dooden en 8 gewonden. Naar aanleiding van de Italiaansche actie in de Roode Zee, verneemt men, dat de Engelsche consul te Hodeidah ver zocht zou hebben een Engelsch oorlogs schip te zenden, omdat de Italianen ge dreigd hebben de stad te beschieten. Over de behandeling der gevangenen hebben de Italianen, zooals men weet, moord en brand geschreeuwd. Nu komt echter een geheel andere lezing uit den mond van een Italiaan, dus wel te ver trouwen als hij er wat goeds van zegt De correspondent nl. van de „Corriere della Serra" in Tunis, die van zijn blad de opdracht gekregen had onderzoek te doen naar de behandeling van de Ita liaansche gevangenen door de Turken, heeft door bemiddeling van Nessad-bei brieven gekregen van 5 in Garian gevan gen geli niden Italianen. Zij verklaarden, dat zij door de Xurksche ofdeieren en soldaten uitstekend behandeld worden. Enkelen onder hen lijden aan malaria, maar de Turksche doktoren behandelen hen goed. Nessad-bei voegt aan deze brieven een verklaring toe, dat de verhalen van wreed heden tegen Italiaansche gewonden, door Turken en Arabieren gepleegd, laster zijn. In het te Cairo verschijnende blad „Al Lewa" komt het volgende voor naar aan leiding van de oproeping tot den Heiligen oorlog door den sjeik der Senoessi gedaan. „De oproeping van den sjeik der Se noessi heeft op onze strijdende troepen een geestdriftigen indruk gemaakt. Wij hebben zelfs gehoord, hoe de vrouwen achter de gevechtslinie liederen ter op wekking tot den oorlog zongen. Allah geve ons de kracht en de overwinning op onze vijanden. Thans zullen de Se noessi zelf ten strijde gaan, nadat ze zich tot nu toe er toe beperkten, de Bedoeië- nen tot den oorlog op. te roepen, daar men geloofde, dat dezen voldoende zou den zijn. Dat is het antwoord der Senoessi op de Italiaansche vredesgeruchxen. Wij die in het veld staan, weten, dat de oogen van alle Muzelmannen op ons gericht zijn en wij zullen ons zulks waardig toon en..." Duidelijker dan woorden spreken ech ter de daden. In alle landen van den Islam zijn voor den heiligen oorlog tegen de Italianen geldinzamelingen gehouden. Voor het Turksche „ooriogsfonds" zijn de volgende sommen opgebracht: In Tur kije 72.000 Turksche ponden, in Egypte 84.000 Egyptische ponden, in Zanzibar 40.000 rupiën, in Tunis 650.000 francs, in Koweit 3000 Turksche pntidenT..in_Jaya 10.000 francs, in Singapore 12.000 francs; te zamen 2.400.000 gulden. Voorzeker een aardig sommetje. In China wordt de toestand steeds verwarder. In Peking heerscht een paniek onder de Chineezen, die verhoogd wordt door de verschillende bomaanslagen die er ge pleegd zijn. Vrijdag zijn n.l. aanslagen, gepleegd op twee generaals, besliste te genstanders der revolutionairen. Terwijl de een er erg goed afkwam, werd den ander door bommenscherven een been afgerukt. De opstandelingen hebben nu weer eenige voordeelen te boeken. Hun troe pen hebben de stad Dzjinlioeo bezet, waarvan de bewoners de witte vlaggen geheschen hebben. De New-York He rald verneemt uit Peking, dat Toean- tsjitsjoei, die het bevel voert over de regeeringstroepen, die tegen de opstan delingen te Hankou zullen moeten, vech ten, heimelijk brieven gezonden heeft aan andere hoofdofficieren van liet z.g. Noor- derleger, waarin hij hen uitnoodigt, met hem samen te werken tegen de Maat- sjoes. Verder seinde hij aan Joeansjikai dat zijn, Toeantsjiisjoei's troepen geweigerd hebben, met vechten door te gaan. De Mantjoeprinsen, die zich aanvanke lijk verzet hadden tegen het afstanddoen door den keizer, zijn nu, tengevolge van de aciie van Toeanisjitsjoei weer omge draaid. Er is uit den toestand niet wijs te worden. GEMENGD. De Duitsche Keizer is Zaterdag 53 jaar gewor i, en in hoofdartikelen zegt de pers hem de gebruikelijke vriendelijke woorden, waartusschendoor men echter een vermelding van den pas gestreden verkiezingsstrijd niet vermijdt. De vierde zoon van den Duitsclien kroonprins, werd gisteravond in het kroonprinselijk paleis gedoopt, onder den naam Friedrich Georg Wilhelm. De revolutie in Ecuador duurt nog in verschillende streken des lands voort. Echter heeft de leider van een deel der opstandelingen, de rebellengeneraal Pe dro Moteno, het afgelegd. Hij was door de regeeringstroepen gegrepen en voor een krijgsraad gebracht, die hem tot 16 jaar gevangenschap had veroordeeld. De inwoners van Guayaquil waren daar ech ter niet mee voldaan. Zij maakten zich van den rebellengeneraal meester, scho ten hem dood, sleurden het lijk door de straten der stad, onthoofden het eji ver brandden het ten slotte. De ongeregeldheden in Guayaquil duurden den ganschen nacht En in ver scheiden wijken werd er druk met re volvers gewerkt. e- de flhjneigeuaars in deu r* nage het door de stakende mijnwerkers voorgesteld scheidsgerecht ook Vrijdag in weerwil van de bemiddelingspogingen van den minister van arbeid opnieuw hebben afgewezen, heeft de Kamer een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de regeering op een spoedige oplossing van het conflict zal aandringen. De commissie voor de wegen te Londen heeft, naar een blad verneemt, een plan ontworpen om een nieuwen, breeden verkeersweg dwars door Lon den, van het Westen naar het Oosten, aan te leggen. De kosten worden grofweg op 360 millioen gulden geschat In een confecliehuis, Mohrenstrasse 33 te Berlijn, waarin een blouse- en zijde firma haar winkels, werkplaatsen en ma gazijnen had, is Zaterdagmorgen brand uitgebroken. De schade, voor zoover zij thans reeds opgegeven lean worden, be draagt minstens 150.000 mark. 20 per sonen werden meest zwaar verwond. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect in de verwarmingsmachine. Donderdag zijn opnieuw eenige klui zen in de kelders van het door brand vernielde Equitablegebouw geopend. De inhoud bleek volkomen intact te zijn. Nog andere kluizen zullen binnenkort aan de beurt kunnen komen; en de ervaring met de tot nu toe geopende kluizen geeft hoop, dat ook de inhoud der nog niet geopende onbeschadigd zal worden ge vonden. Dé werklieden, die met het oprui- mings- en bergingswerk bezig zijn, deden dien dag een curieuze ontdekking. Uit het puin werd nog levend een marmotje te voorschijn gehaald, dat er 16 dagen in barre kou en zonder eten had onder gezeten. Staking van electriciens. In een gistermiddag te A'dam gehou den drukbezochte vergadering, uitgeschre veti door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaa-bew.-bond, en alleen toegan kelijk voor werklieden in het efectro- technisch bedrijf, is tot de werkstaking besloten. Van heden at, Maandag 29 Januari, zal alleen worden gearbeid voor de werk gevers in dat bedrijf, die het door den bond aangeboden collectieve arbeidscon tract hebben geteekend. Voor alle andere patroons te Amsterdam zal de arbeid worden stopgezet. Hedenmorgen in de vroegte is aan de Amsterdamsche burgerij door een bulle tin, verspreid vóór en dóór de organi satie, waarbij de electriciens zijn aange sloten, van de geproclameerde werksta king kennis gegeven. In dat bulletin lezen wij: De staking is een gevolg van de wei gering der werkgevers en van de werk gevers-organisatie in het electro-technisch bedrijf om, door afsluiting van een collec tief contract met den Algem. Ned. Metaal- bewerkersbond, waarin het grootste deel der electriciens is georganiseerd, de ar beidsvoorwaarden te regelen. Door eenige werkgevers is het con tract reeds geteekend. Bij deze patroons zal worden doorgewerkt. Pensioensverbetering Staatsspoor- personeel. De uitslag van het referendum, gehou den onder het personeel van dc aats- spoor inzake de voorstellen van den Mi nister van Waterstaat tot pensioenver- betering, is als volgt: Van de ruim 18.600 leden van bet pen sioenfonds hebben er 17.590 aa de stem ming deelgenomenvan onwaarde waren 200 stemmen592 biljetten waren blanco ingeleverd. Er verklaarden zich 601 leden tegen de voorgestelde wijzigingen, o.a. inhoudende de opheffing van de commissie van be heer van het pensioenfonds. De overige 16.197 leden verklaarden de nieuwe regeling te aanvaarden. Van dezen hadden er 7699 alleen met „ja" geantwoord; 145 met „ja" benevens een of ander bijschrift, en 8353 leden hadden het advies van de gezamenlijke spoor wegorganisaties gevolgd door de gestelde vraag met „ja" te beantwoorden en te vens leedwezen er bij uit te spreken, dat de commissie van beheer niet gehand haafd' blijft De Haarlemsche Hanze. Naar de „Haarlemsche Hanze" mede deelt, hoeft de lieer C. M. M,. v. 4 Berg op verzoek van het hoofdbestuur van „de Haarlemsche Hanze, Bond van R. K. Ver- eenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem, ontslag genomen als lid van dat bestuur. Hierdoor is het secretariaat voorloopig gevestigd bij den 2en secretaris, den heer J. Buters te Vlaardingen. De pers in de Cantine. Men schrijft uit Deventer aan De Tijd; Gisteren hield het Plaats. Comité van de Katholieke Sociale Actie zijn jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek dat het comité moeilijkheden had ondervon den in het begin van 1911, toen, het in opdracht van een comité-besluit Katho lieke bladen ter lezing aanbood gra tis aan de cantine-commissie der in fanterie. Dit werd geweigerd met het oog op de neutraliteit van de leestafel. Mon delinge besprekingen met de officieren der cantine-commissie mochten niet ha ten, zoodat het Plaatselijk Comité zich per adres wendde tot den Minister van Oorlog. Eenigen tijd daarna ontving het comité een besluit van den Minister, me- dedeelende dat door Z.Exc, „bevelen zijn gegeven, om voortaan in de cantin.es voor zoover de daarvoor beschikbare geldmiddelen zulks toelaten, bladen ter lezing te doen leggen van verschitlen.de richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgs tucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke orde." Voor Bruinisse. Onder te Sydney en te Melbourne ge vestigde en tijdelijk verblijvende Neder landers is een inschrijving geopend voor dc geteisterde bevolking van Bruinisse, die f403.20 heeft opgeleverd. Dit be drag is door tusschenkomst van de Kon. Paketvaart Maatschappij te Amsterdam overgemaakt aan het watersnoodcomité Middelburg, met het verzoek daarvan f 250 af te dragen aan den burgemeester van Bruinisse. De kolenvoorraad in Nederland. Mr. van Waterschoot van der Gracht de directeur van den Rijksopsporings dienst van Delfstoffen, heeft de kolen- voorraden in den Nederlandschen. bo dem, voor zoover geëxploreerd, geschat op rond 4V» milliard ton. KORTE KRONIEK. In 1913 zal vanwege den Bond tot Bescherming van den trekhond in Neder land te '-Gravenhage op groote schaal 'n concours van trekhonden worden ge houden, met het drieledig doelverbete ring van het soort honden, dat als trek hond wordt gebruikt, verbetering van de behandeling der trekhonden, en bestrij ding van de oppositie tegen het gebruik van den hond als trekdier. B. en W. van 's Gravenhage stellen thans den gemeenteraad voor op de Ge- meentebegrooting voor 1912 een som uit te trekken van f 440,000 voor de stich ting van een gebouw voor vakschool voor meisjes. Ook wordt voorgesteld een be drag van f 3000 op die begrooting te brengen in verband met de op 1 Januari 1912 aan genoemde stichting toegekende subsidieverhooging. De gewone audiëntie van den mini ster van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 31 dezer, die van den minister van oorlog op Donderdag i Februari niet plaats hebben. LEIDEN, 29 Januari. R. K. Kantoor- en Winkelbedienden. In de gisteren gehouden maandelijks sche vergadering der afdeeling Leiden van R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden bracht de Voorzit ter allereerst dank aan de leden, die dien morgen de H. Mis hadden bijge woond, welke was opgedragen voor de levende en overledene leden der vereni ging en in het bijzonder aan hen, die ter H. Tafel waren genaderd. In ver band hiermede wees de voorzitter op de taak welke op een katholiek-georga niseerde rust in tegenstelling met ande ren en waar in eene vakvereenjginjp hoofdzakelijk het oog wordt gericht opj stoffelijke voordeelen en verbeteringen^ de leden toch ook worden herinnerd a&Q h«u Katholieke beginselen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1