Gemeenteraadsverkiezing. Verkiezing Prov. Staten. Liefde en Haat. BUITENLAND. 26 BINNENLAND. 3e Jhargairjr. No. 691. 9e £eicbelve Soi \ztm\t Bureau OUDB SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.tO per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco i>er post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden tnededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met den meesten aandrang bevelen, wii den Leidschen kiezers in District II aan Dinsdag 30 Januari a.s. hun stem uit te brengen op C. DE GRAAF. District KatwijkLeiderdorp. Voor de Woensdag 31 Januari a.s. 4e houden verkiezing van een lid der Provinciale Slaten bevelen wij met deii queesten aandrang aan R. OUWEHAND. Met gejuich 1 De Haaasche saainwerkingsmotie Werd door de vrijzinnige kiesvereniging ,,'s-Gravenhage waar zij door 134 le- den werd ingediend, onder gejuich met algemeene stemmen aangenomen. Of ze daar ook tuk zijn op een ste vige linksche concentratie"! Een der leden verstoutte zich te ver klaren, niet verwonderd te wezen over de houding, door de vrijz.-dem. aangeno men: zij werpen steeds roei in het eten. iWelnu, men late hen alleen staanze zullen dan merken, zoo zeide dit lid, hoe weinigen in aantal zij zijn in deze stad. Do Voorzittér waarschuwde toen aan- jstonds, dat 'men in geval van spreken Over samenwerking, wat voorzichtig jnioet zijn in de termen, die men over anderen gebruikt. Zoozeer zijn de heeren pp die samen werking gebrand. Dit werd dan ook onomwonden in de vergadering verklaard. De motie werd Kelts lichtelijk gewijzigd om haar nog foeter aan haar conccntreerend doel te doen beantwoorden en toen goedgekeurd Onder gejui-eh. Dit gejuich móet ons tot 1913 onver- Kwakt in de ooren blijven klinken. Een kleinigheid Toen de iiberale candidaat in het dis trict Hilversum deZer dagen voor zijn kiezers opirad, veroordeelde hij niet al-, leen de Tariefsverhooging maar ook het Stelsel van sociale verzekering. De Staat moet alles maar betalen Waarvan Spreker vergat het te zeggen. Er moest hem bij 't debat naar ge vraagd worden. En toen zei hij gauwuit de directe belastingen. 't ïs ook zoo'n kleinigheid, niet waar, 'die oorsprong der noodige middelen. Dit kan men licht over het hoofd zien. Of wist spreker er misschien geen raad mede, en huldigde hij de linker tactiek: als rechts maar weg is, zullen we wel verder zien? FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 46) „Zoo'n duivel! Wacht maar, als ik je .tens krijgen Konx leelijke vos." Zoo schold neud.iK en ging direct Op onderzoetc naar de woning van den idief uit. li ij kon uitsluitend liu.zen in de zandheuvels bij de sioot. Dat lag voor de hand. Maar hoe Hendrik ooa keek, hij ontdekte niet het geringste spoor. „Waar .iets is, is n.ets ph.losopneer- tle hij. „Ik zal nu op een drafje naar het idorp louwen en zal hei dan met een klem probeert.i. Als in je te pakken krijg ventje Wees op je hoede,..." Den volgenden dag het was een feestdag roerde nendriK zijn boeken noch de viool aan, maar hij begaf zich da delijk na de vroegmis op pad. Hij nam dit Unaal de honden mede. De vossenkiem rammelde zachL De honden vonden na lang zoeken een spoor en hielden einde lijk voor het hol van den vos stil. Hendrik kond dc hjiiueu aan een ouym vaat, en algemeen overzicht. De rollen zijn eens omgekeerd. Vroe ger waren de Turken er als de kippen bij om de opgeschroefde Italiaansche berichten als valsch tc signaleereu, nu beginnen de Italianen zelfs nog onbekende Turksdie berichten tegen te spreken. Zoo zou weer een gevecht hebben plaats gehad op 20 dezer bij Derna, doch zoo zegt de Italiaan, van af 17 dezer is er niet gevochten. Alles was er rustig: We zullen toch zoo vrij zijn de eventueele Turksche af te wachten. Intusschen schijnen we aan den voor avond te staan van een flink treffen. Als maar niet, zooals met vele vorige, deze vooravond geen morgen ziet gloren. Enfin, afwachten. Men weet, dat de Italianen de stad Zoeara ten Z. waarvan zich een belang rijke opslagplaats voor de Turksche sirijd- macht bevindt en die een belangrijk punt aan den grooteu karavaanweg van Tu nis naar Tripoli is. al herhaaldelijk be schoten hebben en dat hun plan is* om spoedig een poging te doen om daar te landen. De Zorg, dc correspondent van de Temps, aan Turkschen kant, seint nu dd. 20 dezer: „Vijf Italiaansche oorlogssche pen kruisen sedert acht dagen voor Zoe ara, dat opnieuw hevig beschoten is. Gis teren zijn verscheidene granaten op de stad gevallen. Men verwacht elkoogen- blik een poging tot ontscheping, welke totnutoe wegens den slechten toestand van de zee onmogelijk is geweest. Al de Arabieren in het WesleR van Tripoli zijn om Zoeara verzameld. Men kan een zeer hevig gevecht verwachten. De beschietingen van de laatste dagen hebben slechts stoffelijke schade aange richt en c. m. liet officierenverblijf en de kazerne gehavend. Ofschoon de kwestie met Frankrijk nog niet in orde is, blijft Italië doorgaan sche pen aan te houden. Nu weer een Tune- sisch schip welks Tunesische vlag zij in hun verbouwereerdheid aanzagen voor 'n Turksche. Zonder ongelukken en aanhou ding echter is het stoomschip Pera met de Duitsche expeditie vau het Roodc Kruis aan boord, Woensdagmorgen te La Goulettc in Tunis aangekomen. De expeditie ^aat door naar Ben Gardane, waar zij aan land gaat, om zich vandaar naar het Turksche kamp te begeven. Niet veel nieuws wordt er vernomen van den opstand in China Naar beweerd wordt is echter de kei zerlijke familie, om aan geld te komen, bezig zijn kunstschalen te verkoopen. Reeds voor ettelijke millioenen aan pa relen en Chineesch porselein is door ju- welieren, onder welke vele Franschen, ge kocht. Joeansjikai handhaaft zijn positie, of schoon de geldmiddelen, waarover hij de beschikking heeft, nog slechts voor drie weken toereikend zijn. Wordt echter 't plan, om tot gedwongen belasting over te Vrijdag Januari 1912. gaan, ten uitvoer gelegd, dan zouden de daarmee te verkrijgen 20 miliioen taels nog voor twee maanden voldoende zijn. De Mongoolsclie prinsen hebben aan de Mantsjoes 30,000 man bereden hulp troepen aangeboden. De Mantsojes heb ben die aanbieding echter voorloopig van de hand gewezen. De New York Herald verneemt uit Pe king, dat de ex-JRegent en de prinsen Tsjaibsjoen en Tsaotao er bij de Keizerin- Weduwe op aandrongen, de hulp in te roepen van Japan, teneinde den opstand te bedwingen. De Keizerin-Weduwe was daarvoor en verzocht aan de drie prinsen dat plan ten uitvoer te brengen. Echter was het ministerie sterk tegen het p.an en dreigde te zullen aftreden, indien ge tracht mocht worden het uit te voeren. Bovendien zou Japan thans niet van zins wezen, er op in te gaan, ofschoon naar beweerd wordt de japansche re geering vroeger eenzelfde voorstel had gedaan aan China. De Duitsche Rijksdagverkiezingen zijn gisteren ten einde geloopen en de uitslag der laatste herstemmingen heeft een wonderlijk aanzien aan de samenstel ling van den Rijksdag gegeven. De li beralen die door hun samengaan met de socialisten, het paard van Trojé zelf heb ben binnengetrokken, zuilen, al slaan zij nog zulk een hoogen toon aan, bij nader inzien wel leelijk op hun neus kijken. Mag ook al het verlies van het Centrum (10 zetels) oppervlakkig groot schijnen, re latief zijn de liberalen door hun eigen vrienden en bondgenooten veel zwaar der geslagen. Eu het ergst is nog dat zij, zoodra het eens VastTöópt, slechts door het Centrum, dat nog als een sLvigendam tegenover den roodeu vloed staat, uit dit moeras kunnen geholpen worden. De volledige uitslagen zijn nu a.s volgt vroeger nu Centrum 103 93 Conservatieven 59 43 Rijks partij 25 14 Reformpartij 3 3 Bund der Landwirte 4 5 Polen 20 18 Nat. Liberalen 51 45 Vrijz. Volksparti» 49 41 Soc.-democraten 53 110 Elzassers 5 5 Lotharingers 3 2 Hannoveranen 1 5 Denen 1 1 Wilden 6 2 gemengd. Aartshertog Josef van Oostenrijk is aan den blinden darm geopereerd. De toestand van den zieke is bevredigend, hoewel hij nog niet zonder gevaar is. De Fransche Senaatscommisise tot onderzoek van de Fransch-Duitsche- over-r eenkomst heeft de overeenkomst met 15 tegen 2 stemmen bij 4 onthouding aan genomen. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft het gebruik van methyl-alcohol en meihylhoudende pre paraten bij de bereiding van geneesmid delen in apotheken en drogistwinkels verboden en gewaarschuwd, om het ook niet in haar- en reukwateren te gebrui ken. De Engelsche minister van binnen- landsche zaken ontving Dinsdag een de putatie van uitgevers, drukkers, boekhan delaren en persmannen in audiëntie, die hem maatregelen kwamen vragen tegen de dernoraliseerende litteratuur. Churchill beloofde een wetsontwerp te zullen voor bereiden om den strijd tegen die litte ratuur tegen te gaan. Te Londen zit sedert een paar da gen de verzoeningsraad voor de kolen mijnen in Engeland. Hij behandelt de kwestie van het minimum loon, waarvan de groote staking afhangt Inmiddels heb ben de machinisten aan de kolenmijnen van Zuid-Wales, onafhankelijk van de mijnwerkers, besloten op 29 Februari te staken, als zij geen opslag van loon krij gen. Bij een staking van boerenarbeiders te Evora is het tot een botsing gekomen met de soidalen, waarbij er geschoten is. Een staker werd gedood, zes werden er gewond en dertig gevangen genomen. Vier soldaten werden er gewond. Alle winkels zijn gesloten. Men vreest voor herhaling van de ongeregeldheden. Ongeveer 1009 karrevoerders van den Engeischen Grooten Noorderspoor weg hebben weder gestaakt wegens de oude grief. De maatschappij ontsloeg een karrevoerder, omdat hij geweigerd had een hem opgedragen taak te volvoeren, voorgevende dat het niet zijn werk was. De anderen trokken toen zijn partij. Men vreest nu, dat het overige personeel zal volgen, en mede zal staken, tenzij het ge schil onverwijld wordt bijgelegd. Aanhoudende slagregens hebben 't dal van de Theems, de sp^e.gronden van Eton College en het slotpark en het renbaan van Windsor overstroomd, even als de 1 heemsoevers tot Oxford. De Theems lijkt bij Richmond een meer te zijn. Honderden buitenhuizen zijn door het water van de buitenwereld afgeslo ten. Er is belangrijke schade aangericht De Theems blijft wassen. Een lichte aardschok van vrij langen duur is te Lissabon gevoeld. Er is geen schade aangericht. In het krankzinnigengesticht te Czer- nowitz zijn 25 verpleegden ziek gewor den, zonder dat de doctoren de oorzaak kunnen uitvinden. Zij lijden aan hooge koorts en diarrhee. Men vreest voor hun leven. Een dokter van de inrichting is on der dezelfde verschijnselen ziek gewor den. Te Innsbruck is een vermetele post- diefstal gepleegd. Een dief, in postuni- form gestoken, liet een postwagen in spannen, waarmede hij van verscnillende hulpkantoren van de stad de post naar het station braci.t. Hier deed hij zich voor als een posibode uit Meran, die naar Innsbruck was overgeplaatst. Op het hulp kantoor had hij, naar hij zeide, nog iets vergeten. Hij begaf z:ch daar tevoei heen met een handwagen, dien hij onderweg beetgepakt had, en liet zich vijf postzak ken geven, waarvan de inhoud voor 17,000 kronen was aangegeven. Daarop verdween hij met de handkar en men heeft hem niet meer gezien. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van den Hoofdcursus, kapitein J. M. Mazel, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van Oor* log, en zulks onder gelijktijdige over plaatsing bij den staf van het wapen is aan den kolonel R. H. Luber, van den staf der inf., directeur van den hoofd cursus eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is de kapitein der infanterie van het Ned.-lndische leger F. J. P. Sachse, ge wezen lid der sedert ontbonden Neder- landsche commissie tot voorbereiding van de aanwijzing van een. natuurlijke grens tusschen het Nederlandsch en Duivschgebied op Nieuw-Guinea en com mandant van het aan die commissie toe gevoegd geweest zijnde rei'itaire explo ratie detachement, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wat 'n bewijskracht! Naar men ons meedeelt, schrijft de „Res.", circuleert hier ter stede weer 'n adres tegen de tariefwei en gericht tot de „vrouwen van Nederland''. Met vette letter staat er o.m. in, dat de levensmiddelen duurd.v zullen wor den. Op die manier werkt men blijkbaar overal. De menschen weYN' niets van. de zaak af, maar met groote letters houdt men hun voor: ,,de levensmiddelen wor den duurder!" Dat is dan in hun oogen het schrikbeeld van het tarief. En ze tee- keneu.... Onze zegsman zag er reeds verschil lende namen van katholieken onder. Hij zag een katholieke jonge dame ermee loopen, die bij onderzoek niet eens wist, waarvoor ze handteekeniugen v-'.zamel de Dat is toch waarlijk al te kras. Welk een voorlichting! Met dat tarief houden verband, zooals we herhaaldelijk deden uitkomen, de verzekeringswetten, waar naar men zoo lang verl egd heeft. Of dat tarief ook duurder leven zal breu- ben, staat nog te bezien. Maar zoo ja, dan is dit toch in elk geval beter dait opdrijving d r directe belastingen, wel ke zonder tarief onvermijdelijk komen moer. De sociale ontwerpen kan men n.u eenmaal niet zonder geld uitvoeren. Eu duurder leven met en onder hooger tarief heeft dit voor, dat men dan dat duurder leven kan betalen. Wat he.ft men aan goedkoop leven, als er niets in de portemonnaie is en men. naar 't bui tenland moet om zijn kost verdiénen? Men weet het, waarom al dat moois van zulk soort adressen te doen is. Men tracht door het tarief de recht- sche Regeering omver te kegelen en wil op slinksche manier ook rechtschen daar voor gebruiken, door ze bang te maken voor „dure levensmiddelen". Men wijze dergelijke adr.'jsen eenvou dig de deur. Intusschen, ook hier dus weer het be wijs, wat zulk een adres tegen de Ta- riefwet waard is. Als straks de duizenden handteekeningen worden, opgezonden, niet meer behoeven te ergeren, riet dier scheen door het vluchten zenuwachtig te zijn geworden, terwijl hij geprikke.d werd door den honger. Eindelijk had den de honden hem zoo in h ei nauw gedreven, dat hij in een k.em te recht kwam, dezeade die rieadrix met zooveel nauwkcuri0h Jd had geste.d.Toen Hendrik den vos vond, was h.j zoo plat gedrukt als een pannekoek. „Zie zoo, die zal bij ons geen kippen meer stelen. Het vel zal ik afstroopen en verkoopen." 'tWas Hendriks grootste triumph op „Heidehoeve". Clemens Tweehuis had in een afge legen loods zijn uerkplaais ingericht Wanneer hij het bosch mei inging om hout te hakken, bracht hij hier den dag door. Trees kon het kleine huishouden ge makkelijk zelf waarnemen en hield nog tijd genoeg over. De avonden waren zoo lang. Dan breide zij voor de bewoners van den Schoutenhot kousen of verrichtte naaiwerk. Zij was steeds moederziel al leen geen mensch kwam „Heidehoeve" voorbij. O, wat was dat vervelend en een* tonig. Zij had niet gedacht, dat de eeu* zaaniheid haar zoo zwaar zou vallen. {Wordt vervoi?d> begon dadelijk met den arbeid. Hij stelde de klem op en verdeelde rondom spekbo- terhammen als lokmiddel. „Ik zal den vos wel iu mijn macht krij gen." Een slimme gedachte kwam in hem op Hij begon een kuil te graven, liep vlug huiswaarts, haalde planken en steenen, legde deze op een kruiwagen en kruide er mede weg. Met overleg maakte hij zich een soort verschansing en dekte zich zorgvuldig met zand toe om door den vos niet te worden gezien. Den gehee- len dag bleef hij op de loer liggen. Maandag ging h j niet een bezwaard gemoed naar het dorp. Door den vossen jacht had hij aüc vermaningen en op gaven van zijn onderwijzer vergeten. Dat zou hein opbreken. Bij Kasper Klompnian moest hij iets iets bestellen. „Jongen, wat zet je een gezicht", zeide de schoenmaker, w'lls net alsof je vanmorgen niets te eten heb gehad, hé?" „Dat nu precies niet", Hendrik krabde zich achter de ooren maar Ik zal vandaag een geducht standje krijgen, misschien zelfs wel slaag." „Wat heb je dan uitgehaald?" „Ik? Wel niets. Maar deze akelige viool. Ik kan er wel op strijken, maar alle tonen zijn valsch, yn dat mag van den schoolmeester niet". ,,Heb je dan ook wel zin in dit werk? „Voor geen roode duit Maar wat zal ik doen? Ik heb het nu eenmaal uitge kozen en nu moet ik het wel doorzetten." Erg overtuigd klonk dit antwoord niet. Kaspar Klonipman bromde: „Zoo'n domkop". Luid beval hij: „Zaag me daar eens een plank uit; twee voet en 21 duim lang, 30 duim breed. Maar vlug, hoor!" Hendrik begon met ijver aan het werk. Hij mat, zaagde, schaalde en polijste en gaf dan de klaargemaakte plank aan Klompnian. Deze bezag ze met onder zoekenden blik. 'tls goed." Meer zeide hij niet Doch na een kleine pauze klonk hét: „Blijf jij maar eens hier; ik zal met den schoolmeester eens spreken." In plaats van Hendrik ging Kasper naar den schoolmeester toe en d.t bezoek had tengevolge, dat Hendrik aan den onder wijzer de leerboeken, de viool benevens een taler schoolgeld moest geven; Hen drik deed 'het gaarne, zoodat beiden met den afloop tevreden waren, want de schoolmeester zag uit den jongen geen onderwijzer groeien. Hendrik liet zich op een schaafbank in Kaspers werkplaats neervallen, sloeg met de voeten tegen elk'ar en ih:hl na. Hij er d: er zirh a^i, «lat hu te dom w^s om unlock ts leereii. Kasper lachte hem hierom uit. „Ik zal een doede.zak voor je koopen, dan heb je volop muziek. En je zult een doedelzak wei leeren beope.en." Deze beiof.e bevredigde Hendrik vol komen. Als hij dit instrument kreeg, dat in deze strexeu zoo'n groote rol speelde, was aan zijn eerzucht voldaan. Met een blij gemoed nam hij van de studie afscheid en legde zich me. gelijke ambitie op de meubelmakerij en hel tim meren toe. Maar vooraf behaalde hij nog een ander succes. De vos had het, ondanks alle strikken en lokaas, beter gevonden voorloopig in leven te blijven en herhaalde zijne be zoeken aan de „Heidehoeve". De honden pasten wel is waar zorgvuldig op, dat de vos geen schade kon aanrichten, maar eenmaal was reintje hnn te slim af en wist ze om den tuin te leiden, terwijl hij zelf een kip bemachtigde. De honden snelden ec'iter op buit af en door hun geblaf werd Hendrik wak ker en liep naar buiten... Weg waren ze. De maan scheen erg boosaardig te lachen, als wilde zij met Hendrik den spot drijven. „Neen maar 'tis al te bar", meende Hendrik e:i n. r d.. honden. A&U den vos zoy hu &di evenwel

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1