No. 693. Zatjerdag BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. Ie Joarpamr Bureau OUDE SINGEL 34. LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Oiï BLAD VERSCHIINT ELKEN' DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. GE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering li* .het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, r IL.40 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Januari 1912 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 13 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Leiderdorp. T>e „N. Roti Crt." meldt, dat de cen- foaic liberale kiesvereeniging in hei dis- Bric't Leiderdorp candidaat heeft gesteld üraor de iProv. Staten mr. A. J. Fokker ie Leiden. JDit bestuit verbaast ons in hooge mate. fla een district, uitsluitend uit land- en jfctïnbou wende bevolking bestaande, m^g ibjj de canclidatuur wel degelijk met de flSiaatseliike toestanden rekening worden jsLhouden. iHet raoet zelfs gebeuren, als belang rijke vraagstukken voor het district op Bfespel staan. Daarom heeft de A. R. Kiesvereeni- jspag terecht aan een Katwijkër plaats kng.eruimd. Met het oog op de vaart-quaestie heeft «Katwijk recht door een zijner mannen (Oih' belangen in de Staten te beplc'ten. Maar wat moet in 's hemelsnaam met »en jurist in dit district worden aan» (gevangen .Een jurist, die voors Leiderdorp oja geen anderen titel aanspraak kan maken, irian voorzitter van een neutrale Land- Hbomvmaatschappij te zijn! Wat hebben de Katwijkers aan zoo'n 9nan Wat hebben de bloenibollenkweekers *an zoo'n man? Wat hebben de landbouwers aan zoo'n «aa.? De „neutrale" landbouw-organisatie vWprdt hier gebruikt om een politiek per- B»on de hoogte in te helpen. ï'-n zij hiervoor op zijn hoede! ALGEMEEN overzicht. De schermutselingen blijven in vollen gang, ofschoon de ltaliaansche regeering weer eens bekend laat maken, dat «vera! In Tripolis $i/in-Zara, Tadyoera, Homs en üt toestand onveranderd is. Behalve een bevestiging der berichten over de kleine gevechten, waarvan wij gisteren melding onaakten en die bleken ernstiger te zijn geweest dan men aanvankelijk- opgaf, .meldt Siefani.nu weer van een gevecht «p Donderdag bij Tobroek. .Na een kalmen nacht, zoo luidt hel bericht, werd hedenmorgen het fort op nieuw van op grootcn afstand beschoten. Eu den loop van den dag vertoonden sKtcli in den omtrek van het fort herhaal delijk vijandelijke groepen, die evenwel 'verstrooid werden door liet ltaliaansche veldgeschut, dat daarbij gesteund werd door de scheepskanonnen. Aan ltaliaan sche zijde is niemand gevallen. Natuurlijk niet! Ook na den aanslag is het nog rustig Peking, ofschoon men ook daar het 'ergste vreest, daar de tijdingen FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. Ten laatste kwam Gus Hölterling, de maaste buur van den Schoutenhof met een haan. „Wat moet je met dien haan?"schreeuw den verschil.ende boeren door elkaar. „De jonge vrouw roepen, opdat zij tij- jflig opstaat." „Neen, Gust, dat dient nergens voor, daijheeft de bruid niet noodig. De jonge anrouw mag slapen zoolang zij wil." Zoo kibbelden de boeren in opgewek- ten scherts voort, tatdat van een grappen maker een kinderstoel werd ontvan gen. Men kwam on het denkbeeld de kaan hierop vast te binden en onder groote vroolijkheid werd dit idee witgevoerd. Toen volgden de laatste za ken: vuurstoven, spinrad, hekel en een ©aar kopijzers werden voor de bruid in ontvangst genomen. Daarna beklommen j&e boeren van den Brink de wagens, töfc trekharmonica werd in beweging ge- ècacki» de gweepen klapien en de ,Uoq- over den opstand uit de provinciën steeds verontrustender worden. Het blijkt steeds overtuigender, dat de opstandelingen zich niet in het minst storen aan den wapenstilstand, ja, van de staking der vijandelijkheden ge bruik maken om troepen naar het noor den te zenden. Reeds zijn in Tsjifoe, uit drie kruisers der opstandelingen, 1500 man geland. Ook elders is men voor een landing bevreesd. De gouverneur van Moekden heeft uit Peking bevel gekregen de ge mengde Mantsjoersche kustbrigade, die in Moekden ligt, te mobiliseeren en mij nen te laten leggen in de baai van Lansjanwan, om een landing van de revolutionairen te voorkomen. De troonsafstand schijnt nog niet zoo glad te loopen als men eerst wel dacht. De voortgezette beraadslaging over de kwestie van den troonsafstand, die gister morgen in het paleis is gehouden, werd zonder resultaat verdaagd. De meest in vloedrijke prinsen waren voor onvoor- waardelijken afstand, doch drie jongere prinsen en de gewezen Tartarengeneraal van Nanking, Tichliang, verzetten zich tegen een vertrek van het hof naar jehol. De regeling van dc bijzonderheden van den afstand stuit op moeilijkheden. Mei het oog op dit niet vlotten schijnen de troepen zelf een eind aan den toe stand te willen maken. De regeerings- troepen en de opstandelingen zijn over eengekomen, dat er achtereenvolgens twee keizerlijke edicten zullen verschijnen. In de eerste zal Joeansjikar worden ge machtigd de republiek te vestigen en daarvan het presidentschap te aanvaar den, in plaats van Soenjatsen, die dan zal aftreden. In het tweede zal de af stand van den keizer worden bekend gemaakt. Erg begrijpelijk is dit optreden in dezen niet. In d© Belgische Kamer. hebben zich weer vreemde tooneeleu af gespeeld, die bewijzen hoe slecht de „roode heeren" de waarheid ten hunnen opzichte kunnen verdragen. Hei Brussel- sche „N. v. d. D." geeft daarvan de volgende lezing. De kwestie ging over de duurte der levensmiddelen, waarbij afgevaardigde du Bus de Warnaffe de regeering verdedigde en tevens ook de grondeigenaren, door de socialisten aangevallen. Ik kan u verzekeren, zoo zei de hij, dat er vele grondeigenaars zijn, die door de socialisten uitgescholden worden voor uitbuiters van de landbouwers, en die nog niet eens een inkomen hebben gelijk aan het weelderig bestaan, dat de poli tiek aan zekere socialistische Kamerleden verschaft. Wa uiers: Dat is een persoonlijk feit! Du Bus de Warnaffe: Ik herhaal, dat de grondeigenaars zich niet verrijken, zooals sommige leden der socialistische partij het doen. Een uwer partijgcnocten, de Brouckere, heeft in een Duitsch tijd schrift gemeld, dat een socialist, Vcrstrae- ten, van Geni, eene credietmaatschappij voor de landbouwers gesticht heeft en geld voorschoot tegen 10 ten honderd! den maakten een verschrikkelijk kabaal De paarden zetten zich in beweging. Daar ging liet voort. Van alle kanten van den hof dreunden geweerschoten; de paarden kwamen in ga op. De wagen met het bruidspaar reed voorop, ge volgd door de anderen. Bij den uitgang van de boerderij ge beurde er iets, dat men niet had voorzien. Achter de heg knalde een geweerschot, daarna zag men een vuurmassa en dich ten rook, terwijl f.arden papier door de lucht zweefden. Een zwaar voorwerp viel op de neusgaten van een der paarden van den bruidswagen. Het dier schrok, stejgerde, wierp zich in de hoogte en sloeg woest om zich heen. De assen kraken en de wagen helt bedenkelijk over. Jan Kasper slaat mcedoogenloos op de paarden los; de dieren hollen den ongclijken weg op en alleen door het krachtig optreden van den koetsier gelukte hei de paarden tot staan te brengen en te bedaren. Het ge vaar, waaraan het bruidspaar had bloot gestaan, maakten de anderen voorzich tig. Achter de heg sloop Karei Plemping bevredigd weg. Hij had zich den gehee- leu ochtend niet vertoond en zond het bruidspaar na rijp overleg met Hedvvfg dezen biAj^oJL^roetn A^s de wagen jwn- Anseele: Wij zullen u antwoorden. Du Bus de Warnaffe: Uwe houding is even belachelijk als huichelend! Ber- trand heeft eens, onder zijn handtceken, in een verslag geschreven, dat de toe lagen van de socialistische coöperatieven een machtige steun voor de socialistische pers zijn. Fiij noemde dat aanmoedigend! Op de socialistische banken: Zeer well Du Bus de Warnaffe: Ja, zeer wel en zeer aanmoedigend voor u, die winsten trekt van het brood van den werkman. (Zeer wel! rechts. Rumoer links.) Uw coöperatieven zijn oorlogswapens en niets anders. Gij behoudt voor u de weelde rige inkomsten! Vanderveide: Gij zijt een onbeschaamd personage! Du Bus de Warnaffe: Gij hoort niet gaarne dingen, die u hinderen! Vanderveide: Wat wilt gij zeggen? Gij veroorlooft u te zeggen, dat de socia listen wenschen te ontsnappen aan een toezicht, dat hen hindert? ik vraag, dat hij klaar en duidelijk toelichte, wal hij gezinspeeld heeft Du Bus is zoo slecht ingelicht als opgebracht De voorzitter: lk zie in het geval geen persoonlijk feit voor Vanderveide. Aan de uiterste linkerzijde: Du Bus heeft ons bedoeld! Du Bus: lk heb willen zeggen, dat... Vanderveide: Lr zijn lieden, die even laf zijn als kwaadwillig! Du Bus: Als gij het op dien. toon neemt, zal ik u niet antwoorden. Vanderveide: Gij begaat eene lafheid! (Opschudding. Toejuiching links. Geroep rechts: Tot de orde!) De voorzitter: lk roep Vanderveide tot de orde. Du Bus dc Warnaffer Ik wil nog alleen aan Vanderveide antwoorden, dat sinds zijne houding tijdens de bespreking over Congo (de aanvallen van Vanderveide tegen de missionarissen) ik geen belang meer aan zijne woorden hecht (Toejui ching rechts.) Vanderveide komt van zijn bank in dc richting van du Bus de Warnaffe ge stormd, die rustig op zijne plaats blijft zitten. Al de socialisten v.olgeu hun leider. Vanderveide wordt door den minister Van de Vyvere en een groep leden der rechterzijde tegengehouden. Klaarblijke lijk wilde Vanderveide du Bus de War naffe in 't gelaat slaan. Vanderveide (altijd tegengehouden) tot du Bus: „Gij zijt een lafaard." De opschudding in de Kamer is onbe schrijflijk. De socialisten roepen dat du Bus de Warnaffe zijne woorden moet in trekken. Moyerson: Er is niets in te trekken! Een hevige twist ont..t iat tusschen ver scheiden socialisten en katholieken. Hul rumoer bereikt zijn hoogste punt. De voorzitter na vruchteloos de electri- sche klok te hebben doen luiden om stil te en orde te bekomen, verklaart de zit ting geschorst. GEMENGD. Het arbeidsgeschil in de Engelsclie Katoennijverheid is vereffend, riet werk in de fabrieken zal Maandag weer hervat worden. gevallen was, zou hij nog meer pleizier hebben gehad Eindelijk brak de lang verbeide huwe lijksdag aan. Op den Schoutcnliof was de keukenmeid 's morgens a. p, g in de weer om de spijzen voor uen grooten feestmaaltijd te bereiden. Dirk Tweehuis kwam van hölterling, waar hij volgens boerengebruik, den nacht had doorgebracht, hij had slecht geslapen en zag er droomerig uil Het weer kon haast niet beter wezen. Een stralende blauwe hemel, vroolijke zonneschijn, fijne blanke neveldampen boven de weiden: het weer zou zich den geheelen dag goed houden. Het bruidspaar en de getuigen: Cle mens Tweehuis en Jan Kumpmann, een neef van de bruid, gingen reeds vroeg ter kerke. Weer klonken geweerschoten, doch het voornaamste bewaarde men voor een ander deel van den dag. Men had veel geduld notdig om alle j)lichtp!egingen van dezen Jag mee te maken. Na het huwelijk in de kerk werd in Rothmann's herberg ontbeten. Bij dit ochtendmaal deed zich het eerste inci dent voor. Jeanne in prachtig bruilóf'.sgewaad, met een kleurig zijden sdiort op een Ingevolge de gisteren bekend ge maakte stemming heeft de vergadering der Engelsclie inijnwerkersafgevanrdig- den besloten dat de kennisgevingen van algemeene staking, ingaande 1 Maart da delijk ingeleverd zullen worden. De vergadering sprak voorts uitvoerig over de kwestie van verdere ondei han delingen en besloot den mijneigenaars mede te deelen, dat de mijnwerkers be reid zijn de vredes-onderhandelingen voort te zetten. De Belgische- minister van arbeid Hubert heeft Donderdagmiddag de af gevaardigden der vakvereenigingen bij zich ontvangen en op aandringen der mijnwerkers er in toegestemd bij de pa troons tusschcnbeide te komen, ten ein de een schikking te verkrijgen in de sta king in de Borinage. De voorzitter der Kamer, Cooreman ene meae aanwezig was, nee ft goed ge vonden, scheidsrecnter te zijn, Indien de beide partijen zulks verlangen. De werklieden hebben besloten het werk heden te hervatten, indien de pa troons het scheidsgerecht aanvaarden. Het Noorsche Odelsting heeft een wetsonlwerp aangenomen, dat voor de vrouwen onder gelijke voorwaarden als mannen de staatsambten opeus^elt, be halve de ambten van minister, geestelij ke, diplomaat, consul en Üie bij het le ger. Woensdagavond is de brand te Osaka opnieuw uitgebroken. Men was echter voor middernacht iliet vuur weer meester. De totale schade, door den brand aangericht, wotdt thans geraamd op 35 a 40 -miliioen gulden. Het stoomschip Veria, van de Cu- nardlijn is^in de buurt van Swansea in aanvaring gekomen met een onbekend stoomschip, dat met alle opvarenden, vier aantal op 11 geschat wordt, is gezonken. Katholiekendag; in het Bisdom Haarlem. Het Hoofdbestuur van de Katholie kendagen in het bisdom Haarlem heeft besloten dat in liet jaar 1912 geen Ka tholiekendag zal worden gehouden. Evenwel kan nu reeds bericht worden dat onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop besloten is, in 1913 wél een Katholiekendag te houden, welke waarschijnlijk ditmaal in Zeeland zal plaats hebben. Wij kunnen hierbij mel den, dat het hoofdbestuur voor den Ka tholiekendag van 1913 het oog heeft gevestigd op Vlissingen. Ziekte- en Raden wet. Men bericht aan de Standaard Bij het overleg der Com nissie van voorbereiding voor de Raden en Ziekte wet niet minister Tal ma, dat ruim zes dagen heeft geduurd, is duidelijk ge bleken, dat beide wetsontwerpen, behal ve enkele wijzigingen, in hoofdzaak en strekking, z n gehandhaafd. zwaar lakensch kleed, over den schouder een zijden omslagdoek en om het goed- gekamde haar een mirtenkrans, zat rustig naast Dirk, die haar rechterhand vast-, hield. De pastoor was van tafel opge staan en had afscheid genomen. De overblijvcnden trachtten den tijd zoo goed mogelijk te verdrijven. Hei gesprek hokte dikwijls; Jeanne nam er slechts weinig aan deel en Clemens Tweehuis zweeg heelemaal. Hij stond aan 't ven ster en keek naar de boomen en hees ters in den tuin, die in hun nazomer kleed prijkten. Dirk alleen was in een opgewekte stemming. Tot nu toe had een geheime druk hein gehinderd. Hed- wig zou in haar wraakgierigheid wel in staat zijn een schandaal te veroorzaken. Thans vreesde hij niets meer. Hij ver heugde zich den moed te hebben gehad het booze gerucht, dat over hem liep, tegen te spreken en erin geslaagd te zijn het den kop in te drukken. Éénmaal evenwel was hij met zijn ge weten in strijd gekomen, toen hij name lijk met zijn bruid over de trouwge- tuigen sprak. Natuurlijk moest Clemens daartoe behooren, maar Jeanne had bij het noemen van dien naam den neus opgehaald en minachtend gezegd: „Och, hij ookdie laat zich met een Zigeuner meisje ia/5 Naar het land van Protectie. Onder dit opsciirift maakt het „Fr. Dagblad" de volgende opmerking: Dat mag even herinnerd. I In het jaar 1911 heeft de Commissa ris der Koningin in Gelderland aan ruim' 5900 bijna zesduizend dus mannen bewijzen van Nederlanderschap algege ven, opdat zij in Duitschland zouden, kunnen gaan werken. Die hadden hier géén brood. Doch in Duitschland wél. „Het" land van protectie. En toch wil men 't maar aan het volk opdringen, dat de meest onbeperkte vrij handel eigenlijk de grootste zegen zou zijn voor 'n land. Grondwetherziening' De Staatscommissie voor de Grond* wetsherziening is tot nadere bijeent oe- ping gescheiden. Haar werkzaamheden) zijn zoover gevorderd dat de samenstel ling van het rapport kan worden teil hand genomen. Tariefcommissie, De vergaderingen van de Tarlefcom* missie uit de Tweede Kamer zijn tofe Vrijdag 26 dezer verdaagd. jpiumconferentie. Het is te verwachten dat de Opium- conferentie tegen het laats* dezer maand uiteengaat. KORTE KROMEK. De Residentiebode zegt van door gaans goed ingelichte zijde te vernemen dat voor vice-president van den Raad van State in aanmerking komt inr. J. C. baron Baud, procureut-generaal bij het gerechtshot te Amsterdam. De N. Pr. Gr. CL verneemt dat de plannen gereed zijn voor een zeer groo te uitbreiding van het R. K. Ziekenhuis te Groningen. Worden de plannen verwe zenlijkt, dan zal er een groote modern in gerichte ziekeninstelling verrijzen. De grensautoriteiten te Benitheim hebben gistermiddag onder poli iegelei- de naar Oldenzaal teruggezonden 2 Rus sische landverhuizers, die 's morgens van Londen te Rotterdam waren aangekomen Ze waren in het bezit van 20 )0 mark doch hadden geen paspoort en slechts een reisbiljet tot Berlijn. Ze zijn naar Rotterdam teruggereisd. De Alg. Bond van Ncd. Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel heeft etlf adres aan de Eerste Kamer gezonden* waarin wordt aangedrongen op goed keuring van het door de Tweede Kamer aangenomen, wetsontwerp tol het ge ven van een duurte-toeslag a f 20 aan een zekere categorie van rijksambtena ren en beambten. Na 's Raadsbesluit tot sluiting van den Haagschen schouwburg, is de schouwburgcommissie uit den gemeente raad gisteren bijeengekomen er over weging van maatregelen die den bouw. van een nieuw theater zoo mogelijk kun nen bevorderen. Te Voorburg wordt op 27 Januari a.s. aanbesteed het bouwen van een gas fabriek en wel in 4 perceclen. 1 bouw werk, 2 gashouder, 3 fabrickstoestcllen en 4 retortovens. Dirk kleurde bij deze woorden. Het beeld van zijn broeder stond voor zijn geest met al diens feilen en gebreken, maar ook met zijn rechtvaardigheidsge voel, zijn onkrenkbaarheid en eerlijkheid. Hij was niet tot zoo'n eerlooze hande ling in staat. Neen! Clemens, die een rijken boe renhof versmaadde, omdat hij dan een meisje moest huwen, waarvoor hij geen genegenheid bezat, kon met Hedwig niets hebben uitgestaan. Maar. hij, Dirk, had op een bloot ver moeden al.e schuld op Clemens gewor pen, om zich in de oogen van zijn bruid te rechtvaardigen en alle verdachtmaikng af te weren, welke door den brief van Hedwig bij Jeanne kon zijn ontstaan. Een geluk was het, dat zijn broeder den hof verliet. Anders werd Dirk voort durend aan zijn misstap herinnerd, die hij in een zwak oogenblik ten opzichte van zijn broeder had begaan. Hedwig Menne zou echter wel verder zwijgen. Daarom was Dirk veel vroo- lijker dan dagen te voren het geval was. Langzaam kroop de tijd voorbij .Spoe- dig zouden de buren komen om 't bruids paar voor het middagmaal af te halen. Dirk keek of zij nog niet kwamen: zie* daar waren zij reed iVZordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1