Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 691. e Scicbdre Sow/tant Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. in tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GE ILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco uer post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 18 Januari 1912. De ADVERTEMTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meër 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen haifdels-advertenlien) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KIEZERSKWEEK. ia ons nummer van 12 December vroeg Politicus in een hoofdartikel of in de ja ren, die achter ons liggen, wel voldoende aan kiezerskweek is gedaan. Het stellen van deze vraag was tevens haar beantwoorden. De waarde en de noodzakelijkheid van het aanwerven van nieuwe kiezers moge door iedereen dui delijk zijn begrepen, het is echter voor zooverre Leiden betreft voor 'n deel theoretische bespiegelingen gebleven. Een praciisch mensch kibbelt evenwel over fouten en tekortkomingen in het ver leden niet na. Wat doet het ter zake, wie de schuld van het voorgevallene draagt en wat geeft een uitgebreide ge dachten wisseling hierover, waarbij het meestal slechts om Rechthaberei te doen is? Het feit constateerend is de fout er kennen en zonder de oorzaken van de fout na te gaan, behooren wij er in de toekomst naar te streven de fouten van het verleden te vermijden en de nadeelige gevolgen ervan zooveel mogelijk op te heften. Daarvoor ii thans d^ lijd aangebroken. iTot 15 Februari hebben kiesvereeniging en Jonge Garde zich bezig te houden met het aanwerven van nieuwe kiezers ora de gelederen van het Katholieke kiezers corps te versterken. De kieswet-van Houten is een ongeluk kige wet, .maar dit neemt niet weg, dat met eenigen goeden wil het gróottte aan tal 25-jarige Nederlanders het kiesrecht kan verwerven. Waar dit kan, moet het ook geschieden. De hedendaagsche strijd op politiek terrein komt in véle opzichten met de moderne oorlogen overeen. Wij moeten over krachtige en groote legermachten beschikken om het Christelijk Kegeerings- kasteel te bezetten en persoonlijke dienst plicht van allen, die daartoe in staat zijn, is een dringende eisch. Ieder Katholiek moet van de beteekenis van den strijd doordrongen zijn en niemand mag zich achter voorwendsels verschuilen om zich aart zijn plicht te onttrekken. De verdediging van onze rechten op staatkundig terrein is even noodig als idie van ons vaderland. Heeft de laatste ten doel ons onafhankelijk volksbestaan te beschermen en te beveiligen tegen in breuk van anderen, de strijd op politiek terrein dient om het zeitttandig bestaan van de Katholieken als staatkundigepartij, te handhaven en onze rechten als bur gers van het vrije Nederland op teeisehen tegenover inbreuken van vijandige zijde. Onze politieke strijd begeestert ons door het heerlijk ideaal: de dienst en de erkenning van God en Zijn geboden in het Staatsbestuur. Voor d.t beginsel, dat het gemeengoed is van alle Katholieken, van alle Christenen, moeten wij moeite en offers veil hebben, omdat hier het hoogste goed op het spel staat Alle Katholieken moeten dus in 't gelid treden als de leiders hen oproepen tot den politieken oorlog, om in aangesloten FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. Er stond niet meer op het biljet Maar deze dagvaarding maakte haar zeer ongerust en beangst. Wellicht werd zij reeds dadelijk in hechtenis genomen. Zij was een dievegge en dieven bergt men in de gevangenis op, opdat zij niet kunnen ontsnappen. Dan was alles uit, alles! En dit onheil had Dirk Tweehuis haar bezorgd. Vloek over hem! bruiscltte het ia haar binnenste. Zij sprak het elk mo ment uit: vloek over hem. Dan maakte zij tusschen hem en haar de reke- ning op; ging zij de credit- en debet zijde na. Aan den eenen kant stonden: Eenige schepels rogge, die zij hem had ontnomen. Maar aan de andere zijde: iHaar vader; haar levensgeluk, haar eer, die hij haar ontnomen had! Zoo bleef er in haar oogen tusschen credit en debet een schreeuwend onder scheid. Die achterstel.ing wilde zij veref fenen, alvorens zij den zwaren gang zou doen maar niet naar het gerecht. Een «aderen, wei moei.ijker weg wude zij ia- drommen de aanvallen van de tegenpartij te doorstaan Om met succes den strijd te kunnen voeren, moeten wij van te voren geoefend en voorbereid worden. Allen weer baar, zij daarbij ons devies. Eén van de middelen tot bereiking van ons doel is de kiezerskweek, een arbeid, die berust bij de propagandaclub en kies- eeniging. Maar dit wil niet zeggen, dat de Katholieken nu maar moeten afwachten of zij bezoek van een propagandist krij gen om hem tot kiezer te maken. Neen, zelf moeten zij medewerken, dat zij het kiesrecht verwerven. Voor eenigen tijd drukten wij in ons blad de vereischten voor het kiezerschap af. Iedereen kan er dus mede op de hoog te zijn. Maar mocht men nadere inlich tingen verlangen, dan zijn wij gaarne be reid die te verstrekken, terwijl ook De Jonge Garde harerzijds wel za. püblicee- ren op welke dagen en uren zitting zal worden gehouden voor heize.fde doel. Men sla de handen eens f.ink aan den ploeg. Het jaar der groote verkiezingen voor de Kamer, voor de Staten en voor den Gemeenteraad nadert met rassclie schreden. Niet al.es moet op 1913 wach ten; de voorbereidende arqeid is daar voor te groot Begint men reeds dit iaar, dan zal men met meer geruslheid de verkiezingen tegemoet kunnen gaan. Want 't 7.al het volgende jaar spannen. De strijd in 1909 werd door links met slapte gestredende voorteekenen wijzen er thans evenwel op, dat men ondanks de onderlinge geschï.len, broederlijk Zal optrekken, om de meerderheid te herove ren en samen den buit te deelen. Wij moeten dus dubbel op onze hoede zijn. Iedere Katholiek, die niet op de kie zerslijst wordt geplaatst, is een verlies van twee stemmen. Laat dit alles voor ons een aansporing wezen om zooveel mogelijk de kiezers- werving te bevorderen opdat wij reeds dit jaar een aanzienlijke vermeerdering van Katholieke kiezers verkrijgen. ALGEMEEN OVERZICHT. De aanslag op Joeansjikai was, zooals nu achteraf blijkt, bedoetd om als sein te dienen voor een algemeemen opstand in Peking. Huiszoekingen, die in verscheiden wo ningen plaats vonden, bevestigden dat. De politie ontdekte een bommen fabriek en arresteerde ettelijke personen, die in het geheim bommen bij zich droegen. De ontdekking van een bijna geslaag de poging om de keizerin-weduwe te vergiftigen, deed de ontsteltenis in dé stad toenemen. Aan de buitenlandsche legaties geeft men. te kennen, te vreezen voor ernjsti- ge gevolgen in de toekomst. De autoriteiten in Peking beweren tc hebben ontdekt^ dat de bommenwerpers werktuigen zijn van de re revolutionaire leiders te Sjanghai. Wat overigens den afstand betreft, slaan. Twee menschenlevens tegen één Schouten hof. Dat was haar nieuwe reke ning. Twee levens. Eén boerderij. Was dat niet billijk? Zij stak den vuurslag in haar zak, sloot het huis en snelde voort. Maar stap voor stap deden zich hindernissen op haar pad voor. De heideboschjes, door een fijnen sluier van nevel omhuld, namen den vorm van menschelijke gestalten aan. Zij strek ten de armen uit en versperden haar weg. De eikeboomen keken haar grimnrg aan. Uit de donkere heide steeg angstge- gil op en in de denneboomen arbeidde de timmerman onder de vogels: de specht. Als een klok drong zijn geluid tot haar door en met een huiveringwekkende re gelmatigheid klonk haar tegen: leven, dood, leven, dood.... Nog behoorde het leven haar. Zij adeni de nog de lucht van deze aarde; zij voelde den slag van haar hart, dat zich met de taaiheid der jeugd aan het leven vast klampte. Dan zou het komenEen zacht vuur slaan in een stillen hoek van den Schou- tenhof het vuur laait op een rosse gloed een zee van vuur: de brui loftsfakkels En dan: Een korte loop naar de hooge oevers, waariusseheu de tzich vo.ort- valt nog niets beslist te vermelden daar de verschillende berichten eUaar voort durend tegenspreken. Een gisteren uit Tientsin a.gezonden telegram beschrijft de op de bijeenkomst van het hof heden afgespeelde tooneelen als stormachtig en roerend. De keizerin-weduwe weende bitter, toen zij de prinsen mededeelde, dat de afstand noodzakelijk was gewor den. De oudere prinsen, o.vv. Tsjing, stemden met het besluit in, doch de jon geren verzetten rich en drongen er bij de keizerin-weduwe op aan, den afstand te weigeren. L-e eindbeslissing is tot Vrijdag uitgesteld. Intusschen is Zondag te Sjanghai op feestelijke wijze de invoering gevierd van de Westersche tijdrekening. De leiders der opstandelingen en de Chineesche Kamer van Koophandel hielden recepties die ook door buitenlanders bezocht werden, en waar redevoeringen gehou den werden op het succes van de nieuwe Chineesche republiek. Over den eventucelen president wordt nog uit Sjanghai bericht dat Soenjat- san geseind heeft dat voor het geval de keizer afstand doet en Joean sjikai zich bij de republikeinen aansluit, hij zich ten gunste van Joean zal terugtrekken. Onder het noodige voorbehoud maken wij melding vati een telegram uit Rome aan dc „Autorité", over de verhouding tusschen Frankrijk en het Vaticaan. Zooals het telegram dit doet voorkó men, zou men op het Vaticaan met leed wezen het aftreden van het kabinet ge zien hebben, omdat er onderhandelingen wérden gevoerd om tot een betere ver standhouding te komen; De regeering beschouwde namelijk-de algeheele afbreking der t eïfekkingen met den H. Stoel als een belemmering voor haar actie over de geheele wereld. Maar ondanks de talrijke pogingen, se dert de opzegging van het Concordaat door verschillende - politieke personen in het werk gesteld heeft de Paus altijd met beslistheid geweigerd en men weet dat op dit punt z.jn beslissing on herroepelijk is in onderhandeling te treden met welken gezant ook, die geen officieele opdracht zou hebben; „Ziehier nu de wijze, waarop de Fran sche regeering van plan was té werk te gaan: „Men zou naar Rome officieel een zaakgelastigde gezonden hebben, die de bijzondere opdracht zou gehad hebben, ■met het Vaticaan tc onderhandelen over alle kwesties betreffende het protectoraat over de Christenen in het Oostendeze belangen zijn op dit oogenblik van bij zonder gewicht, met het oog op den Ita- liaansch:Turkschen oorlog. Ais zoodanig trad op de heer Bompard, onze gezant te Constantinopel, die mtt toestemming van den H. Stoel niet alleen belast is met de bescherming van Fransche Chris tenen, maar ook met die van Italiaansche Christenen. „De onderhandelingen, door minister de Selves aangeknoopt, zouden nu reeds zoover gevorderd zijn, dat de Fransche regeering reeds den naam van den zaak- stuwt en baan breekt een sprong een laatste worste.ing tusschen leven en dood en alles zou voorbij zijn De noodlotlige gevolgtrekkingen van haar booze voornemens had zij een voor een overwogen. Haar gemoed was onbe wogen gebleven, alleen toen zij over het slotbedrijf van dit drama nadaent, had zij gehuiverd en had de. koude gelatenheid plaats gemaakt voor een tranenvloed. Juist op dit oogenblik was Karei Plemping ge komen...... Verward en onsamenhangend vertelde Hedwig aan Karei van de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Zij verborg hare verhouding tot Dirk Tweehuis niet, doch liet alles achterwege, wat haar zou bla- meeren: dc diefstal en haar wraakplan nen. Karei Plemping vermoedde echter de samenhang. Het verheugde hem, dat zij in haat tegen de bewoners van den Scliou- tenhof met hem overeenstemde. Hij zou daaruit zijn voordeel kunnen trekken. Eerst stelde hij Hedwig omtrent de dagvaarding gerust. Hij meende dat de zaak heel onschuldig was. Als Dirk het zou wagen verdere stappen tegen haar te doen, zou zij hem gemakkelijk den niond kunnen snoeren. Zij behoefde hem maar te bedreigen dat zij overal zijn eersten .oiugrtug bekend zog puk ca. gelastigde aan het Vaticaan t_*r goedkeu ring had voorgelegd. Om verschillende redenen werd deze keuze echter niet door den H. Stoel goedgekeurd. „Men hoopt hier, dat het nieuwe mi nisterie het plan van het voorgaande kabinet weer zal opvatten en het binnen korten tijd tct uitvoering zal brengen. Het zou een groote voldoening zijn voor alle Fransche Katholieken, te zien, dat de regeering den eersten stap doet tot herstel van de goede betrekkingen met Rome." De „Croix", die het telegram van de „Autorité" overneemt, teekent daarbij het volgende aan: „Wij weten niet, of dit bericht gegrond is, maar wij moesten het weergeven om wille van de commentaren, waartoe het ongetwijfeld aanleiding zal geven. „Gisteren drongen wij nog aan wij namen dat arakei ook over op herstel van de betrekkingen met Rome. Men zal daar wel toe moeten komen. Maar het beginsel, dat deze kwestie beheerscht, is, dat alles openlijk moet geschieden. Het Vaticaan heeft sedert verscheidene jaren tal van malen pogingen tot onderhand- sche onderhandelingen afgewezen. „Frankrijk behoort bij den H. Stoei vertegenwoordigd te zijn, maar de her vatting der onderhandelingen, wanneei men zoo verstandig zal zijn daartoe te besluiten, moet officieel zijn." Het bericht wordt editer door het mi nisterie van buitenlandsche zaken tegen gesproken. Een lid van het pas afgetre den kabinet verklaarde echter aan een journalist, dat er wel degelijk onderhan delingen gevoerd waren, doch deze had den slechts betrekking op Marokko, de Katholieke afgevaardigde Denys Cochin was daarbij als bemiddelaar opgetreden. Tegenover deze bewering verklaarde Denys Cochin, dat 'hij nóóit doo minis ter de Selves met een zending belast was. Waar is de waarheid nu GEMENGD. Te Londen worden reeds toebe reidselen getroffen voor de pfechlige ont vangst van het Koningspaar, na zijn terug keer uit Indië. Op 6 Februari zal in de St Paul's kathedraal een groote ker kelijke plechtigheid uit dankbaarheid plaats hebben en een groot banket in den historischen Guildhall worden aan gericht. Intusschen wordt het Koningspaar binnen enkele dagen te Soudan verwacht. De „Neue Freie Presse" verneemt, dat de Koning en de Koningin van Enge land denkelijk begin Mei een officieel bezoek zullen brengen aan het Oosten- rijksche hof. De juiste datum zou nog moeten worden vastgesteld, daar hij af hangt, van-den gezondheidstoestand der Koningin. Het Engelsche koninklijk paar zou in den Hofburg logeeren. Gisterochlend om tien minuten over zessen is te Stuttgart een sterke aard beving waargenomen. De verzoeningsraad In het kolenbe- drijf van Zuid-Wales heeft gisteren zijn poging om tot een vergelijk te komen opgegeven. De mijneigenaars eischen na koming van de overeenkomst, die nog drie jaar van kracht is. „En dat doe ik ook", viel Hedwig hem opgewonden in de rede. „Dat laat mij koud", meende Karei, „en daarover kunnen wij Lter wel spre ken, dat heeft den tijd. Maar andere plan nen" en hij keek haar met een betee- kenend lachje aan „deugen niet. Laat die maar liever achterwege. Wat zou je er bijvoorbeeld aan hebben, als de boer derij afbrandde? Tweehuis is in de brandverzekering- de boeren helpen el kaar wederkeerig en boer Grüh.ing leent hem geld zoovee. hij wil. Gij echter komt in de cel. Neen, wij moeten de zaak an ders aanpakken. Luister maar eens!" Hij boog zich naar haar toe zooveel hij kon, zoodat zijn warme adem langs haar wangen streek en vervolgde met gedempte stem „Ik kan het boerenvolk van den Schou tenhof ook niet uitttaan, en heb ook nog iets met hen af te rekenen. Zie eens: twee kunnen meer dan één. Wij moesten het samen doen. Ik mag je graag lijden, 't Volgend jaar kunnen wij trou wen en dan loeren wij op eene gelegen heid, waarop ons uitbetaald zal worden, wat Tweehuis ons schuldig is." „Maar hoe, maar hoe?" informeerde Hedwig gehaast „Komt tijd, komt raad. Dat zeg ik je: al» uicu jcuiaud .wat kwaads wu buok' Gisteren was het albekend, dat er 283.000 stemmen voor en 67.000 stemmen tegen een staking waren uitgebracht. Men verwacht een meerderheid van ongeveer 300.000 voor de staking. Te Swansea zit een man in de ge vangenis, tot 18 maanden veroordeeld wegens diefstal. Nu blijkt, dat hij onschul dig veroordeeld is. De schuldige heeft bekend. Telegrammen uit Asuncion (Para guay) houden in, dat de aanhangers vani Rojas tegenstand hebben géboden aanl de opstandelingen. Er zijn talrijke dooi den. De opstandelingen zijn meester va^il den toestand gebleven. i Gisternacht is een brand uitgebro-< ken in een mijn te Myslovvitz (Sile- zie) waarbij vier mijnwerkers zijn omge komen. Uitgebreide maatregelen zijn ge troffen om de zich nog in gevaar be vindende mijnwerkers te redden. Gistermiddag is er op het terrein! van de dynamietfabriek te Schpusch een ontploffing geweest in het wasofn huis. Een arbeider is gedood, v^f zijn' zwaar en verscheiden licht gewond. - De staking te Lawrence in Massai chusetts heeft Maandagavond tot zeed ernstige ongeregeldheden geleid. Toen| deden n.l. ongeveer 3000 stakers eenj aanval op een fabriek. Twee compagi niën militie en een batterij artillerie werden gerequireerd. De militie char* geerde met de bajonet, zoodat tal van lieden gewond werden. In een botsing! tusschen stakers en politie werd van beide kanten van revolvers gebruik ge maakt. Er moeten velen doodgeschoten! zijn. Men vreest nu voor uitbreiding vanf de staking, waarbij dan 200.000 arbei* ders zouden zijn betrokken. In dc stad St. Louis, zoo weet het „Freeman's Journal" van New-York te melden,, is op het oogenblik een kathe draal in aanbouw, die al de bestaande kerkgebouwen in Amerika in pracht hé- looft te overtreffen. De grond, die voor den bouw der kathedraal benoodigd was, heeft 100.000 dollars gekost Alleen aan de ruwe muren en aan den buitenbouw, die nu voltooid is, is meer dan 1.000.000 dollars besteed. Aan elke kapel van de kathedraal zal 10.000 dol lars ten koste gelegd worden. Het hoogaltaar zal waarschijnlijk tus schen de 30.000 en 100.000 dollars kosten. De grootste hoogte van den vloer der kathedraal tot den middenkoepel bedraagt 200 voet Het priesterkoor biedt ruimschoot» plaats voor 1000 priesters en een breede galerij achter in de kathedraal, die voor het zangkoor dient, is groot genoeg voor 500 personen. Men denkt, dat de kerk tegen het einde van 1912 reeds zóó ver voltooid zal zijn, dat ze ingewijd zal kunnen worden. De Minister van Marine. We lezen in de „Telegraaf": Werd voor het uiteengaan der Tweede Kamer de kans groot geacht da* men kenen, kan men uit een spinrag een koord draaien om hem op te hangen." Zij begreep alles. In haar hart ont waakte een geheime bewondering voor den man, van wien zij verwachtle.dat hij haar met overleg en zekerheid naar haar doel zou voeren. Onder zu.ke omstandig heden wilde zij gaarne haar lot aan het zijne verbinden. „Ja, maar waar zullen wij van leven, en waar blijven wij? Hier zal het wel niet gaan, hé?" Karei had echter zijn plan kant en klaar Hij dacht er in het geheel niet aan zijn geboorteland te veraten. De mensclun mochten praten zooveel zij widen; dat bleef hem onverschillig. Als men dik huidig was, hielden zij het spoedigst met praten op. Aldus stelde hij het zich voor: 't Vol gende jaar kwamen de twee veerponten vrij. De eigenaar was aan hem verwant en 't zou hem daardoor wel gelukken zich de pacht er van te verzekeren. Al zou hij een paar taler meer moeten be talen, kwam dat er toch zooveel nic| op aan. Ondertusschen zouden beiden aaar Munster gaan, ieder in een betrek- ring. Te Minister zou in stilte het huwe lijk worden voltrokken en zij kwameif aan als man en vrouw terug. iWjordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1