Liefde en Haat. De Eerste Roomsen Katholieke één millioen Cito; digde volgd, v bters Citye terkv. Thto Nu tc L-i-n Kastur, besfeftdlg 'af gevaar-, van Charleroi, is hem daar gc-t om samen de genoegens van de art te gcnieien. Vandervelde heeft zijn win- w te Londen betrokken. ti practijic ïog 'n cake! woordje tot mijnt praatgenöoten, die liét la n dbou wbed r ij f beoefenen. Lr is gebrek aan. hooi. En nu staam de koeien op stal. Nog enkele weken erf er is geen hooivork meer op den zol der. B gebrek aan het noodde voer en bij gek. - aan kapitaal is men verplicht bij particulieren of maatschappijen geld or> te'nemen. Waar? Vele boeren zijn toegetreden tot den boerenbond. Waar om leenen zij dan daar niet 'net geld? Verlegenheid, dat rij het aan liet bestuur bekend moeten maken, en de moeilijk heid om twee getuigen te vinden wat noodig is weerhoudt hen. Maar aan hei nemen van een voorschot bij de boe renleenbank zijn toch ook voor den land bouwer grooie voordeelen verbonden. Hij is zeker, dai hij het gevraagde bedrag bekomt; dat de rente niet te hoog is (gewoonlijk 4'C. pet., dai hij b<j kleine sommen kan aflossendat van de zijde van het bestuur geen derde van de voor- schoiname kennis zal krijgen, dat hij nimmer kans loopt, bij regelmatige af lossing, hem hel kapitaal zal worden opgezegd. Alle, prachtige voordeelen. Nu we het Sn het begin van ons praat je over al dat „gestaak" hadden, vonden we het aangenaam om aan liet einde onzen vol-ijverigen, nooit-stakenden landbouwers his bescheiden lijk een raad te geven. Tot dc volgende week weer gegroet van JAN. Land- en Tuinbouw. Verslag der Proefstations. (Slot.j Te Goes bleek, dat voor de bereiding iiperphosphaten niet altijd de meest ,.e phosphaien gebruikt worden. super bleek niet onder garantie van 14 pCi. in water oplosbaar phosphor- zuur verkocht ie kunnen wordennoch tans werd aan onwetende koopers voor gehouden, dat dit super beter was, om- oai het phosohorzuur niet alleen in water, maar ook in citraat oplosbaar is. Men late zich niet bedotten! inet monsternemen geschiedt niet al toos zorgvuldig, en toch is dit een drin gende eisch. Te Wageningen stak men m ers op verschillende gedeelten van e. agon. Van de 16 monsters waren er met een kali-gehalte van 12—14 pLL, 4 van 1112 pCt., 1 van 14,4 pCi. en 1 van 9,4 pCt. Dit liep dus zeer uiteen en bewijst hoe noodzake\ijk het is om op een groot aantal plaatsen in den wagon de monsters te steken. Onderzocht wedr een „Poeder voor heet kweeken van jonge hyacinthen", in gebruik bij bloembollenkweekers; 'tbe stond uit 60 ptCt. zand, 33 pCt. (dus een derde) koolzure kalk, een weinig vrije kalk, kalkzouten en vocht. eer vele monsters kaioenzaadmeel i: _den een tamelijk hoog gehalte aan scuaaideelen. De kooper eische daarom kaioenzaadmeel van goede kwaliteit, d. w. z. met een laag gehalte aan schaal- bestanddeelen. Twee monsters grond- notenkoek en -meel waren onvoldoende zuiver wegens groote hoeveelheid mijten, twee. andere wegens aanwezigheid van ricinus. Paardcbrood, veebrood, voederbrood wordt uit de meest verschillende grond stoffen gebakken. De samenstelling is niet steeds in overeenstemming met liet voederdoel, er wordt blijkbaar meer op een concurreerend gehalte aan eiwit en vet, dan op een doelmatige samenstelling gelet Garantie van zuiverheid kan bij mengvoeders ook niet bestaan. Alleen gemakzucht van de zijde der koopers be stendigt het gebruik. Brabo's zuiver lijnvoedermeel, Iijm- krachtvoeder bleek in hoofdzaak te be staan uit rijstvoedermeel en lijnmeel. De naam is misleidenddeze diende aan te geven de bestanddeelen van het artikel. Onder den naam phosphorzure voeder- kalk worden verschillende zeer minder FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 35) Hendrik vervulde namens Cleinens zijn opdracht en haalde het papiertje met geld uit zijn zak. „Dat is voor jou!" zei hij tegen Hedwig. Met verwondering en ontroering keek Hedwig den jongen aan. Het deed haar goed menschen te ontmoeten, die mede lijden met haar hadden, en juist om dat zij in de eerste uren geheel alleen, zonder troost en hulp was, maakte de deelneming van de boeren, om wie zij zich nooit had bekommerd, een diepen indruk op haar gemoed. Zij dacht aan een spreekwoord, dat zij als kind op school geleerd had: het water komt wel aan de lippen, maar niet daarover. Hed wig stond hierover zoo ernstig te pein zen, dat zij niet bemerkt had, dat Hen drik was heengegaan, waardoor zij hem niet eens had kunnen danken. Ook de daarop volgende dagen onder vond Jtdedwig van verschillende zijden waardige artikelen verkoch». Luk! dc ver koop niet onder den waren naam dan heei men ze „kalfsvoedsel", „veepoe der", enz. Een pariij, bestaande hoofd zakelijk uit beendermeel, weru vooi' f 15.50 per 1Ü0 Kilo verkocht. Onderzoek zaaizaden: De zuiverheid van roode klaver was redelijk goed, dié van Zweedsclie klaver liet niets, die van Witte klaver slechts een enkele maal iets te wcnschen over. Mei de kiemkracht was hei minder gunstig, deze was zelfs bij uitte klaver vaak abnormaal laag, daalde tot 3 pet., bij roode klaver tot 68 pCt. Mangelzaad bevat soms veel on vruchtbare korrels: in 4 gevallen meer dan 50 pet., in 22 gevallen 40—50 en in 22 gevallen 30—40 pCt., en soms zelfs 85 pCt. De zuiverheid was middelmatig. Ook hier blijkt dus onderzoek zeer gewenscht. C. B Financieële Berichten. R. K, Herstellingsoorden. Wij ontvingen het prospectus van de 4VpCt. geidleening, groot f325.000 ten laste van de Ver. R.K. Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kin deren ie Amsterdam. Dank zij den financieelen steun, se dert 1907 in zoo ruime maf? alom in den lande aan de Vereeniging geschon ken, is het bestuur thans zoover geko men, dat het durft besluiten tot de stich ting van een breed opgevat, aan alle eischen beantw oordend Sanatorium voor Lcngiijders en Zwakke Kinderen,, dat in 't bijzonder beoogt aan onze Rqomsch- Katholieke landgenooten de gelegenheid *e bieden van verpleging in Roomsche omgeving door Roomsche liefdezusters. Sedert Juli 1908 bezit de Vereeni ging het terrein genaamd „Dekkerswald" ter grootte van ongeveer 176 H.A. ge legen tusschen Nijmegen en Groesbeek. Hierop ia! gesticht worden het Sanato rium dat zal omvatten: a. de verplcj gingiinrichting .aanvankelijk voor 116 patiënten, van eerste, tweede en derde klasse; b. het klooster voor de Eerw. Zusters c. de woning voor den genees heer-directeur en cl. de noodige bijge bouwen. Bouw .en inrichting eischen, boven de sedert 1907 door giften en jaarlijksche bijeengebrachte gelden, de som van f 325.000.—. Oin deze te verkrijgen, doet het be stuur een beroep op de welwillendheid der katholieke iandgenooten tot deelne ming in een 41/2 pCt. hypothecaire geld- leening. Als onderpand strekken het ge- heele Dekkerswald en al de gebouwen. Dc inteekening is opengesie.d uilslui tend bij R. K. bankiers tot en met 18 januari a.s. Rechtszaken. Een belangrijk vonnis. De Arr.-Rechtbank te Amsterdam heeft een vonnis gewezen, dat voor de posi tie der Rijkspostspaarbank tegenover den Staat van overwegende beteekenis is. Een paar jaar geleden overleed te Halfweg een boerenvrouwtje, dat opeen te haren naam staand spaarbankboekje een bedrag van ruim f 700 had ingelegd. Haar man en kinderen wtnschten na haar overlijden het bedrag op te vragen en te verdeeien. De daarvoor benoodigde stukken werden in gereedheid gebracht, waarmede een van hen zich 0111 betaling aanmeldde aan het hulppostkantoor te Halfweg. De dienstdoende brievengaar der, een zekere .V, maakte echter den aanvrager wijs, dat hij de beialmgssiuk- ken uit het spaarbankboekje had af te geven, om dan een paar dagen later het geld in ontvangst te nemen. Eeai paar da gen later echter was de brievengaarder reeds in arrest gesteld, wegens verduis tering van verscheidene bedragen, waar-, onder dat van het bewuste spaarbank boekje. De erfgenamen van de inlegster wendden zich nu om terugbetaling der ingelegde gelden tot de directie der Rijkspostspaarbank cn tot den Minister van Waterstaat, onder wiens Departe ment de Rijkspostspaarbank ressorteert. Tevergeefs echter. Terugbetaling werd geweigerd, omdat de Rijkspostspaarbank belangstelling. Haar gemoed werd wee- ker; de plotselinge dood van haar vader was voor haar een waarschuwend voor beeld. Zij koesterde slechts één verlan gen meer: ver van hier, zeer ver, een nieuw leven van arbeid te beginnen, 0111 daardoor niet meer aan hei verleden met zijn smeiten herinnerd te worden en de stem van haat en wraakzucht in haar binnenste ie kunnen smoren. Zij wilde een beter mensch worden. Het lijk van den ouden Menne was begraven. Hedwig was nu alleen op de hei woning. Maar het zou niet lang meer duren. Spoedig zou de keuterij verkocht worden en dan ging zij .heen. Clemens Tweehuis was niet zelf ge komen om met haar over den verkoop te onderhandelen. Als tusschenpersoon zond hij den schoolmeester, die ojxlracht kreeg met den koop voortgang temaken. Hedwig zou wel niet te veel vragen, omdat zij hier toch niet wilde blijven, zoodat de woning voor haar d'r groot ste waarde had verloren. De school meester mocht echter niet pingelen; dat vond Clemen: overbodig. Karei JPlempi.ig was toevallig Uü het behoorlijke quitantie, benevens bet spaar bankboekje, in haar bezit had en zich op dien grond van verdere betaling ont slagen kon rekenen. Het was immers aan de eigen schuld der erfgenamen te wij ten, dat zij geen betaling hadden ont vangen. Zij hadden zoo verstandig moe ten zijn, geen quitantie aan den brieven gaarder af te geven zonder betaling. Daarop hebben de erfgenamen der in legster zoowel de Rijkspostspaarbank als den Staat die voor de terugbetaling der bij de Rijkspostspaarbank ingelegde gel den borg is, voor de Rechtbank te Am sterdam gedagvaard, ten einde tot te rugbetaling te worden veroordeeld. In deze procedure-werd allereerst van wege den Staat de rechtspersoonlijkheid der Rijkspostspaarbank betwist. Deze zou niet meer zijn dan een Rijksinstel ling, zonder zelfstandigheid en zonder eigen vermogen, en vanwege de Re geering ingericht en.bestuurd. De spaar bank had dus niet tot betaling mogen worden gedagvaard. De Rechtbank, op dit punt beslissen de, heeft echter uitgemaakt, dat de Rijks postspaarbank een zelfstandige rechts persoonlijkheid bezittende instelling is, met een eigen vermogen, geheel afge scheiden van dat van den Staat. De Rechtbank kwam tot deze beslissing op grond van tal van artikelen uit de wet, waarbij de Rijkspostspaarbank is iqge- steld. Deze beslissing, die van principieele beteekenis is voor de verhouding der Rijkspostspaarbank tegenover den Staat der Nederlanden, wijkt af van vroegere beslissingen in andere rechtcollege?. Nog in het vonnis van 1911 besliste de Rechtbank te 's-Hertogenbosch in te- genovergestelden zin. Op de hoofdzaak besliste de Recht bank, dat de brievengaarder V. de ver duisteringen heeft gepleegd in zijne qua- liteit, ten nadeele van de beirokken in leggers. Ondanks het feit, dat de Rijks postspaarbank in het bezit is van volle dige quitantie, werd dan ook de spaar bank, zoowel als de Staat, hoofdelijk veroordeeld, om alsnog aan de erfgena men der bovenbedoelde inlegster het be drag der ingelegde gelden met rente en kosten pit te betalen. Voor den Staat en de Rijkspos tspaar- bank werd in deze zaak gepleit door mr. J. R. Thorbecke te 's-Oravenhage, en voor de erfgenamen der inlegster door mr. J. H. Thiel te Haarlem. Frauduleuze invoer van vee. Voor de Rechtbank te Middelburg werd Vrijdag in hooger beroep behan deld de zaak tegen den 37-jarigen vee handelaar A. Tj.% aldaar, die bij vonnis van den kantonrechter d.d. 2 Decem ber jl. tot zes maanden hechtenis veroor deeld wegens het doen invoeren van kalveren in een verboden kring. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht had één jaar hechtenis gc*- eischt en kwam even als beklaagde in appel. Het betrof hier het bij nacht invoe ren van kalveren, op Walcheren in demi tijd dat Zeeland voor den invoer van' vee gesloten was, in verband met hei! heerschcnde mond- en klauwzeer. De subsituut-officier van justiiie vroegi vrijspraak, daar hij bekl. wel moreel doch jiiet strafrechtelijk scf uldig achtte. Eveneens werd vrijspraak gevraagd voor j. de M. uit 's Heer-Arend&kerke, die wegens hetzelfde feit door den kan tonrechter te Goes veroordeeld was tot f 200 boete of 40. dagen hechtenis. Uitspraak ,26 Januari. Inhoud van Tijdschriften. Van Onzen Tijd. I11 dit nummer begint een geïllustreer de beschrijving der Katalaansche heu vels en Montserrai. J. Boon en schetst de poëzie van het dagblad. Dr. W. van Koevorden gaf met den titel Genezen weer een psalmvertaling, nu psalm 30. „De zusters", van Marie Gij - zen en De Tragedie! eener Koningin van Alb. SteeiihóFSmufders worden ver volgd. De Kath. Illustratie Deze aflevering brengt weer mooie en sluiten van den koop tegenwoordig. Hij had vernomen, dat de schoolmeester naar „Heidehoeve" moest en dooi nieuws gierigheid gedreven, was hij er ook heen geloopen. Hedwig herkende hem aan stonds en sprak hern vriendelijk ioe. Haar gelaat was bleek en de sporen van hei doorgestane leed waren duidelijk zicht baar. Donkere schaduwen lagen om de oogen. De witte h inden streken het don kere boezelaar glad. „Wat 'n mooi meisje is Hedwig", dacht Karei. Hij maakte geen aanstalten te ver trekken toen de schoolmeester binnen kwam en het doel van zijn bezoek mede deelde. Daarentegen wendde Hedwig zich vriendelijk tot hem en verzocht zijn raad. Bat was wai hij wilde. Zij moest ver trouwen in hem stellen. Vandaag zou hij de eerste poging doen haar ver«- trouwen te winnen. Zijn eigen belaftgen zou hij niet beier hebben kunnen be hartigen als hij thans die van Hedwig deed. Men kwam als koopsom overeen vierhonderd vijftig talers. Karei vond dezen prijs wel veel te laag, doch Hed wig was ermee tevreden. De' woning verkeerde in geen al te besten toestand en de weiden waren op sommige deel en erg moerassig, omdat zij niet behoorlijk onderhouden waren. In stilte rekende Karei:. 430 talers en aciueeie illustraties. Openend met iiet portret van Staatsraad Mr. Asser geeft hei o.m. een afbeelding van den Duit- schen Katholieken staatsman Ludwig Windihorsr, van het Concilie der Ka tholieke Armenische Bisschoppen, van de keizerkroning in Delhi enz. Ravo begint een vertelling „De Rozekrans". Voorts bevat het nummer nog, behalve het Joopende vervolgverhaal een novelle, „Plaatjes kijken" en het begin van ..Het deel der Armen." Katholiek Sociaal Weekblad. Bij een porirei van Ludwig Windthorst begint Mr. Aalber cn korte studie over dezen grootsten katholieken politicus. Over alcoholgevaar „De witte pest" schrijft P. fr. Ildëfonsus. Verder bevat het de gewone rubrieken als gcloofsver- dediging (Luther), Feuilleton enz. Ingezonden MeifedeeHngen. a 30 cents per regel. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeval. Op de lijn Amsterdam Haarlem is gisteravond een ernstig spoorwegonge val gebeurd. Een goederentrein van zes- en-twintig wagens, welke te 5 u. 56 min. van het centraal station te Amsterdam was vertrokken, reed omstreeks kwar tier over zessen dicht bij het station .Haarlem op een rarigeerende locomotief; die waarschijnlijk tengevolge van ver keerden wisselstand, dwars op de baan kwam te staan. Volgens opgaven van spoorwegbeamb ten, die, later op den avond, uit Haar lem ie Amsterdam aankwamen, sprong de locomotief van den goederentrein dientengevolge uit de rails en werkte zich tot het voetplat in bet zand, terwijl vijf goederenwagens die eveneens ont spoorden, in elkander werden gedrukt en verbrijzeld. De hoofdeonducteur Van Spankeren en twee remmers zaten gevangen ju de ruï ne van de wagens en moesten worden,1 uitgezaagd. Geen hunner had ernstige kwetsuren bekomen. Machinist en stoker redden zich door bijtijds van de locomo tief te sn ringen. De lijn was in beide richtingen ver sperd, zoodat het spoorwegverkeer van en naar Rotterdam over Uitgeest moest worden geleid. Echter gelukte het, door gebruikmaking van een zijspoor, de Fr ari sche express langs den gewonen weg te doen rijden, zij het dan ook met een ver traging van ongeveer 40 minuten. Vele reizigers van de richting Haarlem zetten hun reis naar Amsterdam voort met de electrische tram die den gehee- len avond met bijwagens liet rijden. Het „Hbld." meldt dien aangaande het volgende: De goederentrein 3305 een dagelijfcsche trein van Amsterdam naar Rotterdam, liep gisteravond tegen kwartier over zessen Haarlem binnen. De trein had goede vaart, het hoofd spoor was vrij en de signalen stonden veilig. Een vijftigtal wagens was de trein lang. Plotseling rijdt van den an deren kant een groote sneltreinlocomo tief aan om op het andere hoofdspoor (van Haarlem naar Amsterdam) te ko men, teneinde als voorspan te dienen voor den trein, welke te 6.16 van Haar lem naar dc hoofdstad vertrekken moest. Wat er nu precies gebeurd is, moet een. onderzoek nader vaststellen. Maar zeker is, dat deze machine te ver o-p liet kruis- spoor doorreed. De machine van den goederentrein, die den naam „Oorlog" droeg, stootte mei zijn linkerkant tegen den linkervoorhoek van de losse snel- treinmachine, een van die nieuwe, logge monsters. Door den schok Werden van de goederentreinmachine, die met haar lin kerzijde langs den linkerhoek der an dere schuurde, de linkercylinder en de drijfstang geheel afgebroken en. de zwa re koppelstanden geheel verbogen. De machine „Oorlog" werd uit de rails ge wipt maar liep het «yoor was duide lijk te volgen nog een stuk over de dwarsliggers voort, totdat de büitenwie- len (de rechtsch'e) van de liggers afge raakten. Toen werkten de wielen zich in luf 'zand. De enorme kracht van de op stuwende goederenwagens deed daarna de rest. Dc „Oorlog" kon op een 50 meter afstand van de plaats der botsing niet dieper het zand in en helde daar 240 maakt 690 talers. Dat was 'n aardig, bedrag. Hij zou er wel wat bijverdienen, al ging het geld hem spoedig door de vingers. Nadat de koop was gesloten en de schoolmeester was heengegaan, bleef Karei bij Hedwig praten. Hij vroeg haar, wat haar plannen voor de toekomst waren. Hedwig haalde-de schouders op. Tot 1 September moest zij op de keuterij blijven; daarna zou zij naar eene "betrek king uitzien, b. v. als keukenmeid te Miinster. Karei knikte bevredigd. Hij had te Miinster vele kennissen en op marktdagen ging hij er dikwijls heen. Hij zou wél voor haar informeeren. Den len October ging hij ook naar Miinster in dienst bij een brouwerij. Later Wilde hij ergens een boerderij pachten. Hedwigs belangstelling in heigeen Ka- rel mededeelde was niet buitengewoon groot. Bij hei afscheid dankte zij hem vriendelijk voor zijn bemoeiingen cn stond hem toe terug te komen. ,t Sprak in haar oog bijna vanzelf, dat hij zich te Miinster voor een betrekking voor haar zo-u in teresseeren V. Jan Kasper had dank Hendriks hulp Lev. Mij. te Haarlem-heeft thans 11a anderhalf jaar werken, reeds een succes van verzekerd bedrag te boeken. Hoeveel Mij.en konden na een nog zoo kort bestaan op zoo'n succes wijzen 64 naar dc rechterzijde over. Dc bagage wagens en de zes daarachter volgende goederenwagens werden nu door de rest •van den zwaren trein als de voorste schakels van een lange kei:rug door el kaar geworpen en deels in elkander ge drukt. De rails waren ook verwrongen. Van den sneltreinmachine was de 214 c.M. dikke plaatijzeren bufferbalk in 'n recht hoek omgebogen en een buffer afgerukt. Overigens was deze machine op de rails en in orde gebleven. Men meldt nog: De machinist van den goederenirei 11 de heer Beltmeijer, en zijn stoker, Ek- teer, hebben zich bij dit ongeval flink gehouden. Zij werden beiden van dc ma chine geslingerd, maar nauwelijks had deze zich in hei zand vastgewentekl, of zij vlogen er weer op cn gooiden het vuur uit den oven op de rails, waardoor erger ongelukken zijn voorkomen. De hoofdconducteur en de remmers, die zich in den eersten volgwagen bevonden, ztju er eveneens inet den schrik afgekomen. Met alle macht is de H. tJ. S. M. op- gexreoen om hei euvel zoo spoedig mo gelijk te herstellen. De bagagewagen, die over de rails naar Amsterdam zit, werd met een zware ijzeren ketting, ge koppeld aan een locomotief en gepoogd werd zoo hem van de rails af te trekken. Maar de ketting brak, en toen nader hand de wagen was opgevijzeld, braken de stuiten, zoodat de rails naar Amster dam niet veilig was te krijgen. Een 1 a ng v ig c r i g e. De politie te Wageningen heeft gisteren gearres teerd den 21-jarigen AL J., verdacht van een lange reeks van diefstallen ien na deele van den ijzerhandelaar M.} bij wien hij in lossen dienst was. In J.'s kosthuis werden in beslag genomen allerlei gereed schappen, hamers, vijlen, nijptangen en velerlei andere artikelen, alles verbol gen onder hei bed en in een koffer. Verdronken. Tc Millingen is op- gevischt het reeds in staat van ontbin ding verkeerende lijk van een naar gissing 30- a 40-jarigen man, met kaal hoofd en blonden snor. Het lijk was gekleed in breek. Eugelsch overhemd en schoenen. Aan een der vingers zat een gouden ring en in de broekzakken bevonden zich een paar sleuiels en een zakmes, gemerkt Co- bi enz. Blijkbaar behoorde de drenkeling, waarschijnlijk een Dutischcr, tot den ge goeden stand. Het lijk is op de algemee ne begraafplaats te .Millingen ter aarde besteld. Ongelukken. Hei dienstmeisje, dat zich ie Osdorp zoo deerlijk verwond de door het vlam vatten harer kleederen is in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam overleden. Ernstig verzet. Bij de ontrui ming van een herberg te Aardenburg hebben de marechaussees gisternacht '11 hevig verzet ondervonden en werden zij niet steenen geworpen. zijn doel bereikt. Als een spreekmachine ratelde hij de lange bruiloftsaankondiging af. Op den hof van Gröhling ontving hij zijn eeregewaad. Roode banden fladder den van zijn muis en een lint van dezelfde kleur prijkte aan zijn stevige» eikenhouten stok. Met genoegen rammelde hij met de blanke talers in zijn zak, welke Jeanne, de gelukkige bruid, hem met het lijstje der te noodigen gasten had gegeven. Toen begafjiij zich op pad; 'teerst naar, dc buren. Met zelfbewustzijn liep hij dé boerderijen op en overal werd hem 'n gulle ontvangst bereid, want een bruiiofts- noodiger was een geziene gast. Bij de deur van de groote keuken bleef hij eerst 'n oogenblrk staan en wachtte tot de menschen kwamen, want hij moest zijn verzoek tot allen richten. Dan begon hij zijn gedicht met brouwend stemgeluid op te zeggen, waarin hij heerboer Dirk Tweehuis meldde als de bruid van Jeanne Gröhling. Het gedicht bestond uit twee gedeelten. Biij dc pauze tusschen het eerste en stuk bevochtigde Jan zijn keel, wel niet met wijn, waarom hij in zijn vers ver zocht, inaar met oude jenever. Dan draaide hij het tweede stuk af. i (Wordt vervolg&Jj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6