Uit Stad en Omgeving. Even plotseling als Vrijdag alle slee perswagens van de Rotterdamschë stra ten waren verdwenen, zijn zij er weer op teruggekeerd. Dit besluit is misschien nog verrassender, wijl er 9cdert Vrijdag niet hel minste in den toestand is ver anderd. De buiten de patroonsorgani satie staande sleepers staan er nog bui ten, de firma's, die van sleeper waren ver anderd, zijn nog niet naar hun oude sleeper teruggekeerd, terwijl er ook even min sprake is van een teekening van het collectief contract door hen, die dat nog niet hadden gedaan. Officieel heet het, dat de staking is op geheven onder pressie van de sleepers- patroons, die hun gezellen hadden mede gedeeld, dat zoo zij den arbeid niet her vatten, de personeelen heden zouden ont slagen worden. Dit moge zoo zijn, ge zien echter het eigenaardig karakter de zer staking, mag dan ook wel aangeno men worden, dat de patroons tot de ont dekking waren gekomen, dat de staking niet de methode was om haar doel, het verhoogen der tarieven, te bereiken. Zij waren trouwens reeds in slechte conditie gekomen, itoen bleek, dat hun beschul digingen jegens vele groote lichamen met de waarheid in strijd waren, wat met de stukken kon worden aangetoond. Daar intusschen in het collectief arbeids contract is gezegd, dat om tariefsquaes- ties de eene sleeperspatroon niet het werk van den ander mag overnemen, kan men eenigszins gespannen naar de op lossing van het conflict uitzien, dat, ais gezegd, nog onverminderd voortbestaat. De loodgieters en gasfittersstaking Het loodgieters- en gasfittersbedrijf te Amsterdam is wegens een loongeschil haast algemeen stop gezet, zonder dat rekening is gehouden met bestaande con tracten. Een 40-tal loodgièiers zijn blijven wer ken, zoodat ongeveer 400 arbeiders in het loodgieters- en gasfittersbedrijf sta ken. Gistermiddag vergaderden de stakers. Medegedeeld werd ook dat de arbeiders werkzaam in de dakbedekking voor de firma van den Berg en Viëter, asphaltfa- b rik anten, hebben doen weten, dat zij in Amsterdam geen werk zullen verrichten, tengevolge van de laatste sneeuwval kan op het oogenblik toch niet geasphalteerd worden, zoodat de directie nog niets van de staking bemerkt had. Nog andere stakingen. Xe Almelo is een staking uitgebroken onder de venters van de coöperatieve melkfabriek Pasteur. Aanleiding was het feit, dat een der venters was gelast een knecht of jongen mede te nemen om de klanten te controleeren. Daar de geza menlijke venters een loonsverhooging ge vraagd hadden, was de venter van mee ting, dat het er om te doen was zijn klanten te weten te komen, cm dezen bij een eventueel conflict door onderkrui pers te kunnen doen bedienen. Toen de venter weigerde iemand op de kar mede te nemen, kreeg hij ontslag, waarna alle .venters zich met den ontslagene soli dair verklaarden en ook het werk neer legden. Aan het „Volk" wordt uit Enschede gemeld, dat er een staking in de textiel industrie dreigt. De arbeiders in de voorspinnerij der firma Blijdenstein te Enschedé ten ge tale van 16 hebben mei inachtneming van den opzegtermijn van 14 dagen een staking aangekondigd. Het betreft een ioonactie. De ksarders vragen voor de bewerking van 100 strengen f3.10 in plaats van f2.90, terwijl de werkers aan (de verdeelstoeien 10 pet. loonsverhoo ging eischen. Het is niet onmogelijk, dat dit conflict stopzetting der geheele fabriek tengevol ge zal hebben. Vice-president van den Raad van State^ Als vermoedelijken opvolger van wijlen Jhr. van Swinderen noemt de Haagsche briefschrijver van „De Tijd" in het num mer van gisteravond jhr. mr. J. J. Roëll, pud-minister-president en oud-voorzilter ider Tweede Kamer. Ook heeft hij als ver moedelijken opvolger hoeren noemen jde heeren Lohman en Loeff. Is de heer Lohman wellicht te oud, de heer Loeff ischijnt hem een ernstiger candidaat toe. Het meest waarschijnlijk acht hij ech ter de benoeming van den heer Roëll. KORTE KRONIEK. Met 1 Juli a.s. zal de Nederland- pdie Belltelefoon aan het rijk overgaan. Deze omvat 19 telefoonstations, waarvan -de voornaamste zijn Groningen, Haar lem, Utrecht, Dordrecht en Schiedam. De Raad van State, afdeeling voor ide geschillen van bestuur zal op Zater dag 13 dezer, des voormididags te 11 uur ,een algemeene vergadering houden. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op Donderdag 11 dezer en die van den minister van ko loniën op Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening heeft gistermiddag haar vergaderingen in de Trèveszaal voortge zet onder voorzitterschap van den Min. van Binnenl. Zaken, mr. Heemskerk. Naar het Corr.-Bur. verneemt, heeft de Commissie nog slechts het kleinste deel van haar taak af te werken. .Woensdag 10 Januari zal in perceel Oude Gracht 141 te Utrecht de crediet- bank voor de Hanze in het Aartsbisdom worden geopend. De geestelijke adviseur der Hanze zal eerst het pand inwijden. Bij de gisteren gehouden verkiezing V.oor eep Lid van den geineejileraad van Bussum ter voorziening in de vacature wijlen den heer J. B. Groenen (R. K.) zijn 1267 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 656 op den heer A. C. R. Dreesmann (R. K.). De heer Dreesmann is gekozen. Zaterdagmiddag heeft aan het Mi nisterie van Oorlog de door den Minis ter benoemde commissie voor het sa menstellen van een program voor li chaamsoefeningen ingevolge de nieuwe Militiewet haar werkzaamheden aange vangen, nadat de leden vooraf aan den Minister van Oorlog in zijn Kabinet wa ren voorgesteld. Naar „Het Vaderland" verneemt, zullen van Maandag 15 Januari af aan de postkanioren strookjes verkrijgbaar ge steld worden, waarop gedrukt staat: „Niet bestellen op Zondag." Brieven, voorzien van deze strookjes, worden dan 's Zondags, op de postkantoren niet be handeld en blijven liggen tot Maandag ochtend. De strookjes zijn heel goedkoop: een vel van 50 stuks kost slechts 1 cent. Naar „Het Vad." verneemt, heeft heet hoofdbestuur der unie-liberale kies vereeniging Rotterdam, opdracht gekre gen en aanvaard, om stappen te doen, teneinde te komen tot een groote vrijz. kiesvereeniging te Rotterdam door op heffing der bestaande drie vrijz. kiesver- eenigingen (V. D., U. L. en V. L.) LEIDEN, 9 Januari. Een Steenkolenmijn. In het gebouw der Si. Joseph-Gezellen- vereen. hield gisteravond deWeleerw. heer Th. Bekkers een lezing over het onder werp: „Een bezoek aan een Engelsche steenkolenmijn." De steenkolenmijnen liggen zeer diep, soms tot op een diepie van 600 tot 800 Meter. Door een in den grond geboorde schacht, waarin een liit wordt neergela ten, daalt men in de mijn af. De gewone schachten hebben een dubbele lift, er is echter ook nog een noodschachi, welke voornamelijk tot luchtverversching dient, door een ventilator boven deze schacht nl. wordt de versche lucht in de schacht en mijngangen gedreven. Om de steenkool in groote blokken en niet in gruis vrij te krijgen, laat men ze springen. Men bo y daartoe gaten waarin men de oniplofimgsstoffen leerL Om het zakken der mijngangen te voor komen, worden verschillende maatrege len genomen, de gangen worden gemet seld of mei balken en planken gestut. Het stutten der gangen is een levens kwestie vele ongelukken komen voor door het inzakken der gangen. Ook hier geldt het dat men dikwijls te vertrouwd raakt met het gevaar. Het vervoer der kolen in de mijnen heeft plaats op wagens welke voortbewo gen worden door paarden of door kabels zonder eind; ook laat men de wagens van de natuurlijke hellingen afrollen. De mijn- paarden komen nooit weer uit de mij nen tenzij om in biefstuk te veranderen, de beesten hebben er echter een uitste kend leven en zien er welvarend uit. Het grootste gevaar in de mijnen is het mijngas, steeds worden de mijnen wel onderzocht, doch nooit is men geheel ze ker van de zaak en door de groote ont brandbaarheid van het steenkolengruis, kan het gas ontploffen. Bij zulk een ontploffing worden de meeste in de mijn aanwezige personen op hetzelfde oogenblik der ontploffing gedood, zij die alleen gewond zijn, zijn er nog slechter aan toe dan de gedooden,want zij hebben niet alleen uitwendige, maar ook inwendige brandwonden bekomen, daar zij vuur in geslikt hebben, anderen nog sterven den verstikkingsdood, doordat de mijngangen instorten. Bij zulk een ontploffing vliegt soms de mijn gedeeltelijk in brand, wat zelfs buiten den mijn zichtbaar is, de vlammen immers spuiten uit de schachten naar buiten. Ten slotte liet de weleerw. spreker zien waaruit de mijnen ontstaan zijn, nl. uit de wouden, welke bestonden voordat er nog levende wezens op aarde waren. Het hout dier bosschen is niet verrot, maar versteend, want door aardbevingen, or kanen enz., werden zij luchtdicht afge sloten. De lezing werd duidelijk gemaakt met een groot aantal Heldere lichtbeelden en ontlokte aan de aanwezigen een dank baar applaus. Koppermaandag. Gisteravond noodigde de Typographi- sche Vereeniging Laurens Janszn. Coster haar leden en donateurs met hunne da mes weer tot het jaarlijksche kopptvfeest uit. De foyer was oudergewoonte drulk bezetde burgemeester en de bescherm heer waren beiden verhinderd tegen woordig te zijn. Alvorens tot de afwerking van het feestprogramma over te gaan, heette de president, de heer H. J. van Staden, de aanwezigen welkom en bracht verslag uit over den toestand der vereeniging. Het ledental bleef stationair en bedroeg 136, verdeeld over 3 klassen. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f475 tegen f521 liet voorgaand jaar. Door den dood verlooi de vereeniging 3 leden, aan wier na bestaanden f 270 werd uitgekeerd. De uitkeeringskas bij werkeloosheid bleef dit jaar onaangesproken. Verschillende leden vierden wederom hun jubilé. In het bestuur kwam eenige verande ring. De 2e penningmeester de heer van Berk el bedankte in zijn plaats werd ge kozen de heer A. van Rosmalen, terwijl tot commissarissen werden benoemd de heeren N. L. Segaar en N. Lat er veer. Een der donateurs schonk in den loop van het jaar een gift van f150. De heer W. J. Massteller, die ?ijn 40 jarig ju bilé vierde, werd te dier gelegenheid liet cerelidmaatschap aangeboden in verband met de vele diensten. Nog maakte spr. melding van de circulaire om toeslag naar aanleiding van de duurte. Spr., die als voorzitter ontslag heeft aangevraagd, eindigde met een hartelijk woord aan zijn medebestuurders voor de aangename saamwerking en met de beste wenschen tot bloei der vereeniging. In tegenstelling met andere jaren,i toen dc tooneelclub van de Vtveeeniging eenige blijspellen gaf, werd thans de avond gevuld door het optreden van het ensemble Muranda. 't was reeds na "het middernachtelijk uur alvorens het bal be gon. De 2e luitenant O. A. J. Kroeze van het 4e reg. infanterie wordt op 15 Fe bruari a.s. gedetacheerd aan de Normaal schietschool te 's Gravenhage, ter deel neming aan den gymnastiek-, scherm en zvvemcursus aldaar. De heer Mr. W. de Loos is bestemd voor den dienst in Ned.-Indië ten einde daar te lande te worden geplaatst in rech terlijke betrekkingen. Tot tijdelijk leerares in de oude talen aan het gymnasium te Sneek is benoemd mej. J. G. H.> Hovens Greve alhier. Woensdag a.s., 's middags 2i/o uur, zal in de Oraanbeurs de installatie plaats vinden van padvinders, leden van de Nederl. Padvinders Organisatie. Op aanstichting van de vereeniging van gymnastiekonderwijzers is Zondag- in den Vergulden Turk een vergadering- gehouden, waartoe alle Leidsche gym nastiekverenigingen wart'.i uitgenoo- digd. Het doel van deze vergadering- was om te geraken tot de oprichting van een Leidschen Turnbond of van ee.i centrale Leiasche gymnastiekvereniging in welke alle alhier bestaande turn- clubs en gymnastiekverenigingen zou den worden opgelost. Na breedvoerige gedachtewisseling was het resultaat, dat over ,14 dagen een nieuwe vergadering zal worden ge houden. De afgevaardigden zullen in dien tijd van de gehouden vergadering rapport uitbrengen aan hun .verenigin gen en op de eerstvolgende een afdoend antwoord geven omtrent de volgende punten lo. Oprichting van een Leidschen Turnbond 2o. Oprichting van één Leidsche gym nastiekvereniging met verdwijning der bestaande 3o. Oprichting van een turnbond met nu en dan gemeenschappelijke oefenin gen 4o. Oprichting van een Leidschen gymnastiek- en schermbond. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 7i/2 uur 's avonds, $t. Jo seph Gezellen Ver., Rapenburg 52. Op voering van het drama: „Tarcisius of de Martelaar van het H.H. Sacrament." Donderdag. 6 uur en Sy2 uur des avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Wel eerw. Pater J. G. Tesser. Onderwerp Praatjes en Plaatjes uit de Vaderland- sche Geschiedenis. V r ij d a g, 8 uur 's avonds. Bondsge bouw Rapenburg 10. Kunstavond onder leiding van mej. Harry van der Harst. Opvoering o.a. van „De Hemelsche Al- taarwach t". Maandag, 9 uur 's avonds. Bonds gebouw Rapenburg 10. Sociale Cursus voor leden van den Nederl. R. K. Volks bond. Spreker de Heer A. H. J. En gels. Onderwerp: De Sociale wetgeving onder het Christelijk Kabinet. Statenverkiezing Leiderdorp. De verkiezing ter voorziening in de vacaturen van lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Lei derdorp, ontstaan door het overlijden van de heeren J. J. van Hoeken (aftre ding 1916) en S. baron van Heemstra (aftreding 1913) is bepaald op Maan dag 22 dezer, de stemming, zoo noodig, op Woensdag 31 dezer, en de herstem ming, zoo noodig, op Donderdag 8 Fe bruari. Tramverbinding te Wassenaar. De afd. Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft aan de Raad van Wassenaar een adres gezon den, waarin zij wijst op het groote nut van een betere verbinding met den Haag en dringt er bij de Raad op aan mede te werken tot spoedige totstandkoming van een electrische tram. Dit adres is ook on derteekend door alle Land- en Tuin- bouwvereenigingen. De voorzitter ant woordde gisteren in den Raad op dat adres, dat concessie is verleend, doch er niet hard gewerkt wordt. Bij de verdere discussie werd ter sprake gebracht het plan voor een stoomtram naar het station Voorschoten. Aan Bi en W. wordt ongedragen de noodige in lichtingen in te winnen bij de maat schappij, die de stoomtramlijn den Haag- Leiden exploiteert. ALFEN. Wegens vermindering van het aantal deelnemers tengevolge van den uitslag van het examen voor viermaan- der, is het voorbereidend militair onder richt in deze gemeente gestaakt. HILLEGOM. De landwecrplichtige L. Rus van het 23ste LandweerdjstrKt is voor den tijd van zes dagen opgeroepen om op 5 Februari a.s. bij het 4c regiment infanterie onder de wapenen te komen. Dc heer W. A. Liemonard, onder wijzer aan de R. K. Jongensschool al hier, is als zoodanig benoemd te 's Hee- renhoek (Zeeland.) KATWIJK. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft alsnog aange wezen als deskundige voor het onderzoek naar het gezichts- en het gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinisten, macln'nist-stokers, en uitkijken, dr. A. J. van Walsem, oud-officier van gezondheid alhier. LISSE. De R. K. Kiesvereeniging hield gisteravond op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" hare Jaarvergadering. Na den christelijken groet bracht de voorzitter, de heer J. Pijnacker, allen een woord van welkom en wenschte allen een zalig Nieuwjaar en hoopte tevens, dat het jaar 1912 voor onze Kiesver eeniging een voorspoedig jaar moge zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen w e aan dat het ledental aanmer kelijk Vooruitging en thans 404 bedraagt. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de inkomsten hadden bedra gen f 129.50 en de uitgaven f 119.34 een voordeelig saldo van f 10.16 terwijl de inkomsten der leesbibliotheek waren f 42.701/2 naast een uitgave van f 29.45, alzoo een voordeelig saldo van f 13.25. Als verificateurs werden aangewezen de heeren M. v. d. Vlugt, L. Schoorl en J. Bergman; dezen verklaarden beide reke ningen accoord,weshalve de voorzitter de penningmeester den dank der vergadering overbracht. De aftredende bestuursleden, de hee ren W. van Maren, A. F. G. Plieger en P. van Bezu werden bij acclamatie als zoodanig herbenoemd. In behandeling kwam thans het concept reglement der R. K. Centrale Kiesver. Katwijk—Leider dorp. Door den voorzitter werd een en ander toegelicht en vervolgens artikels- gewijze in behandeling gebracht. Deheer P. Warmerdam wenschte in art. 25 bij de woorden „met of zonder preadvies" van het H. B. het woord „zonder" te schrappen. Aan de afgevaardigde werd opgedragen in dezen geest te handelen. Tevens wenschte hij art. 42 aldus gewij zigd te zien dat een regle.nentscommis- sie wordt benoemd uit het bestuur en uit de leden waarmee de vergadering ac coord ging. Verder kon Lisse zich met het concept vereenigen. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. van den Provincialen Bond lokte geen-discussie uit. Als afgevaardigden werden aangewezen de heeren A. F. G. Plieger en P. Warmerdam. Voor de Centrale Kiesvereeniging Haarlemmermeer werden gekozen de heeren J. H. Promes en C. Laiigeveld. In bespreking kwam thans de a.s. ver kiezing voor den gemeenteraad (vac. Tromp). Deze zetei, aldus de Voor zitter, moeten wij Katholieken, laten aan de A. R. De heer Bon meende dat wij hiermee accoord gunnen gaan, mits het een democraat zij. Na eenige korte be sprekingen daaromtrent werd besloten, dat zoo, de A. R. Kiesvereeniging eene voor ons aannemelijke canojdaat stelt, wij dezen zullen steunen. Gekomen aan de rondvraag drong de heer G. v. d. Veld er op aan dat het bestuur zou trachten met een andere R. K. Leesbibliotheek boeken te ruilen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter na een hartelijk dankwoord met den christelijken groet de vergade ring. NIEUWKOOP. Bij het begin van 1912 bedroeg het aantal inwoners dezer ge meente 2816 tegen 2733 in Januari 1911 alzoo een toename van 83. Er zijtri in het afgeloopen jaar geboren 92, overleden 48, vertrokken 156, en hebben zich ge vestigd 195 inwoners. NOORDW1JK. Gisteravond gaf de Bloemistwerkliedenvereeniging Door Eendracht verbonden" een uitvoering in café Flora van den heer P. H. v. d.Voort. De voorzitter, de heer Th. van Dam, opende den avond met eenige woorden van welkom en bood den aanwezigen zijn beste wenschen aan voor 1912. Ver der deelde spr. mede, dat de ziekenkas sloot met een batig saldo van f1089,675. Op de lijst, die dezer dagen tot steun van de ziekenkas heeft gecirculeerd, is geteekend voor een bedrag van f 113,75. Nog beveelt spr. de coöperatieve brood- bakkerij ten zeerste ia de gunst van de leden der vereeniging aan. Het drama „John Alm an" werd voor afgegaan door een voorspel „De Kin derroof". Reeds in dit voorspel bleek, welk een uitstekende kracht de vereeni ging bezit in den persoon, die de hoofd rol vervulde. Het eigenlijke stuk speelt 24 jaar later. Dezelfde drie personen van het voorspel treden ook hier weder als hoofdpersonen op. Alhoewel over het geheel genomen het drama goed werd gespeeld, moeten wij in het bijzonder onze bewondering uitdrukken voor het voortreffelijk spel van John Alman. Zijn duidelijke, beschaafde uitspraak, zijn natuurlijk, ongedwongen spel stonden ver boven hetgeen men van een liefhebberij-tooneelspeier mag ver wachten. Ten einde toe bleef hij zijn ver bazend groote, moeilijke rol met vuur en kracht vervullen. En wat in het bij zonder vermelding verdient, is, dat hij zijn rol uitstekend kende, iets, wat bij amateurs nog wel eens wat te wenschen overlaat. Ook de overige spelers waren goed op dreef. Eejj.e opmerking Jióude me,n ons ten goede. Het spel «>u er bij win nen wanneer enkele spelers ietwat min der vlug spraken. Door te snel te spreken werden somtijd® ee» paar oor den, vooral voor de toehoorders achter in de zaal, onverstaanbaar. Na de pauze werd nog opgevoerd liet blijspel „Een uurtje in een kiesvereeni ging" of „Hij moet candidaat wordcidk De tooneelclub van „D. E. V." kan met voldoening op dezen avoud terugzien, want de aanwezigen hebben volop geno ten. Dit bewees het hartelijk applaus. A.s. Woensdag zal hetzelfde program nog eens worden afgewerkt. WARMOND. De „Harmonie van War mond" gaf gisteravond haar eerste Vas tenavond-concert. De muziek was zeer te prijzen. Wat het toon eel betreft, was de creatie van M. v. d. Meij (War- mondsche curiositeiten behandelen) heel aardig verzonnen. Gemeenteraad van Wassenaar. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer E. Terheydeu. Bij de opening der vergadering spreekt dc voorzitter zijn beste wenschen ait voor de raadsleden en hun familie. Hij hoopt dat het jaar 1912 veel geluk en voor spoed zal brengen en werpt daarna een terugblik op dc jaren 1910 en 1911 eu komt tot de conclusie, dat dit jaren van voorspoed voor de gemeente zijn ge weest. De bevolking is toegenomen met 5 pet. Die bloei stemt tot dankbaarheid, maar er is ook een donkere wolk aan den hemel verschenen. Den Haag heeft begeerige blikken geworpen op Wasse naar. Ging het annexatieplan door, dan bleef van Wassenaar niets anders over dan de kom van het dorp eu de hartader zou zijn doorgesneden. De firs armen zou den minder worden. Toch gekx^t de voorzitter zeker, dat die annexatieplan nen in Je naaste toekomst niet in ver vulling zullen gaan. Hij voert daarvoor verschillende gronden aan. Veeleer ziet hij, dat Wassenaar een bloeiende .uor- staö van den Haag zal worden. Hij be toogt verder, dat den Haag daar wel bij zal varen, meer nog dan door annexatie. 1 Maar dan moeten wij ook niet voorop zetten, dat de „zaak op denzeEMen voet zal worden voortgezet". Dan moet de Raad wilskracht toon en om .te cfocn wat de bloei van Wassenaar kan Bevorderen. Deze woorden vonden algemeene iu- i stemming. Onder de ingekomen stukken is o.a. eeu schrijven van den A. N. Boiid i waarbij medegedeeld wordt, dat Vveg- wijzer aan de Ruijgeïaan minder eoodig is. wijl deze buiten de groote verkeers wegen ligt. Dringt men er sterk op aan dan zal de wegwijzer worde.» gc- i plaatst. De Raad vindt het ook niet-drin gend noodig. Dc Kon. Xyilhelmina Ver. betuigt dank voor genoten subsidie. De heer N. de Bruijn zond dankbetuiging voor veifeöo- ging van salaris. De Voor/, deelt mode dat A. W. Beijersbergen benoemd is tot besteller van goederen, die aankomen met de Holl. Spoor.De Voor/, meenl, dal een paardentram een betere verb Inving- zou zijn met hei station Voorschoten dan de bestaande omnibus. De afd. Wasse- naar van de Alg. Ver. voor Bloembol- I lencultuttr wijst in een adres op het groo te nut van een betere verbinding met den Haag en dringt €F bij den Raad op. aan mede te werken tot spoedige tot standkoming van een electrische tram. Dit adre9 is ook onderteekend door alle j land- en tuinbouwverecnigingea. De Voorz. zegt, dat concessie is verleend* i doch dat er niet hard opgeschoten wordt Zelf kunnen we zoo'n lijn niet expkmct- ren. Hij betwijfelt of den Haag wel hard zou medewerken. Het goederenvervoer, waarop gewezen wordt, bestaat alken in den zomer. De heer v. d. Hulst wenscht een flinke subsidie te geven om de zaak te bespoedigen. Dc Voorz. meent, dat we tod! gceu subsidie kunnen aanbieden. De heer Mans velt vindt een flinke verbinding 'met station nuttiger voor goederenver voer. Hij zou de stoomtram terugwen- schen. De heer v. Pa Handt betwijfelt of het oude traject te krijlgen zou zijn. De heer Mans velt zegt, dat dezelfde be zwaren bestaan voor een paardentram,. Ten slotte wordt aan B». en W, opge dragen de noodige inlichtingen in te winnen bij de Maatschappij die de tram den HaagLeiden exploiteert. De beurt schippers de Jong en Blankespoor vra gen een gedeelte van de kade aan den Haven te huur voor 5 cent per vierk. M. De heer v. P a 11 a n dt meent, dat zij een deel van het teelland langs de fclavea moeten huren. De Voorz. herinnert aan de benoodigde ruimte voor de nieuwe gasfabriek. Hij stelt voor afwijzend te be schikken. Aangenomen wordt met alge meene stemmen dit voorstel. De bestaande mestputten kunnen wor den ingehuurd voor drie maanden. De heer P. Goemans vraagt verlof twee boomen te mogen rooien, die voor, zijn perceel in de Langstraat staan. Toe gestaan onder de gewone voorwaarden. De heer Mans velt wenscht alle boo* men maar op te ruimen. De Voorz, meent dat het beter is de boomen op deiü Achterweg en bloc te verkoopen. Deze. worden te gevaarlijk voor de woningen.' Besloten wordt de koppen er uit te laten hakken. Gelezen worden twee adressen. Dr. F. v. Praag wenschte het koetshuiY in de Berkheistraat terug, en de heeft A. W. Beijersbergen wijst er op dat hij; er het gebruik van heeft zoolang hij ,on*. dernemer is van den

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2