3e Jaar^angf. 30 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 677. e Ccidóotae ©ouAa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote .letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens den Feestdag van de Be snijdenis des Heeren verschijnt „De Leidsche Courant" Maandag niet. ZALIG NIEUWiAAR fciet ïs (een tijd van gestorven leven, de tijd van hei eindigend jaar. Na het uit botten en ontluiken van het jonge, schuchtere leven jn de lente-blijheid, na het stralend levoL' in volje zomer-pracht en zomerweelde, na het langzame, zachte verbloeien van het kleurlooze leven Jn die gouden herfst, de zonnelooze dagen' en kille luchten en dorre aarde ,van den winter. Het is de tijd van het „Oude Jaar." De tijd, .waarin ook degene, die zich sleu ren laat ,op de alledaagsche sleur van het leven, gerukt .wordt uit zijn dommeling ■om op te schrikken van het voorbij gega- ne leven ,en stil te staan bij de (herinne ringen aan het verledene. Maar toch, niet lang duurt het, dat ons hart, .evenals de ons omringende natuur, als een doo den akker is van vergane vreugdenniet lang duurt het, dat .wij blijven staren op verijdelde plannen, ge knakte verwachtten, onvoltooiden ar beid. Het nieuwe jaar verdringt het oude, ,qnvooruit! Met de intrede van het nieuwe jaar staat .voor ons een lokkende toekomst niet handen vol giften, opent zich een ver verschiet van braak-liggende gronden, ,en het verleden mag voor ons geen aanleiding zijn om te mijmeren met gebogen hoofden ,en neerhangende han den. jtet verleden kan door wat het ons geleerd heeft een middel zijn om des te beter, des te vruchtbaarder in de toe komst te .werken. Dat is de eenige invloed, die hei op ons mag uitoefenen. Dai iis ook een noodzakelijke jin- vloed^ willen ,wij niet telkens weerstaan voor dezelfde schuldige tekorten op ons geestelijk kasboek; een noodzakelijke in vloed, willen ,wij niet hei volgend jaar weer dezelfde teleurstellingen en droe fenissen .ondervinden. „M eer vreugde"; ,wij zouden onzen lezers willen voorstellen door de over weging, door de beschouwing van het voorbijgegane tot dat devies, tot die wa penspreuk voor de toekomst te komen. „Meer vreugde"; het *s een aan trekkelijk devies, endoor en door Roomsch. Maar de vreugde, waar men die zoeken mag, en vinden k niet de folterende ,en cxn (zenuw en de qn vergifti gende schijn-vreugde! Daar klopt in ons een hart, waarin de Schepper heeft gelegd een onweerstaan bare drang om te beminnen. Die drang iirs een afstraling van de oneindige Liefde zelve. Vreugde zal in ons jubelen als wij dien edelen trek van dat hart richten tot .God en tot den naaste om God. Daar .woelt en bruist in ons een drift ,om te arbeiden, om moedig moeilijkheden ie trotseeren, voor wat wij kennen als goed. Dat vlammend verlangen, dat drin gend begeeren heeft God niet jn ons gelegd voor den hemel daar zal rust zijn maar voor het leven hier. Vreugde zal in ons heerschen, als \vij werken voor een grootsch doel, niet zwichten, maar zwoegen om dat doel te bereiken; als ,wijwerken in de overtuiging, door onze werkdadige bedoeling iets goeds bereikt; .te hebben, ook als de uitkomst faalt en teleurstelling baart. „Vreugde door arbeid"; dat is ook de 'N ieuw ja arsgeda chte van de directie en en redactie van dit blad. Arbeid, opdat [ons blad voldoet aan de .eischen, die men stellen kan aan een nieuwsblad, nieuws ïn den meest uiigebreiden zin. Arbeid, opdat ons blad is een Room se h e .courant, belichtend het leven door (de Roomsche beginselen. Een Roomsciie courant; hier ,en daar schijnt een mis verstand te bestaan omtrent het wezen van een Roomsche courant. Een courant lis niet daardoor alleen Roomsch^ omdat zij haar kolommen openstelt voor Room sche nieuwstijdingen, voor beschouwin gen, (die dienen om het Roomsche leven te verdiepen; veel minder zoekt zij daarin haar uitsluitend of voornaamste doel r— bet Is een clwaze voor ->ï!ing, .die som migen a priori, zolder, zich ie over tuigen, een afkeer doet hebben van de Roomsche courant Een Roomsche school verdient dien naam toch niet omdat daar over Roomsche zaken wordt gesproken neen, zij leert het algemeene, maar jin het licht van de geopenbaarde .Waarheid. Zoo ook het Roomsche dagblad. De eigenschap „Roomsch" is dus geen be perking yan het n i e u vvs blad-zijn, maar veel meer een uitbreiding. Wij achtten het niet ondienstig, bij den aanvang van het nieuwe jaar nog eens aan deze een voudige begrippen te herinneren. Wij hopen bij onzen arbeid in het nieuwe jaar te kunnen blijven rakenen op de bijzondere activiteit van onze cor respondenten en agenten, op de mede werking van onze abomné's, 'die door ons blad te lezen ongemerkt ïn wij deren kring daarvoor propaganda zullen maken ,en ide meening zullen vestigen, dat een aankondiging, een reclame voor een groot deel van de bevolking van Leiden .en van de vele gemeenten, die binnen een grooten cirkel om Leiden ge legen zijn, onbekend blijft, als zij niet geplaatst ïs ïn de Leidsche JCourant. Zoo zal 1912 ons nader brengen bij het ideaal, dat men zich bij de oprichting van een Katholiek blad voor Leiden en omgeving ïn wijden zin heeft voor gesteld, en voor welks bereiking ons blad zich geen moeite heeft ontzien en ook niet ontzien zal. Ten slotte: aan al onze vrienden onzen oprechten wensch voor 1912: „Meer vreugde", welke, goed begrepen, slechts een andere vorm is van den ouden Chris- telijken wensch: „ZALIG NIEUWJAAR". ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk toch beginnen nu weer de Italianen toe te geven dat de gevechten bij Bir Tobros minder goed ziju uitgevallen, dan zij Wel wilden toegeven. Uit correspondenties der Italiaansche bladen blijken hun ver liezen nog al aanzienlijk te zijn geweest Zij bedroegen tenminste 200 man, waar onder 50' dooden. Des avonds had de troep van 2000 man zijn schietvoorraad geheel opgebruikt en slechts aan het feit, dat de vijand gedurende den nacht geen aanvallen meer deed, is het te dan ken, dat de Italianen hun legerkamp weer konden bereiken. Intusschen schijnt men weer een ge vecht in dien omtrek te verwachten, al thans wordt gemeld dat tal van groepen Arabieren zich in de omstreken van Ain Zara verzamelen. Zooals men wel inziet, zal de oorlog nog wel een tijdje duren. De .Popoio Romano becijfert de oorlogskosten voor het jongste verleden van den oorlog met Turkije op L. 3.600.000, terwijl de finan- cieele hulpbronnen van Italië in slaat zijn L. 21.000.000 op te leveren. Deze laatste som zou dus zeker voldoende zijn om der. oorlog gedurende het jaar 1912 voor Italië aan den gang te houden. Van den Balkan komen weer ongunstige beridhten. Mon tenegro moet, volgens beridhten uit Sa- lonilci, in den laatsten tijd weer duchtig aan het stoken zijn in Albanië. Geheime agenten trekken door het gebied der Ma- lissoren om de leiders der Malissoren tqgen Turkije op te zetten. Ook aan de Turksdh-Montenegrijnsche grens ïs het weer onrustig. Er hebben voortdurend verschuivingen van Turksche troepen in de ridhting van de Montenegrijnsche grens plaats. Van ambtelijke zijde doet men het voorkomen, alsof het hier de aflossing van garnizoenen geldt, maar er zit meer achter. Verwonderlijk nieuws komt er over den opstand in China Meldde gisteren een telegram dat Dr. Suniatsen lot president was verkozen, de Daily Telegraph bevat het volgende merkwaardig bcridht uit Peking: „Tangsjaoji, de keizerlijke hooge com missaris o pde conferentie te Sjanghai, heeft zij" opbracht neergelegd, en is naar de zijde der republikeinen overgo- gaan. - Dat is een groote (s lag voor de keizerlijken". Zeer begrijpelijk, indien het bericht waar is. Wat het eerste bericht aangaat valt op te merken, dat de uitroeping van Dr. Sur. niet geschied is door revolutio- nauten te Woeisjaiig of Sjanghai,, maar door afgevaardigden uit verschillende deelen des lands te Nanking vergaderd. Of de, nu te Nanking gevallen beslis sing zal worden aanvaard en gesteund door de rebellenleiders, die door Dr. Soenjatsen plotseling zijn overvleugeld (n.l. generaal Lijoeënghoeng te Woets- sjang en Woetingfang te Sjanghai) blijft af te wachten. Inmiddels is de positie van Joeansji- kai al moeilijker en moeilijker geworden. Hij schijnt aan de keizerlijke familie te hebben meegedeeld dat, indien deze wensoht dat tot het bittere eind tegen de revolutionairen zal worden gevochten, hij, Joean, de beschikking moet krij gen over voldoende geldmiddelen om gedurende een half jaar de militaire uit gaven te kunnen bestrijden. Worden hem die fondsen niet verstrekt, dan zat hij een nationale conferentie bijeenroepen', waar over het lot van het rijk zal beslist worden. Zoo dreigde Joeansjikaimaai* nu heeft blijkbaar de conferentie te Nan king reeds zoo'n beslissing genomen,, zonder er Joean zelfs maar in te ken nen. Overigens zijn er aanwijzingen, dat beide partijen, de rebellen zoo goed als de regeering, zich op nieuwen strijd voorbereiden. Ook de buitenlandsdhe mogendheden voorzien nieuwe moeilijkheden. Japan heeft zijn troepen in Hankou met 700 man veisterkt. In het geheel zijn er nu aan buitenlandsche troepen in Hankou 1900 man. Tientsin 5000 man en in Pe king 2100 man. Ook wordt een bewaking van de Pe king Sjanghaikwanspoorweg door bui tenlandsche troepen voorbereid. Gisteren stond aldus het conflict ïn het in het Katoenbedrijf in Lancashire. De uitsluiting van wevers in Noordr en Noordoost Lancashire was begonnen 160.000 mannen en vrouwen liepen er door* leeg. Dientengevolge heeft het bestuur van het Verbond van Eigenaars van Spinne rijen de leden aangeraden te beginnen met de volgende week drie dagen in de week des pinnerijen niet te laten wer ken, teneinde geen overproductie te krij gen. Ruim 150.000 mannen en vrouwen worden aldus op half loon gesteld. Een ander patroonsverbond heeft bo vendien besloten zijn spinnerijen met 8 Januari te sluiten, als dan de strijd nog voortduurt. Dat zou 80.000 arbeiders treffen. Komt het daartoe, dat gaat er voor de ongeveer 390.000 betrokkenen wekelijks een 280.000 p.St. aan loon verloren. Aan stakingsgeld zullen de vakvereni gingen naar schatting wekelijks 65.000 pSt. betalen. Bij hun eisch dat geen niet-aangeslote- neu als arbeider in dienst zal worden gehouden, zullen de wevers waarschijn lijk nog* 5 pCt. loonopslag eischen, die zij onlangs reeds gevraagd hebben. GEMENGD. De Tsaar is met zijn gezin aan boord van de Standart van Sebastopol vertrokken. De dood van president Estrada van Paraguay heeft politieke onlusten ver wekt. Verschillende bij de nieuwe ver kiezing betrokken partijen hebben revo lutionaire troebelen uitgelokt te Guaya quil. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. De commissie voor in- en uitvoer rechten van de Fransche Kamer heeft naar aanleiding van de duurte besloten, om voor enkele soorten van geslacht vermindering van invoerrecht er; voor gepekeld varkensvleesch een tijdelijike ver mindering voor te stellen. Het recht op buitenlandsche, tot voeder bestemde mais zou tijdelijk moeten worden opgeheven. Ambtelijk worden de verliezen der Spanjaarden ïn het gevecht van den 27en als volgt aangegevenGedood 1 kolonel van het regiment te Melilla, 3 kapiteins, 3 onderofficieren en 61 soldatengewond 210 soldaten, 2 hoofdofficieren en 16 officieren. De harka kreeg opnieuw versterking; men gelooft, dat ide strijd hardnekkig zal worden voortgezet. Naar uit^Rome aan de „Herald" wordt gemeld, roofde een man te Poli 'een zilveren beeld van de H. Maagd; terwijl hij met zijn buit wilde vluchten, kwam hij zoo hevig te vallen, dat hij weldra overleed in de armen van inmid dels toeges tierde priesters. Net M^dou,na-beeld was ieen iniraku- leus beeld en rijk getooid met juweel-en en andere kostbaarheden. Nog steeds .worden er Jiieuwe ziekte gevallen tengevolge van vergiftiging im het (Berlijnsche nachtasyl aangegeven. De Keizer en de Keizerin hebben van hun deelneming blijk gegeven. Er dreigt in Zweden een groote sta king van bakkers, .wier contracten in het volgende jaar afloopen. Alleen in JJstad loopen de contracten tot 1914. Men ver wacht, dat de strijd op 1 Juni zal los barsten, .en vindt (dat te Stockholm vooral onaangenaam, omdat op 29 Juni de Olympische Spelen beginnen en er daar voor al weken te voren veel vreemde lingen ïn de stad zullen zijn. Zullen die hun brood moeten meenemen? De bla den sporen bakkerspatroons en -gezellen aan, hun twist vóór 1 Juni te beslechten. ,Te Treorky, ïn Glamorganshire (Z. Wales) hebben 2000 mijnwerkers het werk neergelegd als protest tegen het gebruik van ongeorganiseerde arbeiders. In Parijs zoowel als in de voor steden, die aan de rivier gelegen zijn, stijgt de Seine weer, wat den bewoners met angst vervult. $edërt de laatste vier en twintig uur is het water 40 c.M. gestegen. En dat zal nog wel meer wor den, want het meteorologisch instituut voorspelt gedurende eenige dagen regen. De 9,Excelsior" weet te melden, dat de rivier de oevers nabij Jvry al over stroomd heeft. De stoomboot-maatschap pijen hebben den dienst moeten staken, daar de schepen niet meer zonder ge vaar onder de bruggen door kunnen varen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is bevorderd tot le klerk bij Ihet kabinet der Koningin H. van Loo, thans tweede klerk bij dat ka binet zijn bij het dep. van Binnenl. Zaken benoemd tot hoofdcommies J. V. Ceu- len, thans commies tot commies en tot adjunclcommies H. M. Koopman en M. Verhagen, beiden thans le klerk; zijn met ingang van 1 Januari 1912 bevorderd tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat le kl. J. M. Berger* thans bureelambtenaar van den Rijkswa terstaat 2e kl. tot opzichter van den Rijkswaterstaat 2e kl. J. Th. M. Smelt, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 3e kl. tot opzichter van den Rijkswaterstaat 3e ld. A. Steinz, thans opzichter 4e klasse zijn benoemd: bij het wapen der ar tillerie bij den staf van het wapen tot kapitein de le luit. M. A. R. J. Vis, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Militaire Academie bij het 3e reg. veld-artillerie tot kapt. de le luit. A. E. Kist, adj. bij datkorps; bij het 2e reg. Vest.-Art. tot kapt. de le luit. H. K. Kosten, adjudant bij het korps bij het 4e reg. Vest.-Art. tot kapt. de le luit. M. C. Hoboken, van het 3e reg.; aan den kapt. jhr. D. C. Graswinckel van het wapen der artillerie op nonacti viteit, ter zake van lichaamsgebreken, nn onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst; aan den reserve-kapt. D. N- W. O. Mecke, van het 24ste bataljon landweer infanterie, op zijn aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend is bevorderd tot hoofdcommies der posterijen D. van Beusekom en M. C. van Pellecom, beiden thans commies der posterijen le kl. Keuring van scheepelingen aan boord van zeevisschersvaartuigen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters van verschillende visschersplaatsen ge schreven, dat hem is medegedeeld dat de kosten der geneeskundige keuringen van zeevisschers op hen of op sommige hun ner zeer zwaar drukken. Ook 'fs hem bek kend, dat sommige reederijen de keu ringskosten betalen, en dat de met de keuring belaste geneesheeren veelal niet het hoogste bedrag f 2.50 per keuring van het gezichtsorgaan en f2.50 van het gehoororgaan in rekening brengen. De Minister wijst er op, dat de keu ringen noodzakelijk zijn, in verband met den aard van liet bedrijf, en vervolgt: Qiidey deze omstandigheden zou ik,het op prijs stellen, indien U zou kunnen goedvinden, om uwen persoonlijken inj- vloed bij de reederijen van zeevisschena! vaartuigen aan te wenden, opdat zij en meer algemeen toe zullen overgaan om| de keuringskosten van de behoeftige zeeh vissdheis voor huil rekening te nemen en| althans hen die door de geringe verdieni- sten geacht kunnen worden, bezwaarlijk de keuringskosten te kunnen dragen, en daarin tegemoet te komen. In verband met het feit, dat de schen pen weldra, wellicht reeds binnen en^ kele dagen, ter visdhvaart zullen vertrek ken, verzoek ik u zoo spoedig mogelijk aan deze aangelegenheid uw volle aanr dacht te willen schenken." R. K. Vacantiekolonie. De R. K. Vacantiekolonie te Egmond aan Zee voor zwakke, niet zieke kinderen, binnen den söhoolleeftijd, beschikt voor 't jaar 1912 over 60 bedden, zoodat er dat jaar waar de kinderen telkens voor vier weken in de kolonie vertoeven en! deze zes maanden geopend blijft, 360 kinderen geplaatst kunnen worden. De eerste verpleegtijd vangt aan Maandag] 15 April en duurt tot Maandag 15 Mei. Voor eiken verpleegtijd wordt f 25 in re kening gebracht. Reeds voor 15 Maart moeten de plaatsen besproken zijn met den zeereerw. heer A. F. Zuidgeest, pas toor te Egmond aan Zee. Patiënten voor wie in de Vacantie kolonie om de een of andere reden geen plaats is, kunnen worden ondergebracht in het R. K. Herstellingsoord te Egmond a.d. Hoef, waar 20 bedden beschikbaar zijn en de verplegingsduur onbepaald is. KORTE KROMEK. Op de conferentie ter bescherming van bouwkunstig schoon te Amsterdam hebben op den tweeden dag gesproken de heer K. P. C. de Bazel, over „Lam- delijke architectuur", de hee r J. C. Watü- jes over „De eischen, aan landelijke uit breidingsplannen te stellen", de heer J. T. Klinkhamer over „De aesthetische eisch aan utiliteitswerken te stellen", en de heer Herni. v. d. Kloot Meijburg over, de „Middelen voor Nederland dienstig], ter bevordering van het bouwkunstig element bij de bescherming van staid'-eii landelijk schoon". In het Kiesdistrict Hilversum wordt genoemd als den vermoedelijken candif 1 daat der rechtsche .partijen voor de Tweede Kamer, de heer A. Colijn, Lid: van de Prov. Staten van Noord-Holland/1 een op het gebied van landbouw zeer gezien en geacht persoon. De Ged. Staten van Zuid-Holland! hebben het laatstgenomen Raadsbesluit 1 der gemeente Voorburg waarbij gevraagd werd bij suppletoire begrooting de $om van f150.000 tot het bouwen yan een gemeentelijke steenkolengasfabriefo opj terrein in de gemeente Stompwijk goed gekeurd. I) Hiermede is de sinds tientallen van jaren bestaande gaskwestie in de jget* meente Voorburg opgelost. LEIDEN, 30 December. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering is gekozen tot be stuurslid van de Vereeniging van Pseda- gogiek de heer M. B. Hoogeveen, direc teur van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers alhier. De heer Ch. van Spall, thans di1- recteur der Leidsche Duinwater Maat schappij, herdenkt op 1 Januari a.s. den' dag waarop hij voor 25 Jaar in dienst trad als controleur-administrateur bij de: Maatschappij. 1 ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds, St Lode' wijkskerk, Steenschuur. Apologetische Cursus. Spreker de .Weleerw. heer .Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Eeredienst ALKEMADE. Het onderzoek naar de lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid der lotelingen der lichting 1912 dezer gemeente zal plaats hebben op 4 Januari a. s. des voormiddags 9 uur in het gymnastieklokaal aan den Morsch- singel achter het Militair Hospitaal te- Leiden. ALFEN AAN DEN RIJN. Men meldt ons Dat zijn nu nog eens genietvolte avon den geweest va,n Dinsdag, Woensdag en

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1