N i euwjaars wen schen 3e Jifirjratigf. No. 675. 28 Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. e £eklóetve Sou^owit •j Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Evenals vorige jaren bestaat gelegen heid om op goedkoope en doeltreffende wijze de gebruikelijke NIEUWJAARSWENSCHEN bij advertentie in „Do Leidsche Courant" van Zaterdag 30 December, te plaatsen b.v. J. VAN LEIDEN p.f. 1-1-1912. deze advertentie kost f 0.25 per vakje. Ze worden aangenomen tot VRIJDAG 29 DECEMBER a.s., uiterlijk 6 uur. V Troelstra's verschansing. Nog even Troelstra's Kerstrede. Natuurlijk bracht deze zonderlinge feestredenaar ook de Amsterdamsdie zee- Hed-cnstaking ter sprake. En nu was 't merkwaardig, hoezeer hij te dien aanzien retireerde. Gedurende de staking, was er niets zoo praditig als deze idem zooveelSte grootsohe bewe ging. Nu werd gesmaald, dat terrorisme be neden de waardigheid der arbeidersklas se is. We zijn het met dit laatste volkomen eens eu kunnen ons dan ook volkomen begrijpen, dat Wijnkoop het een bour- 'geois-redeneering sdiold. Een meer betrouwbaar debater trad echter op dan deze anarchist, die altijd in dc contramine is. Troelstra werd ook aangevallen door zékeren Haringman, die uit zijn vakver- eeniging was geroyeerd omdat hij de zeeliedenbeweging had heipen Steunen. Ecu stevige agitator dus. Deze heer was het, naar hij verklaar de., bij uitzondering niet met Troelstra eens. Hij was zelfs over diens tegenstrij digheid verbaasd. Eenige maanden ge lede o, aldus debater, in de Paieismeeiing over de zeéliedenstaki.ng, heeft de heer Troelstra over de beweringen van ter rorisme gezegd, dat als in fret buiten land dingen gebeurd waren, als het Handelsblad" ten opzichte van het be geerde terrorisme had geschreven, het er niet bij zou zijn gebleven. Nu spreekt de heer Troelstra geheel anders dan toen voor de zeeliedenvergadering. (Protes ten). Kan mr. Troelstra dan niet onder scheiden het verweer tegen terrorisme en .terrorisme als opzet!" Spr.'kwam er ten slotte tegen op dat thans anders werd gesproken door mr. Troejstra dan in de Paleis-meeting. Aannemen Dat er nog protesten" .werden ge hoord bewijst alleenv hoezeer vele „be- iwusten" den grooten leider door dik en 'dun naloopen, want de heer Troelstra- zelf stak zijn ommekeer niet onder stoe len en banken. Hij begreep edhter een stevigcu stéun daarbij noodig te Lebben en verschanste zich mitsdien achter Laat hij 't echter zelf zeggen. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 23) iu zijn geheim kabinet lagen bij voorbeeld zijne boeken. Bovenop de vaderlandsche geschiedenis weg er 'mede die kan nog wel wachten. iTHij stak de hand dieper in den boom. Een echt kunstwerkje kwam te voorschijn leen tabakspijpje uit allerlei passende en niet passende deelen samengesteld. In de kop was een overschotje tabak; Hendrik aloeg vuur en begon te dampen dat het «en lust was. Een rook als uit 'n schoor steen steeg op. Groote voldoening was X>p .zijn gelaat te lezen en welöehagelijk zette Hendrik zich op deu grond neer !©n tuurde de blauwe rookwolkjes na. „He, wat Js het leven toch aantrekke lijk", philosopheerde hij. De boeken, die verachtelijke boeken Itoorden hem. „Wat heb ik met 'die boeken te maken", bromde hij. „Slaag krijg ïk in school toch; 't is nu eens omdat ik de geschie denis niet Jken, dan weer om wat adders." Wijnkoop en Haringman beantwoor dend zeide de heer Troelstra volgens het verslag in 't „Hbld.": „Men dacht aanvankelijk, dat hel ter rorisme slechts bewering was, doch mi nister Heemskerk heeft aangetoond, dat de zaak er anders voor stond. Waar spr. dus gesommeerd is tot het bewijs, daar verwijst hij naar het regeeringsrapport, waarin nonsens als het optreden ip het kantoor van den Zeeliedenbond aan het ÜCht kwam. Toen moest de Kamer-fractie die geweldpleging wel van zicih afschud den." Is dat niet grappig? Troelstra en zijn heele fractie ver schans achter een regeeringsrapport. Achter een rapport van .een regeering waarvan men anders niets dan kwaad weet te zep^en. Of die fractie ook wrak stond. En of dat rapport bok raak was. ALGEMEEN OVERZICHT. Zou men nu de Italianen weer mogen gelooven, dan is er hoegenaamd geen nieuws uit Tripolis, Aïn-Zara, Tadsjoera en Honis, althans zoo meldt men uit Tri polis d. d. Dinsdag. Tegelijkertijd wordt echter bericht dat Maandag op nieuw hevig gevochten is voor Bengasi. Duizend Turken rukten met artillerie tot op 2 K.M. afstands van de Italiaansche verdedigingswerken op. De Italiaansche artillerie bracht hun, volgens „Stefani", zware verliezen toe. De Turken trokken bij het ondergaan van de zon terug. Aan Italiaanschen kant werden geen verliezen geleden. De Italiaansche vloot kon we gens de woelige zee niet aan het gevocht deelnemen. Uit Rome wordt aan de Parijscbe Ex celsior gemeld, dat er op het oogenblik 120,000 man Italiaansche troepen in het Noorden van Afrika zijn. In Italië is nog, ongerekend. 250,000 man van het vaste lgeer, een reserve van 40,000 man achter gebleven. Mea denkt, dat .de Italianen uit Aïn-Zara opnieuw een voorwaartsche beweging in de richting van Bir Tobros zullen beproeven. Als het zc dan maar niet even sleahjt bekomt als dc eerste maal. Uit Malta verneemt de „Daily Tele graph" dat de laatste berichten uit Bar- ka gewagen van een toenemende bedrij vigheid van Turken en Arabieren langs de gehecle kust. De Italianen kunnen niet verder het achterland in dringen. Een te Londen ontvangen bericht maakt weer eens melding van een ge rucht, dat de Italiaansche vloot in de Aegeïsche .Zee vers dienen is. Verschei dene Italiaansche oorlogsschepen zouden in de wateren van Chios kruisen. Van ambtelijke zijde is het bericht niet be- De opstand in China heeft nu in zooverre succes gehad dat Joeansjikai na lange beraadslaging met Mantsjoeprinsen en andere hooge Mant- sjoe-ambtenaren besloten heeft aan Hert pijpje was opgerookt. Hendrik ver borg het zeer zorgvuldig ,en schopte met de voeten zijn leerboeken weg. Hun uiterlijk vertoonde zeer duidelijk de sporen, dat zij zich zulk 'n behandeling meermalen moesten laten welgevallen. Hij dreef vervolgens zijn schapen in de horde, waar zij moesten blijven tot hij van school kwam. Hendrik was een practische vent.„Waarom zal ik te voet gaan, als Prins" dat was deoudste ram „mij dragen kan Hii ging op den breeden .moiligen rug van zijn mak ker zitten. Als Hendrik hem dan vrien delijk over den huid streek, liet Prins zich die .rit welgevallen, mits hij er zin in had. [Want Prins had grillige nukken, waarvan vooruit niets te bespeuren viel; zelfs maakte hij af ,en toe van zijn stevige hoorns gebruik pn liet kenbare teekenen van zulke kennismakingen achter. «Van daag echter ,was Prins goed gestemd en geneigd zijn meester te dragen. Hendrik pakte zijn boeken saam en begaf zich naar school. 'tZou voor hem een ontspanning geweest zijn, het school gaan, indien hij niet behoefde stil tc zitten en zijn lessen van buiten Jeeren. Nu hing alles bij hem van geluk af, en het geluk was hem niet dikwijls dienstig. Gewoonlijk kreeg hij, dan pm zijn be Tangsjaoji te seinen, dat de keizerlijke regeering de beslissing over de vraag of China een keizerrijk dan wel een mo narchie zal wezen overlaat aan een na tionale conventie, mits deze het Chinee- sche volk waarlijk vertegenwoordigt. Er zullen verscheidene maanden noo dig zijn om de noodzakelijke toebereidse len te treffen tot een juiste vertegen woordiging van het volk. Tangsjaoji heeft lastgevingen ontvangen om met Woetingfang eii zijn medestanders de plannen voor een verkiezing te bespreken. Zou in deze een overeenkomst te Sjang hai tot stand kómen, dan moet die nog naar het kabinet worden doorgezonden ter keizerlijke bekrachtiging. Tevens dringt Joean er op aan om in middels van weerszijden alle pogingen in 't werk te stellen, jen einde het hen- stel van den vrede en de orde in de ver ontruste provincies te verzekeren. Naar de „Daily Telegraph" echter uit Peking verneemt, wordt er elk oogen blik verwacht, dat de onderhandelingen te Sjanghai worden afgebroken. De felle republikeinen verlangen, dat de vijande lijkheden dadelijk hervat worden. Tot nu toe hoorden we gelukkig wei nig van vermoording van missionarissen hunne bekeerlingen of vreemdelingen. Uit nadere berichten blijkt echter thans, dat verscheidene hunner toch als slacht offers gevallen zijn van den opstand. Uit Yunnan b.v. j.s het bericht gekomen, dat op het eind van November, drie Fran sdie missionarissen en een vrij groot aantal van hun bekeerlingen zijn ver moord. Men gelooft, dat deze mooraena- rijen het gevolg zijn van een .opstand tegen de Europeanen, die door het revo lutionair bestuur onmogelijk kon beteu geld worden. Een Christen-soldaat, die den 23sten November uit Sian-Foe gevlucht is, deel de mede, dat de generaal der hoofdstad van Chen-Si (een gewezen Boxer), al de vreemdelingen en de mands joerijnen heeft doen vermoorden, in de dagen van 17, 18, 19 en 20 November^ Dit bericht is door den prefekt van Pao-Ti^g-Foe be vestigd. Volgens een ander verhaal zouden de Chineezen en de mandsjoerijnen beurte; lings meester van de stad geweest zijn en ziöh aan moordenarijen schuldig gemaakt hebben; men schat het getal slachtof fers wei op vier duizend. GEMENGD. In jden Kerstnacht heeft de Paus om twaalf uur jn zijn huiskapel de Kerstmis opgedragen. Talrijke hooggeplaatste per sonen, die uitgenoodigd waren, .woon den de plechtigheid bij. Op den vooravond van Kerstmis had om 7 uur pen Kerstmaal plaats waartóe de Paus slechts zijn zusters, zijn- nicht en zijn broeder had uitgenoodigd. Hef werd dus zonder eenige plechtigheid jn alle stilte gevierd. Het .Mexicaansche gezantschap geeft bekendheid aan- het volgende telegram uit Mexico: .Generaal Bernardo Reyes heeft zich aan de regeering ondervvorpeen en daarbij de volgende verklaring afge weeglijkheid, een anderen keer wijt hij de lessen niet kende, soms om beide oorzaken, slaag ,en zelden kwam hij on gestraft uit school. Ondanks dat alles had hij toch veel pret onder schooltijd. Zoo bijvoorbeeld bij 't schrijven, dat op de lei gebeurde. Dan zette Hendrik de Jei, die in 't mid den een gaatje vertoonde, op zijn griffel en liet ze over de schoolbank dansen.. Vandaag had hij iets bijzonders in petto: een klein boogje en eenige pa pieren kogeltjes, die hij In de inkt zou doopen. Hij zou wel op zijn huid krijgen, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. Hendrik zette er gang in; de zon stond reeds boven de dennen, 't werd dus tijd. Als een eekhoorntje hem niet had opgehouden, kou hij nog precies tij dig de school bereiken. ,Wie had echter gedachte, dat nu juist een eekhoorntje zijn aandacht jn beslag zou nemen? Toen hij het schoolgebouw bereikte, vond hij alles dicht jHoe was dat moge lijk; 'twas toch om en nabij half acht het uur .waarop de lessen beginnen. Hij greep de deurklink en poogde de deur te openen. .Tevergeefs. „Dat 's me een leuke geschiedenis", dacht Hendrik. Pp li^t lawaai, cjat de schaapherder ge legd: Om een tegenrevolutie te verwek ken deed ïk een beroep op de opstande lingen en .ontevredenen onder het leger en het volk, doch bij mijn komst in het land uit de Vereenigde platen heeft niet één man 'aan mijn oproep gehoor gegeven Dit duidelijk sprekende kenleeken voor den stand der openbare meening dwingt mij mij te buigen, daar het mij het voeren van een oorlog onmogelijk maakt Uit Athene wordt aan de „Berliner Börsen-Courier" geschreven: .Volgens me dedeelingen uit Kanea, heeft «Michelidakis met de leiders der Yeniselos toegadane partij, die van den aanvang af zeer tegen de zending van Kretenzer gevolmachtig den naar de Grieksche Kamer gekant waren, onderhandelingen aangeknoopt, om een juitweg uit den tegen woordigen verwarden toestand te vinden. Voor het geval de onderhandelingen naar verwacht .wordt, tot een compromis leiden, zal de revolutionnaire Kretenzer volksvertegenwoordiging haar oorspron kelijk besluit wijzigen en de zending van volksvertegenwoordigers naar de Griek sche Kamer .uitstellen. Verder zijn afspraken met de volgers van Veniselos jn deze getroffen, om de vereeniging met Griekenland door min der gevaarlijke middelen te verkrijgen. Michelidakis en Januaris moeten trou wens van den aanvang af geweigerd heb ben als afgevaardigden naar Athene te vertrekken, daar zij het noodzakelijk acht ten on Kreta te blijven, om mogelijk on bezonnenheden van de door de houding der beschermende mogendheden in staat van opwinding geraaide revolutionnarren te verhoeden. In een asylvoor dakloozen jn de Fröbelstrasse te Berlijn hebben zich ver scheidene gevallen van vergifiiging voo- gedaan na het eten van gerookte bokking door verpleegden van buiten meege bracht. Van de 70 personen, die onge steld waren geworden waren er 's nachts 36 overleden. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot 'bur gemeester der gemeente ZaltbommélJ. F. B. van Hasselt; tot idem der ge meente IJselmonde, P. F. van Slijpe, se cretaris dier gemeentetot idem der ge meente Zegwaart, C. L. J. Bos, secretaris dier gemeentetot idem der gemeenten Graft en De Rijp, P. A. Romijn tot idem der gemeente Hoogwoud, Breebaart Dzn., secretaris dier gemeente; tot idem der gemeente Zeist mr. J. J. Clotter- booke Patijn van Kloetingetot idem der gemeente Zwollerkerspel, P. Dor- hout Mees; tot idem der.gemeente Ha- velte P. A. Loos, De Zondagswet. Op tweeden Kerstdag is tegen een vijf tal fabrikanten te Eindhoven en ook te gen eenige werkgevers te Breda door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt, omdat ze in het openbaar arbeid lieten verrichten. Dooi dit optreden handelde de rijks politie, alsof tweede Kerstdag en der maakt had, kwam de meesier af. „Nou, Hendrik ,wat wou je dan vandaag hier doen?" Wat 'n onnoozele vraag, dacht Hen drik; hij kwam imïners geen visite bij den schoolmeester afleggen. Hij .wachtte zich evenwel, zijn gedachten onder woor den te brengen en zeide slechts: „Wel, ik wou paar school." „Zoo, zoo, ventje, ben je gisteren dan niet hier geweest?" „Of ik", gaf Hendrik ten antwoord; „ik ben stellig hier geweest en heb ook slaag gehad." Zelfs dit bewijsmiddel kon den meester niet overtuigen; hij kende daarvoor zijn pappenheimers te goed. „Zoo, Hendrik, ben je hier geweest, en heb ik dan niet gezegd, dat er vandaag geen schooi was?" zei de meester langs zijn neus weg. „Dat hebt ge zéker niet gezegd", zei Hendrik op een beslisten toon, meenen- de dat de meester hem wilde beetnemen. De onderwijzer lachte zoo eigenaardig en keek Hendrilk zoo doordringend aan, dat dezen in eens de euveldaad te binnen schoot, die hij gisteren bedreven had: hij had de school een uur te vroeg gepoetst. O, als 't nu toch waar was en waarom zoji het nie,t waar zijn .Men zag noch, gelijke dagen, die als verplichte Katho lieke feestdagen z.ijn opgeheven, nog in den zin van de Zondagswet tot de alge meen erkende Christelijke feestdagen be- hooren. Dit is in de bladen een punt van bespreking geweest. Eenigen (o.a. prof. Struycken) beweerden van „neen", om dat een groot gedeelte van de Chris tenen dien dag niet meer als verplichten feestdag erkennen, en beriepen zich er op, dat de door de Protestanten als Zon dag gevierde Goede-Vrijdag todh ook! niet als algemeen-erkende Christelijke feestdag beschouwd wordt. Anderen meenden van „ja", er op wijzend, dat d i e dagen algemeen-erkende Christelijke feestdagen zijn, welke genoemd zjin in de" Zondagswet, afgezien van wat na dien tijd veranderd is door de Kerkelijke ge nootschappen. Nu zal de rechter een be slissing hebben te geven. R. K. Herstellingsoorden. Op 21 Dec. jl. had, onder voorzit terschap van mr. W. S. J. Van Water schoot van der Gracht, in de Regenten kamer van het O. L. Vrouwe-G as thuis te Amsterdam een spoedeischend te za- men geroepen algemeene vergadering plaats der Vereeniging RoomsCh Katho lieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwalrke kinderen. Na eenige bespreking gaf de algemeen ne vergadering verlof tot Ihet aangaan eener hypothecaire geldleening, groot f325.000.—, rentende 4ï/2 pet. en be sloot hierop de bisschoppelijke goedkeu ring te vragen. Als onderpand voor de leening zul len strekken, de bezittingen der Vereeni ging, het 176 hectaren groote „Dekkers- wald" te Groesbeek, met al de daarop te stichten gebouwen. De uitgifte der leening werd opgedra gen aan de firma F. Th. Everard. De aftredende leden van den Raad van Bestuur werden herkozen. Na afloop der algemeene vergadering, vergaderde de Raad van Bestuur, waar in allereerst de voorzitter met enkele hartelijke woorden, het in de vacature van wijlen Mgr. dr. G. W. J. M. van Zinnicc,' Bergmann gekozen lid, den heer G. R. C. M. Raupp, burgemeester van Tilburg, liet welkom toeriep. De Raad van Bestuur keurde het pros pectus voor de geldleening goed, en gaf machtiging om na 't slagen der geldlee ning, in overleg met de bouwcommissie en den architect Ed. Cuijpers, tot de aanbesteding van het Sanatorium voor longlijders en zwakke kinderen over te gaanook de te sluiten overeenkomst met de Zusters van den H. Carolus Borromeus, aan wie de verpleging zal worden opgedragen, werd nader vastger steld. Met een woord van aansporing tot krachtige propaganda, nu, eerlang einde lijk het groote werk te Groesbeek zal kunnen gaan beginnen, sloot de voor zitter de vergadering. Het Marine-debat. De Haagsche redacteur van „De Tijd"- schrijft. In zake de eenigszins zonderlinge af loop van het 'Marinedebat in de Tweede hoorde kinderende meester had de vacantiedag dus medegedeeld precies in dat uur, waarin hij ontbrak. Dat kon hem weer een leelijk standje bezorgen en Hendrik bereidde zich alvast op een flink pak ransel voor. „Welnu, Hendrik", ging de meester na de korte pauze voort, „van tweeën éénof jij bent niet op school geweest, of jij hebt zitten suffen; wat hebt jij hierop te zeggen?" „Och heer", jammerde Hendrik, „ilc had zoo'n haast." „Nou ga door" drong de onderwijzer aan, toen Hendrik in zijn woorden bleef steken. en ik ben hm een beetje vlugger weggegaan". Hendrik trok een gezicht, alsof hij de verdrukte onschuld was. Ieder moest 't hem aanzien, hoeveel leed hem het vér- grijp tegen de strenge regels van de school-orde deed, d. w. z., het deed hem leed voor zich zelf omdat hij de gevol gen vreesde Maar de onderwijzer was geen kwaad man. „Schiet inaar gauw oj>, vroolijke uilenspiegel". (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1