N i eu wjaars wenschen Liefde en Haat. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courantvan Woensdag 27 Dec. no. 674. Evenals vorige jaren bestaat gelegen heid om op goedkoope en doeltreffende wijze de gebruikelijke NIEÜWJAARSWHNSCHEN bij advertentie in „De Leidsche Courant" van Zaterdag 30 December, te plaatsen b.v. J. VAN LEIDEN p.f. 1 -1-1912. deze advertentie kost f 0.25 per vakje. Brieven uit Noordwijk. IV. Een vreemdeling-, die in deze dagen onze gemeente bezoekt, zal een indruk ontvangen van intieme rust en onge- jstoorden vrede,- en bij zijn vertrek zal ÏTij misschien denken, een plaats be- jzoctot te hebben, waar de mensohen in Opofferende hulpvaardigheid en broeder lijke eensgezindheid leven. En werkelijk, bij oppervlakkige be schouwing, zou men meen en, dat lang zamerhand een toestand van rust intrad, en alle twist en verdeeldheid een einde ■namen. Zelfs in de laatste raadsvergade ringen heersdhte een stemming van el kander ontzien en van samenwerken in jhet belang van de gemeente. Alleen" even een kleine herinnering aan ,e.en onaangename gebeurtenis bij 't voor lezen van een adres, en de uitslag van 'de stemming over de vraag, of de ge meente zich al of niet zal verweren in zake de procedure met de Maatschappij [Huis ter Duin, deden zien, dat er nog altijd twee partijen zijn, die scherp te genover elkander staan. Helaas, hoe bedriegelijk is die rust en hoe schijnbaar die vrede. Voor hem, wien het vergund is een blik achter de Scherm §n te werpen, en die weet, hoe er in stilte wordt gewerkt en gekuipt, ziet de toestand er geheel anders uit. Zooals onze lezers weten, is de be ruchte Noordwijksche strandkwestie van de oevers der zee verplaatst naar de rechtszaal en veranderd in een paien- k'westie. Door den. rechter zal een be slissing vallen over de rechtmatigheid van "het plaatsen van palen op 't sftrand, en ook zal worden uitgemaakt, wie de eigenaar is van het strand. Maar ongelukkigerwijze zal daarmede ■de zaak niet uit zijn, want er is nog een ander heilloos gevolg van deze el lendige historie. De noodlottige kwesitie is tusschen de ingezetenen van ons dorp ontaard in een geloofskwestie. Nu laten Wij in dezen brief geheel buiten bespre king, wie cle schuld dragen van de-strand.- kwestie. Zelfs ook wie deze ongelukki ge verdeeldheid tusschen iRoomscheii en Protestanten in helt leven hebben geroe pen, al moeten wij in dit verband even wijzen op een ingezonden stuk in het „Vaderland", overgenomen in ons neu traal plaatselijk blaadje van 6 Decem ber j.l., in welk schrijven deze zaak op een hoogst partijdige en eenzijdige ma ilier wordt behandeld en zelfs- een be dekte beschuldiging wordt gelanceerd tegen onze Roomsche Kerk. Neen, wij willen alleen aantoonen, dat van zekere zijde deze ongelukkige ver deeldheid tussohen burgers van eenzelf- zelfde gemeente wordt aangewakkerd, hos verbittering wordt gezaaid en voed sel wordt gegeven aan haat en twee dracht. Het is zoover gekomen, dat door ver schillende Protestanten, op aanstoken van personen achter de schermen, de Ka tholieke winkeliers worden geboycot. Vooraf voelen wij ons gedrongen hier te verklaren, dat er geen eigenbe lang in het spel is, want wij doen geen FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 22) Op Iden terugtocht zei-de de boer ,,'t Is toch een schande, dat onze Cle- nien/t, dien stijfkop, niet met beide han den paar Elisabeth grijpt. Zoo'n mooie hoeve en bovendien een handvol geld toe; dat zoo'n wijsneus ,neen" zegt, snap ik niet." „Ik heb dat ook al gezegd", mengde zijn vrouw zich in het gesprek. „Weet je inog wel, 't was in April, toen we erover praatten; 'tis nog net zoo gebleven." Tweehuis had met veel trek zich lang met ;dit ergerlijk feit bezig te houden. Jiij' zeide nadenkend: „Hebt ge al ge hoord, wat Plemping heeft gekregen? Men spreekt in den lagtsten tijd jat hij .veel geërfd heèft." Dirk kauwde aan de Dunt van zijn meerschuimen duo. da's waar. De 'mensdien praten er druk over maar of men het moet gelooven is een andere Zaak. Jk 'kan 't niet helpen, maar ik trek het in twijfel." ,,'t Kan zijn, 't kan zijn", bromde de zaken. Zelfs hebben wij geen familie leden of goede kennissen, onder de ne ringdoenden, zoodat wij niet het minst bij den handel zijn geïnteresseerd. Een feit is het, en dit feit werd ons van verschillende zijden bevestigd, dat mensohen, die zich hier van elders ko men vestigen, worden aangespoord, mis schien zelfs min of meer gedwongen, hun inkoop en uitsluitend te doen bij niet- Katholieken. Men beweert zelfs, dat aan die personen bij hun aanstelling een lijstje wordt overhandigd, waarop alle Katholieke neringdoenden voorkomen. In elk geval is het meermalen gebeurd, dat aan kruideniers, bakkers, e n/., wan neer zij trachtten die nieuwe bewoners tot klanten te krijgen, allereerst de vraag werd gesteld„U bent toch niet Ka tholiek In een winkel kwam een dezer vreem delingen met zijn vrouw eenige artikelen koop en. Hu^ keus was zoo goed als be paald, maar toen zij in de huiskamer van den winkelier een kruisbeeld bemerkten waren zij plotseling van gedachten ver anderd en verlieten dén winkel. Waarom hebben wij deze feiten on der de aandacht van de lezers willen brengen Niet, omdat wij beducht zijn voor den finantieeleii ondergang .onzer Katholieke neringdoenden, want de scha de die zij door dezen boycot beloopen, is o. i. niet bijzonder gróót. ,Te meer omdat als natuurlijk gevolg van de bo venbeschreven- handelwijze de Katholie ken zich nu ook gaan bedienen van het zelfde wapen, waarmede zij worden aan gevallen, en meer gaan letten op de godsdienstige overtuiging van hun leve ranciers. En wie zal hun dit euvel dui den Neen, wij hebben het bovenstaande al leen gepubliceerd, omdat wij deze toe standen zoo diep treurig vinden. Burgers, van dezelfde gemeente, men- schen, die zooveel en zoovelerlei be langen gemeen hebben, worden op die manier vijanden, wien het er alleen om te doen is, elkander zooveel mogelijk te benadeeleu. Hebben de personen, die dezen boycot prediken want dat de nieuwe medeburgers uit eigen beweging zoo zouden handelen, wie zal het geloo ven? hebben die personen zich wel eens afgevraagd, Wat een groote verant woordelijkheid zij op zich laden? En meen en zij werkelijk door zulk een onedele strijdwijze hun doel dit doel is algemeen bekend te bereiken Bo vendien vermoeden wij, dat de niet-Ka- tholjeke zakenniensohen in No-ordWijk- brnnen niet heel dankbaar zullen zijn voor de grooteTe klandisie, die zij nu van him partijgenooten mogen ondervin den. Dit voordeel zal toch o.i. onmoge lijk kunnen opwegen tegen de schade,die zij beloopen, wanneer de Katholieken i»| dit deel der gemeente zich meer gaan toeleggen op de bevoordeeling van hun geloofsgenootén. Nu reeds beklaagde zich een niet-Ka- tholieke winkelierster over den kleine ren omzet bij het St. Nicolaasfeesi, om dat zij aan de Katholieken dit jaar niet zooveel mocht leveren als vorige jaren. Wanneer wij nu aan onze geloofsge- nooten een welgemeenden raad mogen geven, dan is het deze: Volgt 't voor beeld van uwe Protestantsöhe medebur gers niet na. Acht u verheven boven zulk een benepen handelwijze eii doet voortaan weer uw inkoopen zooals vroe ger, zonder U te laten leiden door ge dachten van wraak of afgunst, welk een christenmensen niet passen. Indien het bestaan van verschillende onzer Katho lieke winkeliers hierbij op het spel stond dan zouden wij dezen raad niet durven geven. Dan zou het een eisch van wet tige - zelfverdediging zijn, dat de Katho lieken zooveel mogelijk hun geloofsge- nooten bevoordeelden. Maar dit is, ook volgens het oordeel van mensphen, die het weten kunnen, vooral in Noordwijk- binnen niet hef geval. Daarom, Katholieken van Noordwijk, helpt, niet door mede te doen aan deze heiilooze practijken, den ongelukkigen toestand van haat en tweedracht be stendigen. Wanneer door uw edele hou ding en uw verdraagzaamheid de scher pe verhoudingen eenigszins mochten ver zachten, dan zou het een aangename ge- oude boer. jHij was nog slechter over Plemping te spreken dan Dirk, omdat hij door hem met het gerecht Jn aanra king .was geweest en veel geld had ver loren. Dan vervolgde hij; „Pkftiplng kan wel geld gebruikenhij staat er slecht genoeg voor. De joden hebben hem heelemaal Jn hun macht" De moeder dacht aan Trees. Sinds Zondag sloeg zij haar met bijzondere zorg gade. [We! is waar had Karei zich niet meer op de hoeve vertoond, maar van Trien Oröhling, jmet wie zij heel toeval lig over de laatste Meimarkt sprak, had zij gehoord dat Tree/s met Karei paar huis was gegaan. Het meisje snelde haar ongeluk piet open oogen tegemoet Ka- rel was een lichtzinnige jongen, die moe der Tweehuis In niets vertrouwde. Wat kon zij er échter verder aan doen? Zij besloot verder af te Wachten en te bidden. J f l( De [dag brak aan. De leeuweriken stonden al óp 'den uit kijk, of de zon nog niet kwam. De kleine vogelkens kenden hun plicht; met schal lende gezangen begroetten zij de gulden zonnestralen, die door een purp: .n om hulsel ^rongen; fierst één, cjap iiicei;Jerej dachte voor u zijn, daaraan te hebben medegewerkt. NOORDWIJKER. Brieven uit de Veen. VII. Amice. Wij zijLt de .Rubicon overgetrokken. We krijgen licht en wel elecirisch licht. Leiden wordt onze rechts!feekschc leverancier. Geen eigen centrale, geen beheer van distributie, alles te duur. Ge kunt dat allemaal lezen jn de „Leid sche Courant" v&n 18 dezer. Maar laten we daar nog eens een booin over opzetten. Vooreerst gaf de Voorzitter te hooren, dat het toch piet gcweiischt js .een eigen centrale de mindere wenschelijkheid wordt echter niet toegelicht, we zullen' dus maar'aannemen „te duur". Verder deelde de Voorzitter mede, dat Leimui- den zich w a arsch ij n 1 ijk voor elecli verlichting ook bij Leiden zal aansluiten, waardoor zwaard-ére kabels en grootere lichtsterkte. Geen der raadsleden scheen hierover het woord ie .willen voeren, ofschoon daar m. i. aanleiding toe was, ,wani wat waarschijnlijk is, is verre van zeker, en als nu Lcimuiden 'tcens niet deed, krij gen wij dan minder zware kabels -en miuder lichtsterkte? Zit hier geen ge-- va:ar, dat wij ie weinig lichtsterkte krijgen Eenige vastigheid in deze gewichtige lichtquaeslie .ware m. i. hard noodig. Enkele punten van minder gewicht sta ik over en kom dan aan de voorlezing van het Zeshönderdgul-densrapporr van professor van Swaay, houdende beschou wingen, becijferingen, voor en tegen dei- twee concurrecrende lichtbronnen. De eindconclusie is electricit-eit, en nu hoo rnen we hier .over kilowatuur,. spanning, kortsluiting, electrische ventilators als de beste der wereld. Ik. geef toe, dat Alkemade yoor gas eigenaardige bezwaren oplevert, inaarhee komt de professor ïu 's hemels paam aan de veronderstelling, dat wij onze middag malen toch op de kachel zouden koken, al was er .ook gas? Er js tocli geen onderzoek naar ingesteld en 't leukste js, dat ongevraagd meer .dan een te kennen gaf, dat bij aanwezigheid van gas ook de maaltijden daarop gekookt zouden worden. Ze zeggen: dat is zindelijk, dat ga at snel, enz. We krijgen dus ,E. en de Raad ging in beginsel daarin mede, nadat zij de voorlezing van het rapport had aange-.. 'noord. Wat zullen de laden er nu nog van weten? Hat is wel erg gemakkelijk, maar bij zuïke gewichtige kwesties ware overleg, studie, onderlinge bespreking wel te ver kiezen geweest, want uit den schok der denkbeelden springt d-e waarheid vóórt. Ik breng dan ,ook gaarne hulde aan liet raadslid de jong, die het voorstel deed het rapport te Jaten drukken, ronddeel en eic. 'Dan hadden de raadsled-en eenige houvast gekregen om met succes de zaak- alzijdig te bekijken. Jfiet had pi-ets ge hinderd, als men dan aan eenige intel lectueel ontwikkelde ingezetenen ook een exemplaar had gezonden. J.iet, dai zo-u flink werk geweest zijn. Jammer Js het, dat er slechts met den heer de Jong twee medestanders waren voer het 'druk ken. Mijns erachtens gaven de overige leden -den. indruk, dat zij pu reeds aan kortsluiting deden. Nu is er jfeiteiijk jn geheel Alkemade slechts de Voorzitter van den Raad,- die er over mee kan praten, en dat doetons denken en vragen leven wij hier ju Alkemade onder een éénhoofdig bestuur? Het heeft er den schijn van, want anders hadden de raads leden eenparig voor „drukken" moeten stemmen. Een drukker hebben we jn ons dorp; mocht hij het te druk hebben (er is hier meer werk aan den winkel) dan is er nog de typewriter aanwezig, waar op zulk werk snel en goed kun geschie den, en m. i. zou men put tijg werk ge daan hebben. Doch genoeg. Wachten wij den ver deren gang van zaken af en moge het nieuwe licht spoedig schijnen tot aller tevredenheid. Groet en zegen. FLORES. totdat overal de dauwdroppels glansden in haar gloed en zelfs het bescheiden gras halmpje schitterde jn haar verblindende pracht* Op .den .Schoutenhof aan den Brink was alles nog in diepe rust. Jn de groote keuken piepten de krekels rond den haard en onvoorzichtige muisjes hielden een morgenwandeling, alvorens ze naar hun donkere on-deraardsche kamertjes terug keerden. Daar sloeg de Jdok. [Het oude uurwerk deed vier zware slagen hooren. Vier uur geen minuut later, kwam boer Tweehuis de keuken binnen. [Hij was pog piet ge heel geld eed en op zijn hoofd balanceerde een groote wollen slaapmuts. Eerst geeuwde hij zoo hard hij kou en stiet de gebalde vuisten in de lucht, als wilde hij daardoor den slaap van zich verdrijven. Met zwaren gang liep hij het ruime vertrek door, waarop zes deuren uitkwamen. Achter elk van deze deuren lag een vreedzame slaper. „Opstaan, jongens, meisjes; op, hoor, 't is tijd", dreunde de krachtige stem van den boer door het huis. Met veel vreug de werd deze tijding pu juist piet verno men; men slaapt zoo heerlijk en gerust na zwaren arbeid. Maar het hielp piets, men moest het bed uit. Koiten tijd pa li,et ,wekk,tA verschegep ,de geroepepen, Brieven uit Warmond. Of er nooit meer een schrijven uit Warmond komt? Ik begon er ook al aan te twijfelen, want als er al eens een beetje stof js, dan is de correspondent altijd zóó gauw- met z'n berichtjes en recensies}- dat hij altijd het gras vóór m'n voeten weg maait. Maar afijn, dat hoort ook zoo. Een correspondent moet vlug „akelig" vlug zijn, dikwijls* op gevaar-af nieuws te melden, wat een onderzoek in finesses niet best kan velen, omreden het wel een beetje onjuist is een gevolg van het feit, dat riten geen tijd genoeg had vol doende te informeeren, vóór het .nieuwtje werd opgezonden. En dan moet je in de Raadzaal uit den mond van een der meest Vroede Vaders hooren: (terwijl hij de aséh van zijn sigaar afstoot,) „die kranten hebben het wel méér mis." En dan wendden zich de oogen aller vroe de» naar de corpora delicti, een paar correspondenten, die aan een tafeltje gezeten, de wijze woorden uit de mon den der dorps-senatoren opvangen, wel ke woorden, vóór het avond is reeds ver scheidene malen verhonderd-, ja, verdui- zendvoudigd de kranten zullen vullen. Maar ziet, in de ernstige trekken dei- Vaderen speelt gelukkig een goedwillig lachje, teeken, dat ze het euvel niet zoo zwaar opvatten. (Verleden jaar gebeurd.) Het moet echter terloops gezegd, dat in de Warmondsche nieuwstijdingen niet heel druk abuizen zijn geslopen. Wèl moet dikwijls de uiterste omzich tigheid betracht worden, vooral bij het „verslaan" van allerlei prestaties, waar bij „pluimen" moeten uitgedeeld wor den. De respectievelijke loftuitingen moeten dan precies worden afgewogen, en bovenal niemand vergeten wor den! Dan moet je 't hooren: Rekep inaar Maar met dergelqke weeën zullen alle recensenten wel ie kampen hebben. Nu een ander praatje. Hoe we het hier tegenwoordig ma ken? Goed! We hebben hier voor een paar weken een hernieuwing der Missie gehad, die indruk gemaakt 'heeft. (Dat heeft de correspondent nog niet gemeld, wel?) We zullen hopen, dat de vruch ten blijvend zullen zijn. Verders zitten we hier natuurlijk ook in een winter, die tot op heden eigenlijk den naam van winter niet verdient. Waaraan je echter kunt merken, dat het wintertijd is,' dat zijn de concerten en uitvoeringen, waarvan je programma's krijgt, de pol- dervergaderingen, die eerdaags weer worden gehouden, waar de ingelanden gratis kunnen drinken en rooken en waar buitengemeen veel wordt geredetwist over onderwerpen als moïlenvangen enz. nu en dan overstemt door een heel an der gesprek en dan hoor je b.v. opeens „maar ik had nooit gedodlit, dat 'r in die weunin-g zooveel butter zat." o, Wat Zou zoo'n bijeenkomst m .Hildebrand een heerlijken beschrijver hébben gevonden. Vervolgens behoo-ren lot de wintér- verschijnselcn, de bordjes hier en daar aan de boomen gespijkerd, met het doel houtverkoopingen aan te kondigen. Eri onwillekeurig denk je dan weer aan Hildebrand, -die in zijn ,,'s Winters buiten" zoo meesterlijk typeert den hout koop op Koppelmaandag. Dat schijnt een overoude traditie te zijn, om op den eersten vasienavonddag houtveiiing te houden. Ook te Warmond werd sinds onheuge lijke tijden, op Koppelmaandag, 's mor gens tien uur net klokje geluid op dé hoeve (voorheen Heerlijkheid) „Oud Al- made" en togen boeren en burgers, waaronder bakkers met bleeke kaken, (dit woord is van Beets) naar dë groo te, wildrijke bosschen, rondom de oud- adelijke huizing. Die mooie boschpar tijen zijn thans allemaal gerooid. En nu Vlak en strak, erg prozaïsch, zoovér je kijken kanbollenlanden. Dit jaar herleeft echter de oude ge woonte van Koppelmaandagvlioutkoop, nu op dien dag in de Heereplaats van den heer Krantz, met den ouden naam „Heerlijkheid Warmond" genoemd, een groote veiling zal gehouden worden. en ieder ging aan zijn werk. De emmers rammelden tegen elkander, de koeien löelden jn heiland; de klompen klapper den op den steenen vloer van hei voor huis; alles jkep van-een leien dakje. Buiten blaften de beide ruige her dershonden, die de kudde bijeenhielden, omdat de jonge schaapherder nog door afwezigheid schitterde. [Hij" stond nl. in de keuken en keek met begeerigen blik naar de groote boterhammen, die Trees voor hem klaar maakte. Hij moest erken nen, dat het een ruim rantsoen was, dat hij in den zak van zijn blauwe herderskiel moest wegbergen maar! maar! Ziju eetlust werd bij het zien van de smakelijke sneeën al pi aar grooter .en de dag was lang. „Toe nog een stukje brood, [Trees", vroeg de jongen, en Trees was gevoelig voor zulke verzoeken. Toen Hendrik Weikamp paar buiten ging was van zijn kudde niets meer te bemerken. [Hij liep in een drafje verder en schold daarbij op de domme schapen, die niet op hem hadden gewacht. Onder het loopen wierp hij naar links en rechts vluchtige blikken. Elke boom was hem bekend. Daar stond b.v. de kromge groeide eik, waar een vink en zjjn fami lie zich huiselijk geïnstalleerd had. De schaapherder kon zijn vi»ooJijken jon genslach, piet .qudeidmkke/i toep hijjden Waarom juist die dag voor deze plechtigheid werd en nog wordt gehou den? Ik weet het echt niet! Misschien omdat men dan 's morgens toch al een' beetje in Vastenavondstemraing is, daar om niet veel zin in het werk heeft, terp wijl het nog wat vroeg op den dag isy om de kaarten te gaan „schuffelen" Wie weet? Of er de laatste dagen nog iets bizonH ders is voorgevallen i Ja. In het meer komische genre, del geschiedenis van een poes zonder staart^ (d.w.z. bont of boa z. s.) bij de meeste lezers al bekend, en dan ernstig,etj nieuws, de ontslagname van onzen veld wachter B. C. Moor. Het doet ons leed, dat hij om ernstige gezondheidsredenen zijn werk moet neerleggen, want het was] een goedhartig man en jarenlang heeft hij gewaakt over Warmond's pais en] vree. i Je weet wat je hebt, maar.... 'enz. i AAet Moor treedt van de'gemeenteplanv ken een man uit een vroegere Warmond-' sche dynastie, die nieer dan een kwart eeuw al de wisselingen in gemeente en haar bestuur van zeer nabij heeft gekend] en meegemaakt, en hij is altijd gebleven' dezelfde ciienstijverige, goedwillende Moor. We onderschrijven het berichtjd van deze week: „dat hij nog Jang do rust genieten van zijn in alle deel,en* eervol ontslag. f Hebt U den klacht van „een WarmonM der" gelezen, aangaande „het doven den vuren" Die inan beeft gelijk, groot ge lijk. Een mooi puntje voor cle rond vraag in de volgende raadsvergadering, of krijgen We weer het nauwe belasting kantoor? QUIS. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Land aan landarbeiders. Zooals reeds werd medegedeeld js een wetsontwerp ingediend, regelende de ver krijging Idoor landarbeiders van }and met woning in eigendom of van los land in pacht. Dat wetsontwerp Is een .uitvloeisel van een der voornaamste voorstellen van de Staatscommissie voor den Landbouw. Dat de toestand der jandarbeida's bij ons veel te wenschen overlaat, heeft de gehouden euquete voldingend aange toond. Jn de .eenstemmige bevestigende beantwoording van de vraag, of de land arbeiders er prijs op stellen grond in ge bruik te krijgen en te behouden, ligt een aanwijzing, in welke richting de over heid hier nut -:g werkzaam kan zijn. in hoofdzaak zou dat kunnen geschieden door .den landarbeiders ju de gelegen heid te stellen zich ,op billijke wijze eeit vast gebruiksrecht van den grond te ver- schafefn. Daardoor wordt hen de gele genheid gegeven om hun economischon toestand te verbeteren, zich op te werken en de zorg voor den ouden dag te ver lichten. Bi[ de vaststelling van de grondslagen van dat wetsontwerp is uitgegaan van het denkbeeld, dat de landarbeider piet mej gebruik van onroerend goed worde ver schaft, 'dan met zijn karakter van landar beider vereenigbaar is. Het grondgebruik moet zoodanig zijn, dat de landarbeider daardoor ,in de .uitoefening van zijn be roep piet wordt belemmerd. De bij zijn woning gelegen grond zal in hoofdzaak door zijn gezin kunnen worden bewerkt Wordt daardoor zijne economische posi tie versterkt, gaat het den landarbeider goed, 'dan vordert de wet, dat hij hetgeen hij kan overleggen, niet beslede voor uit breiding van zijn bedrijf, doch wanneer hij verder vocruit gaat ,en kapitaalkrach tiger is. geworden, dan wordt hij met betrekking tot het plaatsje meer losgela ten en hein de gelegenheid vrij gegeven om door uitbreiding van zijn bedrijf ver der te komen, en zich geleidelijk op te werken, waardoor zijn arbeid Jn loon dienst zal afnemen en hij allengs meer ar beidskracht .aan zijn eigen bedrijf zal be steden moeten. Dit wetsontwerp vergemakkelijkt het den landarbeider dus wel om lot kieiu- boom Ziende, dacht hoe de vinken vroeger in de schoolpomp onderdak vonden. Maar hij was met een emmer water gekomen en had hiermede de vinkënfamilie in groote verlegenheid en benauwdheid ge bracht [Nog denzelfden dag verlieten zij hun paleis aan de school en zochten in den ouden eik een toevluchtsoord. Hen drik wist dat. Hij kende zelfs alle vogel nesten in den omtrek, al waagde hij het niet 'i den bontgevederd en bewoners las tig te -maken, uit vrees voor de tuchti gende hand van den schoolmeester. Het braakland, waarop de schapen ge weid .werden, was spoedig bereikt en Hendrik's werk ,was er door geëindigd. Hij keek paar zijn uurwerk, dat hoog boven hem Jn het luchtruim hing. .Voor de school was het nog te vroeg dat moest ook, .vvant zijn maag was leeg ,en eerst wilde hij het ontbrekende aanvullen. Hij sprak daarom zijn voorraad proviand aan en slenterde vervolgens naar zijn kleine bergplaats, naar zijn „geheim kabinet", zooals hij het noemde. Die bergplaats in een uitgeholden boomstam was een, verzamelplaats van allerlei dingen. i (V£ordt veryolgdLK.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5