27 BUITENLAND. Be Jaargang. No. 674. c Ccicbohe Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 130 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag December 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Roomsch recht te Noordwijk. a De schrijver in de „N. Rott. Crt.77- heeft het in het verdere gedeelte van zijn ingezonden stuk over de strandver- ipachting en geeft daarbij een voorstel ling van zaken die óf getuigt van totale onkunde óf van absoluut gemis aan waar heidsliefde. Na Opgemerkt te hebben, dat sdhier een halve eeuw een Prot. firma de bad gasten bij het baden had geholpen, in sinueert de schr. d,Dié firma moest van die plaats verdreven worden, om plaats te maken voor een Roomsch-Katholiek. Sedert jaren had die firma 't strand onders hands gepacht; welnu, recht is macht; maar van JCath. zijde heette het in den raad onrecht, om voor die firma een monopolie te schep pen; 't werd nu voortaan een pu blieke verpachting." Zulke verdraaiing van feiten moeten de lezers van het groote liberale dagblad slikkenvoor dergelijke lasterpraatjes tegen de Katholieken stelt het zijn ko lommen open. Want de waarheid is deze, dat de bur gemeester op eigen initiatief zon der eenigen aandrang uit den gemeente raad met het voorstel tot publieke ver pachting is gekomen. Tegen dit voorstel werd aanvankelijk bezwaar gemaakt, omdat het aan event, exploitanten van badkoetsen en badstoe len te zware e i s c li e 11 zou stellen, eischen, welke aanmerkelijk hooger wa ren dan in een soortgelijke verordening te Zandvoort. Toen de burgemeester aan deze bezwaren tegemoet was ge komen, stelde de gemeenteraad met a 1- gemeene stemmen de verordening vast. Wanneer de schrijver zou volhouden dat de publieke verpachting werd inge voerd om de Rrotestantsche firma van haardplaats té verdrijven, dan ligt de conclusie voor de hand dat die stap mie-t is uitgegaan van de Katholieke meerderheid maar van den Protestant- séhen burgemeester. Wat bij de openbare verpachting is ge beurt weet een ieder. Echter joeg de Katholieke wethouder de perceelen niet ■allereerst tot hooge sommen op de tegenpartij begon daarmede, wijl zij Vink een plaats aan het strand betwistte. Vink moest tot ongekend hooge bedragen pachten. Dat wethouder van der Meer rancune nam en de tegenpartij voor eeni- ge andere perceelen duur liet betalen, is psychologisch zeer goed verklaarbaar, al wordt daardoor niet alles verdedigd vafi hetgeen bij de bewuste verpachting ge schiedde. Om Vink te plagen en de uitoefening van zijn bedrijf onmogelijk te maken hebben de du in eigenaren de z.g. hoog- SWaterlijn uitgevonden. Wat van die hoogwaterlijn ook zij, vast Staat dat zij inbreuk maalde op een be- staanden toestand. De grootste fout van d.en burgemeester is toen geweest, dat hij dien bestaanden toestand niet heeft gehandhaafd en daden van eigenrechting f>p het strand heeft toegelaten. Indien 'dc burgemeester van meet af krachtig ;en doelbewust ware opgetreden en zon der aanziens des persoons de rechten der 'gemeente had gehandhaafd, zou het nooit [zooverre gekomen zijn en zou de quaestie Opgelost zijn op de plaats, waar zij opge lost moet wordenin de rechtzaal. De burgemeester heeft echter de partij gekozen van de duineigenaren hij heeft hun belangen gediend en oogluikend toe gelaten, dat pachter Vink allerlei belem meringen in den weg werden gelegd. Een lofficieele publicatie disqualificeerde den man geheel ten onrechte als tekstver- draaier, terwijl de politiemacht beschik baar was omfgetuige te zijn van de inbe slagname van alle badstoelen en badkoet sen van Vink, die als gevonden voorwer pen een maand lang werden opgeborgen, lalléen omdat zij stonden op het vermeen de eigendom van den Hollander» De „ongeloof el ijk e" eischen, die vol gens schr. iii de raadszitting werden ge steld, betroffen de handhaving der ge meente-verordening. Aan zijn waardig heid was de Raad verplicht de uitvoering der verordening te vorderen al toonde leé.ne vermindering van paqht in uitzicht te stellen, mits de strandpachters begon nen de versperring weg te nemen. Maar dit laatste gebeurde niet. De schrijver, die de Katholieken het aanhitsen van den geloofsstrijd in de séhoenen schuift, is niet eerlijk genoeg mede te deelen, dat Noordwijks veelge roemde Ambachtsheer, graaf van Lim burg Stirum, reeds bij de benoeming van den heer van der Meer tot wethouder zi/n Katholieke leveranciers boycotte. Hij vergeet melding te maken, dat graaf van Limburg Stirum in den ge meenteraad bij geen enkel lid steun kreeg voor een motie van afkeuring van het optreden des wethouders bij de ver pachting. Hij schijnt onbekend met het feit, dat graaf van Stirum naar aanleiding van de strar.dverpachting zijn Katholieke mede burgers de landhuur opzegde, zijn Ka tholieke leveranciers bedankte en ver schillende vexatoire maatregelen invoer de, als b.v. het onttrekken van parti culiere wegen aan het publiek verkeer, ondanks die wegen sinds tnenschenheu- genis voor ieder vrij waren. Hij heeft nimmer gehoord van. de Maatsch. Huis ter Duin en de hatelijke annonce in het „Wbld. voor 3. 3- C.", noch van de speelgoedfabriek te Noord- wijk-Binnen, welker personeel Protes tant moet zijn en de vereischten voor het raadskiezerschap moet bezitten. Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Maar om het goed recht der Katholieken te Noordwijk uiteen te zetten ,is deze opsomming voldoende. Wij gelooven, dat de Katholieke raads leden te Noordwijk moeten doorgaan met de strikte rechtvaardigheid te betrachten tegenover alle gemeentenaren en Wij vertrouwen dat zij zich niet door ge voelens van antipathie of wrevel zullen laten overmeesteren, die stukken als van de „N. Rott. Crt." zoo lichtelijk kun nen opwekken. Gedurende de geheele strandquaestie hebben zij getoond onverkort de rechten der gemeente te willen handhavenvoor hen is de strandquaestie geen vraag van macht maar van recht. Blijven zij voor het recht der gemeente opkomeii en wijken zij niet af van het eens ingenomen juiste standpunt, dan zullen degenen, die nu nog afkeurend over hen spreken, eens tot de overtuiging- worden gebracht, dat de Katholieken te Noordwijk rechtvaardigheid en billijk heid tegenover iedereen hebben betracht. V Troelstra's Kerstrede. Mr. P. .J Troelstra heeft te Amsterdam zijn gebruikelijke Kerstrede gehouden. Het is een mengelmoes van tegenstrijdig heden. Het zou te ver voeren die stuk voor stuk na te gaan. Dat Js ook ons doel niet. -Een enkele willen wij er pit lichten. Mr. Troelstra toornt tegen minis ter Regout, omdat deze zich verzet tegen een organisatie van spoorwegpersoneel, die strijdt met de eischen, welke de mi nister als beschermer van de publieke or de stellen moet. Minister Regout, zoo sprak mr. Troel stra, tegen wien die strijd gaat, ïs de gangmaker der regeering, een man die inen het gunstigst kwalificeert als men hem noemt een verlicht despoot Ji'j heeft den oorlog verklaart aan de eenige strijdbare vereeniging van spoorwegper soneel, omdat ze staat op het standpunt van den klassenstrijd. Daarmede heeft hij den oorlog verklaart pan de geheele mo derne vakbeweging. En dat zijn woorden van hem, die in het begin van zijn rede durfde zeggen, dat sinds de laatste 15 jaar de vrede meer en meer van de aarde verdwijnt, ondanks de krachtige propaganda van de sociaal-democraten. Klassen s t r ij d is volgens hem, de kern van de moderne vakbeweging! Maar typeerender is nog zijn uitval te gen het N. A. S. j(het anarchistisch Na tionaal Arbeiders Secretariaat). H»j> die minister Regout vervloekt, omdat deze zich verzet tegen wat naar zijn meening gevaarlijk is, treedt met ongemeene hef tigheid op tegen een arbeidersverbond, dat niet naar zijn zin ïs. Wij laten hier een stukje pit het ver slag volgen „Ook zal tie vraag moeten worden over wogen of toenaderiaig tot de syndicalisten mogelijk is. De liefde kan echter niet van jéén kant komen en waar de S. D. A. P. van die zijde steecis wantrouwen heelt ondervon den, zal diteerst anders mpetep worden. Mr. Troelsira verdedigt zijn houding in de Tweede Kanier bij de behandeling der zeeliedenstaking. De groei van een strijdende arbeiders klasse wordt niet bevorderd door daden van geweld nu en dan t^gen een over machtige bourgeoisie, en met het gooien van bloempotjes komt men niet ver. ^Da verend, langdurig applaus.) W ij n k o o pJ3at is erger dan 1de bour geoisie. (Applaus en gefluit.)" Tot zoover het verslag. De eene arbeiderspartij verwijt de an dere, dat zij .erger is dan de bourgeoisie het spookbeeld ijn de socialistische ar- beidershoofden. Heerlijke vrede, dien de niet-Christe- lijlce arbeiders-beweging ons brengt! Prachtige oplossing van 1de sociale kwes tie! algemeen overzicht. Zooals geregeld in de Tripolisoorlog reeds geschiedde vullen ook nu. de Turk- sche berichten over de jongste gevechten de Italiaansche op een eigenaardige ma nier aan, waaruit onze reeds geuitte ver onderstelling blijkt waar te zijn dat de Italianen leelijk de kous op den kop heb ben gekregen. Zoo meldt de „Agence Ot- tomane" over de gevechtlen bij 3ir ,To- bros, die volgens de Italianen zelve met hun terugtocht geëindigd zijn „Op 15 dezer trokken 2000 Italianen bij het krieken van den dag tegen onze stelling op. Er begon een hevig gevecht, dat den geheelen dag aanhield en volko men in ons voordeel beslist werd. De Italianen waren tot den terugtocht ge dwongen. Twee Italiaansche officieren en tweehonderd man vielen. „Op 17 dezer trachtte een Italiaansche verkenningsafdecling met bergartillerie den Turkschen linkervleugel aan te val len, maar werd teruggeworpen. jOp 19 dezer ,werd een nieuwe aanval gedaan: de Italianen lieten 400 dooden op het slagveld en namen ontmoedigd en in volkomen wanorde de wijk." De „Frankf. Zeitg." die, zooals men weet in haar berichtgeving door de Ita lianen nog al eens bemoeilijkt is, maakt bij de laatste telegrammen de volgende opmerkingen „De Italianen hebben al maanden ge leden aan de DuitsChe en Oostenrijksche pers verweten, dat zij alleen op oorlogs berichten uit Konstantinopel afging. Dat is, voor zoover wij kunnen nagaan, nooit het geval geweest, in elk geval heeft de Franf. Ztg. steeds moeite gedaan, om alleen op grond van de rechtstreeksohe oorlogsberichten van onpartijdige waar nemers te oordeelen. Het is vermoedelijk meer dan enkel een voor de Italianen ongelukkig toeval, dat juist hunne berich ten door de berichten van onpartijdige menschen zelden bevestigd en maar al te dikwijls gelogenstraft werden. Nadat men het aan Itaiiaanschen kant klaarge speeld heeft, aan onafhankelijke oorlogs correspondenten de uitoefening van hun beroep te Tripoli onmogelijk te maken, heeft de onzijdige pers geen ander mid del meer, om de waarheid eenigszins te benaderen, dan dit: de officieuze oor logsberichten, wat hun mogelijkheid en waarschijnlijkheid betreft, te toetsen en ze kritisch met elkaar te vergelijken. Men legge nu naast het hierboven weergegeven Turksohe bericht over de gebeurtenissen bij Aïn-Zara op 15 De cember het officieuze telegram....: Rome, 16 December. Uit Tripoli, Tads- joera en Aïn-Zara valt niets nieuws te melden. Gisteren och tend heeft een eska dron ruiterij van Aïn-Zara uit langs den weg naar Azizia een verkenning onder nomen. Het kwam met zijne verkennings patrouilles tot bij )Bds Ecüm en $idi Saiah (twee plaatsen in de oase van Bir To- bros). Men ontdekte daarbij een klein kamp van den vijand in het dal van de Medzjenin, 20 K.M. ten Z. van Aïn- Zara. „Men ontdekte een kamp van den vijand"....; maar wat deed men verder? Trokken de Italianen weer kalm op Aïn- Zara terug of vielen zij den vijand in zijn .kamp ana? Sloegen zij hem terug of moesten zij zeiven met groote verliezen terugtrekken? Op al deze vragen geeft het Italiaansche bericht geen ant woord. Het breekt juist op het oogen- blik af, dat het belangwekkend wordt. De Italianen zullen het de onpartijdige ppenbace meening niet .kwalijk kunnen nemen, als zij in dit geval aan hetTurk- sche bericht meer geloof schenkt dan laan het hunne en zich in haar geloof ooiö niet Iaat sdhokken, indien de „Agenzia Stefani", volgens hare gewoonte, de tele grammen van heden uit Konstantinopel kort en bondig voor onjuist verklaart. Toch blijft ondanks dat alles de Ita liaan aan het blaaskaken. Zoo beweert de „Giornale d'Italia" o. m. het volgen de: Het gevecht bij Bir Tobros moet den vijand redelijkerwijze de overtuiging ge schonken hebben, dat onze voorwaart- sche bewegnig naar de eindpunten der twee voornaamste wegen, die van de hoogvlakten afdalen, elk oogenblik te wachten is. Vandaar de noodzakelijkheid voor hem om zijn troepenmaoht op de heide bedreigde punten samen te trek ken en het denkbeeld op te geven, er gens anders een stoutmoedige verrassing te beproeven. De laatste bewering latende voor wat zij is, vermoeden we dat dit bericht ver- band houdt met de volgende publicatie van „Stefani" dd. Maandag: Alles is kalm. Men bevestigt de samentrekking van Arabieren aan de eindpunten van de twee karavaanwegen naar Garian en Tarhoena. Te Garian brengt de vijand levensmiddelen en schietvoorraad bijeen. Ook elders in Bengasi en Tobrock staan de Italianen aan dagelijks herhaal de aanvallen bloot. Volgens eigen be licht hadden de Italianen bij Tobrock 7 dooden waaronder 1 officier en 16 gewonden w.o. eveneens een officier. Zooals tc begrijpen is melden zij tevens dat de Turken met groote verliezen zijn teruggeslagen. Weer wordt er nu melding van ge maakt dat de oelema's den heiligen oor log prediken, terwijl de kamer repressail- le maatregelen tegen Italië heeft aange- genomen. Zoo zal op alle Jtaliaansche goederen een recht van 100 pet. wor den geheven. Tevens verzekert men dat de regeering bevolen, heeft alle Italiaansche banken en dergelijke instellingen te sluiten. Van de opstand in China komen nog steeds geen opwekkende be richten. De regeering toch vreest dat de vredesonderhandelingen te Sjanghai zul len mislukken en dat de opstandelingen over Poekou noordwaarts zullen trekken. Intusschen is Dr. Soenjatsen, de bekende revolutionaire leider met een Engelsch schip aan de voorhaven van .Sjanghai aan gekomen. Van dat schip ging Soenjatsen over aan boord van een stoomsloep, welke hem, begeleid door twee oorlogs bodems, naar Sjanghai bracht. Soenjat sen begaf zich onmiddellijk naar de wo ning van Woetingfang. Hoewel er afgesproken was dat ge durende den wapenstilstand geen troe penbewegingen of krijgstoebereidselen zouden plaats vinden, schijnt deze over eenkomst vrijwel een doode letter. Zoo verneemt de „Agence d'Extrêine Orient" dd. 21 dezer uit Hankou het volgende. In Hanjang zijn pog 6000 man rege ringstroepen, en in Hankou ook 600U. lii het tuighuis te JHanjang wordt dag en nacht gewerkt aan den aanmaak van pa tronen en granaten. De brug, die Hankou met Hanjang verbindt is aanmerkelijk versterkt. Generaal Lijoeënghoeng treft krachti ge toebereidselen voor de verdediging van V/oetsjang. Hij ontvangt uit ver scheidene provinciën versterkingen. Li had een onderhoud gehad met Tangsjao- ji, den vredesonderhandelaar van Joean- sjikai, vóór deze naar Sjanghai verder reisde. Bij dat ondethoud verzekerde ge neraal Li den onderhandelaar dat hij, Li, steeds de uitvoerder wil blijven van de volkswil. Wenscht het volk de constitu- tioneele monarchie dan zal die komen en dan zal Li daarvoor tot het uiterste strijden. Maar wil het volk de republiek dan zal Li daarvoor vechten. Dat is alles wat generaal Li door Tangsjaoji aan Joé- ansjikai heeft laten zeggen. Wat nu den in Woetsjang-Hanjang- Hankou gesloten wapenstilstand betreft, het was nooit Li's bedoeling geweest zich over te geven. Maar de troepen wa ren vermoeid, en Woetsjang had kunnen worden ingenomen en verwoest. Indien de regeeringstroepen den wapenstilstand niet hadden aanvaard, zou hij zich hebben teruggetrokken op Kioe-Kiang of Joet- sjou. Maar nooit zal hij zich overgeven, hoe ook de omstandigheden mogen zijn. Dat ziet er nog zoo verlokkelijk niet uit, zoo min als de gezondheidstoestand in £lahkou, Volgens een bericht van de A&encG d'Extrême Orient uit Peking heeft het Roode" Kruis te Hankou de hulp van de vreemde regeeringen en gezantschappen ingeroepen om ondersteuning te verkrij gen. Hef schreef, dat in de straten van "j Hankou 3000 lijken jn ontbinding ver- i keeren en dat talrijke, niet ernstig ge- 1 wonde soldaten bij gebrek aan .voldoende'j hulp omkomen. Joeansjikai heeft het Roodc Kruis i 200.000 taëls gestuurd om in de nijpende ellende te voorzien. De vreemdelingen te Peking hebben een inschrijving geopend ten gunste van de gewonden en armen vaii Hankou. In Marokko hebben de Spanjaarden het weer Jeelijk te kwaad gehad. Zoo meldt een telegram uit Melilla, d.d. 23 dezer: Een vijande lijke harka heeft opnieuw de .wapenen op gevat, is de Kert overgetrokken pn de! ge"bieden der Beni 3oegatar en 3eni Si- del binnengedrongen. De Bpaansche gar nizoenen deden een juïtval, waarbij de vi|- and teruggeworpen en op de vlucht ge dreven werd, met achterlating van 18 dooden. De Spanjaarden hadden 7 ge wonden. De vijand is eveneens teruggeworpen aan den kant tier Beni 3oegati. Een ande re kolonne vervolgde tie inboorlingen en bracht hun gevoelige verliezen toe. De kolonne had zelve 6 gewonden. Latere telegrammen maken nog mel ding van verwoede gevechten op 22 en 23 dezer, waarbij tie Spanjaarden 15 doo den en. 53 gewonden hadden, doch de inboorlingen met groot yerlies konden terugslaan. Den 25sten hebben daarop 5 kolonnes gelijktijdig de Rifkabyen aange vallen. Deze zijn, na hevig tegenstand ge boden te hebben, tie Kert weer overge trokken, daarbij dooden, wapens en schiet voorraad achterlatende en onder zeer groote verliezen. Aan Spaansche zijde .werden 2 solda ten gedood, 3 kapiteins en 36 soldaten gewond. Het is daar tius alles behalve een vre dige Kerstmis geweest gemengd. Zondag heeft de regent van Perzië het Parlement ontbonden. Maandag heeft de Perzische regeering de eischen, in liet Rus sische ultimatum gesteld, Jngewil.igd. Do Russische gezant heeft het antwoord aan vaard. Een telegram, uit .Teheran ontvangen van den gouverneur van Tabris, behelst, dat de Russische troepen daar vrouwen en kinderen in koelen bloede afmaken. Hij schatte dat .er reeds 500 Perzen door de Russen waren gedood. - De bladen bevatten telegrammen pit Asuncion, waarin gemeld .wordt, dat de opstand te Paraguay zich uitbreidt. De regeering heeft alle mannen tusschen de 17 en de 50 jaar onder de wapenen ge roepen, zijnde de pationale garde in wer- kelijken dienst en tie reserve. Maandag hebben onbekenden op het kerkhof van St Markus te iWeenen inge broken in de grafkelder van den vader van den tegen woord igen koning van Ser vië. Zij hebben den schedel medegeno men. De onderhandelingen, die Sir George Asquith te Dundee geleid heeft; zijn Zaterdagnacht om .3 uur tot een goed einde gekomen. De staking van de boot werkers en karrevoerders js daarmede afgeloopen. Dezen krijgen een igen opslag van loon. Gok de staking van vrachtrijders te Newcastle is geëindigd. Zij pischten eerst 2 shilling opslag van loon in de week, maar namen ten slotte genoegen met een opslag, die het Joon pp 24 shil ling in de .week brengt, en een belofte; dat andere eischen in overweging zullen worden genomen. Het verbond van werklieden, pit de katoenfabrieken in Lancashire heeft Za terdag te Accrington vergaderd en beslo ten de door het verbond van patroons in het weversbedrijf afgekondigde staking met werkstakingen te beantwoorden. De vooruitzichten van de katoennijverheid in Lancashire zijn derhalve .op het oogenblik allersomberst. Mochten de uitsluitingen en stakingen daar algemeen worden, dan zou zulks uitloopen op een algemeen en stilstand van de fabrieken en een .werke loosheid vart 600,000 .werklieden. Dat de patroons vastbesloten zijn, ditmaal niet toe te geven, blijkt uit hun besluit de far brieken te sluiten, ofschoon er volop winstbelovende bestellingen zijn. De storm, jdie tie Jaatste ti^en over

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1