Uit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. 3e Jaargang. No. 672. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Nieten toch voor ons bedoeld. „Het Katholiek 5choolblad" geeft zijn Afkeuring te kennen over het feit, dat Van de 30ste algem. vergadering van sec tie 0 een verslag in het neutrale Rot- terdamsch Nieuwsblad js verschenen. Het merkt op, dat dit blad het verslag niet van het bestuur van B noch van de aan wezige Katholieke verslaggevers heeft kunnen krijgen, ook heeft het dit niet uit leen Katholiek blad kunnen hafen, daar liet tegelijk met het yerslag in de Ka thol eke bladen verscheen. Er blijft dus, zoo vervolgt het blad, niets anders over, dan de mogelijkheid dat .een der aanwezige Jeden dat or gaan een verslag heeft toegezonden. We aarzelen niet, dit verschaffen van een verslag aan een niet-Katho- fio k blad beslist af te keuren, om maar geen sterkere uitdrukking te ge bruiken. Het steunen van een dagblad als -t genoemde heeft volstrekt geen zin. 'Wij juichen deze principieele woorden toe. Maar wij maken er geen gewag van, omdat .wij meenen, dat ook onze Katho lieken, ,een enkele .uitzondering buiten beschouwing gelaten, aan een niet-Katho- liek 'dagblad dergelijken steun schenken. Wij hebben er niét over te klagen, dat bet hier verschijnend neulraal dagblad (evengoed als wij op de hoogte is van het IRoomsche nieuws uit stad en omgeving. Integendeel. In 'dezen steunen tenminste de Ka tholieken .over het algemeen dat dagblad «iet. J n dezen trefft slechts enkelen een besliste afkeuring „om maar geen sterke re uitdrukking te gebruiken." Maar geven ook slechts enkelen steun Hoer 'andere middelen? V Altijd het Zuiden. Een uittreksel gevend van liet Cen traal Verslag der Arbeidsinspe.ctie over jio 10, constateert het „Hbld.", dat er jnog tal Van gemeenten zijn, waar elk con tact tusschen de gemeentelijke politie en «de arbeidsinspectie ontbreekt. Dat blijkt {uit een in het verslag opgenomen staat, {waarin wordt opgegeven welke genteen den de voorgeschreven kwarlaals aten Omtrent de door de gemeentelijke politie .verrichte controle inleverden. Van de ill2-4 burgemeesters vonden 502 liet niet noodig om aan de aanschrijving van sden comissaris der koningin, om elk kwartaal van hunne medewerking ver- jelag te doen, ook maar eenig gevolg te geven. JEri, die burgemeesters worden - genoemd orgaan acht het wel merkwaar dig" om dit mede te deelen meest ge vonden in het zuiden van ons land, in Linibu g, Brabant, ZeHahd cn Zuid-Hoi- land. Ook in Utrecht zijn er nog vele onverschilligen, maar in de andere in spectie-districten is de medewerking vrij ftvel algemeen, waarbij dan nog Gelder land {7e district) de kroon spant. Enkele cijfers zulkn hier leerzaam zijn, zegt het blad. Ja, dat vinden we ook, want dat Zui den Gelukkig worden Zeeland, Zuid- [Holland en Utrecht er bij genoemd, zoo dat het welbekende „donkere Ruiden" piet uitsluitend de kroon spant in bedoel de onverschilligheid. Dit wijzen ook de Cijfers uit. Zoo bedroeg het aantal gemeenten die in geen énkel kwartaal antwoord inzon- conden in Limburg 93 (totaal aantal ge meenten 123), in N.-Brabant, oostelijk' Idee! 75 (93), in N.-Brabant, westelijk' deel, 59 (86), in Zeeland 82 (109), in 'Zuid-Holland, zuidelijk deel 86 (111), au Zuid-Holland, noordelijk deel 55 (77), in Utrecht 33 (72), in Groningen, Fries land en Drenthe 13 (134). ïn de andere districten was het aantal der zwijgenden fiog geringer dan in dit laatste district (het negende). Men ziet: in het Noorden des lanlds huist ten aanzien van de naleving der 'Arbeidswet inderdaad den mecsten ijver hij de gemeentelijke autoriteiten, maar bud er Zuiden kan hier toch niet worden Verstaan dat deel des lands, hetwelk ge- iw ooi! is, linker geringschatting te mo gen inoogsten. Het gebied van een min deren ijver is in dit geval breeder, wat ter ontlasting van het ..dnn'kerc Zuiden" Strekt. Even wilden we hierop wijzen in- tusschen tevens dat breedere Zuiden, waarvan een deel door ons blad wordt bestreken, aansporend, zich aain den ijver van het Noorden te spiegelen. We meenen dat het de heer Roem was, die verleden week vroeg niet om half twee, maar oudergewoonte weer om twee uur de vergadering te beginnen. De voorzitter heeft aan dit verlangen voldaan, met het resultaat, dat de Raad zich niet door de agenda heeft kun nen heenwerken en de lei voor 't vol gend jaar niet schoon is. Gelukkig zijn wij echter de eerste we ken van het vergaderen af, 't is drukke nering geweest en zelfs de goedmoedige Voorzitter, die erg geduldig de debat ten leidt eh pas ingrijpt, als de Jeden te ver gaan zelfs hem werd het teveel en spontaan gaf hij aan zijn gevoelen uiting dat hij er voorloopig genoeg van had. Het eerste punt, waarover de vroe de vaderen gingen delibereeren, was de aanbieding van de openbare leeszaal, om een raadslid tot bestuurslid te mo gen benoemen. Van tweeërlei standpunt kan men deze zaak bezien. De principieele bestrijders van de open bare leeszaal willen natuurlijk niet aan dit verzoek voldoen, omdat zij geen offici eel cachet aan de leeszaal willen geven. Maar er kunnen ook for me el e be zwaren rijzen, waarin zij, die anders gaar ne de leeszaal ter wille zouden zijn, aan leiding kunnen vinden het verzoek van de hand te wijzen. Tengevolge van f o r in e e 1 e bezwaren werd voor de invitatie beleefdelijk be dankt Wij laten daarom de principieele be zwaren, die wij vroeger kortelings in ons blad uiteen zetten en waarvan wet houder van der Lip de juistheid erkende, rusten, om alleen aandacht te schenken aan de motieven, die den Raad tot zijn besluit brachten. De schuld van de afwijzing ligt fei telijk geheel en al bij het bestuur der leeszaal, dat in een alleronhandigst brief je den Raad het aanbod in quaestie deed. De Raad scheen het als een gunst te moeten beschouwen, dat hem krachtens een besluit der algemeene ledenverga dering het retóit werd toegekend „tot wederopzeggens toe" nen lid in het algemeen bestuur der leeszaal te be noemen. Tegen de gespatieerde voorwaarde kwam het verzet. Het zou logisch ge weest zijn, meenden de tegenstanders als aan het subsidie de conditie was verbon den, om een raadslid In het bestuur te benoemen, teneinde toezicht te houden den op de besteding -der gelden. De Raad heeft indertijd die conditie niet gesteld. Op welken grond zal nu een raadslid in 't bestuur zitting nemen? Een willekeurige meerderheid op een alg-emeene ledenvergadering kan de man aan den dijk zetten hij mist vrijheid van spreken, omdat hij er zit bij de gunst van anderen „tot wederopzeggens toe". De Raad, die anders erg op zijn waardigheid <s gesteld en teekenen van instemming geeft, als hij meent dat men hem in zijn eer zelfs maar 'n weinig te na komt, zag gistermiddag niet una niem in, dat zijn eer door het verzoek werd aangetast. Dat de verdediging van het verzoek kwam van prof Heeres, verwonderde ons niet, daar deze nog te kort raadslid is. .'Dat mijnheer Sijtsma zich hierbij aan sloot wekte ook geen verbazing, wijl bij zijn geprononceerd vrijz.-democratisch sentiment waardigheidsmotieven weinig gewicht in de schaal leggen. Maar dat een man als wethouder van der Lip zich associeerde met iïe ideeën van 'den heer Sjjtsma, begrijpen wij niet: Mr. van der Lip was het pikantst ;n zijne bestrijding van Mr. Briët, wiens argumenten hij gezocht vond. Mr., Aal- berse toonde echter aan, dat mr. v. d. Lip zelf 'n gezochte verdediging had. Want liad laatstgenoemde vergoelijkend gesproken "dat de brief minder gelukkig was gesteld ('n complimentje voor den secretaris), mr. Aalberse bewees met de statistieken in den hand, dat de gewraak te clausule berustte op art. 6 der statu ten, waarin staat om ehreven, dat de ledenvergadering het recht om ec.n lid in het algemeen bestuur te benoemen, tijdelijk kan toekennen aan den Ge meenteraad van Leiden. Toen de gezochte argumentatie van Mr. van der Lip aldus was weerlegd, zweeg deze en bepaalde zich tot tegen stemmen. Mr. Aalberse had trouwens volkomen gelijk met zijne opmerking, dad: in den Raad eenstemmig het aanbod zou zijn afgewezen, all er bij het besluit tot subsidieering geen beginselen ter sprake waren gekomen. De argumenten van de heeren Aal berse, Bosch en Briët misten hun uit werking niet Mr. Fokker was bekeerd en schaarde zich aan hun zijde, van links daarin gevolgd door de heeren v. Grü- ting en Roem. Alle leden van rechts stemden tegen inwilliging van het ver zoek, met uitzondering van mr. v. d. Lip voor wien het gezelschap van de linker heer en aantrekkelijker scheen. Met één stem meerderheid werd het verzoek geketst. Ondertusschen is uit deze discussie en stemming gebleken, dat de meeste, wel licht alle leden van links niets zouden hebben gevoeld voor onze principieele bezwaren, waar zij reeds over gegron de formeelc bezwaren wilden heenstap pen tér wille van de vereerde neutrale leeszaal. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, zegt een spreekwoord. Er be staat innige verwantschap tusschen de vrijzinnigheid en de openbare leeszaal. Over .de quaestie van de leiding van den gemeentelijken rëiniginsdienst kun nen wij kort zijn. Al scheen er veel oppositie te Lo- men tegen het voorstel van B. en W. onderling waren de opposanten het niet eens, zoodat wethouder Korevaar be trekkelijk gemakkelijk spel had. Toch stapte wethouder Korevaar niet licht vaardig over de gemaakte opwerpingen heen, maar in 'n doorwrochte réde waar in hij zijn onderwerp geheel meester toonde te zijn, weerlegde hij alle spre kers, zoodat mr. Aalberse na het keu rige pleidooi van den wethouder terecht den Raad mocht adviseeren in deze tech nische aangelegenheid de leiding van B. en W. te volgen, di>e de verantwoordelijk heid dragen en niet in te gaan op voor stellen van niet'-deskundige raadsleden. Wij behoeven niet diep in de discus sies af te dalen. De uitgebreide werki- kring, die den leider van den nieuwen reinigingsdienst zal worden opgedragen, laat niet toe te volstaan met een hoofd opzichter, maar wel degelijk is een zelf standigen adjunct-directeur noodig. Aan den anderen kant is het echter over bodig een afzonderlijk bedrijf van den ophaaldienst te maken. Beide, denkbeel den, die in amendementen werden be lichaamd, verwierven niet de instemming van den Raad. De voorstellen van B. en W. werden onveranderd aanvaard. Aan het einde der vergadering ver richtte de Raad een begrafenisplechtig heid. De gemeentelijke sneeuwoprui- ming, door B. en W. ten doode opge schreven, werd beaard, diep betreurd door negen raadsleden, waarvan er drie treffende lijkredenen hielden. De infwoners zullen voortaan zelf de sneeuw voor hun perceelen moeten op ruimen; als zij hiervan last onderwinden zal het aan 1ien zelf te wijten zijn, daar zij de sneeuwoprufming niet op piT/s stel den en zelfs de kosten van hun abonne ment niet betalen. Wat bij de rondvraag besproken is, vindt men in pns verslag. ALGEMEEN OVERZICHT. Steeds meer begint het duidelijk te worden, dat $tefani ons weer eens bij den neus heeft willen nemen, toen hij seinde, dat het overal in Tripolis rustig was. Nu weer meldt een vertraagd telegram, dat ook in Derna de Italianen herhaaldelijk krachtig aangevalen zijn. Tot nog toe wordt gezegd, dat daarbij 3 dooden en 24 gewonden het verlies aan Jtaliaanschen kant uitmaakten; dit kan echter nog wel wat aangevuld wor den. Evenals de verliezen bij de verken ning naar J3ir Tobros. Dit is de eerste karavanenrustplaats na Aïn-Zara, on het was te verwachten, dat de Turken, na hun verdrijving uit die stellingen, hun voorposten daar *ou,dea hebben opge steld. Hierop was dan ook de verkenning der Italianen gericht en blijkbaar hebben zij hierbij met bebloede koppen moeten aftrekken. Althans dat zal voor ieder duidelijk zijn, die de waarde kent der Italiaansche berichten, .waarvan wij nu weer een staaltje geven, in afwachting yan die uit Turksche bron. „Dinsdagochtend hebben twee betal- joiis bersaglieri, drie bataljons grenadiers en een afdeeling berggeschut van Aïn- Zara uit een verkenning In de richting van Bir Jobros ondernomen. Het verzet,waar op men stuitte, leidde tot een gevecht, dat met den terugtocht van de Turken ge ëindigd ïs. De Italiaansche troepen brach ten den nacht op het veld door. Om op alle gebeurlijkheden verdacht te zijn, heeft men 's nachts nog .drie an dere bataljons gemengde troepen met een batterij veldartillerie ter versterking gezonden. Verder jis .Woensdagochtend, vóór het aanbreken van den dag, een regiment ruiterij ,uit Florence naar de plaats yan het gevecht gezonden. Daar de .1 urken niet jneer verschenen, zijn al deze troepen opnieuw naar Aïn- Zara teruggekeerd. De geheele divisie van generaal Pecori Giraldi was hun uit Aïu-^ara tegemoet- getrokken. Ter bewaking van het kamp had men vier bataljons, die men uit .Tri polis ontboden had, achtergelaten.." Een later bericht uit Italiaansche bron meldt nog: „Kolonel Eara was de aanvooerder van de verkenning van Dinsdag. Zijne troepen werden in de richting van Bir Jobros in een hevig gevecht gewikkeld. Hij vroeg hulp en bracht den nacht in zijne stel lingen door, waar hij inet goed gevolg de verwoede aanvallen van de Turken en Arabieren afsloeg. Woensdagochtend bij het aanbreken van den dag waren de Arabieren ver dwenen. Kolonel rara jfs daarna, In carrë mar- cheerende, te Aïn-Zara teruggekomen. In het midden van het carré was de trein geplaatst en 'de muildieren, die de dooden en gewonden droegen. De kolonel kwam onderweg generaal Soquio tegen, 'die met versterkingen aan rukte. De officieele opgaaf van de verliezen van de Jtalianen vermeldt 6 dooden en 78 gewonden." De opstand in China brengt, zooals te verwachten is, niet veel nieuws. Joean-sji-kai moet in een inter view verklaard hebben, dat hij nooit zou toestemmen in de stichting van een republiek, maar het is de vraag, of hij dit meen!. Men weet immers niet wat men aan .den halfslachtigen weifelaar heeft Intusschen Is de regeering, in overeen stemming met de verzekering van Joean, van meening, .dat het jiog wel vier jaar zal duren eer de kwestie tot oplossing gebracht zal zijn. Men is dan nu be gonnen met het uitgeven van schuldbe wijzen (z.g. patriotten-obligatiën), welke tot een bedrag van 130 millioen p. st. zullen worden uitgegeven, dingen, die men zoo ongeveer inet de beruchte „as signaten" zou kunnen vergelijken. De keizerlijke prinsen en vele hoogge plaatste ambtenaren zijn gedwongen, tot deze .uitgifte mee te werkenzij moeten voor den dienst dezer obligaties een deel van hun inkomen afstaan. Deze obliga- tiën zullen gedurende vier jaar 6 pCt. rente 's jaars opbrengen, na vier jaar echter geen rente meer. Dit in verband met hei bovengenoemde critieke tijdperk. Ook in .Tibet zijn intusschen troebelen uitgebroken. Dit builenlandsche bladen blijkt, dat er op groote schaal geplunderd is in Lhassa, Sjotokapo en Gyangtse. Je Lhassa werd het yamen van den Chi- neeschen gouverneur verwoest de Amban werd door de muitende troepen gevangen genomen. Daarop werd hij echter weer losgelatenhij nam toen zij-.i ontslag. Ook de munt werd door de muilende soldaten geplunderd. Jen slotte stelden de Tibe- tanen zich te weer en dreven zij de mui ters op de vlucht, die nu, met geroofde paarden en muildieren, op China aan trekken. De .Tibetaansche geestelijkheid is nu weer baas jn de steden. ,Het heet dat zij het plan overweegt, met .China tot een vredestoestand te komen, welke zou moct.n zijn gewaarborgd 'door Britscli Indië en Nepal. Wat aangaat 'de kansen der opstandelingen op succes, geeft de Japans.clie admiraal Koewasjima, die bij Hankou het bevel voerde pver de gezamenlijke buitenland- sche oorlogsbodems, als zijn meening hert volgende te kennen. Hij acht het verlies van Hanjang door de revolutionnairen 'n. zwaren slag voor dezen. De meerderheid! der regeer!ngstroepen Js vooral te danken aan hun veldgeschut, waarvan zij vele stukken, bezitten, terwjjl de revolution nairen er geen hebben. De Chineescfoe revolirtionnaire vloot had niet aan de ver dediging van Hanjang kunnen, deelne men, .wijl .de regeeringstroepen zoo vèi* bovenstrooms de Han waren overgetrok ken, dat de vloot der opstandelingen niet tot daar had kunnen opvaren. De genie der opstandelingen is niet in ordek daar door waren de opgeworpen verschansin gen onvoldoende. Ook ontbreekt hét den revolutionnairen aan schietvoorraad en wa penen. Jen slotte zijn de regeeringstroe pen talrijker. Echter zal het voor de re- feeringstroepen een moeilijke taak zijn, e Jangtse over te trekken om [Woetsajng te nemen. Aan den anderen kant zal het verloren gaan van het arsenaal to Hanjang jde revolutionnairen verplichten hun munitie van Sjanghai te laten komen. De val van Woetsjang zou de volkomen ineenstorting beteekenen van de revolu tie, 'daar 'dan de herovering van Nanking, Sjanghai ,e. a. plaatsen een gemakkelijke zaak zou zijn geworden. Maar eveneens zou een overwinning van de opstande lingen op de regeeringstroepen voor Han- kou-Woetsjang het eind beteekenen van: de centrale regeering te Reking, die dan nog slechts £ou beschikken over de troe pen in de provincie Tsjiü en in Mantsjoe- rije, terwijl zij het gansche overige deel van .China tegen zich zou hebben. De admiraal gelooft niet, dat de vredesondec- handelingen te Sjanghai tot een gunstig resultaat zullen voeren. GEMENGD. De Petersburgsche correspondent van het „Berk Tageblatt" verneemt, dat Rusland niet Janger geduld heeft op het antwoord van Perzië te wachten en van plan is Iden opmarsch naar Teheran te beginnen. Het zou dit reeds aan Engel land hebben medegedeeld. Op de bijeenkomst van het mijnwer- kersverbond te Londen is besloten, aan de mijnwerkers bij stemming over telaten de kwestie, of zij een algemeene staking begeeren, teneinde de eigenaars der mij nen te dwingen, den eisch van een mi nimumloon in te willigen. De stemming heeft plaats den lOden, llden en 12den Jlanuari; indien de ver- eischte meerderheid van 2/3 der stemmen er zich voor verklaart, zal de algemeene staking .einde februari aanvangen. De strijd in de katoennijverheid in Lancashire, die reeds geruimen tijd dreigde, js thans begonnen. Aan de fa briek te Accrington hebben jil. de arbei ders het werk nedergelegd, omdat twee wevers weigerachtig bleven zich aan te sluiten bij de „Trade Union". Nu is de vraag, of de werkgevers werkelijk zullen overgaan tot uitsluiting van alle wevers in Noord- en Noordoost-Lancashire,waar mede zij reeds een week geleden dreig den. Mocht dit het geval zijn, dan zouden 160.000 arbeiders cn arbeidsters buiten werk geraken. Uit New-York wordt aan hei „BerL Tageblat!" geseind, dat in de republiek Panama zich steeds meer teekenen voor doen .van een revolutionnaire beweging, Daarmede zou aan de Vcreenigde S.alen een geschikte gelegenheid zijn geboden om ia te grijpen tot herstel van de rust, maar men vreest, dat dan eerst de revo lutie met recht zal losbarsten. Men herinnert zich de zaak-Lange- vin, waarin ook de naam van mevr. prof. Curie veel genoemd werd. De le kamer der civiele rechtbank van het Seine-depar- tement te Parijs heeft nu, op eisch van mevr. Langevin, de scheiding van tafel eu bed .uitgesproken. Mevr. Langevin houdt met eenige restricties t— de kinderen. Prof. Langevin zal echter medezeggen schap hebben, wat betreft de wetenschap pelijke opleiding. De rechtbank veroordeelde prof. Lan gevin tot een maandelijksche uitkeering van S00 fr. aan mevr. Langevin. Jn de motiveerlng van het vonnis wordt aan prof. Langevin voorgehouden, dat hij zich heeft schuldig gemaakl aan kwaadwillige verlating, terwijl .uit brieven die over gelegd waren bleek, dat hij zich op voor zijn vrouw grievende wijze had ge dragen. Mevr. Langevin, die ook stappen had gedaan pin .een strafrechtelijke vervolging De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 32 December 1911.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1