Se Ji*»rgang. i 21 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 671. 9e Seicbclve Sou/tout Bureau OUDE SINGEL. S4, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering (d het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Prof. De Groot's antwoord, •Wij willen hier het licht laten vallen top eeaige merkwaardige woorden in het leiders vermelde ingezonden stuk van prof. de Groot als antwoord op den aan- jral van jiet Collegium. ÖJ/ij lezen: Een hooggeplaatst staatsman schreef mij gisteren deze woorden „Van tal van mannen, die overigens hun levens weg recht hielden, is mij bekend, dat, zij in een tijdperk van groote ontvan kelijkheid iets verkeerds gezien of ge hoord hebben, .wat tot hun smart een blijvenden indruk achterliet, en hun on verwachts en ongewild weder voor den geest kwam. Jiet opzettelijk bevlekken van een anders verbeelding is dus een monsterachtige daad, en de bedrijver daarvan is een publiek gevaar, dat ge signaleerd en verwijderd behoort te worden." Is dit niet, vraagt prof. 'de .Groot, honderdvoudig toepasselijk op den groen tijd, die jaarlijks de gelegenheid opent zulke monsterachtigheden te bedrijven tegen jongens in het groot? Wjj willen met die krasse, maar ware .woorden van dien hooggeplaatsten staatsman" ons voordeel doen. Het is wel eens nuttig ook van een anderen kant te hooren, hoe gevaarlijk het is in „een tijdperk van groote ontvankelijk heid" (en wie stelt een grens aan dat tijdperk?) verkeerde indrukken te krijgen. En in verband met deze woorden wijzen wij op wat .wij gisteren in ons artikel Lectuur" beweerd hebben, dat er door me ut rale lectuur werkelijk verkeerde indrukken in de verbeelding gewekt .wor den; in een ieder, maar vooral in een kinderlijke verbeelding, die zich geen rekenschap geeft - \0ake, wie te waken heeft, en zware veran.' 1 draagt. V - zonderling. We hebben niet zonder ingenomenheid het schrijven gelezen, waarin het nieuwe Collegium van het Leidsche studenten corps den senaat „dank" zegt voor de welbekende berisping in zake het ont groeningsschandaal en onomwonden er kent, dat in „Zomerzorg" „een ernstige misstap" is begaan. Wel wat zonderling is het echter, dat het Collegium zich tevens gerechtigd acht den Senaat de les te lezen over de open baarmaking der berisping, over „den grievenden toon", ervan, over het niei- wegnemen door den rector-magnificus in diens toespraak van een bij 't publiek gerezen „vreeseiijk misverstand" in zake de vertooning enz. 't Krijgt soms den schijn alsof niet het maken van een excuus de reden van het dan quasie-nederig schrijven is, doch dat deze vorm werd gekozen om eens grie ven over de bestraffing te luchten. 't Had er nog mee door gekund, indien het Collegium beschefdenlijk de vraag had gesteld, of de tuchtiging niet wat al te zwaar was vraag, welke wij ont kennend beantwoorden maar op zoo hoogen toon als thans geschiedt van re pliek te dienen, waarlijk, daarmede wordt aan de juiste verhoudingen al te zeer ge weld aangedaan. Enfin, er spreekt gelukkig uit het schrijven ook nog wel schuldbesef, dat tot verbetering kan leiden, weshalve we van de toekomst toch maar goede ver wachtingen zullen blijven koesteren. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Tripolis, Ain-Zara, Tadzjoera en Homs en Bengazi, dus van het geheele ©orlsgsterrein, vaII niets nieuws te vermelden, verzekert de Agenzia Ste- fani. Gelukkig echter dat er nog andere Hiieuwsbronnen zijn, niet zoo uitgedroogd of er druppelt ons nog ewl jets toe. Zoo meldt de berichtgever van de Temps over een mislukte landingspoging der Italianen, dicht bij de grens van Tuni Sedert lang had men een ontscheping tn de buurt van Zoeara cl Garbie, om de\i Sfceg aa^i de vermeende; Kar.aya^iqn, .voqr het Turksdie leger af te snijden, ver wacht. Majar tot nu toe was Ihet gebleven bij herhaalde beschietingen, die geen uitwerking hadden. Dinsdag was echter een eerste poging ertoe gedaaoi. Twee stoomschepen waren voor Sidi Said voor anker gekomen, cn een met enkele man schappen bemande sloep werd naar den wal gezonden. Een vrouw, die haar ont dekte, sloeg alarm, en de Italiaansche matrozen scheepten zich weer in, toen zij gewapende Arabieren aan zagien ko men. Hunnen gchepen beschermden hun terugtocht door eenige kanonschoten te lossen. Daar men een nieuwe poging tot ont scheping verwachte, waren 200 Arabi sche vrijwilligers, onder bevel van den sjeik van Zoeara, te Sidi Said achterge laten. De Italianen kwamen werkelijk Woensdagochtend bij het aanbreken van den dag terug. Daar zij niemand zagen de Arabieren hielden ziclli achter de dui nen schuil begonnen zij snel 'hunne ontscheping. Toen er ongeveer honderd man geland waren, liet de sjeik met schieten beginnen. Door dezen plotselin- gen aanval verrast, trachtten de Italiaan sche matrozen, gesteund door het ka nonvuur van de schepen, eerst tegenstand te bieden, maar daar zij open en bloot tegen een onzichtbaren vijand moesten strijden, gingen zij weer met zes lijken in de booten. Pe duinen werden daarna hevig beschoten. Aan den kant van de Arabieren werd een man gewond. Vervolgens meldt Reuter d.d. 20 dezer uit Tripolis het volgende vrij onbelang rijk feit. Gistermorgen hebben 5 batal jons en een sectie bergartillerie van uit Ain-Zara een verkenning ondernomen in de richting van Bir Tobras. Een gevecht werd geleverd, dat eindigde met den te rugtocht der Turken. Meer van belang lijkt ons de bezetting van Soloem op de grens van Egypte en Jiaxko door Egyptische troepen, waarachter natuur lijk Engeland staat, ^at van deze handel wijze te denken js, valt niet goed uit te maken. Feitelijk zou dit nu in bezitne ming zijn van Italiaansch gebied, maar blijkbaar beschouwt [Engeland dien grond niet als -ïtaliaansch. Ook zou men 'tals een schending der neutraliteit kunnen beschouwen. Als Egypte Soloem inlijft om de Turken een dienst te bewijzen, dan stoot het Italië voor het hoofd, wil het echter daardoor d.e blokkade steunen, dan krijgt men het te kwaad met den Turk. Het heeft echter meer van het eerste. Naar officieus uit Konstanfcino- pel wordt medegedeeld, heeft dan ook Turkije de haven ya.n Soloem voorloopig tot het einde van den oorlog a.aii jde Egyptische regeering toevertrouwd. De Temps verneemt uit Rome, dat de voorloopige bezetting van Soloem door Egypte in Italië groot opzien wekt. En geland krijgt dus, zoo merkt de Temps- correspondent op, onder den naam van Egypte -als een geschenk vaji den Sultan een haven en een strook kustgebied in Barka. Reeds vele jaren geleden is de juiste grenslijn tusschen Tripolis en Egypte een twistpunt geweest tusschen Turkije en Engeland (als opt redende voor Egyp te). Men weet ook dat Engeland inder tijd geprotesteerd heeft iegen het feit dat Italië (den 29sten September) de blokkade uitstrekte tot Ras el Kanais. Einde October gaf Italië toe, „dat er een geografische vergissing was begaan en de blokkade werd ingekrompen, ech ter op voorwaarde dat de grenskwestie na den oorlog zou worden geregeld idoor de Italiaansche cn EngelsChe regeering. Men zegt dat Italië tegen de bezetting van Soloem door Egyptische troepen zal protestecren. In Turkije moet de toestand steeds verwarder wor den. De Konstantinopelsche correspon dent van de Daily Telegraph seint diem- aangaande, dat de bjnnenlandsche toe stand snel naar een crisis loopt en men in diplomatieke kringen een opzienbaren de oplossing verwacht, een omwenteling met omverstooting van het Parlement, dat hoe langer hoe meer bij het volk in ongenade komt. Geen vrede zal het zoo spoedig worden, schijnt het in China. De satnensprekingen te 3jang- hai is gestaakt en zullen voorloopig niet meer plaats hebben, daar Tangsjaoji zei- de niet in staat te zijn, in te gaan op de voor de revolutionairen eenig moge- lijlcen grondslag, .instelling van een re publiek. Hij moest de regeering te Pe king daarover raadplegen. De wapen stilstand is in overeenstemming met dien wensch met één week verlengd, te re kenen van af 24 December. De correspondent van de Daily Te legraph had een interview met den mi nister van spoorwegen van het revolu tionaire bewind. Deze verklaarde, dat de revolutionaire partij vast besloiten is in geen vergelijk 'ce treden met de 'Mandsjoe dynastie. De dynastie moet verwijderd worden en er moet een republiek worden geves tigd. De pogingen van Joeansjikai, om verdeeldheid te brengen onder de re- voiutionnairen, zullen mislukken. De re- volutionnairen zijn bereid om Joeansjikai te kiezen tot eersten president van den Chineeschen republiek, maar dan moet hij onmiddellijk- zijn besluit nemen, of hij wil of niet. De Mantjoes schijnen echter met den dag ongeruster te worden over den goeden afloop der zaken. Uit Hanoi (Indo-China) toch wordt de aankomst' gemeld van den onderkoning der Chi- neesche provincie Joennan en van talrijke andere voorname Mantjoes, die uit Chi na gevlucht zijn. De Marokko-overeenkomst die nu zoo zoetjes aan in alle parle menten beliandeld is, heeft m,u ook in de Fransche Kamer haar beslag gekre gen, niet echter zonder eenige inciden ten. Verschiiiende afgevaardigden zeiden dat zij niet voor de overeenkomst zullen stemmen. Lefèvre las namens de afge vaardigden van de departementen van de Meurthe en Moezel, de Vogesen en de Maas een verklaring voor, dat zij zich bij de stemming onthouden zullen. Zij willen niet bijdragen tot een toenadering tot Duitschland. (Levendige toejuichin gen op talrijke banken). Moul (soc.) verklaart namens een groot aantal zijner politieke vrienden, dat zij zich eveneens onthouden zullen. Er zijn dan ook onthoudingen genoeg geweest, nl. 141, terwijl 24 leden afwezig waren. Het voorstel kwam cr echter toch door met 393 tegen 36 stemmen. Goddank, het einde nadert. GEMENGD. De gezondheidstoestand van keizer Franz Jozeph van Oostenrijk, waarover eenige bladen onheilspellende geruch ten verbreidden, moet geen reden tot be zorgdheid geven. Wel lijdt de keizer aan verkoudheid en hoestbuien, maar dat is al eenige maanden zoo en het verhindert hem niet dagelijks audiëntie te verlee- nen. Daar de keizer zich in acht /nemen moet, blijft hij tijdens de Kerstdagen te Schönbrunn. Aartshertogin Valerie komt met de kinderen uit Wiallsee eveneens naar Schoönbrunn. LJit Montevideo wordt gemeld dat de Senaat van Uruguay een wetsontwerp regelende het staatsmonopolie van helt verzekeringswezen, aangenomen heeft. Het ontwerp zal nu naar de Kamer wor den doorgezonden. Volgens ambtelijke Turksche be richten zijn Russische troepen in een ge bied binnengerukt, dat sedert de jaren 1850—60 tusschen Turkije en Perzië be twist wordt en in de laatste jaren gedeel telijk door Turksche troepen bezet is ge worden. De Turksche troepen hebben be vel ontvangen, hun stellingen niet op te geven. De Russische gezant heeft ge tracht geruststellende vu-zekeringen te geven. Er heeft een grensgevecht plaats gehad tusschen Turksche en Montene- grijnsche soldaten. Twee Montenegrij- neu werden gedood en drie gewond. 3 Turken zijn gedood en 3 gewond. De Zwitsersche Bondsraad heeft gisteren 11 millioen frs. toegestaan voor een nieuw gebouw voor de Technische Hoogeschool te Zurich. Voor het groote gedenkteeken dat te Leipzig als aandenken aan den Vol kenslag zal opgericht worden, is nu ruim 4 millioen Mark bijeen. Er zijn 990 menschen in Duitschland, die 100 mk. en meer hebben gegeven. Hun naam zal binnen in het .gedenkteeken met gul den letters op steenen tafels vereeuwigd wórden. De toestand aan de haven te Dun dee blijft ernstig. Verscheidene fabrie ken hebben uit gebrek aan brandstof het werk moeten stopzetten. Naar schatting zijn er 20.000 fabrieksarbeiders daai .loor b,uiteü verdiensten. Equ optocht van 2000 stakers is door de stad getrokken. Er zijn nog een aamtal daden van geweld ge pleegd. De politie is opnieuw versterkt. De Brusselsche Patriote deelt mee dat door een windstoot een schoors/teert van een weverij te Waiereghem, omver geworpen werd, waardoor één persoon gedood en een tiental ajnderen gewond wrdeen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit js aan \V. Eminens op zijn verzoek .eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. 0. te Groningen; is benoemd tot adj.-insp. der posterijen en telegrafie te Zwolle L. M- v. Hengelaar, thans commies .der telegrafie le kl. benoemd tot adj.-insp. der posterijen en telegrafie te Leeuwarden W. J. Romijn, thans directeur van het post- en tele graafkantoor te JBrielle. De „gesloten brief'van prof. De Groot Naar aanleiding' van het protest van het Collegium tegen zijn „gesloten brief", schrijft prof. jde Groot in de N. R. Ct" in een ingezonden stuk een verweer, waaruit wij het yojgende lichten Bittere aanklachten worden daarin in de eerste plaats geuit tegen den {Jenaat dezer .Hoogeschool. Jk wil daaromtrent slechts opmerken, .dat, waar het Corps zich tegenover ;de jiatie omtrent zoo vree- sdijke daden, .die het zelf erkent, te ver antwoorden heeft, ;de toon, door zijn Col legium aangeslagen, aanmerkelijk lager behoorde gestemd te zijn. Hooghartigheid kan een sieraad wezen; onder sommige omstandigheden echter kan zij andere namen verdienen, die onze r^ke Neder- landsche taal ;n overvloed bezit. Op nog .veel hooger toon word ikzelf aangeklaagd. Dit is mij alleszins begrij pelijk, en Ik vergec; het dus van ganscher harte. Ik toch ben nu eenmaal het „bête- noire", dat zich sedert jaren verstout zijne genegenheid voor het Corps, waarvan hy eenmaal lid .was, niet te toonen door loftuiting en flikilooierij, maar door po gingen om het te verlossen van zijn1 groote schandvlek, de ontgroening, die onze Hoogescholen mede in hun goeden naam ernstig schaadt. Zoo jets mag ik natuur lijk niet ;doenof plicht als menscli, bur ger en hoogleeraar het mij gebieden, gaat het Corps niet aan. Prof. de .Groot wijst op de verkeerde redeneering van het Collegium, waar zij uit het schrijven van prof. de Groot be sluit: „De .conclusie Jigt dus (hocus, po- cus, pats) voor het grijpen: [n het open baar wordt ontucht vertoond, binnens kamers wordt zij gepleegd Dat is ge- meene insinuatie, enz." Maar \v aar dan toch ligt die conclu sie voor het grijpen? Ik zie haar nergens liggen. Noodt heb jk zoo iets geschreven of gezegd, noch hier, noch elders ter wereld. Degene die insinueert is dus het Collegium zelf; Ik werp dus zijne beschul diging rechtuit .op dit lichaam terug. Wel heb ik beweerd, en jk beweer het nog, dat .onder den dwang, door den groentijd opgelegd .en waaraan de groe nen zich niet kunnen onttrekken, dezen laatsten gesprekken van de vuilste soort ook binnenskamers worden opgedrongen. Ik herhaal voor het gansche land: in den groentijd gebeuren er aan onze Hoogesch binnenskamers tegenover uwe jonge zonen hoogst verderfelijke dingen. En tegen het Collegium zeg ik: de reputatie van .uw Corps bestaat in het radikaal uitsnijden van die slechtheden, niet in hooghartig verbloemen, toelaten en reglementeeren daarvan. Voor een andere passage uit prof. de Groot's rede verwijzen wij naar een drie star in dit nummer. S. baron van Heemstra. In het Diaconessenhuis te Leiden, waar hij verpleegd werd na het onder gaan van .een operatie, is gisteren over leden het anti-revolutionnaire lid van de Tweede Kamer baren van Heemstra. De overledene was in 1842 te Jrnsum geboren. Van 1871—1882 was hij burge meester van Hi'legom en van 1885—1896 wethouder van .Sassenheim. Den 14en Alei 1S89 werd hij gekozen tot lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land voor het kiesdistrict Leiderdorp en bij 'de Juni-verkiezingen Ln 1897 vaar digde het kiesdistrict Hilversum hem als lid af r.aar de Tweede Kamer der Slaten- G'eneraal. In .1901, 1903 en 1902 .werd zijn mandaat .vernieuwd. Sedert April 1903 was baron v. Heem stra burgemeester van de gemeente Sas senheim, waar hij veel tot verbetering en verfraaiing van de gemeente heeft ge werkt. De heer .v. Heemstra was bovendien hoofdingeland van het hoogheemraad schap van Rijnland, penningmeester van de Vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen (sedert 1892), president-directeur van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeer den grondslag. De overledene .was ridder in de orile van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis js bepaald op Zater dag a.s. Land met woning voor landarbeiders Een wetsontwerp js ingediend, rege lende de verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom óf van los land in pacht De Ziekteverzekering, Do Haagsche .correspondent van de „Tel." meldt: Met zekerheid kan ik mededeelen, dat in het [dezer dagen bij de commissie van voorbereiding ingekomen antwoord van Minister Talma op het wetsontwerp- Ziekteverzekering, alle hoofdpunten van het wetsontwerp, zooals het thans luidt, worden gehandhaafd. Met name heeft de Minister zich .ongeneigd verklaard het bedrag van het ziekengeld te verhoogen. Het blijft [dus bepaald op 50 pCt. van het loon. KORTE KRONIEK. Gisteren herdacht de heer mr. J\ S. van Nierop, lid der Eerste Kamer, dat hij voor 40 jaar, cl. i. sedert de oprichting, optrad als directeur der Amsterdarnsche Bank. Met $tct. po. 299 zijn [de wijzigingen verzonden in [de statuten Van de „Ver eeniging van Gemeenteveldwachters in de provincie Zuid-Holland". In verband met den duren tijd heeft de firma 3. ,W. en H- ter Kuile te En schede aan de in haren dienst zijnde gehuwde arbeiders, die veel kinderen heb ben, welke nog niet aan 'twerk zijn, een loontoeslag gegeven van f5 voor ieder kind in eens. De gewone audiënties van de Mi nisters van Rinnenl. Zaken, Marine, Fi nanciën, Oorlog en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 21 December. Plaatselijk Comité K.S.A. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Plaatselijk Comité van de K.S.A. alhier werden geassumeerd als leden d& heeren dr. P. J. M. Niemer, dr. J. Aj Duffels, den Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers en de heer A. H. J. Engels. Tot bestuursleden in de vacaturen dr. Meuleman, v. d. Krogt en Resink wer den gekozen de heeren Arnold Smits, A. H. J. Engels en J. P. J. Viddeleer. In beginsel werd besloten een groote propagandavergadering te beleggen, tot uitbreiding van het aantal donateurs. Het bestuur is thans als volgt samen gesteldMr. A. Tepe, voorzitter; Ar nold Smits, Onder-VoorzitterJ. P. J. Viddeleer, le secretaris; A. H. J. En gels, 2e secretarisG. M. J. M. Molken- boer, penningmeester. Het secretariaat is gevestigdLage Rijndijk 12c. Openbare les Muziekschool. Als men zoo een openbare les van de Muziekschool der Maatschap pij voor Toonkunst bijwoont en men ziet daar in een 65-tal nummers, 'n kleine 150 groote en kleinere jongens en meis jes plus een aardig cijfer jonge dames en dito heeren hunne meerdere of min dere gaven ten toon spreiden, dan ver wondert men zich dat in onze goede stad Leiden zoo weinig opgewekt openbaar muzikaal leven heerscht. Schakelt men de zangvereeniging van Toonkust uit, dan ervaart men dat er verder, ik durf gerust zeggen, niet e^n zang- of muziek- vereeniging is, die nu kan bqgen op eert rijken bloei en -de sympathie van de groo te menigte. Er zijn er die met eere go- noemd kunnen worden en die door hunnej praestatiën hun bestaans-recht hebben, aangetoonddoch als we eens zien naaf andere plaatsen en vooral kleinere dan! Leiden, dan slaakt nigi, de m,et recht gew

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1