BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 668. Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHl|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag I® December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdverlentiSn; gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen Iiandels-advertentiSn) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Geen nieuws van liet oorlogsveld zelf .tenzij enkele elkander tegensprekende te legrammen. De beschouwingen van de verschillende bladen loopen nu over Italiaansche wraakoefeningen. Men weet, dat de galg nu naar Tri polis overgebracht is, en de terdood- veroordeelde inboorlingen voortaan niet meer den kogel krijgen (een eervolle! jdood voor een Arabier), maar den strpp 0e correspondent van de Koln. Zeitung {deelt iets naders mede over de terecht stelling van de 14 eerste mamnenf, die gehangen zijn, 12 Arabieren eni 2 negers. (Slen had hen. gewond ontdekt Tri een1 leoort van herberg, te Tripolis en daar mee was het bewijs geleverd, dat zij 3e wapens tegen de Italianen haddefnl (gedragen. Zij werden met de handen op 'den rug gebonden, allen op een' rij op gehangen. Links aan de galg was een! Arabisch .opschrift aangebracht, rechts 'n iltaiiaansch, dit laatste luidde woorde- Üijk: Impiccati perchè il giorno 23 Ot- tobre a tradimento spararone contro i soldati Jtaliani, d.w./. Opgehangen om dat zij op 23 October verraderlijk op de Italiaansche soldaten .geschoten heb ben. Ook is er een diplomatieke kwestie in het gedrang gekomen. Namelijk het Dardanellen-vraagstuk Rusland zou graag hebben, op aan dringen van Italië, dat de Turk de Dar- daTK-tlert-openstekie. Maar dat druischt in tegen den bestaanden rechtstoe stand. De mogendheden hebben er zich dan ook in gemengd. De Qosten- fijk-Hongaarsche gezant te Konstantino- pel heeft tegenover den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken de be langrijke verklaring afgelegd, dat zijn re geering zich voor het behoud van den bestaanden rechtstoestand in overeen stemming met de verdragen betreffende het vraagstuk der Dardanellen had uit gesproken, zoolang niet een oplossing" Was gevonden, welke de belangen van Turkije en tevens die der andere groo- te mogendheden zou kunnen waarborgen. Dc Duitsche_gezant heeft Vrijdag een gelijkluidende verklaring afgelegd. Een broeinest van verwikkelingen is en blijft dc Balkan Bij de debatten over de begrooting van burtenl. zaken in de Servische Kamer, heeft minister-president Milowa- 'nowrts, Jn antwoord op de rede van No- wakowits, leider der progressisten, ver klaard Dc algcmeenc toestand is zoo ern stig, dat niemand weet welke wending 'de zaken in het a.s. voorjaar zullen ne men. Servië moet voorzichtig zijn, even als Bulgarije en Griekenland. Voor de Balkanstaten is het wensdhelijk dat Euro- jpa zich, zoo mogelijk niet menge in de iBalkan-aangelegenbeden, daar zulk een inmenging voor de Balkanvolken gevaar lijk zou kunnen worden. Waar het in den Balkan op zal uit- loopen, js al even moeilijk te zeggen, als wat er uit de woelingen in China zal te voorschijn komen. Maar nu komt de „Frankf. Ztg." niet een bericht uit St. 'Petersburg, dat er vreemd uitziet en aan de „Wefcsjerneje iWrcmja" ontleend heet. Ren overeenkomstig, doch uitvoe riger bericht" uit {St. Petersburg vinden iwij in de „Lokal Anzeiger", waar het aan het „Nowojp Wremja'-ontleend heet, die ihet weer uit Peking ontvangen zou heb ben. Beide berichten betreffen de voor waarden, die joeansjikai .met het Chi- meesche kabinet uitgewerkt zou hebben, en .die 32 punten omvatten. China zou .volgens deze voorwaaredn een monar chale republiek worden. Iedere provincie wordt .een afzonderlijke staat De tegen woordige keizer wordt koning; het ko ningschap js erfelijk; de koning neemt geen deel aan de beslissingen overstaats- ,aangelegenhedenDe president wordt voor vier jaar door het volk benoemd; in hem verecnigt zich de geheele bestuurs macht; hij verklaart oorlog en vrede, en sluit verdragen na besluit van het parle ment. Dit parlement bestaat uit twee .Kamers. Zijn besluiten zijn beslissend; noch 'de koning noch de president hebben het recht van veto. Mantsjoes en (Chi- ineezen hebben gelijke rechten. Koning en president wordt gelijke eer bewezen, Volgens het bericht van de „Lokal- Anzeigec"- heeft de koning slechts het recht, de ambtenaren van het hof te be noemen. De mogelijkheid .van verwerke lijking, van 'deze monarchale republiek zoo besluit nog het Jaatstvermelde be richt volgens de door Joeansjikai en den ministerraad uitgewerkte punten wordt in regeerings- jen diplomatieke kringen idoor menigeen betwijfeld. Volgens het Fremdenblatt schijlnen de Kretenzers te .willen profiteeren van den oorlogs toestand. Het' blad schrijft, dat cr in de Kre tenzer kwestie allengs een groote wijzi ging Js gekomen. De onrust gaat nu niet meer Uit van .Griekenland dank zij den koning ten Venizelos maar het is Kreta dat 'Griekenland verontrust. Kreta verzet zich tegen den .wil der beschermende mogendheden 'en tegen dien van Grieken land rDe Kretenzers, wetende dat de Turksche vloot wegens den oorlog in Tripolis niets kan .uitvoeren, willen hunne afgevaardigden naar 'Athene laten komen, enkel om net volk in Griekenland in be weging te brengen en de regeering te Athene te dwingen voor hen partij te trekken. Dit wil de regeering echter be slist niet. Zij streeft er werkelijk ernstig naar de plannen der Kretenzers te ver ijdelen. GEMENGD. De „Köln. Volkszeitung" meldt, dat er op de Ka.ro!in en een samenspanning ontdekt is. Dertig jonge mannen zijn bij tijds in hechtenis genomen. De samenzweerders verlangden wijzi ging van 'de „grondwet" en kwamen in verzet tegen de heerendiensten bij het aanleggen van wegen. Jn de Portugeesche Kamer heeft de minister van marine een wetsontwerp ingediend tot vernieuwing van de vloot; een bedrag van bijna 100 miliioen gulden wordt daarvoor noodig geacht Dit Tandzjer wordt bericht, dat de hertog en hertogin van Fife Vrijdag het bed hadden gehouden, daar zij tenge volge van de schipbreuk zeer vermoeid waren en kneuzingen hadden opgedaan. Te Delhi hebben de koning-keizer en .de koningin-keizerin Vrijdag de eerste steenen gelegd voor de stichting van de nieuwe hoofdstad van het keizerrijk. ,Te Essen js een heele bende val- sche munters opgepakt, die langen tijd valsche stukken van twee en vijf mark had geslagen en uitgegeven. Van den Mainzer Katholiekendag is thans het stenografisch verslag versche nen. JHÉt ïs een lijvig boekdeel van 704 bladzijden. Riet plaatselijk comité van den Katholiekendag heeft een batig saldo te boeken van 30.000 mark. Let wel: geen tekort, maar een saldo! Hooge waardeering. Wij lezen in „De Tijd". Den 2en Dec. 1.1. hadden eenige paters Redemptoris ten, zooweel uit Nederland als uit andere landen, het voorrecht door Z. H. den Paus in een bijzondere audiëntie te wor den ontvangen. De hoogeerw. pater J. Lohmeijcr maakte van deze gelegenheid gebruik om den pauselijken zegen te vra gen voor de directeurs der Retraiten- huizen, door de orde der Redemptoris- risten in ons vaderland gesticht. Z. E., kardinaal van Rossum, die het hooge gezelschap aan den H. Vader voor stelde, steunde deze aanvraag met eenige waardeerende woorden, waarop Z. li. „met bijzondere voldoening en welwil lendheid" de gevraagde gunst verleende. Moge deze hooge waardeering aan 8iet den Paus zoo dierbare werk der Retrai- ten ten goede komen. De Minister van Marine. De Haagsche Redacteur van „De Tijd" schrijft: Na ingewonnen informaties in parle mentaire kringen kan ik u meedeelenl, dat het nog lang niet zeker is, dat den Minister van Marine het door hem aan gevraagde pantsersdhipt, het eerste' van een viertal van dat type, zal worden toe gestaan. Ook aan de rechterzijde is daar tegen nog al oppositie. De Minister ziet de moeilijkheid van zijn positie in, maar wil van geen wijken weten. Zelfs eenj uitstel van behandeling tot Februari zal hij onaannemelijk achten. Prof.de Groot enüie-igsoenen-schanclaal Prof. de Groot heeft aan de lecle1! van de Staten-Genraai een gedrukt briefje verzonden, waarin hij verzoekt, „daartoe aangeschreven" door den mi nister van justitie, het libretto te ver nietigen, of althans daaraan gecit ver dere openbaarheid te geven, wegens het zedekwetsende der uitdrukkingen daarin voorkomende. Prof. treurts. Aan den Z.Eerw. Hooggel. Heer P. Geurts is het volgende schrijven ge zonden Het bestuur der Ned. K'ath. Journa- listenvereeniging voelt zich gedrongen1 bij Uw aftreden als hoofdredacteur van „Dc Tijd" zijn leedwezen te betuigen over het verlies, dat de Katholieke jour nalistiek, waarvan gij een sieraad waart door uw heengaan lijdt. Leedwezen tevens over de grievende bejegening, U kort voor cn ook na het scheiden van zekere zijde aangedaan, terwijl gij op aller waardeering voor zoo noesten en eerlijken arbeid aan!- spraak hadt. De waardeering, U in deze dagen van zoovele zijden ondubbelzinnig betoond, betuigt U ook het bestuur onzer Ver- eeniging, dat mede U van harte geluk- wenscht met de hooge onderscheiding, U van de zijde van Roermonds door- luchtigen Kerkvoogd ten deel gevallen. Namens het bestuur, J. J3. VESTERS, Voorzitter. H. M. THIJSSEN, Secretaris. Naar Lourdes. Men meldt ons, dat de 24ste Natio nale Nederlaaidsche Bedevaart naar Lour des zal plaats hebben van 7 tot 15 Mei 1912. Nadere inlichtingen zullen naar gewoonte door het Comité bij circulaire tijdig bekend gemaakt worden. De Staking te Eindhoven. Voor 2 van de 24 personen, aan wie de firma Philips en Co. ontslag had aangezegd, op den bepaalden termijn, is het ontslag ingetrokken, omdat zij op het werk zijn teruggekeerd. Aan de 22 anderen, is schriftelijk meegedeeld, dat op de door hen gepleegde contractbreuk de bepalingen van de wet zullen wor den toegepast. Aan hen, die uit solida riteit staalden, is eerst gelegenheid aan geboden, het werk te hervatten. Nu dit niet is geschied, zijn zij wegens dienst weigering ontslagen, en zullen de wet telijke bepalingen ook op hen 74 per sonen) toegepast worden. De R. K. georganiseerden zijn blijven werken. De nieuwe spoorbrug over de Gouwe. Een groot ongerief voor do scheep vaart' zal met ingang van heden worden opgeheven met bet in gebruik nemen van !de nieuwe spoorbrug over de Gouwe nabij .Gouda. Deze brug heeft een door- vaarthoogte van 4 meter, zoodat alle stoomboofen met neergelaten schoorsteen en vaartuigen met gestreken mast, be halve ledige Rijnaken en soortgelijke groote vaartuigen, onder de brug kunnen doorvaren, zonder dat op de opening van de brug behoeft te worden gewacht Met een tweetal locomotievenelk wegende 110.000 K.G., werd verleden vvcek een onderzoek ingesteld m hoeverre de nieuwe spoorbrug doorbuigt De re sultaten bleken in alle opzichten zeer gunstig. Looosverhooging Prov. ambtenaren. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid- Holland betreffende het verleenen van een toeslag aan beambten enz. heeft bij de Staten-leden de heeren H. de Wilde, A. E. Mackay en W. Th. Gevers Deynoot ernstig bezwaar ontmoet, om de consequenties, die het bij aanneming zou kunnen hebben. Bij de tevens voorgestelde verbetering van de bezoldiging der kantonniers enz. kan het li. i. echter niet blijven; ook een herziening van de bezoldiging der klerken en schrijvers, van den concierge, van de boden schijnt hun alleszins noodig. Genoemde leden geven Ged. Staten in' overweging hun aandacht aan deze aan gelegenheid te wijden, teneinde zoo mo gelijk vóór de Kamervergadering der Staten een desbetreffend voorstel in ge reedheid te hebben. Intusschen stellen zij voor, het mi nimum der bezoldiging van den concier ge te brengen van f950 op f1200 en die van bode en machinist van f 900 op f 1100. KORTE KRONIEK. Door de commissie van beheer ju 't pensioenfonds van de Staatsspoor is besloten, ouder het personeel een refe rendum uit te schrijven, of de commissie de nieuwe pensioenregeling der Regee ring kan goedkeuren, waarin opheffing der commissie van beheer wordt geëischt. - De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal op Donderdag 21 dezer niet plaats hebben. De Minister van Marine heeft een commissie benoemd tot onderzoek der wenschelijkheid van wijziging der grond slagen en beheersvoorsch riften van het weduwen- en weezenfonds der zeeoffi- LEIDEN, 18 December. 3=*October Vereeniging. Onder leiding van den heer N. Brou wer hield de 3-Ociober-Vereeniging een als naar gewoonte slecht bezochte ver gadering. Tot bestuursleden .werden her kozen de Jieerea iW. C. Mulder, ,W. j. P. Suringar en W. Draayer. De rekening cn verantwoording .werd bij ontstentenis van den penningmeester, den lieer Suringar, uitgebracht door den voorzitter. Zij ver meldde aan ontvangsten en uitgaven f7875,19, met een batig saldo van ïjö,13. De .uitdceiing kostte f 2166,37y2, de op tocht- en middag-uitgaven beiiepen f 2355,041/2 .en het vuurwerk f967,15. De contribution brachten op f 3540, de entrees f 1011, staangelden f212,09, gemeentesub sidie f1000 en huldigingsconiité f540.425. De rekening werd goedgekeurd. Nog deelde de voorzitter mede, dat in plaats van den heer Vos van Steenwijk als }id van het bestuur uit het Leidsch Studentencorps Js opgetreden de heer Resius. 'Daarna bracht de heer Felix Driessen, secretaris, zijn in bloemrijke taal gesteld jaarverslag uit, waarin een uitvoerig over zicht van de gebeurtenissen in het jubi leumsjaar werd gegeven. Riet aantal leden bedraagt 2S35, waaronder 63 donateurs. Het verslag wordt goedgekeurd. De heer Alt vraagt, waaróm het be stuur heeft gebroken met de traditie en inplaats van bier koffie beschikbaar stelt. De voorzitter deelt mede, dat dit ge schied is op verzoek van drankbestrij- dersvereenigingen en omdat de gegadig den jn groote meerderheid koffie wen- schen. Van de 3600 ingeschrevenen ver langden er 3200 koffie'n volgend jaar was het aantal liefhebbers voor koffie nog grooter. .Voor de kleine quantiteit bierkan het bestuur geen extra moeite doen. Bij de verdere discussie juicht de heer Sijcsma toe hetgeen het bestuur deed. De heer van .Waveren komt op om de traditie te handhaven en bier te verstrekken, ter wijl de heer Brouwer meent, dat koffie grooter vergif js dan bier. Ten slotte stelt de heer van Waveren voor, bij de 3-October-uitdeeling voor taan koffie weer door bier te laten ver vangen. De heer ,Pera; dit voorstel be strijdend, merkt op, dat uit den boezem der vereeniging de aandrang is gekomen tot het besluit, dat thans wordt gewraakt De heer jCahen sluit zich hierbij aan en wenscht den bedeelden niet iets op te dringen, wat zij niet willen. De voor zitter zegt, dat het bestuur de zaak nog eens zal overwegen. {Het voorstel zal in de vergadering van Mei in stemming wor den gebracht De heer van Romburgh wil uitbreiding van het avondfeest op het Schuttersveld, b.v. door een openlucht-bioscoop. Na nog eenige 'discussie, waarbij geklaagd wordt pver het verminderen van het avondfeest, welke klacht door den voor zitter .wordt weerlegd, wordt de verga dering gesloten. Prinses Juliana. De Reidsche Post- en Jelegraaf-Har- inonie gaf Zondagavond jn de geheel ge vulde zaal van „du Nord" hare yierde openbare uitvoering. De voorzitter opende met een prettig gesproken woord den avond .en riep den aanwezigen het wel kom toe. Hij vond aan het slot van zijn speech gelegenheid te wijzen op 'c ont breken van een banier, waaronder zich te scharen de hartcwensch .is van onze post- .en telegraafmannen. Wij prijzen in hen, flat ze na den moeilijken dagtaak nog gelegenheid weten .te vinden en, wat meer js, lust gevoelen om een instrument ter hand te nemen en de hun overigen tijd besteden aan de studie. En hoe? Dadelijk was 't te h00ren, dat zij hun t; ..k met .ernst en pryzensvvaardigcn ijver op vatten. Dit 'den aard van ons ambt heb ben .wij al veel gehoord en veel moeten laken. Doch hier dient een woord van grooten lof gebracht aan directeur en leden, die 't tot zoo'n hoogte hebben ge bracht .en zulke degelijke muziek weten ten gehoore te brengen. Het correcte van den dagelijkschen dienst, de nauw gezetheid, .waarmede deze mannen hun arbeid volbrengen, is zeker van grooten invloed pp den gang van hun mazikale ontwikkeling. De nummers, die werden gespeeld, waren zonder uitzondering goed en vooral kwam het rythmische naar voren, wat bij een harmonie een eerste vereischte Kleur en klank, nuancee- ring en inzet waren gepast en steeds beschaafd. Resumeerende kunnen .wij niet anders schrijven, dan dat deze uitvoering heeft bewezen, dat „Prinses Juliana" op den goeden weg is. Veel heeft de ver eeniging te 'danken aan den directeur, den heer Jac. Kroon, die de muzikaliteit, die in hein leeft en waarvan hij in een twee tal schoon gespeelde viool-solo's een proeve gaf, weet over te storten ir; de postmannen. Een aangename afwisseling brachten v. Leeuwen en Helman, die de lever deden schudden van 't lachen. S. De landbouwtentoonstelling. Naar wij vernemen, zal van het waar borgfonds der landbouwtentoonstelling 05. ït PO pCt aan dc deelnemers kunnen wor den terugbetaald. Slechts 10 a 15 pCt. is noodig om het tekort te dekken. Deden is de zilveren gesp voor 30- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-pikeur Niericker van het depot 4e reg. veldartillerie. Do vereeniging „Menschheid Ont waakt", afdeeling van den Algem. Ned. Gehcclonthoudersbond, hield Zondag avond hi do RIaagsche Melksalon aan den Stationsweg alhier, met medewerking van de Geh.-onth. Zangvereenigtng, een propagandafeestavond, die bijzonder druk bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer Snijders, de bijeenkomst had geopend, en .de Zangvereeniging eenige nummers had gezongen, hicid de heer Sijtsma een korte rede, waarin hij met concrete voor beelden uit het dagelijksch leven de ge volgen der drinkgewoonte op het per soonlijk huiselijk en maatschappelijk leven schetste, en ten slotte een toekomstmaat schappij schilderde, waarin geen alcohol meer zou zijn en waar het levensgeluk der menschen veel grooter, 'de maatschap pelijke ellende veel kleiner zou zijn, ter wijl hij eindigde met een opwekking om mede te werken tot het verkrijgen van zulk een toestand. De rede werd warm toegejuicht. Nadat het zangkoor zich nog eens had Jaten hooren, was verder het woord aan het ensemble Murando, dat de aanwezigen op aangename wijze bezig hield en grooten bijval jnoogstte. Voor het examen delfstof-, aard-, plant- en dierkunde (acte K IV)', mid delbaar onderwijs, is te 's Gravenhage ge slaagd mej. H. ,C. C. la Rivière, alhier, In een te Amsterdam gehouden ver gadering van het Fonds van den £)ewa- penden Dienst zijn de voorloopige plan nen voor den bouw van het nieuwe mili taire mvaiidenhuis alhier, opgemaakt door den architect Posthumus Meyjes, aan genomen. .Voor het examen apothekers-assis tente js te Utrecht geslaagd mejuffr, C. E. A. "W. Ramakers, alhier. Lijst van onbekende brieven en brief kaarten, van hier verzonden gedurende de le helft der maand December 1911., Binnenland. BrievenH. J. v. Til burg, M. de Groot, AmsterdamS. Loon- stra, Bozem; mej. Denude Bik, G. van Th iel de Vries, Stalhouderij Hennings, 's Gravenhage; Brjrn v. ;d. Velden, Haar lem D- Heling, «Hazerswoude; B. A. Smoor, Klundert; J. v. d. Zaal Sr., Lisse; den Breker, j. Hoornweg, G. Busse, C. v< Western, Rotierdain; G. Honing, Zaan dam. Briefkaarten: J. v. d. Lelie, Arn hem mej. J. Benders, mej. M. v. d. Kooij^ 'sGravenhage; mej. K. Kikkert, J. Jong bloed, mej. rlooij, den Helder; mej. Ada van Gordt, Leeuwarden. Buitenland. BrievenG. Varm, Sfc Cyr; Mrs. Hants, Ronden. BriefkaartenI Harold j. Harris, Liscard; j. G. Simonisy Ontario. Stukken 'afkomstig uit Ned. Oost-Indië Brief: Hondius van Herwerden, Leiden Briefkaart: NcderL Fabriek van Vuuit wapenen, Reiden.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1