Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 16 December. Mathesis Scientiarum Genitrix. Gisteravond .werd in de Kleine Siads- zaal eene vergadering gehouden van hei Genootschap Mathesis Scientiarum Oeni- trix, onder leiding van den heer Hooge- boom, die in zijn openingswoord het doel van de voorgestelde wetswijziging uit eenzette en Jiet stindpunt ontvouwde, dat de commissie ad hoe en het bestuur dien aangaande heeft ingenomen. Het ver heugde spr., (lat thans tevens weer aan het hoofd van de wet kon worden afge drukt, dat H. M. de Koningin bescherm vrouwe der vereeniging is. Op art. I lichtte de heer van Oerle een amendement toe, .waarvan de strek king is, om het onderwijs aan de school van M. 3- G. te leiden in die richting, dat de jongens kunnen mededingen naai diploma's e. d. als ingesteld door de Maatschappij yoor Bouwkunde enz., a! willen de voorstellers, haar de heer Planjer aangeeft, niet streven naar een middelbare technische school, hoewel zij daarvoor veel voelen. JDe voorzitter be strijdt dit amendement, omdat het verder gaat dan op 't oogenblik bereikbaar is, zoowel uit financieel oogpunt als door gemis aan ïocalrteiten. 5pr. geeft de ver zekering, dat het bestuur open oog zal hebben voor de gedachte, die de voor stellers in hun amendement hebben be lichaamd. al kan het bestuur on dit mo ment nier aan de wenschen voldoen. De heer Verhoog geeft in overweging een einddiploma in te stellen voor bouw kunde. De voorzitter zegt, dat dit di ploma bestaat, maar er wordt niet veel gebruik van gemaakt. Na eene zeer uit gebreide gedachienwisseling trekt de voorsteller het amendement in, waarna art. 1 wordt goedgekeurd. Bij art. 8 verdedigt de heer van Oerie een amendement om aan het hoofd der school een technisch-directeur te benoe men (het concept spreekt van directeur), die jn het administratieve beheer door een Jeeraar met flen titel van onder-direc teur .wordt bi^estaan. De heer Touw besireed dit denkbeeld, omdat een tech- nisch-direcieur een bepaald vak zal be vorderen. De heer Des deelt dit bezwaar niet, als men benoemt een civiel-inge- nieur, die m kennis boven de leeraren staat, welk denkbeeld de heer Planjer steunt en warm aanbeveelt. De voor zitter .wijst er op, dat een hoog staand inan hoog gesalarieerd moet worden; de kosten zullen verdubbeld worden, zoodat men het Genootschap financieel in de puc helpt. Bovendien maakt het in den boezem van hei bestuur een punt van ovenvegnig uit, hoe in een event, vaca ture jnoet worden voorzien. Bij die be noeming zal zeer zeker rekening werden gehouden met de eischen, die hei onder wijs in de toekomst zal stellen. Bij de verdere gedachienwisseling trekt de heer van Oerle ook dit amendement in. De volgende punten worden onveran derd vastgesteld, waarna de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering sluit Voor het examen wiskunde, lager onderwijs, is te 'sGravenhage geslaagd de heer Baretta van Woerden. Aan de telefoon zijn aangesloten No. 1141 Prof. Kan, Academisch Zieken huis; no. 1142 N. V. Sigarenfabriek v. h. Voorhoeve en Ravensteijn, .Vliei 32; no. 1143 F. Gordon, Plantage 24; no. 1144 Militaire Ziekeninrichting, Morschweg; no. 1146 L. .Ch. van Loon, .Breestraat 14; no. 1147 Ph. v. d. Zanden, Lange Dief- steeg 13; no. .1148 E. A. Ji- Hartman, Zoeterwoudsche pingel 82; no. 1149 J. D. Noordman (woonhuis), Jiaagweg Pi nQ- 1151 J. Roosendaal, N. Rijn 72; no. 1152 D. Schotel, Domstraat 18; no. 1153 R. J. M. Kortmann, Oegstgeest; no. 1154 K. F. \V. van Luijken, Jan vossen steeg 52; no. 1155 JL Th. Straaihof, Haarlemmer straat 33; no. 1156 R. van Dam, Oude Singel 142; no. 1157 G. H. J. Éggink, Pieterkerkkoorsteeg; po. 1158 FirmaWed. JB. N. J. F. Molkenboer, Hoogewoerd 15; no. 1159 G. S- Baileij, Groote Vink; no. 1160 D. Varkevisser, Oude Vinkno. 1161 !J. D. Noordman, Jiaagweg; no. 1162 j. Moll van .Charante, huize ter Wadding, Voorschoten; po. 1163 A- J. de Haas, JHaagweg 57 g; no. ,1164 Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, Jiaagweg; no. 1165 D. M- Sasse (woonhuis), Breestraat 87. no. 1166 C. .Teljeur, Rapenburg 20; no. 1167 |W. van Strien, v. d. Werffstraat 6; no. 1168 D. jBriejer, Noordeinde 8; no. 1172 Zusters F. Uiterwijk en H. J. W. Keijzer, Mandemakersteeg 19; no. 1120 G. Zeestraten en Zcwien, Oegstgeest; no. n1133, F. R. Reulink, Lange Mare 6. ROOMSCHE AGENDA. ■I Zondag, 1 uur 's middags, Ronds- gebouw Rapenburg 10. Jaarvergadering van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en "Winkel bedienden. Zondag, 71/2 uur 's avonds St, Pe- truskerk, Lof met liefdadigheidspredi katie door den Weleerw. Heer F. A. Burwinkel, kapelaan te Lisse, ten bate der R. K. Par. .Weezen. Zondag, 71/2 uur 's avonds. Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart (Mon Père). Plech tige Opdracht van de nieuwe leden der H. Familie, afd. Mannen. Dinsdag, 8 uur 's avonds. Stadsge hoorzaal (kleine zaal). Liefdadigheids- concert ten bate van een behoeftig Ka tholiek gezin. Woensdag, 5Va uur 's avonds. St. Jos. G e z cl I tfi-y e re en i ging. Bijbelsdie ge schiedenis (met Lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-Parochie van 814 jaar. Spreker de WelEerw. Heer J. H. Bitter. Woensdag, 81/2 uur 's avonds, Bondsgebouw, Rapenburg 10. R. K. Mid- denstandsvereeniging De Hanze. Lezing door Jhr. Mr. L. von Fisenne, lid van Gcd. Staten van Zuid-Holland, over de Tariefwet. Het verkeer gestremd. Daar de passage over den ingevaren brug aan den Noordwijkerweg ernstig gevaar opleverde is door Rijnland deze overgang verboden en zal dit voorloopig -geschieden door overzetting per roeiboot. Voor voertuigen blijft de weg nog eeni- gen tijd geheel gesloten. AARLANDERVEEN. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiön hebben het bearag van het bij Kon. Besluit toegekende voorschot uit 's Rijks kas aan de gemeente Aarlanderveen, ten" behoeve van den aanbouw van arbeiders woningen, vastgesteld op f2345,75. ALKEMADE. Het tijdstip voornamelijk aangewezen tot het doen van aangiften voor inschrijving van jongelieden die zul len behooren tot de lichting 1913 der militie, is voor deze gemeente bepaald op 8 Januari a.s. tusschen 10 en 12 ure. Voor het onderzoek naar de ge oefendheid van lotelingen, die dingen naar het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, hebben zich jn deze gemeete slechts twee jongelieden aangemeld. HAZERSWOUDE. Alhier is een belang rijke verbetering in het postverkeer ge komen, een nieuwe buslichting is in gesteld te 4,45 n.m. in verband met trein 5,25 naar Utrecht. Bovendien is de avondbestelling uitgebreid, Oostwaarts tot J. Buitenhuis en Westwaarts tot de brug bij A. W. Straathof. KATWIJK. Gisterenavond vergaderde voor de 4oste maai dc Vereeniging ter bevordering der bloembollencultuur voor Katwijk en Omstreken, welke door 98 leden was bezocht. L>e Voorzitter, de heer C. van Tol, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en verzoent den secretaris, den heer H. W. Grimber gen de notulen voor ie lezen, die zonder aanmerkingen werden goedgekeurd. Als tcden van bel bestuur traden periodiek al üe heeren Jac. v. d. Uugien, A. van Pandon en W. AL van Beelen, die allen met groote meerderheid van stemmen werden herkozen en hunne benoeming aannamen. Een persoon gaf zich op voor het lidmaaiscnap. Hierna deed de Voorzitter de belang rijke mededeehng, dat in verband met het in de vorige vergadering genomen besluit om pogingen in het werk te stel len ter bestrijding der kwade plekken in de zanderij van Baron van Wassenaer van Katwijk, het bestuur zich voor deze zaak vervoegd had bij diens rentmeester den heer van Kiessen en van dezen ten antwoord had gekregen,dat laatstgenoemde zich geheel bereid verklaarde met mede werking der betrokken huurders, gaarne mede ie werken tot bestrijding hiervan, het bestuur stelde voor, om, nu deze zaak meer onderling besproken zal wor den, de eerstvolgende vergadering hier van een punt van bespreking te maken. Meerdere leden zouden dan waarschijnlijk een middel voorslaan waar uit naar het oordeel der vergadering het beste zou gekozen worden. De heer T. Noort stelde voor een com missie te benoemen die zou onderzoeken hoe men dit kwaad, op andere plaatsen, 0. a. te Noordwijk, bestreed, waarop na uitvoerig dit punt besproken ie hebben, het besiuur zich beschikbaar stelde die zaak op zich te nemen, waarmede de ver gadering gaarne accoord ging en de heer Noort zijn voorstel introk, vertrouwende dat het onderzoek bij het bestuur zeker in goede handen was. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering, na ver loting van een 30-tal prijzen, met een woord van dank aan de leden voor hunne tegenwoordigheid, door den voorzitter ge sloten. LISSE. Onze Zeereew. Heer Pastoor is thans weer geheel van zijn laatste ziekte hersteld zoodat de WelEerw. Pater Maxensus welke ter assententie was weer is vertrokken. NIEUWKOOP. Hedenavond wordende militaire oefeningen uit gebrek aan deel neming gestaakt, het schijnt dat vele jon gelieden, met het oog op de nieuwe mili- tiewet, in de verdere bijwoning geen heil zien. NOORDWIJK. De R. K. Kiesvereeni- ging „Kiesrecht is Kiesplicth", hield gisteravond een flink bezochte bijeen komst. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer Dr. Kervel, en lezing der notulen, ging men over tot verkiezing van twee bestuursleden. In dc vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer v. Reijzen, wordt ge kozen de heer W. de Ruijter, terwijl in de vacature L. Alkemadc wordt voor zien door het verkiezen van den heer Frans Hiep. Thans wordt behandeld het Concept-, reglement van de R. K. Centrale Kies- vereeniging Katwijk-Leiderdorp, zooals dat is samengesteld door de Commissie tot reglemenstherziening. De voorzitter gaat in het kort de wordingsgeschiede nis van dit concept na en zet duidelijk uiteen op welke wijze volgens de oude manier gestemd, werd, en hoe volgens de lijeuwe manier zal gestemd .worden- (bij het kiezen van eandidaten voor Tweede Kamer of Staten.) Bij invoering van deze nieuwe manier van stemmen achtte de Rcglemcntscom- inissic eenige controlemaatregelen nood zakelijk, die nu in de z.g. „omlijnde ar tikelen" zijn vervat. Wanneer de oude manier weer ingevoerd wordt, dan val len deze omlijnde artikelen uit. Aan de oude manier van stemmen is dit nadeel Verbonden, zegt spr., dat de stemmen van soms groote minderheden die bij stemmingen in de plaatselijke ver- eenigingen kunnen voorkomen, niet tot haar recht komen. Daarom is het zeer goed mogelijk, dat de jtiislag bij stemmen volgens de nieuwe manier (waarbij de stemmen, in de plaatse!, vercenigingen op iederen candidaat uitgebracht, worden saamgeteld), -een andere is dan wanneer, zooals vroeger, dc afgevaardigden op de Centrale vergadering twee of drie of meer stemmen op den candidaat hunner plaat selijke vereeniging komen uitbrengen. In theorie vindt spr. niets tegen de nieuwe manier in te brengen, maar in de practijk zijn aan deze wijze van stem men z.i. groote bezwaren verbonden zij is tijdroovend wegens de vele controle maatregelen, zij is kostbaar en brengt groote lasten mede voor de plaatselijke kiesvereenigingen. De voorzitter leest de memorie van toelichting voor bij het advies van het Centraal Bestuur, waarbij dit C. B. ad viseert jde oude manier van stemmen te herstellen. Thans geeft de voorzitter aan de ver gaderden gelegenheid hun meening over deze zaak te uiten. De heer N. M. Alkemade critiseert de houding van het Centraal Bestuur en hij vindt het onbegrijpelijk dat het C. B. zici vetzet tegen een voorstel, dat op een vorige Centr. Verg. met groote meerderheid is aangenomen. De Voorzitter verdedigt de houding van de Reglementscommissie. De heer J. H. v. d. Werf verklaart zich voor de nieuwe wijze van stemmen, omdat dan de stemmen, die in een verga dering op een candidaat worden uiige- gebracht, tot haar recht komen. De heer C. Verweij onderwerpt ook de houding van het C. B. aan critiek en verdedigt met klem *n met degelijke argumenten de nieuwe manier van stem men. Spr. vindt dat zij geheel ligt in den geest van onzen tijd en dat er een de mocratisch beginsel aan ten grondslag ligt. Ook is deze manier van g^roote waarde voor de opvoeding der kiezers. Dc oude manier maakt de kiezers onver schillig, terwijl de nieuwe manier hen opwekt tot meeleven en stemmen, omdat zij weten, dat hun stem meetelt. Men léért ook de kiezers stemmen, omdat zij dan op de vergaderingen der kiesveree- nigingen op dezelfde wijze moeten stem men (met het zwartmaken van nokjes op een stembiljet) als zij dit moeten doen bij officieele verkiezingen voor Tweede Kamer, Prov. Staten of Gemeenteraad. Daarom geeft spr. de vergadering in overweging zich .niet te storen aan het advies van het Centr. Best. De. voorzitter vindt de verwijten aan het C. B. ongegrond, en acht het debat hierover niet vruchtbaar. De heer C. J. L. v. d. Meer verdedigt het advies van het C. B., en is van mee ning, dat de nieuwe manier van stem-" men jn de practijk tot groote moeilijk heden en oneenigheden zal voeren. Spr. zegt o.m. dat bij officieele verkiezin gen in groote stéden abuizen voorkomen hoe zal het dan gaan bij plaatsel. kies vereenigingen. De heer Verweij vindt dat het plaats hebben van die abuizen juist een argu ment is voor het opvoeden van kiezers (en de leden van stembureauxMen moet de kiezers Ie eren stemmen. Na deze grondige discussie wordt met 31 tegen 24 stemmen en drie blanco aangenomen zich te verklaren voor de niéuwe manier van stemmen. De meeste artikelen van het Concept reglement passeeren vervolgens onge wijzigd den hamer. Bij art. 15 stelt de voorzitter het vol gende amendement voor: Elke aange sloten vereeniging heeft 1 afgevaardigde daarenboven voor 100 jeden 1 afgev., voor 200 leden 2, voor 400 leden 3, en zoo vervolgens voor elke 200 leden één afgevaardigde er bij. Aangenomen. Bij art. 19 wordt"een amendement van den heer C. J. L. v. d. Meer, om den leden van het-C. B. geen vergoeding van reiskosten te geven, wegens noodiijdend- heid der kas, aangenomen. Na nog een kleine wijziging van on dergeschikt belang, spreekt de voorzitter een woord van dank tot de aanwezigen, voor hunne opkomst en groote belang stelling cn sluit de vergadering. NOORbw IJKER HOUT. In een lo kaal van de Wed. H. van Deurzen ver gaderen morgen de R. K. Bloemist, Land en Tuinbouw werklieden, om te spreken over de oprichting van een winterpro visiefonds en over het al of niet aan sluiten bij den Centralen Bond. Op Dinsdag 19 December a.s. v.m. 11 uur vergadert de Raad dezer ge meente, tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1912 en tot behande ling van een verzoek van den heer E. Oostdamjz. tot ?t leggen van een duiker in den Buurtweg en van een voorstel der gemeente Leiden tot het sluiten van een overeenkomst tot levering van elec- triciteit aan deze gemeente. Woensdag a. s. zal 's avonds zeven uur in café „Brama" de plaatselijke af- deeling van de algemcene Vereeniging voor Bloembollencultuur vergaderen. Op de agenda staat 0. a.Verkiezing afge vaardigden en verkiezing eandidaten hoofdbestuur. NOOTDORP. Gisterenmorgen in de vroegte had de schipper C. v. d. S., van Nootdorp, bij het pas seeren van een sleepboot het ongeluk van zijn schuit te glijden waardoor hij in de Nieuwe Waterweg nabij de Dui- velsgatbrug bij Delft terecht kwam. Door het zuigen der sleepboot werd van der S. in het water meegesleurd, doch wist zich gelukkiger wijze aan dc voorsteven van de sleepboot vast te klampen, en, hoewel dit niet gemakkelijk voor hem was, heeft hij zich op een afstand van ruim hon derd meter vast weten te houden. Toen de opvarenden der sleepboot het hulp geroep hoorden stopte de sleepboot on- middelijk en werd van der S. uit zijn benarde toestand verlost. De drijvende schuit van v. d. S werd inmiddels nog door een motorboot aan gevaren, doch dit bleef bij een klerne schade. OEGSTGEEST. Dc gisteravond in café „Weltevreden" gehouden vergadering van de IJsclub „Oestgeest", opende de voor zitter met een woord van welkom tot de opgekomen leden (hun aantal bedroeg ongeveer 30). Spr. hoopte dat liet ledental zich flink zou uitbreidende onkosten zijn niet groot en het is tevens een goed werk, daar men (tenminste bij een strengen winter) aan menigeen werk verschaft, die anders zijn hand tot een aalmoes moet ophouden. Spr. hoopt daarom dat die strenge win ter niet op zich zal laten wachten. De mogelijkheid kan dan bestaan om een hardrijderij te houden, welke eveneens de werkeloozen ten goede zal komen. Na lezing en goedkeuring der notulen, bleek uit het verslag van den penning meester dat er een batig saldo in kas was van f435,23, de inkomsten hadden be dragen f491,034, de uitgaven f55,884. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat het ledental dit jaar wederom is toegenomen, bet bedraagt thans 101, terwijl er 4 donateurs zijn. De 5 aftredende bestuursleden, de hee ren S. Oudshoorn, J. v. d.Voet, J. Nieuwen- huizen Segaar, B.J. M. Kortmann en M. N. de Broekert, werden allen herkozen. In zijn dankwoord, dat de voorz. hierbij aan de vergadering bracht, merkte bij op dat de commissarissen geheel belangeloos de taak van baanopzichters op zich genomen hebben. Na verl.oting van schaatsen, werd de vergadering gesloten. OUDE WETERING. Den 3den Janu ari a.s. zal het 25 jaar -geleden zijn dat de heer J. F. de Ren, alhier, tot hoofd eener scnool werd benoemd. ROELOFARENDSVEEN. De wieler wedstrijden op „Home Irainers" op morgen Zondagavond, uitgeschreven door de wielerclub „Het Stalen Ros" beloven zeer belangrijk te zullen worden. Alleen uit Amsterdam lieten zich 8 renners in schrijven, terwijl de Rotterdamsche wieler club de „Pedaalridders" en „Exelcior" uit den Haag renners zullen afva .rdigen om zich met de leden onzer club te meten. De secretaris der Nederlandsche Wieler bond heeft zich bereid verklaart als offi cieel tijdopnemer te fungeeren. De club heeft de beschikking gekregen over een prachtig stel Home Trainers. De tooneelclub „St. Pancratius" zal haar eerste uitvoering geven, op Woens dag 27, en Donderdag 28 December. Op gevoerd zal worden „St. Petrus" (martel dood van den H. Petrus) voorafgegaan door het blijspel „De verstrooide Notaris". Het treurspel met zang in vier bedrijven, bewerkt door den WelEerw. heer W. Verhoeven, speelt ten jare 67 tijdens der regeering van Nero. Het zal worden opgevoerd onder regie van den WelEerw. heer M., van Willigen adviseur der club. De zang zal worden uitgevoerd door een kinderkoor onderleiding van den heer J. Hendrix. Het treurspel is zeer gunstig beoordeeld, en wij hopen, dat dc tooneelclub haar naam handhave door dit stuk ter volle tot zijn recht late komen. SASSENHEIM. Gisterenavond hield de afd. Sassenheim en O. van den R. K. Volksbond een verplichte vergadering. De voorzitter, de heer A. Weijers, opende de vergadering met gebed, waarna hij alle leden het welkom toeriep in 't bijzonder den ZeerEerw. heer Pastoo den WelEerw. heer H. J. Janus, oud geestelijk adviseur en den nieuwbenoem- den geestelijken adviseur der afdeeling den WelEerw. heer H. J. M. Peeperkorn. Aan den oud-geest, adviseur wenschte de voorzitter Gods beste zegen toe en sprak den wensch uit, dat ZijnEerw. op zijn nieuwe standplaats dezelfde liefde en toewijding moge ondervinden, die, zijn Eerw. hier is mogen ten deel vallen. Hij dankte zijn Eerw. namens alle leden voor den steun, die de Bond van Zijn Eerw. heeft mogen ontvangen. Vervolgens wer den de notulen gelezen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Hierna had de installatie plaats van den WelEerwaarden heer Peeperkorn als adviseur. De voorzitter hoopte dat onze nieuwe adviseur zijn beste krachten zoude wijden aan den bloei en groei van den Ned. R. K. Volksbond. Na het zingen van het bondslied nam de zoo even geïnstalleerde adviseur het woord en deelde mee, dat datgene, wat hij reeds van den bond gezien had hem sympathiek was en ZijnEerw. zegde zijne beste krachten toe tot heil van den bond. ZijnEerw. zal trachten het voetspoor van den afgetreden adviseur, die hier zoozeer bemind was, met Gods hulp te volgen. Hij verwacht daarbij den hulp en steun van alle bondsleden. Vervolgens zette ZijnEerw. uiteen, het plan, 't welk hij gevormd heeft om de bloei van den bond te vergrooten. In de eerste plaats verwachtte hij van de leden, dat zij ware Roomsch-Katholieke mannen zonden zijn in woord en daad, dat zij ten allen tijde propaganda zouden maken voor den bond. Dan had zijn Eerw zich voorgesteld, een eigen bondsgebouw. In Schoonhoven alwaar hij directeur van R. K. militaire vereeniging is geweest, had hij ook een gebouw gesticht voor den R.K. militairen. Ook hoopte zijn Eerw. dat de onderaf- deelingen mogen groeien en bloeien. Hierna nam de Eerw. heer W.J. Janus het woord om met een kleine toespraak zijn afscheid te nemen van den Bond, Ook de ZeerEerw. heer pastoor liicdl eene korte toespraak, waarin hij de leden opwekte veel te bidden, dan was zijn Eerw. er van overtuigd, dai God zou helpen, om een bondsgebouw te krijgen- De voorzitter dankte den Eerw. heer pastoor en den nieuwbenoemden en den aftreden adviseur voor hunne woorden, en hoopte, dat de wenschen daarin ver vat, in vervulling' mogen gaan. Hierna bracht de penningmeester der afd. het drie maandelijks verslag uit waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 199,081-3, de uilgaven f 175.04, alzoo een saldokas van 124.044 en dat van Warmond bedroeg f 29.38. Uit het verslag van den penningmees ter van „Hulp in Nood" stippen we aan, dat gedurende het afgeloopen kwartaal is verstrekt 190 L. melk. De heer B. Brinkman bracht ver volgens verslag uit van het behandelde op de meeting der R. K. Vakbeweging voor Sociale Wetgeving op Zondag 19 Nov. jl. te Utrecht gehouden, waarvoor de Voorzitter hem dankzegde. De voorzitter deelde nu mee, dat a.s. Woensdag n.m. 7 uur de eerste cursus zal worden gegeven door den Eerw Geest, adviseur in de zaai van den heer Woudenberg en dat deze voor alle R.K. toegankelijk is. Bij den rondvraag vroeg de heer Fran ken, hoe men nu zal handelen mei degenen, die weigeren hunne boete, we gens verzuim dér verplichte vergadering te betalen, eens te wijzen op het goede doel, waarvoor deze geiden besteed worden. TER AAR. Donderdag had te Lange- raar de eerste steenlegging plaats van het in aanbouw zijnde St Antonius-ge- sticht. Om negen uur werd door den Zeereerw Pastoor Bakker in de parochie kerk eene plechtige H. Mis opgedragen, waarna door de zangers de „Veni Creator" werd gezongen. Bekleed met alba en koorkap begaf de ZE. Heer Pastoor zich vervolgens naar bet bouwterrein, vooraf gegaan door kruisdrager en koorknapen en gevolgd door heeren leden van Kerk en Armbestuur, bet zangerskoor en eene zeer talrijke schaar belangstellende pa rochianen. Het bouwterrein was rijk ver sierd reet groen en bloemen, waarboven de vaderlandsche vlaggen wapperden. De De ZE. Heer Pastoor herinnerde in een kort woord aan het doei van deze stich ting, die een tehuis zal zijn voor de Eerw. Zusters der Goddelijke Voorzienigheid, die beiast zullen worden met het onder wijs aan de R. K. Meisjesschool en die tevens hare liefderijke zorgen zullen wij den aan de ouden van dagen die hier hun intrek zullen nemen en aan 3e oude armen .onzer parochie, die een vreed zame» en rustige» ouden dag zullen vin den, .wonend onder eenzelfde dak met den goeden Jezus, die immers in de huis kapel van liet gesticht dag en nacht ver blijven zal. Z-Eerw. wees daarna op de geheimzinnige beteekenis van den eersten steen als hoeksteen. Jiij verklaarde doe] en beteekenis der gebeden van dc in zegening, .waarin de H- Kerk Gods be scherming afroept over bouwmeesters en werklieden, opdat de bouw zonder onge lukken moge voltooid worden. Z.Ecrw. deelde nog mede* dat reeds tweemaal honderdduizend steen en in de fundee ring zijn verwerkt en dat voor de vol tooiing van het werk het half millioen wel vol zal zijn. Daarna verrichtte de Zeer eerw. heer Pastoor de plechtigheid oe^ zegening en plaatste den eersten steen. Na hem volgden de leden van Kerk- eft Armbestuur en vele parochianen, die even eens een steentje legden, om daarna het voorbeeld van den Zeereerw. heefi Pastoor een offer neer Ie leggen ten bat* van het jiieuwe gesticht. Zeer ajmmer was het, dat deze schoone en beteckenis- volle plehctigheid bij zoo'n ongunstig we der moest plaats hebben. Van het begiu: tot het einde viel een dichten regen peder* zoodat alle belangstellenden druipnat huiswaarts keerden. WASSENAAR. De vergadering van de V.P.N. was 'gisteravond niet bijzonder voltallig, hoewel de agenda vermeldde, dat de vraag behandeld zou worden blijven bestaan of opheffen. De aanwezigen waren het er over eens dat de vereeniging heel wat nut gesticht heeft en dat ze heel goed zou werkep als er meer animo was. Een besluit werd niet genomen. Men zal hiermede wachten lot na Nieuwjaar. Blijkt dan, dat het aantal overblijvend* leden een afdeeling willen blijven voi>

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2