3e J<?firg:ati£, No. 665. 14 December 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Intere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHtINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grootc letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Leugens van het „L.-D". Het „Leidsch Dagblad" heeft in zijn nummer van 30 November een absoluut v a 1 s c h e voorstelling gegeven van het betoog van mr. Aalberse in de raadsver gadering van dien dag. Door die foutieve mededeeling werd de indruk gewekt, alsof onze courant uit het „L. D." de officieele kennisgevingen overnam. Dat had noch mr. Aalberse beweerd, noch was het overeenkomstig de waarheid. Wij verzochten dus, vertrou wend op het eerlijkheidsbesef der redactie van het „L. D." rectificatie van het on juiste bericht Het „Leidsch Dagblad" zweeg. Wel geeft het zijn lezers leugenachtige be richten, maar het weigert de waarheid mede te deelen. Dit noemen wij mislei- ding. Öm die misleiding duidelijker aan te toonen, drukken wij thans naast elkaar af het verslag van het „L. D." en het gis teravond verschenen officieel verslag, dat w o o r d e 1 ij k mededeelt, hetgeen mr. Aalberse op de bewuste raadszitting zeide. De betrokken gedeelten luiden Verslag Leidsch Dagblad. „De heer AALBER SE vraagt of het pu- blicecren van vele der aankondigingen niet uii den tijd is. Niemand leest ze toch. Waarom niet volstaan met aan plakken? Dan kunnen de bladen ze overne men. Thans ge beurt het reeds dat een ander dagblad hier ter stede het voor naamste nieuws uit de officieele berichten van het L. D. over- n e c rnt". Officieel Verslag. ,De heer AALBER SE M. de V. Ik zou een enkele inlichting willen vragen. Is een dergelijk contract voor 5 jaar, als men hier wil sluiten, niet uit den tijd? Eeu massa aan kondigingen hebben een inhoud, die eigen lijk door niemand ge lezen wordt, omdat ze geen sterveling interes-* seeren en..... daar be talen wij 4 cent per regel voor. Ik geloof, dat wij die publicaties wel op een andere ma nier konden doen, b.v. door aanplakken e.tL dat ons zoo goed als niets kost. Als de dagbladen er dan iets van wil len opnemen, dan zoe ken zij uit, wat hun lezers interesseert. Op 't oogenblik ziet men b. v. d a t de officieelestuk- ken, die in het Dagblad worden opgenomen en waarvoor betaald wordt, ook wor den opgenomen in het andere dagblad hier ter stede en dan k o s t e 1 o o s". Uit het gespatieerde ziet men duidelijk dat het „L. D." mr. Aalberse's woorden verkeerd weergaf, terwijl het, daartoe ge sommeerd, achterwege bleef zijn leugen te herroepen. Deze misleidende taktiek van de neu trale pers, waarbij alle gedachten aan goede trouw wordt buitengesloten, mag wel eens aan de kaak worden gesteld. ALGEMEEN OVERZICHT. Een nieuwe overwinning. Zooals wij gister meldden eischten de opstandelin gen dat, niet te Hankou, doch te Sjanghai de onderhandelingen «ouden plaats hebben. Joeansjikai heeft nu aan Tangsjaoji last gegeven, zich maar Sjanghai te begeven, wijl de leden van het daar gevestigde revolutionaire be- .witid geweigerd hebben, de vredesonder handelingen te Hankou te voeren. Te Sjanghai heerscht groote vreugde over ]Üe overbrenging der vredesondri hande lingen van Hankou naar Sjanghai, im- ;jners dat beteekent een overwinning voor het revolutionaire bewind te Sjanghai, Svaardoor oneenigheden, die tusschen de Revolutionairen onderling bestonden, van !de baan schijnen. De vredesonderhandelingen die tot jousver te Hankou gevoerd worden, lijken thans onbeteekc md te zijn geworden. Opnieuw hebben de leiders van het Revolutionaire bewind Sn Sjanghai aan jjoeartsjikai geseind, dat zij erop blijven Sta an, dat de Mantsjoe-dynastie verdreven Rvordt en dat zij hem het presidentschap &er republiek China aanbieden. De opstand in China heeft geleid tot een merkwaardige wederopluiking van den verbouw van maankop. De verorde ningen tegen de teelt van maankop en het gebruik van opium worden niet meer gehandhaafd. Opiumkitten zijn weder geopend en met den aanplant van maan kop is opnieuw een begin gemaakt, voor al in Joennan, waar zulks door het revo lutionaire bewind ambtelijk werd goed gekeurd. In Zuid-Mantsjoerije kunnen, naar het schijnt, de opstandelingen zich niet handhaven tegenover de regeeringstroe- pen. Een opstandelingenmacht die zich in de buurt van Liaujang had samenge trokken, heeft zonder te vechten het hazenpad gekozen, toen regeeiings- troepen uit Moekden naderden. Een typisch gevolg van den opstand is nog dat er in China groote vraag is gekomen naar hoofddeksels. Sedert het afsnijden der staarten dragen de Chineezen lakensche petten en vilthoeden. De Italiaansch-Turksche oorlog is niet meer de bron waaruit kopie ons rijkelijk toestroomt. Nieuws valt dan ook weer niet te melden, wel eenige nadere berichten over het gevecht bij Bengasi in den nacht van Zondag op Maandag. De „Lokal Anz." meldt dienaangaande: Het gevecht tegen de hoofdstelling van Enver bei duurde van Zondagavond tot het grauwen van den morgen. De Turk- sche bevelhebber traditie döor zijn nach telijk en aanval den verkenningsmarsch van het derde bataljon van het 79ste Italiaansche infanterie-regiment tc ver ijdelen. Er ontstond een van beide zij den zeer verbitterd gevecht van man te gen man. De bajonetaanval der Italiaan sche infanterie tegen de Turksche en Arabische ruiterij behoorde tot de bloe digste episoden van dezen strijdwaar van het resultaat was, dat de Italianen wel hun stellingen gehandhaafd, dochj een achtervolging van den tegenstander niet ondernomen hebben. Een Stefani-bericht behelst dan nog, dat de Arabische gewonden onder be scherming van het nachtelijk duister weg gehaald zijn, zooals ook het telegram uit Italiaansche bron, dat wij gisteren in ons ovefzicht opnamen, wel van 36 doo- den aan Turksch-Arabische zijde spreekt, doch niet van gewonden. In de Roode Zee hebben, zooals reeds gemeld, de Italianen met den bezem ge zwaaid en daardoor schijnen ze zelf wat zenuwachtig te zijn geworden en gelijk indertijd van den kant van Russische schepen liebben ook nu de Engelsche Jiet moeten ontgelden. Een Etiigelsoh stoomschip is n.l. door Italiaansche oor logsschepen in de Roode Zee beschoten en deerlijk gehavend. Misschien dachten eerst de Italianen (die later hun veront schuldigingen aan den kapitein vati het vaartuig aanboden) dat zij een der oor logsschepen vóór hadden, waarvan een bericht uit Alexandrië in de „Corrierc d'Italia*' melding maakt Dit juidt: dat de Italiaansche kruiser Piemonte, op weg naar Port Said, te Suez 5 Turksche oorlogs- en transportschepen aangetrof fen had, welke uit de Roode Zee waren gekomen en zich uit vrees, in de Middel- landsche Zee te worden aangevallen, in de haven van Suez ophielden. Het zijn schepen, die volgens met opzet versprei- do berichten door de Egyptische regee ring waren ontwapend. De Piemonte stelde echter vast, dat dit niet hdt geval was, en Egypte d,e neutraliteit schond. Het Italiaansche schip heeft daarom van de havenoverheden geëischt, de schiepen binnen 24 uur uit de haven te verwijde ren of ze te ontwapenen anders zou het de kanonnen laten spreken. Het bericht dient evenwel nog be vestigd te worden. De Kretenzers blijven roerig en geven de mogendheden last genoeg. Nu weer heeft de revolutio naire volksvertegenwoordiging, op 't oogenblik te Kanea vereenigd, den con suls mededeeling gedaan van haar be sluit, te volharden bij de inlijving van Kreta bij Griekenland en het afvaardigen van haar vertegenwoordigers naar de Grieksche Kamer. De consuls hebben geantwoord, dat zij de uitvoering van geen der beide be slissingen konden toestaan, inaar daar aan schijnen zij zich niet te zullen storen. Het aantal afgevaardigden, dat het Kretenzer revolulionnaire parlement heeft gekozen om Kreta te gaan vsfjegtn- woordigen ju de Grieksche Kamer, be draagt acht cn zestig. De Oostënrijksche consul te Kanea heeft een officieel protest bij de consuls der beschermende mogendheden inge diend tegen het doorzoeken van Oostën rijksche, van Kreta vertrekkende, sche pen. Een vergadering van revolutionnairen heeft besloten te protesteeren tegen de door Griekenland getroffen quarantaine- maatregelen. Een ernstige crisis tusschen Rusland en Turkije, lijkt op handen, naar aanleiding van de bezetting van Choi (in den Noordweste lijk en uithoek van Perzië) door een ster ke Russische troepenmacht rnet tien ka nonnen, die, zeggen de Turken, hun stel lingen in het westen bedreigt en Tur- kije's positie aan de Persische grens be denkelijker maakt dan Macedonië, Alba nië en Tripoli. Daarom kan de Porte niet in de bezetting van hCoi berusten. De mobilisatie van het gcheele Turksche le ger in Klein-Azië heeft al plaats gehad. Vijf bataljons staan klaar om naar Sal- mas op te rukken. De Porte is inmiddels bereid met Rusland te onderhandelen door tusschenkomst van haar nieuwen gezant te Teheran, die daar eerstdaags wordt venvacht. Turkije schijnt door deze kwestie geneigd om toenadering tot En geland te zoeken. GEMENGD. De koning van Denemarken is Dins' dagavond aan het Neues Palais bij Post" dain door keizer Wilhelm ontvangen. Aan den avondmaaltijd zat ook de regent van Brunswijk aan, verder de rijkskanselier, minister van Kiderlen-Wachter e. a. De Amerikaansche bewakingstroe pen aan de Mexicaansche grens bij El Paso zijn versterkt, wijl net gerucht gaat, dat generaal Reyes, de leider van een afdeeiing opstandelingen, den 15en dezer eert aanval zal doen op Juarez, teneinde daardoor een nieuwe revolutie in Mexico te ontketenen. Ten gevolge van hevigen sneeuw val zijn in Tyrol vele telegraaflijnen ver nield. Hier en daar is het verkeer stop gezet. Op den spoorweg tusschen War schau en Weenen is gisteren een trein door 18 bandieten overvallen. Eenige van hen waren reeds in een trein en brachten dezen onderweg met de noodrem tot staan. Toen kwamen de anderen toegeloopen en vuisten de passagiers, treinpersoneel en zelfs de politie in bedwang te houden.Zij roofden uit verschillende geldkistjes 20000 roebelniemand werd gedeerd. Het ge- heele voorval duurde nauwelijks 20 mi nuten. De daders zijn spoorloos ver dwenen. Te Lodz is een bom geworpen, die alleen schade heeft aangericht. De dader is ontsnapt. In vele werkplaatsen te Berlijn heb ben de mantelmaaksters gisteren het werk weer opgenomen. De loonkwestie is echter nog niet voorgoed geregeld. Uit New-York wordt aan de .Lokal Anzeiger" geseindUit de brandende kolenmijn bij Knoxville zijn 5 man gered. De richting van hun vlucht hadden zij met krijtstrepen op den wand aangegeven. Tot nog toe zijn 30 lijken geborgen. Twee waanzinnig geworden mijnwerkers vluchtten voor de redders in verlaten schachten. Men heeft ze nog niet kunnen vinden. Uit Gibraltar wordt gemeld dat het Engelsche stoomschip Delhi is vastgeloo- pen bij Kaap Spartel. Onder de reizigers bevonden zich de hertog en de hertogin van Fife (zuster van koning George) en twee dochters, die op weg naar Egypte zijn. De Engelsche kruiser Weymouth is met artilleristen en reddingstoestellen vertrok ken om de Delhi bij te staan. Ook de kruiser Duke of Edinburgh en andere schepen verleenden bijstand. Een aantal passagiers van de Delhi zijn bij kaap Spartel aan land gebracht en be vinden zich op weg naar Tandzjer. 70 passagiers en 231 leden der be manning bevinden zich nog aan boord van de Delhi. Onder de geredden bevinden zich ook de hertogin van Fife en hare dochters. De boot die hen aan land bracht, sloeg om. Een der jonge prinsessen werd ter nauwernood van verdrinken gered. Bo ven water gehouden door een matroos is zij blootvoels aan land gebracht, op een paard ge&|t en met *1e muteren naar den vuurtoren gebracht, waar H.H. K-K- H.H. andere kleeren kregen van de bewoners van den vuurtoren. In den avond kwa men zij tc Tandzjer aan. 6 Eransche ma trozen kwamen bij het ongeluk oin het le- Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer C. F. Rechlien Morra, thans secretaris van gemeld college; zijn in hun rang werkzaam gesteld, als hootd der Vie afdeeiing van liet dep. van Oorlog, de majoor-intendant bij de lste divisie L. E. W. van Albada, en als intendant bij de lste divisie de luit.- kol.-intendant B. H. Goudriaan, hoofd der Vie afdeeiing van het dep. van Oor log, laatstgenoemde onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordige betrek king is aan L. Overwater te Strijen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijk graaf van het waterschap de Oost- Hoeksche Dijken, prov. Z.-Holland. Herstemming Provinciale Staten. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden herstemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature dr. Krans) zijn uitgebracht 13,404 geldige stemmen. Hiervan verkreeg mr. dr. A. van Gijn (lib.) 7554, en de heer C. D. Wesseling (R.-K.) 5850 stemmen, zoodat gekozen is de heer van Gijn. De groentijd. De hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" schrijft naar aanleiding van hetgeen dr. de Visser in de Kamer over het groenenschandaal heeft gespro ken. Een hors d'oetrvre, maar .een van zeer ernstigen aard, werd opgedischt door den heer de Visser. Namelijk het groenschan- daal te Leiden. De afgevaardigde van Lei den bleek verbijsterd over het feit dat jongelui van standing zich niet geschaamd hebben om een complex van liederlijkhe den te schrijven, onder de oogen van zet ters en drukkers te brengen en de uit voering te doen bijwonen door kellners. Hij qualificeerde het gebeurde terecht, als een „schanddaad" en leidde het be staan van een algemeene corruptie af uit eenige nevenverschijnselen, vooral uit het feit, dat geen van degenen die de „voor stelling" hadden bijgewoond, geprotes teerd hebben of zelfs maar zijn heenge gaan. En hij bracht hulde aan het optre den van den waarnemen den rector-magi- ficus en keurde ook het publiceeren van diens scherpe castigatie uitdrukkelijk goed. Maar nu wilde hij ook niet verder zien gaan, met name geen strafrechterlijke vervolging zien uitlokken (dat zou dan toch niet tot den heer Heemskerk, maar tot diens ambtgenoot van justitie moeten zijn gezegd) omdat hij vertrouwde dat het gebeurde de studenten zelve wel tot inkeer zou brengen. Wij gelooven er niets van. Ja, de schrik zal er tijdelijk misschien wat in zitten. Maar weldra zal alles weer zijn ouden gang gaan. En dat zal zoo lang duren als het dwa ze en ergerlijke fossiel in eere blijft, dat men groent ij d noemt, een monsterlijke antiquiteit, waardoor het uiterst fijne en subtiele instrument der opvoeding in de handen van nauwelijks volwassenen ge bezigd wordt als een dorschvlegel. Want de „groentijd" is .wel de meest volmaakte omkeering van alle normale verhoudingen. En de meest averechtsche toepassing van den regel, dat men kinderen ten dee- le ook wel door kinderen moet doen op voeden. Tot betering wachten wij niets van het oogenblik. Maar alles van den tijd. De Kameroverzichtschrijver van „Het Vaderland" schrijft in verband met deze rede: Het komt ons voor, dat deze gebeurte nis tot meer dan tot een fraaie redevoe ring moet leiden. Is er werkelijk 'u geest van amoraliteit aan onze universiteiten waar te nemen, hebben de jongelui in onze academiesteden zoozeer verloren het gevoelen van behoorlijkheid, van afkeer voor gemeenigheden als uit de Leidsche vertooning en het tekstboek is gebleken, dan is de vraag, of er in onze hooger onderwijsorganisatie niet iets hokt, rijp voor beantwoording. Men siare zich dan niet blind op den groentijd alleen, die niet leidt tot zulke ongerechtigheden, doch ze alleen tot uiting brengt, men be- oordeele of die vrije academische opvoe ding, die velen, te jong om het kwaad te beseffen, tot allerlei misbruiken brengt, niet op eenigszins veiliger .wijze in te richten ware. De „Telegraaf" geeft het aanleiding te schrijven Het eind-oordeel van dr. de Visser was ons sympathiek. Maar het trof ons, dat zijn betoog feitelijk onvolledig was. .Want de feitelijke oorzaak van deze zedeloos heid, liet instituut der ontgroening noemde hij niet. En toch wil het ons voor komen, dat het voor zeer velen onder dei studenten niet minder dan een zegen zou zijn, wanneer die rotte plek werd uitgesne den. Wij twijfelen niet, of de heer De Vis ser, die het geval streng, maar humaan besprak, zal dat met ons eens zijn. Het is thans hei psychologisch oogenblik, om de verderfelijke ontgroenings-gewoonten te bestrijden en uit te roeien. KORTE KRONIEK. Het vroeger aangekondigde en be schreven Portret van Prinses Juliana ontstaan uit een kiek, door hare Konink lijke Moeder genomen is verschenen. De Prov. Staten van Gelderland hebben aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de Ne- derlandsche Heidemaatschappij in ver band met de overbrenging van den zetel der maatschappij naar Arnhem, een sub sidie te verleenen van f25.000. In de vergadering der Prov. Staten van N.-Brabant werd gisteren besloten een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 6000 ten behoeve der te 's-Hertogen- bosch op te richten Technisch- Middel bare School, op voorwaarde, dat geen onderscheid worde gemaakt wat betreft de voorwaarde van toelating en. heffing van schoolgeld voor bewoners van in- en' buiten Den Bosch. Het bestuur van de Artsen-Geheel- onthouders-Vereeniging voor Nederland en zijne Koloniën heeft aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht, waar in, in een zestal punten, wordt weerge geven, in welke inate, naar zijn meeningl een wettelijk geregelde ziekteverzeke ring ten goede behoort te komen aan de zorg voor drankzuchtigen. Daarin wordt o.a. te kennen gegeven' de wenschelijklieid, dat de ziektewet de mogelijkheid scheppe, druk te oefenen op den drinker door bedreiging met in houding van ziekengeld, en den drank zuchtige fe doen verplegen in een her stellingsoord voor zulke lijders. De staking van de glazenwasschers bij de firma Heineken te 's-Gravenhage heeft zich uitgebreid tot die van de fir ma Spiegel. De oorzaak is, dat aan de werklieden van laatstgenoemde firma was opgedragen de klanten van de firma Heineken te bedienen. De-staking omvat nu 100 personen. LEIDEN, 14 December. De Blauwpoortsbrug. De leden van den gemeenteraad zullen! a.s. Zaterdagnamiddag in de gelegen heid worden gesteld gezamelijk de nieu we Blauwpoortsbrug te bezichtigen. Het ligt in de bedoeling daarna d brug voor het publiek verkeer open testellen. In de dekanaten Alfen en Gouda is tot lid van de commissie van beroep voor de bijzondere scholen gekozen mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Ka mer, alhier met 62 st. tegen 48 st. op het aftredend lid de heer A. J. J. Vos*. De majoor-kwartiermeester C. W. T. Doorman van het 4e reg. infanterie alhier zal 1 Mei a.s. den dienst met pen sioen verlaten. In de week van 6 tot en met. 12 December werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centraleu gezondheidsraad gebracht 19 gevallen van typhus of febris typhoïdea 62 ge vallen van roodvonk en 47 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 1 geval van typhus of febris typhoïdea,* 9 gevallen van roodvonk en 3 gevallen! van diphteritis; te Aarlanderveen, 4 gevallen van typhus of febris typhoï deate Alfen 2 gevallen van diphte ritis te B1 e i s w ij k 1 geval van (dipht©-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1