BUITENLAND. 3_- J?s?gang. Nf>. 664. 3)e Seicbelie Sou/tomt Buret: OUDE SINGEL S4, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, (1.U per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per oost 11-50 per kwartaaL 'Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 13 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Agitatie... tegen de duurte. Hoezeer de Christelijke .werklieden or- ganisatie's hier ter stede goed gedaan nebben hun medewerking aan agitatie- vergaderingen tegen de duurte te wei geren, blijkt uit de houding thans aange nomen, ook door de S. D. A. P. en het Ned. Vakverbond. Du Tribune, het orgaan der 3. D. P., heeft een heele boom opgezet tegen gezegde duurte. Men zou dat economisch verschijnsel eens danig te lijf gaan. ,Tot dat doel werden opgeroepen „alle arbei ders vereenigingen welke staan op het Standpunt van den klassenstrijd" om me de to werken aan een Nationaal Agi- Itatie-comitc tegen de duurte. Du S, D. A. P. en het N. V. V. hebben echter hunne medewerking geweigerd. Of hert is op grond van de overtuiging, !daï „agitatie" tegen dezen vijand niet veel helpt, dan wel, wijl ze het verwijt wil ■ontgaan hetwelk de partij in Duitschland treft „juist door de agitatie de duurte te hebben bevorderd", wijl de leveranciers, 'óók van waren welke niet duurder gewor den zijn, deze toch hebben verhoogd, wijl ze van de gelegenheid hebben willen pro- fiteeren „nu toch eenmaal alles duurder is", om er ook maar een slaatje uit te 'slaan, dan wel dat men de S. D. P. de eer der leiding bij deze agitatie niet gunt, «...wie zal het zeggen? Maar meedoen doen ze niet De S. D. P. blijft mei: haar plan alleen staan. De „N. Ct." steekt met het heele be drijf cp aardige .wijze den draak. Zt schrijft namelijk er de leiding vati dat Nationaal Agitatie comité „Dit js een geheel nieuw middel van bestrijding van een economisch verschijn sel lie levensmiddelen stijgen in prijs. Wel nu, wat is eenvoudiger c m deze hinderlijke beweging tot staan te brengen .dan intimidatie? Men richt een „agitatie-comité" er te genop en „de duurte'" zal-wel wijzer wor den ch zich terugtrekken. De methode doet dunken aan de fak keloptochten met bekken- en tam-tam- siag van wilde volksstammen om booze geesten te bezweren." „De S. D. A. P. en het N. V. V. heb ben geweigerd, zoo lezen we in het be richt. aan deze duivelbezwering mede te tioen.'' „Mocht ze niettemin slagen, wie zou er zich niet in verheugen? „Alen kan nooit weten...." Tot zoover de „N. Ct." En dan te denken, dat de S. D. A. P. hier ter stede met eenzelfde plan tot dui velbezwering rondliep! De linksche leus voor 1913 De heer Roodhuizen heeft haar in een vergadering te Hoorn doen weerklinken, 't Zal tegen het conservatisme gaan. Men moet maar durven. De huidige regeering met haar ook financieel goed onderlegde sociale ont werpen conservatief Teekenend, dat ook de lieer Rood huizen de Utrechtsche meeting weer niet met rust kon laten. Die Roomsche betoo- jging, van de arbeiders uitgaande, was Hlles behalve conservatief en zit dus den voorstanders van de nieuwe leus leelijk 'In den weg. 'i Is ten prachibetooging geweest, dat 's duidelijk. De Hoornsche redenaar brak inius- jschen' op zijn eigen critiek wel wat af Üdoor te zeggen, volgens het verslag in k „Hbld." „Mocht de Tariefwet er komen, iets wat spreker niet hoopt, dan maar lier ver het geld besteed voor een ouder domspensioen, dan vcor een ziektever zekering. „Als zeer groot voorstander voor Staatspensioen en als tegenstander der Tariefwet, zal spreker wellicht eenmaal nog voor een groot dilemma worden gesteld." Juist. De heer Roodhuizen zal voor dezie keus «taan: stem ik tegen de Tariefwet dan geel ik geen geld voor de peusionaee- iring; w>l ik de pensionneering dan [moet Ik voorde Tariefwet zijn. Of de voorstellen der huidige regee ring ook logisch in elkaar zitten. 't Zal echter met dat dilemma zoo'n vaart niet loopen. De moedige heer Roodhuizen zal wel tegen de Tariefwet stemmen, in de overtuiging dat er een meerderheid Js, moediger dan hij, die der Regeering de gelden voor haar sociaal werk zal verschaffen. Maar als de oud er-doms verzekering in 1913 werkt, zal het verwijt van conserva tisme toch kwalijk zijn vol te houden. De heeren houden dan ook nóg een strijdkreet in voorraad. Oe zult het ihoo- ren: „Tegen Kuyper". Dat 's een be proefd recept, waaraan echter dit bit tere smaakje voor hen is verbonden, dat het een leger van „kleine luyden" ini 't geweer brengt. En zoo is de keuze van een goede leus voor de Roodltuizenaars ook een dilem- Schandaal. De „Daily Express" bevat een merk waardig verhaal over een muiterij aan boord van het Engelsche kroningsschip „Medina", voordat het met het konink lijk paar in zee ging. Vier-en-vijftig man zouden geweigerd hebben dienst te doen, en vele matrozen moesten voor straf naar de kazernegevangenis worden overge bracht Een j)aar uren vóór het vertrek van het schip werden matrozen, onder bewaking, van de doks aan boord ge bracht Dit heeft ie meer opzien gewekt, daar de bemanning van de „Medina" .uit de beste matrozen was samengesteld. Doch het logies in het middendek was zoo slecht, dat de matrozen den dag vóór het vertrek verzochten om bij dag te mogen slapen, daar zij het 's nachts in het slecht geventileerde jogies niet kon den uithouden, waar zij bovendien als haringen in een ton waren opeengepakt De stokers hadden geen badgelegenheid, cn de toestanden voor het volk waren slechter dan op de oudste zeilschuit uit de eerste dagen der scheepvaart Een aantal matrozen en stokers bleef daarom langer dan zij permissie hadden passagieren, jn de hoop dat zij daarvoor traft zouden worden en dus de reis niet behoefden mee te maken. Om schan daal te voorkomen, werden de weer- spannigen op een der begeleidingskruisers overgebracht, en werden aanvullingsman schappen uit de kazerne gehaald. Om schandaal te voorkomen. Kon dit eigenlijk nog wel voorkomen worden O. i. niet. Een schandaal was het toch al, dat op éen zóó prachtig ingericht vaartuig men herinncre zich de beschrijvingen voor de bemanning zóó slecht was ge zorgd indien ten minste bovenstaande mededeelingen juist zijn. Zijn ze juist, dan komt de verantwoor delijkheid voor dat schandaal ten volle neer op de autoriteiten, die bij de in richting van het schij op zoo eenzijdige wijze hun taak hebben vervuld. Jammer dat de matrozen en stokers insubordinair zijn gaaji optreden. Hadden zij hun grieven ter kennis van den Koning \veten te brengen, Z. M. zou stellig ver andering jn den toestand hebben weten te brengen. Volgens de „Daily .Express" zal heden over deze zaak aan Winston Churchill in het Lagerhuis een vraag worden gedaan met spanning .wordt het ant woord daarop tegemoet gezien. ALGEMEEN OVERZICHT. Het heeft er veel van dat we nu eeni- gen tijd niets zullen te hooren krijgen van krijgsverrichtingen rond Tripolis De oorlogscorrespondent van de „Berl. Morgenpost" seint n.l. aan zijn blad: Nu Aïn-Zara gevallen is en de Arabie ren, die voor een omsingeling beducht waren, het oostelijke gedeelte van de oase van Tripoli ontruimd hebben, ver wacht men een langdurigen stilstand in de krijgsverrichtingen. De Italianen wil len deze rustpoos gebruiken, óm Aïn- Zara te versterken en hun hoofdmacht daarheen over te brengen. Zij belweren, dat alle kanonnen van den vijand in hun ne handen zijn gevallen. Terwijl het daar nu rustig is, komen berichten van bloedig treffen wit het an dere gedeelte van de kuststreek. De „Avanti" weet te melden dat in Romein- sche militaire en politieke kringen ver teld wordt, dat eergisteren bij Derna een groote slag werd geleverd, waarin de Italianen 500 man aan dooden en gewon den verloren. Het gevecht moet uiterst verbitterd geweest zijn. Officieel is dit bericht nog niet bevestigd. Wel wordt officieel melding gemaakt van een gevechl bij Benghasi' in den nacht van 10 op 11 December. De Turken vie len de Italiaansche stellingen aan, doch werden na een kort en hevig gevechl te ruggeslagen. Zij lieten op net veld 38 dooden achter. De Italianen hadden 3 dooden en 12 gewonden. Zooals men weet werd een botsing in Barka al dagen lang verwacht. Een reden te meer dat in Tripolis niet veel zal geschieden geeft het feit dat de bewaking der Tunesische grens door de Franschen veel scherper is ge worden. Uit Konstantinopel wordt in.i. gemeld, dat Frankrijk de grens van .Tunis definitief gesloten heeft. Dit beteeken- de een zware slag voor de Turksche ver dediging. Belangrijke kameelentranspor- ten naar Denia moeten reeds gestaakt zijn. In het Turksche legerkamp wordt voornamelijk het uitblijven van de ver sterkingen op onaangename wijze ge voeld. In 't geheel 20 officieren, die uil Konstantinopel naar Tripolis vertrokken waren, moesten weer terugkeeren, omdat hun de doorreis uoor Tunis verboden was geworden. En uit Tunis wordt naar Parijs gemeld, dat Turksche ofïicieren, die getracht'had den de Tunesisch-Tripolitaansdie grens in de buurt van Oabes te overschrijden, bij Ben Gardane aangehouden zjju. De ofïicieren zouden naar Frankrijk ge bracht en daar geïnterneerd worden. Dc vraag blijft nog altijd„Zal uitbreiding van den oorlog plaats hebben of niet." In de Italiaansche pers wordt nog steeds aangedrongen op een krachtige vlootactie tegen Turkije. Volgens den Miiaanschen correspondent van de „Vos- sische Zeitung" zou een onderhoud, dat gisteren heeft plaats gehad tusschen Gio- litti cn de ministers van oorlog en mari ne, erop wijzen, dat deze actie nog wer kelijk te wachten staat. Zij zou met een aanval van de landingstroepen op een van de kwetstbaarste plekken van Turkije verbonden worden. De onderhandelingen in China nemen nog steeds niet het gewenschte verloop. De regeering der opstandelingen te Sjanghai heeft volgens een telegram van de „Deutsche Kabelgesellschaft" op het verzoek van generaal Li, aan de vredes conferentie te Woetsjang deel te nemen, een weigerend antwoord gegeven en ver langd, dat Tangsjaoji, de vertegenwoor diger der regeering, op een kruiser der opstandelingen naar Sjanghai gestuurd zou worden, opdat hier over den vrede onderhandeld werd. Zij heeft verder door middel van tusschenpersonen tot Joean- sjikai het verzoek gericht, deze onderhan delingen onmiddellijk aan te vangen Tangsjaoji werd Maandag te Hankou verwacht. Hij zou zijn intrek nemen in de Engelsche nederzetting, waar ook de on derhandelingen, naar men venvacht, ge voerd zullen worden. De Daily Telegraph verneemt uit Pe king, dat men in japansche kringen de opvatting js toegedaan, dat de vredescon ferentie te Hankou zich zal uitspreken ten gunste van de vestiging der republiek. Het heet, dat Joeansjikai onafgebroken be zig js met het nemen van maatregelen, om op alle gebeurlijkheden in JPeking en in de omstreken van Peking voorbereid te zijn. Chineesche bladen bevatten het bericht dat de opstandelingen hun voornaamste basis vestigen te Tsjininng, op 60 mijl be zuiden de Hoangho, aan de groote ka naal- en aan den Peking-Poekou-spoor gelegen. Een keizerlijke troepenmacht van de 5e divisie mei 300 paarden en 8 kanon nen heeft zich van Miksien over ,Tsi- nanfoe met de Poekou-lijn naar het Zui den begeven. Zij heeft de opdracht de troepen van den uit Nanking ontkomen generaal Tsjangte versterken en Nanking te heroveren. Nog deelt een telegram uit .Tientsin mede dat oorlogsschepen der revolution- nairen wit Kanton met landingstroepen aan boord naar Sjanghai vertrokken zijn, ten einde mede tegen Peking te operee- ren, bijaldien de vredesonderhandelingen mochten falen, hetgeen velen verwachten, tenzij do, Mantsjoe-dynastie aftreedt De opstandelingen nemen vliegtuigen in dienst voor \Voetsjang. Bijna tegelijk met het aankondigen van het ergerniswekkende sensatieboek dat zulk een lievige, hoewel gelukkig korte, beroering heeft gewekt, js in Madrid ver schenen een boek van de infante Dona -Paz een harer zusters, de vrouw van prins Lo- dewijk van Beieren. Dit boek draagt den titel „De Mi Vida" en is op het Nym- phenburg-paleis, haar residentie in Beie ren, geschreven. En zooveel ergernis als het boek van nfante Eulaiia wekte, zooveel instemming en zooveel vreugde moet het boek van haar zuster veroorzaken. De correspon dent van de „N. Y. Herald" te Madrid vertelt er van, dat „De Mi Vida" dan ook juist het tegenovergestelde is van vAu Fil de la Vie". In het boek van Dona Paz, die door het „Berl. Jagebl." dezer dagen nog bespet werd, wegens haar ,aan religieus fanatisme grenzende cleri- cale gezindheid" wordt het huwelijksle ven en het moederschap geprezen en in geestdriftige woorden van haar geluk kig huwelijk gesproken. Ook het Katho liek geloof wordt er in verheerlijkt niet alleen om den grooten goeden invloed, die ervan uitgaat op het particuiier leven, maar ook om de groote rol, die het heeft gespeeld in de geschiedenis van 3panje. Volgens den correspondent moet het boek zulk een opgang gemaakt hebben, dat zelfs verschillende republikeinen er hun instemming over te kenden hebben gegeven. Infante Paz is dan ook in Span je buitengewoon populair en haar popu lariteit heeft door 't verschijnen van dit boek weer aanzienlijk gewonnen. De op brengst van het boek is bestemd voor lief dadige doeleindende prinses doet in haar nieuw vaderland en ook in 3panje nog buitengewoon veel goed. Opmerkelijk is het zeker, dat jn een der Duiische bladen een niet-Katholieke schrijfster voor de eer van 3e prinses op treedt en haar verdedigt tegen dc „quali- ficatie" van het „Berl. Tagebl." boven aangehaald. Zij kent de prinses sedert ja ren en prijst haar om haar buitengewoon goede eigenschappen, om haar stil en teruggetrokken leven, haar buitengewone liefdadigheid, en de manier, waarop zij haar kinderen opvoedt Bernardino Machado de gewezen Portugeesche minister van buitenlandsche zaken, die in zake de Ti- morkwestie met zijn draaierijen zulk een weinig schitterende rol heeft gespeeld, krijgt dezer dagen in de Portugeesche Kamer weer eens een leelijke pijp te roo- ken. De afgevaardigde Marlino interpel leerde n.l. over het geval dat Bernardino Machado, oud-minister onder de monar chie, oud-minister van het voorloopige republikeinsche bewind, Bataiha Reis, een vriend uit den tijd der monarchie, nog op monarchistische wijze ten koste der staatskas had bevoordeeld. Machado had hem naar Lissabon geroepen om Reis die nu plotseling verklaard had, eigenlijk republikein te zijn bij de eer ste moeilijke werkzaamheden in dienst te nemen en daarna als gezant naar een groote hoofdstad te zenden. Reis kreeg den titel van secretaris-ge neraal van buitenlandsche zaken en bleef ontvangen 15,000 gulden salaris, waarin eigenlijk begrepen waren 10,000 gulden representatiekosten te Londen die hij te Lissabon had uit te geven. Zoo ontving hij als secretaris ruim driemaal meer sa laris dan de directeur-generaal van bui tenlandsche zaken, en dit op het bevel van Machado, bij de aigemeene betaal kas. Dit salaris werd hem uitbetaald van 21 October 1910 tot 30 Juni 1911 en als consul-generaal te Londen.... terwijl hij b.v. in Maart al benoemd was tot ge zant (2e klasse) in Den Haag. Onderwijl werd noch zijn ontslag als consul-gene raal te Londen, noch zijn benoeming in Den Haag, gepubliceerd in het staats blad, en bovendien bleef Bataiha Reis te Lissabon op een post als secretaris, die met ten hoogste f 3000 kon worden ge honoreerd, terwijl de post in Den Haag slechts met 10,000 gulden (representatie kosten inbegrepen) gehonoreerd was. Den eersten Juli benoemde Machado. Reis tot gezant eerste klasse, welke post buiten representatiekosten slechts met f 3250 gehonoreerd wordt, maar liet 'hem! uitbetalen f19.500; hij werd daarbij per, „stom decreet" (zonder publicatie in het staatsblad) tot gezant te Rome benoemd. Doch Reis ging daar niet heen. Naar! men zegt weigerden eerst de Engelsche, toen de Duitsche en daarna de Italiaan sche regeering zijn benoeming tot gezant goed te keuren. Niettemin liet Bernar dino Machado hem uitbetalen: f 12.500 voor representatiekosten te Rome, f 1250 voor uitgaven aan papier enz., ter legatie te Rome, f2500 voor huishuur te Rome, f 3250 salaris als gezant te Rome, samen f19,500, terwijl hij werkzaam bleef en nog is als secretaris aan buitenlandsche zaken Martino nu diende een voorstel in on\ onmiddellijk op te houden, Bataiha Reis een salaris uit te betalen, dat hem niet toekwam, hem te verplichten jn de schat kist de te veel ontvangen sommen terug te storten, en te onderzoeken wie er be vel had gegeven deze onrechtmatige beta lingen aan Bataiha Reis te doen. De geheele Kamer (uitgezonderd de Affonsisten) verdrong zien rond den spreker, omhelsde hem en gaf ondubbel zinnige blijken harer goedkeuring. Het voorstel van Martino werd aan genomen met 67 stemmen tegen 24 (vaii de Affonsisten), en dit onder gejuich der blokmannen zoodal nu een onderzoek zal worden ingesteld tegen de „onrecht matige handelingen" van Bernardino Machado in zijn kwaliteit als minister van buitenlandsche zaken in het voor loopige bewind. Grooter klap kon Machado niet wor den toegebracht en we zijn benieuwd naar wat in dit onderzoek nog los komt. Men verwacht allerlei verrassingen. GEMENGD. Het Spaansche Koninklijke gezin is vermeerderd door de geboorte van een dochter. De Duitsche Keizer denkt half Ja nuari op reis te gaan naar de 'Middeliand- sche Zee. De verkooping der juweelen van den afgezetten suitan van Turkije Abdoel Hamid heeft in hei geheel 6,980,902 fr. opgebracht. In Nieuw-Zeeland js een aigemeene verkiezing gehouden, waarbij ook 't vraag stuk van een algemeen verbod van invoer en bereiding van sterken drank aan het oordeel der kiezers .werd onderworpen. Voor dat verbod moest er een meerder heid zijn van ten minste twee derden. En op een 8000 stemmen na was het er doorgegaan! De voorstanders hopen nu vast het te winnen bij de verkiezing over drie jaar. In Zweden is, op voorstel van den liberalen Minister-president Staaft een ex tra-parlementaire commissie benoemd, dia zal onderzoeken hoe in Zweden te komen tot een absoluut alcoholverbod, zoowel van verbruik, als van invoer en produc tie. Uit New-York wordt* aan het Berl. Tagebl. geseind, dat uit de mijn bij Knox- ville 20 lijken naar boven gehaald zijn. Maandagavond waren drie mijnwerkers levend te voorschijn gebracht, hetgeen de hoop heeft doen herleven, dat het geluk ken zal ook nog de andere tweehonderd in veiligheid te brengen. De drie mannen vertelden, dat allen nog in leven waren< Van twintig verschillende plaatsen uit wordt nu het reddingswerk in de mijn voortgezet. Aan boord van 't Eng. pantserschip „Orion" had een ontploffing plaats in den olievoorraad. Een officier en een twintig tal manschappen werden gewond. Een proviandkamer van het Fran- sche linieschip Condorcet is door het openen van een vergaderbak van zeewa ter overstroomd. De aangebrachte schade is groot De gezagvoerder van het schip zal een onderzoek instellen om uit te maken, of men hier met een geval van sa botage te doen heeft Uit Luik wordt d.d. Dinsdag ge meld: Hedenmorgen is er in de mijn van Bonnes Femmes in de galerij van 400 me ters een ontploffing geweest,.waarbij drie werklieden begraven werden. ,Toen men dc slachtoffers ophaalde, waren er twed dood, de derde stervende. De Vesivius is weer in werking ge treden. Zondag heeft de berg groote'mas- sa's asch en lava uitgestooten. Resina Pot tici en Torre del Greco worden bedreigd. Het verkeer met ,de electrische Vesuvius- baan is gestaakt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1