BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. 3e J*>Ar<yan£. No. 662. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKUN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. j Maandag 11 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f L50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. 1 Een bericht aan het „Berl. Tageblatt" dat in Bengasi en Derni voor de Turken ivoordeelige gevechten hebben plaats ge vonden is het eemge oorlogsnieuws dat uit Tripolis ons gewerd. Wat de terugtocht der Turk- ;$che troepen 11a het gevecht bif Aïn Zara aangaat, uit de laatste berichten blijkt dat deze geschied is in twee richtingen •naar Garian en naar een punt tusschen Tarhoena en Bir Milca. De weg naar Parian was alleen ingeslagen door klei- 3ie groepen Arabieren, die de zieken eni gewonden geleidden of de gesneuvelden! [wegdroegen. Het verreweg grootste ge deelte van "de legermacht was terugge vallen op een weg, die naar Homs liep •aan den eenen kant en 'langs de heuvels, van Tarhoena aan den anderen. De nieuwe basis biedt gemakkelijkheid van bewegingen in verschillende richtin gen, tegen Homs naar het Oosten, ijnj Noordelijke richting naar Tripoli ter ver dere samenwerking met die Arabieren, [welke nog te Tripoli gebleven zjjn, NoordWestelijk tegen de Jtajiaaiisahe voorposten te Aïn-Zara2 of Oostelijk om zich te vereenigen met cle Turksohe troe pen, die nog in Bark a in 't veld staapL Tarhoena biedt bovendien mogelijkhe den tot herproviandeering en recrutee- ring van manschappen, daar het ligt aan den rand van een vruchtbare streek, en' zoovele natuurlijke verdedigbare stellin gen rijk is4 Veronderstellende dat de schatting van de Turksche terugtrekkende macht juist is en dat ongeveer 8000 man den weg naar Tarhoena ingeslagen hebben, dan zou de Italiaansche bezetting van Aïn- Zara, achteraf beschouwd, blijkbaar een nieuwe etape zijn op de zeer lange reis, die nog moet worden afgelegd, alvorens het achterland van Tripoli kan gezegtl Worden gezuiverd te zijn. De uitwerking echter van de gelukkige voorwaartsche beweging op den geest der Jtaliaansche troepen is "uitstekend geweest, en deze schijnen meer dan bereid te zijn huin' overwinningen voort te zetten. fnttisschen gaat Turkije voort de Ita lianen met uitzetting te bedreigen. Binnen ongeveer "14 dagen zal, naar Be fcFranf. Zeitg." verneemt de voor Tri polis bestemde ambulance van het Roo- de Kruis vertrekken. De ambulancé zal bestaan uit 5 Arabisch sprekende artsen en 12 verplegers. Er zal een veldhospi taal voor 50 a 60 patiënten worden -mee nomen. Men hoopt dat de Italiaansche regeering aan de ambulance de landing in de stad Tripoli en vrijen doortocht door de militaire linies zal toestaan. De in Italiaansche bladen verbreide bewe ring, dat generaal van der Goltz zou' meegaan, is natuurlijk onjuist. Men is wel erg beducht voor relletjes der Kretenzers Op last van de consuls der bescher mende mogendheden, is aan alle scheep vaartmaatschappijen medegedeeld, dat FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 12) De boerin kwam binnen. Dat .er ,wat minder goeds aan de hand was, bemerk te zij spoedig. En dat .Clemens zich niet van zijn stuk zou laten brengen, wist zij reeds te voren. Desondanks wilde zij het hare doen, den stijfhoofdige te beïnvloe den. „Clemens, je behoeft niet -direct ja en amen te zeggen. Denk eerst maar eens over de zaak na. Elsje is een resoluut meisje. Ik weet dat je elkaar gaarne mag lijden." Clemens wreef zich de handen, zoodat zijn gewrichten kraakten, „Ik wil me door de wereld helpen, zoo goed als het gaat. Maar een boeren hofstede trouwen, dat doe ik niet." „Je wilt dus niet?" vroeg de boer. „Neen", gaf Clemens zeer beslist ten antwoord. „Dan niet. Dan is het tusschen ons uit. Als Dirk den hof krijgt, kun jij vertrek ken, anders komt er maar tweedracht." Clemens haaide zijn sen ouders pp. haar verboden wordt zekere afgevaardig den, die voornemens zijn zich naar Grie kenland te begeven, als passagiers in te schrijven. De agenten der maatschap pijen hebben de lijst van namen 'der pas sagiers, met bestemming naar Grieken land, overgelegd. De Russische kruiser Sjivinets heeft anker uitgeworpen op de reede van Ka- nea. De oorlogsschepen der beschermen de mogendheden zullen om de beurt de zen bewakingsdienst uitoefenen en heb ben de opdracht, het vertrek naar Grie kenland der Kretenzer afgevaardigden, die men denkt dat Maandag gekozem zullen worden, te verhinderen. Intusschen vreest men in Griéksohe re- geeringskringen, dat de Kretenzers de mogendheden en ook de Grieksche regee ring met haar, voor schepen van Kreta ingestelde, quarantaine van 5 dagen, een poets zullen bakken, door hun afgevaar digden te kiezen uit de reeds te Athene woonachtige Kretenzers. Te Kanea zelf heersclit kalmte. De opstand in China staat thans in het teeken der onderhan delingen en derhalve hooren we veel be disselen. Het eenige goed van de onder handelingen is tot nog toe echter wel, volgens onze meening, dat de wapenstil stand weer met 15 dagen verlengd is. Tangsjaoji is als leider der z.g. vre- descommissie naar Woetsjang vertrok ken met volledige bevoegdheid, hem door Joeansjikai verleend, om met de opstandelingen te onderhandelen. De re geering verwacht, dat de opstandelingen een beperkte monarchie zullen aanvaar den en is bereid in een schikking te "tre den. Aan de vreemde gezantschappen ge looft men, dat het einde van den opstan(d in het vooruitzicht is. Dit zou men echter uit de tot ons' gekomen berichten niet opmaken. De „Agence d'extrême Orient" vertelt n.l. dat de revolutionaire overheden van Woetsjang den door Joeansjikai afge vaardigden onderhandelaar en zijn col lega's een glansrijke ontvangst bereid hadden. De twee burgerlijke vertegen woordigers der revolutionairen onder handelden met deze afgevaardigden, ter wijl de revolutionaire generaal Li daar bij een stilzwijgen in acht nam, daar hij voor een monarchie met zeer beperkte machtsbevoegdheid van de Kroon was. Het hoofd der revolutionaire regee ring, Hoeantsjing, verklaarde toen, dat de opstandelingen zich alleen bij een re- publikeinschen regeeringsvomi zouden kunnen neerleggen, waarop de tegenpar tij de schriftelijke vastlegging van de voorwaarden der opstandelingen ver zochten, om zoo met 25 voorwaarden in de zak de terugreis te aanvaarden. Van deze waren de afzetting der Man- tsjoe-dynastie en de oprichting der re publiek de hoofdvoorwaarden, Joeanjsi- kai weigerde op deze eischen in te gaan en beval de vijandelijkheden weer te ope nen. Inmiddels zijn echter o' de vraag van een monarchale constitutie opnieuw onderhandelingen aangeknoopt, waar voor de hierboven vc ei el de commissie onder Tangsjaoji verb okken is. Voelde zijn vader, zijn moedei mei, wat hij heden leed. Zijn haardstede wilde men hem ontnemen. Men verstiet hem, alleen omdat zijn hart andcis r><" k dan het hunne, omdat het zich R 'de niet be velen of dwingen liet. Elsje Grohling was wel een goed meisje, zij was vroolijk en lief.... Maar hij kon ha et meer onbe vangen tegemoet gaan. Niet alleen de hof stond tusschen hen beide. Nog iets an ders, iets, .waarvan niemand iets afwist, wat dood was en in het graf m oest blijven ritsten. Een liefde.... Geluk hau deze lief de niet gebracht. Hij had vertrouwd en was bedrogen. .Voor de tweede maal ver trouwde hij .iemand niet weer, Hij had voor altijd genoeg gekre, Het va derlijk huis te moeten verlaten viel hem echter hard. Met deze gedachten verliet ;.:j de keu ken. Dirk had' tot nu toe geen .voord ge zegd.. Nu moest komen, wat hij reed. zjo zeer vreesde: de botsing met zijn vader. Als hij thans zeide: jk wil de doch'er van Menne, zou vader hem op staanden voet de deur wijzen. Mogelijk voelde zich Grohling gekrenkt, omdat Clemens de hand van El afwees, en dan kwam er van de trouwplannen niets. Dan won hij tijd, ,en in zijn oogt zulks al heel U ,J.J Over de onderlinge beraadslagingen der opstandelingen meldt men: Sedert den 24sten November zijn de ee.ste af gevaardigden der 14 zich in opstand be vindende provincies hierheen gekomen, doch eerst sedert drie dagen zijn zijl voltallig bijeen. Tot voorzitter hebben zij den voormiligen minister van koophan del, Tsjangtsjien, benoemd. Volgens het revolutionaire pilgram zal de regeering steeds twee jaarj aanblijven. De leider der eerste regeering is de vroegere eer ste generaal van Joeansjikai, Hoean tsjing. Nanking is de hoofdstad van den nieuwen staathet hoofdkwartier van het leger is Woetsjang. Nog seint men dat, mochten de vredes onderhandelingen te Woetsjang misluk ken, een inmenging der mogendheden onvermijdelijk ïs. De New-Yorksche correspondent van de Lokal-Arizeiger zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Engeland, «Rusland en Japan een overeenkomst heb ben getroffen om den keizer van China op den troon te handhaven en van China een bondsstaat, naar het model van Duitschland te maken. Frankrijk en de Vereenigde Staten wenschten een repu bliek naar Amerikaansch jmodel. Voor ons land belangrijke berichten inzake den Duitschen- riviertol behelzen de Duitsche bladen. De „Lokal-Anzeiger, die dikwijls voor officieuze mededeelingen dienst doet, be richt „Nu de Bondsraad gisteren (Donder dag) de wet op den riviertol in den vorm waarin de Rijksdag haar heeft aangeno men, goedgekeurd heeft, zal ons minis terie van buüenia'ndsche zaken de onder handelingen met de regeeringen van Oos tenrijk en Nederland beginnen, om hare toestemming voor de heffing van riviertol- len op de -Elbe en 'den Rijn te verkrijgen. Voor deze twee stroomen is, gelijk be kend is, de tolvrijdom door verdragen met de staten gewaarborgd. Volgens de uitlatingen van beide regeeringen totnu- toe, schijnen deze van een wijziging van de Elbe- en Rijnvaartakte in het geheel niets le willen weten. Men client echter af te wachten, of de tegenwaarde, die de regeering te Berlijn zal aanbieden, niet verlokkelijk genoeg zal zijn, om het ver zet, dat tot 1111 toe te .Weenen en den Haag tegen de invoering van de tollen geboden is, te breken." De „Deutsche Tagesz." bevat het vol gende bericht: De onderhandelingen met Oostenrijk-Hongarije, Nederland en Zwit serland over de riviertollen zullen naar al le waarschijnlijkheid eerst jLn. het komen de voorjaar geopend worden. Men neemt neemt in gezaghebbende kringen niet aan dat deze staten het voordeel, dat de ver betering van de scheepvaart ook hun be zorgen zal, niet zouden inzien. Als echter het Duitsche rijk tegen verwachting hen niet toegankelijk mocht vinden voor dit inzicht, dan kan de wet betreffende de ri viertollen toch in Duitschland ten .uitvoer gelegd worden, daar het hier eigenlijk volstrekt niet gaat om riviertollen van ■dien aard, als waarvan in de verdragen sprake is. Bewogen liep de oude boer in de keu ken op en neer. De woordenwisseling met Clemens had hem erg aangegrepen. Van Dirk verwachtte hij geen tegenstand. Als hij nu maar bij Grohling de zaak in het reine kon brengen. Plotseling keert hij zich naar Dirk en naar zijn vrouw en zegt met bedrukte stem: „Ik wil doen wat ik doen kan, dat Jeanne jou vrouw wordt Grohlings geld... Dirk, ik moet het je zeggen, de hof gaat ond'er schulden gebukt." Ook dat dus nog! $cnulden! Zorgen! Er moet een uitweg gevonden worden. Ja, het moet I11 ernstig gepeins verzon ken, knikt Dirk en vader ziet dit voor de toestemming aan. Spoedig zocht Dirk zijn slaapkamer op. Maar de zorgen kwelden hem te veel en deden hem den slaap niet vatten. Kon hij dezen Zondagmiddag ongedaan maken. Kon hij zijn woorden terugnemen en ze onuitgesproken maken. Want van lief de kan men niet eten. E11 daar Clemens niet wilde trouwen, moest hij, Dirk, voor de instandhouding van den hof opkomen. Daarvoor was allereerst noodig, dat hij die dwaze genegenheid voor een arm meisje overwon. Overwon tot eiken prijs. In du volgende dagen dacht Dirk onaf gebroken over jhet voorgevallene pa. Het schijnt, dat men de betrokken niet- Duitsche staten eerst met een vlijtige perscampagne murw hoopt te kunnen ma ken. GEMENGD. - De ,,Tribuna" publiceert een brief uit Tunis, die een zeer pessimistische schil dering geeft van den toestand ju de stad en de geheele kolonie. De kalmte, die er op het oogenblik heerscht, is slechts schijnbaar. Zekere teekenen .wijzen er op dat een nieuwe opstand van de Arabie ren voor de deur staat. Bijna dagelijks worden de Europeanen op verschillende plaatsen aangevallen. De houding van de bevolking doet zoo wel de Fransche als de Italiaansche over heid voor een uitbarsting van fanatisme vreezen. In Tunis wemelt het van Arabische agenten, waarvan men niet weet vanwaar zij komen zij prediken haat tegen de Eu ropeanen en de Christenen in het alge meen. De Engelsche regeering heeft qit gebrek aan tijd het wetsontwerp rege lende den werktijd van winkelbedienden moeten intrekken, d.w.z. er de voornaam ste bepalingen van ingetrokken. Twee be palingen, waartegen geen verzet van de tegenpartij bestaat, behield ze en die zijn gisteren door het Lagerhuis aangenomen, nl. een voorschrift, dat op een werkdag (Zaterdag) de winkel om half twee moet sluiten, en een dat er behoorlijke tijd voor de maaltijden wordt gelaten. Het mond- en klauwzeer js uitge broken op een hoeve te Tintinhull bij. Ye ovil (Engeland.) Er zal een groot aantal stuks vee worden afgemaakt. De „Matin" verneemt, dat Moelai Hafid, de sultan van Marokko, in de maand Mei Parijs bezoeken zal. Aan het ministerie van buitenlandsche Zaken heeft men d:it bericht bevestigd. De „Press-Zentrale" verneemt uit Petersburg: Naar uit Kazan wordt ge meld, zijn tengevolge van den sterken ijsgang de pijlers van een brug over de Wolga ingestort Tengevolge daarvan zijn tusschen de 150 en 200 arbeiders, die juist over de brug gingen, in de rivier gevallen. Tot nu toe zijn slechts 4 lijken opge haald. Het moet boos weer zijn aan de kus ten van Frankrijk, zoowel aan het Kanaal als aan den Atlantischen oceaan, waar een zware storm woedt Uit het noorden van het land worden hevige sneeuw- en regenvlagen gemeld en ook uit Nimes en Pau komen berichten van buitengewoon slecht weer. Een ontploffing heeft gisteravond bij een kinematographische voorstelling te Luik een geweldige paniek jn de zaal uitgelokt. Er zijn 27 gewonden. De po litie gelooft dat men hier met een bom te doen heeft gehad. Tengevolge van een ondergrondsche ontploffing van kolenstof, op twee mijl afstand van den ingang van een ko lenmijn te Knoxville (Tennesse), zijn jer twee honderd menschen in de mijn opge sloten. Het werk dier reddingsbrigade werd spoedig onmogelijk gemaakt door het Donderdags daarop zeide vader met een tevreden gelaat „Ik heb met Grohling gepraat, en alles in het reine gebracht. Maar jij er nu maar sooedig werk van." Zijn lot was dus beslist Hij moest zich aan dit oordeel onderwerpen. Zondag zou hij naar Hedwig gaan en zeggen „Ik heb me vergist, ik kan je niet trou wen." Dan was alles vergeten, en kon hij lich ter ademen. Was het nu maar gauwZondag..... De Zondag, waarnaar Dirk zoo uitzag, brak spoedig genoeg aan. De boer vroeg aan Dirk wat hij des middags wilde gaan doen. Niet veel. ,Wat kaartspelen, misschien liep hij eens door het veld om te zien hoe het winterkoren stond. Vader keek Dirk met een betee- kenisvol lachjeaan en merkte op als Dirk naar Grohling ging, hij inedeging. Boer Grohling had een mooi paard op stal staan, waarmede men goede zaken zou maken. Dirk haalde onwillekeurig de schouder- op. Hij "begreep zijn vader maar al te goed! 'tWas het gebruikelijke begin van 'n ver keering: eerst kwam men in huis om han del te .«jnjvenvervolgens Jueiden de jon- vlamm enge weid1, dat van uit de mijnppjëi- ningen op begon te laaien. Troepen vrou wen en kinderen liepen bij den mijningang te hoop. De kans op redding is zoo goed als uitgesloten. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit jte benoemd tot reohter- plaatsvervanger ïn de arr.-rechtbank te Roermond 111 r. M. JH- Walters, advocaat procureur aldaar; is bepaald; dat de vacature van kan tonrechter te Ridderkerk niet zal worden vervuld, en is aan den kantonrechter te Dordrecht mr, j. F. C. Meijer, opgedragen de werk zaamheden van den kantonrechter te Rid derkerk waar te nemen; is benoemd tot Ieeraar aan de Rijks H B.. S. te Helder, j. Ji. j. de Bruin, aldaar is bij liet personeel van den genees kundigen dienst van het leger jn Ned.-In- dië tot officier van gezondheid 2e klasse benoemd en aangesteld de arts jD. N. de Boer. Opiumconférenlie. De stand van de werkzaamheden van de conferentie laat voorzien, dat zij deze maand niet gereed zal komen. Het plan zou zijn, tegen Kerstmis uiteen te gaan om ïn den Joop van januari de behande ling te hervatten. De president van de conferentie en de Engelsche gedelegeerde zijn Vrijdag naar Londen vertrokken. Gisteren zijn ze jn den Haag zijn teruggekeerd. Het Groenloopen. Als „Het Centrum" goed is ingelicht, dan zal het Veterinaire Studentenkorps tö Utrecht eerstdaags een vergadering 1 g- gen, waarin men zal trachten te ko,: 1 it afschaffing van het groenloopen. 'i, /_ou een navolgenswaardig voorbeeld zijn voor andere universiteitssteden om deze ver ouderde en barbaarsche instelling af te schaffen. Eu Haagsche briefschrijver \uii de „Ar 11 li. Courant" bespreekt den onze le zers bekenden brief van prof. de Groot over het groenloopen en schrijft o.a. „Waarschijnlijk zal nu de zaak wel in de Kamer ter sprake komen, en daar' mede ïs het doel dan bereikt. Ik wil hier aanstippen, dat dit ook langs anderen weg beproefd ïs. Een bekend lid der rechter zijde had zich nl. gewend tot een ande ren Leidschen hoogleeraar van wren bekend was geworden dat hij een der weinig overgebleven exemplaren van het libretto bezat, met verzoek hem dit te willen afstaan. Maar die hoogleeraar heeft dat geweigerd, omdat hij dit na het ex cuus van de betrokkenen niet meer wen- schelijlk achtte." R. K. Middenstand. Zaterdag hebben we gewezen op den vooruitgang van den R. k. <vuuU,. s- bond ïn het aartsbisdom. Hoezee, de Haarlemsche Hanze vooruit gaat, blijkt uit het volgende bericht van het bonds blad: gelui zich met elkaar op en na eenige weken werd de verloving gevierd. Dat al les was zoo natuurlijk, zoo geheel en al volgens zeden ,en gewoonten. Was nu de zaak met Hedwig maar van de baanVandaag kon hij onmogelijk naar „Heidehoeve" gaan. Zijn vader mocht hij geen argwaan Jaten krijgen. Zóó erg was het ook niet; 't kon nog wel uitstel lijden. Wat hij zich tegenover Hedwig moest verwijten, was slechts dat gene, wat zoo menige andere jongen ook deed: in argeloosheid had hij liefde be loofd zonder de gevolgen ervan te be denken. Zijn woord tegenover Hedwig kon hij niet gestand doende plichten je gens zijn ouders en den hof beletten hem dit. En dan: had Hedwig ihein zijn woord niet afgedwongen? Had hij tot den be- wusten Zondagmiddag niet zorgvuldig elke uiting vermeden, waaruit Hedwig zijn gevoelens had kunnen vernemen. I11 overijling was het bindende woord hem ontvallen, niemand zou zich ergeren^ wanneer hij deze daad te niet deed en Jeanne nam. Hij had nog tijd genoeg 0111 dit aan Hedwig -mede te deelen. Wellicht den komenden Zondag was daarvoor gele genheid... Wordt vervolgd,^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1