BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 660. $e £cicbdxe Souromt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en iiet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1r3 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 8 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Het antwoord der Re veering. Minister Heemskerk heelt gisteren uitvoerig de Regeering verdedigd tegen de aanvallen op haar gericht. Daairbij» legde hij nadruk op de plicht der Kamer oul zooveel mogelijk het: Kabinet in zijn arbeid te steunen. Als men ziet, hoe de wetsontwerpen steeds toenemen, hoe er aldoor meer gepraat en uitgeplozen wordt, is er voor de regeering alle aan leiding stil haar gang te gaan en tót dei Kamer te zeggen: Wij hebben onzen plicht gedaan, doe gij nu de uwe. Met kracht en vastberadenheid, elkander hel pend en aanvullend, vertrouwend op het geloofsbeginsel in het hart dient 'het zeer omvangrijk werk afgedaan. De Re geering is zich haar ideaal volkomen be wust. Zij heeft van den aanvang af be seft. welke omvangrijke taak haar wacht te en zich aan haar program gehouden. In aansluiiing met de leiders der rech terzijde verdedigde Minister Heemskerk het goede bestaansrecht der coalitie. De oplossing van den schoolstrijd is voor de partijen van de rechterzijde geen re den uiteen te gaan, zooals de heer Do Beaufort meende. Er bestaat een hoo- gere eenheid, die haar verbindtde poli tieke toestand zou bovendien door het uiteengaan der coalitie ook niet verbe ten.; worden, doch er zou een wanorde geschapen worden die tot nu toe door de coalitie was tegengegaan. Het verheugt den Minister, dat de Regeering met de coalitie in goede harmonie is. ten groote meerderheid, voegde Mi nister Heemskerk hieraan toe, oefent echter wel eens meer critiek dan noo- dig is. De critiek, ook der Rechterzijde, is niet steeds billijk. Zout is gezond, maar te vecl.zoiit in het eten, maakt 't niet gezonder. Doelde de Minister hier op het ver wijt van Dr. Kuyper, dat de heer De (Waal Malefijt bij de Indische begroo ting de A. R. partij griefde? Maar dit verwijt was, volgens den Minister, on verdiend en liet gcheele kabinet trok partij voor zijn medelid. Sprekende over de aanhangige wets ontwerpen, deelde de Minister mede zicli op 't oogenblik nog niet over de volgorde van behandeling te kunnen uit laten. Bij wetgevenden arbeid moet anen zoo vaak van zijn bestek afwijken en on dervindt men zoovelerlei teleurstellin gen, dat de Minister niet aarzelt hat woord toe te passende mensch wikt, maar God -beschikt. De tarïefontwerpen zijn, naar de Mi nister mededeelde, in handen van de Commissie van Voorbereiding Inzake de kustverdediging hoopt de Regeering haar Memorie van Antwoord binnenkort in te dienen. Omtrent de ziekteverzekering nadert hei einde van het schriftelijk overleg van den Minister met de Co niissie van Voorbereiding. En inzake de Invaliditeitsverzekering zal de Commissie van Voorbereiding het volgende jaar vergaderen. De Regeering zal zich verheugen, in dien de Rechterzijde, als het zoover is, aaneengesloten zal optrekken, om de Invaliditeitsverzekering tot r/tand te brengen^ Dan zal niet te lang gespro ken moeten worden. Maar een geheel andere vraag is, of de Ziekteverzekering, dan wel de Inva lid itetsvérzekeiring moet voorgaan. De Minister van Landbouw heeft zijn pro gram uiteen gezet. Daarin moest de ziek teverzekering voorafgaan. Voor omkec- ring zou alleen aanleiding kunnen zijn indien anders dc Invaliditeitsverzekering nitt (ot stand kwam, terwijl deze eerder in staat van wijzen was, dan de Ziekte verzekering. Was de Ziektewet vóór Paschcn afgedaan, dan zou desnoods 'n deel der zomervacantie kunnen worden besteed' voor de Invaliditeitsverzekering. Maar de Regeering gelooft niet dat er vertraging zal zijn in het in staat van .wijzen brengen der Ziekteverzekering. Dil hangt overigens af n i e t van de Re- gCLring, doch van de Kamer en niet van de Kamer in p 1 e n o, maar van de Ka mer in commissie werkzaam. Met den heer Kuyper acht de Regeering de af doening der Invaliditeitsverzekering ur- 'fient. Er is voor 't oogenblik dus nog niets te zeggen over de volgorde van behan deling, al zal 't er niet van komen dat de Invaliditeitsverzekering voorop gaat. De Minister stond ook sterk in de bestrijding van het verwijt, dat tegen ihetf beleid de Regeering was ingebracht. Uitvoerig behandelde iliij de Amsterdam- sche staking eii huldigde daarbij de bur gemeester en de politie voor hun tac tisch optreden. Minister Kolkman verdedigde het fi nancieel beleid. Daarna vingen de replieken aan en bleek geen dter politieke tegenstanders bekeerd. Was ook iets anders te ver wachten ALGEMEEN OVERZICHT. De Italianen zijn dus nu in het onge stoord bezit van de Oase van Tripolis welke zij nu naar hartelust van vijan- delijke elementen kunnen zuiveren, nu zij Aïn-Zara, waaruit geregelde aanvallen de pacificatie der oase bemoeilijkten, hebben ingenomen. De indruk, door dc junemiug van A"i- Zara tc Rome teweeggebracht, was zeer groot; ie meer daar men een dergelijk beslist optreden niet zoo spoedig had verwacht. Toen de eerste berichten door ipara-edities tegen 12 uur bekend werden, waren in een oogenblik de stralen en de café's bevolkt door een krantenlezend en enthousiast redeneereud publiek. Op het bureau van de pcrstelegrammen was het dringen en eindeloos wachten voor het loket, zag men opnieuw tallooze corres pondenten, die sedert lang het seinen hadden opgegeven. Het was een alge- meene en opgewonden vroolijkheideen soort verluchting na de onzekerheid. Want de vijand heeft thans tot den Dzjebel terug moeten trekken, dwars door een onherbergzame woestijn, waardoor hij onmogelijk kan terugkomen om een aanval ter herneming van Aïn-Zara te wagen. De overgebleven vijanden in dc oase rondom Tripolis missen thans alien steun en kunnen niet meer vijandelijk optreden, terwijl de Arabieren, nu ze de Turken verre weten, ook wel verderen tegenstand achterwege zullen laten. Met de inneming van het centrale kamp is het beleg van Tripolis geëindigd. Thans staat een groote actie te Bengazi en te Derna op het program, waar men naar laatst genoemde plaats nog een 10.000 man zenden wil. Reeds moeten, volgens de „Messa- gero", de Turken en Arabieren bij Ben gazi van twee kanten door de Italianen aangevallen zijn en aanzienlijke verliezen geleden hebben. Van den opstand in China wordt, waarschijnlijk wegens de han gende onderhandelingen, niet veel ver nomen. Wel wordt beweerd, dat de op standelingen te Nanking, nog vol geest drift over de vermeestering der stad, be sloten ziin tot een ODmarsch naar Peking, maar zujlc een marsch is volstrekt geen eenvoudige zaak, door de reusachtige af standen en doordat de spoorwegverbin dingen naar het noorden niet te ver trouwen zijn. Een telegram uit Woetsjang behelst, dat talrijke revolutionaire versterkingen uit Sjanghai, Kanton en Nanking daar zijn aangenomen. Lijoeanhoeng en de vereenigdc opstan delingen hebben verklaard, dat zij wen- schen toe te geven aan de wenschen der meerderheid en, indien de voorkeur wordt gegeven aan een constitutioiieele regee ring, dan zullen zij Joeansjikai of een anderen tevredenstellenden Chineeschen leider als regeerder onder de heerschappij der constitutie en onder het parlement aanvaarden. Volgens den correspondent van de „Franïcf. Ztg." te Peking is de aftreding van den prins-regent het gevolg geweest van de slechtere vooruitzichten op een gunstig uiteinde der onderhandelingen welke tusschen Joeansjikai en de op standelingen gaande zijn sedert Nanking in de macht der opstandelingen gevallen is. Een nieuwe concessie werd daarom noodig geacht: prins Tsjoen deed afsland. Een raad van voogdij is nu over den onmor.xigen keizer ingesteld, bestaande uit den vroegeren vice-president v. i het afgetreden kabinet van prjus ,Tsjing, jden Chinees Hsoe-isjih-isjang, en den groot secretaris en Mantsjoe Tsjih-tsoe. Ook dc keizerin-weduwe Loeng-jü heeft bij het uitoefenen van de voogdij een raadge vende stem. Bovendien wordt een regent- schapsraad onder Joeansjikai en zijn mi nisters gevormd, die met het bestieren van alle staatszaken belast zal zijn. De „Times!* verneemt echter uit Peking dat het te betwijfelen valt, of het aftreden van den regent en zijn vervanging door de keizerin-weduwe wel als eer. afdoende concessie zal worden aangemerkt. ,Want het zou den invloed van het vorstenhuis der Mantsjo-es .in Peking bestendigen, terwijl de vernederende invloed van de eunuchen door middel van de keizerin weduwe zich zou laten blijven gelden. Het edict des keizers, waarin den regent zijn aftreden wordt meegedeeld, staat hem toch toe, den titel van prins te blijven voeren en kent hem een pensioen toe van 50.000 taels 's jaars. De „Daily Telegraph" verneemt uit Pe king, dat daar in legatiekringen het ge rucht gaat, dat de schatkist nog slechts over voldoende geldmiddelen beschikt voor de uitbetaling der soldijen aan het leger tot den lOen dezer. De Chineesche regeering zou voorne mens zijn, den Kalganspoorweg aan Rus land of japan in onderpand te laten voor een leening. Een ander gerucht wil, dat een bedrag van 10.000.000 p. st. die in de Geheime Stad ie Peking bewaard werd, op geheim zinnige wijze verdwenen zou zijn. Op Kreta heerscnen, volgens bericht uii Athene, rust en orde. Alle gewapende troepen der op standelingen hebben zich op last hunner bevelhebbers onlbonden. Gisteren zou het revolutionnaire parle ment bijeenkomen te Haleja, een voorstad van Kanea. De afgevaardigden zouden ongewapend verschijnen. Het .plan om gedelegeerden te zenden naar de Grieksche Kamer is nog niet op gegeven. Integendeel, het heet, dat er 44 vertegenwoordigers naar Athene zullen worden afgevaardigd. De Grieksche re geering heeft inmiddels, zooals inen weet, verklaard, dat de heeren niet zullen wor den toegelaten en dat, zoo noodig, de Grieksche Kamer naar huis zal worden gezonden. Intusschen bericht een particulier tele gram uit Athene aan de Berlijnsche „Post": Verscheidene Kretenzische af gevaardigden in begeleiding van 1000 Kretenzers zijn Zondag te Athene aange komen om met geweld de- Kamer 'ie openen en Kriarts president te maken. Voor Kanea liggen reeds twee Engel- sche, twee Fransche en een Russisch oorlogsschip. Een waarschuwing voor al te heethoofdige revolutionnairen Een revolutie in Mexico is weer eens voor de zooveelste maal uitgebroken. Generaal Reyes is met een troepje van 100 man volgelingen over de Mexicaansche grens getroxken. Voor dc zooveelste maal dus zal ,de Mexicaansdie regeering zich de taak ge steld zien, een revolutie te onderdrukken die op Amerikaansch gebied is voorbe reid. Natuurlijk is het voor de Texaan- sche autoriteiten heel moeielijk om de uitrusting van dergelijke raids te belet ten, maar indien eens zoo'n troepje vrij buiters uit Mexico de Vercenigde Sta ten binnenviel, zouden de Amerikaan- sche couranten geen woorden genoeg vinden, om hun verontwaardiging uitte drukken. Hoet het zij, Reyes is over de grens gekomen en zal trachten, de Re geering van Madero, (zelf door revo lutie aan het bewind gekomen) omver te werpen. Hoeverre Mexico er nog van af is, een rustig en veilig land te zijn, blijkt weer eens uit een incident van een der laatste dagen. Zekere Gomez, de leider van een opstand in Juchitan, bevond zich op weg naar Mexico (stad), om met de regeering te onderhandelen over het staken van het verzet. Maar onderweg werd de trein, waarin Gomez en acht makkers gezeten waren, aangehouden. Gomez legde toen een door president Madero in persoon geteekeiid paspoort over, waarin hem vrij en ongemolestecrd reizen werd toegezegd, maar dat hielp hem niets. De opstandeling en zijn 8 makkers werden kalmweg afgemaakt. Wat indertijd voorspeld is, blijkt nu waarheid. Het was heel makkelijk de president en dictator te verdrijven, maar zelf orde te schaffen, daartoe is Made ra niet in s(aat. GEMENGD. Gisteren zijn de keizer en de keizerin (koning en koningin van Engeland:) te Delhi in staatsie aangekomen. Zij werden aan het station verwelkomd door den onderkoning, de gouverneurs der pro vinciën en een talrijk hoog gezelschap. Te voet begaven Hunne Majesteiten zich naar het fort, waar zij de regeërende Indische vorsten ontvingen. Daarna hielden zij een ommegang door de stad, van het fort tot aan het keizer lijke kamp. De keizer droeg de uniform van veldmaarschalk en bereed een prach tig ros. Hij was vergezeld van een schit terend gevolg. De keizerin was gezeten in een rijtuig, getrokken door 6 paarden. De straten waren luisterrijk versierd en vol geestdriftige menschen. Europeesche en Indische troepen waren langs den weg opgesteld en losten vreugdeschoten. Dé infante Eulalia van 3j>anje heeft den koning een brief geschreven, waarin zij hem nederig vergiffenis vraagt. Dc Spaansche minister-president Ca- nalejas heeft de redacties der voornaam ste Spaansche dagbladen verzocht, zich tijdens den duur der onderhandelingen over Marokko zooveel mogelijk ie ont houden van ongunstige beschouwingen en opmerkingen over Frankrijk, teneinde den gang der onderhandelingen niet te belemmeren. Als oud-journalist meende hij de dagbladschrijvers te moeten raden vertrouwen te stellen in de regeering en de belangen van Spanje niet jn gevaar te brengen. In officieele kringen te Madrid, zoo wordt van daar geseind, ziet men den afloop der onderhandelingen met vertrou wen tegemoet.'De hoofdpunten wan het te sluiten verdrag zijn reeds in verschillende nota's behandeld en men verwacht der halve, dat de besprekingen binnen veer tien dagen tot een goed einde zullen zirn gebracht Te Mekka zijn van 28 November tot 3 December 108 gevallen van cholera met doodelijken afloop vastgesteld. Het Duitsche slagschip „Kaiser .Wil helm II" is op den JBreiten Grund, voor de Ficusburger Föhrde, aan den grond geraakt. De ligging van het schip moet niet gevaarlijk zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is J. Verheijen, pas toor te Canton, staat New-York, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd tot rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank te Alkmaar mr. A. M. de Lange, procu reur en kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Ned. R. K. Volksbond. Zondag a.s. zal te Haarlem een bui tengewone algemeene vergadering wor den.gehouden van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond. Van de punten van behandeling ver melden wij Bespreking in zake eene eventueele samensmelting van dc Volksbanier met het Katholieke Volk. Het ontwerp Tariefwet in verband met de speciale wetten toe te lichten door het Centraal Bestuur. De hoofdredacteur van „De Tijd". Aansluitend aan de onder Kerknieuws vermelde benoeming van den Zeereerw. heer Geurts tot professor aan het Groot- Seminarie te Roermond, werd door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, na mens het Nederlandsch Episcopaat, het door den Zeereerw. heer Geurts aange vraagd ontslag als hoofdredacteur van „De Tijd-" op de meest eervolle wijze goedgekeurd, onder dankbetuiging voor hetgeen door hem als zoodanig jn ge noemd blad werd gepraesteerd. In „De Tijd" van gisteravond neemt de Zeereerw. heer Geurts afscheid van zijn lezers. Hij verzekert, dat hij geheel vrij willig en met een verlicht en vredelievend hart de rij der Kaiholieke journalisten verlaat. Dr. J. P. T. Vermeulen, directeur van „De Tijd" herdenkt vervolgens de vele verdiensten van den scheidenden hoofd redacteur. Naast zijn leedwezen over het vertrek spreekt hij tevens zjjn vreugde uit over de eervolle benoeming, die den Zeereerw. heer Geurts is geschonken. KORTE KRONIEK. De vaU JFinannciën maakt aan belanghebbenden in de 3tct (no. 288)' bekend, dat gedurende de maanden Ja nuari, Februari en Maarc aanstaande, da^ gelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters dié voldoening zal plaats hebben der in da verschillende Grootboeken ingeschreven, pensioenen ten laste van de Nederland- sche Staatsbegrooting, loopende over da vierde drie maanden van het jaar 1911^ Het bestuur van den Prot. Chr. Bond van 3poor- en Tramwegpersonneelf heeft besloten, naast de beweging voor het loonadres van de Nederl. Vereeniging en St Rafaël, een zelfstandige actie td beginnen voor loonsverhooging, pensioen- verbetering en bijslag wegens duurte. De gewone audiënties van de Minis ters van Buitenl. Zaken, Marine en Wa terstaat zullen deze week niet plaats hebben. De Haagsche gemeenteraad' nam met 24 tegen 6 stemmen het voorstel aan tot wijziging van het uitbreidings plan in verband met verandering van den weg langs het Vredespaleis. Ook werd goedgekeurd met 24 tegen 12 stemmen het praeadvies van 3. en Wi. op de adressen, verzoekende toeslag op wedden, met het oog op de beweerda verhooging van prijzen van levensmidde len (in welk praeadvies ontkend wordt, dat de duurte onrustbarend is eo ge wezen op de verhooging, welke de arbei ders in dienst der gemeente onlangs heb ben gekregen met terugwerkende kracht, waardoor zij een betrekkelijk hoog be?- drag dadelijk in handen krijgen. LEIDEN, 8 December. Een Protest-motie. De motie, die door de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond Zondag j.L werd aangenomen, luidt als volgt: De afd. Leiden en Omstreken van den Ned. R K.. Volksbond in verplichte verga dering vereenigd, protesteert tegen de schampere en on edelmoedige wijze, waarop de heer A. H. J. Engels is béstreden, en brengt hein hulde voor zijn principieelen strijd voor de R. K. vakorganisatie. Bij koninklijk besluit is benoemd bij liet wapen der infanterie, bij het 4de regiment, tot kapitein, de l&te lui tenant C. J. Bruyn, van het 7de regiw inent. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot reserve 2e luitenant bij hei reserve personeel der landmacht bij het 4de re giment, de vaandrigs H. J. Mathlener, Loderus, J. C. Thonus, M. H. de Boer, W. M. Ouwerkerk, mr. G. H. Lambert, A. H. Goldberg, W. H. van Helsdinr gen, H. W. Stehouwer, M. C. Boas, J. W. van Ommerling en N. J.' Weelden- burg, allen van het korps en bij het 2dö regiment veld-artillerie, de kornetten W» L. van Voorts Vader en P. Landberg^ beiden van het korps. Bij koninklijk besluit is benoemd tot reserve tweede-luitenant bij het 8e reg. infanterie de heer B. G. A. Smeeis alhier. Voor het examen wiskunde, lager onderwijs, is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. Schouten, hoofd der R. K. Pa rochiale Jongensschool in de Zuidbuurt te Zoeterwoude. Ingekomen bij den heer P. C. G. A. Wijkmans f 12.50 van de Meisjesschool 2e kl. Breestraat, opbrengst theelood en zilverpapier. De firma Gebrs. Schlatmann aan de Vischmarkt bestaat deze maand 75 jaar. In 1836 werd de zaak opgericht door den heer Withoff, die ze iji 1876 aan de tegenwoordige eigenaars overdeed. Ieder Leidenaar en de meeste bewoners van de omstreken kennen de ruime ma gazijnen aan de Vischmarkt, die in 1896 bij eene groote verbouwing hun tegen woordig aspect kregen. Door den gesta- digen groei en de geregelde uitbreiding dér zaken waren na 1896 nog twee ver bouwingen noodig, nl. in 1904 toen de bovenverdiepingen bij de benedenmaga- zijlnen werden bijgetrokken en in 1909 toen de winkels, tot nu toe gescheiden, vereenigd werden. Ter viering van dit jubilé heeft de firma iets extra voor haar cliëntèle wil len bereiden, waarvan men de bijzonder heden aantreft in een annonce van' dit

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1