7 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 659, c$)z £eidóeive Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag December 19». De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-adverlentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Als dat eens waar was. In zijn jongsten Staatkundigen Brief zijn eigen Kieswet nog eens aanprijzend ,noemt mr, S. van Houten, def 50, welke een spaarbankkiezer moet bezitten*, een „zoo gering bedrag, dat een ieder, die zich slechts even boven de grens der ar moede verheft, als hij ernstig wil, in staat is het ter zijde te leggen". Als dat nu eens waar was, wat zou de maatschappij er dan anders uitzien. Indien de heer Van Houten de kost jnocst geven aan de Nederlanders, welke hem konden overtuigen, dat zij, hoewel geenszins arm zijnde, heusch geen f 50 Kunnen oversparen, wat zou hij gauw tot ander inzicht komen. 't Valt ons niet mee van dezen Staats man, dat hij zoo weinig de aïooden zijner medeburgers kent. Had hij gelijk, de Regeering zou Waar lijk niet behoeven voor te stellen f 20 bijslag te verleenen aan de minder ge- salarieerden van haar duizenden beamb ten. Had hij gelijk, er zouden geen pa troons zijn, die thans een duurtc-toeslag aan hun personeel geven. Had hij gelijk, er zouden nooit van die huishoudelijke budgetlijstjes uitge geven zijn, waarop ondanks de grootst mogelijke zuinigheid een tekort grijnsde. Had hij gelijk, wat zouden we dan in •een gezegend land wónen, leder had zijn hoen in de pot. Helaas, de heer Van Houten heeft het erbarmelijk mis. Zijn vergissing klinkt schier als een bespotting, want in plaats van een hoen, is er bij maar al te velen' vaak slechts een aardappel met wat la waaisaus op schotel. 't Is maar goed, dat er thans achter de regecringstafel personen zitten met beter economisch inzicht, want anders zou liet er met de sociale wetgeving al heel slecht uitzien. V Opschieten. Dr. Kuyper heeft gisteren in de Jwtedc Kamer verkondigd, dat er nu ■eindelijk eens opgeschoten moet worden inet de ouderdomsverzekering en met de tariefvvet, welke hij niet elkaar in on afscheidelijk verband bracht. In ons Kameroverzicht zal men daar meer van lezen. Hier volstaan we inet er naai te verwijzen, hoezeer het Kabinet in deze vrij uitgaat. Immers de heer Lohman heeft het nog eens doen uit komen de-hier bedoelde wetsontwer pen zijn uit de handen der Regeering overgegaan in die van Kamercommissies, zoodat de ministers over snelheid of zelfs v.olgorde van behandeling niets meer te zeggen hebben. Deze stand van zaken is niet weer sproken, zoodat men nu precies weet, waaraan zich te houden. En dat men ter rechterzijde links blaakt men van ijver... In de hoop dat 1913 ons verrassen zal naar afdoening dier wetten haakt, bleek iwel uit de rede van den heer van Vlij men, die niets zoozeer vreesde als voor conservatief te worden gehouden. iWe kunnen alzoo vrij gerust wezen. Jiet moet al bar tegenloopen, indien de sociale wetgeving nu niet een mooi eind opschiet algemeen overzicht. Hét schijnt den Italianen nu voor den Wind te gaan in .hun oorlog met Turkije Behalve de bevestiging immers van het gevecht van Maandag komen nu ook be richten dat generaal PicoTi met de meest bewegelijke troepen Dinsdag de (Turken verder vervolgde terwijl de ove rige troepen met de'genie Ain-Zara ver sterkten. Over het gevecht van Maandag Seint Stefani nog de volgende bijzon derheden ,,De slag begon om zes uur niet de be* schicting van de oase ten oosten van Amroes en de Ovens (Amroes ligt in het hart van het oostelijke nog door de Tur ken bezette gedeelte van de oase van (Tripolis, de Ovens, ItaliaauschForna- ci, ten Zuiden van Amroes aan den rand van de oase bij een van de hoofdwegen naar Ain-Zara). De voorhoede bevond zich des ochtends te zes uur tegen over de voornaamste Turksche stel lingen, die achter de duinen verborgen waren. De ruiterij voerde een omtrek kende beweging op den rechter vleugel uit en kwam bij de Turksche schansen aan, aldus de richting voor den aanval van de voornaamste kolonne aangeven de. Tegen negen uur werd de opmarsch algemeenhij werd gesteund door een batterij berggeschut, die de aanvalsko- lonnes begeleidde en door de batterij en van de Italiaansche stellingen. Op dit oogenblik dreigden troepen Arabie ren twee aanvallen op den rechtervleu gel, en den uitersten linkervleugel van de Italianen te doen. De Turken ge bruikten dezen tijd, om zich van hun eerste verdedigingslinie op hun tweede terug te trekken. Maar twee uur later waren de Italiaansche troepen reeds de eerste stellingen van de Turken voorbij en rukte het eerste échelon van de divisie Pecori onvervaard op tegen het terrein, dat de geregelde Turksche troepen thans bezet hielden, slaagde er in hen uit hun schansen te werpen en hun onvermijde- lijken aftocht in een vlucht te verande ren, Tegen drie uur, terwijl de Italiaan sche troepen de laatste verdedigingswer ken van Ain-Zara voorbijkwamen, vlucht te een groote kolonne van meer dan SOOO man haastig in verwarring naar het Zuidoosten. Tegen vijf uur verdween de laatste kameel, die gewonden ver voerde, in de verte, buiten het bereik van de Italiaansche artillerie. De divisie Pecori en de brigade Ri- naldi trokken het verlaten kamp binnen en brachten den nacht in hunne stellin gen door. Het gevecht begon onder een stortregen, die tot negen uur aanhield. De beweging moest uitgevoerd worden in ecu terrein, dat de regen van de vo rige dagen moeielijk begaanbaar had ge maakt. De verliezen van de Italianen zijn nog niet nauwkeurig vastgesteld, maar be dragen stellig niet meer dan honderd dooden en gewonden. De Turksche ver liezen zouden, volgens een telegram van generaal Pecori, een paar honderd doo den bedragen. Men zag ook een lange ko lonne kanieelen gewonden wegvoeren." Een later bericht geeft de verhezen als volgt op. Voor Italianen: 1 officier en 16 soldaten gesneuveld en |94 gewond. Voor die Arabieren meer dan 1000 man dooden. Als men de overdrijving, die uit de Italiaansche berichten spreekt, ter zijde stelt, moet men aannemen, dat de Turken, in de achterhoede vechtende, hun terug tocht uitstekend hebben weten te dekken. Oeen man van hen is gevangen genomen en de kanonnen, die zij achterlieten, kunnen wel onbruikbaar gemaakte Ita liaansche zijn, voor welke zij geen schiet voorraad meer hadden. Denkelijk was de hoofdmacht al vroeger weggetrokken zooals vroegere berichten meldden. De Turk schijnt toch ecliter ook te vin den dat hij 'n leelijke knauw gekregen heeft, althans de uitzetting der Italianen is volgens een bericht aan het „Berl. Tage- blatt", begonnen, en wel met die Italia nen, die na de oorlogsverklaring ïnTurkije zijn aangekomen. Over de kwestie der Dardanellen meer speciaal over d'e plannen van Rus land dienaangaande, luiden de berichten nog zeer verschillend. Zooals de lezer weet, wenscht Rusland het recht van doorvaart voor zijn oorlogsvloot. De be- teekenis, die een dergelijk verlangen in de eerste plaats voor alle mogendheden aan de Middellandsche Zee moet hebben, ligt voor de hand, en wanneer ook op 't oogenblik het Russische eskader in de Zwarte Zee niet sterk is, dan kan dat toch in enkele jaren veranderen. In ieder geval denkt men er in Rusland aan de vloot daar te vermeerderen, en heeft men inet de voorbereidingsmaatregelen daar toe reeds een aanvang gemaakt. De inter nationale betrekkingen, die zich in het laatste tiental jaren ontwikkeld hebben, in aanmerking genomen, kan men moei lijk aannemen, dat Rusland met zijn eisch voor den dag zou zijn gekomen, zonder voordien met zijn bondgenoot Frankrijk en met Engeland van gedachten gewis seld te hebben, doch men moet toch af wachten, welk standpunt de openbare meening in de beide landen, vooral in Engeland, met betrekking to;t het Rus sische voorstel in zal nemen. Over de houding van Turkije bericht het volgende telegram uit KonstantinopelVolgens zekere berichten heeft de Porte besloten de Russische eischen betreffende de open stelling van d'e Dardanellen af te wijzen, daar aan Rusland anders een overwicht te Konstantinopel verzekerd zou zijn. De „Köln. Zdg.3 ziet in haar uit Si. Petersburg geseinJe tegenspraak van de Russische regeering, met de verklaring van het Russische ministerie van buiten- landsche zaken, dat Rusland geen parti culiere noch ambtelijke onderhandelingen over de openstelling der Dardanellen voert, eenteeken, dat Rusland in de Dar- danellen-kwestie reeds den terugtocht aanvaard' heeft. Zooals wij reeds meldden, schijnt de wapenstilstand in China niet óveral in acht te worden genomen. Jl. Zondag zijn tenminste in .Tientsin tal van revolutionairen gearresteerd en te rechtgesteld. De leiders der revolutio nairen te Tientsin hebben nu bij de daar gevestigde consuls tegen dat optreden van de regeering geprotesteerd. Ook wat betreft de provincie Honau moet het voor de regeering moeilijk zijn, haar belofte na te komen, dat gedurende den gesloten wapenstilstand geen troe pen zendingen zullen plaats vinden. De onderkoning te Honan heeft zich nl. met een dringend verzoek oin versterkingen toi de regeering gewendhij wordt hard besprongen door dc rebellen. Wat overigens de inwendige toestand aangaat, hebben dé rebellen weer iets gewonnen, wat blijkt uit het volgende telegram: Prins Tsjoen heeft zijn ont slag als regent genomen. De vroegere grootzegelbewaarders en raadsheeren Hsoe-svjih-tsjajig en Tsjih-tsoe zijn tot rijksgrotten benoemd. Het regentschap is zoodoende niet bezet. Het bewind van het land .berust bij den voorzitter van den ministerraad. De keizerin-weduwe en de keizer zullen de audiënties verleenen en het ceremonieel uitoefenen. Dezer dagen heeft zich een eigenaardig hofschandaal in Spanje voorgedaan, hetgeen door een der be trokkenen, die blijkbaar niet vindt, dat men, zooals h;-t spreekwoord zegt „zijn vuile wasch binnenshuis moet behande len", aan de groote klok is gehangen. De Infante ifuialia, tante van koning Alfons XIII, publiceerde nl. in de „Matin" eenige door haar en den koning gewis selde telegrammen naar aanleiding van een door haar geschreven boek, waarin ze nogal dwaas met de moraal omspringt en o.a. de echtscheiding verdedigt. De koning had haar nl. verboden het boek ti it te geven voor hij het gelezen ha dl De Infante heeft toen haar relaties met het hof verbroken en gezegd Spanje te zullen verlaten. Dat haar houding door dc liberale pers verdedigd wordt, spreekt boekdee'en. Het wordt in den laatsten tijd mooi in hofkringen. GEMENGD. De verzekeringswet is heden in fliet Engelsche Lagerhuis in derde lezing met 324 tegen 21 stemmen aangenomen. Een voorstel van de oppositie, waar in in beginsel een gedeelte van de ver zekering werd aanvaard, doch in over weging was gegeven, de wet in de vol gende zitting nader te overwegen, werd verworpen met 320 tegen 233 stemmen. De Portugeesche regeering heeft onverwachts bevolen de op de Taag aan wezige oorlogsschepen ijlings klaar voor het gevecht te maken, om tevens zee te kunnen kiezen, waaraan heden koorts achtig gewerkt is. Men weet niets van de beweegrede nen van dit besluit, evenmin iets van het doel, hoewel de maatregel in ver band wordt gebracht met het gerucht, dat Azcvedo Coutinho (leider der mo narchisten óp zee) een aanslag op Ma- deiro voor heeft. In een bericht over de sdheep- vaarttollen schrijft de Neue Politische Tagesdienst: De bewering, dat het ten uitvoerleg- gen van de wet zoo lang hangende zal blijven tot de onderhandelingen met Oostenrijk en Nederland tot een resul taat zullen hebben geleid, berust op een dwaling. De wet zal integendeel onmdi- dellijk worden toegepast op de rivieren die uitsluitend door Duitsche bondssta ten loopen. En verder: De regecring behoudt zidh nog vopr, den tijd tq bepalen, .waarop met Nederland en Oostenrijk onderhan delingen zullen worden aangeknoopt over de r egularisatie van den Rijn en de Elbe. De strijd in de metaalindustrie is bijgelegd. In een vergadering van de vertegenwoordigers van den bond van metaalarbeiders zijn de bemiddelings voorstellen, die afgevaardigden van bei de partijen opgesteld hadden, aangeno men. De uitsluiting in de Berlijnsche metaalindustrie eindigt 11 December. Het is niet onbedenkelijk, dat slechts 712 stemmen vóór 't aannemen van de voorwaarden waren en 1817 er tegen. Tevredenheid schijnt er dus nog niet te zijn. In de goudafdeeling van het munt- gebouw te St. Petersburg heeft gister ochtend een gasontploffing plaats ge had. Twee arbeiders zijn gedood en 9 zwaar gewond, terwijl verscheidene an deren licht gewond werden. Te Rosario heeft een ontploffing plaats gevonden, in een vuurwerkfabriek. Het gebouw stortte in. Er zijn drie doo den en vijf gekwetsten. Te New-York loopen opzienbaren de geruchten volgens welke 3 stoom schepen, die 600 Amerikaansohe ban kiers leden van een vereeiniging, aan boord hadden, bij een orkaan in de Ca- raibische zee vergaan zouden zijn. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is de heer W. F. H. van Peski erkend en toegelaten als con sul-generaal van P^aguay te Rotterdam; is benoemd tot cmïcier in de Orde van Oranje-Nassau P. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage is benoemd tot lid van den voogdij raad Amsterdam II, mr. A. E. M. Povel, advocaat en procureur, wonende te Am sterdam is bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de le-luite- nant der infanterie van het leger in Ned.- Indië M. Uhl, en zulks terzake van zijn gedrag bij de krijgsverrichten in het com- mandement van Timor en onderhoorig- heden gedurende het eerste halfjaar 1911 Bij Kon. besluit zijn Everhard Johan Karei van Lidth de Jeude, te 'sGraven- hage, mr. Martinus Elisa Johannes Jacobus van Lidth de Jeude, te Alkmaar, Cornelis Willem Frederik Carel van Lith de Jeude te 's Gravenhage, en Everhard Johan van Lidth de Jeude, te 's-Gravenhage, metal hun wettige, zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel verheven, met praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Drooglegging beoosten de Vecht. De Staatscommissie inzake de droog legging van de plassen beoosten de Vecht, is gisterenmiddag namens den Minister var.»Waterstaat geïnstalleerd! door haar voorzitter de heer A. A. Be- kaar, oud-inspecteur-generaal van den waterstaat. Deze hield een toespraak, inhoudende in de eerste plaats een historische schets van dit waterstaa(tsvraags*uk, dat sinds 1853 aanhangig is. Meer dan een halve eeuw is verloopen sedert de eer ste concessieaanvraag en het eerste be knopte uitgewerkte ontwerp van de vol ledige droogmaking, terwijl inmiddels de zaak eigenlijk nog niet is gevorderd Dit komt vooreerst omdat de eischen der Landsverdediging hierbij een groo te rol hebben gespeeld. De commissie zal nu door gemeenschappelijk overleg zoo eenigszins mogelijk tot een oplos sing van het vraagstuk moeten komen, dus zonder de defensie in gevaar te brengen, de droogmaking van de plassen wanneer die in het algemeen belang aan beveling verdient, financieel niet onmo gelijk maken. In hoever thans minder bezwarende militaire eischen zullen kun nen gesteld worden, vermocht de voorzit ter, als leek niet te beslissen. Maar in een ander, opzicht zijn de omstandig heden voor de droogmaking echter ze ker gunstiger geworden. Ten eerste is de waarde van de zoogenaamde slechte of magere gronden in de laatste 20 of 25 jaren aanmerkelijk gestegen en bo vendien zijn de stoomwerktuigen in de laatste halve eeuw belangrijk verbeterd en hebben nieuwe, zeer bruikbare moto ren, o.a. de Dieselmotoren zich een plaats in de nijverheid veroverd^ zoo^at de kosten van bemaling per waterstaats kracht thans minder zullen wezen dan vroeger. De voorzitter heeft alle reden te ver trouwen, dat hij bij zijn ernstige po gingen om den arbeid der commissiel vruchtdragend te maken, niet te ver geefs een beroep zal doen op de welwil lende en krachtige medewerking harer leden. R. K. Vacantiekolonie. Wij ontvingen het tweede jaarboekje, uitgegeven door pastoor A. F. Suidgeest te Egmond aan Zee ten bate der R. K. Vacantiekolonie. „Wij zijn", zoo zegt de schrijver, „dit jaar zoo gelukkig geweest om aan na genoeg alle aanvragen om plaatsing te Egmond uitvoering te kunnen geven. Van heinde on ver stroomden 270 kin deren naar Egmond." Door dokter R. .Vischer zijn aan dit jaarverslag eenige mededeelingen gedaan op dokters- en verpleegstersgebied, waar onder een lijstje, hoe ongeveer elke week de spijslijst geregeld was. Doofstommen-instituut te St. Michels-Gestel. Blijkens het Algemeen Verslag van het verhandelde in de afdeelingen der Staten van Gelderland betreffende het verzoek om subsidie ten behoeve van het Insti tuut voor doofstommen te St. Michiels- Gestel werd door verscheidene leden het afwijzend praeadvies van Gedep. Staten betreurd. Daardoor zouden Ged. Staten zich aan een inconsequentie schnldig ma ken, waar zij wel gunstig adviseerden ten opzichte van een subsidie-verzoek van een ooglijdersgesticht. De voorzittende leden van Ged. Staten meenden, dat men door inwilliging van het verzoek een pre cedent zou stellen, dat groote geldelijke offers voor de provincie ten gevolge zou kunnen hebben. Tevens bestreden zij de opmerking dat ooglijders en doofstom men op één lijn behooren te worden ge steld. Medegedeeld werd, dat ook Ged. Staten hebben onderzocht of er termen "konden gevonden worden, het instituut te St. Michiels-Gestel als Vereeniging voor vakonderwijs te beschouwen, doch dat Ged. Staten was gebleken, hoe de kosten voor onderwijs in genoemd Insti tuut zoo gering waren, dat deze te schat ten waren op f3 per leerling per jaar, zoodat zij niet voor subsidieering in aan merking konden komen. Ontsiering door reclame. Het volgend adres is aan de Provin ciale Staten van Noord-Holland verzon den „Het Dagelijksch Bestuur van den Bond. Heemschut tot behoud der schoon heid van Nederland, heeft met groote voldoening kennis genomen van het ont- werp-verordening, door uw medelid nnr. Hazelhof Roelfzema bij uwe Staten in gediend, welke verordening bedoelt het tegengaan van de reclames, die meer én meer de schoone landschappen uwer provincie ontsieren. „In geheel beschaafd Europa wordt thans ingezien, dat een dergelijke ontsie ring niet langer mag worden geduld. De goede gevolgen, die verbodsbepalingen reeds in het buitenland hadden, zullen ook in Nederland worden verkregen. „Immers, wanneer één provincie voor gegaan is, zullen andere! volgen, zullen ook gemeentebesturen verordeningen maken en zal aan het euvel der reclame, die de schoonheid van Nederland zoo zeer schaadt, een einde komen. „Daarom verzoekt het Dagelijksch Be stuur voornoemd uwen Staten met den meesten aandrang, de ingediende ont werpverordening aan te nemen." Vervalsching van levensmiddelen. De lezers weten, dat de regeering eenige jaren geleden op verzoek van den National en MiddenLandsbond te! Leiden een Rijksbureau ongericht heeft, waarde middenstand geheel kostöootzijn handelswaren kan laten onderzoaken. Door het Bureau van Advies voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand zullen de léden en genoodig- den van de verëenigingen, welke bij dat bureau rijn aangesloten, binnenkort in de gelegenheid gesteld worden, meer bijzonderheden omtrent warenkennis en' het vervalschen van (handelswaren te ver nemen. Op het verzoek van het Bureau van Advies hebben de heer J. S. Mcnwsen, president van d,en Middens landsbond, en

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1