3e Jaar^an#. N«. 658. 9e Scicbelve Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIjNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ett het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.13 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vt cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 6 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent^met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een Bisschoppelijk schrijven. In den lateien tijd openbaart zich een streven om, tegen Onze verklaring in, «temming te maken voor christelijke vak- Organisatie. Om die reden achten .Wij het plicht, nogmaals en zoo beslist mogelijk te ver klaren, dat het Ons ernstig en uitdruk kelijk verlangen is, de aan Ons onder- hoorige katholieken te vereenigen en ver- jeenigtf te houden in katholieke organi sation, omdat alleen in deze de katho lieke beginselen ten volle tot hun recht komen, en samenwerking met andere ver leen igingen voor bepaalde wenschelijk ge achte doeleinden, in zooverre de katho lieke beginselen dit toelaten, daardoor noch onmogelijk gemaakt, noch ook be moeilijkt \vordt. Dc uitzondering, voor de Limburgsche mijnwerkers gemaakt, bewijst, dat met alle belangen rekening wordt gehouden. Utrecht, 6 December 1911. De Aartsbisschop van Utrecht, f H. VAN DE .WETERING. De Bisschop van Breda, f P. LEIJTEN. De Bisschop van 's Hertogenbosch f W. VAN DE VEN. De Bisschop van Roermond, t J. H. DREHMANNS. De Bisschop van .Haarlem, f A. J. GALLIER. V 't Zit hun dwars. In de Tweede Kamer hebben alle spre kers van <ie linkerzijde de Roomsche mee ting voor sociale wetgeving te Utrecht gecritiseerd. Drucker noch Röódhuyzeii, de Beaufort noch Troelstra waren er mee ingenomen. De een trachite de betooging der Katho lieke arbeiders belachelijk te maken; de ander wilde haar beteekenis verkleinen. !Mr. Troelstra sprak van de reclame-mee ting, nijdig als hij was, omdat de-socia listen en hun onhoudbare tactiek zoo lee- ilijk aan de kaak werden gesteld. De Utrechtsche meeting zit die linker- jheeren dwars. De Roomsche arbeiders hebben duidelijk uitgesproken, dat zij Iniets gelooven van alle verdachtmakin gen tegen .Talma en dat de Talma-hetze Op hen geen invloed heeft gehad. Zij hebben klaar en onbewimpeld uit gedrukt, dat zij daden verlangen; dat ieiiid'elijk het eeuwig gepraat in.de Kamer jimoet ophouden; dat zij wenschen, dat j (Talma's wetsontwerpen in de Staatscou rant komen. Nu mogen vrijzinnigen en socialisten Jlafbreuk pogen te doen aan deze uit spraak, dit verandert aan haar waarde 'niets. 'iKomt alleen, omdat de tegenpartij teleurgesteld is door deze spontane uiting. Een uiting, die haar dwars zit. V De Agrarische Bond. Uit het. verslag v i le vergadering die bovengenoemde bond te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer P. jTeunissen heeft gehouden tot vaststelling van de statuten, willen wij even drie punten belichten. Volgens het verslag zal het doel van ;den Bond zijn; het geleidelijk versterken jvan den toestand van den landbouwer S als grondgebruiker, het opwekken ^van den landbouwer om meer en beter gebruik te maken van zijn rechten als •staatsburger en hel verbeteren van den toestand van den landbouwenden stand als plattelandsbewoners. Hierbij merken - wij op, dat onze Roomsche landbouwers den Ned. Boeren bond niet noodig hebben. De Roomsche /Boerenbonden beoogen precies hetzelfde. Vervolgens stippen wij het volgende aan De voorzitter zette uiteen, hoe ge- jtracht moet worden in elk dorp een jkern van leden te krijgen, die de ideeën (Van den bond zullen cpageeren. Een .verband zal worden gelegd ihen deze [jjorpsmeenigingen in één zeilde kies district voor de Tweede Kamer, teneinde invloed te doen gelden bij de ver kiezingen. Uit deze woorden blijkt, dat onze Roomsche landbouwers zich zelfs niet kunnen aansluiten bij den bond, omdat de politiek er niet buitengehouden wordt, al zouden er geen andere redenen zijn, die hen moeten afschrikken om in een neutrale vereeniging hun heil te zoeken. Ten slotte vestigen wij nog den aan dacht op het feit, d(at de vergadering was bezocht door 20 landbouwers, 2 landbouwkundigen, 1 boschbouwkundi- ge en 2 personen verbonden aan land bouworganisaties. Eu hierbij constateeren wij eerlijk gezegd, niet met droefheid dat de bond een „doodgeboren kindje" schijnt te zijn. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Italië jubelt en juicht, en verwacht van ons, dat wij in de algetneene vreugde zullen instemmen, want de beslissende slag is geslagen. Nu komt dit genieuse be richt van de Italianen zelf en mogen we dus zeggenals het maar waar Is. Jïen feit is, dat ze met spanning op zoo'n bcslissenden slag zitten te wachten, om, zooals ze reeds zoo dikwijls hoorden, de erkenning der mogendheden van huh macht en dezer tusschenkomst tot den vrede deelachtig te .worden. En nu is dit heuglijk feit geschied, waarom de Italiaan, als een blij kind door St. Nicolaas geluk kig gemaakt, in d'e handen klapt. Het geval zou zich als volgt hebben toegedaan. Een Italiaaiische troepenmacht van 15.UU0 man met twee eskadrons cavalerie voerde Maandagochtend om 6 uur een aanval uit op het Turksche kamp te Ain Zara. De vijand vluchtte in wanorde naar de bergen met achterlating van geweren en kanon nen. Tegelijkertijd beproefden benden Arabieren een aanval op Gargaresj, die werd afgeslagen. Ook de schepen en de vliegtuigen werkten mee. In een ambte lijke mededeeling wordt gezegd, dat de strijd beslissend was voor den veldtocht in Tripolis. De oorlogsperiode is nu ver vangen door die der guerilla. Het geheel onverwachte gevecht heeft te Rome die pen indruk gemaakt en groote vreugde gewekt. Meu voelt zich gerustgesteld en beschouwt de overwinning als het mooi ste succes totdusver. En d'at is het werkelijk, wanneer het waar blijkt te zijn. De reeds gemelde folteringen van Ita liaaiische soldaten door Arabieren wor den door de lijkschouwing bevestigd. Ecnige soldaten zijn blijkbaar levend ge roosterd. Waarschijnlijk zijn deze gruwe len niet dioor militair georganiseerde Ara bieren onder Turksche officieren bedre ven, zooals- wel wordt beweerd, maar door fanatieke stammen uit het binnen land. Hierop wijst ook, dat zij als plaats voor hun folteringen, die zij als een ritus ter eere van' Allah beschouwen, een mos kee hebben uitgekozen. De toestand in den Balkan wordt ook steeds meer gespannen. Gis teren meldden telegrammen den bom aanslag te Istip, die door meerdere voor afgegaan moet zijn, en, zooals het luidde, stelde men Italië verantwoordelijk voor deze aanslagen. Men beschouwt deze als een inleiding voor de reeks terroristi sche aanslagen, door het Bulgaarsche re volutionaire comité eenigen tijd geleden aangekondigd. De Porte heeft nu allerlei maatregelen genomen om deze verder onmogelijk te maken. Het ministerie van oorlog heeft dien commandanten van hei tweede -en het derde legerkorps opgedragen, om de re- difs van beide korpsen op te roepen en alle maatregelen te nemen om d'e orde in Macedonië te handhaven. Tevens heeft d'e Porte de opmerkzaam heid van Bulgarije op de Bulgaarsche rooverbenden in Macedonië gevestigd en heeft de Bulgaarsche regeering aange spoord, om het vormen van benden op haar grondgebied te verhinderen, opdat de goede betrekkingen tusschen de beide landen niet verstoord zouden worden. De opstand in CLina is voor een oogenblik tot rust gekomen door de gesloten .wapenstilstand, die het geheele gebied van den opstand, ook Nanking, omvat. De nationale conventie van het Chi neesche volk zal niet te Sjanghai bijeen komen, maar te Jhiankou, waar naar het heet de stemming kalmer is dan in Sjanghai. Maar desnoods zou Joean- sjikarde conventie ook wel te Sjanghai willen laten houden,indien de revolutio nairen daarop zouden aandringen. Over het algen*een genomen is de staat van zaken hooploller, vooral als waar blijkt, dat de Regent aftreedt, hetgeen naar de Times-correspondent uit goede bron verneemt het geval zal zijn. De Regent was tot dusver het groote struikelblok voor een gunstige oplossing van de moeilijkheden. De „Dailv Telegraph" verneemt uit Peking, hoe meer en meer blijkt, dat Joeansjikai alleen staat Dit blijkt o.m. uit het feit, dat van de door hem benoomde ministers cr vier en van die onderminis ters er ook vier geweigerd hebben ide hun toegedachte portefeuilles fe aan vaarden. In afwachting van de algemeene be sprekingen is, volgens de „Lok. Anz.", te Hankou in de woning van den Russi- scheu consul een particuliere samenspre- king gehouden tusschen vertegenwoordi gers van de regeering en van de revolu tionairen. De vertegenwoordiger van de regeering verklaarde, dat de integriteit, van China op het spel stond. De dynastie was besloten om de mogendheden te hulp te roepen. Reeds had Japan een sterke gewapende macht tegen een geldelijke vergoeding ter beschikking wiilen stellen. Feitelijk had de dynastie reeds alle macht verloren, die in handen van het Chinee- sche volk was overgegaan. De vertegenwoordiger van de regee- ring verlangde vrede en zei, dat de regee ring zich anders tot Japan zou wenden. De vertegenwoordigers van de revolu tionairen verklaarden echter, dat juist het aftreden van dc Mantsjoe-dynastie de voorwaarde voor den vrede was. De revo lutionairen verwachtten, dat Rusland, Ja pan en de andere mogendheden zich on zijdig zullen houden. De beraadslagingen, die vier uur duur den, leverden geen resultaat op. Toch schijnen de revolutionairen zich niet allen aan de overeenkomst te houden. Naar uit Chineesche bron gemeld wordt, hebben de revolutionairen de Chineesche regeeringstroepen in de nabijheid van Foetsjou, Foenghwangtsjen, Liaujang en Hsinjang, in de nabijheid van Liaujang, aangevallen. Bij toeval is ook een Japansch offi cier door den kogel van een revolutionair gewond geworden. De revolutionairen hebben in die nabijheid van Foetsjou twee versterkingen bezet De regeeringstroepen verloren 14 dooden en gewonden, en trokken zich »3ar Foetsjou terug. GEMENGD. De beschermende mogendheden heb ben d'e Kretenzer regeering verzocht, aan het volk bekend te maken, dat zij de ver vanging van de huidige regcering door een nieuwe, door de opstandelingen ge kozen, regeering niet zullen dulden, daar zij zulks als een wijziging van den status quo zullen beschouwen. De revolutionnairen zijn reeds te Ga latas en te Kanea verzameld. Zii volhar den bii huil program en willen Donder dag a. s. het revolutionaire parlement openen. Men verwacht over 't algemeen thans geen troebelen op 't Balkanschiereiland in verband met de Kretenser kwestie. De Turksche troepen gaan niet naar Kreta. De internationale krijgsmacht der mo gendheden zal optreden in geval van on geregeldheden op het eiland. In de republiek Paraguay is een opstand uitgebroken. Aan het hoofd der beweging hebben zich de oud-presiden ten Manuel Gondra en Gonzalez Navero gesteld. De opstandelingen beschikken over vijf goedgewapende stoomschepen 30 kanonnen en circa 10.000 man. Zij hebben zich meester gemaakt van Villeta, en bedreigen de hoofdstad Assuncion. De bevolking van Braganza is in opstand gekomen en heeft de monarchis tische samenzweerders bevrijd, die ge vangen waren gezet. Er is een regiment heen gezonden. Een reusachtige tent, waar in de Engelsche koning bij zijn aankomst te Delhi de Indische prinsen zou ontvangen is geheel door het vuur vernield. Het is onmogelijk de tent te vervangen, we gens de prachtige versieringen, die daar in aangebracht waren'. Dit is binnen wei nige dagen de tweede brand op 't ter rein van (tq Jawing. De oorzaak is on bekend. De vernieling van de tent stuurt het geheele programma in de war en veroorzaakte groote ontsteltenis. De kwestie der slechte elementen in het Fransche leger is de laatste jaren meestal naar aanleiding van door solda ten gepleegde misdaden, telkens ter sprake gekomen. Er is nu weer een wets voorstel ingediend uit naam van een groot aantal parlementsleden, onder wie Georges Berry, Fournier, Maurice Bar- rès admiraal Bienaimé, e.a. dat wijziging wil brengen in de wetten van 1905 en 1910, voor zoover betreft het opnemen van jongelingen in het leger, die een veroordceling achte rden rug hebben. In het nieuwe wetsvoorstel zijn de voor schriften tot uitsluiting buiten het le ger en tot inlijving in de strafbataljons in Afrika zeer verscherpt. Een ambtelijke nota maakt bekend, dat te Istip één muselman gedood is en 12 gewond werden. Verder zijn 14 Bul garen gedood en 159 gewond, waarvan 32 ernstig. Na een rede van Bethmann-Holiweg over de Marokko-onderhandelingen waar in weinig nieuws vervat was en na de batten over deze kwestie werd de Duitsche Rijksdag gister gesloten. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan J. G. van Niftrik Jr. te Vlissingen de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, toe gekend is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Zuidhom, mr. dr. J. Kal- ma, te Groningen is benoemd tot burgemeester der ge meente Teteringen C. Verdaasdonk, sec retaris dier gemeente is aan dr. N. H. Hogervorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. school te Winterswijk. Hofbericht. De vorstin van Bentheim is gister middag half vijf aan het Staatsspoor station te 's Gravenhage aangekomen. Zij werd door haar zuster H. M. de Ko ningin-Moeder ontvangen en reed met haar naar het Paleis in het Lange Voor hout. Prof. de Groot over den Leidschen groentijd. Prof. J. J. M. de Groot, te Leiden heeft aan de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal een „gesloten brief" gericht over den groentijd. Blijkens dat schrijven brengt prof. De Groot in herinnering wat hij reeds in 1904 en 1910 heeft geschreven in een 2- tal werkjes over de z.g. ontgroening, waarbij jaar in jaar uit aan onze hooge- scholen vergrijpen worden gepleegd te gen jongelingen, die van de schoolban ken derwaarts komen, vergrijpen, om trent welker zeden en karakterbederven- de invloeden eerst in de laatste tijden de oogen der natie opengaan. Hij her innert voorts aan het werkje van Dr. Wicherink te Alkmaar, waarin zoo over tuigend mógelijk wordt aangetoond, dat de ontgroening een bron is van onnoe melijk veel kwaads, waartegenover geen goeds hoegenaamd valt aan te wijzen', hetwelk niet langs anderen weg even goed kan verkregen worden. Prof. De Groot betoogt verder dat de Academische Rectoren en Senaten tot dusver geen enkele daad tot uitroeiitilg van het euvel hebben willen doen. En daarom richt hij zich tot de leden der Volksvertegenwoordiging, om te trach ten hen tot tusschenkoms(t en ingrijpen te bewegen door middel van een relaas van hetgeen nu onlangs aan de Leidsche LJniversiteit is afgespeeld. Prof. De Groot geeft een overzicht van de historie van het schandaal, waarbij hij opneemt de rede, door den praeses- collegii bij de inauguratie op 12 Octo ber gehouden en de berisping door den rector op 6 November aan de leden van het Collegium en de commissie gegeven. Den volgenden avond, zoo vervolgt de schrijver, vergaderde de Senaat en vond geen termen om het Collegium en de Commissie als gelijkschuldig noch de Commissie alleen, voor een jaar van de Academie te verwijderen. Besloten werd echter dat de berisping, maar zonder vermelding der namen, aan de poort der Academie zou worden aangeplakt, ein dat het Corps een brief zou worden gezon den, met den- raad zichzelf te jierziqn.. Geen woord echter werd in dien brief gerept over het Groeninstituuft, dat het kan toch niet luide genoeg van dq.da ken worden gepredikt de grondoor zaak van al dien jammer is. Het slot van den brief van Prof. de Groot luidt aldus Mijne heeren leden van de Staten-Ge neraal. Dus wetende tot welk een onl ang de jaarlijksche vergrijpen van dat instituut aan de jonge novieten zijn uit gewassen, en hoe die vergrijpen wor den bedreven in het groot, met terzijde stelling van de meest elementaire be- grippen van zedelijkheid fatsoen en eer dan voorwaar, behoeft men zich niet af te vragen, wat zich aan onze hooge- scholen in den groentijd binnenskamers afspeelt. Wie niet ziende blin|d is, weet nu ook wat de bescherming der groenen, door de Corpsbesturen, waarmee altijd wordt geschermd, te betcekenen heeft. En an dere beschermers tegen gemeenheden! der door „Massensuggesiion" aangegre pen georganiseerde overmacht hebbenl de onbedreven jongerenongeorgani seerde éénlingen, niet. Is het geen toe stand die ten hemel schreit? Mag dia maar zoo voortduren Er kan toch op in(- gegrepen worden, wijl liet moet. De misdadige wijze, waarop telleen ja- re de studentencorpsen zichzelf bezoede len, door zooveel joiig-aangekomenen door dien poel van zedenbederf te sle pen, zonder dat de buitenwereld zich daartegen opmaakt, dwingt mij, mijne heeren, u alles te onthullen, als een uiter ste poging om onze Hoogescholen van dat jaarlijks wederkeerend misdrijf te be vrijden. Wilt dit adres dus beschouwen als een kreet, geuit ter wille van onze jongelingschap, de hoop en de toekomst van ons vaderland geuit ook ter wille van onze Hoogescholen. Het is natuurlijk niet te bepalen, welken demoraliseeren den invloed de groentijd en zijn vertoo- ningen op ieder individu afzonderlijk, dat gedwongen wordt zich er aan te onder werpen, zal hebben. Maar wel is het ze ker, dat het vermaak scheppen in perver siteit, waarvoor oudere studenten dc jont- geren misbruiken, onmogelijk ponder slechte gevolgen voor beide partijen blij ven kan. Bovendien en dit raakt een algemeen landsbelang moet het ver trouwen in onze Hoogesclioolen wis en zeker in den lande dalen, wanneer men ziet tot welk soort van handelingen onze aanstaande rechters en verdedigers van het recht, geneesheeren, godsdienstpre- dikecs, rectoren en leeraren bij het in gaan van de poort dier instellingen wor den gedwongen. KORTE KRONIEK. De voorzitter der Tweede Kamer deelde mede, dat de eerstvolgende ver gadering van de Commissie van voorbe reiding voor het ontwerp betreffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekering zal gehouden worden op ,9 Januari a.s. De inwerkingtreding der douane regeling betreffende de „tares et embal lages", welke voorloopig tot Januari 1912 uitgesteld was, zal waarschijnlijk op ver zoek van Zwitserland en Duitschland op nieuw uitgesteld worden. Ten aanzien van de vrijstelling van personeele belasting van woningen voor militairen beneden den rang van officier is twijfel gerezen omtrent de vraag, of ook die militairen vrijstelling van personeele belasting voor de eerste drie grondslagen kunnen genieten, welke die vrijstelling onder de werking der vroegere voorschrif ten konden genieten. Die vraag wordt door den Minister van Financiën in een resolutie bevestigend beantwoord, voor zoover bedoelde mili tairen, ingevolge eene door den Minister van Oorlog getroffen overgangsbepaling, de aanspraak op kazerneering of het vooruitzicht daarop onder de nieuwe re geling hebben behouden. Het Koninklijk Paleis aan het Noord- einde zal van 6 dezer tot nader bericht voor de publieke bezichtiging zijn ge sloten. De Amsterdamsche politiebewape- ning: enkel met stok en sabel, blijkt on voldoende. Een commissie uit de politie concludeert in haar rapport aan den bur gemeester tot invoering van de fèvolvers. De gemeenteraad van Muiden be sloot gisteren tot electrische verlichting der gemeente. Na de weigering van den gemeente raad van Amsterdam om aan de gehuwde onderwijzeres mevr. Lqb-Kooiman pnt-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1