BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissements-rechtbank tel Zutphen, nir. A. F. C. Hupkens van der Elsr, thans rechter in de arrondisse- inents-rechibank te Zwolle; is aan N. Th. Ladenius, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Arnhem is aan inr. A. C. Crena de Jongh, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van den Centralen Raad van Be roep (O.) te Utrecht; is O. J. Buys, directeur van de gemeen telijke hoogere burgerschool, met 5-ja- rïgen cursus te Amersfoort, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is aan den eervol ontslagen officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht B. Hendrix, toegekend een tijdelijk pen- cioen van f 525 's jaars, ingaande 6 No vember 1911, voor den tijd van één jaar. Militiewet. De Haagsche correspondent van de „Telegraaf" meldt: Het gisteravond bij de Kamerstukken verschenen overzicht van hei debat be treffende hei oni\verp-mlitie\vet doet zien dat er op dit ontwerp werden ingediend 83 amendementen. Hiervan werden er41 verworpen, 14 ingetrokken en kwamen er 10 te vervallen, terwijl de regeering er 16 overnam. Aangenomen werden er 7. De overgenomen en aangenomen amende menten zijn bijna a'.le van zeer onschul- digen of redacüoneelen aard, zoodai deze cijfers nog eens duidelijk doen zien, dat de Kamer zich tot eenige belangrijke wij ziging van het oniwerp niet heeft iaten verleiden. Demonstratie van „het volk". Naar aanleiding van het feit, dat de heer Troelstra in dc Tweede Kamer de bekende relletjes heefi verdedigd, schrijft het „Huisgezin": Wat wil de heer Troelstra? Wil hij den weg der revolutie op? Tot dusver had hei den schijn, of hij, tegenstelling met de uitgeworpen ui- tra's, den parlementairen weg wilde blij ven bewandelen. Sedert gisteravond moeten wij aanne men, dat hij de gewelddadige middelen niet schijnt te versmaden. Hij wil het. volk voor het Kamerge bouw samenbrengen om het woord der socialisten te ondersteunen. Verder dan tot een zakeli$<e demon stratie mogen ze niet gaan. Maar meent de heer Troelsira w erke lijk, dat als „het volk" voor het Kamer gebouw ging samenscholen, hetTn} een 'zakelijke demonstraiie zou blijven? Als hij dat meeni, kent hij de geschie denis niet. Dergelijke samenscholingen zijn het .voorspel eener revolutie. Nu zal men zeggen en men kan het Zeggen dat de heer Troelstra „het volk" niet meekrijgt. Inderdaad,' en dat stemt tot vertrou wen, al mag dit niet jn een yalsche ge rustheid ontaarden. Maar in ieder geval is bij den heer [Troelstra de wil aanwezig, om het op treden zijner fractie in het parlement door ieen optreden buiten het parlement te on- Idcrstreepen. Dat is onwettig en revolutionnair. Fransch en Nederlandsch Guijana. Reuter seint uit ParijsBij de behan deling van de begrooting van Buiten- Jandsche Zaken in de Fransche Kamer Vroeg de afgevaardigde Rozet waarom het verdrag met Nederland van 1905 om trent de grensregeling van. Fransch- en jNederlandsch Guyana niet toegepast was en waarom de regeering niet formeel nieuwe onderhandelingen over een ander verdrag had aangeknoopt, daar het oude ten deele niet ten uitvoer kan wor den gelegd. De minister beloofde pogingen te zullen doen om de grensregeling tusschen Nederlandsch- en Fransch Guyana te be werkstelligen. Journalistiek. Wij lezen in de Eindhovensciie Cour." „Naar wij uit blijkbaar goed ingelichte bron vernemen, zal er eerlang verandering komen in de hoofdredactie van „De Tijd." Naar reeds eenigen tijd geleden ver luidde, zou de tegenwoordige hoofdre dacteur van de Tijd" in aanmerking komen voor een professoraat aan het groot-se minarie van Roermond. Het TimorTncident. Gelijk men zich herinnert, heeft dc gouverneur-generaal destijds aan de Por- 'tugeeschc regeering een verklaring doen toekomen, omtrent hiet bekende Timor- Incident. Steeds werd volgehouden, dat de Ne- fderlandsche regeering geen verontschul diging aangeboden heeft. Doch in den loop van de zitting van den Portugee- schen Senaat van 25 November j.I. vroeg de senator Abel Boielho, of het bericht pit de Hollandsche bladen juist was, dat de gouverneur-generaal te Batavia geen verontschuldigingen hacl aangeboden, doch alleen zijn spijt betuigd had over het voorgevallene, immers, de vroegere minister van BuitenIandsche Zaken, Ber nardino Machado, had het steeds doen Voorkomen, alsof de Nederlandsche re geering verontschuldigingen had aange boden. Ten bewijze van dit laatste deed Botel- ho voorlezing van een drietal telegram men, welke aldus Juiden; 1. Telegram, .ontvangen van het Por- tugeeschc gezantschap te 's Gravenhage, 27 Juli 1911. De minister van Buiten- landsche. Zr-ken bevestigde, dat de ge vangenen in vrijheid werden gesteld. De gouverneur van Batavia bood zijn ver ontschuldigingen aan. 2. Ander telegram van de Portugee- sche legatie te 's Gravenhage, 28 Juli. De minister van Buitenlandschief Zaken heeft mij bevestigd, dat hij het gouver nement te Batavia order heeft gegeven, verontschuldigingen aan te bieden en het status quo te handhaven. De gevan genen zijn in vrijheid gesteld. 3. Telegram van den gouverneur van Timor, 11 Augustus. De gouverneur-ge neraal van Java telegrafeerde, zeggen de, dat het incident van Lakmara, tegen zijn instructies in, heeft plaats gehad en meldde den resident van Koeppang, ver ontschuldigingen aan tc bieden voor het incident, da.t ten westen van den overeen gekomen grenslijn plaats had. Telegram, bevestigd door een brief van denzelfden dag. „La Gazette de Holland?" stelt daar bij den ex-minister Machado die vraag, of hij de gedachte van het Nederlandscfïe ministerie van Huitenlanüsciie Zaken wel juist heeft weergegeven, door van „ver- cntschu? igrgen" te sjirekein. Het blad hoopt ten slotte, dat de kwestie aan het Hof van Arbitrage zal worden onderwor pen, voor een bevredigende oplossing. KORTE KRONIEK. Op 3 November j.I. bedroeg de voor het Dr. Ariënsfonds bijeengebrach te som f 66,560.531/2- In zake de vraag of de rijksambte naren in de Amsterdamsche forensenbe lasting kunnen worden aangeslagen heb ben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland naar het „Hbl." mededeelt een besli sing genomen, waarmee wordt uitgesproken dat de gemeente Am sterdam te recht de rijksambtenaren, die daarvoor in aanmerking komen, in die belasting aanslaat. In de Memorie van Antwoord op de begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt omtrent de Amstcrdamsche veror dening op de winkelsluiting het volgen de geschreven De beantwoording van de vraag of er voor tusschen komst van de regeering ten deze termen aanwezig zonden zijn, vor derde aandachtige overweging, alsmede overleg mee he; departement van L. N. en H. Toen in het artikel 170 Gem. Wet, bedoelde tijdstip naderde, stond weliswaar bij die minster vast, dat ver nietiging niet kon volgen, maar had hij zijne beschikking nog niet gemotiveerd. In de gemeenteraadsvergadering te Aiktnaar heeft liet voorstel van .B. en W., strekkende, dat de raad zich uitspreke in dien zin, dat naar zijn meening de tijd, om tot cle oprichting van een school voor achterlijke kinderen over te gaan, nog niet gekomen is, bestrijding gevon den bij den heer Van Buijsen, districts>- schoolopziener, daarin gesteund door de lieeren Van den Bosch en Dorbeck, welke laatsten als hun persoonlijke meening te kennen gaven, dat de kinderen van katholieke ouders een overheidssdiool voor zwakzinnige kinderen, komt zij tot stand, zeker wel zullen bezoeken, zoo lang niet een bijzondere R. K. inrichting zal kunnen tot stand konen. Zij steun den als Katholieken het voorstel Van Buysen, om alsnog op de lagere scholen hier ter stede een medisch-paedagogisch onderzoek te doen instellen en daarvan rapport uit te brengen tegelijk met een een begrooting van kosten van een even- meel op te richten school. E. en W. verklaarden dit voorstel over te nemen, waarmede de raad zich zon der hoofdelijke stemming vereenigde. Aan B. en W. werd ter zake een blncao crcdiet verleend. Volgens de Nowojt Wremja zal graaf Pahlen de Russische gezant in Den Haag, wegens ziekte zijn ontslag nemen en opgevolgd worden door den gezant- schapsraad Schwetsin, thans te Konstan- tinopel. Ter boekdrukkerij van de firma F. J. BtLnfante, v.h. A. 1). Schinkel, te 's Gravenhage, is gisteren een werksta king uitgebroken. Een groot gedeelte van het zetterspersoneei en ook eenige druk kers legden den arbeid neder, naar aan leiding van de weigering van den patroon om een conferentie te hebben met het Iconcomité De staking onder de expeditiewer kers van het Handelsveem te Rotte.dam is geëindigd, nadat de directie den eisch tot loonsveriiooging van f 2.50 tot f2.75 per dag had ingewilligd, doch uitsluitend voor koperwerk. De voorzitter van dc Tweede Kamer der Staten-Géneraal, mr. W. K. F. P. graaf van By landt, hoopt Maandag 4 December zijn 70en vier jaardag te lie ren. De Zuidcrzee-vereeniging heeft een nieuwe publicatie in het licht gegeven, hei rapport der gewapend betonccnimis- sie, door haar uitgenoodigd verslag uit Ie brengen over dc vraag in welke mate gewapend beion in uiigebreiden zin van toepassing kan zijn bij den afsluitdijk, de meerdijken, den bouw der kust wer ken enz., ter bezuiniging bij de ui.voe ring onder behoud van gelijke deugde lijkheid in aanleg en onderhoud. Door het comité van samenwerken de organisaties van Post-, Telegraaf- en Telefoon te Amsterdam is op Zondag middag a.s. een openbare vergadering belegd v.aar d^or drie leien van de Tweede. Kamer behandel,d zal worden; „Een algemeene en afJoen.lv salarisrege ling van het lager bezoldigd personeel bij Posterijen Telegrafie en Telefonie". De heer D. de Klerk zal spreken over: „Dure tijden", de heer W. P. G. Hels- dingen over „Verhouding der loonen bij de verschillende categorieën", cn delheer Th. M. Ketelaar, over „de voorstellen van den Minister". Degrensautoriteiten te Bentheim heb ben twee Russische landverhuizers terug gezonden naar Oldenzaal. De een had een reisbiljet naar Berlijn en geen pas poort, de ander een reisbiljet naar Rhei- ne .Ze zijn beiden teruggezonden naar Rotterdam. De meerderheid der commissie, in gesteld ter regeling van de stembus- kwestie in district VI! te 's Gravenhage is van overtuiging, dat het van verschil lende zijde uitgesproken vermoeden, dat de opneming van onjuiste cijfers in het procesverbaal van stembureau 7 het ge volg zou zijn van een opzettelijke en met oneerlijke bedoelingen begane fout, door hei onderzoek niet bevestigd, is, maar moet worden aangenomen, dat de schrijf fout in het procesverbaal het gevolg is van een betreurenswaardige en laakbare vergissing. Het Ministerie van buitcnlandsche zaken waarschuwt belanghebbenden te gen zekeren Otto Schumann, te Wiesdorf bij Keulen, die arbeiders tracht aan te wrerven voor zoogenaamde industrieele werken in Noord-Amerika, Brazilië, de Argentijusche Republiek en Chil. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat genoemde Schumann geen ver trouwen verdient. Gisteren werd te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering ge houden va nde Kon. Ned. Lloyd, waar in i e voors.el \v;;d goedgekeurd tot uit- uiigifle van f 0.500.000 41/2 pCt. obliga- tiën, welker opbrengst de maatschap pij in staat zal stellen haar dienst op Bra zilië en Argentinië tot een geregelde» veerticndaagschen uit te breiden. Bij de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer, klaagde het Ka merlij Rozet over de ontzaglijke duurte van de Haagsche arbitrale rechtspraak. De minister antwoordde ook een beper king der kosten wenschelijk te achten. Door het aftreden van Dr. T. van der Hoorn, die nvet ingang van 1 Dec. 1de betrekking van control eerend genees kundige bij den gemeentelijken Genees kundigen zal aanvaarden, ontstaat er een vaca ure in den Amsterdamschen Raad. LEIDEN, 1 December. De heer J. J. de Jong, student in de geneeskunde alhier; js door den Mi nister van Oorlog toegelaten tot eene verbintenis als adspirant-reserve-ofiicier van gezondheid bij- het 4e reg. infanterie. ROOMSCHE AGENDA. Vrijdag 8*/* uur 's avonds. St. Jozef Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, Al gemeene vergadering van de R. K. Pro- pagandaclub De Jonge Garde. Zondag, 7 uur 's avonds Kerk O. L. Vr. Onb. Ontv. (Hartebrug) Lof met ljefdadigheidspredikatie door den Wel- Eenv. Pater P. Hofman O. C. ten bate der R. K. Parochiale Weezen. BOSKOOP. De milicien G. de Frank rijker van het 4e Regiment Infanterie is door Gedeputeerde Staten voor den mili tairen dienst afgekeurd. KATWIJK a. ZEE. Voor eenige par tijen haring werden hier de volgende prijzen besteed: volle pekelharing f 14,95, 15.20, 15.25, 15.35, ijle dito f 12.45, steur- haring f 15.10 a 16.30, makreel f 11.75 a 12.60 per kantje. LISSE. Bij de op 't landgoed „Was sergeest" gehouden drijfjacht zip door 6 sc.iutters geschoten 233 stuks Wild si.l. 175 fazanten 25 konijnen 10 houtsnippen en 17 hazen. De gevonden lijkkist,op de bloemis terij van den heer de Vink, welke op hei land was blijven staan, is gisternacht met de overblijfselen van des zei fs bewo ner, vandaar ontvreemd. De toon eel vereeniging „Nut en Ge noegen gai' gisteren en eergisterenavond in de groote zaal van de „Witte Zwaan" haar 26ste uitvoering voor donateurs cn kunstlievende leden. Op beide avonden was de zaal overvol. Opgevoerd .werd „De wraak der twee weezen", oor spronkelijk drama in vijf bedrijven. £r werd goed en vlug gespeeld, en dé d 1- liianien bleken berekend voor hunne rol len, waaronder zeer zware. Na de pauze werd opgevoerd „Jochem Siurnpcl als ko ning Herodes", of „Wanneer men zich incr siiidemen in! af', klucht in cén be- drijf. Ook dit liep vlug en goed van sia- pel en vooral Jochem en de studenten deden- menige» lever schudden. Ook de costumes "van de firma Koningsbruggen van Haarlem en de- grime van Wagenians te Leiden droegen veel bij tot een goede vertolking. Toi slot kregen we nog „Hed-endaagsche Toestanden", komisch duei, door L. C. cn C. Eifering, wat ook zeer goed in den smaak viel. Het talrijke publiek toonde zich dankbaar door het herhaaldelijk applaus. De reputatie van „Nut en Genoegen" is door deze uit voering weer eens bevestigd. Gisteravond hield het Kruisver band „Si. Jan de Dooper" een goed bezochte Vergadering in 't bondsgebouw In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de piac.ittg: resultaten van de verkoop, 'van het SobriëU sblo^mp jei Na 'hei zingen van het S jhriciasiieJ werden een 'groot aanrai nieuwe leuen geïnstal leerd. Dc heer P. Warmerdam bracht hierna eeri verslag uit van dc algemeene vergadering van de Diocesane» Bond, gehouden te Rotterdam. De heer Th. Walraven hield een pittige lezing over 't onderwerp: „De drankbestrijding een groot stuk christendom". Een dankbaar applaus loonde hem voor zijn moeite. Na de rondvraag volgde sluiting. NIEUWKOOP. Door den visscher G. Hoogerwerf is met een zegen in den Pol der NieuwkoopNoorden een bot gevan gen. Als men nagaat ,welk een reis dat diertje heeft moeten afleggen om' uit het zoute water in dezen polder te recht te komen, is het zekier een groote zeldzaam heid ZOETERWOUDE. Voor de leden van de Jonge Garde hield gisteravond de heer A. Engels een lezing over het te genwoordige ministerie en hare wetten. Men kwajn bijeen ten huize van den beer A. vajn Leeuwen (dorp.) De Voorzitter dc heer J. Suiker opende de vergadering m.et gebed, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, leidde den spreker van dien avond den heer A. Engels «net eenige woorden in en gaf vervolgens aan den heer Engels het woord. De heer Engels noemde het een goe de gedachte van de Jonge Garde ooi eens aan hare leden te' doen zien wat het sni- nisterie tot hed$n toe gedaan heeft. In ./913 zullen we een zware» strijd hebben, en toch is het van het hoogste belang dat we een Christelijk ministerie hebben. Al zal he; hier onder een linksch minis terie niet zoo erg loopen als in andere landen, toch is het in ons nadeel, want langzamerhand komen we er dan geheel onderv. Vervolgens er staat veel op het »pel als dit ministerie valt. Dit ministerie slechts zal ons land een wetgeving verschaffen die het algemeen belang ook in de toe komst kan dienen. Alle partijen zeggen wel dat ze het gged me enen, maar sedert langen tijd hebben We geen ministerie gehad dat zulk een goede wetgeving zooaJs we nu reeds hebben, heeft tot stand gebracht. Wat in Te. belang van den landbouw is gedaan, is reeds veel te noemen op de» eerste plaats hebben we de tiendwet. Vooral in het Zuiden was het recht van de tienden soms ondraaglijk, en ha telijk. Liberale ministeries ofschoon zij he. in hun macht hadden, hebben deze zaak ncoi afgeschaft, zé kwamen steeds mei uitvluchten voor den dag. Een Chris telijk ministerie heeft deze zaak goed geregeld. Voor hiet tiendrecht moest iets anders terug gegeven worden. En het ministerie heeft door het stichten van een fonds deze zaak op .uitstekende wijze geregeld en niemand benadeeld. Spr. her innert neg aan d'e borerwet en hare noodzakelijkheid. In hei regeeringsjaur 191011 werd een belangrijke wijziging in de jachtwet gebracht, zeer tien voordeelc van de land bouwers. In hetzelfde jaar kwam de re geling van het landbouwonderwijs tot stand. Ook op deze begrooting is een land- bouwpos voorgesteld van f 302.000, voorna rel ijk om het lagere landbouw onderwijs in betere conditie te brengen. Een so-ni van f 27.000 is nog uitgetrok ken om aan vrouwen landbouwonderwijs te geven, terwijl ook nog uitbreiding aan den veeartsenijktmdigendièH ;t wordt voorgesteld. Dit alles bewijst dat onze regeering open oog heeft voor hei landbouwbedrijf. Doch ook op sociaal gebied doet dit ministerie al haar besi. Daarbij denken we het eerst aan de zedelijkheidswet. Men heeft minister Regoirt een clcricalen domper genoemd. Doch ondanks dit ge zwets is minister Regout met feiten ge komen, zoodat de Kamerleden zeiden, dat ze zich niet konden voorstellen, dat het zoo erg was, en ze ten slotte minister Regoui gelijk'moesten geven, en van de schrikbeelden, die velen opwierpen, is niets gebleken. Onder deze nieuwe wet kunnen smeerlapperijen, die in é.alages staan, in beslag genomen worden, het welk vroeger niet kon. Men kan de eta leurs waarschuwen, dar men de-politie zal verwittigen, en men heeft kans, dat die liederlijkheden den volgenden dag verdwenen zijn. Al had het ministerie niets anders gedaan dan deze zedelijk heidswet iti het leven te roepen, dan had hei reeds veel gedaan. Zooals ook Pas- stoors te Utrecht zeide. Doch het minis terie heeft vee! meer gedaan. Men denke nog aan de kinderwetten, welke van enorm belang zijn. Dan behandelt spr. met eenige woor den den achteruitgang van het klein be drijf en d'e vooruitgang van het groot bedrijf. De leuze der liberalen „de vrij heid van arbeid" is een onding en leidt juist tot slavernij. Spr. schetst den toe stand' van vroeger in de lucifersfabrie ken, den werkkring der steenhouwers. Daarom waren wettelijke maatregelen hoog noodig. Ook de wantoestand der gedwongen "winkelnering is voor '11 groot deel door minister Talina opgeheven. Spr. 'teekent den toestand in het Rotter- damsciie 'havenbedrijf, welke gruwelijk is, een arbeidstijd van oqgeveer 40 uur is 'dikwijls gewoon. De 'liberale opvatting van de staats opvatting 'van de vrijheid van arbeid heeft tot dit alles aanleiding gegeven. I11 'de middeleeuwen leidde de invloed der 'Kerk alles ten goede, de Iiberaie op- .vaUiiig he,cft on.s ecfrter uit fret rechte. sp.,or genacht. Hei ii jcraiismc «Uiafte af het gilüewezen, den invloed au Jft Kerk op het Staatsbestuur. De sociale wetgeving is juist krach tens 1et liberale beginsel steeds ver-> waarloosd, men mocht zich er niet mede bemoeien, zeide men. En daarom heeft het Christelijk ministerie zulk een zware taak aar liet in korten tijd. moet terecht brengen, 'wat jarenlang verknoeid is. Ei\ toch vindt het christelijk ministerie sleclus tegenwerking ook bij de socia listen, die zeggen slechts liefde tc heb!« ben voor den arbeider. De sceiaüA Schaper plaatste bij de indiening der arbeidswet een ongelogen anikel in het Volk. Doch door bet Volk, hierover .gekapitteld, trok hij later woorden ierug en noemde het ten prut* Spr. herinnert aan het obstructionism^ der socialisten en aan hun kwajongens,- acii ige manier van optreden. 1 tOok de arbeidsinspectie is hoog uoo- dig, zooals spr. aantoont, de aansteking van -controleurs van den arbeid is ecnl zaak van. groote betceuenis. Nog gaat pr. de geheel e arbeidswet na, en toont aart hoe uitstekend deze bepalingen zijn. öck de steenhouwerswet heeft vele wanne- and»:» weggenomen. Ook hier hadden de liberalen, die de vrijheid van arbeid wenschen, veie bezwaren tegen, toch Werkt deze wet uitsluitend ten voor de cite van de steenhouwers. De stuwadoorswet zal aan vele mis toestanden in het havenbedrijf een einde maken. Nog staan de invaüditeits- en ouder- domsverzekering, de ziekte- en raden wet op het program. Men ziet hoe minister Talma gewerkt heeft; zelfs Treub, een onzer tegenstanders, noemde in de Ka mer den arbeid van Talma als technisch zeer hoog staande. Door zijn werken hecfr Talma getoond, dat zijn tegenstan ders zich ter dege in hem hebben ver gist. Juist omdat hij predikant was, kende hij het leven der arbeiders, hij had het leeren kennen en op het platteland èn in grooiere steden. Nog is in studie een wei iot verschaf fing van land aan landarbeiders. Spr. toont aan hoe noodig zulk een wet in sommige sireken zal zijn. Willen we dus onzen p.icht doen, dan moeten wc zorgen, dat het Christelijk ministerie in 1913 behouden blijft. Als dat gelukt, dan zal deze regeering in Nederland sthepfren een toestand, waar op voort ie bouwen is, zoodat de toe komst zich in Nederland in goede rich ting zal bewegen. Een krach.ig applaus loonde den spreker. Dc voorzitter dankie namens alle leden den heer Engels voor zijn rede, welke leerzaam en boeiend was, Spr. hoopt iienu in de toekomst nog dikwijls aanwezig te zien, om de Jonge Garde op te wekken iot flink leven. Kapelaan Röb'en ztide, dat hei hem een genoegen was geweest den heer Engels alhier te hooren optreden. Hij dankt hei bestuur van de Jonge Garde voor de gelukkige keuze èn van spreker èu van onderwerp. Als we iii 1913 liier in Zoeterwoude de Jonge Gardé bard zien werken 0111 ons de overwinning te bezorgen, dan ïs het succes van de2en avond reeds groot ie noemen. De vergadering werd daarop gesioien. LEIDSCHE SPAARBANK Ultimo November 1911. Inleggersrekenifjg. 1911 Saldo aanvang der maand 2.605.833.08 Ingelegd129.913.20H Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 151.05 2.735^97.33H Terugbetaald 92.935.5 IH Saldo van het tegoed einde der maand f 2.642.961 J12 Aantal inleggers 1911. Aanvang der maand12875 Nieuwe inleggers92 12967 Inleggers waarmede is afgerekend 52 Einde der maand12915 Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in dë rechtswetenschappen, 11a verdediging van „Stellingen", de heer Arius Hendrik Goeman Borgesius, geb<< n en wonende tc 's Gravenhage. Geslaagd voor het: candidaatsexamen in de rechten de heer N. S. Hoekstra; (Breda)doctoraal examen in de schei kunde de heer T. Folpmers (Goor, 0.)« De geneeskundige staatsconimiseie be vorderde heden tot semi-arts den heer E. Treffers (den Haag). Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. C. T. Resius (De venter). Land- en Tuinbouw. Invoer van kaas in de Vereenigde Staten. Het Chemisch Bureau (departement van landbouw) te- Washington, D. CV maakt bekend, dat na 1 Januari 1912 de invoer van kaas, bedekt met harium sul- phaat, verboden zal zijn, daar dit een on juist gewicht veroorzaakt en geacht wordt schadelijk voor de gezondheid te zijn. Voorts maakt dit bureau bekend, dat na genoemden datum vereischt zal ,wor« den dat kaas, gemaakt van gedeiIDIijfó of geheel afgeroomde melk, dienovereen- komsttg gemerkt zal jnoeten zijn, zqpt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2